Rybí krev

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Románem Rybí krev pokračuje Jiří Hájíček ve své linii venkovských próz (povídkový soubor Dřevěný nůž, romány Zloději zelených koní a Selský baroko) a zavádí nás tentokrát na jihočeský venkov přelomu 80. a 90. let 20. století. Po patnácti letech strávených v cizině se Hana v roce 2008 vrací do polozatopené vesničky na břehu Vltavy, kde vyrůstala, chtěla se vdát a být učitelkou ve zdejší jednotřídce. Ale všechno je jinak - na vylidněné návsi stojí sama. Má však odvahu podívat se zpátky, má odhodlání ptát se sama sebe i lidí, kteří pro ni kdysi mnoho znamenali. Člověk po čtyřicítce si chce udělat pořádek sám v sobě, uzavřít konečně staré záležitosti a bolesti, říká Hana, když se po dlouhých letech setkává s otcem, bratrem a kamarádkami z dětství. Po úspěšném románu Selský baroko (Magnesia Litera 2006 za prózu), který tematizoval rozpad tradičního venkova v 50. letech minulého století, zkoumá autor dál českou vesnici. Rybí krev je především příběhem rozpadu jedné rodiny a vesnice za již zcela jiných společenských okolností. Téma vysidlování a bourání obcí, aby na jejich místě mohla stát jaderná elektrárna, se zdá veskrze současné, nevyhnutelné i dnes, kdy je nejistý osud dalších vesnic, například kvůli těžebním limitům v hnědouhelné oblasti severních Čech. Rybí krev však není nějakým „zeleným románem“, je to především poutavý lidský příběh tří kamarádek z malé vesnice, které osud rozprášil do světa, příběh, v němž se silně ozývá touha po rodinné soudržnosti, a také příběh o síle lásky a odpuštění....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122317/rybi-krev-5dn-122317.jpg 4.41129
Série

Venkovská trilogie morálního neklidu 2.

Žánr
Romány, Literatura česká
Vydáno, Host
více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (4)

Výstavbě Jaderné elektrárny Temelín padly za oběď obce Březí, Knín, Křtěnov, Podhájí u Týna nad Vltavou a Temelínec. Události popisované v knize nejvíce připomínají situaci ve vsi Podhájí, jejíž kronikář pokračoval ve vedení obecní kroniky i dlouho po zániku. Památce Podhájí je věnována stránka http://www.zaniklepodhaji.cz/uvod , která obsahuje i přepis zápisů z obecních kronik. (Dáma s hrnstjm)


Předobrazem románové vesnice, která byla zatopena Vodní nádrží Hněvkovice, byla obec Purkarec, v níž Jiří Hájíček strávil dětství. (Dáma s hrnstjm)


Ocenění

2013 - Magnesia Litera (Kniha roku)
2013 - Magnesia Litera (Próza)