Dešťová hůl

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Po úspěšných románech Selský baroko a Rybí krev završuje Jiří Hájíček svou volnou „venkovskou trilogii morálního neklidu“. Předešlé literární sondy obrácené do minulosti české vesnice následuje nyní román ze současnosti. Opět silný příběh, v němž kromě lidí tentokrát hrají důležitou roli pozemky — zděděná pole a spory kolem jejich vlastnictví. Venkovská krajina jihočeských blat je vůbec v textu silně přítomna a kromě jedinečné atmosféry dodává příběhu i historický kontext a také nepřímo vstupuje do osudů hlavních postav. Zbyněk, profesí správce pozemků, se po mnoha letech setkává se svou dávnou láskou, aby jí pomohl se zdánlivě jednoduchým majetkoprávním problémem. Vrací se na venkov, na místa svého dětství a dospívání, a zamotává se do nejasných okolností pozemkového sporu, ale také do osobní a manželské krize. Potýká se s nespavostí, bloudí krajinou a katastrálními mapami a nad ním se jako přízrak vznáší bláznivý venkovský aviatik z osmnáctého století. Ve zlomovém okamžiku jde Zbyněk s tváří pomalovanou válečnými barvami do boje. Za to, co považuje za správné, za sny dětství a „aby se jednoho rána neprobudil jako někdo jiný“....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294939/destova-hul-HCr-294939.jpg 4.1638

Venkovská trilogie morálního neklidu 3.

Romány, Literatura česká
Vydáno, Host

Kniha Dešťová hůl

knihovna1
včera

Kniha se dobře četla. Zajímavý příběh. Činy hlavního hrdiny jsou motivovány nostalgickými vzpomínkami, první láskou a smyslem pro spravedlnost. Odvaha a vytrvalost hrdiny není v naší zemi a v této době tak častá a samozřejmá. Pro nespavce tato kniha může být i spřízněním.

Brt

Velmi dobrá kniha, české prostředí, hledání... Typicky hájíčkovské, dobře vystavěný příběh.

Arella

Vynikající. Za mně krásný čtenářský zážitek! A jednoznačně nejlepší Hájíčkův kousek z jeho volné trilogie. Vyzrálé, kvalitní jazyk, dobře vystavěný příběh. Musím přiznat, že mě překvapil konec, ale sympaticky. Těším se na jeho novou knihu, moc! Děkuji!

iveta3689

Temer bez deje, ale vubec ne nudne. Skvele popsana mista, prostredi a charaktery. Je toho tak akorat, aby mel ctenar dokonalou predstavu, ale ne moc, aby to nudilo.

PetK

Audio na jednu volnou sobotu. Co si pamatuju, i Selský baroko mělo podobnou délku. (Jasně, je možné, že čtení na pokračování v rozhlase bylo nějak osekané, to nevím... ) A co si pamatuju, víc mě Baroko zasáhlo atmosférou. Ty příběhy jsou vlastně úplně prosté a jednoduché, ale tenhle mě nechytl tolik jako první ze série.
Z Baroka jsem úplně cítila červencové odpoledne jižních Čech, tady se to autor snažil nahradit deštěm, ale nějak to úplně nefungovalo. Vlastně tomu není co vytknout, jen to srovnání mi prostě řadí Dešťovou hůl až na druhé místo. Ještě mám dluh u Rybí krve, ta mě teprve čeká.

Ksyu

Moje druhá kniha Jiřího Hájíčka. Trochu depresivní začátek.

Yorika

Lehce depresivní. Bilanční.Snaha najít sám sebe v prostředí jihočeské vesnice.Je to slušná kniha.Není to však už taková jízda jako Rybí krev.Ona i ta jihočeská vesnice časem omrzí.

Erys

Bohužel příběh mě moc nezaujal. Celková zápletka je ponořená do husté omáčky, která se neustále opakuje, buď ohledně nespavosti hlavního hrdiny, jeho plné mailové schránky v počítači a řešení hlavního problému - prodejem parcely své dávné bývalky z blízké vesnice. Ve spleti příběhů mě zaujal spíše život hlavního hrdiny a jeho partnerky a neúplně dokonalé řešení krize středního věku. Knihu bych doporučila spíše někomu, kdo se orientuje v územním plánování a v příběhu by se mohl trochu najít...

Čtvrtý králův pes
Čtvrtý králův pes