Dešťová hůl

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Po úspěšných románech Selský baroko a Rybí krev završuje Jiří Hájíček svou volnou „venkovskou trilogii morálního neklidu“. Předešlé literární sondy obrácené do minulosti české vesnice následuje nyní román ze současnosti. Opět silný příběh, v němž kromě lidí tentokrát hrají důležitou roli pozemky — zděděná pole a spory kolem jejich vlastnictví. Venkovská krajina jihočeských blat je vůbec v textu silně přítomna a kromě jedinečné atmosféry dodává příběhu i historický kontext a také nepřímo vstupuje do osudů hlavních postav. Zbyněk, profesí správce pozemků, se po mnoha letech setkává se svou dávnou láskou, aby jí pomohl se zdánlivě jednoduchým majetkoprávním problémem. Vrací se na venkov, na místa svého dětství a dospívání, a zamotává se do nejasných okolností pozemkového sporu, ale také do osobní a manželské krize. Potýká se s nespavostí, bloudí krajinou a katastrálními mapami a nad ním se jako přízrak vznáší bláznivý venkovský aviatik z osmnáctého století. Ve zlomovém okamžiku jde Zbyněk s tváří pomalovanou válečnými barvami do boje. Za to, co považuje za správné, za sny dětství a „aby se jednoho rána neprobudil jako někdo jiný“....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294939/destova-hul-HCr-294939.jpg 4.1695

Venkovská trilogie morálního neklidu 3.

Romány, Literatura česká
Vydáno, Host

Kniha Dešťová hůl

JonathanCroft
včera

Ctiva kniha, osobity Hajickuv styl vypraveni, uveritelne postavy... Kdyz se me kamarad s diagnozou zacinajici krize stredniho veku zeptal, jakou knihu bych mu doporucil, nemusel jsem dlouho premyslet.

zdenaR
předevčírem

Kniha se čte velmi dobře, téma mě oslovilo.
Hezky se poslouchá i audiokniha - doporučuji.

Marci70

Moc se mi kniha líbila. Četla jsem jedním dechem.

janka3232
27.12.2020

Skvěle napsaný příběh.

borupet
17.11.2020

Příběh se mi moc líbil, příjemné, čtivé, poutavé... Psychologické úvahy, popisy nálad, prostředí, všeho tak akorát na jednu část života hlavního hrdiny... Za mě skvělé, pan Hájíček se mi trefuje do noty.

Ála41
08.11.2020

V knihovně jsem šla cíleně hledat k,, HA,,... A knihovnice říká:,, Hartl je tady,,... Jenze já jsem nehledala Hartla, ale Hajicka, neboť po přečtení Zlodějů zelených koní a Rybí krve vím, že je tento autor můj a šálek kávy a potvrdila to i tato kniha,, Dešťová hůl,,. Skvělá!!! Zase trochu jiná a přesto dost podobná. Už se těším na Selský baroko.

jannik
21.10.2020

Z trilogie pana Hajicka pro me byla asi nejmene poutava, ale bude to tim, ze se velka cast odehrava ve meste a ja mam asi na vypraveni pana Hajicka nejradeji, kdyz me prenese do krajiny. Co se mi ale na jeho knihach libi je ta civilnost postav. Hlavni hrdina je proste normalni chlap se spoustou chyb a clovek vlastne cte, jako kdyby kamarad vypravel, co proziva. Vsechna velka dramata se odehravaji bez jakehokoliv patosu, presprilisneho dramatizovani, a to se mi moc libi a je to velmi osvezujici cist neco tak jineho.

Alizon
20.10.2020

Vlastne takova jednohubka, ale jeji precteni mi trvalo docela dlouho. Ne ze by byla kniha spatne napsana (i kdyz Rybi krev se mi libila vic), ale pribeh si tak jaksi poklidne plyne a na cteni jsem vzdycky potrebovala tu spravnou naladu. Hlavni hrdina se v tom pekne placa, bojuje s nespavosti (kdo ji nekdy trpel, tak jako ja..., ma tu dalsi rozmer navic) a "vraci" se do doby sveho mladi. Pri cteni komentaru jsem si ted vsimla jednoho, kde se uvadi, ze ctenare stvalo, jak hrdina o nespavosti stale mluvi a neni vlastne vysvetlena. No a pro me se to "vysvetleni" tahlo celou knihou. A mluvi....ano....protoze poradne nekolik dni nespat Vas uplne odrovna, fungujete jako automat, ovlivni to uplne vsechno ve Vasem zivote. (Zajimalo by me jestli ma autor osobni zkusenost - rekla bych ze ano.) Zpet k tomu "vysvetleni". On neni vzdycky jeden uplne racionalni duvod. To by bylo moc jednoduche. Ale to vysvetleni tam celou dobu bylo: krize stredniho veku, pocit marnosti toho co delam/co jsem vystudoval, kym jsem se stal. Nevyrizene resty shlizejici z police v kancelari. Skoro plna mailova schranka. Krize ve vztahu...nedobrovolna bezdetnost. Touha zmizet v divocine, odjet na Spicberky. Ztrata neceho co bylo a zmizelo - mladi....idealu....nevinnosti. Pocit, ze zivot proteka mezi prsty a na neco si hrajeme. Ze se snazime zakorenit nekde kam nepatrime. A okoli, ktere Vam muze tvrdit, jak se mate skvele a vy to tak necitite. Celkove pekna depka. Tuhke "atmosferu" vystihl autor skvele. Presto dam "jen" 4 hvezdicky. Rozjezd byl mozna az prilis pomaly a konec zase naopak zrychleny. Nektera temata/postavy sly mozna vice rozvest.