Ostrov šedých mnichů

Ostrov šedých mnichů https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245289/bmid_ostrov-sedych-mnichu-245289.jpg 4 1428 385

Josef Bergman série

Na odlehlém holandském ostrově Schiermonnikoog s liduprázdnými písečnými plážemi bičovanými severním větrem zemřela v dunách za podivných okolností mladá žena a i po jedenácti letech zůstává její vrah neodhalen. Televizní reportér Johan Rutten se rozhodl, že tímto případem zahájí nový cyklus reportáží o neobjasněných vraždách – ale krátce po svém příjezdu na ostrov byl zavražděn. Má oba činy na svědomí stejný pachatel? Smrt bohatého Johana Ruttena se mohla hodit více lidem. Například jeho české manželce, soudní překladatelce, která nyní zdědí veškerý jeho majetek... Na její popud přijíždí na ostrov kriminalista Josef Bergman. Chce na Schiermonnikoogu strávit dovolenou, vyčistit si hlavu od starostí a udělat důležité životní rozhodnutí. Jenže brzy je proti své vůli vtažen do složitého případu.... celý text

Rosana
Rosana
10.03.2024 5 z 5

Opět skvělá Michaela Klevisová. Ten závěr mě překvapil, do poslední chvíle jsem nevěděla, kdo je pachatel. Tuto autorku velice doporučuji. Jdu číst hned další díl této výborné série a těším se na další skvělý zážitek ze čtení.

Rainbowdreamer
Rainbowdreamer
04.03.2024 5 z 5

Jedním slovem báječné. Krásná kniha, která mě přenesla do mně neznámých reálií Severofríských ostrovů v Nizozemsku. Moc se mi líbí dokonalé popisy autorky věnující se prostředí, atmosféře, lidem a jejich vztahům, což čtenáře zcela vtáhne do děje a má pocit, že je jeho součástí. Četbu jsem si moc užil, mám pocit, že jsem na tom ostrově skutečně byl. Je třeba přijmout volnější způsob vyprávění a pomalejší plynutí děje, jak je u této autorky zvykem, což ale umožňuje vychutnávat si každou větu a každý malý posun děje.

jaste
jaste
04.03.2024 3 z 5

Trochu mi to připomínalo Petera Maye. Na mne moc rozvlacne, až moc pomalu plynouci.

Nekonečná
Nekonečná
27.02.2024 5 z 5

Moje pátá kniha od M. Klevisové a z Josefa Bergmana se stal můj oblíbenec a totéž můžu říct o autorce. Některé její knihy se mi líbily víc, jiné méně, tato byla skvělá! Detektivní zápletka, prostředí ostrova, lidské osudy, to vše popsáno uvěřitelně, opravdově, s napětím, měla jsem pocit, že jsem tam taky, tak jsem byla vtažena do děje! Doporučuju a rozhodně budu pokračovat ve čtení této série.

mirinda973
mirinda973
27.02.2024 4 z 5

Bergman je prostě sympaťák a každý jeho případ zajímavý. Tady jsem měla trošku problém se jmény, bylo jich už moc a já občas složitě v hlavě pátrala, kdo je kdo.
Ale bezva čtení, doporučuji

Emik87
Emik87
17.02.2024 5 z 5

Trochu jsem se obávala, jak se bude Josefovi dařit v Holandsku, ale obstál báječně. A příběh taky.

Havrnka
Havrnka
16.02.2024 4 z 5

Trochu zdlouhavé, ale jinak čtivé.

Mayaotzin
Mayaotzin
13.02.2024 4 z 5

Konečně bylo zase víc Josefa. Vadí mi, když je v některých dílech zmíněn jen ve dvou větách :-D

Ostrov byl zajímavý, určitě si o něm musím něco vyhledat. Šedivé dálky mě nalákaly :-) Teším se na další díl.

schvomis
schvomis
30.01.2024 5 z 5

Doporučuji.

Iva095
Iva095
21.01.2024 4 z 5

Kdyby tak moc dlouho netrvalo než se objevila mrtvola a než se na scéně objevil Josef Bergman tak bych to hodnotila jako zatím nejlepší díl, ale tím že se asi tak prvních sto stran nedělo skoro nic tak to hodnotím jako lepší průměr.
Zatím mě sérii celkem baví, ale že bych jí řadila mezi oblíbené to určině ne.

Květ
Květ
14.01.2024 4 z 5

Tentokrát nás detektivka od Klevisové zanese z českých luhů a hájů až do Holandska. Ale i tady dokáže autorka skvěle popsat reálie, krajinu i postavy. Trvalo mi trochu déle, než jsem se začetla, ale jakmile nastoupil na scénu inspektor Bergman, stránky začaly ubíhat rychleji :) Pěkné čtení, za mě spokojenost.

Knihomol22
Knihomol22
08.01.2024 5 z 5

Za mě je Michaela Klevisova jedna z nejlepších novodobých autorek detektivek. Dílo opět nezklamalo. Představivost pracovala na plné obrátky, kniha si udržela vysoké tempo od začátku do konce. Detektivní zápletka zamotaná jak klubko vlny, se kterým si hrálo kotě. Žádné proudy krve, uřezané nohy, porno ani zbytečné vulgarismy, jako u severských krimi, což mi vyhovuje.

p.stranska
p.stranska
28.11.2023 3 z 5

Pro mě nejslabší díl. Dost překombinované, jako by autorka usilovala o wow efekt z rozuzlení. Méně je někdy více.

Kopretinka784
Kopretinka784
19.11.2023 5 z 5

Tak na mě v knihovně došla řada a dostala se mi do rukou tato kniha. Nečetla jsem nic o knize, ani komentáře a začala číst. Těšila jsem se na Bergmana a on nikde. Divila jsem se, že autorka změnila prostředí. Ale proč ne. Začetla jsem se a Bergmana se dočkala. A autorka opět nezklamala. Pohodové čtení, napětí - kdo vraždil teď, kdo v minulosti, proč .... . Nápovědy byly postupně odhalovány, tipy jsem měla, ale nakonec dopadlo všechno úplně jinak. Už se těším na další knihu.

mila2411
mila2411
06.11.2023 4 z 5

I tato krimi od MK se mi četla příjemně. Tak nějak si myslím, že českému policajtovi to více "sluší" v zemích Českých, ale proč ne.

Galadwen
Galadwen
05.11.2023 5 z 5

Moje první kniha od autorky a velmi dobrá! Překvapilo mne, že se odehrává v cizině, myslela jsem, že paní Klevisová píše z českého prostředí, ale to vůbec nevadilo. Zajímavá zápletka i prostředí, dobře charakterizované postavy, důmyslně umístěná vodítka k vrahovi. Určitě si přečtu další díly.

Čmeláček
Čmeláček
02.11.2023 5 z 5

Tuhle knihu jsem si půjčil v knihovně a teprve doma jsem zjistil, že to je už čtvrtá kniha ze série. No ale vůbec mi to nevadilo, protože byl ten případ uzavřený, a já jsem neměl pocit, že by mi něco uteklo. Četlo se to hodně dobře a mně se to líbilo, takže určitě zkusím i další knihy s Josefem Bergmanem.

katpas76
katpas76
15.10.2023 4 z 5

Líbilo se mi, že autorka děj zasadila jinam než do Čech. Poslední čtvrtina knihy ale na mě byla taková překombinovaná. Spousta otázek a přílišná snaha aby čtenář ještě dlouho tápal. Tohle jediné mi na knize vadilo. Jinak povedená detektivka české autorky. Posloucháno jako audiokniha.

Zemlja
Zemlja
06.10.2023 3 z 5

Řekla bych, že tahle tolik neodsejpá. Odehrává se na zajímavém místě, jehož popis by mě opět zlákal k návštěvě.

Timkim
Timkim
23.09.2023 4 z 5

Daleko, daleko lepší než Kroky vraha, i když v některých místech mi nápovědy přišly zcela nahodilé. Bergman mi zde byl o poznání sympatičtější a tudíž jsem měl i méně averze k poslechu příběhu. Co mi ale přišlo zcela laické, byla " marihuanová cigareta", vždyť i dítě na základní škole ví, že je to joint. Za plno to není, ale 85% s klidným srdcem.