Elsasbooks Elsasbooks komentáře u knih

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

(SPOILER) Kniha, která rozbřečela svět, mě nerozbrečela. Při počátečních narážkách na Judovu minulost jsem cítila úzkost, věděla jsem ale, že kniha se bude zaobírat sexuálním zneužíváním, LGBT tématikou, řezáním se atd. Juda jsem si ze začátku velmi oblíbila, dokázala jsem se do něj vcítit a v něčem jsem se s ním i ztotožnila. Myslela jsem, že to bude člověk toužící po pomoci, ale nebude si o ni umět říct. Mu se dalo ale tolik možností se svěřit, ,,vyléčit" se, že by mu to ,,rozbitý" člověk, který by se chtěl uzdravit až chorobně záviděl. Jude se mi časem zprotivil, ne jeho minulostí, ale tím, jaké měl štěstí na lidi. On si to snad ani sám neuvědomoval, ale adoptivní rodiče v dospělosti, kamarády, kteří by se pro něj obětovali a dosažení svých cílů, to se poštěstí nepatrnému zlomku lidí v životě. Na konci knihy jsem si už říkala, ať se teda zabije. Pro něj neexistovalo jiné východisko. Nechtěl si nechat pomoci, nedokázal se sám spravit, tento bod byl nevyhnutelný. Spousta lidí nemá ráda DžejBího, ale já jsem si ho celkem oblíbila, DžjeBí je typický namachrovaný holomek, ale ve skrytu duše je to citlivá duše toužící po lásce a uznání. Hodně mě zasáhl jeho příběh s Jacksonem a moc se mi líbilo, jak se mu Jude v tu chvíli snažil pomoci. Ač snad každý čtenář Malého života DžejBího nesnáší, tak já ho mám ráda. Bylo mi ho líto v tom, že Jude neopětoval jeho lásku. Muselo to pro něj být také těžké, když viděl Juda s Willemem, kterému tak trochu vždy záviděl. Willem sám o sobě mě mnohdy rozčiloval svým velkým ochranářstvím vůči Judovi, když spolu ještě nechodili. Škoda že autorka nedala více prostoru Malcolmovi, ze začátku to vypadalo, že by mohl dostat nějaký svůj prostor, což možná i sama autorka zamýšlela, poté se to ale neuskutečnilo. Malý život můžu doporučit všem čtenářům. Já osobně bych některé omáčkové pasáže vyškrtala, aby kniha neměla přes 600 stran, i tak jsem ale ráda, že jsem si tuto knihu přečetla a dlouho na ni budu vzpomínat.

P.S. Jak všichni mají problém s tím, že každý kamioňák byl v knize pedofil, tak já jsem to takto nepochopila, z autorčina popisu jsem spíše pochopila, že spal s mnoha kamioňáky, ale to neznamenalo přece, že KAŽDÝ KAMIOŇÁK, kterého potkal, po něm chtěl sex.

12.04.2021 4 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Zajímavý a originální příběh, který svou čtivostí zdoláte za chvilku. Na konci jsem čekala nějaký větší wow efekt, ten se bohužl úplně ale nedostavil. Pro mě zůstává stále lepší a více překvapující knihou The Seven Husbands of Evelyn Hugo.

15.02.2021 4 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Za sebe musím říct, že první kniha se mi líbila více než druhá. I když jsem knihu primárně nečetla kvůli lince s newyorskou mafií a nikdy jsem tohle téma ani nevyhledávala, tak musím říct, že jsem se dozvěděla spoustu nových informací v zábavné románové podobě. Celkově na mě i první díl působí více zajímavěji (např. Karlovo nastoupení do SD a bližší pohled do nitra esesáků). Naopak druhá kniha pro mě už tak záživná nebyla a přišla mi zbytečně natahovaná. Dalo by se to krásně zkrátit a člověk by o nic nepřišel. Celý náš knižní trh je zavalen knihami o druhé světové válce a koncentračních táborech, až je toho příliš. (Za to samozřejmě tahle kniha nemůže.) Najdeme zde i krásné vykreslení toho, jak se z člověka může stát zrůda (za mě jsou zrůdy jak Karel, tak Viktor. To co dělal v New Yorku se nedá zapomenout ani odpustit.)

01.12.2020 4 z 5

Myši Myši Gordon Reece

Knihu jsem poprvé četla před 8 lety a moc se mi líbila. Tehdy jsem z ní byla naprosto unešená. Po druhém čtení po osmi letech ale musím říct, že už se mi kniha tolik nelíbila. Určitě bych ji doporučila, ale spíše mladším čtenářům.

17.10.2020 4 z 5

Zrcadlo, zrcadlo Zrcadlo, zrcadlo Rowan Coleman

Hodně lidí tuhle knížku přirovnává ke knize Jeden z nás lže, což si myslím, že se vůbec nehodí, protože mi obě knížky přišly jiné. Knihu jsem na své poměry četla opravdu dlouho (asi dva týdny) a to kvůli tomu, že mě vůbec nezaujala a vůbec jsem netoužila zjistit, co se bude dít dál. Toho, kdo mohl za zmizení Naomi jsem odhalila asi na 50. stránce, což je trochu brzo, nemyslíte? Zajímalo by mě také, jak to bylo s psaním téhle knížky, protože se na ní podílely dvě autorky. I když na to byly dvě, tak to tomu moc nepomohlo. Knížku bych doporučila tak 13 – 15 letým slečnám a chlapcům, co jsou ještě trochu naivní a neví, jak to v životě chodí. Pro vyspělejší jedince to nebude nic nového. Detektivní zápletka příběhu je tak jednoduchá a předvídatelná až to bolí.

15.05.2020 1 z 5

Spolubydlící Spolubydlící C. L. Pattison

Od knížky jsem měla velká očekávání, ale byla jsem trochu zklamaná. Knížka byla velmi čtivá a nemohla jsem se v některých chvílích od ní odtrhnout, ale konec mi nepřišel moc překvapivý. Navíc bylo v jedné kapitole, která nebyla nadepsaná jménem, zaměněno jméno, což mi přijde jako klamání čtenáře, ale nesprávným způsobem, když pak nebylo na konci knihy vysvětleno, proč k záměně došlo.

23.04.2020 3 z 5

Bez naděje Bez naděje Colleen Hoover

Musím přiznat, že jsem knížku začala číst v červenci minulého roku a dostala jsem se přes stranu 100 a pak jsem knihu musela odložit, protože mě absolutně nudila a nebavila. Překvapilo mě to, protože jsem předtím četla jednu autorčinu knihu (Námi to končí) a ta mě naprosto uchvátila. Od autorky jsem přečetla i pak skoro všechny její knihy a všechny se mi moc líbily (Na obtíž ale trochu míň) a rozhodla jsem se Bez naděje zase zkusit přečíst. Zase mě nebavilo asi prvních 100 stran, spoustu věcí jsem uhádla předem, např. kdo je Hope. Knížka má super zápletku a potenciál, ale přijde mi, že je zbytečně natahovaná. Za mě tuto knihu hodnotím jako slabší knihu autorky, protože dokáže psát i lépe, jinak to bylo ale super. Můžu doporučit.

19.04.2020 4 z 5

Na obtíž Na obtíž Colleen Hoover

Na obtíž je knížka, která se hodně liší od autorčiných ostatních knih. Knížka je stejně čtivá jako všechny ostatní, ale mě osobně nezasáhla tolik jako jiná díla Colleen. Na obtíž je velmi zvláštní. Líbila se mi, pouze mě mrzí, že naši překladatelé změnili název knihy Without Merit (Bez Merit) na Na obtíž. Původní název měl symbolizovat něco, co se v knížce stane a mrzí mě, že to u našeho českého překladu tak nezůstalo.

26.03.2020 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Na tuhle knížku jsem se po přečtení Nevítaného hosta celkem těšila, ale bohužel mě zklamala. Vůbec jsem nebyla napnutá. Navíc mi zde vadila postava detektiva, kterou v knížkách nemám ráda, i když musím říct, že tento detektiv byl super. Líbila se mi jeho duchaplnost. Celkově jsem z knížky zkalamaná ale.:((

15.03.2020 2 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Krásný a dojemný příběh, ke kterému se člověk bude rád vracet. Škoda jen že prvních sto stran se trochu táhlo, ale pak to stojí za to!

07.03.2020 4 z 5

Tamařino souhvězdí Tamařino souhvězdí Anna Musilová

Nemám slov. Potom co byla Černooká takovým propadákem jsem od téhle knížky tolik nečekala. Bylo to ale výborné. Úplně jako by to psal někdo jiný. Anna M. do knížky zasadila krásné filozofické myšlenky jazykem, který působí na čtenáře někdy až vznešeně. Tahle knížka by se měla lidem mezi střední a vysokou školou dávat jako povinná bible, protože tohle je český skvost, kterého bychom si měli vážit. Těším se na další autorčiny knihy!

16.02.2020 5 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Dojemná sbírka poezie, která ukazuje autorův život v mládí a hlavně jeho lásku ke své mamince.

10.02.2020 3 z 5

Nelži mi Nelži mi A. V. Geiger

Prnímu dílu jsem dala 4*/5* a těšila jsem se, až konečně vyjde druhý díl. Ten je pro mě bohužel zklamáním. Děj skoro nijaký a s vleknoucím se koncem. Asi už nejsem cílová skupina. :D Doporučila bych pro čtenáře okolo 15 let.:)

09.02.2020 2 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Nádherná kniha, která určitě není pro každého. Přijde mi, že ji mnoho lidí nepochopí a že i já ji zčásti zcela nechápu. I přesto vám ji mohu doporučit, je zde plno věcí k zamyšlení.

06.02.2020 4 z 5

Naprosto pozoruhodná věc Naprosto pozoruhodná věc Hank Green

Další zbytečně natahovaný příběh, ve kterém se nic neděje a bude zase roztahaný do několika dílů, i když v tomhle případě by se ta knížka dala krásně proškrtat. Styl autora mi připomíná trochu styl jeho bratra Johna Greena. Knížka pomalu nemá děj a je trochu zvláštní.

20.01.2020 2 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Utrpení mladého Werthera je hlavně utrpení čtenáře. Téma by bylo skvělé, kdyby bylo jinak zpracované, tohle byla strašná nuda, u které se vám zaručeně podaří usnout, jestli máte problémy se spánkem. Tuhle knizku určitě nikomu nedoporučuji.

14.01.2020 1 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Jsou zde balady, které se mi moc líbí (např. Štědrý den, Svatební košile, Vodník nebo Zlatý kolovrat). Pak je tady i něco jako Záhořovo lože, které se mi nelíbilo a ze začátku jsem ho ani nepochopila.

05.01.2020 3 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Přijde mi, že autorka vykráda sama sebe. Knížka mi přijde hodně podobná Pýše a předsudku. Bojím se číst od autorky její daší knihy, protože si myslím, že zase budou stejné jako tyhle dvě. Pýcha předsudek se mi líbila o trochu více než Rozum a cit už jen kvůli způsobu vyprávění.

02.01.2020 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Zajímavý, poutavý a hlavně děsivý příběh. Zajímalo by mě, jetli vůbec nějaký Igor existuje. :D Já ale věřím, že je to všechno pravda a pokud se nemýlím, tak je to hodně děsivé.

23.12.2019 4 z 5

Dva tajemství neudrží Dva tajemství neudrží Karen M. McManus

Anotace vyzradí polovinu knížky. Skoro nic se zde neděje.

18.12.2019 2 z 5