Na obtíž

Vossovi byste jen stěží označili za „normální“ rodinu. Žijí ve zrekonstruovaném kostele, máma, která se ještě nedávno léčila z rakoviny, bydlí v suterénu a otec je ženatý s její bývalou ošetřovatelkou. A pak je tu Merit. Merit Vossová sbírá trofeje, které nevyhrála. Je to podivný koníček, pro ni má ale zvláštní význam. Když se vydá na garážový výprodej, aby pátrala po svém novém úlovku, místo trofeje tam narazí na Sagana. Jeho osobnost, humor a odzbrojující optimismus jí okamžitě učarují. Dalo by se skoro říct, že je to láska na první pohled. Dokud Merit nezjistí, že Sagan je tak trochu… zadaný. Samotářská Merit se po tomhle zjištění uzavře ještě víc do sebe. Jako by svůj život i svou podivínskou rodinu sledovala zdálky. Dokud neodhalí tajemství, které jí žádná trofej nikdy nevynahradí…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/404309/na-obtiz-fjv-404309.png 4.77

Without Merit (2017)

Vydáno:, Yoli

Kniha Na obtíž

Charlies
včera

Colleen, opět dokonalé! S Merit jsem prožívala každou sekundu jejího příběhu. Byly chvíle, kdy se mi na tváři usadil pobavený výraz, chvíle, kdy se mi zpomalil srdeční tep a já netušila, co dál, a nakonec, při čtení posledních stránek, to byly chvíle, kdy se mi na rtech usídlil vítězoslavný připitomělý úsměv a zažívala jsem už jen pocit euforie.
Děkuju!

ladyka

Knížku jsem nedávno četla v originále - pustila jsem se do ní tak trochu omylem, myslela jsem si totiž, že není vyloženě jen YA (věkem nejsem YA už dávno). Četby ale vůbec nelituji, aspoň jsem se trochu vrátila do doby, kdy člověk hledá své pomyslné místo ve světě a vlastně i sám sebe.
Zde náctiletá Merit bojuje sama se sebou, rodinou a vrstevníky. Místy je to roztomilé, vtipné, ale pak i dost vážné. Jistý zlom nastane a její boj vypukne asi v třetině knížky a ten jsem tedy nečekala - dojde zde na několik vážných rodinných a osobních témat. A i tady platí to, co jsem psala v komentáři k "Námi to končí" - že i přes jednoduché zpracování a zdánlivou plochost má knížka co nabídnout - mnohým může ukázat, že na určité věci nejsou sami, může jim ukázat cestu nebo aspoň chvilkově uniknout od vlastních bojů. A tady hlavně - získat jiný úhel pohledu, vylézt ze své kukaně a třeba i zjistit, že všechno může být i trochu jinak.
Proto "Na obtíž" doporučuji zejména oněm YA, kteří mají knížky CH rádi a vlastně i rodičům těchto YA - já své dospívající dceři tuto knížku dám jednou určitě přečíst.