Na obtíž

kniha od:

Na obtíž https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404309/bmid_na-obtiz-fjv-404309.png 4.1 1047
Koupit Koupit eknihu Bazar

Vossovy byste jen stěží označili za „normální“ rodinu. Žijí ve zrekonstruovaném kostele, máma, která se ještě nedávno léčila z rakoviny, bydlí v suterénu a otec je ženatý s její bývalou ošetřovatelkou. A pak je tu Merit. Merit Vossová sbírá trofeje, které nevyhrála. Je to podivný koníček, pro ni má ale zvláštní význam. Když se vydá na garážový výprodej, aby pátrala po svém novém úlovku, místo trofeje tam narazí na Sagana. Jeho osobnost, humor a odzbrojující optimismus jí okamžitě učarují. Dalo by se skoro říct, že je to láska na první pohled. Dokud Merit nezjistí, že Sagan je tak trochu… zadaný. Samotářská Merit se po tomhle zjištění uzavře ještě víc do sebe. Jako by svůj život i svou podivínskou rodinu sledovala zdálky. Dokud neodhalí tajemství, které jí žádná trofej nikdy nevynahradí…... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Yoli (ČR)
Originální název:

Without Merit , 2017


více info...

Komentáře (255)

Komentáře 255 Recenze 4

petraLI
petraLI
16.09.2023

Po přečtení několika stránek jsem se musela podívat, zda čtu vážně tu Colleen Hooverovou jakou miluju. Nevím, co chtěla touto knihou říct, ale bohužel tady nebylo dobré vůbec nic. Příběh, prostředí, postavy. Obzvlášť Merit to děvče bylo zvláštní. Takže NE! Nejde to ani dočíst.

ElenaM
ElenaM
19.08.2023 3 z 5

Uff! Jediná kniha od Colleen, která mě celkem potrápila a to v tom smyslu, že jsem se nemohla začíst. Knihu jsem dvakrát odložila a až na třetí pokus se mi podařilo ji dočíst.
Na obtíž je skutečně na obtíž. Je to jeden velký chaos. V knize je hodně postav a každá z postav má nějaký svůj příběh a hlavně svá tajemství. Kniha mě nechytla od začátku, zhruba do poloviny jsem se trápila. Pak se ale něco změnilo a už se mi četla dobře.
Během čtení postupně odhalujete jedno tajemství za druhým a jak bývá u Colleen zvykem, nejsou to jednoduchá témata. Je to svým způsobem smutná kniha, která předá svoje poselství.


P3_tis
P3_tis
03.08.2023 2 z 5

Kromě Nelituju ničeho jsem od Colleen četla zatím vše a tohle mě strašně nebavilo. Příběh mi připadal nijaký, postavy zvláštní a nesympatické. Tohle nebyla Colleen jak ji všichni milujeme.

Silvisek
Silvisek
29.06.2023 2 z 5

Kniha byla slabsi. Nevim co na to rict. Proste silena rodina a chaoticka. Ale chtela jsem vedet jak to dopadne, takze jsem to docetla

novina
novina
25.06.2023 4 z 5

Tohle byla slabší kniha. Ale i tak jsem ji četla jedním dechem. Každá rodina má svá tajemství, ale když jsou napsaná na papíře, tak je to víc hmatatelné.

johi_murasova
johi_murasova
18.06.2023 2 z 5

Od Colleen už jsem četla mnohem lepší knihy, to bez debat. Žádná postava mi vyloženě nepřirostla k srdci a celý příběh byl od začátku zvláštní, řekla bych, že místy i chaotická nebo bizarní a ačkoliv se v knize řeší témata jako deprese, zneužití, nebo nevěra, při čtení jsem se necítila nijak zvláštně nebo nepříjemně.
Kniha je spíš pro mladší čtenáře, nečetla se špatně, ale nic to ve mě nezanechalo.

Tina.orl
Tina.orl
17.06.2023 4 z 5

Čtení o zvláštní rodině, která má spoustu problémů a mnoho tajemství. Rodinná psychická nepohoda je hlavním tématem knihy. Bylo zajímavé postupně tato tajemství odhalovat. Když jsem ale četla anotaci, očekávala jsem trochu jinačí knihu.

Kniha se čte úplně sama, což je u této autorky obvyklé. Četla jsem se zaujetím, ale vlastně nemám pocit, že mě kniha nějak extra okouzlila nebo, že se dostavil "wow efekt". Hoover vás ale dokáže natolik vtáhnout do děje, že prostě čtete a čtete - já to dala za jeden večer.
Uznávám, že je zvláštní napsat o knize, kterou jsem přečetla za jeden večer, že mě neokouzlila, ale něco tomu prostě trochu chybělo...

Dee123
Dee123
08.06.2023 3 z 5

IG: @books_by_dee

Tohle byla už 12knížka, kterou jsem od Collen četla a v mé TOP5 rozhodně pořadím nezamíchala, to ale nemění nic na tom, že je to kvalitní knížka, jak jsem už u autorky zvyklá.

Tohle je sakra zamotaná knížka, která je propletená tajemstvími rodiny Vossových a všechna tajemství v sobě drží Merit, hlavní hrdinka knížky. Vzhledem k tomu, že se jedná o 17letou hlavní hrdinku, její chování nemůžu hodnotit jako dětské, nerozumné. Chovala se prostě tak, jak by se některé 17ky chovaly. Já jsem ale svým způsobem měla Merit ráda a chtěla jsem, aby svět byl S Merit ne Bez Merit. Cítila se neviditelná, nechtěná a vlastně ztrácela potřebu na tomhle světe existovat. Ještě, že se v tom jejím světě objevil Samson. Ten ten její nalinkovaný život trošku narušil a jejich pokukování a jeho obrázky věnované pod škvírkou ve dveřích to byly ty momenty, ve kterých jsem si říkala, na těch dvou něco bude. Ale abych byla zcela upřímná, víc, než vztah těhle dvou mě právě více zajímal celý příběh Merit a její rodiny. Ta romantická linka tady pro mě byla taková vedlejší.

Nechci spoilerovat. Takže napíšu jen, že co mě trochu mrzelo byl konec. Bylo to takové urychlené, všechno rychle zapomenuté. Ale zvrat v knížce mě dostal a pak celá ta akce kolem toho, snad jsem i rychleji četla, když se to dělo. Úžasně popsané a měla jsem pocit, že jsem v kostele s Vossovými.

knihomolka460
knihomolka460
06.06.2023 4 z 5

Takhle kniha byla zaměřená na rodinné problémy, což u Colleen není moc zvykem. Colleen to ale prostě umí a napsala další skvělou knihu.

kytarka
kytarka
26.05.2023 5 z 5

Merit potká kluka, který ji zaujme na první pohled. Aniž by ho znala, tak se v ní začne vášnivě líbat. Jenže se nakonec ukáže, že si ji spletl se svým dvojčetem. Opět další skvělá kniha od autorky. Ani se mi nechce věřit tomu, že je možné napsat tolik čtivých knih. Těším se na další knihu.

marwinmh
marwinmh
24.05.2023 3 z 5

Od autorky jsem četla již lepší knihy, o tom bez debat.
O poselství o plíživém, mnohdy nepostřehnutelném nebezpečí deprese jsem měla potuchy, až když autorka stav hlavní hrdinky naplno pojmenovala. Na můj vkus byla celá rodina, když nic jiného, tak "zvláštní", kdo by v takovém prostředí sám nezačal mít problémy.
Nečetlo se to špatně, ale žádný hlubší dojem to na mě neudělalo.

adevis
adevis
12.05.2023 4 z 5

Má sedmá čtená kniha od Colleen. Nevědomky se stala jednou z mých oblíbených autorek a jsem za to velmi ráda :)

Kniha Na obtíž je malinko jiná, než na co jsem u autorčiných příběhů zvyklá. Zabývá se tématem deprese a mile mě překvapila. Kniha se mi zdála chvílemi mega praštěná a bláznivá, ale nakonec to bylo zase tak miloučký, že jsem po dočtení poslední stránky byla spokojená, jako vždy.
Pusťte se do ní, je to fakt milý, i když praštěný. A ilustrace tomu dodávají správné kouzlo.

Mám tě dost rád na to, abych tě políbil. Věř mi. Jen bych si přál, aby ses ty měla ráda tak, jak mám rád já tebe.
Každá chyba si nezaslouží následek. Některé si zaslouží jen odpuštění.

Hodnotím 3,5/5*.

Nik Tureckova
Nik Tureckova
11.05.2023 5 z 5

"Každá chyba si nezaslouží následek. Některé si zaslouží jen odpuštění."

Hlavní hrdinka Merit se odměňuje trofejemi, které nevyhrála, za každou zpackanou životní situaci. Její táta koupil starý kostel, kde přízemí obývá se svoji novou manželkou Viktorií, zatímco v suterénu žije jeho první žena, taky Viktorie...asi aby se to nepletlo. Sagan, ať už to jméno vzniklo jakkoliv, Merit pod dveřmi posílá morbidní kresby. Jedna divnost za druhou a stejně vás to pohltí. Nakonec Vám vlastně ani vůbec nevadí, že se příběh primárně odehrává ve zrenovovaném kostele, protože je vám tam tak dobře.

Příběh byl fakt od samého začátku zvláštní...bizarní a stejně jsem se do něj začetla a kupodivu jsem se při čtení necítila nijak nepříjemně, ačkoliv v knize najdete snad každý vážný motiv - depresi, lži, nevěru, zneužití. A i když jsem vystřídala snad všechny emoce od radosti až po znechucení, z knihy si po přečtení odnáším spíš pozitivní pocity a i nějaké to ponaučení.

Tohle je opravdu ten typ knihy, kde se vyplatí dočíst až do 10. kapitoly, protože po ní to začne být teprve jízda. Skryté poselství, že absence komunikace vytváří mezi lidmi špatné vztahy a její přítomnost často pročistí stojaté vody ztrouchnivělých vztahů, se mi moc líbilo. A podle mě je Na Obtíž ideální literaturou pro dospívající, kteří jsou často svými domněnkami daleko od pravdy.

Šárka88
Šárka88
09.05.2023 4 z 5

Souhlasím tu s několika komentáři zároveň. Knížka nebyla špatná a za mě hodně čtivá. Téma deprese pro puberťáky bylo zajímavé, musím uznat, že i já v tomto věku přemýšlela jinak, než teď . Měla jsem pocit, že mě nikdo nesnáší a tak dále. Knížka je ale knížka a tady to bylo někdy překombinované, ale Merit jsem svým způsobem chápala a její rodina je velmi zvláštní a jsem ráda, jak vše dopadlo.

Monni
Monni
25.04.2023 4 z 5

Další super kniha od autorky, čtivá, ale chvilkama mi přišla trochu moc překombinovaná. Spousta rodinných problémů, osobních problémů a komplexů, občas byla kniha i úsměvná. Nejlepší jméno pro štěně (kdo četl ví, kdo nečetl se dozví :D). Určitě doporučuji spíše mladším čtenářům a určitě má Colleen i lepší knihy. V autorčiné tvorbě si určitě najde to svoje každá věková skupina, ale všechny její knihy jsou čtivé se silným tématem.

Zuzka_Zuu
Zuzka_Zuu
04.04.2023 5 z 5

Parádní kniha. Většina lidí sní o bílém laťkovém plotě kolem domu a myslí si, že tak je to dokonalé, že uvnitř jsou všichni šťastní jak se navenek zdá, protože přesně tak bílý laťkový plot působí. Jenže to uvnitř není vůbec dokonalé, jak se zdá. Kniha ukazuje to, jak jsou mezilidské vztahy těžké, jak se důležité o svých problémech mluvit a ne to v sobě dusit, protože to pak vede k depresím. Kniha se mi líbila i její konec, rozhodně doporučuji :)

Annkag
Annkag
16.03.2023 4 z 5

Dle mého názoru nejlepší autorčina kniha.
Každá rodina má album svých tajemství a bílý laťkovy plot na tom nic nezmění.
Myslím že pro ty co knihu četli to takhle stačí.Pro ty co by ji chtěli přečíst prozrazení děje obere o dechberouci čtení a seznámení se s moc zvláštní rodinou.

Evišťátko
Evišťátko
20.02.2023 4 z 5

Jako....nebylo to špatné! Finální rozuzlení rodinných vztahů zajímavé. Nesu si z toho ponaučení,že soudit druhé ,aniž by člověk znal jejich příběh ,je mnohdy krátkozraké. Nicméně mě dráždila přehnaná rozumnost a vyspělost teenagerů,aniž bych je chtěla jakkoliv podceňovat.Jen u jedné postavy příběhu jsem mu jeho vyzrálost navzdory věku byla schopna uvěřit. A dále pak neustále používání "protáčení panenek- očí" mě po nějaké době už vážně vytáčelo!

Klaton
Klaton
26.01.2023 4 z 5

Colleen je v tomhle opravdu přebornik, tolik problemu v jedne rodině to se jen tak nevidi, každý ma svoje a k ostatnim se vlastne kazdy točí zady a staci jeden moment, jedna věta a najednou je vše vidět uplne jinak a vše se na par stranách může otočit, každý pochopí, že jeho pohled nemusel byt úplně spravny...

be_pa
be_pa
12.01.2023 5 z 5

Čtení jsem dost dlouho odkládala. Kvůli anotaci a některým komentářům. Takový zmatek. Bydlí v kostele, dvě Viktorie, plno dětí v domácnosti. Samozřejmě byl příběh přehnaný, naakumulováno v něm příšerně moc problémů a tajemství. Ale, i když navíc asi nejsem správná cílová skupina, přesto se mi kniha moc líbila. Merit se cítila neviditelná, bez přátel a navíc všechna ta nevysvětlená tajemství v rodině. Proto udělala to, co udělala. Prostě základem je komunikace. Vytkla bych jen ten závěr - za pár dní všechno vysvětleno, odpuštěno a vyřešeno.

Knihomolka2009
Knihomolka2009
02.01.2023 5 z 5

Jelikož je autorka velmi známá pro svoje knihy, chtěla jsem si od ní nějakou taky přečíst a Na obtíž mě zaujala nejvíce. Anotace zněla tak podivně, že mě začalo strašně zajímat, jak to celé bude pojmuté. Kniha je psána velmi dobře, takovým nenáročným stylem, a tím pádem se to celkem rychle čte. Merit mi byla sympatická, šlo vidět, že je to prostě úplně obyčejná holka jako ostatní, až na svoji zálibu ve sbírání trofejí, což se ale v knize vysvětlí a nezní to tak divně jak to vypadá. Ostatní postavy nepůsobí z pohledu hlavní hrdinky moc sympaticky, ale postupně s Merit se vám pohled na ně zlepšuje. Romantická linka byla podivná i krásná zároveň a já celou dobu doufala, že to s nimi skončí dobře. Autorka tam chtěla nějakým způsobem zakomponovat téma deprese, což se jí možná jistým způsobem podařilo, a téma rodinné vztahy, které bylo asi tím podstatnějším. Celou knihu hodnotím plným počtem hvězd.

Přečti_si
Přečti_si
30.12.2022 4 z 5

Zvláštní rodinka, žijící v bývalém kostele a propletenec problémů. Jako v každé knize od Colleen je u mužská postava naprosto k sežrání, stejně to bylo i tady u Sagana. Chvílemi byly situace hoodně přitažené za vlasy, ale obecně musím hodnotit kladně, přečetla jsem ji za den.

snilek.holka
snilek.holka
20.12.2022 2 z 5

Colleen to prostě umí lépe. Má daleko lepší příběhy. Ale i přesto se v knize otiskne a čte se díky tomu velmi dobře.

Janaves
Janaves
08.12.2022 3 z 5

Kniha se mi nelíbila tolik, jako třeba kniha Námi to končí. Asi je psána pro mladší generace. Ale za přečtení stojí.

murielkaa
murielkaa
04.12.2022 1 z 5

Na colleen docela slabé, pokud jste od ní ještě nic nečetli, doporučuji začít nějakou jinou knihou. Velké bum jsem pochopila, avšak si myslím, že pro většinu lidí to může být nedostačující. Chápu sdělení depresí, ale i tak je kniha nejslabší Colleen co jsem kdy četla.

Safrika
Safrika
22.11.2022 3 z 5

Kniha pekna, ale Colleen to umi i lepe :).

Vilma232
Vilma232
26.10.2022 3 z 5

Moje první kniha od této autorky, takže nedokážu posoudit, zda i ostatní jsou spíš pro mladé čtenáře - spíš čtenářky. Moc problémů na jednu hodně zvláštní rodinu, ale příběh mě celkem bavil. Až na to, že se během tak krátké doby "vyřeší" takové množství potíží a nedorozumění.

bara-offici
bara-offici
23.10.2022 5 z 5

(SPOILER) Díky téhle knížce jsme se dostala ke Colleen, a mile mě překvapila. Sice to je jedna z knížek od ní která nemá zas tak zapáleny příběh jako třeba pravda nebo lež. Ale bavila mě ohromně ne jenom kvůli Tajemném Saganovi který mi po celý příběh vrtal hlavou, ale také díky řešení vztahu mezi rodinou.

Domča153
Domča153
08.10.2022 1 z 5

Za mě na Colleen určitě podprůměr. Chápu hlubší sdělení co se depresí týče ale jinak oproti jiným jejím knihám které jsem četla slabota.. přišlo mi to spis jako příběh pro náctileté, snažilo se tam narvat kde co: gay bratr, obtěžování sourozencem v dětství, smrt partnera, nevěra, nefungující matka atd .. za mě bych takový příběh čekala od začínající autorky né od kapacity jako je Colleen..
Trochu to působí jako kdyby si řekla ze už musí něco rychle vydat dala tam klasicky nějaké hlubší něco (deprese a jejich možné projevy a ze jsou “v pořádku” a ze vždy každá mince má dvě strany) a konec..

KatyM.
KatyM.
13.09.2022 3 z 5

Kniha mě příliš nenadchla, zatím nejslabší.

Anyzz
Anyzz
02.09.2022 5 z 5

Trochu jiná Colleen než ji známe. Ale o nic horší. Bylo mi ctí poznat Merit a její bláznivou rodinu. Fandím vám, Vossovi!

Mistatka
Mistatka
28.08.2022 2 z 5

Knížku jsem sice dočetla,ale úplně mě nenadchla.

Andělla
Andělla
24.08.2022 3 z 5

Řekla bych že tenhle příběh byl typickým příběhem pro náctileté, avšak nakonec měl o něco hlubší význam než klasické young adult slaďárny. Líbil se mi příběh podivné rodiny, kdy se v knize objevovalo více postav, to pro mě příběh vždy trochu okoření. Stejně jako další knihy od Collen jsem tuhle přečetla na jeden nádech. :)

Aneleh
Aneleh
22.08.2022 5 z 5

I když je tento příběh pro úplně jinou věkovou skupinu než jsem já, přesto se mi moc líbil a nemohla jsem se od něj odtrhnout. Tahle rodina je hodně zvláštní a právě proto je v ní dobře ukázáno všechno to, co se děje i v napohled normálních rodinách. Nekomunikace, nezájem, lhostejnost, skrývání problémů, v takovém prostředí se často vyvine deprese, která může vyústit až v tragédii. Za mě poučné pro všechny věkové kategorie, fandím této spisovatelce, každá její kniha má nějaké skryté poselství a hloubku.

lotofhs
lotofhs
27.07.2022 3 z 5

Tak tohle bylo trošku slabší. Od Coleen mám přečteno už hodně knih, ale pořád jí řadím mezi ty lepší, méně se mi líbila třeba Ničeho neliuji.
Příběh je... já ani nevím, jak to pořádně popsat, ale pro mě to bylo šíleně překombinované. Jedna větší divnost za druhou až nakonec si na to člověk zvykl a už to neřešil. Téma, který si Colleen vybrala je hodně temné, náročné a poprat se s tím není žádná sranda.
Mě trvalo asi do stranky 100, než jsem se pořádně začetla a mohla pokračovat s čistým srdcem. Do té doby, to bylo, mám jí odložit, nemám jí odložit?
Téma rodina, zvláštní vztahy, mentální poruchy, tajemství... nakonec to nebylo tak hrozné a dala bych jí 3,5. U mě to zachraňoval hlavně Sagan, ten je zlatíčko. Co se i týče jeho rodiny, tak mi ho bylo neskutečně líto.. žít v nevědomosti, tolik let a ještě poslouchat Merit. no chudák kluk...
Jenže jak tu už někdo psal, konec je na mě také moc idylický, šťastný.. člověk tomu nevěří, když si vezme, jak ta rodina byla ze začátku neskutečně porouchaná a najednou jsou happy. No nevím, nevím...

adelazelenkova
adelazelenkova
17.07.2022 3 z 5

Za mě slabší kniha od Colleen. Děj samotný mě moc nebavil, nejspíše proto, že jsem se nemohla dostat pod kůži hlavní hrdinky. Někdy mi byla sympatická, ale ve většině případech mě spíše “otravovala”. Téma je zde zase silné, tak jak to autorka už mnohokrát předvedla, ale zpracování knihy je spíše pro mladší ročníky. To je důvod, proč mi kniha moc nesedla a proč ji zařazuji až na poslední místa v porovnání s ostatními od Colleen. Ale pokud hledáte odpocinkovou knihu, která se čte rychle, mohu doporučit. Ale jak říkám, kniha je spíše pro mladší čtenáře a příběh je tak trochu nerealistický.

Zuzanka45
Zuzanka45
08.07.2022 5 z 5

Colleen opět nezklamala! Nádherná kniha, která chytne za srdce a donutí vás zapřemýšlet. Příběh mě hned vtáhl do děje a až do poslední stránky mě ohromně bavil. Doporučuji!!!

krevetka79
krevetka79
24.06.2022 5 z 5

První knížka od Hoover, kterou jsem neobrečela...
Opět zajímavý příběh, kdy každý z rodiny má nějaké více či méně temné tajemství, která postupně vyplouvají na povrch.
Knížce nechybí náměty k zamyšlení příjemně odlehčené úsměvnými momenty.

BetyN.
BetyN.
31.05.2022 4 z 5

Na obtíž je moje první kniha od autorky a rozhodně ne poslední! Autorka píše s neuvěřitelnou lehkostí a humorem a od první stránky mě vtáhla do děje. Tato kniha je založená na celé řadě bizarních a na první pohled naprosto nereálných postav a situací, ale v průběhu čtení se ukáže, že to vlastně až tak rozdílné od našich skutečných životů být nemusí. Příběh si mně získal, i přes to, že autorka místy opravdu až moc tlačila na pilu a konec nemusel být jako v každé plytké komedii.

Mindy
Mindy
10.05.2022 3 z 5

Nejsem cílová skupina této knihy, proto mě nenadchla tak, jako většinu ostatních.
První půlka zdlouhavá až nudná, druhá půlka to zachránila. Konec až moc uspěchaný a idylický. Po letech ne-komunikace se všichni poobjímají, vše si vysvětlí a navzájem si odpustí. Takový klasický americký závěr.