Rozum a cit

Hlavními hrdinkami jsou sestry Mariana a Elinor Dashwoodovy, které mají ještě malou sestru Margaret a staršího nevlastního bratra Johna. Na začátku románu zemře pan Daswood a paní Dashwoodová se i s dcerami musí odstěhovat z rodinného sídla, které připadlo nejstaršímu synovi. S omezenými prostředky se paní Dashwoodová a její dcery usadí v malém venkovském domku, kde Mariana i Elinor prožívají své první lásky i zklamání. Mariana se řídí především svými city a své starší sestře Elinor, která má racionálnější pohled na svět, vyčítá chlad a rezervovanost. Ale na konec zjistí, že rozum a cit se nemusí vylučovat,,,...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/858/big_rozum-a-cit-t2u-858.jpg 4.22091

Vydáno: , Rozmluvy, Leda

Sense and Sensibility, 1811

Kniha Rozum a cit

lucie5636

Rozum a cit rozhodně zařazuji jako druhou nejoblíbenější knihu od Jane Austenové - hned za Pýcha a předsudek. Charaktery postav opět skvěle popsány a děj se mi také zamlouval. Pro srovnání jsem si pustila i filmové zpracování, a i když byly herecké výkony skvělé, kniha byla z mého pohledu desetkrát lepší.

Martina852

Jakož to velká čtenářka fantasy a sci-fi, jsem dokonce i já vzala do ruky nějakou tu klasiku, která mi nemusela být zadána povinnou četbou.

Příběh Jane Austen jsem viděla jako filmové zpracování z roku 1995. Protože plukovník Brandon v podání Alana Rickmana, to jsem si nemohla nechat ujít. Tak přirozeně jsem doufala, že v knize bude toho o něm a Marianne více. Bohužel v tomto směru jsem zůstala neukojena a bylo tam skoro o nich nic jako ve filmu. Pro mě je trochu těžké si tu dobu představit, kde jediné na čem záleží jsou peníze a vysoké postavení, ale přesto Jane Austen se nám snaží vylíčit tu dobu a hlavně silné ženy, které v ní museli žít a přes strasti si jdou za svými sny.

Asi se nestanu skálopevnou fanynkou tvorby paní Austenové, ale ráda bych ze zvědavosti přečetla pár jejich dalších děl a to Pýchu a předsudek a Emmu.

maminaOlina

Mě se zamlouvala víc Pýcha a předsudek, i když jsem ráda, že nemusím v tom období žít.

kaja9825

Rozum a cit
Rozhodně doporučuju. Místy jsem cítila tu nespravedlnost vůči Elinor a říkala jsem si, jak jen může být tak klidná a rozvážná. Naopak Marianna, která se nechala zaslepit a stále věřila ve svou lásku se mi podobá rozhodně více, ale samozřejmě dle mého byli její reakce stále mírně. Já bych už běsnila
Každopádně je to krásný vhled do toho, jak to ještě ne až tak dávno fungovalo. Nedej bože, když se mladá dívka dlouze zadívala na muže - to už byla skoro ruka v rukávě.
Krásně něžný příběh a rozhodně si potřebuju přečíst i Pýchu a předsudek.

baty

Krásná kniha, ráda se k ní budu vracet.

katka134

Pěkný romantický příběh s dobrým koncem a mnoha postavami, které mají velmi rozdílné charaktery. To děj hodně obohatilo.

DenisaMue

Ke knize se ráda a pravidelně vracím, je to hodně dívčí četba, trochu staře napsaná, tedy alespoň podle mě, mám radši modernější jazyk, ale ty myšlenky a určitá něha je občas potřeba.

Rapeh

Kniha se mi líbila. Byla to moje první audiokniha a nejsem schopna hodnotit psaní ale jako mluvené slovo to bylo úžasné a mohla jsem poslouchat v práci