Rozum a cit

Hlavními hrdinkami jsou sestry Mariana a Elinor Dashwoodovy, které mají ještě malou sestru Margaret a staršího nevlastního bratra Johna. Na začátku románu zemře pan Daswood a paní Dashwoodová se i s dcerami musí odstěhovat z rodinného sídla, které připadlo nejstaršímu synovi. S omezenými prostředky se paní Dashwoodová a její dcery usadí v malém venkovském domku, kde Mariana i Elinor prožívají své první lásky i zklamání. Mariana se řídí především svými city a své starší sestře Elinor, která má racionálnější pohled na svět, vyčítá chlad a rezervovanost. Ale na konec zjistí, že rozum a cit se nemusí vylučovat,,,...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/858/rozum-a-cit-t2u-858.jpg 4.21768
Vydáno, Rozmluvy, Leda

Sense and Sensibility, 1811

Kniha Rozum a cit

Lucik100

Super příběh. Autorce se skvěle podařilo popsat vztahy mezi lidmi a tehdejší životní komplikace.

Medasek

Ach, byla to nádhera. Překrásná knížka, která se Pýše a předsudku klidně může rovnat.

MayaBu

Velmi příjemné čtení, byť závěr byl zvláštně utnutý, klidně bych snesla dalších třeba dvacet stran...

Každopádně jinak se mi zdá Rozum a cit rovnocenným dílem k Pýše a předsudku. Elinor mi byla tuze sympatická, paní Jenningsová dodávala vtip a, co velmi oceňuji, jistý "darebák" se dočkal jakéhosi vykoupení.

Zkrátka velice dobrá kniha, ideální mix romantiky a jemně satirického exkurzu do tehdejší společnosti. A filmové zpracování, za které dostala Emma Thompson Oscara za scénář, je, nutno podotknout, také tuze dobré.

theMarty

Bylo to hezké, ale Pýše a Předsudku se to nevyrovnalo.

Další krásné dílko z anglické společnosti minulých století.Elinor je zřejmě méně temperamentní a náročná než Elizabeth Bennetová ale zajímavý osud má také. Narozdíl od Elizabeth nemá otce který by alespoň trochu držel na řetězu matku ale paní Dashwoodová je přece jenom formát proti paní Bennetové a nerozumná je jen trochu.Elizabeth spíše připomíná prostřední dcera Mariana, která neuznává konvence a zvyky ale nakonec se naučí ocenit charakter člověka.Navenek zdvořilost a společenské chování a pod ním spousta citů,snů a hledání štěstí. Moc pěkná knížka asi spíš pro čtenářky než čtenáře.I film pokládám za velmi podařený.

AnselmaAlois

Skvělá kniha pro všechny starší čtenářky.Opět,jak už je to u Jane Austenové zvykem,se tu setkáváme s mladou ženskou hrdinkou,tentokrát Elinor,která se musí smířit s tvrdostí a nepochopením okolí,poznat sebe sama a najít rovnováhu mezi rozumem a citem.Skvělá četba,čte se úplně samo.

Avila

Nádherná kniha. Nedá se říci že jsem velká čtenářka románů ale už od svých školních let se ráda vracím ke klasickým dílům a autorům jako je právě J. Austenová.
Mám ráda i filmové zpracování tohoto románu. Ale samozřejmě knize se nemůže rovnat.
Skvěle propracované postavy s jejich vrtochy. I popis počasí, anglického venkova a celkové atmosféry venkovského domku.

SarkaPetrlikova

Rozum a cit opravdu odopovídá popisu knihy. Je krásné hledat sám sebe v postavách tohoto velmi povedeného románu a více přemýšlet nad dějem a situacemi, které kniha přináší. Líbí se mi, ale nejenom hloubka knihy, ale i její popis počasí či postav. Mohu doporučit asi hlavně ženskému pohlaví, kamarádi z knížky tak nadšeni nebyli. Knihu jsem četla před dvěma roky a pořád pro mě má význam a určitě si přečtu i další tituly Jane Austenové, nebo možná i znova. Doufám, že se vám můj výlev líbil a knihu mohu určitě doporučit.

Duhový had
Duhový had