Rozum a cit

Hlavními hrdinkami jsou sestry Mariana a Elinor Dashwoodovy, které mají ještě malou sestru Margaret a staršího nevlastního bratra Johna. Na začátku románu zemře pan Daswood a paní Dashwoodová se i s dcerami musí odstěhovat z rodinného sídla, které připadlo nejstaršímu synovi. S omezenými prostředky se paní Dashwoodová a její dcery usadí v malém venkovském domku, kde Mariana i Elinor prožívají své první lásky i zklamání. Mariana se řídí především svými city a své starší sestře Elinor, která má racionálnější pohled na svět, vyčítá chlad a rezervovanost. Ale na konec zjistí, že rozum a cit se nemusí vylučovat,,,...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/858/rozum-a-cit-t2u-858.jpg 4.21905
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Rozmluvy, Leda

Sense and Sensibility, 1811

Kniha Rozum a cit

cukrovka

Klasika romantické literatury. Krásný styl psaní, pěkný příběh, zajímavé postavy a kouzlo staré dobré Anglie.

zimolka

Já asi nejsem ten správný typ na takové knihy.Ze začátku mě kniha bavila pak se to celkem táhlo a konec nebyl opět špatný.Zustanu radši u detektivek.

Ana72154

Nemohla jsem se vůbec začíst, děj se strašně vlekl (knihu jsem četla skoro 2 měsíce), bylo mi knihu ale líto odložit, takže jsem ji na několik etap přečetla. Více se mi líbila Pýcha a předsudek.

Libuš27

Moc pěkná kniha, opravdu precizně napsaná. Jen je mi trošičku líto, že Elinor si na konci nevzala plukovníka Brandona.

Bebe2004

S hrdostí oznamuju, že Jane Austenová je prostě dokonalá autorka. Rozum a cit je nádherná kniha, má propracované postavy a dokonce je i místy napínavá. Zápletka je neočekávaná, kniha se zbytečně netáhne, všechno jde hezky plynule. Jediný problém jsem měla se jmény všech známých, chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala. Jinak ale nemám co vytknout

elenai

Filmový Rozum a cit je mou velkou láskou už mnoho let. Hrají v něm mí oblíbení herci, prostředí anglického venkova je pastvou pro oči a je, jak jsem zjistila, přesnou kopií knihy. Byla to pěkná ostuda si ji tak dlouho nepřečíst. A já se do ní ponořila a vnímala ten rozdíl více než dvou set let, obvzláště pak ve společenském chování, jak důležitou roli hrály i nejjemnější nuance, každé slovíčko, pokrytecké a neupřímné řečičky... No zkrátka bylo to složité. :-) Není pochyb o tom, že na první pohled vyrovnaná Elinor je představitelkou rozumu, kdežto její mladší sestra Marianna, plná vášně, je ovládána citem. Ale jak to s nimi nakonec dopadne? Kniha je plná kontrastů, takže to může leckdo uhodnout, ale je lepší číst až do konce, který vám trochu víc než film ukáže, jak to bylo dál.

zdenaR

Rozum a cit je je moje oblíbená kniha od autorky, velmi příjemná je i audiokniha.
Příběh plný vášnivé lásky i střízlivého rozumu.
Myslím, že na svoji dobu pokrokový příběh, dobře vykreslená atmosféra i charakter osob.

TessV

Příběh se mi líbil. Přestože jsem knihu četla delší dobu, byla moc dobrá. Jane Austenová tímto dílem předběhla svou dobu, a proto se nedivím, že je mnoha čtenáři a literárními kritiky považovaná za největší autorku anglické prózy.