Rozum a cit

První publikovaný román Jane Austenové Rozum a cit (1811) dodnes nachází vděčné čtenáře a především čtenářky, neboť hrdinkami jsou dívky a ženy, které se musí smířit s tvrdostí života a najít rovnováhu mezi rozumem a citem. I po téměř dvou stoletích překvapuje autorka neobvyklou zápletkou, jemným humorem, skvělými dialogy i vřelostí citu. Mnohými čtenáři i kritiky je proto považována za největší autorku anglické prózy......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/35975/rozum-a-cit-35975.jpg 4.21627
Vydáno:, Leda, Academia

Sense and Sensibility (1811)

Kniha Rozum a cit

agatha2

Opět další z mých knižních návratů. Knihy Jane Austen miluji již od školy a od té doby si je také čas od času přečtu znovu. Tentokráte došlo na Rozum a cit. I když u mě na prvním místě je a bude už asi vždy její Pýcha a předsudek, tak Rozum a cit má zasloužené druhé místo. Všechny hlavní hrdiny mám ráda. Pro někoho se může zdát kniha zdlouhavější, ale já si čas od času ráda přečtu poctivé staré autory. Stará dobrá Anglie, gentlemani a mladé dámy, krásný styl psaní, jemný a inteligentní humor, co více si člověk může přát.

Babsie

Skvělá knížka, zabaví, potěší, zaujme a nechá vás napnuté. Zajímavé postavy a pěkný příběh, kdyby nebyla kniha chvílemi příliš protahovaná, nemám co vytknout. Plánuji si od autorky přečíst i další knihy, jelikož jak Rozum a cit, tak Pýcha a předsudek jsou velmi dobré, uklidňující čtení.

Tanja00

Napsáno mile a s lehkostí, je to moc příjemné počtení...

Nomia

Na stará kolena ze mě bude obtloustlá tetka, usrkávající horký čaj, která se bude přitrouble a blaženě usmívat nad knihami od Austenové. K dokonalosti výjevu chybí asi už jen háčkovaná dečka a chovná stanice koček.

Knihy od Austenové jsou pro mě v podstatě love story na jedno brdo, silné a inteligentní hrdinky, charakterní hrdinové, trocha společenské kritiky a na konci láska jako trám. Ale když k tomu připočtu tu její ironii, jemný humor, hraní si s dialogy a hlavně to kouzlo tehdejší doby... přiznávám se, že je ti to žeru i s navijákem.

Pro milovnice dob dávno minulých, společenský dýchánků u čaje, překrásných panství, květnaté mluvy a zaryté romantičky jsou knihy od Austenové takřka povinnost. Pokud jste neměli tu čest ještě přičichnout k autorčinu stylu psaní, tak bych Vám jako prvotinu spíš doporučila Pýchu a předsudek.

Ale abych její knihy nezaškatulkovala jen jako sladkobolné čtení, Austenová dokáže být i velmi ostrý společenský kritik a málokdo dokáže tak barvitě a krásně popsat kouzlo staré dobré Anglie.

SimčaSamková

!!! SPOILER !!!!

Kniha začína smrtí pana Dashwooda, kvůli které se paní Dashwoodová společně s jejími dcerami musí přestěhovat. Jejich sídlo Norland totiž připadlo jeho synovi z předchozího vztahu. Tam se krátce po otcově smrti přestěhuje i se svojí manželkou, kterou paní Dashwoodová nemá moc v lásce. A tak se se svými dcerami přestěhuje do zahradního domku, který patří k sídlu jejího vzdáleného příbuzného.
Příběh se točí kolem jejích dcer. Nejstarší dcera se jmenuje Elinor, je velmi zdrženlivá a také zamilovaná do Edwarda. Jejich vztah však není podporován, protože matka Edwarda si přeje pro svého syna bohatou nevěstu.
Dalši dcera se jmenuje Mariana, je velmi impulzivní. Později se zamiluje do Willoughbyho. Do Mariany je ale zamilovaný i plukovník Bradon, ten však nedáva najevo své city.
A pak ještem nejmladší dcera - Margaret.
Vztah Mariany a Willougbyho vypadá velmi světle, tedy do té doby, než se Willougbhy odstěhuje do Londýna.
Po nějaké době přijedou na návštevu k jejich sousedům jejich příbuzné Nancy a Lucy. Po pár rozhovorech Lucy dojde, že je Elinor zamilovaná do Edwarda. Oznámí jí, že je s Edwardem už 3 roky zasnoubená a chystá se jejich svatba. Elinor to velmi zarmoutí, ale nedává to najevo. Na konci podzimu pozve matka jejich sousedů Elinor a Marianu do Londýna. Mariana vidí příležitost vidět opět svojí lásku a tak hned po příjezdu napíše Willoughbymu dopis. Odpovědi se nedočká. Po nějáke době ho náhodou potká na večírku s jinou ženou. Mariana se s ním snaží promluvit, ale on se k ní chová velmi zle. Rozhodne se mu napsat další dopis, ve kterém žádá o vysvětlení. Tentokrát se odpovědi dočká. V dopise stojí, že se bude ženit s jinou ženou. Mariana propadne smutku.
Knížka se mi nečetla moc dobře, byla zdlouhavá a občas jsem se do toho zamotala. Často jsem nevědela o co v danou chvíli jde. Jinak knížka nebyla špatná.

PhoebePollard

Jako všechny romány Jane Austenové je děj knihy příjemný. Její proza je snad trochu moc uhlazená a zápletky všech jejích kniho jsou v podstatě stejné, ale já ( i když si jinak na romány nepotrpím), jsem si zrovna Austenovou opravdu oblíbila.

Han-nah

Kniha vypráví osudy sester Elinor a Marianny z přelomu 18. století. Zavádí nás do dávných časů, je zde láska, bolest, rodinné večeře, společenské návštěvy, příbuzní. Líbilo se mi i filmové zpracování.

PetuliX

Do knihy jsem se vůbec nezačetla a troufám si říct, že to bylo docela utrpení.. nakonec jsem to přeci jen přelouskala, ale můj šálek "čaje" :D to rozhodně není.... děj byl utahaný, občas až zmatený, postavy na můj vkus dost "suché".. nechť si ale každý udělá svůj názor sám :)