Rozum a cit

První publikovaný román Jane Austenové Rozum a cit (1811) dodnes nachází vděčné čtenáře a především čtenářky, neboť hrdinkami jsou dívky a ženy, které se musí smířit s tvrdostí života a najít rovnováhu mezi rozumem a citem. I po téměř dvou stoletích překvapuje autorka neobvyklou zápletkou, jemným humorem, skvělými dialogy i vřelostí citu. Mnohými čtenáři i kritiky je proto považována za největší autorku anglické prózy......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35975/big_rozum-a-cit-DP6-35975.jpg 4.22019

Vydáno: , Academia

Sense and Sensibility, 1811

Kniha Rozum a cit

petrarka72
včera

K nepřežití - ale díky bohu za filmovou interpretaci! Díky tomu, že jsem si při čtení vybavovala film (ano, ten z roku 1995... fakt je to přes čtvrtstoletí?!?!?) a Emmu Thompson, Cate Winslet, Hugha Granta, Alana Rickmana... tak jsem tuhle skrz naskrz růžovou knihovnu přežila do konce a tu a tam se i bavila. Inu, stárneme... určitý typ literatury i já... :-)

YellowQueen
včera

Pro mě bylo nejlepším dílem Jane Austenové pýcha a předsudek a asi to tak navěky zůstane, zkrátka se umí zarýt do srdce dospívající dívky. Rozum a cit jsem četla díky čtenářské výzvě a bylo to hezké, Austenovské, ale ne nejlepší. Asi už jsem moc odrostlá na kýčovitou lásku Jane Austenové.

mataaskorice

Pro velkou část dnešních čtenářů (včetně mě) je zpracování knihy díky době vzniku značně vyžilou záležitostí. Dějových epizod je v textu minimum. Taková červená knihovna 19. století. Byť jakás myšlenka má zřejmě z díla vyplynout - už podle názvu - odlišnost povah a temperamentu každého člověka, živočišnosti a rozvahy, které představují sestry Marianna a Elinor. Mně osobně knížka nebavila nijak zvlášť, bylo to dlouhé, málo dynamické, závěr jak z pohádky byl nasnadě. Kladně hodnotím kritiku snobství vyšších společenských tříd, faleš, přetvářku, lakomost a honbu za majetkem, intrikářství, kterých se Austenová zhostila s až parodickou satirou.

evineckY

Dala jsem si opáčko v podobě audioknihy a znovu jsem spokojená.
Jane Austen se mi zkrátka líbí a je to má parketa :-)

Péťa Z.

Moje první kniha od Austenové. Bohužel jsem zklamaná. Děj vleklý, bez emocí, a poprvé v životě mi nebyla sympatická ani jedna postava v knize.

aktijnov

Romantika...

ivousekk

Odposlouchano na mujrozhlas.cz jako cetba na pokracovani. Bylo to vynikajici. Skvele dialogy, perfektni vykresleni charakteru jednotlivych postav. Skvele jsem se bavila!

haannyys

Prvních 90 stran pro mě bylo náročných, bez výraznějšího děje, ale jak bylo později znát, bylo to nutné pro uvedení do vztahů. Poté se knížka četla sama, sloh je kupodivu dobře čtivý, zápletka rozhodně zajímavá.