Mansfieldské panství

Mansfieldské panství https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11800/mansfieldske-panstvi-11800.jpg 4 727 73

Třetí román Jane Austenové nabízí spletitý barvitý příběh plný plasticky vylíčených postav. Hlavní hrdinka Fanny Priceová se v útlém věku ocitá jako chudá příbuzná na Mansfieldu v rodině své lépe situované tety a strýce. Venkovské sídlo žije svým vlastním rytmem a všedními událostmi, jež jsou v celospolečenském měřítku jistě zanedbatelné, ale pro aktéry příběhu vrcholně důležité – ať už je to ples, návštěva nebo něčí nemoc. Fanny dozrává v osobnost, která si i v prostředí sešněrovaném konvencemi dokáže držet svých zásad i ideálů, a proto získá lásku, v niž vlastně neměla doufat... Překlad Eva Kondrysová.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Národní divadlo (Praha)
Originální název:

Mansfield Park , 1814


více info...

Komentáře (73)


incognit
incognit
13.02.2024 3 z 5

Miovníci Austenové mne asi ukamenují, ale i s přihlédnutím k době vzniku je to pro mne to jen docela dobře napsaná červená knihovna. Nepopuzuje mne, protože styl vyprávění je zvolen dobře a nečte se špatně, jen si (jako ostatně u všech Austenových děl) říkám, "proč?". Není to pro mne nuda- považuji to za dobré svědectví o době v níž knížka byla napsána, jen mi je trochu záhadou, co nabízela soudobým čtenářkám a čtenářům v praktikách vztahů své doby jistě dobře zorientovaných.

kopeceli
kopeceli
28.12.2023 3 z 5

Úmysl při psaní měla autorka chvályhodný, román měl vzdělávat mladé dámy. Ovšem dnes je ideál o kousek jinde, takže přecitlivělá, stydlivá Fanny by stála asi leda frontu na psychofarmaka, místo na manžela.
Nebylo by to špatné čtení, kdyby neobsahovalo ty sáhodlouhé úvahy a obhajování každé myšlenky, každého pohnutí. Zkrátit na polovinu by neškodilo.


kika 13
kika 13
15.10.2023 2 z 5

Román jsem četla opravdu hodně dlouho.

Zemlja
Zemlja
05.10.2023 4 z 5

Tahle kniha není tak bohatá na postavy/typy postav, ani se neodehrává v tak bohaté společnosti jako Rozum a cit nebo Pýcha a předsudek, ale přesto je zajímavá. Ženská hrdinka je na tom dost bídně s vyhlídkami na slušnou budoucnost, potřebuje podporu příbuzných, ale je navzdory tomu vědomá si vlastní ceny. Tohle bylo v době napsání určitě důležité se z literatury dovídat, mít takový příklad.

Clivicus
Clivicus
09.05.2023 3 z 5

Přiznám se, že občas jsem měl chuť knihu prostě odložit na věčné nedočtení. Jane Austenová mi zde poněkud připomíná naši Karolínu Světlou - podobná témata, prostředí, povahy apod. - avšak s tím rozdílem, že díla Austenové oplývají (avšak z mého pohledu spíše trpí) drahnou rozvláčností. Co mě opravdu pobídlo dočíst se konce byla záživnější část pozdější, v ní se konečně něco děje, do ní konečně plynou všechny cesty, které byly předtím vyšlapány.
Celá kniha na mě působila slabě a jsem trochu zklamán, Mansfieldské panství asi prostě není pro mne.

Atuin
Atuin
03.05.2023 5 z 5

To co tady Austen dokázala a představila to se nedá nejen popsat, ale nedá se to tak lehko zopakovat. Každý po ní chtěl a strašně se snažil, ale už jí vlastně nemohl dorovnat. Je to excelentní ukázka doby, lidských povah a schopností i neschopností....je to odraz tak věrný a tak v mnohém bolestný, že to až není možné....

Leonora
Leonora
09.03.2023 2 z 5

Konverzační vopruz. Odkládám to asi v jedné pětině. A to se mi u Austenové ještě nestalo a nevěřila jsem, že se někdy stane. Tohle je s velkou rezervou její nejslabší kus, jakkoli uznávám, že jako příručka o společenských pravidlech té doby a místa je to kus nejpoučnější. Potíž je v tom, že příručky si vystačí s desetinovou délkou a nesnaží se předstírat, že jsou román s dějem. Tady je "děj" jen jakási kulisa pro detailní pitvání etikety.
P. S.: Tak jo, dala jsem tomu ještě šanci, jen abych zjistila, jak moc se televizní adaptace odchyluje od předlohy, a přeskákala jsem to až do konce. Naštěstí se liší hodně. Rozdíl je propastný. V knize... gradace příběhu naprosto plochá, krize formou, kdy podstatné části děje nějaká postava jen vypráví, naprosto zoufale špatná, katarze nulová. Přesto tohle všechno jsou prvky, které v ostatních jejích knihách rozhodně nijak příšerné nejsou. Zřejmě jejím ostatním dílům prospěla pozdější revize, které Mansfieldské panství Austenová nepodrobila.
Ještě musím upřesnit, že do hodnocení nepromítám, že nesnáším tenhle typ "hrdinek". (Jakkoli Anna Elliotová je hadrová panenka, Fany Priceová je fakt totální onuce zralá na psychiatra. Jediná postava Austenové, kterou jsem naprosto nesnášela, a to počítám i lady Catherine de Bourghovou...)

Beltrix
Beltrix
30.11.2022 4 z 5

Příběh Fanny a jejího dospívání v bohaté rodině její tety byl zajímavější než Rozum a cit nebo Pýcha a předsudek, přestože mnohem "didaktičtější", což se děje obzvláště v závěru, za který jsem musela ubrat jednu hvězdičku.

Le Chat
Le Chat
28.09.2022 4 z 5

Ano, Mansfieldské panství není autorčino nejlepší dílo. Přesto si myslím, že si kniha 4 hvězdičky zaslouží. Fanny jsem přála, aby se dočkala svého “happy endu”.

Patane
Patane
18.07.2022 2 z 5

Pro mě nejhorší knížka od Jane Austen. Hlavní hrdinka mi přišla taková moc dokonalá, nechybující a oproti dalším spisovatelčiným hrdinkám trochu uťáplá. Ani další postavy mi příliš nepřirostly k srdci. Dějem jsem se prokousávala velmi těžce.

AlbionFoxyFox
AlbionFoxyFox
17.02.2022 2 z 5

Hodně dlouho jsem knihu nečetla tolik dní. Děj jako takový nebyl špatný, připomínal pohádku o Popelce, ale kniha byla zbytečně zdlouhavá a naopak konec extrémně rychlý. Jiné knihy Austenové mě bavily mnohem více.

TaNya_
TaNya_
16.04.2021

Nebylo to vyloženě špatný, ale tehdy jsem ještě nečetla v originálním jazyce. Ten překlad mi trochu vadil. Nedávno jsem ale viděla film, opravdu dobré zpracování.

laura
laura
21.10.2020 1 z 5

Já nevím. Mě to nebavilo. Nudné, dlouhé, hlavní hrdinka taková nijaká. Vlastně mi asi bylo jedno, jak to dopadne. Chtěla jsem se jen prokousat příběhem, který mě nijak neuchvátil a to se mi nakonec povedlo. Dočetla jsem, ale po pár letech už si vlastně nevzpomínám, o čem to bylo...

andrii24
andrii24
03.09.2020 4 z 5

O tom, jak "Popelka - Harlequinka" zamíchala se smetánkou, s příslušníky generace se stříbrnými lžičkami. Hraním si na gentlemany a dámy. Čaje /p/o páté s citronovým plátkem, citovými pavučinkami.

kathla
kathla
12.08.2020 4 z 5

Poměrně dlouhý román, ale krásně se mi četl, moc mne bavil. Ke konci jsem začala pochybovat, jak se to celé vyvine a tak jsem byla fakt na vážkách. Líbilo se mi i závěrečné nastínění co se dělo dál s postavami, které prošly dějem, vše bylo dořešeno, takže spokojenost!

SidoniaL.
SidoniaL.
02.07.2020 5 z 5

Dočetla jsem, ohodnotila... a jsem smutná! Kdo by nebyl, když musí opustit Mansfieldské panství? -
Krásný a podle mne nedoceněný román Jane Austenové. Působil na mne jako jemná perokresba postav a jejich charakterů. Zamilovala jsem si především hlavní hrdinku Fanny. Je tak jemná, citlivá, neprůbojná a skromná, dnes by se řeklo, že je "zakomplexovaná", a přesto trvá na svých mravních zásadách s nečekanou odvahou a neústupností! A její protipól paní Norrisová! I ona je vykreslena až do nejmenšího detailu! Skvělý román!

GabrielleT.
GabrielleT.
17.05.2020 4 z 5

Kniha mě velmi pobavila, i když u ostatních autorčiných knih jsem se bavila více. Fanny mě jako hrdinka lezla na nervy, ale beru to jako autorčin záměr. Je to hrdinka, která má vždycky ve všem pravdu a vždy se zachová jen správně, všechno ji příliš vyruší, ... jednoduše čtenáře nutí k trpělivosti. Navíc oceňuji hrdinku, která je svým způsobem závislá na mužích (což se v dnešní době nenosí), ale je jim zároveň oporou, takže je to krásný rovnovážný stav.

Johana
Johana
13.05.2020 4 z 5

Mansfieldské panství je asi nejslabším románem z pera Jane Austenové. Autorku je třeba milovat, k tomu se dále hodí deštivé dny a pohodlná pohovka, zvlášť šťastným čtenářům krb s planoucími poleny a okno do stinné zahrady... Krb nemám, ale užila jsem si to moc pěkně!

eiramka
eiramka
02.05.2020 5 z 5

V časech pandemie se obracím ke svým starým přátelům , co nikdy nezklamou. Fanny Pricová nebyla moje neoblíbenější hrdinka, ale sáhla jsem po Mansfieldském panství, protože jsem se chtěla přesvědčit , jestli na ni nezměním názor. Kdysi mi šla trochu na nervy ta její odevzdanost a pokora, se kterou snášela všechna příkoří (hlavně tetičku Norissovou :). Rychle jsem se ponořila do příběhu , ocenila opět ironii a skvělou schopnost Austenové, vylíčit v několika málo větách dokonale situaci a přistihla jsem se, že Fanny přijímám s daleko větším porozuměním. Moje staré přátelství s Austenovou je opět stvrzeno, dopřála mi několik krásných večerů a tolik potřebný klid na duši. Zase někdy na shledanou, milá Jane.

Renushka
Renushka
06.04.2020 4 z 5

Ufňukaná Fanny byla vždy mou nejméně oblíbenou autorčinou hrdinkou, ale začínám jí přicházet na chuť. I když je to podle mě nejslabší román Austenové a postrádám tu její vtip a ironii, přečetla jsem ho jedním dechem a prostě jsem Fanny přála, aby její vyvolený poznal, jaký v ní má poklad.

Štítky knihy

láska zfilmováno anglická literatura romantika historické romance regentská Anglie

Autorovy další knížky

Jane Austen
britská, 1775 - 1817
2007  82%Emma
1996  84%Rozum a cit
2007  80%Opatství Northanger
2009  85%Sanditon
2006  78%Mansfieldské panství

Kniha Mansfieldské panství je v

Právě čtených10x
Přečtených1 220x
Čtenářské výzvě83x
Doporučených40x
Knihotéce401x
Chystám se číst208x
Chci si koupit45x
dalších seznamech10x