Mansfieldské panství

od:


KoupitKoupit eknihu

Třetí román Jane Austenové nabízí spletitý barvitý příběh plný plasticky vylíčených postav. Hlavní hrdinka Fanny Priceová se v útlém věku ocitá jako chudá příbuzná na Mansfieldu v rodině své lépe situované tety a strýce. Venkovské sídlo žije svým vlastním rytmem a všedními událostmi, jež jsou v celospolečenském měřítku jistě zanedbatelné, ale pro aktéry příběhu vrcholně důležité – ať už je to ples, návštěva nebo něčí nemoc. Fanny dozrává v osobnost, která si i v prostředí sešněrovaném konvencemi dokáže držet svých zásad i ideálů, a proto získá lásku, v niž vlastně neměla doufat... Překlad Eva Kondrysová....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/11800/mansfieldske-panstvi-11800.jpg 4497
Orig. název:

Mansfield Park (1814)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Abonent ND
více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (7)

Autorka začala práce na knize v únoru roku 1811 a dokončila je v létě roku 1813. Román byl vydán jako autorčin třetí v pořadí 4. května 1814. Stejně jako ostatní autorčiny romány byl vydán anonymně. (AnetW94)


Hlavní hrdinka Fanny Priceová se skoro v ničem nepodobá jiným hrdinkám autorky. Je velmi stydlivá, tichá, nenápadná a postrádá sebedůvěru. Je dokonce slabá i svou tělesnou konstitucí. Pochází z velmi chudé rodiny, což vynikne zejména při srovnání z prostředími, ve kterých vyrůstaly hlavní hrdinky ostatních románů Jane Austenové. Vždy se nakonec ukáže, že má pravdu, což může působit znepokojivě až nesympaticky. I autorčina vlastní matka označila tuto knižní postavu za příliš fádní a tak nějak nemastnou neslanou. Jiní ji považovali za samolibou a nepříjemnou. Na druhé straně si Fanny Priceová získala i mnoho příznivců, kteří zdůrazňují komplexnost postavy i příběhu. (AnetW94)


V řadě knih o Harrym Potterovi má bradavický školník Argus Filch slídivou, všemi studenty nenáviděnou kočku paní Norrisovou, která svou povahou velmi připomíná paní Norrisovou z Mansfieldského panství. (AnetW94)


Kvalita románu Mansfieldské panství je předmětem sporu mezi dvěma hlavními postavami ve filmu Whita Stillmana Metropolitan. Jedna z postav byla nadšeným příznivcem tohoto díla a románů Jane Austenové vůbec, druhá postava si naopak o románu přečetla jen kritickou esej od Lionela Trillinga. Film Metropolitan je zároveň i moderní variací na téma Mansfieldského panství. (AnetW94)


Obecně se tvrdí, že předlohou pro Mansfieldské panství a přilehlou vesnici byla pro Austenovou sídlo Cottesbrooke a tamní vesnice (hrabství Northamptonshire), proslulé svou nádhernou architekturou. (AnetW94)


Jako pokračování románu napsala Joan Aikenová Mansfield Revisited (1985). (AnetW94)


Kniha byla v roce 1999 zfilmována a v roce 2007 uvedena jako televizní film s Billie Piper v hlavní roli. (AnetW94)