Opatství Northanger

V mondénních anglických lázních Bath bývaly v době Jane Austenové mladé slečny uváděny do společnosti, aby se obrousily a pod dohledem matinek získaly žádoucí partii. Hrdinkou příběhu je Catherine, dcera venkovského faráře, upřímné, bezelstné, radostné stvoření, které se v nezvyklém prostředí vedle vítaných radovánek setká i s nejednou nástrahou. Hlavu má popletenou hrůzostrašnými gotickými romány, tehdejší oblíbenou dívčí četbou, a často vidí i v úkazech zcela běžných romantické drama....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/86_/862/opatstvi-northanger-862.jpg 4679

Northanger Abbey (1818)

Vydáno:, Daranus, Rozmluvy

Kniha Opatství Northanger

Denčaa

Opatství Northanger jsem si užila hodně. Byť už uplynulo od vydání hodně vody (201 let!), je zde stále aktuální téma a za tu dobu se lidé charakterově nijak nezměnili. Čte se to s úplnou lehkostí a do děje jsem se krásně vcítila. A velké pozitivum je, že autorka komunikuje přímo se čtenářem. Co však si asi v knihách nikdy neoblíbím, jsou sáhodlouhé popisy přírody apod. A těch tu bylo opravdu hodně. Také malé mínus za hodně utlý a rychlý konec. Hlavní hrdinka byla sympatická, ale mé srdce si získal pan Tilney.

Imor

Knihy od paní Austenové - vždy na pohodu. Tuto řadím mezi jednodušší a slabší.

Lilda

Když jsem vzala knížku do ruky, nečekala jsem, že v průběhu čtení budu vést rozhovory s autorkou ve svojí hlavě. Škoda, že Jane Austen nežije dnes, moc ráda bych se s ní seznámila. Úplně mě dostává ta její - ne zas až tak skrytá - ironie. Upozorňuje na pošetilost a povrchnost žen a často i můžu. A skrz velice zajímavou postavu Catherine a i pana Tilneyho se dá o tehdejších problémech střední třídy ve viktoriánské době mnoho dozvědět. Občas jsem nemohla z milého srdéčka Catherine, která mě svými myšlenkami a činy přiváděla k šílenství už jen tím, že ji bylo stejně let jako mi teď. A tak trochu chápu některé duševní pohnutky. Ovšem nad některými jejími ,, hlubokými " myšlenkami jsem se smála dlouho. Zvláště ze začátku. Teď na konci mně fascinuje charakteristická schopnost Austenové vždy tak nedetailně popsat to, jak se vlastně postavy dají dohromady. Což mi docela vadí, ale už je to tak jasné v jejich dílech, že by to bez toho nebylo ono.

Devorah

Ach, stará dobrá Anglie na počátku 19. století, dámy v honosných šatech, pánové v žaketech a lázeňské a velmi snobské město Bath, které celé knize z větší části dominuje.
Autorčin styl je poplatný době, místy je kniha napsána naprosto svižně, z větší části nás ovšem autorka ubíjí jak svými naprosto úmornými popisy budov, míst, tak spoustou vedlejších zápletek, které se ve finále ukáží jako bezpředmětné. Jde i například o fantazii hlavní hrdinky, která jí podléhá více, než je zdrávo, vydedukuje si hrůzostrašné věci, které se ale nestaly. A čtenář si pak připadá jak zhrzená milenka, těšil se, přišla vlna očekávání, která je ihned poté vystřídána obrovskou vlnou zklamání.
Stručně řečeno jde v podstatě o uvedení mladé slečny s bujnou fantazií do snobské společnosti, aneb jak „Majdalenka ke štěstí přišla“. V případě Austenové je 200 stran na toto téma naprosto trýznící, postačující by byla krátká a svižná povídka, ale to už bych chtěla moc.

Unka
27.12.2018

Podle mě se jedná o knížku určenou mladším (-náctiletým) čtenářkám.

Andi
10.12.2018

Tak. Je to jednoduché počtení, ale zajímavé tím, že J.A. kolikrát oslovuje čtenáře a připíše si tam něco svého, názor na věc, někdy to ani nemá s příběhem nic společného. To tu ještě nebylo.
Každé z děl je něčím jiné, hlavní hrdinky jsou jiné, jiné povahy apod. Tahleta je 17ti letá kolikrát se chovající na 12. Ale charaktery jsou to aspoň vždy opravdové, skutečné a možné.
No a dílo se mi zdálo přímé a upřimné - v jiných dílech jde hlavně o slovní hříčky mezi postavami, naznačování v rámci společenských norem, tady šlo o něco zcela jiného, až na dvorské komplimenty kapitána T. se mládež a ostatní postavy mezi sebou bavili zcela otevřeně.
Thorpovi - no větší otravné hajzlíky jsem nepoznala.
Kapitán Tilney - tak přísný, neosobní, fuj
První polovina knihy, odehravájící se v Bathu, se mi líbila více.
4 hvězdy za onu "jinakost" a zajímavé rozuzlení.

Michalka98
23.11.2018

Příběh není tak propracovaný jako u jiných románů Jane Austenové, ale i tuto knihu jsem si náležitě vychutnala.

igor6519
20.11.2018

Kniha, ktorá si doslova žiada moderné prepracovanie. Mladá, milá a neskutočne naivná hrdinka, ktorá príliš prežíva romantické príbehy a tajomstvá z kníh je hodená do obyčajného (a niekedy až nudného) života...