Opatství Northanger

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V mondénních anglických lázních Bath bývaly v době Jane Austenové mladé slečny uváděny do společnosti, aby se obrousily a pod dohledem matinek získaly žádoucí partii. Hrdinkou příběhu je Catherine, dcera venkovského faráře, upřímné, bezelstné, radostné stvoření, které se v nezvyklém prostředí vedle vítaných radovánek setká i s nejednou nástrahou. Hlavu má popletenou hrůzostrašnými gotickými romány, tehdejší oblíbenou dívčí četbou, a často vidí i v úkazech zcela běžných romantické drama....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/862/big_opatstvi-northanger-W6R-862.jpg 4.1914
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Daranus, Rozmluvy
Originální název:

Northanger Abbey, 1818


více info...
Nahrávám...

Komentáře (133)

Kniha Opatství Northanger

keiko33
11. srpna

Príbeh sa mi páčil. No je ho potrebné hodnotiť očami tej doby. Autorka dokonale vykresľuje postavy románu. Z rôznych postáv a ich činov a správania, si dokážeme vziať ponaučenie. Autorkyne zmýšľanie vás núti zamyslieť sa, nad danou situáciou, prečo daná postava urobila to čo urobila a prečo to urobila. Catherine prišla do Bathu, ako naivné mladé dievča, no domov sa vracia ako rozhodná, už nie naivná mladá dáma. Hanry bol rozvážny a dokonalý džentlmen. Izabellu by sme v dnešnej dobe nazvali vypočítavou mrchou. Slušnejšie prirovnanie mi nenapadá. A Thorp slizký namyslenec, ktorý sa po uražke jeho ega, držal vety "keď nebude moja, tak ani jeho". Aj napriek rôznym intrigam a prekážkam, príbeh končí štastne, takže nemám mu čo vytknúť.

helenkan
12. července

Dostala jsem chuť si připomenout jeden příběh od autorky kterou miluju. Její díla vždy zaberou a potěší.


Atekram
26. června

Opatství Northanger je moje oblíbená kniha J. Austen. A to především proto, že se jedná o vybroušenou společenskou satiru - tedy hlavně v první polovině. Ta druhá se zase strefuje do klišé gotických románů. Je tu spousta černého humoru a narážek, chytře zabalených do vtipných konverzací a společenských situací. Naivní a bezelstná hlavní hrdinka s bujnou představivostí Catherine do toho skvěle zapadá - i když během knihy ujde dlouhou cestu a zmoudří.
V průběhu příběhu do něj autorka často vstupuje a komentuje dění. Tyto komentáře jsou i po 200 letech velmi aktuální a trefné, což mi připadá naprosto skvělé. Bavila jsem se.

Alto98
02. června

Vtipný a svižný příběh. Stylem připomíná rané práce autorky.

mehilainen
18. března

Četlo se to dobře, pěkná angličtina, ale všichni se v knize chovají jako idioti

mataj
08. března

Milá romantická kniha, které ale nechybí vtipné i ironické postřehy ze života tehdejší společnosti, napsaná velice příjemným stylem. Příběh mladičké, upřímné a příliš důvěřivé Catherine, která po vstupu do společnosti poznává přátelství, lásku ale i povrchnost a vypočítavost.

aktijnov
16. února

Přenést se ve fantazii do doby, místa a společnosti, kde největším problémem bylo co na sebe a kam se půjdu bavit a co bude nového v milovaných románech, bylo fajn. Tyhle "strasti a útrapy" hrdinka zvládla skvěle.
Za mne příjemné odpočinkové čtení, u kterého se člověk i pousměje.

knihyKeMne
06. února

Z velké části mě to nebavilo. Styl psaní tohoto románu je skutečně unikátní - plný ironie, nadsázky a sarkasmu. Je to román a současně je autorkou komentovaný. No a to mě rušilo.

Naivní dívka - autorkou označována jako hrdinka - čte strašidelné romány a pak si to přenáší do reality, zároveň zažívá i první lásku a vůbec poznává rozmanitost špatných lidských vlastností, s nimiž se dosud nesetkala.

Umím si představit, že by z toho byl velmi dobrý film, se zaměřením na ty charaktery. Jelikož evidentně takový film už vznikl, rozhodně na něj kuknu.

1