Opatství Northanger

Opatství Northanger

V mondénních anglických lázních Bath bývaly v době Jane Austenové mladé slečny uváděny do společnosti, aby se obrousily a pod dohledem matinek získaly žádoucí partii. Hrdinkou příběhu je Catherine, dcera venkovského faráře, upřímné, bezelstné, radostné stvoření, které se v nezvyklém prostředí vedle vítaných radovánek setká i s nejednou nástrahou. Hlavu má popletenou hrůzostrašnými gotickými romány, tehdejší oblíbenou dívčí četbou, a často vidí i v úkazech zcela běžných romantické drama....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/86_/862/opatstvi-northanger-862.jpg 4603

Northanger Abbey (1818)

Vydáno:, Daranus, Rozmluvy

LenysekC
09.11.2017

V první půlce koncentrovaná ironie, moje cynická dušička byla na vrcholu blaha. Ve druhé spíš Catherinina naivita a já bych se nebála říct blbost, ale co. Pořád to bylo moc fajn.
PS: A napsal ten Tom Jones nakonec něco pořádného? :-D

zimka.r
08.11.2017

Naivnost hlavní hrdinky mi občas lezla na nervy, ale i tak se četlo kupodivu rychle :)

ThrisaManx
18.10.2017

Co se týče knih mé milé Jane Austenové, toto je spíše průměr. Jinak je ale kniha velmi milá, čtivá a oddechová, dá se říci. Opět skvěle vykreslené postavy, i když musím říct, že John Thorp mi skutečně lezl na nervy a kolikrát jsem u knihy nad jeho povahou a chováním přímo zuřila! Naopak Henry...ach, Henry. To byla láska na první pohled. Kdyby šlo dát 3,5 hvězd, tak jich dám přesně tolik. Ale vzhledem k možnostem dávám čtyři, ačkoli si myslím, že si tu čtvrtou hvězdu kniha skutečně zaslouží a nebudu ji tímto zbytečně nadhodnocovat.

MinaHawke
03.10.2017

Moc hezký příběh. Líbily se mi představy, které měla hrdinka.

Roselunda 1928
22.09.2017

V tomhle díle jsem se neskutečně viděla. Austenová si nádherně dělá legraci z nás dospívajících dívek - neskutečně mě bavilo, jak Catherine rozebírala se svými přítelkyněmi šaty, muže, ale hlavně romány - do háje, vždyť přesně takhle se bavím já se svými kamarádkami! :D Nadčasové, miloučké, překypující ironií, inteligentní a čtivé, napsané bohatým jazykem a výborně přeložené... a nikdy nepřestanu pět ódy na autorčinu schopnost vytvářet dokonalé mužské hrdiny, i když je každý úplně jiný. Ano, pan Tilney je jedinečný, inteligentní, charismatický a jakými všemi krásnými výrazy ho popsala kuceju, můj nejoblíbenější fiktivní hrdina to sice nejspíš nebude, nicméně díky němu je čtrnáctá kapitola má úplně nejoblíbenější z celé knížky.
Jediné, co mi na knihách od Jane vadí, jsou konce, které bych zatím vždycky uvítala rozvinutější, ale myslím, že nemá cenu strhávat, protože jsem poslední dvě kapitoly odkládala, abych je nepřečetla moc rychle a mohla si knížku užít o něco dýl :)
Pýchu a předsudek kniha na místě mé nejoblíbenější od paní Austenové nenahradí - charaktery mi tu přišly o něco prvoplánovější - nicméně k příběhu se určitě jetě milionkrát vrátím.

Cipori
31.07.2017

V tomto případě se mi víc líbil film, myslím že tam lépe vystihli kontrast hrdinčina "románového" světa s tím reálným, že tam lépe vystihli to, co snad chtěla sdělit autorka, a ono se to povedlo a vyznělo to i vtipněji...

dudunka
20.07.2017

Nejkrásnější, nekouzelnější kniha miluji pana Tilneyho

Eorin
22.04.2017

Pokaždé, když tuto knihu čtu, mám dojem, že se u jejího psaní musela paní Austen smíchy někdy popadat za břicho. Je to geniální, vtipné a má to své poselství - ovšem musí se číst mezi řádky, jinak by to také mohlo být jen naivní a nudné.. což ale naštěstí není a já paní Austenové opět velmi děkuji za toto jistě svérázné dílko.
To "kuceju" - i já se přidávám, aneb pan Tilney se stal i mou srdcovkou, do které má pan Darcy kousek delší cestu..
Romantika zde byla opravdu velmi naivní a přijde mi, že se jednalo spíše o takovou menší studii a satyru, než aby to vyloženě konkurovalo třeba Pýše a předsudku. Nicméně já se bavím a bavit se budu nadále, aneb opět jedna z knih, po níž sáhnu, kdykoliv se chci odreagovat, pobavit i si lehce snít.

Áňa 998
23.02.2017

Tohle prostě nebyl můj styl.. :/

kuceju
15.02.2017

Cožeto? To jsem snad jediná, kdo tu pěje ódy na Henryho Tilneyho? Úžasně vtipného, ironického a okouzlujícího mladíka s lehkým sebevědomým charakterem? Mě samotné se tomu nechce věřit, ale snad se mi zamlouval i více než pan Darcy, což je snad nemožné! Nicméně Catherine mě občas dost iritovala, chápu že paní Austenová má v oblibě naivní a důvěřivé nezkažené duše, ale tohle na mě bylo trochu příliš... Myslím, Henry by si zasloužil někoho trochu zajímavějšího, ale na druhou stranu chápu, že autorka tím něco zamýšlela...

terkavelcova
14.01.2017

Velmi milé překvapení :) moc hezky se to čte :) hvězdičku snižuji za, dle mého názoru, málo romantiky mezi hlavní dvojicí :)

roso.mak
08.12.2016

Ha, konečně něco po Pýše a předsudku, co se od této autorky čte stejně dobře. Obzvlášť se mi líbí srovnávání hrdinky a její pragmatičnosti s románovými hrdinkami té doby. To je konečně ten humor, který otrocky opsaný v každé anotaci všeho, pod čím je Austenová podepsaná a co nejspíše pochází z této knihy.
Rozhodně si musím přečíst tu slavnou Záhadu Udolfa, která je zde několikrát zmiňována a díky jejíž četbě hrdinka jedinkrát opustí svoji pragmatičnost ve jménu touhy po romantice.

Sisssi
08.10.2016

Moje první Austinová v životě. Dlouho jsem se nemohla odhodlat, protože jsem se bála, že to bude na můj vkus příliš "červenoknihovní". Dílo ženy-autorky z počátku 19. století je něco, co v české literatuře nemáme.

niki-chan
21.07.2016

Dějově nebyl román špatný, určitá míra naivit se dala čekat, ale to, co občas ukazovala hlavní hrdinka, bylo moc. I ostatní charaktery byly někdy mimo. Ve srovnání s ostatními díly autorky, mi opatství přišlo slabší.

MirijamFrankl
04.07.2016

Moc hezky vyprávěná kniha se skvělou atmosférou.
Ale někdy mne vážně štvala Catherine,která byla naivnější než jedenáctiletá slečna.

Kozel
24.06.2016

První Janin román, paradoxně vydaný až po její smrti. Austenovic vtip, ironie a silná, otevřená kritika tehdejších společenských konvencí je naprosto nesmrtelná a už v tomto románě (původně pojmenovaný "Susan") je ten potenciál znát. Přes několik komických momentů, Janinu ladnou volbu slov a projev, kdy si čtenáře vede (což se mi líbilo už u Bronteovic Jany Eyrové), narážky na madam Radcliffe, kterou si budu muset přečíst, mysl zcela nezkušené Catherine a až odvážné ironizování lidských typů tehdejší společnosti musím přiznat, že zápletka a chvílemi až statický děj mě příliš nenadchlo, abych hodnotil s větším nadšením.

TaLu
13.05.2016

Tentokráte mi přišlo, jako by autorka byla mnohem více ironická a kritická ke společnosti, než v jiných knihách. Vypsala se z nějaké obzvlášť hořké zkušenosti ? Kdo ví.
Samozřejmě nechybí krása slova, romantický příběh, dokonce nechala hrdinku opět šťastně zvítězit, ale za tím vším jsem vnímala určitou tíhu, únavu a bolest. Budu si muset najít, v jakém období života tato kniha vznikla.
Přesto, nebo právě proto, je to znovu úžasné čtení.
...........
" Nechme na kriticích, ať si po libosti znectívají výtvory fantazie a nad každým novým románem mlátí prázdnou slámu o škvárech , pod nimiž teď úpí tiskařské stroje. Buďme si navzájem oporou, vždyť se nám ubližuje. Třebaže naše výplody poskytly lidem větší bohatství nelíčeného potěšení než díla kteréhokoli jiného literárního souručenství na světě , žádné snažení není vystaveno takovému opovržení jako romanopisectví."

Modrina
19.04.2016

Komu připadají knihy Jane Austenové nudné a naivní, doporučuji knihy Jo Nesboa. :) Mně osobně poklid společenských románů Jane Austenové spolehlivě pohladí po duši, a to speciálně v případě, že jsem zcela vyčerpaná jakoukoli knihou zmíněného severského grafomana. :) Opatství Northanger není Pýcha a předsudek, snad je to i nudné a naivní, ale přesto se mi to líbilo.

cukrovka
12.04.2016

Nudné a naivní. Žádný děj.

reader.007
21.03.2016

Po Pýše a předsudku váhám mezi Northangerem a Emmou, která že si vybojuje 2. místo v "Top Austen" a nejspíš to přeci jen bude to opatství. Emma je knížka také milá, ale je spíš ironicky laskavá, zatímco tato kniha z pera velké Jane je ironická přímo jedovatě a to já nemůžu neocenit.

Jednou jsem četla o vzpomínkách jejích příbuzných, kteří popisovali, jak Jane často sedávala ve společnosti v koutě, dělala si poznámky z rozhovorů kolem sebe a tiše se u toho pochichtávala. A přesně takový duch pobavení se nese i celou touto knihou.

kejty91
23.02.2016

Moce se mi kniha líbila a věřím tomu, že to nebude poprvé ani naposled, co jsem ji četla. Z počátku nebyla pro mě moc přitažlivá ale postupem čtení si mě získala. Moc mě bavilo číst rozhovory tehdejší doby. Nejroztomilejší slovo "vyčinila jsem si". To mě fakt dostalo. Nevím, proč si dnes říkáme musím si vynadat. Vyčinit je lepší. Austenová nezklamala a dokonce mě nadchla pro čtení Záhad Udolfa, o kterých tam často píše. Nejsympatičtější postavou mi byl Henry. Až jsem si nakonci říkala, jestli ho není škoda, když se dal dohromady s Cathrine ale láska je láska. Stejně jsem v ní nedoufala.

tess.for
26.01.2016

Kniha je sice jedna z naivnějších, často je asi také předvídatelná, ale jinak skvěle napsaná a čtivá.

Barbra06
23.01.2016

Tak mě kniha mile překvapila, vzhledem k nízkému hodnocení. Postavy se mi líbili, až na pana Thorpa, kterého bych asi umlátila - a to konkrétně dvakrát za jeho přehnanou aktivitu, jen aby měl Catherine pro sebe. Catherine se mi jako hlavní hrdinka moc zamlouvala, ničím mě nevytáčela. Sice byla trochu naivní, ale podle mě se vždy rozhodla dobře. Bylo by fajn potkat v dnešní době takovou milou osobu. Zajímavé i bylo, jak to nakonec dopadlo s Isabellou. Hodnotím tedy velmi kladně.

Tauriel
23.11.2015

Tuhle knihu hodně příznivců Jane Austen nečte zrovna s nadšením, ale musíme si uvědomit, že je to její úplně první kniha (i když byla vydaná jako poslední) a ona teprve zkoumá jaká by měla být hlavní hrdinka, jak by se měla zachovat v určitých situacích atd. Pokud si toto uvědomíme, tak se pak ta kniha i jinak čte a já osobně mám mladou a naivní Catherine hrozně ráda.

kiraa
25.08.2015

Já se asi budu lišit v hodnocení, ale mě Northangerské opatství nenadchlo. Dočetla jsem, ale abych řekla pravdu, s velkým sebezapřením. Čekala jsem trochu spád a nějakou zápletku, ale nedočkala se.... takže dávám za 2... a to je co říct, protože J. Austenová je moje velká favoritka.

marcela6183
07.06.2015

Já vím, proč jsem se téhle Austenové beznadějně vyhýbala. Maminka říkala, že se mi to nebude líbit. Jistě - jsem od přirody ranař a infantilně debilní strojová naivita Catherine mi lezla na nervy. Fandila jsem Thorpovi a ostrouhal. Náznaků bylo víc než dost. Chvílemi jsem měla pocit, že se gloriolou ověnčená Jane spletla.
No co už - je to dívčí románek, ale podruhé ho číst nebudu. Stále ale vypravěčsky a dějově nad průměrem. Zaslouženě za tři a půl.

ajalon163
01.06.2015

Sice je to slavná Jane Austen, která je jinak ztělesnění vážnosti, ale tahle knížka mě pokaždé rozesměje k slzám. Tak skvělá parodie prostě autorce jen přidává body. Už samotný koncept: že číst příliš mnoho knih může být pro člověka špatné (obzvlášť když se jedná o literaturu pochybné úrovně) je prostě geniální!

logaritmus
02.05.2015

Pokud to porovnám s ostatními knihami této autorky přijde mi nějak slabá, co do příběhu zase tolik ne, ale její hlavní hrdinka je zoufale naivní.

misha006
14.04.2015

Mám zde velký problém, nesympatická hlavní hrdinka. Zatímco u ostatních románů Austenové jsou hlavní hrdinky něčím výjimečné(chytré, krásné, bláznivé), Catherine je obyčejná. To by ani nijak nevadilo, ale ona je vyloženě hloupá, a mě to moc nesedí. Když toto pominu, tak je kniha pěkně čtivá. A konec, kdy Henry říká jak se do Catherine zamiloval je originální a vzhledem k vlastnostem hlavní hrdinky i pochopitelné. Než jsem četla kniha, viděla jsem filmové zpracování a to se mi líbilo, poté jsem zjistila, že je přesně podle knihy.

sakalik55
08.04.2015

Kniha me zklamala po moji premiere Pýchy a predsudku, tato kniha mi prisla velmi naiivní a v podstate bylo naprosto jasne jak to dopadne..jen sem chvili v nejakem nedorozumneni myslela ze stary kapitan Tinley zacina namlouvat jeji mladou kamaradku slecnu Thorpe, to me to alespon na chvili prislo vtipny :D.