Sanditon

V r. 1999 vyšlo pod názvem Romance u moře. Mladá a bystrá dívka Charlotta přijíždí strávit léto do přímořského městečka Sanditon. Brzy pronikne mezi místní smetánku - dobrosrdečné lidi i pokrytecké snoby, kteří by z ospalého Sanditonu rádi vybudovali věhlasné lázně. Během dopoledních vycházek a odpoledních čajových sedánků, jež často představují jediné povyražení, jaké může městečko nabídnout, se Charlotta seznamuje také s lázeňskými hosty. Poznává sira Edwarda, žvanivého seladona se šlechtickým titulem, krásnou a tajemnou dívku Kláru, která dělá společnici pohádkově bohaté a vrtošivé lady Denhamové, hypochondrické sourozence Parkerovy, podivína Henryho, jenž se přijel léčit do Sanditonu z nešťastné lásky... A protože je Charlotta vybavena neobyčejnou inteligencí, pozorovacím talentem a smyslem pro ironii, dokáže pod slupkou nudných lázeňských dní vidět strhující dramata. Jedno z nich se rozpoutá přímo v jejím srdci, když se objeví muž, díky němuž Charlotta pozná dosud neznámý cit – lásku......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8303/big_sanditon-L2e-8303.jpg 4.3293
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Daranus

Sanditon, 1817

Kniha Sanditon

24.10.2021

Austenová napsala ani ne půlku této knihy, ale přesto se mi moc líbila. Mary Dobbs se dopsání zhostila skvěle. Šlo tak trochu poznat, že má jiný styl, ale zachovala v knize klasické austenovské prvky a hlavní hrdinka své štěstí nachází po mnoha peripetiích až na úplně posledních stránkách knihy, takže jsem spokojena a doporučuju všem milovníkům Jane Austenové. A možná i těm, kterým dosud úplně nesedla, protože mi přijde, že Mary Dobbs nepoužívá tolik popisů

Gilnien
10.10.2021

Nakonec dávám 3 hvězdy, ale začátek jsem myslela, že to ani nedočtu. Vůbec jsem se nedokázala začíst a pan Thomas Parker mi byl velmi nesympatický. Naštěstí se pak objevila skutečná hlavní postava Charlotta, ale na jejího vyvoleného jsme opět museli čekat docela dlouho. Konec mě bavil víc, což bohužel není ke cti paní Austen, když ho nepsala. Nezačetla jsem se, nepronikla jsem do postav, přečteno rychločetbou.

eva-lupen
22.08.2021

Potřebovala jsem nějakou oddechovku a rozhodně jsem nebyla zklamaná.

Eillen
16.08.2021

Těšila jsem na další Austenku, kterou neznám a nebyla jsem zklamaná. Marie Dobbs se zhostila těžkého úkolu dopsat nedokončenou knihu a já jí za to děkuji. Jsem ráda, že se má knihovnička rozrostla u tuto knihu, kterou si určitě znovu ráda přečtu.

katerina94958
23.05.2021

Z knihy jsem velice nadšená. Dokonce mě mrzí, že už je konec. Je to jedna z knížek co jsou zajímavé od začátku do konce. DOPORUČUJI VŠEM. Nebránila bych se tomu, prěčíst si i dalši varianty jinych autorů, kteří se knihu pokusili dokončit.

Maki7
13.05.2021

Tuto knihu jsem dlouho nemohla sehnat. Přivedla mě na ni relativně nová série Sanditon, kde jsem se velice zklamala v závěru. Já mám prostě ráda happyendy :-)
Jsem moc ráda, že kniha má ten správný konec, i když už bohužel nebyl napsán Jane Austen...

vladka16
27.01.2021

Knížky od Jane mám ráda, ale tady jsem se nedokázala úplně pohroužit do děje. Přesto jsem ráda že toto dílko je dobře dokončené. Knížka pro oddych.

knihomolka27
24.04.2020

(+ SPOILER) Bohužel poslední knížka od naší skvělé Jane. Trochu jsem se bála, že mě nezaujme, ale naštěstí jsem se spletla. Knížka mě ohromně baví.

Jak jsme od Jane zvyklí můžeme očekávat mnoho různých postaviček....od krásných, mladých, naivních dívek, bohatých nafoukaných, starých Lady, nějakého toho švindlíře, hypochondry, dobrosrdečné leč jednoduché dámy a pány, rozumné muže do kterého se vždy zamilují hlavní hrdinky, muže co je vždycky ,,nad věci"...... a tak dál.....krásné popisy procházek,krajiny,vztahů, dobových zvyklostí, touha uhnat nejlepší partii....

,, Přesto si trochu povzdechla nad svým osudem, že je v takové společnosti vždy ve stínu" Tak se cítí hlavní hrdinka, která je obyčejná, ale velmi sympatická, milá tak trochu pedantka na slušné chování, když se nemůže zbavit pocitu žárlivosti ke krásné pro muže úchvatné Kláře.

,, Doktor Sanditon" říká s dávkou cynismu Sydney o lázenském městě Sanditon, které je podle jeho bratra lékem na všechno. Najde tady i naše hlavní hrdinka lék na své štěstí ? tot otázka

,, Zakaždou cenu si MUSÍ najít bohatou nevěstu" podle Lady Denhamové jsou peníze na první místě před láskou. Velmi jí baví rozhodovat o životech ostatních

A jak zní hlavní krédo dívek té doby...."hlavně ulovit muže, který by byl mnohem majetnější než ony samy,, ......hlavní hrdinky se naštěstí takovým heslem neřídí a mají svou vlastní hlavu

Za mě určitě lepší než Emma, Pýcha a přemlouvání, a Mansfieldské panství