Sanditon

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V r. 1999 vyšlo pod názvem Romance u moře. Mladá a bystrá dívka Charlotta přijíždí strávit léto do přímořského městečka Sanditon. Brzy pronikne mezi místní smetánku - dobrosrdečné lidi i pokrytecké snoby, kteří by z ospalého Sanditonu rádi vybudovali věhlasné lázně. Během dopoledních vycházek a odpoledních čajových sedánků, jež často představují jediné povyražení, jaké může městečko nabídnout, se Charlotta seznamuje také s lázeňskými hosty. Poznává sira Edwarda, žvanivého seladona se šlechtickým titulem, krásnou a tajemnou dívku Kláru, která dělá společnici pohádkově bohaté a vrtošivé lady Denhamové, hypochondrické sourozence Parkerovy, podivína Henryho, jenž se přijel léčit do Sanditonu z nešťastné lásky... A protože je Charlotta vybavena neobyčejnou inteligencí, pozorovacím talentem a smyslem pro ironii, dokáže pod slupkou nudných lázeňských dní vidět strhující dramata. Jedno z nich se rozpoutá přímo v jejím srdci, když se objeví muž, díky němuž Charlotta pozná dosud neznámý cit – lásku......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8303/big_sanditon-L2e-8303.jpg 4.2335
Žánr:
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Daranus
Originální název:

Sanditon, 1817


více info...
Nahrávám...

Komentáře (49)

Kniha Sanditon

Liduka
včera

Přečteno kvůli čtenářské výzvě. Teda musím říct, že to byla příšerná nuda. Knihy od Jane Austen mám moc ráda - třeba Pýcha a předsudek nebo Opatství Northanger jsou úžasné knihy, ale tohle? Do čtení jsem se musela nutit a přeskakovala jsem stránky a ani v polovině se stále nic nedělo. Do toho tam furt pořád někdo hekal, jak je nemocný. Nechápu, jak podle téhle knihy někdo mohl natočit seriál. Na posledních několika desítek stranách se toho zase stalo strašně moc.

Pavlaj
05. dubna

V prvních 90 % románu se neodehrává vlastně vůbec nic a je to jen roztomilá studie zajímavých postaviček. V samém závěru se toho odehraje dost. Smekám před Marií Dobbs, která dokázala rozepsaný román dokončit v duchu Jane Austen tak, že není poznat, kde jedna začala a druhá skončila. Skvěle zachovala nadhled, ironii i břitkou satiru původních děl.


Jara.v
27. března

Nádherný příběh a jsem ráda, že jsem si ho konečně přečetla. Bavil mě o to víc, že dopadl lépe, než seriál. Celkově se tento příběh řadí mezi mé nejoblíbenější knihy. Austenová navždy.

Gabriela143
20. února

Začiatok knihy bol pre mňa na čítanie dosť ťažký. Nemohla som sa do toho dostať. Stále som to porovnávala so seriálom, ktorý som videla skôr a asi to bola tá chyba. Koniec knihy ten ťažší začiatok vynahradil.

Thalin
24.12.2022

Mě tahle kniha bohužel nesedla. Snažila jsem se začíst, ale i když je poměrně krátká, tak jsem začala přeskakovat. Vadilo mi hlavně neustálé debatování o nemocech. Každý má v háji nervy nebo žlučník, každý je churavý a citlivý na to či ono. Místy to připomínalo debatu důchodců, který se předhání v tom, koho co víc bolí. Hlavně Parkerovi mi byli dost nesympatičtí a dlouho jsem přemýšlela, co je vlastně pointou této knihy. Asi i dost dělá to, že ji celou nepsala Austinová a já to tam pořád cítila.

Hypatia1010
18.09.2022

V porovnání s jinými tituly Jane Austen byl tento dost netypický svým stylem i vlastním příběhem. Faktem sice je, že knihu autorka nedopsala a větší část knihy tedy dokončil někdo jiný, ale téměř nebylo poznat, kde už se jedná o nastavení nedokončeného příběhu. Sandition, malé přímořské městečko, které se snaží zviditelnit a proto si zřídí lázně. A právě v této době se v něm ocitne Charlotta a seznámí se tu se Sidneym, který přijel podpořit svého nešťastného přítele. Pravdou je, že ani já bych si Sidneyho nejspíš nevybrala. Prostě Darcy je Darcy, co si budeme namlouvat. A na Charlottě mě rozčilovalo, že se tak snadno vzdala, že nebojovala a jen vyčkávala, jestli se Sidney náhodou nedá dohromady s jinou. Ale trochu si mě usmířila svým pohotovým jednáním při únosu.
Každopádně četlo se to docela dobře, ačkoliv na Pýchu a předsudek to zdaleka nemá. Spíš tak trochu lepší průměr.

kopeceli
05.07.2022

Nebylo to špatné, ale ani žádná bomba. Dost mi trvalo, než jsem pochopila, co chce autorka říci. Od druhé půlky to bylo lepší, ale Sidneymu jsem nejen nerozuměla, ani bych ho nechtěla. Ne že by ostatní chlápci byli lepší.

1271
24.10.2021

Austenová napsala ani ne půlku této knihy, ale přesto se mi moc líbila. Mary Dobbs se dopsání zhostila skvěle. Šlo tak trochu poznat, že má jiný styl, ale zachovala v knize klasické austenovské prvky a hlavní hrdinka své štěstí nachází po mnoha peripetiích až na úplně posledních stránkách knihy, takže jsem spokojena a doporučuju všem milovníkům Jane Austenové. A možná i těm, kterým dosud úplně nesedla, protože mi přijde, že Mary Dobbs nepoužívá tolik popisů

1