Emma

V dobách, kdy ženy bývaly křehké květinky a mladé dívky často interesantně omdlévaly, vytvořila Jane Austenová ve své Emmě hrdinku z jiného kadlubu. Když v útlém mládí ztratí matku a na otce, slabošského hypochondra, nelze spoléhat, ujme se správy věcí na rodném panství sama a nároky, které na ni nelehká situace klade, vypěstují v bystré dívce vlastnosti suverénního generála. Jen ona všemu rozumí, jen ona ví, co je pro každého dobré. Tímto způsobem ovšem kráčí od maléru k maléru a často pěkně zavaří i těm, kterým upřímně chtěla pomoci. Ale protože jí nechybí dobré srdce, časem zmoudří a pochopí, kde hledat v životě ty pravé hodnoty. Román (v jeho filmovém zpracování ztvárnila Emmu oblíbená Gwyneth Paltrowová) zažívá v poslední době novou vlnu čtenářského zájmu. Je to snad tím, že dnešní ženy v jeho hrdince rozpoznávají předchůdkyně svého emancipačního úsilí o společenské uznání svých schopností i úskalí, jimž by se přitom měly vyhnout?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/86_/861/emma-hQG-861.jpg 4.1876

Emma (1815)

Vydáno:, Daranus

Andi
10. prosince

Může obsahovat spoilery.
Tahle se mi od Austinové líbila ze všech nejvíce, i když je pravda, že s onou délkou tak úplně nesouhlasím. Zbytečně dlouhé. Ale to nevadí. Postavy jsou jako vždycky zajímavé, skutečné a uvěřitelné. Emmu bychom nazvali emancipovanou, Harriet s dlouhým vedením, Elton dostal co si zasloužil, pana Woodhouse hypochondrem (který mě bavil, to musím uznat), Jane otravně "neutrální", Franka Churchilla trošku potvorou, když takhle využíval ostatní kolem, hlavně Emmu, aby nic neprasklo. Chtěla bych o těch třech posledních napsat více, ale nemůžu, to bych už toho hodně prozradila. Rozhodně to stojí za to. Tím ale nechci tvrdit, že by tam byl někdo vyloženě záporný a zlý! Nikdo není.
Na koho jsem zapomněla? No ano, na tu nejdůležitější postavu - pana Knightleyho. Ten je právě ze všech lidí tam nejkladnější, muž dobrého srdce, zdravého rozumu, čest sama. Takového chlapa bych brala, mám ho dokonce mnohem radši než Darcyho ;)

leny.wood
13. listopadu

Emmu jsem poprvé četla na střední škole, tuším. Pamatuji si, že to pro mě bylo snad to nejhorší, co jsem od Jane Austen četla. Říkala jsem si, že teď na to budu třeba pohlížet jinak. Nepohlížím. Snad jediná sympatická postava byl p. Knightley. Hlavní hrdinka si nevidí na špičku nosu, její hypochondrický otec všechny tituluje jako chudinky, jiná osoba mele tak, že je lepší příslušné odstavce přeskakovat atd. Navíc je to všechno tak nějak zbytečně táhlé. Jane Austen mám ráda, ale tohle je utrpení, Emmu už nikdy víc. (Možná zkusím film.)

Bórborka
13. listopadu

Tenhle rok už třetí kniha od Austenové a zase horší než ta minulá. Kniha byla pěkná, ale bohužel měla tolik much, že pro mě takové menší zklamání...
Příběh lehce nafoukané Emmy, jak se snaží, své přítelkyni dohodit partnera a sama zatvrzele tvrdí, že ona se nikdy nevdá.
Kdyby kniha měla o nějakých sto stran méně, určitě by to nebyl krok vedle, ale i přesto milé čtení a ten, kdo miluje Austenovou by se téhle knize neměl vyhnout.

galadrielin
09. listopadu

Přes 500 stran příběhu, během kterého se v podstatě nic nestane. Čtenáři, který máš rád spád a akci, jdi o knihu dál. Pro nás, kteří se rádi necháme vtáhnout do pomalu plynoucí konverzace, zdvořilostních frází a přemítáním nad tím, co je morální a co ne, je Emma příjemným počtením.

I když Emma není zpočátku úplně sympatická a plete se do věcí, do kterých jí nic není, v průběhu příběhu si získala moje sympatie. Její tatíček mě bohužel dost iritoval, hypochondr jak hrom a takové já nemusím. Pan Knightly vyloženě sympaťák, jediný nemá problém Emmě říct, co si o ní myslí.

Zkrátka taková klasická Austenovka, ideální do podzimního počasí, když už máte dost všech kriminálek a hororů, není nad to vylepšit si den inteligentním a lehce ironickým milostným románem.

anna6486

Pomalejší tempo knihy, konec trochu odfláknutý. Všechny zápletky jednoduché a rychle prokouknutelné. Opravdu nic náročného, jiné knihy od Austenové se mi líbí více. Ale hodila se do Knižní výzvy a věřím, že si své čtenářky najde :)

eiramka

Když mne drtí naše současnost, sáhnu po Jane Austenové. Mám ráda všechny její hrdinky, ale s Emmou jsem měla vždycky trochu problém a tak jsem ji pár let zanedbávala. Letos tedy příšla opět na řadu a třebaže jsem tak úplně nezměnila názor, odpočinula jsem si u ní báječně. Vychutnávala jsem si ty krásně ironické poznámky paní Austenové, ocenila vykreslení charakterů a ze srdce děkovala paní Kondrysové za dokonalý překlad. Emma není pro každého, jsme zvyklí na akčnost, spád, rychlost - tahle kniha je pomalé letní odpoledne, kdy spěchat je hřích a kdy nejhorší věc, která se vám může přihodit je, že vám na Highbury nabídnou misku ovesné kaše místo svatebního dortu. Jsou takové dny, kdy vám tohle ke štěstí stačí.

nicolettkaa

Knihu jsem dočetla až na třetí pokus a opravdu jsem se přesvědčila, že Jane Austen není autorka pro mě. Strašně mě to nebavilo a některé postavy mi byly tak protivné, až to hezké nebylo. Navíc číst knihu s vědomím, že od prvních stránek víte, s kým hlavní hrdinka na konci skončí, mi také moc neimponuje.

Za mě určitě ne, ale věřím, že fanoušci Jane Austen zde budou mít velké zastoupení.

Liana

Veľmi sa mi to páčilo. Toto je moje prvé dielo od tejto autorky a úplne ma chytilo za srdce. Postava Emmy sa mi páčila práve preto, že nebola tak dokonalá ako zvyknú hlavné hrdinky v takýchto románoch byť. Mala množstvo chýb, napriek tomu dobré srdce a bola ochotná sa z daných chýb poučiť. Veľmi pekná kniha.

Kozel

Musím přiznat, že s Emmou jsem zápasil natolik silně, až je mi to vůči Jane Austenové líto. Tentokrát to na mě byla příliš červená knihovna (což je výraz, kterému se většinou vyhýbám, protože ho pokládám tak nějak za hanlivý), abych se mohl do příběhu a Autorčina legendárního nadhledu i humoru ponořit. Je zhola zbytečné, abych se pokoušel o nějaký delší komentář, jak mám ve zvyku, protože by to byl jen chabý pokus o zmírnění pocitů, které jsou poněkud hořké. Jedním dechem však dodávám, že hořkost cítím spíš vůči Emmě a highburské společnosti, než vůči samotné Jane.

ciaram
18.12.2017

Austenovské kouzlo tam je, ale opravdu na prvních 300 stránkách pořádně schované. Přečtení první poloviny mě stálo téměř veškeré síly, až jsem to málem vzdala. Nad vodou mě držela vidina filmu, který se mi moc líbí - že to tam někde schované bude. A bylo! :) Přesto se k tomuto příběhu už nikdy vracet nebudu.

lil16
22.11.2017

První kniha autorky a už asi i poslední. Přes 500 stran zdvořilostních frází, upjatosti, povrchnosti a skoro žádného humoru. Nepřišlo mi to ani romantické. 19. století a Jane Austenová není můj šálek kávy.

12.11.2017

Nevím, jestli se někdo ztotožní s mým názorem, ale v průběhu celé knihy jsem měla chuť postupně profackovat snad všechny hlavní postavy...

ddkk
24.10.2017

Asi je přijatelnější filmová verze Emmy...ale jinak - romantická klasika.

MinaHawke
03.10.2017

Emma byla taková dohazovačka :) ale příběh hezký a postavy velmi sympatické.

Aniday
31.08.2017

je mi líto, nedočteno... hvězdami soudit nebudu - prostě jsme se s Emmou minuly v čase...

Elerrina
01.08.2017

Jane Austenová na vrcholu svého stylistického mistrovství. Formálně dokonalý román, který ale může čtenáři klást nástrahy zdánlivou nedějovostí, respektive nedostatkem expresivně pojatého dramatu.
Sama hlavní hrdinka je naprosto a úplně odlišná od všech ostatních typicky austenovských hrdinek. Nemusí čelit chudobě, nedostatku věna, přitažlivější sokyni, nemožnosti vzít si svého vyvoleného, ani nátlaku rodiny, aby se provdala za někoho, ke komu cítí odpor. Naopak, je bohatá, všemi milovaná a dokonale spokojená se svým životem. Jediným problémem, se kterým se tak musí vypořádat, je trochu neočekávaně vlastní vysoké sebevědomí, založené na nedostatku životních zkušeností.
Emma se tudíž zaplétá do dobře míněných snah změnit život některým lidem kolem sebe, aniž by přitom skutečně rozuměla jejich citům a pohnutkám. V druhé polovině příběhu se přes své sebevědomé vystupování dokonce sama stává nic netušícím objektem společenských intrik. Za účelem vytvoření prostoru pro toto intrikaření je čtenáři představena rozsáhlá společnost vyšší a střední vrstvy anglického maloměsta, čítající několik desítek osob (!) a propletená složitými vzájemnými vztahy. Někteří předstírají lásku, kterou necítí, jiní skrývají lásku, kterou cítí, všichni se snaží ctít společenské konvence, ať jim vyhovují nebo jim naopak překážejí v dosažení cílů.
Vhodné jen pro ty, kteří se opravdu chtějí ponořit do tohoto do sebe zahleděného mikrosvěta a prožívat jeho každodenní drobná trápení a radosti.
(Těm, kdo na to nemají trpělivost, bych doporučila celkem ucházející filmovou adaptaci z roku 1996, která je sice hodně zjednodušující a zároveň trochu nepřehledná (což je nutná daň předloze), ale pyšní se povedeným obsazením v čele s naprosto dokonalou Gwyneth Paltrow.)

oluskace
12.07.2017

Nejdřív jsem se nemohla začíst, ale nakonec pěkná kniha a od půlky jsem se nemohla odtrhnout a závěr nečekaný :)

munka
04.07.2017

Veľmi pekný príbeh. Kniha sa mi páčila aj sfilmovaná.

Frity
18.06.2017

Moje první knížka od Jane Austenové a zřejmě i poslední. Nemůžu říct, že by se mi kniha vyloženě nelíbila. Styl i jazyk, kterým je psána, prostředí, kde se děj odehrává a charaktery postav mají svoje kouzlo, ale samotný příběh je hodně předvídatelný a přeslazený. Asi mám raději knihy s vážnější tématikou. Ale ti, co si potrpí na romantiku, knihu určitě ocení:-)

martinaandulka
10.06.2017

Nádherná kniha :-).

Aymira
30.05.2017

Skvěle popsané charaktery! Dokonce možná lépe než v Pýše a předsudku. Jak barvitě popisuje Jane Austenová charaktery osob, o to méně se věnuje popisům krajin, obydlí a vzhledu jednotlivých postav. Ale to není až tak na závadu. Emma je román o slečně na vdávání, která je malinko domýšlivá, ale přesto dobře vychovaná a znalá svého postavení a poměrů. Celá kniha je proložena dialogy - buď mezi jednotlivými postavami, nebo rozmlouvají postavy samy se sebou ve svém nitru. Ústřední zápletka je rozeznatelná od počátku, ale Emmě je autorkou přisouzeno ji rozluštit až v samém závěru. Zpočátku mi Emma byla celkem nesympatická - tou svoji vševědoucností, spřádáním plánů (i když to nedělala se zlými úmysly) a snahou poučovat svoji méně bystrou společnici o vztazích, ale postupně jsem si na její povahu zvykla a štěstí jí přála. Emma je v podstatě knihou o tom, jak se cítit být zamilován, aniž bych byl skutečně zamilován a pak si tak nějak vzít někoho, kdo na druhého jednoduše zbyde.

Lessana
12.04.2017

Pri čítaní tejto knihy (u mňa druhej od autorky) som sa neubránila obdivu nad slovným prejavom Emmy, pána Knightleyho, pani Westonovej a iných postáv či postavičiek (koľko cizelovania to asi autorku stálo!). S akou vznešenosťou, citlivo, úprimne, dobrosrdečne, priamo a vždy aj s ohľadom na druhých, nielen na seba, dokážu hovoriť o svojich vnútorných poryvoch (či už mysli, alebo srdca). Koľkokrát by sa mi zišla takáto schopnosť! A koľkokrát by som ju ocenila u druhých! Ono to však občas vôkol prekypuje skôr do seba zahľadenými a nadutými Eltonovcami, vystrašeným láskavým hypochondrom pánom Woodhousom, nesmierne utáranou, hoc dobrosrdečnou slečnou Batesovou, rozmarnou a panovačnou pani Churchillovou, prekombinovaným Frankom či naivnou Harriet... :)
Austenová rozumie človeku, jeho muchám a nuansám jeho rozumu i srdca a dokáže to zakomponovať do dialógov a monológov, ktorých klady som vypísala vyššie. A to je v tomto prípade viac ako slabšia dejová linka a niekedy akoby samoúčelne naťahovaná "stopáž" knihy.

Michalka98
02.04.2017

Další skvělé dílo od Jane Austenové!! Pana Knightleyho jsem si opravdu zamilovala.

tibby
09.02.2017

Jane Austen mě prostě baví, ale oproti knihám, které jsem od ní zatím četla, slabší (Pýcha a předsudek a Rozum a cit), hlavní hrdinka mi oproti ostatním knihám nebyla vůbec sympatická od začátku, vlastně žádná z postav nebudí žádné extra sympatie, navíc konec mě dost zklamal..

Alienn
05.12.2016

Tři hvězdičky jsou za styl a jazyk a dočteno jen z úcty k autorce. Jinak 360 stran naprosto o ničem. Pro mě velmi nudné a navíc bohužel hlavní hrdinka, která mě vůbec ničím nezaujala.

Domuly
28.11.2016

Emma je kniha vskutku zvláštní, byly dny, kdy jsem o knihu ani okem nezavadila, kvůli naprosto nezajímavým a nudným pasážím. No a pak tu byly dny, kdy jsem přečetla 100 stran na jeden zátah. Co Jane Austenová opravdu umí, je vykreslit mužský charakter, který převažuje bystrou a emancipovanou hlavní hrdinku, že k němu nakonec vzhlíží i sám čtenář. Ať už je to pan Darcy nebo pan Knightley, oba jsou to pevné pilíře, co přinesou jakousi pokoru, moudrost a šlechetnost do ženského příběhu z pera Jane Austenové. Mně se osobně víc líbila Pýcha a předsudek, mělo to pro mě zajímavější příběh, ale tím nechci ubírat jisté kvality i Emmě, je to zase něco trochu jiného z repertoáru uznávané a nadčasové spisovatelky.

roso.mak
24.11.2016

A potká B, do které je zamilovaný C, ale A přemluví B, ať ho nechá a raději si hledí D, ale ukáže se, že D je zamilovaný do A, ale A ho odmítne, tak jede do Bathu a přiveze si manželku E. Mezitím přijíždí F o které se soudí, že je do ní zamilován G, který se v celé knize neobjeví a poté, že je do ní zamilován H a vůbec jí nemiluje I. Mezitím se B zamiluje do H, ale ukáže se, že je taky zamilován do A a taky se ukáže, že I je zamilován do F. A vyslyší H, I vyslyší F a B si nakonec vezme C.

V rámci příběhu je zde spoustu dalších postav z nichž dva jsou neskuteční hypochondři (jeden k velkému překvapení umře) a jedna nesnesitelná baba, jejíž monology je nutné přeskakovat. Postavu A bych praštila cepem a celé se to neskutečně táhne a dočetla jsem to jen proto, že je to tak slavné. Howgh.

ewi
13.11.2016

asi nedokazem tuto knihu dostatocne ocenit ako ukazku klasickej literatury... stylistika a jazyk skutocne skvostne, vyborne vykreslene postavy, ale dej velmi dlhavy..a ano, kniha je v podstate o nicom ...taka retro romanticka rozpravka pre dospelych :)

Tess.96
02.09.2016

Bohužel se tahle kniha zařadila mezi tu nehorší knihu od Jane Austen, kterou jsem kdy četla. A důvod? Nemohla jsem se vůbec začíst, měla jsem trochu zmatek v postavách, nevěděla jsem kde kdo bydlí, navíc jsem taky netušila, proč se autorka tak často věnuje dlouhým monologům slečny Batesové. Všechno to bylo jenom o tom, jak dávat někoho dohromady a to mě vůbec nebavilo. Takže jsem opravdu hodně zklamaná a vím, že tuhle knihu si už znovu nechci přečíst.

domi88
25.08.2016

Emma by byla opravdu "královnou ročníku" :) Byla mi velmi sympatická a taky rozumná. A pana Knightleyho jsem si zamilovala snad hned na první straně :) Opravdu " rytíř" dobrých mravů.