Emma

V dobách, kdy ženy bývaly křehké květinky a mladé dívky často interesantně omdlévaly, vytvořila Jane Austenová ve své Emmě hrdinku z jiného kadlubu. Když v útlém mládí ztratí matku a na otce, slabošského hypochondra, nelze spoléhat, ujme se správy věcí na rodném panství sama a nároky, které na ni nelehká situace klade, vypěstují v bystré dívce vlastnosti suverénního generála. Jen ona všemu rozumí, jen ona ví, co je pro každého dobré. Tímto způsobem ovšem kráčí od maléru k maléru a často pěkně zavaří i těm, kterým upřímně chtěla pomoci. Ale protože jí nechybí dobré srdce, časem zmoudří a pochopí, kde hledat v životě ty pravé hodnoty. Román (v jeho filmovém zpracování ztvárnila Emmu oblíbená Gwyneth Paltrowová) zažívá v poslední době novou vlnu čtenářského zájmu. Je to snad tím, že dnešní ženy v jeho hrdince rozpoznávají předchůdkyně svého emancipačního úsilí o společenské uznání svých schopností i úskalí, jimž by se přitom měly vyhnout?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/861/emma-ALV-861.png 4.11062
Vydáno, Daranus

Emma, 1815

Kniha Emma

pip11
dnes

Klasický příběh, který se mi ze začátku mírně táhl, ale po seznámení se s postavami to bylo příjemné. Kniha je v pomalejším tempu a důkladně propracovaná. Je to dobrý příběh, ale asi nesedne každému kvůli své ‚monotónnosti‘.

lost.in.books

Hodnocení: protože mě 2 již přečtené knihy od Jane Austenové velice příjemně překvapily ,tak jsem se rozhodla přečíst i další kousek z autorčiných děl.
Emma mě neodradila ani svou tloušťkou, co se stran týče ,tak měla přes 500 stran. Na knihu jsem neměla tolik času ,tak jsem jí přečetla až za týden .
Za mě to byla nejslabší kniha od Jane Austenové, ale přesto jí nemohu považovat za špatnou nebo nepovedenou,pár věcí mi na ní ale vadilo.
Opět musím vyzdvihnout velice inteligentní postavy , které v autorčiných románech zbožňuji narozdíl od těch naivních ,které se též v některých knihách vyskytují. V této knize jsem si nejvíce oblíbila Emmu, Jane a pana Knightleyho .
Velice se mi líbila postupná vývoj hlavní postavy- Emmy ,která se ke postupem děje měnila k lepšímu . A naopak mi hrozně vadila postava paní Eltonové,která na mě působila strašně arogantním dojmem a měla jsem chuť ji přerazit.
Některé pasáže mi přišly až moc zdlouhavé a zbytečné-moc zdlouhavých pasáží s návštěvami. Na můj vkus se dlouho nic nedělo a chvílemi mě kniha přiváděla do menší čtecí krize,ale druhá polovina knihy mě již ze čtecí krize dostala a byla o poznání akčnější a občas přišly i nějaké zvraty.
Kniha byla opět plná skvělých myšlenek, které nabádají čtenáře k zamyšlení a moc se mi líbily.
Opět jsem měla chaos v postavách jako u skoro každého historického románu.
Jinak nebyla kniha jako celek vůbec špatná a pokud máte rádi klasiky ,tak jí určitě zkuste.

laura
21.10.2020

Hravé, úsměvné, skvělé. Mě se to líbilo. Chvíle, kdy Emma ještě netuší - a kdy tušit začíná. Kdy konečně ví... A pak ten okamžik, kdy neví, co s tím :)

Ta odvěká hra mezi mužem a ženou. Tak stejná a přitom vždycky nová.

Nevinnost, krása, čistota. Možná troška naivity, ale dá se odpustit. Vtipné dialogy, oba mě moc bavili. Tohle se zkrátka povedlo. Lepší než Rozum a cit, ostatní prominou ;)

Nel-ly
15.09.2020

Ne každý je fanda Emmy. Já třeba měla Emmu vždy velmi ráda a vracela jsem se k ní častěji než k Pýše a předsudku. Vždy mě čtení bavilo. A bavila mě Emma... která je tak nedokonalá, jak jen může. Za mě skvělá, jednoduchá a milá dobová komedie.

RipaRiba
06.09.2020

Hezké dobové nenáročné čtení...i když z toho jemnocitu mi šla místy hlava kolem :).

lencin
26.08.2020

Ženský román. Velmi vtipné a na svou dobu rozhodně moderní čtení. Příběh z anglického venkova.
(2006)

SBH
24.07.2020

Austenová je moje oblíbená autorka, ovšem Emma se mi nelíbí. Příliš upovídané, a zároveň ty nejdůležitější pasáže chybí - promluvy slečny Batesové jsou zachyceny všechny, závěrečná řeč pana Knightleyho nikoli a podobně. Miluju šťastné konce, ale tady bylo těch výhodných náhod přespříliš. U této knihy mi chyběly popisy - vlastně nevím, jak Emma vypadala, kromě toho, že byla krásná. A charaktery? První třetinu knihy jsem Emmu nenáviděla. Pak si mě získala svou otevřeností a schopností sebekritiky. Zato Jane Fairfaxová a Frank Churchill zabrali místa totálních padouchů, o paní Eltonové nemluvě. Pan Knightleymu chyběly šarm a charisma, jenom poučoval a radil a byl ze všech nejlepší.
Bylo to vtipné, ale nutila jsem se do čtení, což se mi u Austenové nestává. Takže i mistr tesař...

MaggieR
21.07.2020

(+ SPOILER) Zo začiatku som si nemohla ku knihe nájsť cestu. Emma mi prišla sebecká a hlúpa. Štvalo ma čo urobila Heriet keď mohla byť šťastná a vydať sa za pána Martina. Ale v druhej polovici mi došlo že tá kniha je o tom ako sa nám Emma pred očami zmení. Ku koncu som dúfala že sa oženi s pánom K. a dychtivo som čítala každú stranku. Treba si k tomu nájsť cestu. Nie je to ako zvyšne austinovky.