Emma

Emma https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/861/bmid_emma-ALV-861.png 4 1510 197

V dobách, kdy ženy bývaly křehké květinky a mladé dívky často interesantně omdlévaly, vytvořila Jane Austenová ve své Emmě hrdinku z jiného kadlubu. Když v útlém mládí ztratí matku a na otce, slabošského hypochondra, nelze spoléhat, ujme se správy věcí na rodném panství sama a nároky, které na ni nelehká situace klade, vypěstují v bystré dívce vlastnosti suverénního generála. Jen ona všemu rozumí, jen ona ví, co je pro každého dobré. Tímto způsobem ovšem kráčí od maléru k maléru a často pěkně zavaří i těm, kterým upřímně chtěla pomoci. Ale protože jí nechybí dobré srdce, časem zmoudří a pochopí, kde hledat v životě ty pravé hodnoty. Román (v jeho filmovém zpracování ztvárnila Emmu oblíbená Gwyneth Paltrowová) zažívá v poslední době novou vlnu čtenářského zájmu. Je to snad tím, že dnešní ženy v jeho hrdince rozpoznávají předchůdkyně svého emancipačního úsilí o společenské uznání svých schopností i úskalí, jimž by se přitom měly vyhnout?... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Daranus , Rozmluvy

Emma , 1815

lilites
lilites
06.02.2024 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu a byl to krásný poslech, takový roztomilý, naivní příběh, až úsměvný, plný různých nedorozumění a hlavně nádherně namluvený Veronikou Khek Kubařovou..

Trochu mi to připomínalo jako kdybyste přišli k největší drbně z vesnice, která vás zatáhne k sobě na kafe a vykládá vám co se kde, kdy stalo, co si o tom myslí a jaké jsou její teorie. A samozřejmě, že za tu dobu stihne i spárovat jednu půlku vsi a druhou rozvést a zase napárovat... :D Prostě se nestačíte divit a jen kýváte na souhlas, ale zároveň se vám chce strašně rozesmát nad teoriemi, které spřádá... :D A nakonec zjistíte, že jste se docela pobavili ;-)

Byla to krásná romantická klasika, a velmi, velmi podařený audio počin..

Avila
Avila
31.12.2023 5 z 5

Prostě krásná klasika.... Od Jane Austen. Tak jak je u jejích knih zvykem autorka nikam nespěchá a vykresluje jak charakter jednotlivých postav tak prostředí ve kterém se příběh odehrává... já jsem spokojená.

kamka1103
kamka1103
02.11.2023 4 z 5

(SPOILER) Emma,mě mírně rozčilovala,protože "ona ví přece vše nejlíp" , ale nakonec tzv dostala rozum a vše dobře dopadlo. Ale číst jí asi bych ji nedala. Bylo to velmi velmi rozvláčné . Poslouchala jsem v rámci výzvy při práci na zahradě... Veronika Khek Kubařová se nádherně poslouchala.

Hobo
Hobo
29.10.2023 3 z 5

Tak to je hodně pomalé čtení! I četl jsem pomalu a pomalu si to užíval.

KnihomolkaKatka
KnihomolkaKatka
11.10.2023 4 z 5

Miluju Emmu. Miluju klasiku. Ale Jih proti Severu nepřekoná snad nic. Emma mi byla sympatičtější než Elisabeth z Pýchy a předsudku. Kniha mě vtáhla a já jsem prožívala všecko s touto slečnou z devatenáctého století. Během románu projde její postava obrovskou proměnou. Líbí se mi atmosféra, do kterého je román zasazen. Stejně jako všechny knihy Jane Austenové ani tento neoplývá nijak velkou akcí. Plyne pomalu, ale užíváte si každou stránku. Půjdu proti proudu, ale Emma je lepší než autorčina nejznámější kniha PÝCHA A PŘEDSUDEK. Je propracovanější a místy mi hodně připomínal román Jana Eyrová.

Vlaďkaa4
Vlaďkaa4
07.10.2023 1 z 5

No tak tohle mě fakt nebavilo. Zvolila jsem to v rámci výzvy. A výzva to opravdu byla.
Chápu, že v 19.tém století to asi byla bomba.

Gi-Gi
Gi-Gi
11.09.2023 3 z 5

takže ta mě tak rozčilovala: všechno vím, všechno znám, já vím líp, co je pro tebe dobrý.... Ještě že má svého George :-) jinak zaplať Buh za sebereflexi, jinak klasická Austenová, netrefila jsem se obdobím - četlo se mi to hůř, ale jinak ji mám ráda :-)

Terkaodkafe
Terkaodkafe
07.09.2023 5 z 5

Emmu miluju. Moje nejoblíbenější knížka od Austenové. Jedná se o nejkomplexnejší román Jane Austen a samotná Emma je její nejpropracovanější hrdinkou, která v průběhu románu prochází uvěřitelnou proměnou. I maloměšťácká společnost Anglie počátku 18. století je vykreslena do nejmenších podrobností, včetně popisu jednotlivých sociálních vrstev.

Emma obsahuje skvělé charaktery popsané do nejmenších detailů, má správný počet antagonistů, hrdinové nejsou jen bílí, ale mají řadu vad. Včetně Emmy, která patří k nejmíň oblíbených knižním hrdinkám Jane Austen, přestože si to vůbec nezaslouží. Je to žena z masa a kostí, na jejíchž chybách se podepsala hlavně výchova. Ovšem po peripetiích přijde k rozumu a čtenář se s ní díky celkovému vývoji postavy může dobře ztotožnit.

Více v mé recenzi na audioknihu (mezi recenzemi).

katallinka
katallinka
03.09.2023 3 z 5

Emma je bohužel hrozně nesympatická hlavní hrdinka. Příběh je zbytečně rozvleklý a dlouhý. Takže tohle dílo bych raději vynechala. Ostatní knihy, které jsem přečetla se mi líbily více.

Zdenas5
Zdenas5
27.08.2023 2 z 5

Tato autorka není pro mě, některé její knihy jsem sice v mládí přečetla, teď však její knihy nevyhledávám. Musela jsem zvolit mezi Kingem a Austenovou, ani jeden není můj oblíbený autor, takže pro mě to opravdu byla výzva.

Imor
Imor
21.08.2023 2 z 5

Paní spisovatelka si určitě psaní tohoto románu užila, ale já četbu ne.

lena.o.knihach
lena.o.knihach
15.08.2023 3 z 5

Tohle je třetí kniha, kterou jsem od Jane Austenové přečetla a stále u mě vede Pýcha a předsudek. Myslím, že tu klasiku jen tak něco nepřekoná. Emma je celkem obsáhlé dílo a v této edici Cooboo Classics je to vážně bichle. Musím přiznat, že na několika místech mě příběh zas tak moc nebavil. Jenže pak přišly kapitoly, které jsem prolítla, ani nevím jak. Při čtení Emmy to zkrátka bylo jak na horské dráze.

Začalo to skvěle. Emma je chytrá a bohatá a ve svých jednadvaceti letech si myslí, že má skvělý dohazovačský talent. Ačkoli mi hlavní hrdinka nebyla úplně sympatická, čtení mi v prvních pár kapitolách utíkalo a bavilo mě. Jenže ani po 150 stranách se v příběhu nic moc nedělo a mé nadšení postupně opadalo. Přišly stránky, které se příšerně táhly a světlé chvilky vyplňovaly vedlejší postavy, které jsem si oblíbila více než samotnou Emmu.

Určitě by neuškodilo knize třeba sto stran odebrat. Sledovat, jak Emma dává páry dohromady a jak ji od toho pan Knightley odrazuje, občas sice nemělo chybu, ale kdyby byl příběh kratší a svižnější, určitě bych si ho užila víc.

#spoluprace @albatrosmedia

Gabi13
Gabi13
27.07.2023 5 z 5

Klasika, klasik. Moc ráda jsem si to přečetla v rámci Čtenářské výzvy.

virgo_books
virgo_books
23.07.2023

Emma pro mě byla úplně první knihou od autorky a musím přiznat, že jsem velmi zklamaná.

Kniha pro mě byla zbytečně zdlouhavá, a přestože jsem jí dávala hodně šancí, tak jsem už ani neměla náladu to dočítat.

Já nemám moc ráda popisy, jsem spíš na tu akci, a tady jsem se už neudržela a nějaké pasáže musela přeskočit.

U příběhu jsem se nudila a jediné, co mě drželo, byla vyvíjející se romantická linka.

Emma mě celou dobu neskutečně vytáčela, a když už jsem si říkala, že se jí možná rozsvítilo, tak mě naštvala ještě víc.

Jedinou postavu, kterou jsem si oblíbila, byl asi pan Knightley. Zbytek postav mi byl většinou úplně jedno.

Tohle byla první kniha od autorky, kterou jsem četla, takže nemůžu porovnávat, ale tohle za mě bylo velké zklamání, protože anotace zněla opravdu slibně.

Potom, co jsem to vzdala, jsem si pustila film, který nebyl špatný, takže pokud chcete vědět, jak příběh dopadne, tak si asi radši pusťte ten film, než se prokousávat knihou.

Moc děkuji albatrosmedia.cz za poskytnutí knihy k recenzi.

sajanka
sajanka
16.07.2023 3 z 5

Oproti knize Pýcha a předsudek se mi tato zdá kapku míň kvalitní.

Audrina
Audrina
05.07.2023 3 z 5

Musím přiznat, že jsem se s Emmou docela prala. Počet stránek sice není moc velký, ale mě příběh vůbec neutíkal, přišlo mi, že většinu času se nic moc neděje a děj se nikam neposouvá.
Postava Emmy mi navíc byla celkem nesympatická

kedlis
kedlis
19.06.2023 2 z 5

(SPOILER) Oproti Pýše a předsudku to bylo strašně ukecané a poměrně nudné, kdyby kniha měla alespoň o 100 stránek míň určitě by jí to prospělo. Emma mě bavila, ano je sobecká a neuvážlivá, zcela jasně produkt svého postavení a doby, ale v nitru je to hodný člověk. Vztah Emmy s Knightleym, no... když opominu že je mezi nimi 16letý věkový rozdíl a znají se cca od Emminých 13 let, tak se mi jejich hašteření líbilo, každopádně místo zbytečných stránek tlachání slečny Batesové mohlo přibýt více interakcí mezi nimi.

lenyleny
lenyleny
15.06.2023 2 z 5

Vím, že je to klasika, ale není to tak úplně můj šálek kávy. No poprala jsem se s tím a dočetla a splněn jeden bod v čtenářské výzvě.

stejsdan
stejsdan
21.05.2023 3 z 5

Čtení téhle knížky bylo pro mě trochu utrpení. Život venkovské šlechty 19. století, hlavní hrdinka Emma, která ve svých 21 letech má komicky "zralý" pohled na události. Pletichy a pikle, rozebírání kdo se na koho jak podíval...Já vím, je to klasika, ale mě neoslovila.

Kabuky
Kabuky