Emma

V dobách, kdy ženy bývaly křehké květinky a mladé dívky často interesantně omdlévaly, vytvořila Jane Austenová ve své Emmě hrdinku z jiného kadlubu. Když v útlém mládí ztratí matku a na otce, slabošského hypochondra, nelze spoléhat, ujme se správy věcí na rodném panství sama a nároky, které na ni nelehká situace klade, vypěstují v bystré dívce vlastnosti suverénního generála. Jen ona všemu rozumí, jen ona ví, co je pro každého dobré. Tímto způsobem ovšem kráčí od maléru k maléru a často pěkně zavaří i těm, kterým upřímně chtěla pomoci. Ale protože jí nechybí dobré srdce, časem zmoudří a pochopí, kde hledat v životě ty pravé hodnoty. Román (v jeho filmovém zpracování ztvárnila Emmu oblíbená Gwyneth Paltrowová) zažívá v poslední době novou vlnu čtenářského zájmu. Je to snad tím, že dnešní ženy v jeho hrdince rozpoznávají předchůdkyně svého emancipačního úsilí o společenské uznání svých schopností i úskalí, jimž by se přitom měly vyhnout?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/861/big_emma-ALV-861.png 4.11184

Vydáno: , Daranus

Emma, 1815

Kniha Emma

Leona333

Tak tuhle knížku máme doma dlouho. S moc pěkným překladem od paní Evy Kondrysové a ilustrací Adolfa Borna z roku 1982. Kniha s hlavní hrdinkou Emmou mě baví i dnes. Tahle mladá dáma, byla v oné době vážně nezmar a svou prostořekostí, tvrdohlavostí, ale i urputností, předčila leckterého muže... Byla to taková, dnes by se dalo říci i ,,svatební zprostředkovatelka", která děláním si starost o blaho a štěstí ostatních, málem zapomněla na blaho a štěstí vlastní... ; )

LenaBR

Jak je u knih ze starších dob zvykem, kniha je plná pečlivých rozborů monologů, výkladů charakterů a někdy i velmi nezáživných, zdlouhavých popisů, což ale patří k době a stylu tehdejšího psaní. Kniha měla velmi pomalý rozjezd a bavit jsem se začala až v půli příběhu. I tak jsem velmi ráda, že jsem si tuto klasiku přečetla. Emma byla namyšlená, místy povrchní a velmi často sobecká, nakonec ale díky vlastním pochybením a i přičiněním pana Knightleyho dospěla k vylepšení svého charakteru. Nechápu, proč jí trvalo tak dlouho si uvědomit, že jedině pan Knightley je ten pravý pro ni. Oceňuji vývoj Emmy s postupně se vyvíjejícími událostmi, nicméně Elizabeth Bennetová je mou stále oblíbenou hrdinkou mezi ženami Austenové. Musím ale přiznat, že ačkoliv se o panu Darcym říká, že je to prototyp dokonalého muže, zřejmě na mě takto více zapůsobil pan Knightley, který byl charakterově ještě dokonalejší.

lernami
26.12.2021

Myslím, že Austenová byla hrozně statečná! Dnes už nám rozhodnutí, že se dívka nikdy neprovdá, může připadat normální, ale v době vydání románu to bylo naprosto tabu (když odhlédnemu od klášterů apod.). O to víc mě baví s jakou samozřejmostí a normalností autorka rozhodnutí Emmy čtenářovi předkládá. Jsem přesvědčena, že Jane Austenová svými knihami otevřela diskuzi o postavení žen ve společnosti, za což jí moc děkuji.:)

K samotné Emmě - bohužel musím říct, že mě romance Emmy moc nezaujala a na můj vkus jsem až moc často odhalila dějové zvraty. Taky k samotným postavám mám své výhrady. Líbily se mi však charakteristiky jednotlivých povah.

Někomu by kniha mohla připadat nudná. Je pravda, že se tam toho tolik neděje a je tam hodně dialogů - ale myslím, že právě na zmíněných dialozích je nejlépe předvedena povaha tehdejší doby, kdy faleš, společenské postavení a intrikářství měla ve společnosti snad ještě větší roli, než má dnes.

Obecně bych řekla, že kniha patří ke slabším autorčiným počinům, ale i přesto si udržuje úrověň, na kterou je čtenář od Austenové zvyklý.

spencer
29.11.2021

Emma mě velice mile překvapila, protože v sobě měla vše, co jsem si jen mohla přát. Moc se mi líbila hlavní hrdinka, která byla sice dost komplikovaná a občas trochu rozmazlená, ale celý příběh krásně oživila. V průběhu celého románu se její osobnost značně změní a dojde k několika uvědoměním, díky kterým mě bavilo číst dál. Celý děj se točí okolo ní a jejích teorií týkající se romantických vztahů lidí kolem ní.
Jane Austenová vše píše s takovou lehkostí, že se najdete otáčet jednu stránku za druhou. S charakteristikou postav si také poradila na výbornou a těším se na další z jejích knih.

reniboro
26.11.2021

Já mám Austenovou moc rada! Emmu jsem cetla poprvé a dej jsem neznala. Byla jsem u toho tak napjatá, s kým a jak nakonec Emma bude, ze jsem si vůbec nevychutnávala ty dialogy a popisy vseho a snažila se číst rychle. Hruza!
Tak jsem si řekla, ze takhle si to vůbec neuziju a zkoukla jsem film :-D Pak už uklidnena, jsem mohla pokračovat ve čtení :-D ty popisy udalosti, jak se postavy chovají, dialogy…to je nadhera!

Elenče
27.10.2021

Těžko hodnotit klasiku, jen to, když si uvědomíme, že Emmu čteme déle než 200 let a nejen z důvodu, že je to povinná četba, mluví za vše. Je poněkud jiná, než její ostatní nejslavnější hrdinky, nemusí se provdat proto, aby se zajistila, což ji dává značné sebevědomí. Postavení paní domu získané de facto ještě v dětství ji také na skromnosti nepřidalo. Přesto nejde o postavu nesympatickou. Navíc skvěle vylíčený mikrosvět života středních a nižších vrstev venkova lze dnes už taky číst jako historický pramen, což ostatně historici dělají. Při čtení jsem se neubránila dojmu, že by mi takové večery s kartami, pastely a knihami, bez přesycení digitálními technologiemi, se vším tím časem na to udělat si pořádek ve vlastním srdci a hlavě hrozně hodily. I když bych pravděpodobně brzy utíkala zpátky, pár týdnů takového života by byl balzám.

Mesačnica
20.09.2021

Román Emma od J. Austen je pre mňa asi najneobľúbenejší, preto mi asi aj tak dlho trvalo, kým som si ho znova prečítala. Emma je veľmi sebavedomá a istá si sama sebou, presvedčená, že sa bude diať, ako si ona myslí. Nepáčilo sa mi, ako ovplyvňovala v myslení Harriet a potom, keď jej priateľka zarúbala privysoko (myslí si, že by sa o ňu mohol uchádzať p. Knightley), tak ju pošle k sestre do Londýna. Bez toho by si však neuvedomila, čo skrýva jej srdce...Veľmi zvláštna postava, myslím, že od austenovských hrdiniek sa tak trochu vymyká.

rennata
25.08.2021

Kým si človek zvykne (čo môže trvať i 200-300 strán) môže mu to pripadať rozvláčne, zbytočne ukecané a dlhé, ale ako si zvyká a preniká do hĺbky postáv, kniha sa zdá byť čoraz lepšou. Sem tam sa mihnú i naozaj veľmi hlboké myšlienky, ktoré sú trefné v každej dobe. Autorkin jazyk už poznám dosť dôverne a viem čítať pozorne, takže mi bolo hneď jasné kto s kým skončí, avšak chápem mýlky jednotlivých hrdinov.