Emma

kniha od:

Emma https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/861/bmid_emma-ALV-861.png 4.1 1400
Koupit Koupit eknihu Bazar

V dobách, kdy ženy bývaly křehké květinky a mladé dívky často interesantně omdlévaly, vytvořila Jane Austenová ve své Emmě hrdinku z jiného kadlubu. Když v útlém mládí ztratí matku a na otce, slabošského hypochondra, nelze spoléhat, ujme se správy věcí na rodném panství sama a nároky, které na ni nelehká situace klade, vypěstují v bystré dívce vlastnosti suverénního generála. Jen ona všemu rozumí, jen ona ví, co je pro každého dobré. Tímto způsobem ovšem kráčí od maléru k maléru a často pěkně zavaří i těm, kterým upřímně chtěla pomoci. Ale protože jí nechybí dobré srdce, časem zmoudří a pochopí, kde hledat v životě ty pravé hodnoty. Román (v jeho filmovém zpracování ztvárnila Emmu oblíbená Gwyneth Paltrowová) zažívá v poslední době novou vlnu čtenářského zájmu. Je to snad tím, že dnešní ženy v jeho hrdince rozpoznávají předchůdkyně svého emancipačního úsilí o společenské uznání svých schopností i úskalí, jimž by se přitom měly vyhnout?... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Daranus , Rozmluvy
Originální název:

Emma , 1815


více info...

Komentáře (192)

Komentáře 192 Recenze 7

Gi-Gi
Gi-Gi
11.09.2023 3 z 5

takže ta mě tak rozčilovala: všechno vím, všechno znám, já vím líp, co je pro tebe dobrý.... Ještě že má svého George :-) jinak zaplať Buh za sebereflexi, jinak klasická Austenová, netrefila jsem se obdobím - četlo se mi to hůř, ale jinak ji mám ráda :-)

Terkaodkafe
Terkaodkafe
07.09.2023 5 z 5

Emmu miluju. Moje nejoblíbenější knížka od Austenové. Jedná se o nejkomplexnejší román Jane Austen a samotná Emma je její nejpropracovanější hrdinkou, která v průběhu románu prochází uvěřitelnou proměnou. I maloměšťácká společnost Anglie počátku 18. století je vykreslena do nejmenších podrobností, včetně popisu jednotlivých sociálních vrstev.

Emma obsahuje skvělé charaktery popsané do nejmenších detailů, má správný počet antagonistů, hrdinové nejsou jen bílí, ale mají řadu vad. Včetně Emmy, která patří k nejmíň oblíbených knižním hrdinkám Jane Austen, přestože si to vůbec nezaslouží. Je to žena z masa a kostí, na jejíchž chybách se podepsala hlavně výchova. Ovšem po peripetiích přijde k rozumu a čtenář se s ní díky celkovému vývoji postavy může dobře ztotožnit.

Více v mé recenzi na audioknihu (mezi recenzemi).


katallinka
katallinka
03.09.2023 3 z 5

Emma je bohužel hrozně nesympatická hlavní hrdinka. Příběh je zbytečně rozvleklý a dlouhý. Takže tohle dílo bych raději vynechala. Ostatní knihy, které jsem přečetla se mi líbily více.

Zdenas5
Zdenas5
27.08.2023 2 z 5

Tato autorka není pro mě, některé její knihy jsem sice v mládí přečetla, teď však její knihy nevyhledávám. Musela jsem zvolit mezi Kingem a Austenovou, ani jeden není můj oblíbený autor, takže pro mě to opravdu byla výzva.

Imor
Imor
21.08.2023 2 z 5

Paní spisovatelka si určitě psaní tohoto románu užila, ale já četbu ne.

Lenísek
Lenísek
15.08.2023 3 z 5

Tohle je třetí kniha, kterou jsem od Jane Austenové přečetla a stále u mě vede Pýcha a předsudek. Myslím, že tu klasiku jen tak něco nepřekoná. Emma je celkem obsáhlé dílo a v této edici Cooboo Classics je to vážně bichle. Musím přiznat, že na několika místech mě příběh zas tak moc nebavil. Jenže pak přišly kapitoly, které jsem prolítla, ani nevím jak. Při čtení Emmy to zkrátka bylo jak na horské dráze.

Začalo to skvěle. Emma je chytrá a bohatá a ve svých jednadvaceti letech si myslí, že má skvělý dohazovačský talent. Ačkoli mi hlavní hrdinka nebyla úplně sympatická, čtení mi v prvních pár kapitolách utíkalo a bavilo mě. Jenže ani po 150 stranách se v příběhu nic moc nedělo a mé nadšení postupně opadalo. Přišly stránky, které se příšerně táhly a světlé chvilky vyplňovaly vedlejší postavy, které jsem si oblíbila více než samotnou Emmu.

Určitě by neuškodilo knize třeba sto stran odebrat. Sledovat, jak Emma dává páry dohromady a jak ji od toho pan Knightley odrazuje, občas sice nemělo chybu, ale kdyby byl příběh kratší a svižnější, určitě bych si ho užila víc.

#spoluprace @albatrosmedia

Gabi13
Gabi13
27.07.2023 5 z 5

Klasika, klasik. Moc ráda jsem si to přečetla v rámci Čtenářské výzvy.

virgo_books
virgo_books
23.07.2023

Emma pro mě byla úplně první knihou od autorky a musím přiznat, že jsem velmi zklamaná.

Kniha pro mě byla zbytečně zdlouhavá, a přestože jsem jí dávala hodně šancí, tak jsem už ani neměla náladu to dočítat.

Já nemám moc ráda popisy, jsem spíš na tu akci, a tady jsem se už neudržela a nějaké pasáže musela přeskočit.

U příběhu jsem se nudila a jediné, co mě drželo, byla vyvíjející se romantická linka.

Emma mě celou dobu neskutečně vytáčela, a když už jsem si říkala, že se jí možná rozsvítilo, tak mě naštvala ještě víc.

Jedinou postavu, kterou jsem si oblíbila, byl asi pan Knightley. Zbytek postav mi byl většinou úplně jedno.

Tohle byla první kniha od autorky, kterou jsem četla, takže nemůžu porovnávat, ale tohle za mě bylo velké zklamání, protože anotace zněla opravdu slibně.

Potom, co jsem to vzdala, jsem si pustila film, který nebyl špatný, takže pokud chcete vědět, jak příběh dopadne, tak si asi radši pusťte ten film, než se prokousávat knihou.

Moc děkuji albatrosmedia.cz za poskytnutí knihy k recenzi.

sajanka
sajanka
16.07.2023 3 z 5

Oproti knize Pýcha a předsudek se mi tato zdá kapku míň kvalitní.

Audrina
Audrina
05.07.2023 3 z 5

Musím přiznat, že jsem se s Emmou docela prala. Počet stránek sice není moc velký, ale mě příběh vůbec neutíkal, přišlo mi, že většinu času se nic moc neděje a děj se nikam neposouvá.
Postava Emmy mi navíc byla celkem nesympatická

kedlis
kedlis
19.06.2023 3 z 5

(SPOILER) Oproti Pýše a předsudku to bylo strašně ukecané a poměrně nudné, kdyby kniha měla alespoň o 100 stránek míň určitě by jí to prospělo. Emma mě bavila, ano je sobecká a neuvážlivá, zcela jasně produkt svého postavení a doby, ale v nitru je to hodný člověk. Vztah Emmy s Knightleym, no... když opominu že je mezi nimi 16letý věkový rozdíl a znají se cca od Emminých 13 let, tak se mi jejich hašteření líbilo, každopádně místo zbytečných stránek tlachání slečny Batesové mohlo přibýt více interakcí mezi nimi.

lenyleny
lenyleny
15.06.2023 2 z 5

Vím, že je to klasika, ale není to tak úplně můj šálek kávy. No poprala jsem se s tím a dočetla a splněn jeden bod v čtenářské výzvě.

stejsdan
stejsdan
21.05.2023 3 z 5

Čtení téhle knížky bylo pro mě trochu utrpení. Život venkovské šlechty 19. století, hlavní hrdinka Emma, která ve svých 21 letech má komicky "zralý" pohled na události. Pletichy a pikle, rozebírání kdo se na koho jak podíval...Já vím, je to klasika, ale mě neoslovila.

Kabuky
Kabuky
21.05.2023 4 z 5

Docela dobré čtení.

lidunka1
lidunka1
18.05.2023 2 z 5

Někdy mám pocit, že jsem snad musela číst něco jiného než ostatní. A zase mám tendenci se srovnávat s druhými. No, potěšilo mě, že někdo knihu dokonce označil za odpad. To bych zase neřekla, ale 4 nebo 5 hvězdiček, to mě šokuje.

lidunka1
lidunka1
17.05.2023 2 z 5

Tak tohle po 40 stránkách vzdávám. Přijde mi to tak plitké a povrchní. Nechť se paní Austen nehněvá, ale čtení jsem zanechala a vrácení se již k její tvorbě nehodlám

Bětuu
Bětuu
24.03.2023 4 z 5

Tohle byla zatím nejlepší kniha od Jane Austen. Děj se mi sice opět táhl, ale nebylo to tak hrozné a příběh mě bavil a místy i pobavil. Postavu Harriet jsem si oblíbila a film byl stejně dobrý jako kniha.

Jessica007
Jessica007
06.03.2023 4 z 5

Klasické dílo, romantický příběh, líbil se mi závěr. Příběh je ale moc protahovaný.

Rapeh
Rapeh
23.02.2023 3 z 5

Prostě Austen. Chvilkami zbytečně protáhnutý příběh

Prateri
Prateri
27.01.2023 3 z 5

Mnoho slov, mnoho stránek. Příběh se velmi táhl. Emmou jsem tak moc nadšená nebyla, ale ty méně hlavní postavy a postavičky mne bavily mnohem víc, jejich vyjadřování a názory - to byl skvost. I když sloh spisovatelky jako vždy mistrný, v této knize byla místa, kdy jsem se nudila.

Miisha
Miisha
24.01.2023 4 z 5

Nádherný příběh, který je tak nešťastně natáhnutý, že věřím, že ho spousta čtenářů vzdá. No... Vyplatí se vydržet!

zdenaR
zdenaR
08.01.2023 3 z 5

Klasika od Austen, jako mluvené slovo se dobře poslouchá.

andrii24
andrii24
29.11.2022 3 z 5

Cit s vychováním nastaví vybranému srdci. Malebným polibkům s oduševnělou galancí, a proto ty salony lásky, dýchánky u krbu, v plenéru. Pro kulaté portréty nad hlavami loží. Hrdličky cukrují s amorky, nad šálky čokolády. Mezi růžičkami s vílí elegancí marcipánu.

Le Chat
Le Chat
25.10.2022 3 z 5

Za mne jednoznačně nejméně povedený román Jane Austen. Víc než 3 hvězdičky bohužel udělit nemůžu. Emma mne zklamala.

bigbabe
bigbabe
29.08.2022 2 z 5

No, tak teda přečteno. Na ČV od autora, který už nežije. Protože jsem ten typ, co by nemohl nedočíst knihu, tak jsem to teda dočetla, ale místy jsem se fakt musela nutit a tak od třetiny jsem nasadila extra rychločtení. U jiné knihy stejné autorky si pamatuji, že to bylo takové jako romantické a docela hezké. Toto, možná proto, že se to tak vleklo mě už vážně unavovalo. Aby se na 10 stránkách popisovalo, jak je ten mladík galantní, že opravil staré dámě brýle nebo aby slečna nechodila za deště ven, aby se neroztonala a pak jakoukoli tuto příhodu pak číst na dalších 2 stránkách třeba o 30 stran dále. Prostě trochu moc.
Další věc, co jsem u tohoto druhu knih už asi psala. Strašně mě zaráží, jak dnes lidi říkají, že dřív na sebe byli lidé milejší. Tak já nevím, ale z těchto podobných knih mě to přijde jako pravý opak. Půl dne přemýšlí, co říct, aby se někdo neurazil nebo řešit, že ten na ples může a ten ne, protože není dost společensky postavený a kdo si koho může vzít. Mě to prostě přijde jako přetvářka.
A v neposlední řadě, jak se do všeho chce Emma montovat a pak nadělá spíš víc škody než užitku, protože všichni se jen dohadují, co si ten druhý myslí, ale protože se nesluší mluvit narovinu, tak všichni dělají, co si myslí, že je správné ... cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly.

Nofar197
Nofar197
12.08.2022 odpad!

Mám ráda knihy Janě Austen, ale tato mě zklamala. Pokoušela jsem se ji přečíst asi dvakrát, ale pokaždé jsem to v první čtvrtině vzdala. Kniha je zbytečné rozvleklá, nevtahne do děje. I mistr tesař se někdy utne. Nebo že by bylo něco ztraceno v překladu?

hroubek
hroubek
08.08.2022 3 z 5

Mám rád knihy od Jane Austenové. Mám rád toto období. Viděl jsem jedno filmové zpracování Emmy, které se mi dost líbilo a moc jsem se těšil až si knihu přečtu. Co se tedy mohlo pokazit?? V první řadě je kniha zbytečně dlouhá a taky se tam skoro nic neděje. Jasně, tohle by se dalo napsat i o jiných knihách, které autorka napsala, jenže oni oproti Emmě měly jednu obrovskou východu. Tou výhodou jsou zajímavější postavy. V této knize je těžké si nějaké postavy oblíbit. Je to dáno tím, že skoro nic nedělají, neřeší nic důležitého, nečekají je žádné výzvy a překážky atd. Problém je i v samotné hlavní hrdince, jelikož Emma se občas chová dost nesympaticky. Oproti předchozím knihám autorky mi to přišlo hodně ukecané, nudnější a samotné dialogy nebyly vůbec svižné. Nemůžu říci, že by se jednalo o špatnou knihu, přesto Pýcha a předsudek, Rozum a cit či Daleko od hlučícího davu od Thomase Hardyho jsou lepší a zajímavější knihy z tohoto období a prostředí.

morienhithwen
morienhithwen
07.08.2022 3 z 5

(SPOILER) Myslím, že to je první knížka, kterou jsem od Jane Austenové přečetla, a myslím, že si přečtu i Pýchu a předsudek ("z povinnosti"), ale jinak nevím, jestli se budu pouštět do dalšího zkoumání. Z nějakého důvodu mám problém vyrovnat se s tím neustálým posuzováním všech postav podle třídního původu. Některé konkrétní momenty jsou zábavné a zajímavé, ale nemůžu nijak zvlášť obdivovat knížku, jejíž hlavní hrdinka považuje někoho za vulgárního jenom proto, že se narodil lidem, kteří pracují rukama. Možná jsem málo vzdělaná na to, abych pochopila nuance, které do toho Austenová dává, (a taky se nejspíš za těch pár století změnil způsob, jakým vnímáme význam některých slov) a ono asi částečně je pointou tohoto příběhu, že takové předsudky jsou pitomé, ale i navzdory tomu kniha končí tím, že přátelství Emmy a Harriet musí skončit a změnit se na pouhé sousedské styky, protože si "nejsou rovny". (Anglicky.)

Elena_Dark
Elena_Dark
19.07.2022 4 z 5

Kniha se ke mně dostala doporučením a já musím říct, že jsem čekala malinko více. Neříkám, že by se mi kniha nelíbila, to ne, mám ji moc ráda, ale přišlo mi, že byla taková nenucená, neutrální a nezáživná. V ději se upřímně nic moc nedělo. Na druhou stranu se mi líbilo, jak byla kniha promyšlená a ten nápad, napsat knihu z takové doby. Nakonec knihu hodnotím kladně, ale dodávám, že se Emma často chovala přihlouple.

lucie5636
lucie5636
21.06.2022 3 z 5

Vzhledem k tomu, že Jane Austenovou a její tvorbu zbožňuji, neváhala jsem a pustila se do čtení i tohoto díla. Nebyla jsem sice zklamaná, ale ani přehnaně nadšená. Tuto knihu jsem překousávala o něco déle, než jsem zvyklá, ale i tak si jí určitě jednou přečtu znovu.

Tebby
Tebby
29.05.2022 4 z 5

(SPOILER) Byť se Emma většinu knížky chovala panovačně, tak musím říct, že mě kniha po celou dobu bavila. Nedalo se to však srovnat s Pýchou a předsudkem, ale určitě považuji příběh za lepší než v Rozumu a citu.
Trochu mě provokoval pan Woodhouse s jeho nepřiměřenou starostlivostí, i když to myslel v dobrém. A paní Eltonová? Ta mi byla vyloženě proti srsti. Navíc se v knize nacházelo pár velice nelogických momentů. A taky mě trochu mrzelo, že se děj knihy odehrával pouze v jednom městě.
Dívala jsem se i na film Láska podle předlohy, kde tuto knihu hodnotí a Bernadet tam zmínila, že Knightley je její nejoblíbenější muž Austenové. Nevím ale proč, dle mého neměl v knize tolik prostoru, aby se do něj člověk mohl jako do postavy zamilovat.
Každopádně příjemné čtení. :) 4*

Sabča817
Sabča817
21.05.2022 odpad!

Přečetla jsem asi jen 4 kapitoly a dál opravdu ne! Jenom samé plky plky plky. Zdlouhavé popisy jednotlivých postav. Emma už hned na začátku působí jako arogantní slípka, co si o sobě myslí, že je dokonalá!
Za mě nejlepší Opatství Northanger, Pýcha a předsudek a Rozum a cit. Zbylé knihy této autorky jsou hotová katastrofa!!!

Lucie Pfeifer.
Lucie Pfeifer.
12.05.2022 3 z 5

Málokdy se stává, že vám je hlavní postava nesympatická. Protagonisté jsou většinou vytvářeni tak, aby si je čtenář oblíbil. Emmu, která si s arogancí osobovala právo zasahovat lidem do jejich osudů, si nešlo oblíbit. Ani ke konci.

Austen to určitě takhle udělala naschvál a já musím říct, že se mi Emma natolik protivila, až se mi to celé vlastně zamlouvalo. Nestalo se, že by ve mně jediná strana románu nevzbuzovala nějaké pocity. V jednu chvíli jsem byla celá nešťastná z nikdy nekončících rozprav slečny Batesové, z přehnané starostlivosti pana Woodhouse se mi protáčely panenky a nedočkavě jsem čekala na příchod pana Knightleyho, až za pomocí své suché přímočarosti vyplodí konečně něco zajímavého. Nejvíce ze všeho jsem ale pociťovala netrpělivost. Celou dobu jsem čekala na to, až se někdo z nich konečně postaví ze židle u jedné z těch rádoby nastrojených setkání a zakřičí: „Stejně nikoho z vás nemám rád!“, protože tu povrchnost, neupřímnost a přehnanou zdvořilost jsem zvládala ze všeho nejméně.

Karolína18
Karolína18
28.04.2022 3 z 5

Kniha byla opravdu zdlouhavá, nejúmornější byl pak konec, který se zbytečně vlekl. Nenašla jsem téměř jedinou postavu, kterou bych si oblíbila. Nejlépe vycházel pan Knightley. Ale i taková paní Eltonová perfektně seděla na svou zápornou roli v knize, narozdíl od Emmy. Opravdu nedokážu pochopit, kde na ní lze nalézt nějaké kladné vlastnosti. Nejvíce mě štvala její naprostá důvěra ve svá hloupá odhalení, sebejistota a nafoukanost, jež projevovala v nadřazování svého postavení. Postavy byly vylíčeny mistrnně, ale ne úplně v souladu se svým účelem v knize.

heliiinka
heliiinka
24.04.2022 2 z 5

Celá kniha se tak vleče a jakoby tam chyběla pořádná zápletka a nebo jich je příliš mnoho, ale všechny jsou malicherné a nijaké. Proto mi žádná z postav nepřirostla k srdci, snad kromě pana Woodhouse, který je hypochondr na facku. :D
Tohle je první zklamání od Austenové.

Thalin
Thalin
19.04.2022 3 z 5

Na Emmu jsem se vrhla, protože Austenová přece nemůže zklamat. No bohužel. Já nevím, co přesně byl její záměr s touhle postavou, ale nesedlo mi to. Emma nepůsobí jako milá a chytrá dohazovačka, ale jako poměrně arogantní, sobecká a domýšlivá osůbka, která se ostatním vrtá v životech, protože se nudí a ještě si myslí, ž to dělá pro jejich dobro. I když kolikrát udělá přesný opak. Asi proto, aby se z takových chyb tedy mohla nakonec poučit, ale kdyby nebyla takový snob, nemusela by je vůbec dělat. Zasloužila by spíš ohnout pře koleno, vyhrnout všechny sukně a spodničku a dostat za svoje chování pár výchovných.

ItalkazTerstu
ItalkazTerstu
17.04.2022 5 z 5

Je to klasika. O něco míň uvzdychaná než Pýcha a předsudek. Takže dávám pět hvězd.

Fallenyard
Fallenyard
08.04.2022 5 z 5

Pěkný příběh o tom, jak se člověk může změnit k lepšímu, je-li ochoten připustit si kritiku a pracovat na sobě.
Ano, jako mnoho čtenářů přede mnou, i mě Emma občas dost štvala, ale v tom spočívá celé gro, že se Emma ponaučí a změní své chování. Emma má potenciál a intelekt, který, je-li používán správně, poslouží dobru a ku zušlechtění sebe sama; naopak je-li i inteligentní člověk zaslepen nesprávnými přesvědčeními na základě vlastní pýchy, nevzejde z toho nic dobrého. Myslím, že s touhle hlavní hrdinkou se mnoho žen, které si už podobnou transformací prošly, dokáže ztotožnit a třeba se nad sebou zpětně i pousmát.

LaCucaracha
LaCucaracha
06.04.2022 1 z 5

Pýcha a předsudek docela jde. Sice hlavní ženská postava vychází jakože pozitivně jen díky tomu, že ostatní ženy spisovatelka vyloženě zkarikovala, ale jinak je tam nějaký děj a vývoj, prostě jo, i čtivě napsané. Ale toto??? Co to mělo být? A proč to má tak vysoké hodnocení? Hlavní "hrdinka" je namyšlená, snobská, nevzdělaná husa, která je ovšem přesvědčená, že je úžasně chytrá a všemu nejlíp rozumí. Takže lidem okolo dost arogantně a zásadně zasahuje do života a kazí, co může. To, že nakonec jako prohlédne, že se mýlila, nestačí – prostě je blbá a zasloužila by profackovat, a ne se dobře vdát. A děj? Ten v podstatě neexistuje. Prostě jde o to, spárovat několik dvojic, a čtenáři je celkem záhy zřejmé, kdo se komu dostane a kdo má jakou povahu. Takže... čímže je ta bichle vlastně zaplněná? Nicneříkajícími žvásty. No vážně, takhle prázdně plkat, to jsem ještě v knížce nezažila. Promluvy pana Woodehouse a paní Batesové, ty rovnou přeskočte, první jen blábolí o nemocech a druhá je schopná vést dvoustránkový monolog sestávající z takových hodnotných sdělení jako: To máme ale hezky! A jak to té Jane dnes sluší! To byste neřekla, a kdo to támhle jde? Není to pan E.? Je to pan E.! Pane E., to máme dnes hezky, že? A už jste slyšel, co říkala onehdy paní X., když uviděla paní Y.? ... No něco podobného. Od půlky knížky už jsem v podstatě jen listovala a hledala ty sporé útržky, kde se něco dělo. Kde se dělo přesně to, co jsem čekala, že se dít bude. Opravdu hrůza.
Ale jestli jste tenhle můj výlev přečetli trpělivě celý, pak by se vám Emma možná mohla i líbit.

misssicccka
misssicccka
24.02.2022 3 z 5

Rozhodne se to nevyrovna jinym kniham JA.
Kdyby tam nebylo tolik omacky, tak by mohla byt polovicni. Pred dvema stoletimi to bylo asi skvele, vtipne, mozna i kontroverzni. Ale nadcasove cteni to neni.
Co mi utkvi v hlave urcite, je ten nudny zivot venkovske smetanky - caje, karty, klepy, strkani nosanku k sousedum, hodnotime majetkove pomery, sami nemusime nic, nevytahneme paty z obce. Neni to silene. Macha by umrel nudou ;)
Emma? Rozmazleny, lenivy, sebevedomy spratek. Zadna hrdinka to tedy neni a o emancipaci nemuze byt vazne rec.