Na smrt

kniha od:

Na smrt https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426217/bmid_na-smrt-9ee-426217.jpg 4.7 884
Koupit Koupit eknihu Bazar

Ze slovenských originálů Na smrť a Na smrť II – Bez milosti. Mrazivý thriller o přátelství a lásce, které se změnily ve smrtelnou nenávist. Dva nerozluční přátelé vyrůstají koncem dvacátých let minulého století v malém slovenském městě. Po tragické události jsou nuceni utéct do zahraničí a opustit děvče, o které soupeří. Jeden emigruje do New Yorku. Stane se pěšákem obávaného židovského gangu, zažije krvavou válku nejmocnějších mafiánských rodin a stoupá v hierarchii podsvětí. Druhý se ocitne v Mnichově, kde ho zverbují do nacistické tajné služby. Zúčastní se mnoha vražedných akcí a postupně se mění v bestiálního důstojníka SS. Po vypuknutí války se oba opět setkávají. Vydrží jejich přátelství těžkou zkoušku – nebo se z nich stanou nepřátelé na život a na smrt? Epická sága z tragické doby se strhujícím dějem, která vás nenechá vydechnout.... celý text

Série:

Na smrť


Žánr:
Romány , Thrillery , Literatura slovenská

Vydáno: , Argo
více info...

Komentáře (308)

Komentáře 308 Recenze 4

Bedur
Bedur
včera 5 z 5

Klobouk dolů. Druhá knížka od p. Kariky, kterou jsem četl a rozsekala mě stejně jako ta první (Trhlina) a přitom je úplně jiná. Od knížky jsem se nemohl odtrhnout, tolik lidského utrpení, bolesti, strachu, a hlavně vůle přežít vás úplně pohltí. Přeskakování dějových linek je geniální, a ještě víc to žene touhu číst dál. A když jsem přečetl poslední 2 strany a promítlo se mi znovu, jak to začalo a jaký je konec, úplně mě to odrovnalo. Rozhodně doporučuji, u mě patří mezi TOP3 knihy, které jsem v životě četl.
Kdyby to napsal někdo v Americe, už by se pracovalo na zfilmování.

zuzana5244
zuzana5244
14.09.2023 5 z 5

Čteno po druhé kvůli knižní výzvě. Myslela jsem, že mě kniha nedokáže více ohromit, ale stalo se. Teď jsem si knihu daleko víc užívala a byla jsem ještě více nadšená. Nejvíce mě ochromil příběh Viktora. Stále přemýšlím kolik toho musel zvládnout a s čím vším se musel vyrovnat. Karika nás provedl USA dvacátých let, vzestupem NSDAP, válečnou dobou. To nebyl ideální čas. Autor nám ji předvádí ve veškeré své syrovosti. Kdybych mohla tleskala bych ve stoje za velmi zdařilý román. Opět mě jen utvrdil, že je škoda, že tato kniha nemá filmové spracování. Přečetla jsem za svůj život mnoho a mnoho knih, ale tuto řadím k TOP 10 co jsem za život četla.


Astarothh
Astarothh
31.08.2023 5 z 5

Autor do příběhu vložil snad úplně všechno a všechny z dějin holokaustu. Bezesporu jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla!

Soonrich
Soonrich
21.08.2023

V komentarich recenzentu bylo receno vse podstatne a se vsim musim vicemene souhlasit. Co tu nezaznelo (mozna jsem jen spatne cetl) a co me asi nejvic sokovalo - byl extremne surovy popis jednani lidi ovlivnenych uchylnou ideologii o cistote rasy. Popis metod a postupu pri likvidaci milionu lidi jako by to byl obtizny hmyz. Anatomie mysleni zde byla bravurne zvladnuta a to bylo na romanu to nejhruznejsi ze vseho (jakkoli subjektivni popis muceni vyvolava podobne pocity). Z tohoto ja osobne citim poselstvi vsem lidem ze tohle se uz nikdy nesmi opakovat ( bohuzel se to nedavno opet stalo a stale se deje). Za me jedna z nejlepsich knih co jsem kdy cetl.

simcat13
simcat13
16.08.2023 5 z 5

Ještě jsem nečetla knížku, která by se mě dotkla natolik, že by mi bylo při čtení až fyzicky špatně. Autor vás do děje nemilosrdně zatáhne a příběh se vás osobně dotýká. Děj přebíhá do různých časů i míst, ale přesto se v tom snadno zorientujete. Jsem ráda, že jsem čtení této knížky odkládala 2 roky, protože tehdy bych ji asi horko těžko zvládla přečíst. Před čtením se pořádně obrňte.

MM_Master
MM_Master
31.07.2023 5 z 5

Toto je najsurovejšia, najbrutálnejšia, najstrašnejšia kniha akú som mal možnosť doposiaľ čítať. S takou dávkou krutosti, násilia, utrpenia a zla som sa ešte v literárnej tvorbe nestretol. Je to náročné čítanie, hlavne po emotívnej a pocitovej stránke. Je to silný, veľký, výnimočný roman.

jakub8588
jakub8588
26.07.2023 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek co jsem kdy četl.
Rozhodně doporučuji.

ivusse
ivusse
22.07.2023 5 z 5

Hrůzy 2. světové války a zajímavý náhled do Ameriky v téže dobu pohledem kamarádů Karla a Viktora. Hodně silný příběh.

včelařka
včelařka
15.07.2023 5 z 5

Všechna hrůza, kterou nacismus přinesl, vtěstnaná do jedné knihy.

KarolinaFifth
KarolinaFifth
14.07.2023 5 z 5

Těžký osud, silné přátelství, nepoddajná doba. Text je velmi čtivý, komplexní, postavy se někdy chovají zvláštně, ale tím pádem i nepředvídatelně, což hodnotím kladně. V anotaci je použito slovo strhující a já můžu s čistým svědomím říct, že román tomu to slovu dostál.

Vcelar1980
Vcelar1980
11.07.2023 5 z 5

Dlouho se mi nestalo, abych si musel dát v půlce čtení time out. Silné, kruté ale pravdivé, smutné. Nehledě na to odkud jsme, člověk dovede být neskutečně nemilosrdný a krutý. Pan Karika do knihy vměstnal všechen hnus, kterého je člověk k člověku schopen. Možná vhodná gymnasiálni četba, člověk se i dost dozví z historie.

nikola2425
nikola2425
02.07.2023 5 z 5

Úžasná knížka.
Zajímavá od začátku až do konce, samozřejmě konec se dá předpokládat. Karel není moje oblíbené postava a nikdy asi nebude, tím je Viktor. Knihu jsem si koupila na doporučení od Knihánkova :)

Misoso
Misoso
27.06.2023 5 z 5

Silný príbeh dvoch kamarátov, kniha sa nedá prestať čítať, je veľmi sugestívna, ale verne zobrazuje realitu, ktorú mal autor vynikajúco podchytenú. Som hrdý na to, že autorom je Slovák, pán Jozef Karika a zároveň som rád, že mi táto kniha neunikla v záplave kníh z tématikou Osvienčimu. Kniha sa mi miestami (najmä úvodným námetom, maturanti kamaráti) pripodobňovala ku knihe pána Remarqua, Na západe nič nové. Táto kniha je tak drsná, ako samotný život v Auschwitzi, možno je trošičku jemnejšia v zobrazovaní násilia, než, ako to bolo v skutočnosti. Knihu si MUSÍTE prečítať, nech vás neodradí tá hrúbka, číta sa to samo a podchvíľou budete dúfať, aby bola kniha dlhšia. Prajem príjemný zvyšok dňa. :)

Mon.CouCou
Mon.CouCou
11.06.2023 5 z 5

Přecházím zase k našim bratrům. Jozef Karika a jeho dílo Na smrt.
Toto dílo není pro slabé povahy! Čekám totiž na smrt...
Uf. Jak začít. Přemýšlím, zda-li člověk, co dokáže napsat takové dílo, nemá sám sadistické sklony. Jenže protože i já sama píšu, tak je mi jasné, že spisovatel si toho opravdu hodně nastudoval. Čím více informací o nejrůznějších zvěrstev zjistíte, tím více jste paralyzován. A já se touto knihou do takového stavu dostala.
Měla jsem velké očekávání, protože dílo je situováno do předválečného Slovenska, kde se cesty dvou přátel rozejdou. Jeden se dostane na stranu pěticípé hvězdy a prožije studenou válku v Americe, druhý projde nacistickou tajnou službu v Německu. Válka byla peklo na zemi. Z následného poválečné setkání mrazí pak mrazí i trne každá buňka v těle. Karika je génius, protože ty pocity ze čtení celého díla vyjádřit nedokážu. Popsal celé období dokonale a mě jen padala čelist z každé další stránky. Dílo je brutální. Morbidní. Bolestivé. Ale dokonalé. Jen ne pro každého.

Klamm
Klamm
07.06.2023 5 z 5

První polovina je takové zahřívací kolo. Od Kariky jsem četl mafiánskou ságu, takže na brutality jsem byl připravený. Nicméně jsem začal nabývat přesvědčení, že má autor sadistické sklony a v násilí se výživá. Mafiánské praktiky třicátých let v Americe, mi přišly přitažené za vlasy. Stejně jako efektivní výslechy doktora Karla. Ale třeba se pletu a vše vychází z reálného základu. V druhé části už popisované utrpení mělo své opodstatnění a místo. I přesto, že to na mě jako celek působilo trochu rozvlekle, oceňuji mravenčí práci a píli autora!

90%

Arwen329
Arwen329
30.05.2023 4 z 5

Za mě kniha dobrá. První část mě tedy vůbec nebrala, tam jsem jí i několikrát odložila. Ve druhé části už jsem to hltala a nešlo se odtrhnout. Bylo to opravdu drsné ale né hororové, spíš to bylo a je dokola stále ve všech knihách na tohle téma. Ano člověk se dozvídá další věci které byly šílené ale mě už to celkem ani nepřekvapilo. Viktora mi bylo líto, zvládl to co by nikdo jiný nezvládl.

Ruxandra
Ruxandra
26.05.2023 5 z 5

Jednu knihu od pana spisovatele už jsem měla za sebou, ale tohle jsem opravdu nečekala. Nenechte se odradit tloušťkou knihy, já hltala každou stránku a nemohla přestat, dokud nebyl konec. Jedna z nejlepších knih co jsem četla, ale také jedna z nejsmutnějších, nejkrutějších... Nedoporučuji slabším povahám, je v ní opravdu hodně krutosti, velmi realisticky popsané. Hodnotím plným počtem.

Iva.Iv
Iva.Iv
22.05.2023 5 z 5

Dá se jen napsat to, co už napsali jiní...skvělé - šílené, úžasné - otřesné. Výborná kniha, jedna z nejlepších, co jsem kdy četla, taková, která ze mě hned tak nevyprchá. Vůbec nevím co teď číst, protože po Karikově Na smrt, mně momentálně nic číst nejde a pořád na to myslím. A doporučení " u čtení nejíst " je opravdu opodstatněné

Kerriova
Kerriova
11.05.2023 5 z 5

Strhující, dechberoucí, omračující! Boží! Ano, přesně taková je tahle knížka. Normálně se knížkám s válečnou tématikou vyhýbám, nebaví mě to, nechci to číst, nepovažuju to za relaxaci, hnusí se mi to. O téhle jsem všude četla, jak je strašně drsná a jen pro silné povahy, někteří ji museli i odložit. Tím přitáhla mou pozornost. Byla jsem zvědavá. Co to udělá se mnou? Dokážu to přečíst? V čem může být tak silná? Začala jsem ji číst se skepsí. Ta zmizela hned po první stránce, rozjelo se to jako pohodový příběh party kamarádů. A pak zničehonic prásk, jedna událost a nabralo to grády. Ani jsem nemrkla a najednou jsem si užívala dvě dějové linky, jednu gangsterskou v USA, druhou válečnou v Německu. A pořád to nabíralo na obrátkách. Sotva jsem se donutila jít spát, nedalo se odtrhnout, párkrát jsem četla ještě v posteli až do pěti do rána. Ten příběh je tak dokonale vystavěný a promyšlený, že to všechno člověk prožívá s hlavními postavami. Jediná věta tam snad není zbytečně, všechno má svůj význam a smysl. Drží vás v napětí až do samého konce, musíte číst dál, chcete vědět, jak to skončí. Potřebujete to vědět! Souhlasím, že to určitě není pro slabé povahy, autor si nebere absolutně žádné servítky, vše popisuje naprosto syrově a surově. Je to kruté. Ale takový tehdejší život prostě byl, tak proč to zjemňovat? Ztratilo by to svou údernost, výstižnost. Příběh mi přímo běžel před očima jako film. U téhle knížky jsem byla vděčná za svou thrillerovou a hororovou průpravu, ustála jsem to bez potíží, už jsem krapet otrlejší. Naopak jsem si ji opravdu vychutnala. Pokud máte pevné nervy a plechový žaludek, vřele vám ji doporučuji. Je to rozhodně jedna z nejlepších knížek, jaké jsem kdy četla.
P.S. Nejezte u toho...

Freemantle
Freemantle
30.04.2023 5 z 5

Je neděle po desáté večer a já zkroušeně sedím před obrazovkou počítače a přemýšlím, co napsat. Většinou s tím totiž větší problém nemám. Ale mnou cloumá obrovský přetlak myšlenek, rozbouřená řeka emocí, cítím obrovské pnutí. Bylo to... ty vole, bylo to...

Na smrt je jedna z nejlepších knih, jaká se mi kdy dostala do rukou. Po Trhlině, která mě očarovala, ale následnému ochladnutí po přečtení Tmy, jsem byl vůči Karikovi malinko (víc) skeptičtější. Vysoká hodnocení a pochvalné komentáře mě však motivovaly k jejímu nákupu - skvěle investované peníze.

Tato dvojkniha mě odrovnala - je mistrně napsaná, po stylistické stránce nemůžu vytknout ani ň, oceňuju autorovu schopnost propojit fikci s historickými fakty, přičemž oboje dokáže skloubit tak, že tento mix dává smysl, přičemž to nikde "neujíždí". Čtenáři se tak naskýtá možnost se nenásilnou formou dozvědět spousty zajímavých informací nejen o zvěrstvech, jež se odehrávaly během II. světové války, ale také o praktikách mafie, která úřadovala za velkou louží v době hospodářské krize.

Oceňuju vycizelovaný vývoj protagonistů příběhu - Karla a Viktora, zejména to, že máme možnost sondy do lidské psychiky a možnost udělat si obrázek o tom, čeho všeho je člověk schopen, je-li vystaven okolnostem, které pomalu ale jistě požírají to lidské v nás a nově vzniklý prostor vyplňují nenávistí, agresivitou a křišťálově čirým hnusem v té nejsyrovější a nejsurovější podobě.

Už teď jsem si naprosto jistý, že Na smrt je kniha, jejíž příběh z paměti jen tak nevymizí. Ba naopak, zůstane tam dlouho, hodně dlouho. Samotná válka je zlo, ale to, co dokázalo nacistické Německo během oněch smutných let je velmi silná a horká káva, kterou autor leje svým čtenářům neúprosně do chřtánu. Karika napsal tuze drsné dílo, u některých pasáží, přiznávám, jsem musel na chvíli knihu zavřít, odložit, podívat se z okna, zhluboka nasát vzduch do plic a pokračovat ve čtení dál.

Číst Na smrt je jako sledovat famózně zpracovaný film. Bez přehánění se mi před očima odehrávaly jednotlivé pasáže, zejména samotný konec knihy - troufám si tvrdit, že těch několik stránek jsem nečetl, ale viděl! Bravurní.

Chcete-li nahlédnout do pekla, pusťte se do čtení...

Ísačop
Ísačop
30.04.2023 5 z 5

Dočteno. Musím uznat, že kniha je naprosto dokonolale napsaná a i když se některé pasáže nečtou zrovna dobře, mohu ji jen doporučit!
Příběh dvou chlapců Viktora a Karla, a jejich přátel, kteří se nakonec v dospělosti setkají na místě, kde se každý snaží přežít za jakoukoliv cenu a kde se dějí ty nejhorší zvěrstva. Ovšem každý se nachází na jiné straně ostnatého drátu...

flawi.f
flawi.f
26.04.2023 5 z 5

Nejkrutější kniha, kterou jsem v životě četla.....na víc se nezmůžu.

akinorev1859
akinorev1859
24.04.2023 4 z 5

Velmi dobre napsane, zajimavy uhel pohledu, dva svety... ale teda velmi velmi do detailu popsane nektere drsne pasaze, jak uz zaznelo i v jinych komentech, syrove a desive. Chvilema sem musela prestat cist, ale neslo nedocist. Na dren. Do dna. Silne!

michaela7087
michaela7087
19.04.2023 5 z 5

Knihu řadím mezi ty nejlepší co jsem kdy četla.

Mikik
Mikik
11.04.2023 5 z 5

Tak za mě jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. To jak to bylo napsáno a popsáno... Před autorem klobouk dolů. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout a ty hrůzy, co lidé prožívaly... Běhal mi mráz po zádech vždy, když jsem si uvědomila, že to takhle ve skutečnosti bylo.

anule90
anule90
06.04.2023

Pro surovost jsem knihu nemohla dočíst. Dost mě to mrzí, protože má skvělé ohlasy, možná to ještě někdy v budoucnu překonám.

Zbyso11
Zbyso11
05.04.2023 5 z 5

Vynikající!!! Je to tedy hodně syrové a asi to neocení každý,ale mi se to líbilo moc. Geniální příběh. Karika mě opět nezklamal.

Jancas.s
Jancas.s
05.04.2023 5 z 5

Příběh o dvou chlapcích - kamarádech, jejichž přátelství ovlivní nešťastná událost.
Rozděleni velkou louží jsou formováni místem, kde žijí a dospívají.
A nakonec se potkají přímo v epicentru pekla, v době, která z nich udělá ty největší nepřátele.

Úžasná kniha založena na historických faktech, které jsou pevně spjaty se životy hlavních postav. Situace jsou popsány tak detailně, že je vidíte živě před očima. Naprosto skvělé dílo.

emilieselden
emilieselden
24.03.2023 5 z 5

Velmi silná, těžká a brutální kniha. Občas jsem nemohla číst dál, protože jsem se bála, co přijde. Dělalo se mi až špatně. Ale příběh je to skvělý. Zaujal mě pohled na Ameriku té doby a také fanatičnost příslušníků SS a to, jak se vyrovnávali s tím, co dělali. Určitě bych si ji někdy chtěla přečíst znovu.

Mufa
Mufa
10.03.2023 5 z 5

Co k tomu říct... neskutečné, skvěle propracovaný příběh, postavy, děj. Silný námět, některé večery jsem se knize vyloženě vyhýbala, protože jsem nebyla schopná vstřebat další drsné scény, které jsem očekávala. Četla jsem Trhlinu a Strach, ale tohle je něco úplně jiného a naprosto dokonalého

Pavel83
Pavel83
04.03.2023 5 z 5

Tato kniha mě dostala, smutný ale propracovaný příběh. Kniha kterou lehce neodložíte a čtete pořád dál... Příběh kamarádů zasazený do strašné doby, která z nich udělala úplně jiné lidi. Doporučuji!

Vanischka
Vanischka
22.02.2023 4 z 5

Těžká kniha, těžká…

Pokud budu hodnotit samotnou formu, styl, nápad - nemám, co vytknout. Kapitola za kapitolou, stránka za stranou. Ponoření, strhnutí.
Méně záživné (zejména v první části knihy) skvěle provázané s kapitolami nabitými dějem, emocemi.
Obrovské množství práce při sběru informací.
Psychologie postav zvládnutá na výbornou.
Zaměřím-li se na příběh samotný.
Chápu snahu osvětlit celý systém, ukázat nejen osvětimské peklo, ale celou německou mašinerii smrti bez příkras.
Zdůraznit fakt, že stačí jeden, dva chybné kroky a změní se Vám celý život. A nejen Vám.
I přesto jsem od (cca) konce druhé třetiny musela knihu častěji odkládat, potřeba nadechnout se se stávala nutností.
Záměr ukázat ty největší hrůzy na postavách provázející nás většinou knihy, byl trefný. Vše se do Vás zarylo až na dřeň.

Nemohu proto ale napsat, že se ještě někdy odvážím knihu opětovně číst.
Ono totiž všeho moc škodí.

mystery103
mystery103
16.02.2023 5 z 5

V první řadě před p. Karikou smekám. Četla jsem Trhlinu, ale toto je něco naprosto jiného.
Je nepochopitelné, co dokáže člověk člověku udělat. Ne Žid, mafián, nebo nacista, ale člověk. Jeden vraždí pro peníze, druhý kvůli přesvědčení, které mu někdo implantoval do hlavy. K čemu je vysoké IQ, když chybí rozum, cit a lidskost. Po téhle knize se asi dám do čtení Kašpárkových veselých příhod.

Peter73
Peter73
13.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Jozefa Kariku všetci vnímajú ako autora Trhliny. Ale u mňa je jeho magnum opus kniha "NA SMRŤ". Je to rozvetvený príbeh dvoch kamarátov, Nemca Karol a žida Viktora. Po nepríjemnej udalosti sa ich cesty rozdelia, Viktor uteká do Ameriky a Karl do Nemecka. Každý z nich je ovplyvnený spoločenským dianím v príslušnej krajine. Z Karla je fanatický stúpenec nacizmu a člen SS, Viktor sa stane členom americkej mafie. Dielo je napísané rovnomerne, autor nenadržiava nikomu, opiera sa o fakty a udalosti, ktoré formovali predvojnovú a vojnovú dobu. Obaja hrdinovia sú vykreslení rovnako z pohľadu "dobra a zla" každý ma svoje svetle a temné stránky. Moje sympatie sú na oboch stranách, aj keď som zo začiatku fandil Karlovi, potom Viktorovi. Odporúčam každému, kto má rád historické knihy, najmä vojnovú tematiku, opisy zverstiev v Auschwitz-Birkenau boli otrasné. Záver sa dal nejako tak predpokladať, ale u mňa plný počet.

leduska
leduska
12.02.2023 5 z 5

Po dlouhé době mám potřebu knihu ohodnotit, ale vlastně nemám slov. Skvěle napsaná kniha, která mnou otřásla víc, než samotná návštěva Osvětimi. U některých pasáží jsem měla nutkání knihu navždy odložit, protože jsem ty hrůzy nemohla rozdýchat, hlavně proto, že místa a činy mají reálné základy. Kniha se mi líbila celá, část v Americe byla taky mazec, vlastně všechny části měli svůj důvod a spád. Smekám pane Kariko, tohle jsem opravdu nečekala a vím, že nad touto knihou budu ještě dlouho přemýšlet a nikdy na ni nezapomenu..

Mindy
Mindy
01.02.2023 5 z 5

700 stran nepředstavitelného utrpení, zvěrstva, násilí, bolesti a - smrti. Ať už v Americe, Německu, Litvě, Polsku nebo na Slovensku. Smrt na vás dýchá opravdu takřka z každé stránky. Je to úžasná a zároveň otřesná kniha.

Renatecka
Renatecka
29.01.2023 5 z 5

Z této knížky se budu muset asi chvilku probírat. Nejdřív jsem myslela, že ji nedočtu, protože první kniha z amerického gangsterského prostředí a ani popisy Karlova kariérního postupu v SS mě vůbec nebavily. Naštěstí jsem vydržela a druhá část byla neskutečná jízda. Myslím, že ještě nikdy mi nebylo při čtení tak fyzicky nevolno a úzko. Velmi věrohodné popisy ryzího pekla. Vřele doporučuji, ale rozhodně ne citlivějším povahám.

Hanina61
Hanina61
24.01.2023 5 z 5

Nikdy předtím jsem nečetla tak "tlustou" knihu... a nikdy jsem si nemyslela, že bych tak tlustou knihu byla schopná přečíst během pouhých pár dní, poněvadž se skoro nedá odložit... a jestli jsem si předtím myslela, že pan Karika (od kterého mám přečtené všechny jeho horory) je výborný spisovatel, teď teď ho považuju za přímo geniálního. Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla... A člověku při jejím čtení a po něm bude už navždy v hlavě rezonovat otázka: Jak je možné, že něco tak hrůzného, strašlivého a nepochopitelného je člověk schopen činit člověku?

MartinaBart
MartinaBart
20.01.2023 5 z 5

Tak tohle byla jízda! Nebyla stránka, odstavec či věta, která by mě nebavila. Jedním slovem GENIÁLNÍ!

Klarka32
Klarka32
09.01.2023 5 z 5

Při čtení vám né jednou bude běhat mráz po zádech. Neodložitelná kniha!