Na smrt

Na smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426217/bmid_na-smrt-9ee-426217.jpg 5 950 326

Na smrť série

Ze slovenských originálů Na smrť a Na smrť II – Bez milosti. Mrazivý thriller o přátelství a lásce, které se změnily ve smrtelnou nenávist. Dva nerozluční přátelé vyrůstají koncem dvacátých let minulého století v malém slovenském městě. Po tragické události jsou nuceni utéct do zahraničí a opustit děvče, o které soupeří. Jeden emigruje do New Yorku. Stane se pěšákem obávaného židovského gangu, zažije krvavou válku nejmocnějších mafiánských rodin a stoupá v hierarchii podsvětí. Druhý se ocitne v Mnichově, kde ho zverbují do nacistické tajné služby. Zúčastní se mnoha vražedných akcí a postupně se mění v bestiálního důstojníka SS. Po vypuknutí války se oba opět setkávají. Vydrží jejich přátelství těžkou zkoušku – nebo se z nich stanou nepřátelé na život a na smrt? Epická sága z tragické doby se strhujícím dějem, která vás nenechá vydechnout.... celý text

Aivlis
04.07.2022 5 z 5

Od tohto autora som videla sfilmovanú knihu Trhlina. Bolo to zvláštne, mysteriózne. Tak som si v knižnici objednala "od oka" nejakú knižku od p. Kariky. Keď som videla, aká je kniha hrubá a požičať sa dala iba na 2 týždne, tak mi ušlo "zbohom rodina, toto pri práci nedám". Pani knihovníčka sa usmiala a povedala, že knihu z ruky neodložím.... Mala pravdu. Chcela som napísať dlhý komentár, ale nejak mi to nejde. Už viem, čo to znamená, keď sa vám niečo dostane pod kožu. Nedá sa mi o knihe hovoriť, ani písať. To si asi musí každý prečítať sám. Od tej doby nemusím drsné vtipy so židovskou tematikou... Dejiny ma bavili tak do obdobia druhej svetovej vojny, dnes ma zaujíma aj toto obdobie... Nemali by sme zabúdať... Dnes si idem pre Láskavé bohyne a v pláne je aj Smrť je mojím remeslom.

VěraČamková
02.07.2022 5 z 5

knihu jsem četla dlouho, předlouho, drsný příběh z doby šílené, ale bohužel reálné, autorem napsáno skutečně skvěle, čas strávený nad knihou stál za to.

Ďumbierka
30.06.2022

Ja mám zatiaľ prečítanú prvú knihu, ktorú som čítala v češtine a počúvala pri ceste do práce v slovenčine ako audio a som spokojná.

Miestami je to naozaj neskutočne surové, drsné a bez príkras a ja som sa z toho musela vždy kus pozviechať, nečítali sa to ľahko - vtedy som bola rada za to, že som mnoho pasáží len počula a nečítala.

Ešte ma čaká druhá kniha a ja mám obavy ako príbeh skončí a či má kniha vôbec svojho hrdinu. Obávam sa, že skôr nie.

Je to však napísané tak, že čítate ďalej a ďalej a chcete poznať koniec, napriek všetkému a aj ja sama som sa takto tríznila, aj keď mi bolo ťažko z toho, čo sa v knihe deje, stránky mi mizli pod rukami.

Pred druhou knihou som si však dala na chvíľku pauzu a čítam niečo trošku oddychovejšie ;) a následne siahnem po druhej knihe a príbeh dočítam, ale nedala by som to naraz.

Prvá kniha: 4* / 5*

Ann58
26.06.2022 5 z 5

V životě jsem nečetla něco tak surového, šíleného a zlého. Je strašné, že si člověk při čtení uvědomí, že to není tak dlouho, co se tyhle hrůzné věci opravdu děly a lidi se nechali takovou zrůdností strhnout a zmanipulovat.
Autor dokázal popsat zlo v jeho největší formě tak dokonale, až z toho mrazí.
Citlivějším povahám doporučuji vůbec nečíst a odolnějším nečíst před spaním, protože jsem několikrát nemohla hrůzou z přečteného ani usnout.
Každopádně Karika je dokonalý vypravěč, děj jde na dřeň, psychika postav je (slovo nádherně se sem opravdu nehodí) dobře vykreslená, jejich charaktery propracované do nejmenších detailů a příběh navazuje a intenzivně graduje celou dobu a nemá jediné slabé místo. V podstatě čtete a nečekáte, jak to celé dopadne, protože s vámi zmítá hrůza od první až do poslední strany...

denib
23.06.2022 5 z 5

Za mě rozhodně skvělý román. Četla jsem některé jiné knihy od autora a tak mě tohle zaměření překvapilo. Mile překvapilo. Ano, byla tam spousta násilí a smrti. Přesto člověk chtěl číst dál. Prostě výborně napsané s dokonale vystavěným příběhem a s brilantním závěrem. Také oceňuji, že hlavní postavy rozhodně nejsou černobílé.

Beruska18
20.06.2022 5 z 5

Tak tato kniha ve mně zůstane ještě dlouho, knih s tématem holocaustu jsem přečetla už spoustu, ale tato je úplným vrcholem.....Dva kamarády od dětství Karla a Viktora osud zavede na rozlišné cesty. Viktor se stane členem židovské mafie a Karel se pohybuje mezi nacistickou elitou. Setkávají se po letech v Osvětimi a tam se ukazuji jejich pravé hodnoty a víra. Praktiky mafie a utrpení a týrání lidí nacisty v Osvětimi to bylo opravdu velmi náročné čtení, uf....

markettH
04.06.2022 4 z 5

Hodně silná kniha. Stylu psaní Jozefa Kariky nelze nic vytknout. Člověk čte a chce mít knihu rychle za sebou, ale nemůže se odtrhnout. I přes kvality jaké má, nemyslím, že bych ji četla znovu (některé scény jsou náročné po psychické stránce).

sikope
19.05.2022 5 z 5

Tak tohle byl zážitek, kniha, kterou si budu pamatovat i po letech.

Vik40
13.05.2022 5 z 5

Silný zážitek! To jsou první slova, která mne při rekapitulaci po přečtení knihy napadla.
Je to jedna z knih, kterou budu hodnotit vysoce, ale nikdy se k ní nevrátím. Četl jsem ji hodně dlouho, protože byly pasáže, které jsem musel "rozdýchávat"
Karika píše poutavě, umí vtáhnout do děje, dovede udržet linii i pozornost.
Asi bych knihu doporučil všem, kteří si berou válečné útrapy do pusy bez znalostí historie, bez znalostí, co dovede udělat snaha o nadřazenost s charaktery.

Pítrs85
28.04.2022 3 z 5

Na knihu Na smrt by se hodilo jediné všeříkající slovo- nekompromisní. Snesu hodně, ať už ve filmech nebo v knížkách, ale tahle kniha byla silný kafe už i na mě. Každopádně Jozef Karika se pro mě stává pomalu objevem roku, Na smrt má totiž parametry světového románu. Samozřejmě to není nic, co by se snad citovalo za padesát let, svým způsobem je to vlastně braková literatura, ale má tak krásný sloh, tak čtivý, strhující... 690 stran? A co, kdyby byl čas, přečtete to za týden, sto stran za večer vám uteče jak nic... A přestože závěr je hrozně přitaženej za vlasy, ten úplnej závěr je naopak přesně takový, v jaký jsem doufal a tento jinak drsný příběh krásně uzavírá.

Make20
26.04.2022 5 z 5

Z této knihy mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu se četla velmi dobře, jelikož autor má super styl psaní. Na druhou stranu v knize je tolik násilí, že jsem se těšila, až knihu budu mít přečtenou. Několikrát jsem pár odstavců přeskočila, protože se mi z toho až dělalo zle. Je děsivé, že se tohle opravdu dělo. Dávám autorovi plný počet hvězdiček.

evilunicorn
20.04.2022 5 z 5

Výborné! Ano, brutální, temné, děsivé a místy odporné, ale skvěle napsané! Tohle je moje šestá kniha od autora, a je zatím rozhodně ta nejlepší. Troufám si říct, že Karika skvěle vystihl hrůzy války a násilí obecně..Místy to opravdu není příjemné čtení, ale takovou podobu prostě zlo má.. Jedna z nejsilnějších knih, které jsem četl vůbec a před autorem smekám.

Roux
17.04.2022 4 z 5

Celkově knihu hodnotím velmi kladně. Jsou věci, které se mi líbily hodně, ale najdu v nich i spoustu takových, u kterých si říkám, zda to za to stálo.
Celý příběh jako takový se mi líbil, především "dětská" léta a přátelství hlavních hrdinů a následně poslední část knihy.
Myslím si, že jsem celkem otrlá, takže násilí a sadismus vyobrazený v knize mi nevadí, jen si říkám jestli ho nebylo příliš. Po čase jsem měla pocit, že čtu stále to samé dokola. Příběh na tom hodně stál a neposouval se dopředu, což mi vadí. Celkově druhou polovinu knihy hodnotím kladněji.

shootingstar
09.04.2022 4 z 5

Překvapilo mě, že ke konci byla kniha lepší než ze začátku, to se moc často nevidí. První polovina se četla asi jako porno-sice tam je nějaký děj, ale všichni víme, že o ten nejde. Zde tedy šlo konkrétně o násilí, pochopitelně. Osobně mě násilí nijak neuráží, tak jsem četla dál, i když mi postavy připadaly ploché a děj předvídatelný. Ta část v Osvětimi už byla poutavější (podotýkám, že současný trend koncentrákových romancí mě nechává zcela chladnou), a v poslední třetině příběh konečně nabral tempo. Takže nakonec fajn. Jinak pokud si chcete vpodstatě totéž přečíst ještě jednou a navíc si u toho ještě připadat jako intelektuál, určitě doporučuji Laskavé bohyně. I když to teda byl fakt hnus.

aishimizu
08.04.2022 5 z 5

Knihy s tématy holocaustu či druhé světové války příliš nečtu. Ale protože je pan Karika můj oblíbenec, nemohla jsem Na smrt vynechat.
Každá strana knihy byla tíživá. I po dočtení v sobě cítím neskutečnou úzkost.

Eicherik
30.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Kniha je popisovaná jako unikátní mix historické ságy a thrilleru. S tím naprosto souhlasím. Příběh to byl naprosto dokonalý, ale té brutality, sadizmu, mučení, smrti, odpornosti, morbidity, bolesti, mrzačení, hrůz, vražd a dalších šíleností tam bylo opravdu neskutečné kvantum. S tím jsem se ještě nesetkal. Nebýt toho, tak si přidám knihu do doporučených. Nejvíc mě dostala pasáž, ve které malý chlapec věří doktorovi, že ho vyléčí. Dokonce mu svěří svoji oblíbenou hračku. Doktor ani nemrkne a pošle malého, nic netušícího pacienta na smrt. Závěr románu byl přesně podle mého gusta. Tahle kniha je pouze pro otrlého čtenáře.
Citace: "Chceš bonbon?" zeptal se. Nečekal na odpověď, vstal, přešel k chlapci a dřepl si k němu. Podal mu dva žluté bonbony a prohrábl mu vlasy, "Má krásné oči. Předepíšu mu léky na horečku," řekl Sáře, když energicky vstal.
Přikývla, nezmohla se na odpověď, ale konečně si přečetla jmenovku na jeho plášti.
Když odcházeli do vytopené chaty, kde měli bydlet, napadlo ji, že Bůh možná existuje. Jak jinak by uprostřed pekla mohli narazit na takového člověka? A kdo jiný než Bůh zařídil, že se doktor Josef Mengele ocitl na takhle strašlivém místě?

jirimatejka
22.03.2022 5 z 5

Skvělá kniha i když hodně drsná. Pro slabší povahy to není, ale hrůzy Osvětimi se prostě staly a kniha je dost syrově a pravdivě popisuje. Nacistické běsnění bylo dobře zachycené v situaci kdy Viktor v duchu srovnává "ubohé" stovky vraždiček v Americe se stovkami tisíc v nacistických lágrech. Silný příběh, dopručuji k přečtení i když je také dost dlouhý.

ppetaa27
17.03.2022 5 z 5

Na smrt. Co k tomu napsat. Tak moc jsem si přála, aby tohle moje utrpení už skončilo. Ne z důvody špatně napsané knihy, ale právě naopak. Tolik zla, bolesti a zoufalství popsané do detailů na 689 stranách. Tak moc jsem se všemi soucítila, tak moc mě to bolelo. U knihy mě udrželo pouze vědomí, že vše, co se tam dělo, nebyla úplná pravda, i když byla neuvěřitelně blízko. Sama sebe jsem se přesvědčovala o tom, že zrovna tahle pasáž je ta vymyšlená, a tak to bylo i u další a další. Obzvlášť hrůznosti, které se páchaly na dětech.
Knihu jsem musela párkrát odložit a proložit ji něčím šťastným, barevným a laskavým, abych dokázala číst dál. Když pominu počet stránek, tak i přesto jsem knihu četla opravdu dlouho.
Můj obdiv ale pan Karika získal precizním popsáním zfanatizování Hitlerem, řekněme obyčejných nestranných lidí. Jak málo stačilo k tomu, aby Karel přešel na druhou stranu a uvěřil, že všechno je to pro dobrou věc a být za to na sebe ještě hrdý. A co se týče Viktora, kam až člověk dokáže zajít, aby zachránil svůj vlastní život?
Každou stránku jsem četla se staženým hrdlem a obrovským kamenem na hrudi. Musím říct, že za mě zatím nejhorší a zároveň nejlepší kniha na tohle téma.

pedroK
12.03.2022 3 z 5

Někde za půlkou jsem vzdala. Mordy a násilí na obou stranách a v podstatě o ničem jiném to nebylo. Tak mě to přestalo zajímat.

sarkakom
18.02.2022 5 z 5

Čtu často knížky s touto tématikou, ale tohle bylo opravdu hodně drsné.