V tieni mafie

Drsný a zároveň dojímavý mafiánsky román o úpadku jednej celej generácie. Autor so znalosťou veci analyzuje príčiny formovania prvých zločineckých skupín, teritoriálne rozdelenie moci a vplyv podsvetia na politickú klímu v krajine. Jozef Karika sa neskrýva za pseudonym, umožňuje nahliadnuť do zákulisia nielen gangstrov nižšieho rangu, ale i mafie v bielych golieroch, fungovania regionálnej politiky i práce médií. Román V tieni mafie so šokujúcou otvorenosťou opisuje bezohľadné mafiánske praktiky od výpalníctva, nakrúcania pornografie, obchodu s bielym mäsom až po korupciu, ktorá rozožiera štátne a samosprávne štruktúry. Román však hovorí aj o priateľstve dnešných tridsiatnikov. Traja kamaráti dozrievajú pod vplyvom spoločenského diania. Život im ponúka rozličné spôsoby, ako si vydobyť spoločenskú prestíž. Odolá ich priateľstvo nástrahám, alebo ich rozdelí v svete financií a zločinu taký neočakávaný cit, ako je láska? Autor o románe: "Príbeh odkrýva zákulisie fungovania našej spoločnosti, je v ňom motív rozvratu osobnosti, témy zla, smrti, násilia i šialenstva, vzťah mentora a učeníka – zasväcovanie do mocenskej filozofie podsvetia, investigatívne prvky… Román obsahuje aj citlivé a dojímavé pasáže, no verím, že v primeranom a opodstatnenom rozsahu. Je to generačná výpoveď o tom, čím ľudia na Slovensku žijú, s čím sa každodenne stretajú a čo ich obklopuje. Za najväčší autorský úspech budem považovať, ak po publikovaní tejto knihy prežijem v zdraví ďalšie tri mesiace. Na rozdiel od mojich starších kníh je táto naozaj na hrane."...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32357/v-tieni-mafie-Fta-32357.jpg 4.3219

V tieni mafie 1.

Romány, Thrillery, Literatura slovenská
Vydáno, Ikar (SK)

Kniha V tieni mafie

Koryander

Na mě dost drsný. Místy až nechutný...

Svamburger

Moje první kniha od Kariky a určitě ne poslední. Na tuzemského autora (Slovák/Čech, to je jedno) velká paráda. Gangsterka ze Slovenka? – upřímně jsem se dočtení pouštěl z obavami. Naštěstí se žádná vykrádačka Kmotra nekonala. Musím pochválit absenci akčních scén či přestřelek v temných uličkách – tohle prostě do našeho kraje nepatří, nebo to spíš nefunguje.
Tenhle styl psaní mi zkrátka sedí. Žádný uhlazený styl, žádná zastaralá slova, která už se ani nepoužívají. Pryč s romantikou! Jednoduchost, údernost. Jak Karika popisoval, tak jsem si představoval. Viděl jsem perfektní, drsný film s kvalitním hereckým obsazením... ovšem nezfilmovatelný. Proč? To jistě všichni, co jsme knihu se zatajeným dechem četli, dobře víme. Že někdo kritizuje přemíru násilí v knize? Hmm, tak si dejte raději Rowlingovou nebo podobně. Tohle je zkrátka drsný, surový příběh o tom, jak se dá ze dna vyškrábat hodně vysoko, anebo to vzít opačným směrem a spadnout do úplných ho..n. Ani jedna z hlavních či vedlejších postav si nemůže získat vaše sympatie; na druhou stranu jim v jejich snažení nelze nefandit. Jasný, postava Denisy je tu tak trochu na víc. Těžko říct, zda ji Michal nutně potřeboval ke svému vývoji. Bez této ženské postavy by byla knížka asi tak o šedesát stránek chudší... a určitě i nudnější. Právě děj kolem Denisy je skutečný, explicitní kolotoč bolesti a ponížení.
Není všechno zlato co se třpytí. Tady máte malou ukázku toho, co dnes frčí na Instagramu za lži. Krásné, sexy dívky v plavkách, co neustále cestují a mají se jako v pohádce. Kupují si luxusní oblečení a šperky. Náš život pak vypadá tak trochu nudně. Určitě jim to nedotují pouze fanoušci. Jistě za tím stojí hodiny tvrdé dřiny – třeba podobné, jakou zažívala Denisa.
Že je pro nějaké čtenáře příběh těžko uvěřitelný? Nesouhlasím. Nedávno objednaná vražda novináře Kuciaka a jeho přítelkyně, je smutnou ukázkou toho, že je cosi zkaženého ve státě slovenském.

22.11.2020

Za mna jedna z najlepších kníh od autora. V knihe nechýbalo nič.

Jack Bauer
07.06.2020

Drsný příběh sleduje osudy tří mladých lidí v době po pádu komunismu a následnému chaosu po něm na Slovensku. To samé bylo ovšem i v Česku. Velmi čtivě a surově hned od prvních stránek napsaná kniha, která nabírá na tempu a nepustí až do konce. Doporučuji.

sioux
13.05.2020

Tak nevím, tenhle Karika, mám ho číst nebo nemám? Zkoušel jsem číst Trhlinu a byla to hrozná kravina o nějakém strašidelném lese, nedokázal jsem to dočíst. Kariku jsem odepsal. Pak jsem ale narazil na román Na smrt a přeci jenom téma holokaustu a druhé světové mě zlákalo a byla to paráda. Mimo jiné skvěle zachycené charaktery Heydricha a Mengeleho. Takže jsem od něj zkusil Ve stínu mafie a velké zklamání. Nebavila mě žádná linie příběhu, mafie na Slovensku, ok, no a co? Porno a drogy v Anglii, ok, no a co? Nebyla tam jediná nová myšlenka, nemělo to napětí, stokrát popsaná témata v jiných knihách, jen v jiných zemích, hlavní hrdinové nesympatičtí, politici proradní, normální lidé naivní, každý podlácí každého, samoúčelné násilí bez děje a napětí, taková drastická slovenská nuda.
Tak nevím, zda má pro mě cenu číst Kariku.

barsmol
13.01.2020

Na mě moc silné kafe. Čekala jsem nějaký horor, podobně jako trhlina. Nedočetla jsem.

Nunynka
23.12.2019

Po dlouhé době kniha,která nesla jen tak odložit. Nejvíc čtu knihy před spaním a po některých pasážích v knize jsem vůbec nemohla usnout. Fakt drsný a děsivý a zároveň hrozně čtivý. Moc mě to bavilo a jen doufám,že je to všechno opravdu jen vymyšlené.

eliska2669
01.06.2019

Depresso jaxviň, kdyby mi někdo potvrdil, že tohle všechno se nějak takhle dělo nebo děje, jdu se asi zabít. Ale spíš bych řekla, že to bude lehce přitažené za vlasy. Nicméně autor mě baví, jeho styl psaní je hrozně jednoduchý na čtení a zároveň u toho čtenář nemá pocit, že by to byl úplný brak.
Nejvíc mě na tom bavilo, jak se na sebe vlastně všichni koukali jako na ty hodné, ta myšlenka, jak si každý v hlavě dokáže všechna svá zvěrstva omluvit a ještě je vlastně obrátit ve svůj prospěch jakože "já jsem tady ta oběť" nebo "já jsem přece jiný než ostatní tady", ačkoli se na tom všem podílí stejně, ne - li víc.

Strach
Strach