Smršť

Nočná jazda autom, naokolo tma a ľudoprázdna pustina. Za tebou prízrak stareny v pohrebných šatách, ktorý je bližšie zakaždým, keď čo i len na chvíľu zastaneš... Fenomén halného vetra je v Poľsku dobre známy a zdokumentovaný. Keď fúka, stúpa počet násilností, nehôd, vrážd aj samovrážd. Ako však tento vietor súvisí s prekliatym cestným úsekom pri Západných Tatrách a prízrakom stareny v čiernom, ktorý sa tam zjavuje? Hrdinovia nového Karikovho mysteriózneho trileru zažívajú tú najhoršiu nočnú moru. V pustom regióne poľsko-slovenského pohraničia ich prenasleduje veterný démon, pred ktorým niet úniku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452205/big_smrst-rsU-452205.jpg 3.4404

Kniha Smršť

adela2316
dnes

(+ SPOILER) Kniha byla chvílemi dost napínavá, ale musím říct, že až tak nadšená z ní nejsem, dokonce 10 posledních stran jsem pročítala ne úplně důkladně. Nicméně mě dost překvapil ten dejovy zvrat, jakože všechno dobrý, jedem na výlet, a pak tolik (zbytečné ?) Smrti.

Basta1912
včera

(+ SPOILER) Po přečtení Trhliny jsem se jala přečíst všechny knihy od pana spisovatele - přiznávám, že kdybych nečetla Trhlinu, tak by mě něco takového ve snu nenapadlo. Smršť je naštěstí jedna z těch lepších. Ne moc tlustá, čtivě psaná, napětí graduje... a pak - jak to u pana Kariky bývá, tak trochu zmršený konec :( což je zvlášť tady smutné. Kdyby to ukončil tím rozjetím na rodinku a nechal čtenáře si domyslet jak to dopadlo, mohl si ušetřit nejen pár stránek, ale i zklamání jednoho čtenáře. Znovu opakující se motiv všech knih - partnerské neshody, jo a ty matematickofyzikální teorie - absolutní krok vedle. No, až na ten konec - celkem fajn.

Liilith
předevčírem

Ve své nové knize se slovenský spisovatel Jozef Karika vrací k tomu, co umí nejlépe: k psychologickému hororu ohledávajícímu sílu strachu a lidské podvědomí. Titulní smršť odkazuje na reálný jev spojený s takzvaným halným větrem, který na polské straně Tater vyvolává zatemnění mysli, zvýšenou kriminalitu, rvačky a sebevraždy. Hlavní hrdina, jenž (podobně jako v ostatních autorových knihách) ničím nevyčnívá z průměru, se po nálezu autokamery s podivnou nahrávkou zaplete do vyšetřování vysokého počtu nehod a úmrtí v okolí Liptovské Mary. Zjistíme, že sem z Polska zasahuje onen prokletý vichr a že se zde zjevuje démon větru, který po kraji rozsévá šílenství a smrt. Poměrně obvyklá žánrová zápletka pronásledování fantasmatem, před nímž nelze uniknout, má silnou atmosféru a knize nechybí spád ani dobré dialogy, ovšem v porovnání s autorovými staršími prózami Strach či Trhlina je děj mnohem přímočařejší...

iveta3689
26. listopadu

Dobře napsané, čte se to samo. Námět zajímavý, ale celek mě tolik nebavil. Ze začátku je příběh napínavý, pak se ale začnou opakovat situace a myšlenky a konec je dost natahovaný. Filozofování ději také moc neprospěje. Z knihy nejsem nijak nadšená, ale ráda si přečtu od autora něco jiného.

orinka3
18. listopadu

Těšila jsem se na husí kůži, ale buď jsem otrlá, anebo to zas tak strašidelné nebylo. Ona už sama postava Větrnice je spíš do pohádky pro děti. A když tam kromě ní vůbec nic nebylo, začlo to být stereotypní. Žádné velké překvapení. Do toho ještě matematicko fyzikální teorie...no. Ale dobře se to čte, to zase jo. Myslím, že Trhlinu hned tak něco nepřekoná.

aishimizu
12. listopadu

Dokud jsem četla knížku večer, byla fajn, až mi běhal mráz po zádech. Přes den jsem jí dočítala a hrozně jsem se k tomu nutila. Karika má lepší knížky.

igor6114
09. listopadu

Páčila sa mi atmosféra, bolo to celkom fajn možno až na ten trochu natiahnutý koniec.

Kerberos
07. listopadu

Trochu víc hororové než jsem u Kariky zvyklá, slabší než Trhlina. Tu oblast znám ,i když takovým věcem nevěřím ,stejně mi zatrnulo.

Trhlina
Trhlina