Smršť

Smršť https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452205/bmid_smrst-rsU-452205.jpg 3 730 213

Nočná jazda autom, naokolo tma a ľudoprázdna pustina. Za tebou prízrak stareny v pohrebných šatách, ktorý je bližšie zakaždým, keď čo i len na chvíľu zastaneš... Fenomén halného vetra je v Poľsku dobre známy a zdokumentovaný. Keď fúka, stúpa počet násilností, nehôd, vrážd aj samovrážd. Ako však tento vietor súvisí s prekliatym cestným úsekom pri Západných Tatrách a prízrakom stareny v čiernom, ktorý sa tam zjavuje? Hrdinovia nového Karikovho mysteriózneho trileru zažívajú tú najhoršiu nočnú moru. V pustom regióne poľsko-slovenského pohraničia ich prenasleduje veterný démon, pred ktorým niet úniku.... celý text

Bee240
12.12.2022 4 z 5

Jozef Karika je můj oblíbený autor...četla jsem od něj už pár knih a například kniha Strach je dle mého velice povedená.
Pan Karika píše o tématech které mám ráda...duchové, přízraky a celkově tajemno.
Smršť se jeví jako tajemný a možná pro někoho strašidelný příběh o záhadné a zlověstné Větrnici. Když přejdu neustálé filozofování hlavních aktérů (bez toho by to ale nešlo) je to dobrý příběh.
Co se týče postav samotných...jejich neustále dohadování a toxická atmosféra která se nesla celým příběhem...mě fakt bavila :D je zajímavé jak strach, nevědomost nebo neschopnost vysvětlit si co se děje s lidmi dělá hrozné věci...a v tomto příběhu je hlavním tahounem "pověst" o Větrnici a Větrnice samotná.
Osobně mi to děsivé nijak nepřišlo, ale zajímavé určitě ano. Ale představa záhadného přízraku který zabíjí lidi je super. Velice oceňuji pohled do minulosti pana Fajnora a jeho zkušenosti s Větrnicí.
Já jako čtenář bych se ale obešla bez té kaše okolo...a postavila bych příběh jen na tom jak Větrnice dohání lidi k šílenství a následné smrti.
Ale jako celek je samozřejmě kniha dobrá a i s tím hlubokým pohledem do lidské mysli je to fajn příběh.
Hvězdičku ubírám za poslední dvě kapitoly...bez nich by byla kniha o dost lepší.

JakeTheDog
14.11.2022 1 z 5

Jozef Karika - Smršť

Poslechnuto jako audiokniha

Jozef karika si stejně jako v případě knihy "Trhlina" vybral "reálný" paranormalní fenomén. Tentokrát se zaměřuje na Halný vítr, který vane v Polsku a okolí Tater. Během něj mají někteří lidé trpět nespavostí, zhoršenou náladou a má docházet i ke zvýšení kriminality. Zdroje článků o Halném větru jsem neprověřoval a nemůžu tak komentovat opravdovost jeho negativních vlivů.

Hlavní hrdina (bezejmenný) zastaví během své pracovní cesty na opuštěném odpočívadle, kde najde ztracenou autokameru. Rozhodne si ji vzít domu, kde začne přehrávat záznamy. V kameře je zaznamenána jízda dvou rybářů. Ta je zpočátku klidná, ale poté co minou stařenku v černých šatech se mění v naprosto chaotické a nebezpečné ježdění bez jasného cíle. Záznam končí v okamžiku, kdy rybáři kameru zahodí na odpočívadlo. Hlavní hrdina se rozhodne záhadu objasnit a proto kontaktuje kamarádku Ninu a jejího přítele Gaba, kteří mu pomáhají v pátrání.

Kniha mi bohužel příliš nesedla. Postavy jsou ploché, jednají poměrně nelogicky a působí jako umělé loutky. Z toho důvodu mi na nich příliš nezáleželo a kniha tím ztratila na napínavosti.

Smršť z mého pohledu selhává i v budování atmosféry a to především kvůli výrazné šablonovitosti, která dělá vyprávění silně odosobněné a předvídatelné. To vše se projevuje hlavně od druhé poloviny. První polovina si určité napětí zachovává díky tajemnu a jeho postupnému odhalování.

Karika do Smršti zapracoval i filosofickou linku, která je zajímavým pohledem na buddhistickou filosofii o vědomí a "prázdnotě". Ta je v příběhu originálně zapracovaná.

Smršť mi nesedla ani po jazykové stránce, která mi připadá nezajímavá. Nedá se jí ale upřít čtivost.

V žánrově podobných knihách je důležitá atmosféra vyvolávající strach a napětí. To se ovšem v případě Smršti vyvolat nepodařilo a proto je mé hodnocení spíše negativní. Příspěvek je ale hodně subjektivní a věřím, že si Smršť své fanoušky dokáže najít.

Hodnocení 2/5

Pokud by někoho zajímalo víc podobných příspěvků :) https://instagram.com/pavelakniha

KerrKnock
26.09.2022 5 z 5

První kniha od autora, kterou jsem četla. V první polovině mě kniha bavila, ale úplně bych si z ní nesedla na zadek, ovšem to, co se začalo dít v druhé polovině, mě naprosto odrovnalo a nedalo mi to spát. Chtě nechtě jsem to prostě musela dočíst na jeden zátah. Bylo to tajemné a člověku z některých scén mrazilo, takový pozvolný thriller přešel do hororu a na konci, když už si myslíte, že vás snad čeká dobrý konec, přijde filozofická bomba, u které člověk přemýšlí snad i nad vlastní existencí.
Byla to fakt neuvěřitelná smršť a já jsem si musela jít hned pro další knihu od autora, protože teď nedokážu číst nic jinýho. Styl jeho psaní je něco neobvyklého. Píše lehce, ale naprosto vás to pohltí a každá stránka se otáčí neuvěřitelně lehce. Rozhodně doporučuji!

Vesmich
16.09.2022 4 z 5

Nádherná jízda! Někde v horách se cosi zase motá a děje, autor nás tam zavede a tam to rozjede. První, co jsem od něj četla, byla tma. Smršť jsem četla ve slovenštině a přijde mi to ještě o úroveň lepší čtenářský zážitek. Tady se postavám moc východisek nenabízí. Konec byl pro mě těžko uchopitelný a celé to trvalo na mě dlouho. Snad osm nebo kolik stran pořád totéž, jako by bylo potřeba to ještě víc pochopit a ještě víc pochopit a ještě víc pochopit...přitom to bylo celkem "pochopitelné" hned na první dobrou...

peter1035
14.09.2022 3 z 5

Celá kniha bola super. Zaujímavý lineárny motív, ktorý sa posúva vpred a napätie ma rovnakú intenzívnu úroveň. Avšak...Príde záver knihy a tam sa prejaví jedna z Karikových záľub v psychologických opisoch. Nie žeby to nedávalo zmysel, alebo to nudilo, ale keď sa nad tým začnete hlbšie zamýšľať, tak sa vám to dostane nepríjemne pod kožu. Nejde z toho strach ako taký, ale strach z vlastnej existencie. Načo som vlastne na tomto svete atď. Pri týchto opisoch viem ako sa asi cítia ľudia ktorí majú ťažké depresie ktoré častokrát končia .....ukončením ich životov. Depresívne naladení ľudia by sa knihám ako smršť, priepasť mali asi radšej vyhýbať.

veronika5179
31.08.2022 4 z 5

Perfektní, škoda toho konce - sám autor se do toho filozofování tak nějak zamotal a nevěděl, kudy ven :)

moničina
23.08.2022 4 z 5

Omnoho lepšie ako Trhlina a Priepasť. Zvlášť prvá polovica knihy bola výborná. Páčil sa mi štýl, akým postavy medzi sebou komunikovali. Toto si viem aj predstaviť vo sfilmovanej verzii. A na rozdiel od Trhliny som knihu nedokázala čítať po zotmení, ta záhadnosť tu bola stvárnená výrazne lepšie. Akurát záver bol slabý a taký moc abstraktný. Len som sa nedozvedela, či takýto jav naozaj v Poĺsku existuje. Išlo len o výmysel autora?

jefff
18.08.2022 3 z 5

Mám Kariku rád. Jeho knihy jsou čtivé, svižné a docela nápadité, navíc ve známých kulisách Slovenska. A přestože nejde o žádné slohově vybroušené dílo, nekroutí se vám při čtení prsty u nohou, jako u jiných domácích (myšleno CZ/SK) autorů. Tma, kterou jsem četl od Kariky minule, se mi líbila o něco víc příběhem a hlavně vyústěním. Smršť začíná stylově a dlouho drží atmosféru na správně hutné úrovni. Konec je za mě nevydařený a filosofování v něm je takové...no nevím. Ale stejně hodnotím pozitivně. Dobrá jízda s Větrnicí!

Amitiel76
18.08.2022 3 z 5

Pan Karika je mým oblíbeným autorem. A "Smršť " je už celkově šestou knihou, kterou jsem od něho měla možnost přečíst. Dlouho jsem ji sháněla po bazarech, než mi štěstí popřálo. Tolik jsem se na ní těšila! Na to temné a houstnoucí budování atmosféry, na strach a hrůzu zalézající vám pod nehty. Na mrazení běhající po těle. Protože přesně tohle, jsem v jeho knihách vždy dostala. To on umí dokonale....
Smršť mi ale bohužel, nic z toho nepřinesla. Snad jen na několika málo stránkách. Jinak velké zklamání. Rozhodně nejslabší Karikova kniha. A to jsem si říkala, že jeho "Propast", bylo jen takové mírné ukročení od vysokého standartu, a že touhle knihou si u mě opět spraví reputaci. Ach jo. Nestalo se.... Kvalita jde od Trhliny a Strachu, nějak pozvolna dolů :-(
Tato kniha měla opět skvělý námět. Opět zajímavé lokality Slovenských hor, se spoustou nevysvětlitelných nehod a bezpočtu obětí. Místní legendy a folklór. Reálný základ. Ale místo očekávaného napětí, dostanete jakýsi filozofický rozbor, který vás totálně udolá, a zničí jakoukoliv budovanou atmosféru. A to i ve chvíli, kdy mu přízrak v černém dýchá pomalu za krk. Ani to se mnou nehlo.... Kniha je plná odborných slov a termínů, odkazů na autory o nichž jsem sotva slyšela, a jaké zastávají názory a teorie nemám ani páru. Všechno to šumělo nějak kolem mě. Transcendentálno mě zde opravdu neoslovilo.
Ale že je to můj oblíbený autor, dávám aspoň za tři :-)

Gilnien
18.07.2022 3 z 5

Moc jsem se nebála, každopádně za nižší hodnocení může na mě až příliš filozofický konec. Nějak mi to nesedlo.

Arwen777
17.07.2022 4 z 5

Čistokrevný horor založený na postupném budování houstnoucí atmosféry, pronásledování a strachu.
Co má společného halný vítr v Polsku a silniční úsek v Západních Tatrách? Jakou roli v tom hraje záhadná stařena v černém? Co se tam děje, že se na tomto místě stalo nejvíce nehod na Slovensku? To vše se snaží vypátrat hrdina knihy po nálezu silniční kamery a po shlídnutí nahrávky.
Mně se kniha moc líbila, splnila účel a vzbudila ve mě mrazení a strach. Autorovi se podařilo perfektně vybudovat atmosféru strachu a paranoi a vystupňovat napětí a hrůzu.
Myslím, že si na tento příběh vzpomenu vždy, když pojedu autem a bude foukat silný vítr. Snad na krajnici nespatřím shrbenou postavu v černém...

Biba_with_Book
03.07.2022 2 z 5

Nejslabsi knizka, co jsem zatim od autora precetla. Melo to potencial, ale ten bohuzel zustal dost nevyuzity.
Postavy nevyrazne a jak zacal Karika radoby filozofovat, musela jsem to odlozit; asi na to nemam dostatecnou kapacitu, ale ten "hluboky" zaver mi prisel jako blaboleni.

Matyesak
03.06.2022 1 z 5

Třetí Karikova kniha (po Trhlině a Strachu) a musím se přiznat, že zdaleka nejslabší dílko. Postavy ploché, neprokreslené. Ani po dočtení mi některá jejich rozhodnutí nedávají smysl. Škoda, prostor by na to byl.
Děj graduje překvapivě velmi brzy, de facto někdy během poloviny. Druhá část se převrací do pseudofilozofického rozjímání, kde děj nejen že ztrácí dech, on se totiž zastaví úplně. Což o to, když by úvahy o transcendentálnu dávaly hlavu a patu, jejich implementaci bych chápal. Bohužel, Karika zcela překrucuje citované autory a mám spíše podezření, že jejich myšlenky nepochopil, jen chybně parafrázoval, protože se mu hodily do krámu (čti do knihy).
Literárně se jedná o jednoduchý sloh; větná skladba je v drtivé většině jednoduchá, bez složitějších konstrukcí. Popis krajiny se redukuje na silnici a osobní auto. Škoda, v tom Karika vyčníval.
Suma sumárum, trillerová jednohubka, bez které bych asi dokázal žít. Jako plus považuji zajímavý námět. Škoda jen, že to zůstalo jen u něj.

Baja333
28.05.2022 3 z 5

Trochu zklamání. Děj super, ale závěr a velká část knihy mi připadali jako diplomová práce filozofa....

hurwajz
19.05.2022 3 z 5

Že by mě Karika přestal bavit? Asi mi jen nesedlo toto dílo....

Pítrs85
28.04.2022 3 z 5

Zatím asi nejslabší Karika, což ale pořád znamená 'kvalitní horor'. I ve Smršti k nám promlouvá hlavní hrdina v první osobě, což já osobně považuju za velký plus, Karika to umí podat stylem, který vás strhne od první stránky. Co mi tentokráte moc nesedlo, byl závěr (nebojte, žádný spoiler :-), ten "ezo-přesah" a "těžké filozofično" se se mnou jaksi nesetkalo. Ale jinak i na počtvrté spokojenost.

kniznistranky
16.04.2022 3 z 5

Jsem z této knihy po dočtení trochu rozpačitá. Začátek na mě působil zdlouhavě, špatně se to četlo, netáhlo mě to dál a trvalo mi, než jsem se do čtení víc ponořila. Odhadem tak kolem 50. strany - a pak dalších následujících cca 100 stran - to začalo být lepší. Zajímalo mě co bude dál, zajímaly mě postavy, zajímala mě celá ta záhada kolem stařeny v černých šatech... Dokonce jsem jednu chvíli hltala každé slovo a opravdu jsem byla napnutá co bude dál. Jenomže ta největší akce se odehrála právě na těch 100 prostředních stranách. Ten zbytek byl slabý, kór na horor.
Konec, ten to dle mého totálně pohřbil. Úplně by stačilo, kdyby vše skončilo tak o 30 stran dřív. Ten závěr se mi nelíbil. Nepřišel mi hororový, děsivý ani nijak jinak strašidelný jak by se u hororu dalo čekat. Byl prostě nudný. Měla jsem chuť to odložit ale nakonec jsem se těmi posledními stránkami prokousala. Možná, kdyby šlo jenom o těch 100 prostředních stran, byla bych nadšenější. Takhle jsem po tom konci spíš zklamaná. Bohužel.

Páájinka
25.03.2022 3 z 5

Úplně super knížka. Jen ten úplný konec se mi nelíbil.

memphisz
12.03.2022 3 z 5

V kraji na hranici mezi jižním Polskem a Slovenskem vane z Tater tzv. halný vítr. Ten ve svých nárazech ničí nejen střechy či porosty, ale umí také nepěkně zapracovat s lidskou příčetností. V lidových pověstech se během něj objevuje větrnice, záhadná stařena v černém, jejíž spatření předznamenává neštěstí. A k tomu máme na Slovensku úsek, který je jedním z nejsmrtelnějších, zvláště, když začne vát vítr... A pak tu máme skupinu kamarádů, která tyto okolnosti jede prozkoumat. Dostanou se tak do nahodilé zoufalé jízdy po Slovensku a Polsku. Před něčím utíkají, něčím, co je s každým zastavením blíž a blíž. Je to strašidlo, démon? Nebo projev kolektivního nevědomí, společného blouznění? Anebo jde o fantasma, vytvořená každým z nás? Závěr knihy je hodně filozofující, ale nejak mi to k postavám nesedělo. Atmosféra zoufalství a únavy by se ale dala krájet.

tamara1351
11.03.2022 5 z 5

Tak tohle bylo psycho.Parádní jízda.Smršť v horách,smršť v autě,smršť v lidech...........a to si pak řeknete,že si třeba jen tak vyjedete na krátký výlet.Nečekaný filozofický závěr a velmi uvěřitelný popis stavu blízkého smrti vyšvihly tenhle příběh o laťku výše.