Smršť

Smršť https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452205/bmid_smrst-rsU-452205.jpg 3 730 214

Nočná jazda autom, naokolo tma a ľudoprázdna pustina. Za tebou prízrak stareny v pohrebných šatách, ktorý je bližšie zakaždým, keď čo i len na chvíľu zastaneš... Fenomén halného vetra je v Poľsku dobre známy a zdokumentovaný. Keď fúka, stúpa počet násilností, nehôd, vrážd aj samovrážd. Ako však tento vietor súvisí s prekliatym cestným úsekom pri Západných Tatrách a prízrakom stareny v čiernom, ktorý sa tam zjavuje? Hrdinovia nového Karikovho mysteriózneho trileru zažívajú tú najhoršiu nočnú moru. V pustom regióne poľsko-slovenského pohraničia ich prenasleduje veterný démon, pred ktorým niet úniku.... celý text

Petraadeen
25.12.2021 5 z 5

Knihu som mala na jedno popoludnie (audiokniha, P.Kocis cita vynikajuco, mimochodom)
Tento autor je velmi prebudeny, comu som rada. Veci, ktore citam len v spritualnejsie zameranych materialoch sa uz dostavaju do povedomia aj v takychto "normalnych" knihach. Super!! Podla komentov sice vidim, ze este stale tomu vela ludi nerozumie, a nudi ich to, co je sice skoda, ale autorovi za odvahu palec hore. Musel tusit, ze ho to bude stat nizsie hodnotenie v tejto dobe. V buducnosti - ktovie ;)

Prey
25.12.2021 3 z 5

Děje poměrně málo, závěrečná transcendentální pasáž strašně natáhnutá, ale stejně je to ten psychologický horor, který Karika umí a který od něj chcete. Byl jsem napnutý. Škoda, že knihu nerozpracoval víc (například případy v Polsku), šlo to rozkošatět. (Čteno v překladu Jiřího Popioleka.)

RadekMartinek
20.12.2021 2 z 5

Dávám 2 a půl hvězdy. Jako horor to nefungovalo. Postavám jsem to nevěřil, nicméně je tam rozpracovaná teorie, o které čím víc člověk přemýšlí, tím víc znepokojující logiku v ní nachází. +Kvalitně popsaný Mágův přechod přes Abyss.

AlbionFoxyFox
19.12.2021 4 z 5

Většina knihy byla přesně to, proč knihy Kariky vyhledávám - děsivá, mrazivá atmosféra, nadpřirozeno podáno děsivou formou, prostředí hor. Posledních 30 stran jsem četla ale spíš jako cizí řeč, závěr mě nebavil a nebýt toho, dala bych 5 hvězd :( Škoda, kniha měla u mě nakročeno k těm nejlepším, které jsem v žánru hororu četla.

Er.es
07.12.2021 3 z 5

Další brrr čtení od Kariky, ale ten konec... Měl zůstat u toho děsivého a nechat čtenáře až do konce s husinou na kůži.

Ale gradování příběhu v podobě matematicko/fyzikálně/filozoficko/a bůh ví co ještě úvah, kdy jsem nechápala ani jedno slovo ve větě, příběh pohřbíval...

Ale start boží, docela lituju ostřílený hororový čtenáře, které už nic nerozhodí, protože kdyby můj strach byl elektřina, rozsvítí celou zeměkouli :-D

Jó Pepíno, ještě chvilku takhle pokračuj a přestanu jezdit na Slovensko!! :-D

Kathy77
04.12.2021 5 z 5

Zajímavý příběh a opět mám o čem přemýšlet. Prozatím všechny (3) knihy, které jsem od J. Kariky přečetla se mi líbily a chystám se na další. Styl psaní mi vyhovuje, napětí pozvolna narůstá s každou stránkou a konec.. nečekaný. Přesně jak mám ráda. Rozhodně neřeším proč to autor napsal tak a že to mohlo být jinak.. Hodnotím knihu jako čtenář a za mě spokojenost. Doporučuji všem, kteří mají rádi napětí, psychologii, horror, thriller i nadpřirozeno;-)

adela2316
30.11.2021 3 z 5

(SPOILER) Kniha byla chvílemi dost napínavá, ale musím říct, že až tak nadšená z ní nejsem, dokonce 10 posledních stran jsem pročítala ne úplně důkladně. Nicméně mě dost překvapil ten dejovy zvrat, jakože všechno dobrý, jedem na výlet, a pak tolik (zbytečné ?) Smrti.

Basta1912
29.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Po přečtení Trhliny jsem se jala přečíst všechny knihy od pana spisovatele - přiznávám, že kdybych nečetla Trhlinu, tak by mě něco takového ve snu nenapadlo. Smršť je naštěstí jedna z těch lepších. Ne moc tlustá, čtivě psaná, napětí graduje... a pak - jak to u pana Kariky bývá, tak trochu zmršený konec :( což je zvlášť tady smutné. Kdyby to ukončil tím rozjetím na rodinku a nechal čtenáře si domyslet jak to dopadlo, mohl si ušetřit nejen pár stránek, ale i zklamání jednoho čtenáře. Znovu opakující se motiv všech knih - partnerské neshody, jo a ty matematickofyzikální teorie - absolutní krok vedle. No, až na ten konec - celkem fajn.

Liilith
28.11.2021 4 z 5

Ve své nové knize se slovenský spisovatel Jozef Karika vrací k tomu, co umí nejlépe: k psychologickému hororu ohledávajícímu sílu strachu a lidské podvědomí. Titulní smršť odkazuje na reálný jev spojený s takzvaným halným větrem, který na polské straně Tater vyvolává zatemnění mysli, zvýšenou kriminalitu, rvačky a sebevraždy. Hlavní hrdina, jenž (podobně jako v ostatních autorových knihách) ničím nevyčnívá z průměru, se po nálezu autokamery s podivnou nahrávkou zaplete do vyšetřování vysokého počtu nehod a úmrtí v okolí Liptovské Mary. Zjistíme, že sem z Polska zasahuje onen prokletý vichr a že se zde zjevuje démon větru, který po kraji rozsévá šílenství a smrt. Poměrně obvyklá žánrová zápletka pronásledování fantasmatem, před nímž nelze uniknout, má silnou atmosféru a knize nechybí spád ani dobré dialogy, ovšem v porovnání s autorovými staršími prózami Strach či Trhlina je děj mnohem přímočařejší...

iveta3689
26.11.2021 3 z 5

Dobře napsané, čte se to samo. Námět zajímavý, ale celek mě tolik nebavil. Ze začátku je příběh napínavý, pak se ale začnou opakovat situace a myšlenky a konec je dost natahovaný. Filozofování ději také moc neprospěje. Z knihy nejsem nijak nadšená, ale ráda si přečtu od autora něco jiného.

orinka3
18.11.2021 2 z 5

Těšila jsem se na husí kůži, ale buď jsem otrlá, anebo to zas tak strašidelné nebylo. Ona už sama postava Větrnice je spíš do pohádky pro děti. A když tam kromě ní vůbec nic nebylo, začlo to být stereotypní. Žádné velké překvapení. Do toho ještě matematicko fyzikální teorie...no. Ale dobře se to čte, to zase jo. Myslím, že Trhlinu hned tak něco nepřekoná.

aishimizu
12.11.2021 3 z 5

Dokud jsem četla knížku večer, byla fajn, až mi běhal mráz po zádech. Přes den jsem jí dočítala a hrozně jsem se k tomu nutila. Karika má lepší knížky.

igor6114
09.11.2021 4 z 5

Páčila sa mi atmosféra, bolo to celkom fajn možno až na ten trochu natiahnutý koniec.

Kerberos
07.11.2021 3 z 5

Trochu víc hororové než jsem u Kariky zvyklá, slabší než Trhlina. Tu oblast znám ,i když takovým věcem nevěřím ,stejně mi zatrnulo.

Delewar
06.11.2021 2 z 5

To je tak,keď niekto zo slovenskej reality chce spraviť niečo na spôsob seversko-americkej noir horovo-parapsychologickej novely a myslí si,že ak už napísal asi 5 podobných (vlastne celkom rovnakých) kníh, jedna sa musí podariť.
Žiaľ, ani tentoraz nie...
A to tu má na slovenské pomery celkom hutnú reklamu.
Radšej sa mal autor držať témy mafie a prvotných námetov,lebo toto parapsycho mu nejde...

evilunicorn
02.11.2021 5 z 5

A další kniha kde půjdu proti proudu v hodnocení. Karikovou silnou stránkou je vytváření atmosféry a to se mu povedlo i zde. A byť zde legenda místa, potažmo úkazu,nejde tak do hloubky jako u Trhliny, i tak jsem při čtení měl husinu. Téměř komorní horor, kde si autor vystačil jen s pár postavami, ale o to víc přidal akce a řekl bych, že i surovosti. Nevadil mi ani konec, vždyť kdo ví, co se člověku v jeho posledních chvílích honí hlavou. Za mě spokojenost.

Limonadovyjoe
23.10.2021 2 z 5

První a trochu rozporuplné setkání s Jozefem Karikou.
Komorní hororový příběh se čtyřmi "hrdiny" a ženou v černém bloudící podél cest.
No co napsat... Kniha je šílenstvím skupinky lidí v přímém přenosu, prchajících v autě napříč Slovenskem před děsivým přízrakem. Hororem je ale i zavření tří vyloženě nesympatických, rozhádaných postav do auta, bez možnosti vystoupení a úniku.
Přiznám se, že na začátku mě příběh pohltil a nedokázala jsem přestat číst i přesto, že to bylo pěkně strašidelný. Líbí se mi i využití slovanského folklóru.
Naopak od poloviny knihy už se mi dařilo nádherně usnout u čtení. Děj se začne lámat, nejdřív je to k smíchu, přibyde až přespříliš filozofie, zkratkovitého jednání a co si budem.. závěrečná one man show už závěr neutáhne.
Podle hodnocení tohle ale nepatří k tomu nejlepšímu co autor napsal, takže u mě dostane ještě šanci..

"Když fouká halný, stoupá počet násilností, vražd i sebevražd".

lapagerie
19.10.2021 3 z 5

Další hezky mysteriózní knížka, která se dá shltnout za den či dva. Postavila bych ji asi za Tmu, Strach a Trhlina jsou o level výše. Děj je svižný, rychle ubíhá a hezky vás vcucne. Některé situace jsou lehce přitažené za vlasy, ale s tím u Kariky tak nějak počítám. Pár stránek před koncem bych klidně přeskočila, na mě byly až moc "filosofické"? Ale jinak to je opravdu smršť.

Lenda777
15.10.2021 3 z 5

Kniha skvělá, atmosférická, nemám co vytknout... Jen ten konec. Natahovanej jak nudle, uf.

LenkaWal
12.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Až na ten zdlouhavý konec se snahou o vysvětlení to bylo super. Kdyby to zůstalo u tajemného přízraku, o kterém se člověk víc nedozví, asi by to bylo lepší. Děsivější. Konec už lehce nudil. Ale i tak se těším na další knížky. Karika je top.
Ale všemi deseti doporučuju audioknížky. Peter Kočiš tam svým hlasem naprosto sedí. Super interpretace.