Smršť

Smršť https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452205/bmid_smrst-rsU-452205.jpg 3 730 215

Nočná jazda autom, naokolo tma a ľudoprázdna pustina. Za tebou prízrak stareny v pohrebných šatách, ktorý je bližšie zakaždým, keď čo i len na chvíľu zastaneš... Fenomén halného vetra je v Poľsku dobre známy a zdokumentovaný. Keď fúka, stúpa počet násilností, nehôd, vrážd aj samovrážd. Ako však tento vietor súvisí s prekliatym cestným úsekom pri Západných Tatrách a prízrakom stareny v čiernom, ktorý sa tam zjavuje? Hrdinovia nového Karikovho mysteriózneho trileru zažívajú tú najhoršiu nočnú moru. V pustom regióne poľsko-slovenského pohraničia ich prenasleduje veterný démon, pred ktorým niet úniku.... celý text

karel6097
21.06.2021 1 z 5

Za co Panebože,za co? Větší blábol jsem dlouhu nečetl.Tohle je "dílko" u kterého jsem se nejen nebál,ale hlavně si přál ať to již skončí.Šílené a nelogické jednání hlavních postav mě neskutečně vytáčelo.Posledních deset stránek knihy obsahuje filozofické poluce hlavního hrdiny a jsou
takřka nečitelné.Člověk má co dělat knihu někam nedhodit.Ne tohle není Stephen King ,tohoto skvělého vypravěče nečekejte.Toto je spíše
příběh opilého traktoristy z východního Slovenska.Bude vám ho vyprávět po pěti pivech a šesti borovičkách.Podle toho mu také budete rozumnět a podle toho vás bude také "bavit"....

Ondra_P
16.06.2021 3 z 5

Jak už bylo zmíněno. První polovina skvělá, napínavá.. Druhá polovina nudná a čtení se i u tak tenké knížky táhlo. Zatím nejslabší ze 4 Karikových knížek co jsem četl.

Ziriath
13.06.2021

Nedočteň hřbitov, konečná stanice, prosíme cestující, aby vystoupili!

Možná jsem jen odvykla čtení, ale ukázalo se, že na nesnesitelné napětí rozhádaného páru, do kterého je čtenář prostřednictvím Karikova (asi) self-insertu vtahován, prostě nemám náladu. Been there, done that. Nepotřebuji o tom číst. To byl problém i Trhliny, ale tam to kompenzovala mystická atmosféra a zajímavý příběh.
Když si to srovnám s tím, jak mistrovsky a opravdu hororově dokázal Karika popsat scénu z masakru ve Srebrenici v Čiernej hre, tak sorry, ňáká bába u silnice mě fakt nebere.
Podobně jako třeba ve filmu To podle Kinga byl zrovna ten klaun nejméně děsivá věc, oproti tomu, co tam dělali prostě jen lidi.

martinaandulka
12.06.2021 5 z 5

Za mě supeeeer,líbilo se mi stejně jako Trhlina,je to napínavý pozvolný trhiller,který mi vleze pod kůži jako Halný vítr... .Těším se na Tmu a Strach.

Boboking
12.06.2021 3 z 5

Trhlina super, Strach skvělý, Tma dobrá, ale Smršť ...? Nevím, takový nesourodý příběh. Hrdinové jsou chvíli posedlý záhadou přízraku stařeny, aby v další kapitole to považovali za blbost. Do toho policista s příběhem o Kuciakovi a jiných levotách slovenské policie... V závěru to dostane konečně hororový nádech, ale vše nějak autor zabil podivným filozofováním o smyslu života a bytí v poslední kapitole.

lukas1038
10.06.2021 3 z 5

Zdá se to jen mně, nebo je každá Karikova postava na chlup stejný životní ztroskotanec? Trhlina, Strach, Smršť...predstavuju si neustále toho stejného týpka.

Kniha byla ale do dvou třetin dobře napínavá. Karika opět dovedl vykreslit super atmosféru. Souhlasím ale se všemi, kteří tu tvrdí, že ji zabilo zdlouhavé filozofování a přemítání o fyzice. Pokud jsem četl správně, hlavní hrdina je účetní, ne filozof. Myšlenky, které se mu honily hlavou jsem mu zkrátka nevěřil a působilo to celé spíš směšně. Poprvé se mi stalo, že jsem přeskakoval odstavce.

alibaba72
05.06.2021 3 z 5

Tak já nevím, první půlka knihy mě fakt bavila, pak přišla scéna ne benzinové pumpě a vše to šlo do kopru. Omlouvám se, ale za mě je druhá půlka knihy opravdu strašná. A takový tam byl potenciál.

lenkaabooks
03.06.2021 4 z 5

Moje první kniha od autora a určitě ne poslední. Bylo to mrazivé, sice až moc filosofie - tu jsem úplně nedávala, přesto je to možnost jak hledat vysvětlení děsivých nehod a přízraků. Halný vítr při kterém stoupá zločinnost, zajímavý fenomén v Polsku, zaduje i na Slovensko.

Jessie_K
25.05.2021 1 z 5

Budu zase zlá - celkem zklamání, hlavní postavy nesympatické, občas se v knize objevilo napínavé místo, ale nic závratného a ten konec? Asi šest stran filozofického monologu o ničem. Absolutně to pro mě ten příběh zabilo. Jediné plus je to, že jsem se dozvěděla o tajemném větru a dalším magickém místě blízko našich hranic, o kterém jsem doposud neslyšela..

yetti09
25.05.2021 3 z 5

Moc jsem se těšila na další knihu od autora - Trhlina patří mezi moje nejoblíbenější knihy vůbec... Tady byla atmosféra ze začátku stejně dobrá, ale "větrnice" na mě byla už trochu moc. Příběh prostě nefungoval, i když zde byl použit téměř stejný "vzorec" jako v Trhlině. Hlavní problém podle mě je, že je těžké vybudovat/a udržet mrazivou atmosféru - obzvlášť, když má kniha jen 248 stran.
Knihu provází zbytečně moc vulgarit a závěr byl - zvláštní.

Dela111
24.05.2021 4 z 5

Tady zvolil autor dobrý námět. O fenoménu halného větru jsem dosud neslyšela, ale že počasí a obzvlášť vítr mají vliv na lidskou psychiku je známá věc.
Děj, kde auto ujíždějící temnou nocí po opuštěných horských silnicích pronásleduje přízrak stařeny v černých šatech, v podstatě zajišťuje půlku úspěchu u mysteriózního thrilleru. Bylo to napínavé, tajemné, mělo to správnou hororovou atmosféru a svižné tempo.
Celé je to sice dost jednoduché, ale mě to bavilo. Bohužel závěr to pokazil. K takovému příběhu tam toho filozofování o životě, smrti a něčím mezi bylo moc a hromada fyziky to dorazila. Málem vědecké pojednání do hororu nepatří, jistě to šlo napsat tak, aby tam toho bylo méně. Mně to pokazilo celkový dojem z knihy. Dám 4*, ale to hodně přidávám, nehodnotím ten závěr.

Polík
23.05.2021 3 z 5

Tak přečetla jsem za pár hodin, nemohla jsem se od toho odtrhnout.. ale je fakt, že filozofické debaty jsem očima přeskakovala, na to moc nejsem. Děsivé, jako všechny knihy od Kariky :-)

Marekh
21.05.2021 4 z 5

Na knihu jsem se těšil a byl jsem zvědavý, jak se mi bude líbit. Autora mám rád, četl jsem od něj tyto knihy: Trhlina (100 %), Tma (60 %), Na smrt (90 %) a Strach (80 %). Pro mě je TOP kniha Trhlina, naopak zklamáním byla kniha Tma, která se mi moc nelíbila. Kniha SMRŠŤ splnila moje očekávání a určitě jsem se nenudil. Knihu hodnotím na 80 %.

Přestože Smršť má poměrně nízké hodnocení na Databázi knih, tak se mi kniha celkově líbila. Jedná se o mysteriózní thriller. Zajímavý námět (halný vítr v Polsku), o kterém jsem v minulosti neslyšel. Děj se odehrává na Slovensku a v Polsku, kniha vyvolala ve mně pocity strachu.

V této knize autor více filosofuje, což mu někteří čtenáři vyčítají, ale já to jako negativum nepovažuji. Filosofování nebylo příliš a aspoň jsem více zapojil mozkové závity a čtenář se může více zamyslet, byť se jedná o žánr thriller.

Kniha mě vtáhla do děje od samotného počátku a s napětím jsem čekal, jak to všechno dopadne. Knihu jsem přečetl na jedno posezení. V knize se nachází také vulgarismy, které nemám v knihách rád, pokud nejsou nezbytně nutné.

Kniha má pěkný přebal.

Alimak7
20.05.2021 4 z 5

Karikův styl psaní se mi moc líbí. Hned se do příběhu vcítím, prožívám ho a ani u této knihy tomu nebylo jinak. Závěr se mi také líbil, neměla jsem s ním problém, naopak nutil trochu přemýšlet o sobě. Dávám o hvězdičku méně, protože přeci jen Strach a Trhlina byly o něco lepší. Těším se na další knihu. :)

Cryptkeeper
19.05.2021 4 z 5

Karika tyhle jednoduché zápletky,ve kterých se ocitl většinou každý z nás,prostě umí. Mrazivé,místy přímo děsivé,tísnivá atmosféra. Jediné,co mi vadí,bylo těch pár posledních stránek. Člověk,který si koupí tuto knihu,rozhodně nepotřebuje číst o této problematice,která totálně zabila atmosféru a děj knihy.

Tatrman
17.05.2021 2 z 5

Od tohoto autora jsem četl snad vše, co v češtině vyšlo. A ptám se, je to ten stejný Karika, který napsal Trhlinu nebo skvělý román Na smrt? Protože tato kniha je opravdu "slátanina". Chybí dřívější napětí, nečekané zvraty, mrazení v zádech. Hlavní postavou je zde tak málo uvěřitelná "větrnice", která je jak vystřižená ze slohové práce nadšeného osmáka na téma Děsy kolem mě.
Bohužel, Jozefe Kariko, možná je to poslední kniha, kterou jsem od tebe přečetl. Zklamal jsi mě...

trollkvinna
15.05.2021 2 z 5

Bohužel musím dát nízké hodnocení. Tma, Trhlina a Strach mám ráda. Těšila jsem se proto i na tuto knížku, začalo to dobře, nějaké ty české/slovenské pověry. Pak do toho začal plést filozofii a vnímání jiných sfér a podobné věci. Po polovině už jsem byla chladná a poslední stránky jsem přelétla. Tentokrát mě Karika tolik nepotěšil, naštěstí to nemělo ani 200 stran.

NymphMaeve
11.05.2021 4 z 5

Celou knihu jsem si říkala, jak je to úžasný příběh, navíc s prvky českých pověr, které sama neznám. Akce začala celkem brzy, což se dá pochopit v ohledu na menší rozsah knihy. Vyprávění je poutavé a zajímavé od začátku do asi tří čtvrtin. Vyšetřování přízraku staré ženy se nevleče a je plné akce, kterou jsem si užívala a měla čas o tom všem i přemýšlet. Charaktery na mne působily věrohodně a mile, sám vypravěč mi byl sympatický. Ke konci se však autor zacyklil v matematicko-filozofické úvaze, kterou jsem neměla šanci pochopit a musela i dohledávat informace k lepšímu porozumění. Je to škoda, u knih Jozefa Kariky jsem se ráda bála i přemýšlela nad formami nadpřirozena, ale tohle bylo moc. Zkazilo mi to závěr knihy i celkový dojem. Kdyby to bylo o půlku kratší a polopatější, možná bych hodnocení nestrhávala. Tady mi to přišlo, jakože autor měl málo stran, tak to natáhl odborným výtahem, který si pro knihu připravoval jako pracovní materiál. Velká škoda.

twiggynka
11.05.2021 3 z 5

Co ke knize říct? No asi jen to, že kdyby to byla povídka na cca 50 stran, tak bych dala hvězdiček víc. Některé pasáže se nekonečně vlekly. Posledních x stran bylo nekonečných.

Lexina
10.05.2021

Moje první kniha od Kariky. Asi jsem od toho čekala něco jiného. Celkově to špatné nebylo, začátek dobrý, příběh zajímavý a napínavý, ale konec mě zklamal. Jednání postav lehce nelogické, proti srsti mi byly i filozofické rozbory... Uvidíme u dalších.