Smršť

Smršť https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452205/bmid_smrst-rsU-452205.jpg 3 730 215

Nočná jazda autom, naokolo tma a ľudoprázdna pustina. Za tebou prízrak stareny v pohrebných šatách, ktorý je bližšie zakaždým, keď čo i len na chvíľu zastaneš... Fenomén halného vetra je v Poľsku dobre známy a zdokumentovaný. Keď fúka, stúpa počet násilností, nehôd, vrážd aj samovrážd. Ako však tento vietor súvisí s prekliatym cestným úsekom pri Západných Tatrách a prízrakom stareny v čiernom, ktorý sa tam zjavuje? Hrdinovia nového Karikovho mysteriózneho trileru zažívajú tú najhoršiu nočnú moru. V pustom regióne poľsko-slovenského pohraničia ich prenasleduje veterný démon, pred ktorým niet úniku.... celý text

Veroba
09.05.2021 5 z 5

To teda byla smršť! Přečteno za dva dny.

jprst
03.05.2021 1 z 5

Po předchozích autorových knihách s podobnou tématikou jsem neměl žádné přehnané očekávání, ale tato jeho kniha byla ještě horší než jsem čekal. Kladem byl nízký počet stránek, takže mě ta zbytečná ztráta času tolik nemrzela, ale četbu další knihy tohoto autora si rozhodně dobře rozmyslím.

intelektuálka
03.05.2021 4 z 5

Nemohla jsem odolat - ta krajina kolem Liptovské Mary mi ještě leží ve vzpomínkách ....i my tu zažili větrnou bouři .../

Čtení opravdu horrorové - pokud se vcítíte - a i vy začnete utíkat před Větrnicí - na konec knihy, aby přišlo rozluštění ....

" Ať už jdeš kamkoli, ať děláš nebo vidíš cokoli, potkáváš se s jedinou realitou, které nemůžeš utéci, s vlastním vědomím ...."

Závěr je opravdu náročný - se filozofickými odkazy ....

Jediná cesta, jak bojovat se zlem, je postavit se mu tváří v tvář ....a ponořit se do vlastního vesmíru....

IvetKl
01.05.2021 4 z 5

Proč ten konec? Proč to filosofování? Kniha mohla být velice zajímavá, i když místy zdlouhavá, ale ten konec mně naprosto znechutil náladu....Poslední dobou se toto u Karikových knih objevuje čím dál častěji a ve větší míře. Věčná škoda...

Rade
29.04.2021 2 z 5

Trhlina výborná, Strach hodně dobrý, Tma tak napůl… U všech těchto tří knih však pohlcující atmosféra.
Tady zklamání. Neumím říct přesně proč, prostě to na mě nefungovalo. Nemělo to logiku, hlavním protagonistům jsem nerozuměla, nekonečné filosofické rozhovory doprovázející akční děsupné scény mi dohromady nešly. Začátek ještě fajn, pak už jsem se ztrácela.
Hlavní postavy příběhu vědí, že většina lidí v jejich situaci zemřela v důsledku chaotického ježdění po silnici, a přesto udělají to samé, a dokonce jedou z civilizace dobrovolně do opuštěných hor, proč, bůh suď, pokud smršt v duši nemá vysvětlení, nerozumím tomu. Jo, bloudění v Trhlině, to bylo jiný kafe…
Chápu, že takovéhle knihy jsou čistě individuální, něco vás chytne a osloví, zabrnká na podvědomí a skryté strachy. Tady mě to prostě nechytlo, děsivé scény mě míjely. Škoda…

Výhrady k obálce (vydání Argo 2021), krajina na ní nemá s reálnou krajinou, ve které se děj odehrával, nic společného (oproti slovenskému vydání). To je něco, v čem Karikovým knihám fandím, vše se odehrává na skutečných místech, která můžeme při čtení sledovat na mapě, takže děj má potenciál působit hodně autenticky a věrohodně. V předchozích Karikových knihách, a v počátku i zde, tohle funguje bezvadně.

maca_t
27.04.2021 4 z 5

Od autora jsem si poslechla dvě audioknihy Tmu a Trhlinu ze kterých jsem byla nadšená. Takže jsem byla zvědavá jak vlastně píše. Námět knihy se mi líbil. Ale na to, že má jen "pár stránek" se mi to trochu vleklo. Jinak napětí a takový ten hororový pocit splnila.

gordon13
26.04.2021 3 z 5

Přečetla jsem na jeden zátah, zajímavý námět, začátek mě zcela pohltil, protože psané je to moc pěkně, ale od poloviny stráášně zdlouhavé... Z knihy jsem měla prapodivnou náladu, to pan Karika skvěle dokáže-vytvořit zvláštní atmosféru. Za mě 3,5 hvězdy za nekonečnou druhou půlku :-)

Ookmalej
25.04.2021 4 z 5

Karikuv styl ma v sobe neco z Kinga. O tom neni pochyb. Navodi bezutesnou atmosferu, dostatecne si hraje s emocemi ctenare, tvaruje postavy jako kdyz dite modeluje z plasteliny.
Chvilemi me prijemne mrazilo, na druhou stranu Karika ma urcita schemata v psani, ktere pozorny ctenar muze vysledovat.

Jen mi vadil font knihy (Argo). Blbe po tom klouzaly oci.

Jinak jsem s knihou spokojena. Autor splnil ma ocekavani.

Adris
24.04.2021 2 z 5

Za mě bych tuto knihu bohužel nedoporučila. Není strašidelná. Připadala jsem si, jako bych četla sbírku výňatků filozofů o vesmíru, životě, vnímání reality. Posledních pět stran jsem nečetla (*spoiler : přála jsem si, ať už zhebne a nechá si ten monolog), bylo by to jako číst latinský text . Musela bych nad tím šíleně přemýšlet a na takovou knihu jsem fakt neměla náladu. Já chtěla bubáky a pověsti. Což jsem ze třetiny dostala. Pak tam bylo násilí a hlavně fůra dost odborného filozofování. Jakože totálně. Jako byste vzali bakalářku a četli si teorii. Bohužel. Hvězdičku za námět (že jsem se "něco" dozvěděla) a za čtivost v prostřední části knihy.

Tyn_a
19.04.2021 5 z 5

Na Kariku nedám dopustit, ať si říká kdo chce, co chce. Pro mě je to král strachu.

To neskutečný napětí by se dalo krájet, obzvlášť v této knize. Přečetla jsem od něj už dvě a zatím vyhrává Smršť, na plné čáře. Strašně se mi líbí jeho styl psaní, je to tak nad věcí, protkané trefně časovanými vulgarismy, které mě vážně baví.
Jaká škoda, a budu se opakovat, že má tak málo stránek. Za pár hodin je po všem a člověk jen stačí vydechnout a tiše prosit o další nálož.

Doporučuji všemi deseti :))

ArwenAragorn
19.04.2021 2 z 5

40%

Není to špatný nápad, dobře vymyšlené, na začátku slušná atmosféra, ale hrozně moc zdlouhavé na to, abych vydržela napnutá. Knížku jsem v závěru odkládala se zklamáním.

het2
16.04.2021 3 z 5

"Smršť" začíná dobře. Tajemstvím a zneklidňující atmosférou tak trochu pokukuje po skvělé Karikově "Trhlině". Jenže v momentě, kdy se pátrání rozjede a knížka by měla začít nabírat na obrátkách dochází k naprostému opaku (s čestnou výjimkou pana Fajnara, a to hned několikrát). Napětí, strach a touha přijít záhadě na kloub? Nic z toho se strašně dlouho nedostavilo. Těžko říct proč. Řemeslně je to dobré... ale postavy jsou nudné a šablonovité (a jak je Karikovým zvykem i celkem nesympatické), děj utahaný a ta "babka" kolem které se to celé točí? No ta "babka" je prostě jen taková "babka" u cesty... dlouhou dobu nic víc. Ať se autor snaží sebe víc. A já se nudil.
Vlastně mne to začalo jakž takž bavit až v poslední čtvrtině, zhruba od přejezdu hranic, kterou tady paradoxně část hodnotících zatracuje. To je dle mého část, kdy nejen onen tajemný fenomén, ale i Karika sám, začne konečně ukazovat svou sílu. Atmosféra houstne, zkoumání povahy reality (i když nijak převratné) z mnoha úhlů pohledu (psychologie, filosofie, kvantovka) mne bavilo a Karika je prostě v popisu těchhle "trhlin" a stržených opon dobrý. A i ten konec by ušel. Nebýt toho naprosto zbytečného několikastránkového závěru, který vlastně úplně změnil vyznění celé knihy. Škoda...

---------
Poznámka pod čarou: Pokud se chcete bát každého zaševelení větru, přečtěte si raději Bradburyho "Vítr". Zabere Vám to mnohem kratší dobu, ale bát se budete mnohem déle. Vlastně asi napořád ;)

Mona-Lisa
14.04.2021 4 z 5

"Zdálo se mi sice, ze události ožily vlastním životem, ze se rozbíhají a ženou se rychleji, než jsem chtěl, ale už jsem to nedokázal zastavit."

Začátek super. Atmosféra je krásně temná - nepřívětivé počasí příběhu příhodně sekunduje a pochmurnost tak ze stránek přímo sálá.
Jde to hned k věci. Strohé dialogy a rychlý sled událostí jdou naproti k výslednému napětí.
Další mysteriózní thriller, kde je tentokrát v centru nebezpečný silniční úsek a záhada s ním spojená.
Vzor mi ale přišel stejný jako v Trhlině. Jedna postava úplný popírač a dvě, které jsou nalomení od začátku, postupně všichni začnou hledat fakta a pak s děsivými nahromaděnými informacemi do toho spadnou všichni a není cesty ven. Ale za mě nic proti ničemu. Tento styl mi sedí. Aspoň do příběhu zaplouvám hezky pozvolna jako postavy. Nejdřív pochybovačné, potom s nadšením a nakonec si ze strachu radši porožínám všude v baráku.
No bála jsem se slušně a do tří čvrtin knihy se ani chvíli se nenudila.
ALE! Pak přišel trošku zdlouhavý konec plný pojmů jako subjektivní univerzum, fantasma, kvantová koncepce.....no celkem mi to snížilo výsledný dojem, ale pořád kniha obstála na 4 hvězdy.
Není to tak komplexní a hluboké jako Na Smrt, ani tak děsivé jako Trhlina. Přesto to má něco do sebe. Karika prostě ví, jak zaseknout udičku.
Ještě ale dodám, ze MILUJU horory, tajemno a celkově pocit strachu. A vystrašit mě a tím uspokojit moji dušičku není vůbec těžké. Takže úplně chápu, že jinému čtenáři může zápletka určitě přijít vycucaná z prstu.

Epes
14.04.2021 3 z 5

Čtivé jako každý Karika, ale snaha dát větrnici nějaký vědecký podklad byla hodně slabá a spíše celému příběhu uškodila. Namísto několika stran existenciálního bilancování v závěru knihy bych byl radši, kdyby autor ponechal na čtenářově fantazii, aby si konec domyslel. Schéma, kdy se hlavní hrdina pátrá po nějaká záhadě na základě náhodně nalezených záznamů, už tu bylo (gramodesky z blázince).
Když to takhle půjde dál (jen ať!), za chvíli nebude na celém Slovensku jediné místo, kam by se člověk nebál vyrazit, že se tam dostane do smršti paranormálních jevů...

blackoutzuzi
13.04.2021 3 z 5

Porovnáme-li Smršť například s Trhlinou či Tmou, tak zcela upřímně říkám, že se těmto hororům absolutně nevyrovnala. Za mě jí chyběla jistá míra uvěřitelnosti. Jako jasný, je to mystery horor, ale i tak to už na mě bylo "too much". Příliš nereálných situací, příliš uspěchané tempo - ačkoli to bylo nadupané akcí a neustále se v příběhu něco dělo, měla jsem pocit, že mi autor nedává dostatek prostoru, abych všechny ty situace a emoce dokázala vstřebat. Kdyby jich nebylo tolik, tak bych zrovna tohle hodnotila jako plus, ale tady mi to prostě nesedlo. A ten konec, to už bylo vážně moc přitažené za vlasy.

Abych ale nebyla jen kritická - četlo se to moc dobře (to je u Kariky už taková klasika), děj vás hned vtáhl a odsýpal (jak už jsem psala, na mě bohužel až moc rychle, klidně bych ocenila, kdyby autor přidal dalších 100 stran navíc), námět byl super a charaktery postav se autorovy povedly skvěle vykreslit - vsadím se, že všechny tři hlavní postavy budete nesnášet stejně jako já :D

Kopec91
13.04.2021 4 z 5

Knihu jsem dočetla předevčírem a musím říct, že jsem ji chvíli rozdýchávala.
Jsem ráda, že nebydlím na Slovensku a nemusím jezdit autem za.. řekněme (ať neprozrazuju) nepříznivého počasí :D. Ale je fakt, že mám při řízení nepříjemný pocit i tak.
Mě se kniha moc líbila, ano, v něčem mi připomínala Trhlinu a na konci bylo trochu filozofování. To ale můj názor nemůže změnit.
Za mě jedna z lepších knih tohoto autora. Jediná kniha autora, kterou jsem četla a moc se mi nelíbila byla Tma. :(

Renatecka
11.04.2021

Jsem v půlce a odkládám. Vůbec, ale vůbec mě to nezaujalo. Podobný problém jsem měla i se Tmou a nakonec jsem litovala času, který jsem s ní ztratila, takže odkládám. Karika má vskutku dar do svých knih dávat tak nepříjemné postavy, až je to k nevíře.

MMacicekk
09.04.2021 4 z 5

Ráda se bojím a s knihou od pana autora se nemusím strachovat, že by se mi snad toto přání nesplnilo. V rámci bezpečnosti a zachování duševního zdraví jsem knihu četla pouze za bílého dne a myslím, že jsem dobře udělala, protože i tak mě při čtení mrazilo. Začátek je hodně podobný Trhlině, což mě rozhodně potěšilo, stejně tak charakter hlavního hrdiny. Žádné výrazné sympatie zde u postav nehledejte. Neoblíbila jsem si nikoho, a to ani vypravěče, záchranářku Ninu nebo jejího přítele policistu Gabea. Obdivuji autora, že umí vytvořit tísnivou atmosféru, která s každou další stránkou houstne. Líbí se mi, že se autor ničeho nebojí a ani s postavami se příliš nepáře. Jejich osud je v jistou chvíli zpečetěn, což nejspíš i samy tuší. Očekávání, jak příběh skončí, je veliké, o to větší pak může nastat zklamání. Pokud jste však do jisté míry filozoficky zaměřený člověk, závěr vás může naopak velmi mile překvapit. Rozhodně je nad čím přemýšlet.

Tuti
08.04.2021 4 z 5

Je to tak, v něčem to opravdu Trhlinu připomínalo.
Karikovo spojení temného folklóru (povídaček, báchorek pověstí - říkejte si tomu, jak chcete) s lidskou psychikou mně na tomhle hodně baví!

Škoda jen, že cca na posledních pěti stránkách mě autor málem odrovnal náporem filozofických výlevů...

Proto snižuju o jednu hvězdičku

Knižní střípky
07.04.2021 4 z 5

Smršť v sobě nese pro mě některé společné prvky s Trhlinou, nemůžu si pomoci, ale jsou tam podobnosti. Ale při čtení Smršti jsem se místy fakt bála. V podstatě celou dobu čtení jsem měla hoooodně nepříjemný pocit v zádech, což já velice oceňuji, a proto řadím Smršť na krásné druhé místo za Strach. Kniha má nějakých 192 stran, takže ji slupnete jako malinu a prakticky se od ní nedá odejít. Pan Karika umí skvěle vybudovat tíživou atmosféru, ze které je vám opravdu nepříjemně. A co jsem si všimla u jeho knih, které jsem tedy zatím přečetla, má úžasný dar vymyslet hlavní hrdiny, kteří vám jsou nesympatičtí, v žádném případě mi ani v jedné knize žádný z hrdinů nepřirostl k srdci, což vůbec neberu jako výtku, naopak mě to fascinuje a oceňuji to, protože se s tím málokdy setkám. Jedinou výhradu mám asi k tomu konci, úplně jsem s ním nesouzněla, ale za tu předchozí psycho jízdu, je to drobný detail. V souhrnu jsem spokojená – bála jsem se, kniha má neskutečný spád, tím že je krátká, jde se rovnou na věc, za mě jedno velký dobrý.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.