Smršť

Smršť https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452205/bmid_smrst-rsU-452205.jpg 3 753 753

Nočná jazda autom, naokolo tma a ľudoprázdna pustina. Za tebou prízrak stareny v pohrebných šatách, ktorý je bližšie zakaždým, keď čo i len na chvíľu zastaneš... Fenomén halného vetra je v Poľsku dobre známy a zdokumentovaný. Keď fúka, stúpa počet násilností, nehôd, vrážd aj samovrážd. Ako však tento vietor súvisí s prekliatym cestným úsekom pri Západných Tatrách a prízrakom stareny v čiernom, ktorý sa tam zjavuje? Hrdinovia nového Karikovho mysteriózneho trileru zažívajú tú najhoršiu nočnú moru. V pustom regióne poľsko-slovenského pohraničia ich prenasleduje veterný démon, pred ktorým niet úniku.... celý text

liberecanda
27.03.2021 4 z 5

Téma skvělé, ale bohužel nebylo plně využito jeho zpracování. Pro mě slabší kousek. Závěr jsem očekávala jiný, nicméně i tak jsem během čtení měla mrazení po těle.

Gabetka
26.03.2021 4 z 5

Další místo na Slovensku, kterému se raději vyhnu. A jen tak pro jistotu nebudu koukat stařenkám do obličeje, nedej bože, když zrovna fouká. Postavy jsou typicky Karikovské, prostě si je nezamilujete, ale i tak s nimi ten příběh prožijete. Mě se jeho mužští vypravěči se specifickým humorem prostě líbí. Tak jako celá kniha, i když si nejsem jistá, jak moc správně se mi podařilo uchopit a vstřebat onen diskutovaný závěr. Možná na něj tak úplně mentálně nemám. Autor však umí psát, to nikdo nemůže popřít, jeho budování napětí, přestože mírně šablonovité, je bez chyby. Ten mráz v zádech cítíte. Nenechám si ujít ani další autorovy knihy.

Aykiru
25.03.2021 2 z 5

Karika je dobrý v budování napětí a výběru tématu, co mu však k dokonalosti schází je vše ostatní. Na klasický duchařský příběh, kdy trojici hlavních hrdinů pronásleduje "démon větru", je našroubován rádoby hluboký mytologicko-mysticko-matematicko-fyzikální (a bůhví, co ještě) závěr. Ano, v Trhlině to z různých důvodů fungovalo, ale ve Smršti? Je mi líto.
Postavy jsou v nejlepším případě nesympatické, v tom horším je stejně jako já začnete programově nenávidět. Dokážu pochopit Karikovu snahu vzbudit zdání, že tohle se může stát "komukoliv", že hlavní postavy mají být "typickým vzorkem slovenské společnosti v určitém věku", bohužel by výsledkem neměla být čtenářova touha, aby hlavní postavy zemřely, co možná nejrychleji.
Když to přidám k faktu, že příběh samotný má několik větších děr, tak nemůžu hodnotit lépe. Je mi líto.

klaraj093
25.03.2021 4 z 5

Neříkám že jsem úplně zklamaná, ale po přečtení Trhliny a Strachu, jsem čekala daleko větší nářez.. Nápad byl dobrý, i mě nutilo to číst, ale ten konec.. Trpěla jsem.. Měla jsem co dělat abych dočetla závěrečných 7 stran..Přečetla jsem ji za den.. Ale ten konec samotný mi trval snad hodinu... Nicméně dávám 4 hvězdy za nápad,čtivost téměř celé knihy a že mám pana Kariku ráda..

Satalin
24.03.2021 2 z 5

Zatím asi nejslabší, co jsem od Kariky četl. Přišlo mi to rozplizlé, skoro jsem se nebál. Nebýt jeho velkého literárního nadání, tak nevím, jak by se kniha líbila.

Tyet
24.03.2021 5 z 5

Knížku jsem přečetla za jediné odpoledne. Klasický Karika - postupné propadání se do hrůzy a děsu, rozplývání běžné skutečnosti, stupňování napětí. Mile mě překvapil závěr, který dodal jinak vlastně banálnímu příběhu ty správné grády a získal pro mě tu chybějící hvězdičku do plného počtu, bravo.

Beky
22.03.2021 4 z 5

Jako zatím každá kniha od Kariky byla i tahle hodně napínavá, poháněla ke čtení, místy děsivá a psycho (což jsou všechny) a hlavně v něčem nejasná...
Fakt hodně čtivé, gradující, ale ten konec bych osekala tak o ty 4 strany klidně.

karol.cadex
22.03.2021 4 z 5

Nikde jinde nejsou víc nesympatičtí hrdinové než u Kariky. Většinou podivíni nadužívající vulgarismů pánského pohlaví a s trablemi v lásce, haha. A to mě na něm taky baví, co si budem povídat. Pak ta trocha tajemna, trocha pověstí a povídaček, slovenský kopečky v noci. Výjimečně víc filosofie, odkaz na Kanta mě velmi potěšil. A taky mi přijde, že Karika roste. Už to nejsou jen horůrky z kopečků, ale Smršť má přesah ještě dál, do jakési fantasmagorie v tom nejlepším slova smyslu. Nepůsobí to vůbec uměle.

Ophelie
22.03.2021 5 z 5

Knihy od Kariky mám ráda a proto ani tato novinka nesmí chybět v mé knihovně. Smršť je opět hodně čtivé dílo (přečteno za jedno odpoledne), kterému nechybí napětí a opět takové to "brnkání" na nervy a psychiku čtenáře. Tohle Karika prostě umí. V této knize ale autor navíc zabrousí do oblasti filosofie a kvantové fyziky, zabývá se fenoménem vědomí a jeho úlohou coby tvůrce své vlastní skutečnosti. Za posledních několik stran dávám hvězdičku navíc. Možná je tato kniha trošičku jiná, než knihy předchozí (Strach, Trhlina, Tma), právě kvůli tématu vědomí a subjektivní reality, ale mně se kniha rozhodně líbila a budu ji doporučovat dále.

6718
22.03.2021 5 z 5

Smršť je o filozofii. Keďže filozofia je matkou všetkých vied, daný fenomén sa tu rozoberá aj z psychologického, matematického a fyzikálneho hľadiska.
Mňa to teda dosť bavilo. Uznávam však, že ku koncu si autor trochu uletel a mohol to aj skrátiť, ale mne to nejako veľmi nevadilo. Ak platí, že vedomie je vedľajším produktom entropie, tak ten záver je celkom logický a autor sa to len snažil poriadne popísať. Dalo by sa mu oponovať, ale o to tu nejde. Pre mňa to bolo celkom príjemné ochutenie trochou metafyziky. Proste niečo iné. Trochu experiment.

Nikola_
21.03.2021 2 z 5

Já úplně nevím, jak tuhle knihu uchopit.. Byla to má první kniha od Kariky a nejspíš i poslední.. Nápad by byl dobrý, ale přijde mi, že provedení bohužel pokulhává, ke konci jsem se musela do čtení nutit a posledních cca 10 stran pro mě bylo totální utrpení.
Dialogy mezi Ninou a Gabem mě úplně vytáčely, stejně tak myšlenkové pochody pana účetního.. Za mě bohužel doporučit nemohu

Tereziee
21.03.2021 3 z 5

Smršť mě bavila. Od začátku to má spád, žádný zbytečný okecávačky a jedeš. Přízrak Meluzíny mě opravdu děsil a mám pocit, že se Slovensku budu vyhýbat obloukem. Už po přečtení Trhliny jsem měla nahnáno a teď? Teď už tam fakt asi nikdy nepojedu :D

Každopádně dávám pouze tři hvězdičky. I když krásný a poctivý tři hvězdičky. Kniha má jen 190 stran, ale i tak některé pasáže měly až moc hluchých míst. A občas tam na mě bylo asi moc filozofování. Na Trhlinu to nemá, ale i tak mi Karika dokázal, že mu psaní děsivých příběhu prostě jde.

Pitbullka
20.03.2021 4 z 5

Další z autorových knih, kde zpracovává téma jakéhosi prokletého místa. I když Smršť měla tentokrát až jakýsi filosofický přesah. Námět i zpracování příběhu se mi líbily, bylo to čtivé, dusivá atmosféra, netrpělivě čekáte, co bude dál. Za mě spokojenost.

monfil
07.03.2021 3 z 5

Přečetla jsem rychle, asi za dva dny, pořád jsem si říkala jak to asi může skončit. Příběh dobrý, ale některé pasáže mi přišly zbytečně zdlouhavé.

LuciJa
27.02.2021 4 z 5

Mna to vcelku bavilo:-). Počúvala som ale audioknihu. Predošlé knihy ( okrem Trhliny ) boli sklamaním.

Corly
22.02.2021 5 z 5

Tak já dávám 5...,protože je to prostě Karika :D Se vším co k němu patří...:-) a co, že se zase opakuje, jinak by to ani asi nebylo ono...:D
A už mám na Slovensku další místo, kterému se vyhnout...protože ji tam úplně vidím....!!!

Majuš333
17.02.2021 5 z 5

Takže som si dala menší maratón s Karikovými knihami :) A uznávam, že sa v knihách niektoré veci opakujú, ale mne osobne to vôbec nevadí... Smršť som prežívala až do posledného okamihu s hlavným hrdinom... Ale chvíľku sa radšej nebudem pozerať do zrkadla ;)

Mngwa
13.02.2021 5 z 5

Dle mého názoru si Smršť takové průměrné hodnocení rozhodně nezaslouží. Příběh mě chytil hned od začátku a držel až do konce. Dokonce musím říct, že jsem "větrnou psychózu" nějakým způsobem prožívala spolu s hlavními postavami a nechala jsem se úplně strhnout, kniha má úžasnou a neskutečně sugestivní atmosféru, která přesně tím správným tempem postupně graduje od lehké předehry až do čirého šílenství.
Pro rýpaly - ano, také se zde podobně jako v Trhlině jedná o nějaký místní záhadný jev, na který se přijde díky nějakému záznamu. No a? Při čtení jsem rozhodně neměla pocit nějakého deja vu, naopak mě děj úplně pohltil. Zde je příběh mnohem více psychologický, více zaměřený na jednotlivé postavy, jejich povahu, příběh a postupnou změnu pod vlivem okolností. Občasné, lehce filozofické povídání okolo mě bavilo. Takže za mě 1, přeloženo do místního hodnocení 5*.

ŠtěpánkaB.
18.01.2021 3 z 5

U Trhliny jsem se bála víc. Smršť mě taky bavila, ale umím si to představit ještě vyhrocenější.

malagreta
12.01.2021 5 z 5

Karika sám sobě nasadil vysokou laťku Trhlinou. A my, věrní čtenáři, stále čekáme, zda ji nová kniha překoná. No nejspíš nepřekoná. No a co? Proč by měla? Všechny "Kariky" zhltnu na dva zátahy, při čtení se pošklebuju ve smyslu "opakuješ se, hochu" a "vykrádáš sám sebe" a tak různě chytře a věcí znale brblám .... , a pak se mi náhle hlasitě opře do oken silný nápor větru - kde se vzal, tu se vzal, z Polska to dnes neni, uf - a jsem v háji, má mne! Zase ;-) .