Tma

Televízny scenárista odchádza na osamelú horskú chatu v Malej Fatre. Chce si oddýchnuť od hektickej práce aj napätého manželstva a vychutnať si pokojnú zimnú atmosféru. Zrazu sa však prihodí čosi nečakané a pobyt sa zmení na desivú nočnú moru. Chata sa stáva väzením, hoci dvere nie sú zamknuté...

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/246241/big_tma-246241.jpg 3.41065
Horory, Thrillery, Literatura slovenská

Vydáno: , Ikar (SK)

Tma, 2015

Kniha Tma

AnoMANder

Čekal jsem něco hororového, mystického, takže námět mírným zklamáním. Celkově mě příběh příliš nepohltil, jak se píše níže, je to příběh o přežití a o tom, co s člověkem může udělat jeho hlava.
Třetí hvězdu dávám za naturalistický popis prožitků lapeného člověka, atmosféru a samotný závěr knihy.

Pítrs85

Karika počtvrté (Trhlina, Na smrt, Strach, Tma) a opět výtečně. Tentokrát spíš než horor psychologický thriller, ale to vůbec nevadí, naopak, napnutí budete i tak. Nechci se plácat po ramenou, že jsem celou zápletku prohlédl zhruba někde v půlce (ono je to venkoncem úplně jedno), ale nic mi to nebránilo v tom, abych si další psychoterror slovenského Kinga zas užil dosyta. Tedy v případě, že máte nakoukáno stovky hororů a pro tenhle žánr zkrátka slabost. Tak jako autor sám, autor, co není ani inovátorský, ani kdovíjak nápaditý, ale co je prostě dobrej- dobrej v síle sugesce (při čtení Tmy vám bude doopravdy zima, o to spíš, když si knihu čtete v době, kdy je venku minus deset, všude sníh, a ještě do toho posloucháte islandské šamany Sigur Rós), zkrátka dobrej v tom, jak si vás dokáže omotat kolem prstu a bavit až do poslední stránky. A to je nakonec to nejdůležitější. Těším se na Smršť. (A chválím nakladatelství Argo, že drží ten skvělý design Karikových knih).

memphisz

Pokud pomineme pár vysvětlujících stran závěrem, jde o prostý survival thriller z Malé Fatry, ve kterém se nesympatický hrdina ve všech situacích rozhodne špatně. Aspoň, že se ukáže, že byla hlavní postava nesympatická záměrně. Mysteriózní stránka tentokrát velmi okrajová, což je u Kariky škoda, protože přesně proto ho čtu.

Celkově k tomu nejde nic moc více psát. Snad jen, že měl autor pravdu, když sám napsal, že je děj plný bezúčelného násilí.

Eistee

Parádní jízda, ke které s přehledem postačila jedna postava a kus zasněženého tatranského lesa. Oceňuji bravurně zvládnutou psychologii a detailní myšlenkové pochody.

Kamčučák

A tak jo, dám 4 hvězdičky. Za to, že se kniha dobře četla. Děj velmi obdobný jako u knih Strach a Trhlina. Aneb, ať žijí psychologické neurózy.

kalinka99

Tak to mě popravdě moc nebavilo. Začátek mě naháněl strach, ale poté to bylo jen tlachání a utíkání před něčím, co měl snad jen ve své hlavě.

monika3332
18. březnaodpad!

Půjčila jsem si ji v knihovně a ještě že tak, jinak bych byla akorát naštvaná, že jsem za to ztratila peníze. Přijde mi to až moc přitažené za vlasy.

Blasth

Za mě ale nejslabší Karikovina. Nejspíš mi nesedlo hlavní survival téma muže s problémy doma, co se jel "vyklidnit" do hor. Karika se nezatěžuje větším popisem místa, osob, vztahů, společnosti (jako to dělává např. King) a možná by mi to u tématu prospělo (užít si např. krajinu)... Závěr zajímavý, překvapivý ale atmosférou Strach a Trhlina mi byly bližší.