Na smrt

Na smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426217/bmid_na-smrt-9ee-426217.jpg 5 950 326

Na smrť série

Ze slovenských originálů Na smrť a Na smrť II – Bez milosti. Mrazivý thriller o přátelství a lásce, které se změnily ve smrtelnou nenávist. Dva nerozluční přátelé vyrůstají koncem dvacátých let minulého století v malém slovenském městě. Po tragické události jsou nuceni utéct do zahraničí a opustit děvče, o které soupeří. Jeden emigruje do New Yorku. Stane se pěšákem obávaného židovského gangu, zažije krvavou válku nejmocnějších mafiánských rodin a stoupá v hierarchii podsvětí. Druhý se ocitne v Mnichově, kde ho zverbují do nacistické tajné služby. Zúčastní se mnoha vražedných akcí a postupně se mění v bestiálního důstojníka SS. Po vypuknutí války se oba opět setkávají. Vydrží jejich přátelství těžkou zkoušku – nebo se z nich stanou nepřátelé na život a na smrt? Epická sága z tragické doby se strhujícím dějem, která vás nenechá vydechnout.... celý text

for-com
17.11.2021 5 z 5

Těžkotonážní kniha a to jak do velikosti, tak hlavně co se obsahu týče. Skvěle vykreslené postavy, naprosto uvěřitelné. Tolik bolesti, utrpení, nedorozumění a násilí. A přesto jsem neměla pocit, že by to bylo samoúčelné, použité jen na efekt. Bylo to nelehké čtení, ale přitom napsané tak čtivě, že těch skoro sedmset stran uteklo jako voda. Skvělé. Kniha, která ve mně bude rezonovat ještě dlouho.

ŠtěpánkaB.
11.11.2021 5 z 5

Karika je pro spoustu lidí spojený hlavně s Trhlinou, která se mi osobně líbila, ale proti téhle knize to je taková nenáročná, nekomplikovaná jednohubka... Na smrt je komplexní román se spoustou odkazů k historickým reáliím, s propracovanými hlavními postavami a parádně vygradovaným příběhem. Zároveň je to ale knížka, co čtenáře vůbec nešetří, plná násilí, bolesti, zásahů na ta nejcitlivější místa, že čtení chvílemi bolí skoro až fyzicky. Pokud se při čtení rádi necháte vyždímat z emocí úplně nadoraz, jděte do toho.

Hanys_
10.11.2021 5 z 5

Jestli byl pro mě Mlýn top roku 2019, tak Na smrt je top roku 2020. Karika si napsal svůj Once upon a ....

medulinka
08.11.2021 3 z 5

Tak tuto knihu dočíst byl pro mě celkem oříšek. Napsáno čtivě, to ano, ale musela jsem číst na etapy a vždy si dát po pár kapitolách pauzu... za mě hodně drsné a surové scény, nechutné, brutální, kterých bylo opravdu hodně a četlo se mi to těžko. Když už jsem si myslela, že snad nic horšího nemůže přijít, tak mě vždy děj vyvedl z omylu a přišlo něco dalšího, ještě strašnějšího a drsnějšího. Asi to ke knize patří, aby si čtenář představil, jak hrozná a krutá to byla doba a čeho všeho byli lidé schopní... já si to přečetla, ale znovu bych už po knize nesáhla a podruhé bych to číst nechtěla. Navíc nemohu ani říct, že by mě to nějak víc chytlo za srdce... ano, smutné příběhy a osudy lidí, ale něco tomu za mě chybělo, co by ve mě vyvolalo víc emocí, než jen šok a znechucení. Celkově depresivní, psycho čtení.

Sigurd_Lesandi
07.11.2021 5 z 5

S autorem už jednu zkušenost mám a po dočtení jeho knihy Tma jsem si řekl, že to byla poslední kniha, kterou jsem od něj přečetl. Na Smrt ovšem vyvolala velký ruch a pozitivních recenzí jen přibývalo, tak jsem se i já nakonec odhodlal k přečtení.
První kniha nám především nastíní počátek všeho. Sebevědomí Viktor se dostane do Ameriky, kde probíhá ekonomická krize a najednou nemá nic. Jeho kapitoly mě moc bavili. I když se na první pohled nejedná o sympatickou postavu, tak má charakter, který napříč knihou prochází vývojem. Prostředí mafiánských gangů bylo podrobně zpracované a ani akce nechyběla.
U Karla to bylo naopak. Informací zde sice bylo dost, ale mnohdy to bylo jako číst učebnici. Děj mi tam chyběl. Karel pro mě nebyl zrovna zajímavá postava. Chápu, že měl být chladný a nepřístupný, ale ani to není důvod chybějící osobnosti, která tam prostě nebyla.
Kapitoly jsou hodně dlouhé, což byl taky jeden z důvodů, proč jsem měl takový problém se těmi Karlovými pročíst.
Druhá kniha ale všechny problémy vyřešila. Děj chytl silný spád. Všechny postavy si procházeli vývojem a byly do detailů propracované.
Prostředí koncentračních táborů bylo hodně silné. Pokud vám jsou takové věci nepříjemné, tak vám toto čtení nedoporučuji. O drsné podrobnosti nebyla nouze.
U nás vyšli knihy dohromady v jedné vazbě a já jsem za to jedině rád. První kniha měla své chyby a asi bych se do samostatného pokračování nepustil, a byla by to velká škoda. Knihu určitě můžu doporučit, ale počítejte s hodně silným příběhem.

Soonya
02.11.2021 5 z 5

Nebylo to vůbec lehké čtení jak rozsahem tak hlavně obsahem. Někteří čtenáři budou pravděpodobně šokováni surovostí příběhu, ale ony se ty hrůzy děly a měly by se připomínat bez různých příkras aby se nezapomnělo co jsou lidé schopni sami sobě udělat z jakéhokoli popudu. Tedy kdo hledá pozitivně laděný příběh tak tady nepochodí, už název nám napovídá co nás v knize čeká a taky to dostaneme. Za mě zatím to nejlepší co jsem od autora přečetla a tímto si nasadil laťku hodně vysoko.

lapagerie
01.11.2021 3 z 5

Bichle těžká jak hrom. Plná násilí, ukrutností, psychopatického jednání i myšlení. Je mi z toho všeho těžko a těšila jsem se, až bude konečně konec. Oba hlavní hrdinové jsou mimo moje chápání, zvedal se mi z nich žaludek. Karl je ukázkový fanatický esesák, Viktor zas nelítostný gangster (ovšem ukáže i cosi jako dobré srdce). Přesto jsem ráda, že jsem knihu dočetla, aniž bych se pozvracela. Slabším povahám nedoporučuju, hlavně ne v temných zimních měsících.

Valdora
29.10.2021 5 z 5

Možná nejlepší kniha, co jsem od autora dosud četla. A jedna nejlepší ze všech, co jsem kdy četla. Další slova jsou zbytečná.

Odetta02
23.10.2021 2 z 5

Asi jsem čekala něco víc (dle doporučení, které jsem viděla). Dobrý námět, super ilustrace prostředí, ale potenciál tématu nevyužitý. Od takovéhoto tématu čekám, že se mě kniha dotkne. Tady se mě bohužel nedotklo nic, ani zde v komentářích tolik zmiňované násilné scény.

Caa
20.10.2021 4 z 5

Strhující příběh plný explicitního násilí, zoufalství a smrti. Dostalo mě závěrečné rozuzlení, skvěle napsáno.

prochajda
19.10.2021 5 z 5

Hodně silná kniha a opravdu silná, brutální, strhující a smutná.
"Když se vám budoucnost zdá důležitá a neustále na ni myslíte, mějte se na pozoru. Právě v tu chvíli je klíčová přítomnost a to, co zrovna děláte."

Arwen777
28.09.2021 4 z 5

Vím, proč jsem čtení této knihy tak dlouho odkládala, ale stejně jsem nebyla připravená. Smekám před autorovým uměním spojit historická fakta s poutavým životním příběhem několika lidí a tak dobře je provázat. To, že se životy hrdinů podařilo spojit se všemi důležitými událostmi a osobnostmi působilo podle mě až příliš prvoplánovitě a nepravděpodobně, ale chápu účel.
Co jsem podobně jako mnoho čtenářů nerozdýchala, byla až příliš velká porce násilí a brutality. A i když tomu tak asi opravdu bylo, takovéto zpracování už je za mými hranicemi. Ústřední motiv přátelství a lásky je zahrabán pod horami až zbytečně podrobných popisů zvráceného a nelidského násilí, ze kterého se člověku dělá zle. Nejsem za přikrášlování reality v koncentračních táborech (typu Tatér z Osvětimi), ale tohle byl už opačný extrém. Nejvíc mi asi vadilo, že v celé a to velmi rozsáhlé knize nebyl snad ani jediný pozitivní moment, ani chvilka, kdy by si člověk mohl oddychnout a načerpat sílu do dalšího čtení. Tak koncentrované zlo a nelidskost jsem ještě nečetla.
Přesto hodnotím knihu vysoko a to pro vypravěčské umění, protože až na slabší část z Ameriky se kniha opravdu nedala odložit. Dále také pro zachycení reálií a faktů a opravdu zdařilé propojení s fikcí. Knihu ale rozhodně podruhé číst nebudu.

iv.ča
27.09.2021 5 z 5

Velká kniha!!! Dočetla jsem poslední větu, zavřela knihu a rozbrečela jsem se. Absolutně mě dostala. Tahle kniha by měla být v povinné četbě na základních školách, protože jen takhle si nynější studenti představí svinstva válek. Tohle se doopravdy dělo, hnusné věci a nelidské, které lidstvo táhnou a zároveň před ním zavíráme oči. Pojďme je otevřít a mluvit o věcech, která by se neměli opakovat.

Xaveza
26.09.2021 5 z 5

Kniha je naprosto dokonalá, brutální, ale dokonalá! Nejde odložit a po přečtení nejde zapomenout.

pavka88
24.09.2021 1 z 5

Jestli máte rádi co nejhnusnější způsoby mučení, tak do toto. Jinak se děj jenom táhne a táhne. Protože nepatřím k těm. co se v odpornostech vyžívají, tak za mne také ne.

Pááája
24.09.2021 1 z 5

Nepatřím k těm, které baví číst o psychopatických způsobech mučení, které nám pan Karika předkládá. Došla jsem až do konce knihy, ale protože hrůzné způsoby mučení přeskakuji, moc jsem si nepočetla. Je to škoda, protože pan Karika jinak psát umí. Zděsila jsem se a zůstala zírat, že toto věnuje mamince. Zajímalo by mě, jestli pan Karika zná Seifertovu sbírku básní "Maminka"? Ano, děly se ve válkách příšernosti, ale toto vymýšlí jen pan spisovatel. Takže NE.

micha-ella
13.09.2021

Nedočteno, nehodnotím hvězdičkami. Nedalo se pokračovat, nechápu kladná hodnocení. Autor svými popisy mučení vypovídá o jisté době, ale i hodně o sobě. Když se někdo vyžívá v bestiálních scénách...

Lilip
09.09.2021 5 z 5

Těžké téma, ale jedna z nejlepších knih týkající se této doby, kterou jsme četla. Na některé věci by se nemělo zapomínat. Dlouho o ní budu přemýšlet.

Mišák240
07.09.2021 5 z 5

Nebylo to vůbec lehké čtení, některé násilné scény jsem musela přeskočit, ale jinak příběh byl skvělý, bohužel zde byly popsány hrůzy, které se ve skutečnosti staly. Klobouk dolů před panem Karikou.

Amitiel76
06.09.2021 5 z 5

Tak tohle bylo doslova veledílo. A to nejen počtem stran. Před autorem uctivě smekám... Kdybych nevěděla, že je to kniha od Kariky, tak bych tomu snad ani nevěřila. Po přečtení Trhliny, Strachu a Tmy, se zařadil na seznam mích oblíbených autorů. Ale tohle byla úplně jiná káva... tak perfektně propracovaný příběh, který nás formou vyprávění hlavních hrdinů, provede téměř všemi důležitými mezníky druhé světové války. Od prvních počátků vzestupu nacismu, přes hrůzy koncentračních táborů, až ke konečné prohře německé armády. A dokonce pohledem z obou stran. Z pohledu Němce Karla, doslova lidské bestie, a jeho kdysi nejlepšího přítele Žida Viktora. Také se tu podíváme za oceán, kde se připleteme do válek mafiánských gangů v New Yorku. Prostě v knížce je snad všechno....
A teď abych to shrnula. První část knihy, která se z větší části odehrávala právě v New Yorku, mě moc nebrala. Přiznám se, že jsem kapitoly přeskakovala, a vybírala si spíš ty z pohledu Karla. Ale druhou část, tu už jsem četla se zatajeným dechem. O koncentrácích už toho mám načteno spousty. Ale žádné vyprávění nebylo tak surové, děsivé, a s tolika detailně popsanými scénami mučení. Místy se mi dělalo až zle. Po první takové scéně jsem myslela, že ve čtení téhle řezničiny ani pokračovat nebudu..... Ale nakonec jsem ráda, že jsem vydržela, a dočetla až do konce. Ten mi vzal dech, a myslím, že na tohle dílo se nedá nikdy zapomenout.