Na smrt

Na smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426217/bmid_na-smrt-9ee-426217.jpg 5 950 326

Na smrť série

Ze slovenských originálů Na smrť a Na smrť II – Bez milosti. Mrazivý thriller o přátelství a lásce, které se změnily ve smrtelnou nenávist. Dva nerozluční přátelé vyrůstají koncem dvacátých let minulého století v malém slovenském městě. Po tragické události jsou nuceni utéct do zahraničí a opustit děvče, o které soupeří. Jeden emigruje do New Yorku. Stane se pěšákem obávaného židovského gangu, zažije krvavou válku nejmocnějších mafiánských rodin a stoupá v hierarchii podsvětí. Druhý se ocitne v Mnichově, kde ho zverbují do nacistické tajné služby. Zúčastní se mnoha vražedných akcí a postupně se mění v bestiálního důstojníka SS. Po vypuknutí války se oba opět setkávají. Vydrží jejich přátelství těžkou zkoušku – nebo se z nich stanou nepřátelé na život a na smrt? Epická sága z tragické doby se strhujícím dějem, která vás nenechá vydechnout.... celý text

knihomolkaMist
04.09.2021 5 z 5

Jaksi mi došla slova.
Tohle bylo tak silné čtení!
Ze začátku mě to ani tolik nebavilo. Zejména Viktorovy kapitoly jsem četla se sebezapřením. Pak se to ale překlopilo do části, kdy jsem prostě bez dechu četla.
Dost jsem přemýšlela, jestli se mi tahle kniha vlastně líbí. Na čtení jsem se ne vždy těšila, občas jsem se k tomu musela dokopávat. Nijak na mě ten příběh nepůsobil a děj byl občas taky nic moc.
Až po dočtení poslední pár kapitol to na mě všechno dopadlo a já jsem prostě zůstala mlčky sedět s otevřenou pusou. Neschopná jediného slova.
Co to sakra bylo?!?
Mistrovsky napsané dílo, u kterého přemýšlíte, jestli to fakt nebyla realita. Protože všechny ty postavy působí tak reálně a jsou zrovna tak uvěřitelné jako třeba Heydrich nebo Mengele. Konec vám vyrazí dech.

Rade
31.08.2021 4 z 5

Plusy: Výborná ilustrace prostředí. Ať už předválečného prostředí v Ružomberoku, židovské mafie v New Yorku, Německa na vzestupu nacismu, Osvětimi s jejími hrůzami, Slovenského štátu a holocaustu ve slovenských poměrech, slovenského povstání v r. 1944. Myslím, že s reáliemi si dal autor práci a v rámci románového pojetí jsou fakta a fabulace celkem vyvážené. Navíc vše působí vesměs věrohodně, autenticky.
Ne vždy však toto platí pro vlastní postavy románu, ty se mi zdají už poněkud šablonovité a ne vždy srozumitelné. Ale jasně, v tak rozsáhlém pojetí se asi nelze tolika postavami po psychologické stránce zabývat, je to trochu zkratka.
Co mi vadilo asi nejvíc, je autorovo tlačení na pilu, mučení je přehnané, popisy utrpení zbytečně podrobné. Tohle mi hodně vadilo v předchozí autorově knize Ve stínu mafie, kde vše bylo ovšem ještě v daleko tvrdší a přepálenější verzi. Takže z tohoto hlediska je přeci jen pro mě kniha Na smrt uvěřitelnější a působivější.

Maky78
30.08.2021 4 z 5

Nevím co napsat…
Dost dobrá kniha s brutálním popisem násilí, ale tak poutavě napsaná.
Je to bychle ale záživná. Děj tak rychle utíká.
Nechtěla jsem číst a nakonec jsem ráda, že jsem se do ni pustila.

Gural
29.08.2021 5 z 5

Tolik krutosti, bolesti a zloby v jedné jediné knize snad ani nejde obsáhnout. Je to první věc, kterou jsem od autora četl a musel upřímně přiznat, že mě zcela pohltila. Jedná se vlastně o Kmotra říznutého Laskavými bohyněmi. Jak část popisující americkou mafii, tak obsáhlejší část líčící řádění esesáckých jednotek na Ukrajině a v Osvětimi jsou naprosto mistrovským dílem. Smyšlený příběh na pozadí historických událostí barvitě a zcela bez příkras líčí, kam až může zajít člověk ve svém jednání. Výborná kniha, dlouho ve mě bude doznívat, ale určitě bych ji nedoporučoval slabším povahám.

martinaandulka
23.08.2021 5 z 5

Jako čtenářce se mi stalo poprvé,abych v jednom roce četla knihu 2x,ale stalo se. Poprvé jsem ji četla v lednu a ted kvuli streamu na Knihánkově,který má proběhnout v blízké době.Zjistila jsem,že spoustu jsem zapomněla.Je to silně emoční kniha a hrůzy,které se děli za 2 světové války by nikdy neměli být zapomenuty! A vážit jsi míru,je to křehké jako skořápka stačí pár fanatiků.... .

ClariceL.
18.08.2021 3 z 5

Na knihu jsem narazila náhodou, neznám autora ani jeho styl. Je rozdělená do dvou částí. V té první se mi líbil kariérní postup Karla, jeho práce pro Heydricha včetně situací, dialogů a úvah. Celý vývoj situace v Německu se čte dobře. Bylo to zajímavé. Přiznám se, že působení Viktora u mafiánské organizace mě moc nebavilo a některé stránky jsem přeskočila.
Přečetla jsem ji brzy, tak nějak to ubíhá, protože se tam prostě pořád něco děje. Ani tak nechcete vědět, jak to skončí, ale co dalšího se zase stane. Ono totiž ten závěr se dá vydedukovat z vložených kapitol na začátku. Děj se dá předvídat. Té brutality je tu hodně. Nejen co do detailů, ale i četnosti. Mně ty scény, které se pořád opakují v různých proměnách, zastiňovaly to ostatní. Buď to byla otupělost, nebo snížené vnímání emocí. Nevím. Já chápu, že je důležité o těch hrůzách, co si nedovedeme představit, psát, ale tady to bylo tak rozpitvané, že mi to nedalo tu hloubku. K žádné postavě nemám vztah. Nebyl ani čas se zamyslet nad charakterem, emocí. Viktor má plus, za dobrotu...a drží se dobře. Karel mi přišel jako slaboch a nasáknout či propadnout manipulaci a ideologii, to pro něj nebyl problém.
Kniha je to obsáhlá, čtivá, hodně brutální a smutná. Ale líbila se mi a k přečtení bych ji doporučila.

harena
17.08.2021

Nedočteno, knihu zavírám na str. 150. Nezvládnu číst dalších 550 stran o takové řezničině a podrobném, brutálním popisování mučení. Druhý den jsem se na knihu podívala s velkou nechutí hraničící až s odporem, ale přesto jsem ještě namátkou otevřela stránku někde ke konci knihy a přečetla si zase další hrůzné mučení, takže končím a nedočtenou knihu samozřejmě ani nehodnotím.

Téra471
03.08.2021 5 z 5

Byla to jedna z nejlepších ale zároveň nejhorších knih co jsem kdy četla. I přes to, že byla jen negativní, tak jí jen tak něco nepřekoná. Tolik násilí, surovosti, zla a nespravedlnosti jsem si ani nedovedla představit. Nešlo mi na rozum, že někteří lidé dokáží být takhle nepředstavitelně zlí, krutý a úchylný. Teď vím že ve skutečnosti to bylo ještě milionkrát horší. Věděla jsem že v holocaustu zahynulo obrovské množství lidí, ale když čtete jejich opravdové příběhy, vcítíte se do nich a uvědomujete si to mnohem intenzivněji. Zároveň mi hodně rozšířila obzory a vše dala do souvislostí. I přesto, že na této knize nebylo nic pozitivního ani oddychového, tak mi dala o moc víc, než kdejaká romanťárna. To že si máme vážit toho co máme a být vděční jsem věděla, ale teď si to uvědomuji mnohem více. Jozef Karika má všechno promyšlené do detailu. Žádné místo nebylo "hluché" a všechno do sebe zapadalo. Kniha se četla jako po másle, ale stejně jsem si musela dávat pauzy, když už některé scény na mě byly příliš. Knihu bych znovu už nečetla. (ale nikdy neříkej nikdy). Byla hodně lidská a opravdová, vyvolávala ve mně hodně emocí. Nikdy se s ní asi úplně nesmířím. Dle mě by si ji měl přečíst opravdu každý (i nečtenáři) a hlavně ti, co si stále na něco stěžují a není jim nic dost dobré.. Celkově se více vzdělávat a zajímat se o historii, i když spoustu lidí tvrdí že to k ničemu není. Ale podle mě alespoň k tomu abychom se poučili a stali se z nás lepší lidé..   Budu na ní často vzpomínat.

LuckaLO
24.07.2021 5 z 5

Nějak nevím, co k téhle knize napsat. Karikovo knihy mám hodně ráda, a podle hodnocení jsem očekávala, že i tahle bude dobrá. Koupila jsem si ji i přes to, že knihy o holokaustu nevyhledávám. A předčila veškerá má očekávání, je výborná.
První část mě bavila trochu víc, doba před válkou i fungování mafie v Americe bylo zajímavé čtení. Druhá část se odehrává za války a převážně v koncentračním táboře.
Karika do detailu popsal všechny hrůzy i mučení. Několikrát jsem si od čtení musela dát pauzu a při popisování útrap dětí mi bylo až úzko a dvě noci jsem měla zlé sny. A to nejsem žádná citlivka.
Před panem Karikou smekám pomyslný klobouk, napsat tuhle knihu muselo dát spoustu práce a studování reálií. Řadím ji mezi to nejlepší, co jsem kdy četla.

katy238
21.07.2021 5 z 5

Na smrt autora Jozefa Kariky je příběhem party šesti přátel a dvou kamarádů, které roztrhly okolnosti a semlela doba. Viktor a Karel byli chlapci a postupem let se stali muži, ale válka z nich udělala někoho jiného. Stali se tím, kým museli, aby přežili a získali moc. Ubíhající léta války jim však nepříjemně dokáží, jak vrtkavý je to pocit a nestálá instituce. Jejich osudy se sice musely vzdálit, válka však rozděluje a spojuje mnohé. A nikdo z bývalé party přátel nemá tušení, co přinese další den a co všechno jim nenávratně odejme.

Kniha se přibližuje jen obtížně, je to skvělé čtení, jedna z nejlepších knih, jakou jsem měla možnost číst, zároveň však není pro každého. Karika opět nešetří popisy, oproti předchozím knihám to však dotáhl na mnohem vyšší úroveň. Druhá světová válka byla jako každá válka doba neuvěřitelných zvěrstev, koncentrační tábory a program konečného řešení to však dotáhl k dokonalosti manufaktury a právě do tohoto světa plánovaného utrpení a hrůzy dávkované dle tabulek vás autor zavleče. Nevynechá nic. V Birkenau, a nejen tam, si projdete vším spatříte vše a vyplivne vás to vyždímané a prázdné. Pokud si tedy troufáte projít si cestu Viktora a Karla a bez zavírání očí si přečíst jedno zbeletrizované svědectví doby, které však vychází ze skutečných událostí poskládaných do příběhu, směle do toho. Stojí to za to.

Natyna3
19.07.2021 5 z 5

Na smrt… Kniha, která toho ve mně tolik zanechala a já přesto nevím, jak všechny ty pocity a dojmy převést do slov.
Nejprve ke knize, jako komplexnímu dílu: Tento obsáhlý román toho čtenáři nabízí opravdu hodně. Od běžného života v Československu před vypuknutím 2. Světové války, přes vzestup nacismu v Německu až po mafiánské války v USA. Všechny tyto události vidíme očima osobitých hlavních hrdinů, na kterých ním, i přes všechny jejich činy, nějakým způsobem zaleží.
Dílo otevírá opravdu velké množství témat a budí snad ještě větší množství pocitů. Od radosti a překvapení, přes soucit a lítost až k odporu a nenávisti. Sama nemám načteno mnoho knih z období 2.sv.v., ale myslím, že zrovna tato mi toho předala opravdu hodně. Osobně nejtěžší pro mě, jako pro člověka, který má blízko k dětem a lidem s postižením, bylo číst o systematickém vyvražďování právě těchto osob. Pojem eugenika už mi z hlavy nejspíš nezmizí.
Příběh a hlavně vědomí, že tyto hrůzy se opravdu děly ve mně bude rezonovat ještě dlouho… A nakonec mě napadá otázka: Jak by se asi vyvíjely osudy postav, dobrých kamarádů z Ružomberku, nebýt 2. Světové války? Jak by se vyvíjely osudy těch 72 milionů lidí (z toho 6 milionů obětí židovského holocaustu), které válka připravila o život?

Kája95
19.07.2021 5 z 5

Neuvěřitelně propracovaná knížka. Autor se nebál popsat tvrdou realitu bez jakýchkoliv románových příkras. Chvílemi jsem musela od knihy odcházet, realita brutality byla na mě moc.

AnoMANder
13.07.2021 5 z 5

Syrová, místy brutální kniha o tom, jak hnusná může být lidská povaha, jak se člověk může změnit. Skvělý vypravěčský styl, čtenář držen neustále v napětí a očekávání. Popisy v Birkenau neuvěřitelně živé a srdce beroucí.
Zajímavé bylo, jací k sobě dokázali lidé být i v svobodné, "demokratické" Americe, jak malou cenu tam mohl mít život.
Konec jsem čekal trochu jiný s přihlédnutím na dosavadní průběh knihy, přišel mi uspěchaný.
Je to fikce, ale podobné postavy, osudy byly ve válce běžné.

bruntal
12.07.2021 5 z 5

Velmi silné, místy až drtivě děsivé. Rozhodně se nejedná o čtení pro slabé povahy.

Ventimiglia
11.07.2021 5 z 5

O nevolnosti ze čtení, o zlu, které přesahuje veškeré chápání, už toho bylo tady napsáno hodně, pod to nezbývá než se podepsat. Ale kromě toho (a nanicovatého konce - po tolika peripetiích mě závěrečná pasáž připadala nedomrlá) už nemůžu napsat nic špatného. Výborně napsáno. Nový pohled na Heydricha, zdá se, že jeho roli jsem dosud neuměla "docenit". Uvěřitelná geneze propadání postav do bestiality. Budu doporučovat ke čtení...

2mig1
07.07.2021 3 z 5

Když jsem si přečetl anotaci a nahlédnul na zdejší hodnocení, měl jsem na knihu děsnou chuť. Ovšem ta se během stránek změnila téměř na pachuť. Opět se totiž ukázalo, že lidem evidetně stačí závažnost tématu, aby dílo vynesli do nebes. Ale ono jen téma skutečně nestačí. 700 stránek je úmorná délka. Jelikož děj připomíná strukturou seriál Vyprávěj, kdy se hlavní hrdinové až násilně připletou ke všem důležitým událostem historie, napětí se vytrácí. Někdy se člověk cítí až trapně. Vážně si autor myslel, že někdo skočí na hru "hodný pak doktor Mengele"? Ani snaha jít na dřeň v popisu násilných scén úplně nefunguje a zavání až parodií (onanující mafián s kanibalistickými sklony). Alespoň nějaké tempo nabral příběh na posledních cca 100 stranách, ale i tak jsem spíš než čtenářské uspokojení cítil úlevu, že tu nudu mám za sebou. Prosim vás, ještě ti, kteří se tu dojímají nad tím, co s člověkem dokážou hrůzy války. Víte, že je to fikce? Ač byla válka nepochybně drsná a hrůzná, tohle s postavami Karla a Viktora udělal autor, nikoli válka :) Závěrem - snaha tu byla cítit, ale tak úplně se nezadařilo.

FaeleenFairy
30.06.2021 4 z 5

Za první část dve a pul hvězdičky, za druhou pět... Jako spousta dalších jsem se nemohla zacist, tak jsem knihu snad na půl roku odložila... Ale druhá část byla super!

keselylenka
29.06.2021 5 z 5

Varování, tahle kniha vám způsobí pořádnou knižní kocovinu. Po roce jsem se konečně dostala k tomuto příběhu a teď po dočtení mi určitě ještě dlouho nedá spát. Možná bych ji dala i za víkend, ale příběh jsem si musela dávkovat, prokládat ho něčím lehčím. A celou dobu jsem si vlastně jen přála, aby to vše, co kniha vykresluje, byla jen naprostá fikce, výplod něčí fantazie. Karl a Viktor tady se mnou budou ještě sakra dlouho...

Lenča75
22.06.2021 5 z 5

Tak tato kniha mi dlouho zůstane v hlavě, myslím. Přečtena doslova jedním dechem za krátkou dobu, nebyla jsem schopná ji odložit. Jak už někdo zmínil, místy brutalni,bez příkras, ale tak to bohužel v koncentračních táborech a vůbec za 2.sv.valky bylo. Opět jsem si uvědomila, jak dokáží být lidé k sobě zvrhlí a nezmění to žádná doba. V každém případě stojí za ten čas a přečtení.

zulvisek
17.06.2021 5 z 5

Wow wow wow a ještě jednou wow.
Tak to tedy byla fakt pecka.
Je neuvěřitelné, jak se člověk může změnit ze slušného mladíka zabiják a, který se neštítí zradit a nechat zabít kamarády z dětství.
Jako místy to bylo opravdu brutální, ale knihu jsem četla jedním dechem a i jsem si pobrečela.
Velice povedená kniha a jsem přesvědčená, že se k ní v budoucnosti vrátím