Na smrt

Na smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426217/bmid_na-smrt-9ee-426217.jpg 5 950 326

Na smrť série

Ze slovenských originálů Na smrť a Na smrť II – Bez milosti. Mrazivý thriller o přátelství a lásce, které se změnily ve smrtelnou nenávist. Dva nerozluční přátelé vyrůstají koncem dvacátých let minulého století v malém slovenském městě. Po tragické události jsou nuceni utéct do zahraničí a opustit děvče, o které soupeří. Jeden emigruje do New Yorku. Stane se pěšákem obávaného židovského gangu, zažije krvavou válku nejmocnějších mafiánských rodin a stoupá v hierarchii podsvětí. Druhý se ocitne v Mnichově, kde ho zverbují do nacistické tajné služby. Zúčastní se mnoha vražedných akcí a postupně se mění v bestiálního důstojníka SS. Po vypuknutí války se oba opět setkávají. Vydrží jejich přátelství těžkou zkoušku – nebo se z nich stanou nepřátelé na život a na smrt? Epická sága z tragické doby se strhujícím dějem, která vás nenechá vydechnout.... celý text

Lokina
17.04.2021 5 z 5

Na smrt je neskutečně výborná kniha. Od autora jsem další díla nečetla, ale jeho poutavý a květnatý styl psaní na mě velice zapůsobil. Připadalo mi, že v knize první jsou prvky noir stylu (hlavně v částech popisující pobyt v Americe), bylo to rozhodně drsné, akční a zajímavé.
Kniha druhá je temnější, protože ukazuje jedny z nejhorších zvěrstev v dějinách lidstva. Když už svitla nějaká naděje na zlepšení "pobytu" v táboře, autor vás rychle vyvedl z omylu a nechal vás utopit v moři bezcitnosti, krutosti a nelidskosti.
Konečná bitva mezi oběma muži, propojeni společnou minulostí, vyústí v osudový střet, který byl vypjatý a emocionálně vybroušený.
Knihu mohu doporučit, za mě je to jedna z nejlepších knih, které jsem doposud přečetla.

rottwy
10.04.2021 5 z 5

Naprosto strhující knížka. Příběh, který vás pohltí a nepustí dřív, než vám rozpárá duši na kusy. Je prostě k neuvěření, že to není žádný scifi příběh z apokalyptického pokrouceného světa, ale že je to vše do posledního písmene realita, která navíc ani není zas tak vzdálená. Nemám moc ráda tu současnou nadprodukci knih s tematikou druhé světové války, která se pomalu podobá červené knihovně, a kde jsou koncentráky vykreslovány v těch přikrášlených obrysech. Ale tak to nebylo. Bylo to peklo na zemi, který si nikdo z nás neumí ani v nejhorších snech představit a nesmí se na to zapomínat. Je potřeba tuhle skutečnost neustále připomínat, a to se vší surovostí, kterou obnáší - všechna zvěrstva, která se děla, všechny ztracené životy, všechno to utrpení. V tomhle je Na smrt skvělá, nic nezlehčuje, je krutá, je smutná, ale je potřebná. A mimo to taky fantasticky napsaná.

Sta
07.04.2021 5 z 5

Vše už tu bylo řečeno, skvělá kniha, mohu jen doporučit.

helena842
07.04.2021 5 z 5

Na smrt je opravdu geniální román, je tím nejlepším, co jsem o holokaustu četla. Je to strhující, drsný příběh, ve kterém se autorovi dle mého názoru podařilo výborně vystihnout hrůzy té doby. Příběh vás naprosto pohltí, je čtivě napsaný a velmi oceňuji autorovy znalosti té doby. Dozvíme se zde hodně o poměrech v předválečném i válečném Německu, ale také o fungování koncentračních táborů, v tomto případě Osvětimi. Navíc román neukazuje válku z jedné strany, ale dává čtenáři nahlédnout do světa SS, ale také stíhaných židů. Opravdu bravurní dílo. Doporučuji.

LucieT
07.04.2021 4 z 5

První část knihy mě moc nebavila a dokonce jsem chvíli přemýšlela, zda ji neodložím... ta druhá mi ale všechno vynahradila, to naopak byla jízda. Jediné, co bych autorovi vytkla, je (alespoň na můj vkus) brutálně vykreslené násilí, kdy jsem kolikrát před spaním knihu raději nahradila časopisem. Chápu, že k ději to patří, ale mně to místy bylo proti srsti.

Peggy2711
07.04.2021 4 z 5

Je to velmi komplexní dílo, kde nenahlédneme jen do krátkého období v koncentráku, rozhodně to není romantický příběh za ostnatým drátem s dobrým koncem. Začátek mě nebavil, války gangů byly až zbytečně zdlouhavě popisovány, spousta jmen, až jsem si na jméno zvykla, tak ho zabili a tak pořád dokola, ale později jsem pochopila, proč autor chtěl, aby jsme si tímhle prošli, lépe se pak chápou myšlenkové pochody hrdiny. Je zde dobře zachycen vývoj hlavních postav, jejich charakter jak se měnil s postupem doby a jak je ovlivnilo prostředí. V koncentráku nahlížíme do různých míst a náš hrdina se ocitá na různých pracovních postech, brutalita je zde velmi živě popisována a umocňována autorem tím, že to opisuje několikrát a v tom hnusu se nimrá do nejmenších detailů. Chvílemi mi kniha připadala jako dokument, vím, že na ni nikdy nezapomenu.

1v8na
03.04.2021 4 z 5

Od autora jsem jako první četla Strach, která za mě byla totální propadák.
O to více mě v této knize překvapil . byl zde děj, historické vykreslení a snaha o zachycení reálných situací.
Hlavní hrdinové byly charakterově parádně vykreslení a popsáni - hned od prvních stran jsem pociťovala silné nesympatie ke Karlovi, které s každou další přečtenou stránkou nakonec přerostly k nenávist.
Za to Viktor mi přišel, že spíš dospěl a vyspěl.
Kniha je velmi čtivá, je psaná poutavě a strhne vás do děj.
Přece jen mám jedno malé ALE - nevadí mi brutalita a násilí, které v knize bylo popsáno. Je mi jasné, že se tohle během 2.světové války dělo.
Co mi však vadilo, bylo to, že autor kolikrát hrál na náhody a byly chvíle, kdy mi přišel příběh napasován celkem kostrbatě, jen aby se mohla zápletka odvíjet, tak jak autor zamýšlí.
Proto strhávám jednu hvězdu v hodnocení dolů.

alcahanca
26.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Rozsáhlý román, který se odehrává od třicátých let 20. století do posledních měsíců druhé světové války. Sledujeme osudy dvou kamarádů, Žida Viktora, který se z grázlíka v mládí přes život v mafiánské Americe dostane v transportu s celou rodinou a přáteli z dětství do Osvětimi jako vězeň a Němce Karla, který od malička má předpoklady někam to dotáhnout, stát se úspěšným lékařem a pomáhat lidem. I přes dané vlastnosti se z Karla stane jeden z nejbezcitnějších nacistů, který nezaváhá zabít své přátele a jejich děti. Zajímavé, jak dobrý ani špatný základ života nezaručuje, co se nakonec z člověka stane. Velmi barvitý, svou brutalitou hodně silný román, který vám zůstává dlouho v paměti.

Anitram22
25.03.2021 5 z 5

Příběh této knihy se nedá popsat jen pár slovy, je naprosto strhující, zarážející, děsivý, krásný, smutný, brutální....během čtení tohoto příběhu, mne několikrát přepadl pocit děsu, návalu slz, smutku a hlavně nepochopení, jak někdo mohl být, tak krutý a bezohledný k jiným lidem. Kniha je opravdu "mazec", já se omlouvám za tento výraz, ale nějak mi nepřicházejí slova, jak ji výstižně popsat. Pro mne to byl opravdu hodně velký čtenářský zážitek. Kniha je psaná velmi čivě a poutavě. Takže pokud máte silnou vůli, nervy a odvahu, tak určitě doporučuji si ji přečíst.

hardrock
25.03.2021 5 z 5

Autor na príklade dvoch slovenských emigrantov ponúka pohľad na paralelný vývoj nemeckej a americkej spoločnosti v 30.rokoch 20. storočia. Boli to tvrdé časy a kniha je rovnako neúprosná a naturálna. Otázku, ktorú tu tvorca rieši a síce, či sa z človeka stáva monštrum kvôli tomu, v akom prostredí sa pohybuje a prispôsobuje sa mu, alebo sa vďaka okolnostiam prejavuje to, čo v človeku je geneticky zakódované, si musíme zodpovedať sami zo správania hlavných postáv.

Z Jozefa Kariku sa pomaly ale isto stáva môj obľúbený autor. Som zvedavý, čo naservíroval v druhom dieli, lebo v tomto románe to rozohral doslova brutálne.

zpevSusannah
23.03.2021 5 z 5

Tahle kniha je velká - nejen hmotně ale hlavně obsahem!
Dlouho jsem přemýšlela, jak mám vlastně vyjádřit své pocity a nějak srozumitelně to sem napsat. .. Došla jsem nakonec k závěru, že slova jsou zbytečná... Stačí to, co cítím na srdci - je to směs zloby, strachu, nenávisti, bolesti, napětí a možná i malinko nějaké to pochopení... Všechno se ve mně pere, mísí a překřičuje.
Pro mě se tato kniha po přečtení stala mistrovským kouskem. Dlouho na ni budu vzpomínat a přemýšlet o ní.

Atuin
20.03.2021 2 z 5

Podle mě si autor ukousl příliš velké sousto. To je přesně ten druh, který z takových témat dělá úplnou frašku. Určitá míra nemusí být škodlivá, ale jakmile je to jediný atribut který umí autor nabídnout, vpletený do takové knihy, je to na nic. A kniha Na Smrt, přes všechnu snahu, na nic byla a to jen proto že se pan spisovatel neuměl korigovat a trochu se zamyslet na to o čem vlastně píše.
Začínám mít pocit že II. světová válka je zneužívané téma a ve výsledku se s danými prvky zachází příliš benevolentně bez zastavení nad tím že rozcupovat vše a všechny jen za vidinou románu není úplně správné.

alibaba72
20.03.2021 2 z 5

Tak já nevím. První část knihy je opravdu dobrá a bavila mě, takže bych jí dal pět hvězd, ale ta druhá část? Co to je? Kdyby autor vzal první část knihy a z druhé vybral pár stránek z prostředka a posledních cca 80 stránek a zbytek vyškrtnul, tak by to bylo skvělé čtení. Vůbec mně nevadí nějaké drsné scény, ale všeho moc škodí. Ach jo a tak to vypadalo nadějně.

Hellboy
18.03.2021 3 z 5

09/2021 "Proč je nutné znovu psát o holocaustu?" ptá se doslov knihy Laskavé bohyně od Jonathana Littella (2008). Sám si odpovídám: protože to je téma, které dnes stále ještě rezonuje ve společnosti, a stále ještě není vyčerpané. Zatímco však Littell stvořil v Laskavých bohyních monumentální dílo, které má nepopiratelnou uměleckou a literární úroveň a které přináší k tématu druhé světové války a holocaustu něco nového, Jozef Karika přináší jednoduchý, obehraný, schematický příběh na hranici exploatace, který má k umění a vysoké literatuře asi tak blízko, jako Hanebný pancharti k Schindlerově seznamu (jenže to vlastně Panchartům dost křivdím). Asi jako kdyby se Jiří Kulhánek pokoušel napsat druhý díl Odyssea od Jamese Joyce.
K samotnému ději. První polovina jede po ose "fikční hrdina mezi významnými osobnostmi a událostmi dějin" - jako třeba Forrest Gump. Viktor Hiler se protlouká mezi židovskou mafií v New Yorku, Karl Schmidt se zatím v Německu stává nacistou. Jeden z nich se zaplete s National Crime Syndicate (Abe Reles, Meyer Lansky, Bugsy Siegel, Lepke...) a druhý s NSDAP (Heydrich, Himmler...). Obě tyto dějové linie nabízí pramalý vývoj nebo nějaký charakterový oblouk, spíše je cítit, že autor své protagonisty chtěl dostat k co nejvíce zásadním momentům z dějin. Občas to funguje lépe, občas je to hodně na sílu. Jenže tyhle epizody přece nelze zaměňovat za nějaký opravdový děj. Tady jen autor demonstruje, jak hodně dobře má nastudované prameny (wikipedii?:) a jak suverénně dokáže do historických reálií zasadit své postavy. Občas je až otravné sledovat, jak chce čtenáře ohromit svými znalostmi, takže se ve výsledku opájí drobnostmi, které neslouží ani k posouvání děje, ani k dokreslení atmosféry, ale autor je prostě nedokázal vyškrtnout.
První polovina je tak zajímavá hlavně tím, že nabízí čtenářovi ke srovnání vraždící komanda mafie (Murder Inc.) a počátky vraždící mašinérie nacistů (noc dlouhých nožů, program T4, einsatzkommanda). Jde samozřejmě o zcela nesrovnatelné věci, ať už se na to člověk podívá jakkoliv, nicméně autorovi nemůžu upřít, že svou velmi prostou premisu "tady někdo vraždí židy, a tady naopak někoho vraždí židé" vystavěl docela poctivě a snad i logicky - obě dějové linie jsou zachycené historicky věrně a pak už je jen na čtenářovi, aby si tuto "paralelu" nějak přebral. Druhá část knihy je poněkud přímočařejší, čtenář už ví, jakým směrem se to bude asi ubírat, šokující zvraty už nejsou tak šokující, protože autor nedokáže opustit vzorec "záblesk naděje-naprostá zkáza" a vše spěje k nepřekvapivému finále.
Co se týče stylu, musím zmínit úplně extrémně otravné závorky, které mě vždy spolehlivě vytrhly z děje, přitom nepřinášely nic nového a všechny mohly být zcela eliminovány, čímž jsme se opět dostali k autorově neschopnosti škrtat, dále nijak zvlášť velká slovní zásoba (pokaždé stejné popisy bolesti a strádání - hvězdičky před očima), opakování myšlenkových pochodů (Karl! Karl! Karl!) a nakonec i otravné slovakismy (postava se chválí, místo chlubí).
Suma sumárum, kdo nemá moc načteno, tomu se kniha může líbit (pokud odhlédne od faktu, že si autor libuje v nechutných a popravdě hodně přehnaných detailech zabíjení), ale pokud se považujete za náročnějšího čtenáře a ne jen konzumenta braku ala Kotleta, tak sáhněte radši po těch Laskavých bohyních, které podle mě Karika stejně tak trochu vykradl (občas ta podoba obou románů bije do oči). 5/10

Květ
11.03.2021 4 z 5

Uf, na mě to byla silná káva. Do knihy jsem se nemohla začít, popisy násilí a brutálních poprav mi ztěžovaly každou stránku a první polovinou jsem se obtížně prokousávala. Zlom nastal s druhou částí, kdy jsem knížku naopak už nemohla odložit. Výborně napsaný román, krutý, syrový, zohledňující historická fakta, ale jen pro otrlé. Já se budu vzpamatovávat asi ještě dlouho.

Milinito
06.03.2021 5 z 5

O této knize nemá smysl se dlouze rozepisovat, filozofovat, mudrovat, polemizovat....prostě si ji sami přečtěte. Pro mě asi nejlepší kniha, co jsem za posledních x let přečetl.

candy
03.03.2021 4 z 5

Násilí bylo opravdu hodně.

MalinaM
03.03.2021 5 z 5

Je to hodně drsné, ale nejde se odtrhnout. Hodnotím pozitivně.

monushka
28.02.2021 5 z 5

Jozef Karika je spisovatel s velkým S. Tento příběh mi z paměti jen tak nezmizí! Celou dobu jsem byla součástí všech radostí, tragédií, hrůz.

Pitbullka
27.02.2021 5 z 5

Dokonalé, propracované, smutné, dechberoucí. Nejlepší kniha od auta a asi nejlepší kniha s námětem druhé světové války. Postava Viktora byla naprosto skvělá. Na konci příběhu jsem se neubránila slzám.