Na smrt

Na smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426217/bmid_na-smrt-9ee-426217.jpg 5 950 326

Na smrť série

Ze slovenských originálů Na smrť a Na smrť II – Bez milosti. Mrazivý thriller o přátelství a lásce, které se změnily ve smrtelnou nenávist. Dva nerozluční přátelé vyrůstají koncem dvacátých let minulého století v malém slovenském městě. Po tragické události jsou nuceni utéct do zahraničí a opustit děvče, o které soupeří. Jeden emigruje do New Yorku. Stane se pěšákem obávaného židovského gangu, zažije krvavou válku nejmocnějších mafiánských rodin a stoupá v hierarchii podsvětí. Druhý se ocitne v Mnichově, kde ho zverbují do nacistické tajné služby. Zúčastní se mnoha vražedných akcí a postupně se mění v bestiálního důstojníka SS. Po vypuknutí války se oba opět setkávají. Vydrží jejich přátelství těžkou zkoušku – nebo se z nich stanou nepřátelé na život a na smrt? Epická sága z tragické doby se strhujícím dějem, která vás nenechá vydechnout.... celý text

pavla67
19.02.2021 5 z 5

Kniha na me velmi zapusobila a je velmi dobre napsana, ale ne tolik jak jsem pred dvema roky navstivila Osvetim.To co jsem videla se neda nikdy zapomenout v ocich jsem mela celou dobu slzy a nekdy mi schazel dech...plynova komora,spalovaci pece,plno fotek,obleceni,hracek,vlasy,zubni protezy, kde byly ubytovani atd. a samozrejme pribehy co nam vypravela pruvodkyne. Nechci zachazet moc do detailu

maruschka
18.02.2021 2 z 5

Dřina. Pro autora, pro mě, pro postavy. Když čtu příběh, nechci myslet na to, jak se autor nadřel s reáliemi. Chci, aby to napsal tak dobře, že budu pohlcená osudem postav a na autorovu dřinu za tím vším vůbec nepomyslím. Tady se to nepovedlo. Na žádné z postav mi nijak zvlášť nezáleželo, ani k záporákům jsem necítila zaslouženou nenávist. Skutečně mě štval jenom autor, který se samoúčelně vyžíval v detailním popisu vraždění v různých prostředích (o děsivosti pouze naznačeného asi nikdy neslyšel). Při asi desátém detailním popisu mafiánské popravy už jsem byla tak otupělá, že následující koncentrák mě úplně minul. Nechtěně komicky taky působilo to, jak autor doslova šrouboval zápletky, aby se hlavní postavy potkaly prakticky se všemi důležitými osobami předválečného a válečného světa a zároveň narážely opakovaně na sebe navzájem. Korunu tomu nasadil špatný překlad (slovenštinu mám ráda, ale ne paskvil češtiny s podivnými slovenskými relikty).

Bad-wolf
17.02.2021 5 z 5

Naprosto skvělá kniha, ke které opravdu nevím, co napsat, abych vás přesvědčila, že tuhle si prostě musíte přečíst. Já jsem knihu začala číst na doporučení Irčy (knihankov), jelikož o ní několikrát básnila, a tak mě na knihu nalákala, že jsem neodolala a knihu si koupila. Od knihy jsem se pár dní nebyla schopna odtrhnout a pořád jsem byla nucená číst ji. I když jsem knihu chvíli nečetla, tak i přesto jsem myslela na hlavní hrdiny a těšila se, až budu moci pokračovat ve čtení. Kniha je opravdu zvláštní směsicí - pohybuje se v prostředí války, mafie i holocaustu, což je opravdu zvláštní kombinace, která se ale skvěle doplňuje. Poprvé v životě jsem četla knihu, kde byl (celkem podrobně) popisován holocaust a musím přiznat, že to se mnou celkem dost emočně zamávalo. Jediné, na co si dovolím upozornit je to, že není vhodné knihu číst před spaním - je tam opravdu detailně a brutálně popisováno násilí, kterým se v této knize zrovna nešetří. Po tom, co jsem četla jednu opravdu detailní scénu spojenou s vanou (vy, co jste četli, víte), jsem raději četla už ve dne - pro mé vlastní dobro a klidný spánek. Každopádně knihu doporučuji, je opravdu skvělá a ačkoliv tomu možná stále nevěříte, tuhle byste si měli rozhodně přečíst, pokud vám ovšem nevadí násilí a brutalita nebo téma války a holokaustu. V tom případě se této knize spíše vyhněte a zkuste něco jiného.

L.black
15.02.2021 5 z 5

Naprostá bomba. Tento úžasný a krutý příběh se do vás zakousne a celých 700 stran nepustí. Skvělý vypravěč pan Karika mě opět dostal. Jednoznačně 100%.

PetaZ
13.02.2021 5 z 5

O tehle knize se neda mluvit nebo ji nejak komentovat.. Bude me ve snech bohuzel jeste dlouho doprovazet

Ramiel
13.02.2021 3 z 5

Kniha je napsaná podle jedné šablony, kdy pořád dokola u všech postav "naději střídá brutální pád" . A je jedno, zda v dějové lince v Americe, nebo v Evropě. Všechno násilí působí tak strašně prvoplánově, zřejmě s cílem co nejvíce šokovat. Ale šokující pro mě většinou znamená něco nečekaného, bohužel v této knize se neočekávaného neobjeví nic. A zakončení osudů dvou bývalých přátel v lese mi přišlo jako parodie z nějakého spaghetti westernu. Abych jen nehanil, líbilo se mi třeba vykreslení atmosféry koncentráku. Rozhodně to není špatná kniha. Ovšem tak vysoké hodnocení bych u ní nečekal. Ale každému se líbí něco jiného, tak proč ne. Jen nechápu, že zde spousta lidí knihu ohodnotí 4, nebo 5 hvězdami, když do komentáře napíšou, že nenaplnila jejich očekávání nebo si ji tak moc neužívali.

papeha
11.02.2021 5 z 5

Moje první kniha od Jozefa Kariky. Velmi zajímavý nápad propojení dvou dějových linií - války gangů v Americe a nástup fašismu v Evropě ve 30. letech. A v obou příbězích hraje hlavní roli smrt. Zajímavé bylo sledování osudů obou hlavních hrdinů na pozadí historických událostí.

Vyprávění je poutavé, ale plné krutých scén. Pro mě to byla jedna z nejdrsnějších knih, které jsem četla. Rozhodně je to kniha, na kterou si ještě mockrát vzpomenu.

Nikita65
11.02.2021 5 z 5

Úžasná kniha, drsná, plná násilí, některé popisované děje opravdu surové. Líbilo se mi, jak spisovatel do knihy zakomponoval důležité historické události, ve kterých figurovali hlavní hrdinové knihy. Je vidět, že pan Karika má perfektně nastudovanou historii. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Zatím nemůžu začít číst novou knihu, stále jsem této knihy plná.

Baja333
11.02.2021 5 z 5

Velmi čtivý a strhující příběh. Do poslední stránky nelze odhadnou jak to celé dopadne. Jediné co mi ze začátku vadilo, tak přeskakování v čase a osobách.

Nikusha
06.02.2021 5 z 5

Nemyslím si, že by si knihu měl přečíst každý nebo že by měla být povinnou četbou. Hlavně kniha druhá je tak surová a krutá - realita té doby bez obalu - proto si myslím, že by to každý nemusel zvládnout.
Hlavně tedy matky potažmo rodiče.

Kniha první je takové seznámení s postavami a pomalý běh událostí se může zdát chvílemi nudný. Ale po přečtení poslední strany i knihy druhé dává celek smysl a každé slovo se vrací ve své podstatě.
Přidávám se k ostatním. Ano, kniha se zaryla pod kůži a dlouho tam zůstane.

Franc
06.02.2021 5 z 5

Knihu jsem otevíral s velkým očekáváním, které, když to vezmu zpětně, zůstalo vlastně nenaplněno. Víte proč? Protože kniha toho nabídla a i po přečtení nabízí stonásobně více, než si vůbec dovolíte doufat.

Poutavé, neřku-li hyponotické vyprávění. Mrazivý příběh chlapců s hlavou v oblacích, kteří naivně věří, že jsou pány svého osudu. Osudu, který z nich záhy udělá muže, kterými být nechtěli. Osudu, který z nich vysál téměř vše lidské na úkor potřeby žít pro svůj cíl. Příběh o druhé šanci, která nebyla o milosti a odpuštění, ale ještě větším zatracení.

Autor umně zkombinoval fikci se skutečnými historickými událostmi s takovým umem, že máte chvílemi pocit a potřebu uvěřit, že to všechno vlastně mohla být pravda.

Autor si nebere servítky, a stejně tak, jak jím popisované historické události byly kruté a brutální, i příběh je surový a drsný.

Můžete mít přečteny stovky knih a myslet si, že už Vás nic nemůže překvapit a ohromit, ale nenechte se mýlit, může. Jozef Karika to umí.

Knihu nejvíce vystihuje ve svém citátu Graham Greene: "Vím jen to, že ten, kdo si vytvoří nějaké pouto, je ztracen. Do jeho duše už vnikl zárodek zkázy."

CarrieVel
31.01.2021 4 z 5

Byť má tato kniha velmi vysoké hodnocení a musím uznat, že je skvělá a velmi poučná (měl by si ji přečíst dle mého názoru KAŽDÝ), bohužel musím neobjektivně říci, že jsem si její čtení příliš neužívala, ovšem to je čistě můj osobní problém, protože to na mě bylo příliš drsné.

Kniha je však mistrně napsaná a vynikající. Píšu jen svůj subjektivní postoj.

BruceDynamo
30.01.2021 5 z 5

Co se týče námětu tak je to vynikající nápad. Zkombinovat dvě dějové linky v obdobích válek gangů 30. let v Americe a 30. léta v Evropě, kdy se k moci systematicky dostávají náckové a ženou postupně svět do válečné a rasové apokalypsy - to tu snad ještě nebylo. Za mě už byl jen tento námět, co by fanouška historie a mafiánských filmů, neuvěřitelným dráždidlem a musel jsem knihu na doporučení kamaráda okamžitě objednat! A investovaná cena se mi vrátila nejmíň tisíckrát, protože to, co jsem u knížky prožíval snad nejde popsat slovy. Něco tak bestiálního jsem snad ještě nikdy nečetl, a že jsem těch knih, dokumentů a fotografíí o holocaustu viděl!
Při některých pasážích (hlavně tedy v druhé části knihy) jsem se musel vyloženě přemáhat a zatínat zuby, nicméně hnacímu mechanismu knihy nešlo odolat. Za mě dávam 5* a na závěr bych ještě chtěl říct dvě věci:

lidi jsou dobytek a žádný bůh neexistuje!

helenJJhockey
30.01.2021 5 z 5

Přemýšlela jsem dlouho, co k téhle knize napsat a došly mi slova. Vůbec netuším, jakou knihu si vybrat dál.
Dechberoucí kniha, trdá, syrová, která Vám nedá prostor na vydechnutí. Pro slabé povahy určitě ne. Ale takhle to bez příkras tehdy opravdu bylo.
Mohu k tomu jen napsat, že je to jedna z nejlepších knih co jsem v životě četla. Díky za čtenářský zážitek, pane Kariko.

Susan94
27.01.2021 5 z 5

Tuto knihu budu chvíli rozdýchávat.... Karika umí psát syrové romány, ze kterých mám pokaždé husí kůži. První část, která se týkala především Ameriky mě osobně moc nezaujala, ale od druhé části jsem jí hltala čím dál víc a zároveň byla zas a znovu frustrovaná z toho co to vlastně čtu, co se to dělo ani ne před sto lety..

Jittka
26.01.2021 5 z 5

V téhle knize je všechno.... všechno

Josh
25.01.2021 5 z 5

OBÁLKA: „Mrazivý thriller… Dva nerozluční přátelé… 1 emigruje do NY, zažije krvavou válku nejmocnějších mafián.rodin a stoupá v hierarchii podsvětí… 2. v Mnichově, kde ho zverbují do nacis.tajné služby, postupně se mění v bestiálního důstojníka SS. Sága z tragické doby se strhujícím dějem, která vás nenechá vydechnout“.

Obálky přehání, ale tato -slabé kafe- co vás čeká! Vše co autor v precizně popsaných děsivých momentech nabízí!! Představivost nestačí. Promiňte co jste čekali od 2.SV ??

Obecně lidská vlastnost je zapomínat (Češi mají obzvlášť krátkou paměť, tehdy i nyní) nebo stavět věci do lepšího světla. Někdo je tolerantní, omlouvá špatné jednání (hlavně u blízkých). Čeho jsou však lidé také schopni? Ničit, lhát, udávat, týrat, zabíjet – a jen pro své bezohledné sobecké potřeby. V každé době. Válka, jako jiné těžké doby staví oba typy lidí do extrému jejich myšlení a chování.

Co je splaceno bolestí a krví nelze omlouvat, natož zapomenout!! Pokud je kolem vás dost těch, co vás přesvědčí o správnosti jakkoli zvrácených skutků, ať lidé nebo ideologie, v níž věří, pak to změní nejen váš postoj, ale především vaše činy. Tato kniha je jich plná!! Opravdu nabitá. Jak odolat a bojovat za morální hodnoty?

Co mi vlastně nejvíc vyráží dech je, že vždy šlo o okamžik – rozhodnutí. Rozhodnete se poslouchat něco, někoho jiného než vlastní svědomí. Jste-li věřící a víte-li co je hřích (tuto ? si kladli nejen Židé) není důležité, protože svědomí máme všichni. Každý se rozhoduje sám, za sebe a je za to odpovědný, a nese následky stejně jako vinu.

Autor nemusel mít bujnou fantazii na vytvoření „hororu“, stačilo se podívat do dějin. Klobouk dolů za to jakým způsobem a v jaké šíři do nich nahlédl!! Horory nečtu, ale tuto knihu, která může přispět k otevření očí nad stavem společnosti tenkrát jako teď, případně snad učit rozpoznat a zastavit možné jiné lidské šílenství (jedno se nabízí od r.2019) doporučuji, aby byla čtena. Výjimečně čtu knihu podruhé, tahle k nim bude 100% patřit :o)) Přece jen však s větším (emočním) časovým odstupem:o))

Mayaotzin
24.01.2021 5 z 5

Tohle bylo hodne silné, nedokázala jsem se odtrhnout. Obě části výborné a vybudované na reálné historické lince. Fiktivní postavy byly snad jen hlavní hrdinové. Je znát, že autor vystudoval historii.
Vůbec si nejsem jistá, jak budu dnes v noci spát.

Smekám před autorem
A je mi špatně nad tím čeho jsou lidé schopní.

Ridley
23.01.2021 5 z 5

Nebylo to lehké čtení, velmi dobře propracovaný román, místy hodně emotivní. Človèk by napsal super čtení, kdyby to nebyla ta hrůzná pravda......

martinaandulka
19.01.2021 5 z 5

Na smrt je kniha kde detailně přibližuje jak válku mafiánských rodin v Americe,tak vzestup nacismu v Německu,Noc dlouhých nožů,Křištálová noc,nacistické programy eutanazie,vyhlazovací operace na východní frontě,holocaust a fungování nacistických koncentračních táborů,především v Osvětimi.Pan spisovatel popisuje detailně,hodně se informoval a kniha je emočně,precizně napsaná.Není to lehké čtení,chvílemi jsem odkládala a potřebovala se vydýchat a pochopit jaká to byla hrůza... .