Na smrt

Na smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426217/bmid_na-smrt-9ee-426217.jpg 5 954 954

Na smrť série

Ze slovenských originálů Na smrť a Na smrť II – Bez milosti. Mrazivý thriller o přátelství a lásce, které se změnily ve smrtelnou nenávist. Dva nerozluční přátelé vyrůstají koncem dvacátých let minulého století v malém slovenském městě. Po tragické události jsou nuceni utéct do zahraničí a opustit děvče, o které soupeří. Jeden emigruje do New Yorku. Stane se pěšákem obávaného židovského gangu, zažije krvavou válku nejmocnějších mafiánských rodin a stoupá v hierarchii podsvětí. Druhý se ocitne v Mnichově, kde ho zverbují do nacistické tajné služby. Zúčastní se mnoha vražedných akcí a postupně se mění v bestiálního důstojníka SS. Po vypuknutí války se oba opět setkávají. Vydrží jejich přátelství těžkou zkoušku – nebo se z nich stanou nepřátelé na život a na smrt? Epická sága z tragické doby se strhujícím dějem, která vás nenechá vydechnout.... celý text

kalinkacz
28.11.2020 5 z 5

Knih z období druhé světové války vychází kvanta... Už jsem jich přečetla nespočet a řekla jsem si, že další už ne... Díky bohu, že jsem Na smrt dala šanci! Myslela jsem si, že se mojí srdcovce Zlodějka knih nic nevyrovná, ale Na smrt to dokázala, ne-li překonala... Autorovi tleskám, nic podobného a tak propracovaného jsem nečetla... Dokázal do jednoho velkého příběhu zasadit úžasné postavy, mafii v USA před válkou, Německo a jeho ideologii před válkou, židovskou problematiku a hlavně skutečným způsobem zobrazit koncentrační tábory... Tato kniha je krutá, drsná, dojemná, bolestná a velmi naturalistická a slabé povahy by mohli mít problém ji dočíst... Já budu navždy vděčná, že mi někdo zvěrstva ukázal taková, jaká byla, bez příkras... Za postavy bych dala svůj život... Neskutečně oceňuji, že vše dávala v příběhu smysl a že jsme tu měli celou řadu různých postav, s různou povahou a různým smýšlením... Brečela jsem, brečela jsem hodně a nikdy nezapomenu...
Viktore, Karle, Izáku, Lauro, Sáro a Leo... Doufám, že se někdy potkáme...

Zandice
27.11.2020 5 z 5

Něj kniha o holocaustu, kterou jsem četla. Je drsná, ale taková realita tenkrát byla.

hurwajz
14.11.2020 5 z 5

Tak tohle fungovalo, při čtení jsem to v hlavě viděl jako film, hodně dobrej film.
Bavilo mě čtení o druhé světové válce a věcí kolem ní....špatných věcí...to by mě nikdy nenapadlo.

sgjoli
12.11.2020 4 z 5

K přečtení této knihy jsem se odhodlávala hodně dlouho, protože jsem tušila, že mne čeká nelehký příběh a nelehké čtení. A je to skutečně tak.
Autor čtenářům přináší velmi hutný příběh, nekompromisně v něm jde až na dřeň a velmi syrově odkrývá hrůzy, které se odehrávaly před válkou a pak hlavně během ní. Vidíme tu dva různé pohledy na totéž, ale jako by každý pohled ukazoval jinou, pokroucenou verzi reality. Oba pohledy každopádně přinášejí bolest, ukazují utrpení (psychické i fyzické), vše bez nějakých příkras.
Kniha se mi pod kůži dostávala pomalu, ale o to silněji - po dočtení jsem ji odkládala s pocitem, jako bych dostala ránu na solar. Tohle je emocionálně těžké, hutné čtení, na které budu myslet ještě pěknou chvíli. Tato kniha popisuje tolik zla, že to skoro až působí jako z jiného světa a těžko se věří, že podobné události se skutečně děly. O to je to ještě horší, že se to skutečně dělo. Autor to napsal tak moc sugestivně, že mne kniha místy dohnala k slzám a místy jsem byla až tak otupělá návalem emocí, že se mi dělalo fyzicky nevolno.
Přesto ale nehodnotím 5 hvězdami, ale "jen" 4,5. A to proto, že mi úplně na 100 % neseděla linie v první části knihy, kdy se Viktor pohybuje v prostředí mafie. Objektivně vzato je to zpracováno perfektně, autor skvěle pracuje s historickými údaji a informačně to bylo dost nabité. To autorovi rozhodně nemohu upřít. Přesto ale musím popravdě přiznat, že prostředí mafie není zrovna můj šálek kávy. Je to pro mne cizí prostředí, které mne nikdy moc nelákalo, a mně se to nečetlo úplně nejlépe. Trochu jsem se do toho v některých pasážích musela nutit. Ale to je dozajista problém u mne, jde o otázku nějakých priorit, co se čtení týká.
Každopádně je román Na smrt mimořádným dílem, které za přečtení určitě stojí a které rozhodně mohu doporučit. A ještě nějakou dobu to budu vstřebávat.

Mi--LADA
11.11.2020 4 z 5

Karika to se mnou umí. Napětí, atmosféra, mráz po zádech, kruté, hrubé a temné vyprávění, tentokrát z období Třetí říše. Umí přitáhnout jako magnet, i když nemůžu říct, že by se mi to v tom jeho pochmurném světě nějak zvlášť líbilo.

whiolet
07.11.2020 5 z 5

Brutální kniha, a připravte se rovnou na to, že vás emočně vysaje a donutí přemýšlet jak, takové hrůzy mohly, tak dlouho procházet!
Jenže, to mluvím hlavně o druhé části knihy, protože ta první je o něčem jiném. V první části knihy se nejprve seznámíme se šesti kamarády a nahlédneme do jejich života v Ružomberku. Po jedné děsivé události se jejich cesty rozdělí a my můžeme sledovat vývoj hlavních dvou postav. Viktora, který se stane členem mafie a Karla, který studuje jako doktor v Mnichově a díky shodě náhod a kamarádům se dostane k nacistům.
Bez první knihy asi nepochopíte, že aby se člověk stal čím je ,je důležité, kdo na něj má vliv. A tak je z Viktora rázem člověk uvazlivejsi, ale v krajním případě neváhá člověka zmlátit, nebo zabít. Pak tu máme Karla, který věří v nacistické ideály ( Žid není člověk, ale při pitvě je mu dost podobný) a díky lékařským schopnostem, dokáže být chladný a dosti produktivní.
Přesto mě první kniha za srdce moc nevzala, a tak jsem byla zvědavá co přinese díl druhý.
Přejezd Židů do Berkenau byl silný moment a pak už se to jen víc a víc stupňovalo, nebudu lhát, několikrát jsem se rozbrečela, musela se jít uklidnit, abych pak mohla znovu pokračovat ve čtení, jelikož našich 5 kamarádů a jejich děti zažijí v táboře úplně všechno! Bezdůvodné, umlácení, smrt na drátech, pokusy s dvojčaty, pokusy s barvou oči, přechod do plynové komory, práce s mrtvými.
Druhá část vás rozloží, totálně.
Na Karikovi se mi líbí styl psaní, kdy ani z jednoho nedělá hrdinu ,ba ani padoucha. Viktor dělal hrozné věci, ke kterým ho situace donutila, Karel dělal věci ještě horší, to bezesporu ano, ale i on měl nějaké svědomí (i když mu moc nenaslouchal) a rodinu, ale nemyslete si, že bych Viktorovi nefandila, aby ty svině dostal všechny.
Díky za příběh plný surovosti, co vás připraví o ideály, díky za to, že autor vystihl tu beznaděj a hrůzu, díky za tuhle knihu.

kniznistranky
07.11.2020 5 z 5

Konec na mě udělal velký dojem. Byla to přesně ta ''tečka'', kterou od konce u knihy s podobnou tématikou tak nějak očekáváte a zároveň chcete. Snad to nezní moc scestně. Knihy s prostředí války - v tomto případě z druhé světové - nijak nevyhledávám a troufám si říct, že tato je první, kterou jsme nejspíš četla. První část knihy byla ještě taková svým způsob spíš jako thriller. Americká mafie ta mě v knize dost bavila, popisy, akce, násilí. Všechno bylo skvěle podáno a šlo poznat, že autor hodně studoval fakta, než se do psaní vůbec pustil. Druhá kniha byla už taková surová, brutální a druhá světová tak jak ji všichni známe ze školních lavic. Kapitoly z Birkenau vám vyrazí dech i přesto, jak dobře jste na ně psychicky připraveni. Stejně vás to nenechá chladnými a prostě to budete těžce zpracovávat. Mě asi nejvíc z celé knihy zasáhla část odehrávající se v Osvětimském krematoriu. Rozhodně ale knihu doporučuju přečíst. I přes hrozné scénáře a bestialitu, která je v knize popsaná, se kniha čte opravdu sama a je čtivá.

Vikomtka
05.11.2020 5 z 5

V současné záplavě jiných knih s podobnou tematikou Na smrt výrazně vyčnívá. Žádné klišé nebo lopotné opakování tisíckrát napsaného. Ne, tohle je dokonale propracovaná studie toho, co s člověkem provede přítomnost zla. Jak plíživě a pro mnohé nepostřehnutelně zlo nastupuje. Jak válka zrelativizuje hodnoty, morálku, všechno.
Ano, kniha obsahuje spoustu násilí - ale ani jedná scéna nepůsobí prvoplánově, žádná není nadbytečná. Knihu jsem ve své knihovně zařadila k Sophiině volbě a Laskavým bohyním, protože společně s nimi patří v tomto žánru mezi to nejlepší, co kdy kdo napsal.

Princezna22
05.11.2020 5 z 5

Tuhle knihu bych zařadila mezi povinnou četbu, bylo to náročné čtení. Oči zalité slzami a stav koukání do zdi... Bylo mi špatně a cejtila jsem chvění a mrazení nemůžu uvěřit, že tohle se kdysi opravdu dělo.. Jak mohl někdo tohle dopustit. Myslím, že nemám sílu číst jinou knihu, až tak mě tato kniha vzala.... Viktor mě poznamenal, zanechal ve mě něco co nejde popsat slovy.. Ps: Diamant mezi knihami. Doporučuju.. Došla mi slova co ke knize dal napsat.. Přečte si ji sami a posuďte..

PriMula
03.11.2020 5 z 5

Přesně jak napsala Rodaw - kniha mého života. Pochybuji, že ještě někdy budu číst něco tak brilantního ve všech směrech. Kniha je neskutečně dobře napsaná - není to jen příběh o holocaustu, pan autor do děje neskutečně dobře zapracoval historická fakta.
Co se týče samotného děje.. nemám slov. U knihy jsem měla možná až příliš okamžiků, kdy zkrátka přestanete číst a jen se zadíváte do zdi a přemýšlíte - možná ani nepřemýšlíte, protože nevíte, co byste si myslet měli. Tak silná kniha je.
Děkuji Panu autorovi za takový diamant. Velká pocta za shrnutí historie dané ještě k tomu do tak jedinečného příběhu.
Děkuji.

Weruschka
02.11.2020 5 z 5

Kniha pro me byla psychicky narocna, ta surovost, brutalita, to ohromne cislo lidskych obeti. Skoda ze to neni scifi ale nase dejiny.

morava
01.11.2020 5 z 5

Zase jedna kniha, kterou budu po docteni jeste dlouho vstrebavat. Pribeh, ktery vas zasahne, i kdyz si myslite, stejne jako ja, ze uz mate s tematikou koncentracnich taboru nacteno dosti natolik, ze vas uz asi nic neprekvapi. Ja opet mela husi kuzi, slzy v ocich, a tizivy pocit na hrudi pri cteni stranek , ktere popisuji tyto hruzy odehravajici se v koncentracnich taborech, jako by jsem o vsech tech hruzach cetla poprve.Take velmi drsne a surove popisy, co se tyce mafianskeho zivota v Americe jsem musela rozdychavat. Musela jsem si cteni davkovat, ne jen z duvodu poctu stran, ale predevsim z duvodu emocniho.
Na zaver napisu jen to, ze na pribeh par kamaradu ze slovenskeho mestecka Ruzomberok, po docteni teto knihy jen tak nezapomenete.

LSD
01.11.2020 5 z 5

Drsné, ale o to více zajímavé. O knize jsem se informoval, než jsem začal číst, ale že skončí v mých Top 10, jsem vážně nečekal...

Marekh
29.10.2020 5 z 5

Od Josefa Kariky jsem v minulosti četl knihu TRHLINA a TMA. Knihu NA SMRT jsem vyhrál v soutěži, kterou pořádal Ondra z YouTube kanálu Incognito Reader. Knihu jsem v minulosti držel v ruce, prohlížel jsem si ji, ale neměl jsem v plánu, že si knihu přečtu. Odrazoval mne rozsah knihy. Je to bichle, která má 700 stran. Když jsem knihu vyhrál, byl jsem rád a byl jsem zvědavý, jak se mi kniha bude líbit. Knihu jsem přečetl poměrně rychle, během 4 dnů. Myslel jsem si, že četbu budu mít na delší čas, ale Josef Karika píše čtivě, takže jsem to zvládnul poměrně rychle. Většina čtenářů hodnotí knihu pozitivně, v Databázi knih má prozatím 94 %. Viděl jsem speciální videa na tuto knihu. Irenka mluví o této knize v superlativech, říká, že je to kniha jejího života a knihu doporučuje k přečtení úplně všem čtenářům, rovněž její mamka hodnotí knihu pozitivně, z druhé strany Ondra je k této knize kritický a nesdílí úplně Irenčino nadšení.

Za sebe mohu říci, že se mi kniha líbila. Oceňuji, že autor si nastudoval prameny k této době a určitě příprava knihy musela trvat dlouhou dobu. Kniha má 2 části. Líbila se mi linka jak z mafiánského prostředí, tak také z Osvětimi. Možná autor nezvolil nejvhodnější příjmení hlavního hrdiny – KAREL HILER. Často mi místo slova HILER naskakovalo HITLER a musel jsem se na chvíli zamyslet, ke komu si mám toto jméno přiřadit. Postupně jsem si na to zvykl. Jako negativum bych také viděl, že autor střídá pojmenování postav. V jedné chvíli pojmenovává hlavního hrdinu křestním jménem, jindy ho oslovuje příjmením. Vhodnější by bylo, kdyby použil jednotné oslovení nejlépe křestním jménem. V knize je popsáno hodně historických událostí včetně skutečných osob, jejichž vykreslení působilo autenticky. V knize se dočteme, jak vypadala situace před 2. světovou válkou a v průběhu 2. světové války. Hodně podrobně je popsán život v koncentračním táboře Osvětim. Je pravda, že v knize se nachází hodně násilí jak v části z mafiánského prostředí, tak také v Osvětimi. Hodně scén je brutálních včetně popisů týrání dětí! Když se o tom Ondra zmínil ve videu, tak jsem si vzpomněl na jeho slova a říkal jsem si, jestli bylo nezbytně nutné, aby se o těchto scénách, ve kterých vystupují děti autor takto rozepisoval. Z druhé stránky to byla realita. Mengeleho pokusy jsou všeobecně známé a tímto způsobem chtěl autor patrně docílit většího efektu, aby to ještě více čtenáře zasáhlo a vnitřně rozložilo! Pro mě to byly asi nejtěžší a nejsmutnější okamžiky z celé knihy! Mnohdy jsem neměl při čtení příjemné pocity. Kniha obsahuje hodně utrpení, bolesti a smutku. Samozřejmě o některých historických událostech jsem věděl v minulosti, takže jsem si je připomněl, některé informace byly pro mě nové a přínosné.

Z mého pohledu si myslím, že kniha stojí za přečtení. Je třeba se však připravit na množství scén, při kterých budete přivírat oči a bude se vám dělat špatně od žaludku. Pokládám si otázku, jestli je možné, aby se hlavní postava – KAREL SCHMIDT mohl tak radikálně změnit ve svém chování, jestli je možné, aby ho natolik uchvátila Hitlerova slova, že začal nenávidět Židy do takové míry, že se podílel na jejich systematickém vyvražďování! Myslím si, že je to možné. Hodně obyvatel Německa podlehlo Hitlerovým slovům, věřili v myšlenku, že za celkovou situaci v Německu můžou Židé, podlehli jeho slovům, že je nutná rasová čistota apod. Někteří lidé se staly vrahy, vlastníma rukama zabíjeli Židy. Musím říci, že se mi dělalo špatně z chování Karla a jeho přístupu k nacistické ideologii. Zatemnilo mu to myšlení, stalo se z něho monstrum, které si jde za svým cílem přes mrtvoly! V nějakých případech zakolísal, na krátkou chvíli se ozvalo jeho svědomí, ale pak stejně pokračoval ve stejných kolejích. VIKTORA HILERA jako postavu jsem měl rád. Je pravdou, že se přidal k mafii v USA, podílel se na zabíjení lidí, ale z druhé strany prokázal hodně odvahy a statečnosti v Osvětimi. Řekl bych, že jeho působení v mafii ho zocelilo a díky tomu se dokázal lépe přizpůsobit podmínkám, které panovaly v Osvětimi.

Jsem rád, že mám knihu doma. I přes některé výhrady, které jsem uvedl, si myslím, že v knize se nachází řada informací, které jsou užitečné k pochopení vzniku a průběhu holokaustu a také se čtenář blíže seznámí s prostředím mafie a jejími praktikami. Kniha byla čtivá, vyprávění bylo svižné, v knize jsem cítil také prvky thrilleru, takže některé situace byly hodně napínavé. Když se kniha blížila do úplného závěru, tak to na mě působilo trochu přitažené za vlasy. Na této části mohl autor více zapracovat, aby to působilo uvěřitelněji. Časem se k některým částem vrátím a přečtu si je znovu. Knihu hodnotím na 90 %.

Metiahen
29.10.2020 5 z 5

Ta atmosféra! Wow. Místy děsivé a silné. Ráda si ji ještě někdy přečtu, protože za to vážně stojí.

evakmoch
28.10.2020 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Graduje, má atmosféru. U některých pasáží jsem musela knihu zavřít a vstřebat to. Doporučuji všem. Nic takového bych od autora nečekala.

alisek
28.10.2020 5 z 5

Děsivé. A to jsem si myslela, že Laskavé bohyně nic nepřekoná.

josska
24.10.2020 5 z 5

No co napsat,a neopakovat se,jedna z nejlepších knih z 2.svět.války,,musela jsem to davkovat,přes slzy jsem neviděla,,už mám něco načteného,ale s takovou syrovostí jsem se ještě tak moc nesetkala,je to čtivé,brutalní,,hlavně co se tyka detí,,,je nepochopitelné,,,,a nejhorší je,že se to opravdu dělo a dělal to člověk člověku.......

oka3408
24.10.2020 5 z 5

Smekám před panem spisovatelem, kniham z tohoto období jsem se doteď vyhýbala ,tento jsem přečetla ve velmi krátké době.Hodně na mě zapůsobil. Doporučuji všem

Ondra148
22.10.2020 5 z 5

V první části mi občas vadilo přehnané a bezdůvodné násilí. Ve druhé jsem pak zjistil že to byla příprava na to co přijde. Nečte se to dobře ale zároveň se od toho nedá odtrhnout. Ještě nikdy - a to jsem toho o holokaustu přečetl hodně - mi nebylo z knížky tak na nic. Výborná a přitom děsivá. Surovost a beznaděj z ní přímo odkapává. Dočíst některé pasáže z Birkenau a potom jít ještě před spaním zkontrolovat spící dítě, ve mě vzbuzovalo zvláštní směs nepříjemných pocitů. Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četl a zároveň první kterou bych po přečtení bez váhání spálil.