Na smrt

Na smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426217/bmid_na-smrt-9ee-426217.jpg 5 951 951

Na smrť série

Ze slovenských originálů Na smrť a Na smrť II – Bez milosti. Mrazivý thriller o přátelství a lásce, které se změnily ve smrtelnou nenávist. Dva nerozluční přátelé vyrůstají koncem dvacátých let minulého století v malém slovenském městě. Po tragické události jsou nuceni utéct do zahraničí a opustit děvče, o které soupeří. Jeden emigruje do New Yorku. Stane se pěšákem obávaného židovského gangu, zažije krvavou válku nejmocnějších mafiánských rodin a stoupá v hierarchii podsvětí. Druhý se ocitne v Mnichově, kde ho zverbují do nacistické tajné služby. Zúčastní se mnoha vražedných akcí a postupně se mění v bestiálního důstojníka SS. Po vypuknutí války se oba opět setkávají. Vydrží jejich přátelství těžkou zkoušku – nebo se z nich stanou nepřátelé na život a na smrt? Epická sága z tragické doby se strhujícím dějem, která vás nenechá vydechnout.... celý text

rimar
07.09.2020 5 z 5

Tak kdybych měl vyjádřit názor jedním slovem tak by to znělo - vauu. Tak tohle byla jízda. Vůbec nerušilo přeskakování ve dvou časových úsecích u dvou postav. Člověk se nemohl dočkat až se dozví co se děje a jak to bude pokračovat. Autor velmi dobře i zachytil situaci jak mezi ganstry tak i v koncentračním táboře ale nepodal to takovým způsobem že by se i ty nejdrsnější momenty nedali přečíst, nesnaží se za každou cenu maximálně šokovat. I tak dokáže být čtenářovi úzko z toho čeho jsou lidi schopní. Popis Karlova přerodu mi připomíná knihu od Merleho - Mým řemeslem je smrt. Určitě kniha není vhodná pro přecitlivělé jedince a další člověka mrazí když si uvědomí že autor sice píše fikci ale to co popisuje se tehdy opravdu dělo.

ivetdos
05.09.2020 5 z 5

Přijde mi, že slova to nevyjádří dostatečně. Je to výjimečný příběh plný zvratů, emocí, násilí, zla a poučení. Je to ten typ knihy, kterou by nikdo neměl chtít číst, protože vám bude zle z toho, čeho všeho jsme my lidé schopní, zlomí vám srdce. Probudí ve vás odpor, dá vám jisté pochopení a vezme iluze... ale zároveň ji musíte přečíst, protože vám změní život. Snažila jsem se knihu číst jako historickou popisnou literaturu, snažila jsem se nevkládat emoce a být jen pozorovatel, ale nešlo to. Hlavně u druhé knihy. Bylo to hodně živé a silné. Bylo to geniální. Za mě jde o nejlepší knihu z období druhé světové války. Budu na ni ještě dlouho myslet

Clara_C
05.09.2020 5 z 5

Vynikající a dechberoucí kniha.
Pokud se dá něco takového napsat o hrůzách, které se děly. Ale oproti Trhlině napsáno naprosto bravurně, hrůza se na vás valí z každé stránky, z každé věty.
V první části mě zaujal víc příběh z Ameriky, o mafii a jejich klanech, pravda dobrý výcvik před koncentrákem. Ovšem další čtení už pouze z Osvětimi a východu, celou slavnou mafii naprosto rozprášilo.
Pasáže z Německa a poté z masového vyhlazování Židů na východě mi hodně připomínaly knihu Laskavé bohyně, ale tam to bylo brutálnější a celá kniha byla z pohlednu nacisty, tady bylo vše velmi osobní, díky skvěle vystavěnému příběhu dávného přátelství Němce a Židů.
Přečteno rychle, ovšem u Mengeleho pokusů s přestávkami, jako matku mi určité stránky dávaly dost zabrat. Rozhodně nedoporučuji slabým povahám, ale ve mně bude dlouho doznívat vše, co bylo napsáno v knize a že toho nebylo málo..

" Svině! mumlal, když procházel kolem zmasakrovaných dozorců. Vůbec je nemuseli zabíjet, nebylo to potřeba, říkal Jonasovi a vrtěl hlavou. Ani Ress, kráčející za nimi, takové barbarství nechápal. Co jim ti muži udělali? Jenom hlídali věznici, určitě měli rodiny a děti. "
- Myšlení nacistů, kteří vybíjeli Židy po stovkách tisíc bylo vskutku zvrácené.

Stejně tak nelze odsoudit činy, které byly páchány na německých civilistech:
"Hiler k nim žádný soucit ani lítost. Němci, jejich vlastní lidé, tohle všechno vyvolali. Osobní vina už dávno nehrála roli, kdyby k nim pocítil lítost, nebo se jich nedej bože zastal, zradil by stotisíce svých mrtvých, kteří byli taky nevinní. Navíc Němcům nevadilo, co se děje, dokud jejich vojáci na frontách vítězili. Ani jednoho z ružomberských Němců neviděl Viktor na vlakovém nádraží, když je hnali do dobytčáků a posílali do Osvětimi. A nikdo z těch, kdo tam tehdy nestáli a nesnažili se tomu zabránit, pro něj nebyl nevinný."

NĚKTEŘÍ LIDÉ JSOU MOŽNÁ Z PRACHU TÉ SAMÉ HVĚZDY.

lukas1038
02.09.2020 5 z 5

Knihu jsem právě dočetl a stále rozdýchávám. Neskutečný příběh, který by si zasloužil seriálové zpracování. Ani Karikovy závorky, který mi u všech jeho knih lezou na nervy knize neseberou všechny hvězdy. Smekám.

spanelka

Jedním dechem

Evaho73
02.09.2020 5 z 5

Knihy zvyknem čítať na jeden záťah a nedávam si prestávky počas ich čítania, alebo nečítam paralelne inú knihu.
Pri knihe Na smrť som to však nezvládala, a vzhľadom na ťaživú tému a spôsob, akým je kniha napísaná, som ju čítala s “psycho-hygienickými prestávkami“ (zrejme nemám dosť silný žalúdok na podobné obsahy), ktoré som využívala aj na vyhľadávanie historických faktov.
Poviem úprimne, že pokiaľ by bola kniha písaná prevažne z pohľadu obetí a rozpitvávala ich fyzické a psychické muky, nečítala by som ju. To, že bol príbeh podávaný väčšinou z pohľadu bezcitných zabijakov, ktorí sa na svoje obete pozerali iba ako na bezcenne kusy, ma trochu odosobňovalo.

Musím však konštatovať, že vzhľadom na všetko to krviprelievanie, brutalitu, krutosť, surovosť a ostane násilnosti, je kniha spracovaná s veľkou precíznosťou vzhľadom na historické udalosti.

Na fiktívnom príbehu niekoľkých kamarátov, dokázal autor zhrnúť reálne dejiny okolo druhej sv. vojny, čo jej predchádzalo, od hospodárskej krízy cez rozmach mafie v Amerike, postupné získavanie Hitlerovej moci a začiatkov antisemitizmu, až po praktiky v koncentračných táboroch. Zmienky o skutočných postavách a ich úlohách počas tohto obdobia ako napr. Al Capone, Lída Bárová, Erich Maria Remarque, Josef Mengele, Rudolf Höss alebo Jozef Tiso, dodávajú celému príbehu ešte väčší punc reálnosti.
Čítala som už veľa kníh o koncentračných táboroch, ktoré boli okrem knihy Smrť je mojím remeslom, písané väčšinou z pohľadu obetí, ale táto je písaná z nadhľadom aj na samotných zajatcov aj z pohľadu druhej strany – príslušníkov SS a toto bol pre mňa zaujímavý novoobjavený rozmer...
Všetky postavy mali pri svojich skutkoch a okolnostiach na pamäti dve podstatné slová Na smrť, podľa ktorých aj konali a to z nich robilo buď vraždiace monštrá alebo hrdinov obetujúcich sa pre svojich blízkych a známych.
Kniha Na smrť je pre mňa osobne veľmi kontroverzná, síce obsahovo veľmi náročná na čítanie ale unikátna svojím spracovaním.

Mandlevest
26.08.2020 5 z 5

Absolutně souhlasím s komentářem ArwenAragorn, několikrát během četby tohoto velmi brutálního příběhu jsem přemýšlela , že ho odložím nedočtený. Nakonec jsem vytrvala a musím ocenit, že pan Karika v první knize velice uvěřitelně popisuje události v předválečném Německu po nástupu Hitlera k moci a také v Americe, ve které nás zavede do prostředí mafiánských klanů bojujících o moc, peníze a často i o život. A právě nastavené zrcadlo těchto dvou prostředí , která fungují podle podobných pravidel , nezadají si v krutosti, touze po moci a výjimečnosti, byla pro mě velmi zajímavá a dobře popsaná. Druhá kniha se skoro celá odehrává v tom nejhorším z koncentračních táborů na vyhlazování Židů a je to čtení opravdu pro silné povahy. Brutálních scén, při kterých se schovávají i slzy a nechce se jim z očí ven, jen zhluboka dýcháte a buší Vám srdce, je tam opravdu až moc. A tak tento silný příběh, sice výborně napsaný, a určitě nezapomenutelný, bych již znovu přečíst nedokázala. Kdo vše výše uvedené zvládne, doporučuji.

ArwenAragorn
26.08.2020 5 z 5

Tak u tohoto románu jsem se občas musela nutit, abych četla dál. Někdy ve čtvrtině jsem uvažovala, že knížku nedočtu, tolik hrůzy bylo na mě moc. Byla velice drsná, děsivá, brutální, syrová až do morku kostí, zároveň ale nesmírně čtivá a napínavá. Je horší řádění mafie v Americe nebo nacistů, zejména při vyhlazování Židů? Oceňuji, že autor se velmi dobře drží historických událostí. Závěr jsem předpokládala a předpokládala jsem správně.
Příběh dvou nerozlučných přátel, které osud rozdělil, aby se na konci opět setkali-na život a na smrt.
Tento bravurně vyprávěný román doporučím všem, ale čekejte dost otřesné scény.

Karolína7
23.08.2020

Chvílemi jsem se musela nutit, abych v četbě pokračovala. Titulů s námětem holocaustu jsem přečetla v životě už dost, ale tenhle byl nejdrastičtější. Naturalistické popisy šíleného mučení a útrap vězňů se mnou pořádně "zamávaly". Je to poslední knížka, kterou jsem od tohoto žánru četba - přejdu k něčemu pohodovějšímu, i když vím, že na válečná zvěrstva by se nemělo zapomínat. - Jak jsem stará, něco však přece jen pro mě bylo v knize objevného. Vím, že hodně Židů bývalo majetných, často provozovali lichvu, ale překvapila mě zločinná činnost židovských gangů v USA. Vždy jsem Židy považovala spíše jen za trpící lidi...

gonga
22.08.2020 3 z 5

Světová literatura to nejspíš není, ale napsané to je moc dobře a velmi čtivě.

adela2316
21.08.2020 5 z 5

Hodně jsem přemýšlela, jaké hodnocení knize dát. Během čtení jsem si říkala, že tu knihu rozhodně doporučovat nebudu, protože tolik hrůzy jsem snad v žádné jiné knize nezaznamenala. Je pravda, že knihy o holocaustu nevyhledavam od té doby, co mám dítě. Prostě to nějak nezvládám číst. A tady jsem si to dopředu nezjistila, nebo nečekala, že to bude takové.
Každopádně dávám plný počet, protože kniha je ctiva, napinava, dokonce i pasáže z Ameriky, které mě ze začátku malinko nudily, byly nakonec výborne, a ačkoli jsem měla tendence v těch nejvíc násilných pasážích knihu odložit, strašně jsem byla zvědavá na konec, takže jsem to naštěstí neudělala.
PS: veliký šok jsem zažila, když jsem zjistila, kdo je Beppo:-/

Citrínek
21.08.2020 5 z 5

Nejlepší Karika, dala bych i 10 hvězdiček, kdyby to šlo.

Medovnice
19.08.2020 5 z 5

Absolutní bomba. Napínavé, krásně rozklenuté vyprávění. Jasně, není to na nobelovku, postavy občas šustí papírem, chybi jemnější psychologická kresba, je to trochu prvoplánové. Ale když přistoupíte na Karikovu hru, užijete si jízdu plnou napětí a vychutnáte si každou stránku.

bon2
17.08.2020 5 z 5

Velmi silné čtení. Bohužel reálný popis historických událostí, na které by se nemělo zapomenout.

1KaBo
14.08.2020 5 z 5

Od pana Kariky je to první kniha, kterou jsem přečetla. Za mě úžasný vypravěč, propracovaný příběh, výborné spletení osudů jednotlivých postav. Je pravdou, že násilí a brutality každou stránkou nabíraly na síle, bohužel jde ale o popis dějin...

Audrina
09.08.2020 4 z 5

Možná to je tím, že jsem po všech oslavných recenzích měla přehnaná očekávání, ale knížka mě bohužel nezaujala tolik co ostatní. Bezpochyby je to skvěle napsaný příběh, občas jsem v něm ale postrádala jakousi hloubku. Autor se celkem vyžívá v hodně sugestivních popisech všech hrůz, ať už v rámci řádění americké mafie, tak při nacistických zvěrstvech. Občas jsem ale měla pocit, že je to jen na "efekt", aby ve čtenáři vzbudil silnější emoce.
Knížku bych určitě s klidným srdcem doporučila, v rámci svého žánru jsem ale četla i lepší příběhy. V rámci příběhu jsem totiž neobjevila nic navíc než jen násilí a hrůzu...trochu jsem postrádala silnější vykreslení jednotlivých lidských tragédií, který je v knize sice bezpočet, ale spíše tak jen proplouvají okolo než aby zanechali trvalejší dojem.

kiraa
01.08.2020 5 z 5

Nejšílenějši a nejbrutálnější knížka, která prošla mým knižním životem. S každou stránkou si myslíte, že už nemůže přijít nic horšího a vzápětí zjistíte, že se propadáte na ještě hlubší dno, ze kterýho není cesta na hladinu. Nebudu kritizovat míru stupňujících se brutalit, protože ani sebelepší popis nemůže pojmout realitu, a nikdo z nás není schopen se vcítit do lidí, kteří si tímhle peklem prošli než upadli do náruče vytoužené smrti. Ne, tohle se nedá zabalit do hedvábnýho papíru s růžovou stužkou. Jen tak mi z paměti nevymizí Sára, Laura, Izák, Leo a v neposlední řadě Viktor Hiler, kamarádi z gymplu, kterým osud tak krutě zamíchal kartami. Bylo to hrozný i příšerný a přesto všem statečným doporučuju.

Blue
31.07.2020 4 z 5

Nemohu autorovi upřít, že se mu povedlo napsat román skutečně velkorysý, umně spletl osudy jednotlivých postav, kniha se čte velmi dobře, ale zároveň musím konstatovat, že si neuvědomuju, že bych někdy četl něco tak krutého. Možná ani tak nejde o počty mrtvých, to mi ani tak nevadí a vzhledem k popisovaným skutečnostem, je to - byť to zní zvláštně - odpovídající. Jde o to, že líčení některých detailů mi přišlo nadbytečné a samoúčelné. Několikrát jsem si říkal, co je to za člověka, že se v tom popisování tak vyžívá a jestli vůbec mám ve čtení pokračovat. Pokračoval jsem, protože příběh sám mě zajímal. Je skutečně dobrý, bohužel jej srážejí ty zbytečně krvavé scény.

jituz
29.07.2020 2 z 5

Já to nedala. Nevěřila jsem příběhu. Tolik podnětů k tomu stát se krutými, jen aby bylo možné o krutostech psát. Vím že se tato zvěrstva děla, zde je to ale pro mě popsáno dost divně, tak nějak fakt přes čáru. A i přes snahu autora upoutat brutalitou, jsem naopak měla tendenci pasáže přeskakovat a děj se bez tohoto vlekl. A ničím jiným vlastně ani moc negradoval.

Tvefisto
26.07.2020 4 z 5

Příběh super, autor si musel dát hroznou práci s hledáním historických událostí a jejich souvislým a navazujícím zpracováním (a že jsem si to hledala :D). A jako bonus pro mě - poměrně rozsáhlé zaměření na jednu historickou postavu, která mě obzvláště zajímá. Moc jsem chtěla dát 5 hvězd, ale...v určitých dějových linkách jsem se nudila, až jsem byla nucena přeskakovat. A to detailně popsané násilí prakticky všeho druhu - čím jsem starší, tím hůře to snáším. Ale to psychomyšlení, tam je dobře popsané.