Na smrt

Na smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426217/bmid_na-smrt-9ee-426217.jpg 5 951 951

Na smrť série

Ze slovenských originálů Na smrť a Na smrť II – Bez milosti. Mrazivý thriller o přátelství a lásce, které se změnily ve smrtelnou nenávist. Dva nerozluční přátelé vyrůstají koncem dvacátých let minulého století v malém slovenském městě. Po tragické události jsou nuceni utéct do zahraničí a opustit děvče, o které soupeří. Jeden emigruje do New Yorku. Stane se pěšákem obávaného židovského gangu, zažije krvavou válku nejmocnějších mafiánských rodin a stoupá v hierarchii podsvětí. Druhý se ocitne v Mnichově, kde ho zverbují do nacistické tajné služby. Zúčastní se mnoha vražedných akcí a postupně se mění v bestiálního důstojníka SS. Po vypuknutí války se oba opět setkávají. Vydrží jejich přátelství těžkou zkoušku – nebo se z nich stanou nepřátelé na život a na smrt? Epická sága z tragické doby se strhujícím dějem, která vás nenechá vydechnout.... celý text

Nazli
26.07.2020 5 z 5

Bomba! Pokud jsem doposud o autorovi pochybovala, lituji toho. Skvele, po nejake dobe si ji prectu znovu. Jen jedna věc mi pořád leží v hlavě - asi přehodnotím smysl slova "efektivní".

a.k
18.07.2020 5 z 5

Neskutečné! Tohle jsem naprosto nečekala. Knihu jsem brala do rukou s očekáváním, jak do doby předválečné a válečné zakomponuje autor svůj um vytvořit ve svých dílech vždy tu jedinečnou, hutnou atmosféru. Dostalo se mi mnohem víc.
Na téměř sedmi stech stranách je bravurně vystavěný příběh, který zahrnuje období 30. let až do konce války, s detailně propracovanými postavami z obou stran fašistického pekla.
Pravda, počáteční americká linka nebyla můj šálek, gangsterské šílenství není téma, které vyhledávám, ale jak se dějem posunete dál, ono tam prostě patřilo. Bez něho by ten příběh nebyl takový.
Připravte se na opravdu působivé, drastické scény o hledání způsobu, jak "efektivně" řešit židovskou otázku, nebo třeba na způsob fungování koncentráku, který autor líčil tak, že se mi chtělo až zvracet. Tohle je hodně drsné čtení!

Trustty
14.07.2020 5 z 5

Musim rict, ze jsem prekvapena, ocekavala jsem neco mene poutaveho:)). Vubec v tomto dile pana Kariku nepoznavam:))
Ctive napsana kniha, ktera urcite zaujme spoustu ctenaru.
Doporucuji

LadyAnn
07.07.2020 5 z 5

Otevřeně přiznávám, že ke Karikovi jsem - co se týče jeho hororů - kritická a před čtením této knihy jsem ho nepovažovala za příliš nadaného či výjimečného autora. Musím ale uznat, že svým velkorysým románem „Na smrt“ mi zavřel pusu. Samotnému psaní určitě předcházelo spoustu bádání a hodiny poctivých příprav jsou na výsledku znát. Příběh na pomezí fikce a literatury faktu je neuvěřitelně čtivý, řemeslně slušně zvládnutý - nijak plytký, ani překombinovaný. Vše - včetně vykreslení postav a popisu prostředí - je velmi uvěřitelné a větší rozsah vnímám jako pozitivum. Zkrátka, nečekala jsem, že budu takhle nadšena, ale kniha si opravdu zaslouží to nejvyšší hodnocení a doporučení ostatním čtenářům. (Zmiňovaná brutalita/násilnosti mi vzhledem k tématu knihy nepřišly nijak prvoplánové ani přehnané. Uznávám však, že ne každý je tak otrlý a cynický jako já, proto je upozornění na explicitní obsah na místě.)

r1e2
17.06.2020 5 z 5

Výborná kniha, čtivá o skutečnostech, které se v té době děly. Po dočtení knihy jsem dlouho přemýšlela, který z hlavních představitelů byl vlastně lepší a který horší...
Oba díly byly výborně napsané a pět hvezdiček dávám proto, že více už nemůžu.

Polík
15.06.2020 5 z 5

Právě jsem dočetla a opravdu velmi silně to na mne zapůsobilo. Myslím, že popisy by snad ani reálnější být nemohly. Spoustu odstavců jsem musela jenom proletět očima, nedělalo mi dobře číst detaily.
Zápletka opravdu bravurní, hlavně druhá polovina knihy je velmi zdařilá a více čtivá - od doby, kdy se Viktor vrátil nazpět domů a jeho následný osud. A jiný konec jsem ani nečekala, po tom všem by nedokázal žít obyčejný život.

Ivana11
15.06.2020 5 z 5

První polovina knihy byla pro mě trochu těžší, byla zde vykreslena politika v Německu mezi světovými válkami, život ve stejné době v Americe s vykreslením boje gangů také nebylo lehké čtení. Druhá část knihy se četla poměrně lépe, ale o to smutnější byl obsah. Knih o holocaustu jsem přečetla spoustu, ale na toto jsem připravená nebyla. Obdivuji autora, jak obrovské množství materiálu musel k napsání knihy shromáždit, zajímavá byla i psychologie důstojníků SS. Kdyby bylo možné dát víc hvězd než 5, určitě bych ještě několik přidala. Čtenáři slabší povahy však knihu nedoporučuji.

Lo3ce
14.06.2020 5 z 5

Total brutal, ale přesto pětihvězdičková kniha. Kdysi jsem vysvětlovala kamarádce, že když je film o hrozných věcech, nemusí být přece sám o sobě hrozný. Knížka (v tomto případě teda spíš kniha) Na smrt je na tom stejně. Rozhodně není poetická, ale je vynikající. Budu si ji dlouho pamatovat, holokaustová témata ke mně chodí často, ale toto bylo uchopeno safra realisticky. A poprvé bylo pro mě kupodivu čtivé i "mafiánské" téma :)

ZuKo
11.06.2020 3 z 5

Ty popisy událostí byly opravdu hodně podrobné ale nějak jsem se pořad nemohla začíst. Je to první kniha od tohoto autora. Nedokázalo mě to vtáhnou to děje.

Jana77
10.06.2020 5 z 5

Naprosto šílená kniha! Myslela jsem, že mám o holocaustu načteno téměř vše, ale nemohla jsem se víc mýlit. Popisy hrůz byly tak autentické, až mi bylo nevolno. Změna charakteru jedné z hlavních postav byla neuvěřitelná. Tato kniha rozhodně není pro slabé povahy.

myryjam
05.06.2020 5 z 5

Jak už tady psali mnozí přede mnou, knížka drsným popisem koncentračního tábora není pro každého. Musím přiznat, že jsem se z ní musela vzpamatovávat dost dlouho. Pro mě byla ještě zajímavá další věc, a to psychologie esesáků, která byla velmi dobře popsaná a stejně zrůdná jako jejich činy a jak zpětně jejich činy dál deformovaly jejich duši.
Na rozdíl od některých komentářů, je to kniha, ke které se určitě již nevrátím.

DavidKeller
30.05.2020 5 z 5

Tak tohle jsem nečekal...kniha mi dala zabrat..mysli tedy co se týka o rozdýchani některych popsanych zvěrstev..smutný a tragický přiběh kde se pomsty dočkáme opravdu až snad na posledni stránce. KNIHA je dost čtivá , "bez servitek" popsáno opravdu vše,ač si myslim že skutečnost byla ještě horši...kniha asi pro silnějši povahy ..přesto si mě p. Karika ziskal další knihou...

Kacafir
24.05.2020 5 z 5

Bylo to hodně drsné čtení.Byl to jiný Karika než kterého známe třeba z TRHLINY,ale bylo to velmi čtivé

cirruska
24.05.2020 5 z 5

Od Kariky jsem něco málo četla a celkem líbilo. Ale tato kniha mě překvapila a naprosto dostala, zcela jiný Karika jak jsem ho doposud znala. Bavila mě jak první část, kde jsem se seznámila s hlavními hrdiny a sledovala jejich začátky, tak i druhá část, kde se přiostřilo a scény byly někdy i dosti brutální. Oceňuji práci autora, že i když fiktivní příběh, tak si dal záležet na autentičnosti pozadí, nepodcenil i různé detaily a drobnosti a perfektně využil střídání linií. Drsná doba dala vzniknout drsnému příběhu. Osobně si řadím mezi své top.

rodak
23.05.2020 5 z 5

Tato kniha není pro slabší povahy. Takový popis života v koncentračním táboře nebo život okolo mafie jsem ještě nikde nečetl.Karikova kniha Ve stínu mafie byla hodně syrová,ale tento román předčil vše.Nejhorší na tom je,že příběh dvou kluků ze Slovenska je třeba fikce,ale ostatní krutá realita.Na smrt strčí do kapsy všechny válečné knihy,kterými se nakladatelé předhánějí.Zde je opravdu vše a často je čtenáři zle a říká si -to jako opravdu-.Nejlepší válečný román,ačkoliv slovo nejlepší co se týče obsahu knihy moc nekoresponduje.Pane Kariko smekám.

encyklopedie
22.05.2020 5 z 5

...taky bych to mohl ohodnotit, což se právě stalo ...... Kariku čtu a občas ho u některých knih nemusím... tohle je jeho nejlepší kniha
...u mne rozhodně nejlepší kniha slovenského autora posledních let / už i D.Dán se mi nějak přejídá

Dela111
09.05.2020 5 z 5

Zápletka tohoto velkolepého historického románu stojí na přátelství dvou chlapců a na tom, jak je změnil nacismus. Děj začíná v roce 1928 v Ružomberoku, pokračuje hospodářskou krizí v Evropě i Americe, druhou světovou válkou a v roce 1945 se pomyslný kruh uzavírá opět v Ružomberoku.
Autorovi se povedlo výborně vykreslit jak psychologii jednotlivých postav, tak atmosféru každé situace. Praktiky mafie v Americe vylíčil ve vší syrové hrůze. Z historického hlediska popsal vynikajícím způsobem jak hospodářská krize a nespokojenost obyvatel v 30. létech minulého století v Německu pomohla k moci Hitlerovi, který sliboval prosperitu, pořádek a politiku založenou na vyšších, vznešených ideálech... Snad v žádném jiném románu (nemyslím literaturu faktu) jsem nečetla tak věrně a podrobně popsaný celkový chod koncentračního tábora.
Na smrt je drama, které vedle historických reálií nastoluje témata lásky, přátelství, nenávisti, touhy po moci, touhy po nových začátcích a silně tu vyniká téma viny.
Jak už tu mnohokrát padlo, kniha obsahuje spoustu mimořádně drastických scén, takže není pro slabší povahy. Za mě je takové zpracování v pořádku. Líčit praktiky mafie a především zrůdnosti koncentračních táborů jako limonádu nebo je učesávat do lehčí formy je nesmyslné a mně to vždy připadalo jako urážka lidí, kteří tyto hrůzy zažili. S jistotou to bylo mnohem horší než tato kniha...
Vynikající román, skvělé zpracování, jednoznačně si zaslouží nejvyšší hodnocení.

silvara
06.05.2020 5 z 5

Tak tohle jsem od Kariky rozhodně nečekala.
Ten pomalý, rozvleklý začátek mě přiváděl k slzám a dováděl do stavu kompletního zoufalství. A najednou to získalo takový spád, až mi to vyrazilo dech. Po dlouhé době mě knížka donutila být vzhůru celou noc, abych ji dočetla! Dokonce jsem hodila za hlavu i svůj obvyklý přesvědčovací argument "Jdi spát, zítra jdeš do práce."
Takže díky Karikovi jsem prožila nebezpečnou noc plnou hrůz, ze kterých se mi dělalo nevolno. A ani to mě nepřimělo knížku odložit. K hrůznému tématu a hrůzné době hrůzná atmosféra patří.
Skvěle zvládnutý závěr mi slabý rozjezd (skoro) vytěsnil ze vzpomínek. Smekám před mistrem a netrpělivě očekávám další dílo.

Tatrman
04.05.2020 4 z 5

Uff, tak tahle kniha mi dala zabrat. Přečetl jsem toho hodně o holokaustu, ale tohle je opravdu síla. Děj skvěle uhání, hlavní postavy se vyvíjejí do obludných rozměrů a ocitáme se průběžně na dvou úplně odlišných místech světa, a přesto si tak podobných.
Karika umí velice sugestivně vtáhnout do děje. Někdy až tak moc, že z těch hrůzných scén je nám po všech stránkách špatně. Zde bych trochu šlápl na brzdu, čeho je moc, toho je příliš... Za to mu dávám hvězdu dolů, ale jinak Na smrt je určitě román, který si budu dlouho pamatovat!

qydko
03.05.2020 5 z 5

Ještě pořád ve mě doznívá... už pár hodin. Skvostný román o ne zrovna jednoduchých životech dvou obyčejných kluků. Těšila jsem se na každý další přečtený kousek a zároveň jsem si ve čtení musela dělat pauzy, často i několikahodinové, abych vstřebala děj. Sugestivní líčení myšlenkových pochodů všech postav bylo místy hodně drsné. Za mě touhle knihou Karika ukázal, že je opravdu Pan Spisovatel.