Tamařino souhvězdí

Život devatenáctileté Liv se ani trochu neubírá směrem, kterým by si přála. Přijímačky na vysněnou fotografickou školu nevyšly, místo toho studuje práva, přivydělává si jako servírka v kavárně a těžko hledá společnou řeč s rodiči. A pochybuje. O sobě, o tom, co cítí, o své budoucnosti. Jedinou spřízněnou duší je její nejlepší kamarádka Johana, sarkastická mladá novinářka, která má navzdory drsné fasádě sama problémů až dost. Všechno se ale začne obracet vzhůru nohama, když v kavárně potká o několik let starší Tamaru. Tamara ji fascinuje a zároveň děsí – její tajemnost i náhlý příval citů, který k ní Liv začne chovat. Tehdy ještě netuší, jak moc měsíce strávené po Tamařině boku ovlivní zbytek jejího života…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414869/big_tamarino-souhvezdi-NTn-414869.jpg 4.1290

Kniha Tamařino souhvězdí

Aneleh

Mladá autorka píše velmi vyzrále, vyjadřuje se nádherným jazykem, nelze jí vůbec nic vytknout. Číst tuto knihu byl zážitek a stejně jako broskev28, jelikož jsem věkově jinde než hrdinky v této knize, přemýšlela jsem také, jak by se situace vyvíjela a jak by to celé dopadlo, kdyby Tamara opustila svoji rodinu. I mně překvapila naprostá absence sexu a myslím, že to byl záměr, aby vynikl cit a duševní souznění Liv a Tamary. Za velmi důležitou pokládám část, ve které Liv hledá cestu k rodičům, zejména ke svému otci. Spisovatelka mě překvapila tak, že určitě zkusím i její Černookou, líbí se mi její vyjadřování, styl jejího psaní a těším se na všechny její další knihy.

vandalindakova
05.11.2021

Tohle bylo za mě veliké překvapení. Jak nevyhledávám přímo LGBT knihy a českou tvorbu k tomu, tak toto bylo hodně moc dobrý.
S autorkou je to mé první setkání, a zjistila jsem, že umí psát velmi dobře. Její styl je krásný a čte se moc dobře.
Kniha obsahuje dost témat, která nejenže jsou aktuální, ale může se s tím potýkat každý z nás (a to se nejedná jen o tu LGBT linku). Jedná se o vysokoškolský život, střety s rodiči, hledání sama sebe. Co bych chtěla hodně vyzdvihnout je to, jak je tu krásně zobrazený právě tlak okolí. To jak se od vás pořád něco očekává, a jakmile chcete jít jiným směrem, tak jste k ničemu a ničíte si život.
Tento příběh umí zasáhnout, umí donutit člověka se zamyslet. Je to opravdu skvělá kniha, která za mě stála za to, si ji přečíst.

bárbra13
11.10.2021

Žánr, který normálně nevyhledávám, ale kniha se mi hodila do akce 1 + 2 zdarma :D. Ale mile mě to celé překvapilo. Zaujal mě hlavně způsob prolínání děje z minulosti a ze současnosti v podobě deníku. I přes to, že jsem díky zápiskům z deníku věděla, jakým směrem se příběh ubírá, lákalo mě to číst dál. Jsem ráda, že jsem také zkusila něco jiného, než heavy fantasy a válečné romány. Sice mi asi potrvá dlouho, než si nějakou podobnou knihu opět pořídím, ale ráda si rozšiřuji obzory.

Knihodrak
09.09.2021

Nemůžu téhle knížce dát hodnocení. Protože jak byste ohodnotili sami sebe? Jakoby mi celá knížka mluvila z duše...někdy jsem se knížku i bála otevřít jak moc popisovala moje pocity, situaci a to všechno, co se se mnou teď děje...neustálr jsem brečela, protože číst něco takhle osobního je na jednu stranu krásné, ale na druhou stranu srdcervoucí....EXISTUJE MOJE TAMARA, ale bohužel ona to s nejvyšší pravděpodobností necítí stejně a je těžké to zjistit, když máme možnost si pouze psát a vidět se málokdy... :(

misatrix
31.08.2021

Postava Oliv byla tak mila a dobra, proste si prejete aby bylo vse skvele. Na druhou stranu Tamara mi moc nesedela, od zacatku jsem od ni cekala nejaky podraz. Nemuzu rict, ze by me Tamara rozcilovala, ale nemela jsem z ni takovy hřejivý pocit, jako z Oliv. Pribeh je ctive napsany a poskytuje mnoho nametu k zamysleni.

broskev28
25.07.2021

Děkuju především za komentář Pistácie - věkově jsem rovněž úplně jinde, načteno už něco mám, ale tenhle příběh mě zaujal a překvapil. Najít, nebo spíše potkat v životě spřízněnou duši, to se zřejmě nepoštěstí každému. (Nepokračuj, pokud jsi nepřečetl!)
Ovšem ještě složitější to může být, když tu správnou osobu potkáte v době, kdy už máte rodinu. Na rozdíl od mladších ročníků, kterým je zřejmě kniha primárně určena, mě napadaly trochu jiné otázky. Třeba kdyby se Tamara rozhodla jinak, jak by dopadlo její rodinné uspořádání? Měla by naději aspoň na střídavou péči? Pokud je mi známo, někteří muži tohle "přepólování" považují za největší urážku své osoby a pána tvorstva obecně. Jakou jistotu v novém vztahu by měla, když vezmu v úvahu, že druhá polovina dvojice tuhle situaci zažívá poprvé; vytrvá?
Překvapilo mě, že se kniha ani zmínkou nedotkne sexu - ne že by mi to vadilo, spíše naopak. Dost často mám totiž pocit, že příběhy, jimž dominují stejnopohlavní dvojice, jsou téměř redukovány na sexuální uspokojení, jako by společný život a touha po blízkém člověku, partnerovi, byla vlastní jen heteropárům.
A nesmím zapomenout na zajímavý jazyk knihy, velká poklona autorce.

"Co zůstane, když vyložíme na stůl všechny karty, jež jsme měli, a pořád to není dost? Co říct víc?"

Sixtinka144
06.07.2021

Do knihy jsem se pustila hned po přečtení autorky prvotiny a musím říct, že je zde vidět velký posun, co se čtivosti týče. Černooká se mi moc líbila, a dobře se mi četla, ale Tamařino souhvězdí bylo ještě někde jinde. Je to ta knížka, ke které si sednete a najeden nádech přečtete, protože se čte sama. Velice oceňuji, jak se autorka věnuje myšlenkám a pocitům postav, protože i když v tomto příběhu není žádná velká zápletka, tak ho prostě chcete číst kvůli tomu, jak dobře napsaný je. Téma deprese je tady opět moc hezky zpracované, a je vidět, že autorka ví, o čem píše. Tamařino souhvězdí je hrozně miloučká knížka, která nemá nějak uspěchaný děj, ale naopak se vyžívá i v maličkostech okolního světa. Za mě je to jedno velké ano, a jsem moc ráda, že jsem se k oboum knihám konečně dostala.

kajka.bhlv
17.06.2021

Za mě povedená YA kniha. Hezky a rychle se četla, děj neuspěchaný a tak akorát vyprávěný. Určitě se mi líbila víc než Černooká.