Maminka přehled

Maminka
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449/bmid_maminka-Ch3-449.jpg 4 1245 1245

Nositel Nobelovy ceny za literaturu napsal svou sbírku zpěvné intimní lyriky už jako zralý, zkušený a známý básník v roce 1954. Půvabné vzpomínky na dětský svět a na maminku, která dokázala udělat domov krásným, oslovily nejednu generaci. Prosté a jednoduché verše (např. Maminčina kytice, Mlýnek na kávu, Všední den, Dědečkův pohřeb, Vějíř, Krabice na čaj, Domov,…) opěvují nejen dětství, ale především dobrotu, krásu, práci i únavu maminky a mluví ústy básníka za mnohé z nás. S ilustracemi Jiřího Trnky patří knížka do zlatého fondu české literatury a do pokladnice Albatrosu.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Maminka. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (239)

Villon
12.06.2024 5 z 5

Tuto sbírku jsem kdysi brala, jako takovou povinnou součást knihovny. Tatínek nás do čtení pomalu vtahoval až vtáhl . Před pár lety jsem si j sbírku půjčila v knihovně - a vlastně se dojímala nad krásou veršů. Poslední události života mě trochu ke knize vrátily - tak krásně a citlivě- snad i něžně- jsem o dětství nikdy nepřemýšlela. Snad i proto, že rodiče brali telefon , měla jsem kam volat, měla jsem se kam krýt. První dopis mamince - každý jsme ho kdysi napsali - a kdy my víme, který dopis bude poslední.

katasukivasukim
07.06.2024 5 z 5

K této knize se neustále vracím.
Dědečkův pohřeb, moje oblíbená báseň. Básně si čtu nahlas a strašně mě to uklidňuje a je mi fajn.Mám knihu s ilustracemi Jiřího Trnky. Je nádherná.Opět si jí pročítám a vzpomínám na své dětství a na to, jak ráda bych zase prožívala ty bezstarostné časy.


Emik87
13.02.2024 4 z 5

Knížku jsem si přečetla, protože byla v povinné literatuře k maturitě. Nejsem milovník poezie, takže jsem si ji moc neužívala. Objektivně ale musím říct, že jde o moc krásné a procítěné verše.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (9)

To, co jsme milovali, milovat budem dál.


Co by byl bez vzpomínky náš život? Co by byl? Obláčky z jeho dýmky jsou nejhezčí z mých chvil.


Však v nejkrásnější byl jsem pevnině, když tatínkovi jel jsem na klíně.


Více citátů z knihy najdete u autora.


Ocenění knihy (1)

1955 - Státní cena za literaturu


Kniha Maminka v seznamech

v Právě čtených11x
v Přečtených2 172x
ve Čtenářské výzvě542x
v Doporučených106x
v Knihotéce338x
v Chystám se číst201x
v Chci si koupit61x
v dalších seznamech22x