Býti básníkem přehled

Býti básníkem
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12352/bmid_byti-basnikem-uUw-12352.jpg 4 131 131

Autorovy verše, načrtnuty záměrně jednoduchou melodickou linkou, jsou protknuty láskou k ženě i pevným přátelstvím ke generačním umělcům, z nichž téměř všichni došli na konec své životní cesty. Svébytné místo v této sbírce zaujímá Praha v nejrůznějších proměnách. Smutek a nostalgie, které dýchají z většiny básní, však nejsou pocity rezignujícími.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Býti básníkem. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (22)

Pablo70
04.09.2024 5 z 5

Krása slova zakletá v básních. Ale co je za nimi?
Seifert řekl na sjezdu spisovatelů v roce 1956: Nejednou tu bylo zdůrazněno, že spisovatelé jsou svědomím svého národa. My jsme nebyli… svědomím zástupů… ba dokonce jsme nebyli ani svědomím sebe samých. (V padesátých letech velmi odvážné!)
Po sovětské okupaci Československa se Gustáv Husák pokusil zničit dosavadní Svaz spisovatelů. A ponechat Seiferta v čele nového. Machiavelista prohrál s lyrickým básníkem. Seifert odmítl.
Ono to svědomí najednou fungovalo!
V roce 1984 (to zrovna vyšla tato sbírka) přišla Nobelova cena. Jiří Černý vzpomíná (2006): Z televize nám Jan Pilař nastrkoval staré Seifertovy sbírky, aby zastřel nové, zakázané. To už jsme ale v samizdatu četli Morový sloup a Býti básníkem…
Obě sbírky nakonec režim musel vydat.
A nakonec přidává jednu seifertštinu: Kdo neví co s láskou, ať se zamiluje třeba do anglické královny.

Aleshgang
27.05.2024 5 z 5

Nádherné básně. Moc se sice nerýmují, ale za to mají bohatou dějovou linii. Moc krásné čtení před spaním. A chápu proč právě tenhle člověk dostal Nobelovu cenu.

kosátkoo
15.04.2023 5 z 5

Krásné, jemné a snadné čtení i pro ty, kdo nejsou zvyklí na básně.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Býti básníkem v seznamech

v Právě čtených1x