Maminka

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nositel Nobelovy ceny za literaturu napsal svou sbírku zpěvné intimní lyriky už jako zralý, zkušený a známý básník v roce 1954. Půvabné vzpomínky na dětský svět a na maminku, která dokázala udělat domov krásným, oslovily nejednu generaci. Prosté a jednoduché verše (např. Maminčina kytice, Mlýnek na kávu, Všední den, Dědečkův pohřeb, Vějíř, Krabice na čaj, Domov,…) opěvují nejen dětství, ale především dobrotu, krásu, práci i únavu maminky a mluví ústy básníka za mnohé z nás. S ilustracemi Jiřího Trnky patří knížka do zlatého fondu české literatury a do pokladnice Albatrosu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449/maminka-449.jpg 4.31052
Nahrávám...

Komentáře (205)

Kniha Maminka

Jirinamac
11. listopadu

Dneska jsem tuto knížečku objevila v knihobudce a i když jsem nikdy na básničky nebyla, tak jsem si jí vzala. Jaroslava Seiferta samozřejmě znám a titul Maminka taky, ale nikdy jsem jí nečetla. Ty básničky jsou milé a na pár stránkách je ve vzpomínkách cítit láska, cit a něha, kterou by mělo prožívat každé dítě. A krásné obrázky od J. Trnky mě zase dostaly do dětství.

Teri27
18. září

Četla jsem kvůli výzvy, jinak bych si poezii nevybrala. Ale beru jako příjemné zpestření.


Juagustin
17. srpna

Obdivuji, s jakou prostotou, civilností a samozřejmostí autor dokáže zachytit útulný dětský svět, dětské vidění a chápání výseku světa mezi ním, maminkou a domovem. Jak v nás dokáže slovem vyvolat, co jsme kdysi v dětství sami cítili a prožívali, a už dávno někam hluboko zasunuli. Díky za připomenutí, že to v nás pořád je. Nádherné dílko, včetně ilustrací Jany Kiselové-Sitekové (Albatros 2016).

Janina2609
11. srpna

“Když prstýnek mám na dlani, hovořím k němu v ústraní.
Na stole svíčka hoří.
Pověz mi, perlo samotná,
v kterém jsi byla moři.”

Myslím, že vše už bylo řečeno. Seifertovy verše vždy potěší duši.

Lucy1905
05. srpna

Pohlazení po duši...právě to je dle mého nejvýstižnější popis dojmů z této knihy. Na člověka působí atmosféra tehdejší doby až nostalgicky. Zdánlivě jednoduché a prosté verše, nad kterými člověk nemusí dumat, co jimi vlastně chtěl básník říci, v sobě ukrývají nesmírnou krásu a kouzlo přitažlivosti. Rozhodně ideální začátek čtení tvorby Pana Seiferta, už teď se těším na další díla.

EvikU.
21. července

Tato malá sbírka básní je zatím to nejlepší, co jsem z poezie četla. Dojala mě k slzám a nejspíš ji budu číst zas a znovu. Opravdu dokonalá kniha, všem doporučuji i těm, kteří básničky nečtou, protože já donedávna také patřila k nim.

Zelvicka03
13. července

Kniha se mi moc líbila, básničky jsou psaný skvěle, rozumí i malé děti.

Greena
22. června

Básně Jaroslava Seiferta mě celý život baví, těší a dojímají. Už jako malá holka jsem recitovala báseň Maminčina kytice na zlatých svatbách dlouholetých manželů a nestydím se ji i dnes zarecitovat třeba svojí mámě.
Seifertova poetika, láska k matce, k rodnému kraji je tak strhující a nadčasová, že čtenáře oslovuje již mnoho let a dál bude. Básně jsou veselé i smutné, jezdí v nich vlaky, vyhlíží se z oken, darují se květiny, je o dětech, o lásce mateřské i partnerské, o obyčejných věcech, o dětství a o věcech které nás utvářejí.

1 ...