Maminka

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nositel Nobelovy ceny za literaturu napsal svou sbírku zpěvné intimní lyriky už jako zralý, zkušený a známý básník v roce 1954. Půvabné vzpomínky na dětský svět a na maminku, která dokázala udělat domov krásným, oslovily nejednu generaci. Prosté a jednoduché verše (např. Maminčina kytice, Mlýnek na kávu, Všední den, Dědečkův pohřeb, Vějíř, Krabice na čaj, Domov,…) opěvují nejen dětství, ale především dobrotu, krásu, práci i únavu maminky a mluví ústy básníka za mnohé z nás. S ilustracemi Jiřího Trnky patří knížka do zlatého fondu české literatury a do pokladnice Albatrosu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449/big_maminka-Ch3-449.jpg 4.31170
Nahrávám...

Komentáře (225)

Kniha Maminka

TetaLik
11. března

Krásně se četla.

Vendula897
19. ledna

Milé, plaché a křehké ohlédnutí k mamince. Každý ji někde máme, každá z nás se stane jednou milující a oddanou matkou. Jak moc by se chtělo vrátit pod ochranná křídla, pan Seifert to za nás všechny sdělil všem maminkám. Slza ukápne, zaklapneme knihu , vzpomene si, co tak asi dělá...a jdeme dál svou cestou,ač spoustě z nás se chce volat...Já se tam vrátím...


HollyUndead
29.12.2022

Je mi 26 let, už jsem leccos prožil, leccos jsem přečetl, ale tahle kniha na mne tedy zapůsobila opravdu převelice. Je to mé první setkání s tvorbou J. Seiferta a určitě není poslední. Každá báseň měla svůj smysl a své místo v této sbírce. Slova na mě působí velice jednoduše, ovšem pocity z jednotlivých básní už tak jednoduché nejsou, v čemž tkví alespoň část krásy Seifertovy poezie. Není moc dalších slov, kterými bych dokázal vyjádřit své pocity. Zkrátka mě dílo Maminka vzalo za mé melancholické srdce a jistě se k této sbírce jednou vrátím, třeba až zase nadejde chvíle na příjemné i méně příjemné vzpomínání.

Orange8knihomol
29.12.2022

Sbírka plná krásných básní, které pohladí po duši!
Jaroslav Seifert zde vzpomíná na své dětství a především na maminku. Verše působí silně nostalgicky a umožňují nám nahlédnout do života lidí v dobách minulých, kdy se ještě svítilo svíčkami a topilo v kamnech.
Maminku zajisté DOPORUČUJI!

Astonius
11.12.2022

Na tohle člověk musí mít věk... Když jsem četla jako dítě, otravovalo mě to a nerozuměla jsem tomu, stejně jako teď můj syn v rámci povinné četby, ale když jsem si od něj knihu půjčila, překvapilo mě, kolik věcí se mě dotklo a dojalo. Člověk musí na to mít něco odžito... Básně jsou to nádherné, pomocí stručných slov malují obrazy ve fantazii čtenáře.

evickakyticka
08.11.2022

Z veršů dýchá láska k mamince a ukazuje tehdejší svět i s jeho vůněmi a strastmi. Moc hezké, takové pohlazení po duši.

Hakate
28.08.2022

Jedna z nejlepší básnických sbírek. Krásné procítěné verše.

Nemám.jméno
02.07.2022

Seifert je mistrem poezie, což se v této procítěné sbírce naprosto odhaluje. Laskavé básně s hořkým nádechem vzpomínek mě dojaly.

1 ...