Lolita

Výstřední románová zpověď čtyřicátníka Humberta Humberta o jeho zničující erotické posedlosti kouzlem „nymfičky“ Dolores Hazeové vzbudila krátce po svém vzniku bouři odporu i nemístná očekávání, aby pak zajistila svému autorovi celosvětový věhlas a postupně začala být chápána jako mistrovsky komponované mnohovrstevné pojednání na téma smyslnosti, lásky a hříchu, prosycené pro Nabokova typickou slovní virtuozitou, humorem i ironií....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/590/lolita-KFQ-590.jpg 4.12857
Vydáno, Paseka

Lolita, 1955

Kniha Lolita

MilkyA

(+ SPOILER) Za mna obrovske nie.. Tak slabu klasiku som este necitala.. Neskutocne dlhe opisy, ktore som prelietavala ocami, dokonca nezaujem o samotny dej a postavy.. Po tom ako zomrela Charlotte sa dej vytratil do neznama a inym sposobom ma kniha nezaujala.

Grepp

Prečítal som pár prvých strán a som prekvapený, že je to písané veľmi odľahčeným, vtipným štýlom, žiadne ťažoby, vypadá to byť fajn četba do tramvaje aj do práce.

bararich8

Bezpochyby velmi kontroverzní a odvážné, ale hlavně ten jazyk! Nevím, zda chválit Nabokova či překladatele do češtiny, ale tohle bylo tak vymazlené čtení, že na to budu ještě dlouho vzpomínat!

cornetka

LOLITA - V. Nabokov
Lolitu není třeba představovat, ani o ní cokoliv psát. Myslím, že na tu dobu bylo dost odvážné napsat a vydat něco takového. Obzvlášť když v dnešní době se takové věci dějí zrovna tak jako kdysi.

Luccinda

Navzdory kontroverznímu tématu mě Lolita od samého začátku nedokázala ničím zaujmout. Vypravěč a zároveň hlavní hrdina Humbert popisuje děj jen povrchně a mnohem více se soustředí na odhalení svých myšlenek a pocitů, má tendenci veškeré dění popisovat v metaforách a často ve svém vyprávění naráží na jiná známá literární díla, postavy či známé osobnosti. Tyto odkazy, stejně jako překlad francouzských vět, které se v knížce vyskytují v hojném množství, jsou vysvětleny v poznámkách na konci knihy. Tohle neustálé nahlížení do vysvětlivek neskutečně zdržuje od čtení a vytrhuje čtenáře ze soustředění, které je při čtení Lolity doopravdy potřeba. Kvůli četným metaforám a filozofickým úvahám se knížka četla velice špatně a od úplného začátku jsem bojovala s touhou jí zahodit někam hodně daleko a už se k ní nevracet. Nakonec jsem jí ale po dlouhém měsíci konečně dočetla a musím říct, že kdybych knížku odložila už na začátku, vůbec o nic bych nepřišla.

Děj veškerý žádný, tři čtvrtě knížky se točilo jen kolem cestování po Státech a přejíždění z jednoho motelu do druhého, kde občas proběhl nějaký ten sex. Veškerých pikantních detailů jsme byli bohudík (nebo bohužel?) ušetřeni. Vypravěč nás však neustále obohacuje svými úvahami o tom, že vlastně není špatný člověk, přestože se hned v další větě vzrušuje nad dvanáctiletou Dolores. Své chování se mnohokrát snaží ospravedlnit, což představuje jediný zajímavý aspekt téhle knížky.

Lolitu jsem zkrátka protrpěla, několikrát jsem to málem nezvládla ani dočíst. Za sebe knížku bohužel doporučit nemůžu.

eraserhead

Fakt miluju filmovou adaptaci Adriana Lynea, jejím prostřednictvím jsem se s Lolo setkal dříve, než s literární předlohou. Proto jsem se začtení do knihy trochu obával. Ale... V záchvatu nadšení vlastně ani nevím, co napsat. Tak brilantně napsaný příběh, až by člověk s Humbertovým konáním nesouhlasil, ale chápal ho. Příběh, v němž není kladných postav, příběh, který ohromí mnohovrstevnatostí, otevřeností a nebojácností. Tragický příběh nahlédnutý z nezvyklého úhlu. Úžasná slovní, větná, významová a alegorická skladba. Prostě skvost.

ellypusik

Je to už za hranicí? Kdo určil, co je tabu a co je ještě přípustné? Román Lolita je velice rozporuplný. Skupina lidí ho bude asi navždy odsuzovat, druhá část jej bude milovat. Mezi tu patřím i já. Lolita je klasa! Mistrovské dílo! Jak na to Nabokov přišel? Netuším, ale vím, že to byl génius. Jeho originalita spočívala v tom, že otevřel Pandořinu skříňku lidské společnosti. Každý má nějakou úchylku, ale jen málo kdo o ní dokáže otevřeně mluvit. Nabokov popsal objektivně a nezaujatě příběh muže, který se ztratil v předčasně vyspělém a přesto pořád v dítěti. Obyčejném dítěti, které mileneckou lásku nedokáže pochopit. Těžko říct, kdo je v tomto příběhu doopravdy ten predátor a kdo je oběť.

dadulik

Ach Humbert Humbert, dala by som 5, ALE...
Každopádne, o tom, že bol Nabokov nesmierne talentovaný, niet pochýb a jeho štýl písania snáď ani nemá konkurenciu. No aj napriek tomu, že som sa snažila čítať bez predsudkov, niekedy to bolo naozaj náročné splniť. V každom prípade to bol veľmi zaujímavý čitateľský zážitok :)

Kacíři Duny
Kacíři Duny