Lolita

Lolita https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/590/bmid_lolita-KFQ-590.jpg 4 3671 518

Výstřední románová zpověď čtyřicátníka Humberta Humberta o jeho zničující erotické posedlosti kouzlem „nymfičky“ Dolores Hazeové vzbudila krátce po svém vzniku bouři odporu i nemístná očekávání, aby pak zajistila svému autorovi celosvětový věhlas a postupně začala být chápána jako mistrovsky komponované mnohovrstevné pojednání na téma smyslnosti, lásky a hříchu, prosycené pro Nabokova typickou slovní virtuozitou, humorem i ironií.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Paseka

Lolita , 1955

taikatalvi
taikatalvi
15.03.2024 2 z 5

Toto bolo utrpenie dočítať. Už nikdy viac, vďakabohu. 2 hviezdy za autorov štýl písania, inak nič.

sArKa236
sArKa236
29.02.2024 4 z 5

Dlouho jsem přemýšlela, jak knížku ohodnotit. Je to poměrně zapeklitá situace, protože knížka se Vám zkrátka nemá líbit, nicméně je napsána velice dobře a zajímavě.
Pro ty, kdo se rozhodují, zda Lolitu číst nebo ne:
- jazyk je poměrně náročný a hustý, ale mě se styl psaní líbil
- sex je tam spíše zmíněný, než explicitně popsaný, nicméně myšlenkové pochody hlavního hrdiny Vám očekávané znechucení vynahradí
- musíte se nad tím trochu zamyslet, abyste pochopili některé věci (vypravěč je může představit jako jednu věc, ale na pozadí je věc jiná)
- kniha je psaná z pohledu ubohého muže, který si je plně vědom, že je ubohý, a v podstatě se snaží přechytračit sám sebe
- Lolita není nevinné dítě

S tím, kniha pojednává dobře a ze zajímavého úhlu o příšerném tématu. Doporučuju, ale až po zvážení výše uvedených bodů.

Anikkk
Anikkk
14.02.2024 2 z 5

(SPOILER) Mne to dalo len to, že som si uvedomila, že aj pedofil je len človek a že aj mladé dievčatá vedia byť mrchy. Ale že to bolo v podstate iba o tom, ma zaskočilo.
Akokoľvek, nerozumiem, že toto dielo je celosvetovo uznávané preložené do XY jazykov. Veď OK, veď aj toto je svet, v ktorom žijeme. Ale čítala som už určite obsahovo hodnotnejšie knihy, ktorým sa nedostalo toľko pozornosti.
Asi to bolo vydané v správnom čase, kedy to trafilo do čierneho. A možno je tam aj kopec iných odhalení svojej doby, ktoré som si ja dnes v tejto dobe a na tomto mieste nevšimla.

joachim36
joachim36
10.02.2024 4 z 5

Ach, ten Humbertův jazyk, to byla naprostá slast to číst. Všechna ta sugestivní líčení osob, a Humbertovy myšlenkové pochody, to vše je tak plastické, že to čtenáři přináší opravdový požitek. Obrazy měnící se krajiny jako by byly před zraky čtenáře vymalovány pastelovými barvami s jemnými měkkými přechody. Ten pocit cizince, Evropana, který se ocitá v exilu v Spojených státech, se vším co k tomu patří. Tyto drobné postřehy mě osobně přímo vrátili do krátkého období, kdy jsem tam žil. Nutno je také podotknout, že po první třetině se kniha čte o dost složitěji a nejvíce si jí užijete pokud vládnete francouzštinou a máte vynikající přehled o literatuře od poloviny 19. století do let 50. století dvacátého. Kniha působí až jako rébus k rozluštění. Zde musím přiznat jsem narazil na svůj čtenářský limit a ke knize se několikrát těžce vracel. Vždy jsem byl odměněn tím nádherným jazykem, ale přesto jsem se začal v textu trochu ztrácet. Lolita asi už i námětem a i zpracováním, zkrátka není úplně knihou pro každého.

susen9085
susen9085
09.02.2024 3 z 5

Knihu řadím k těm lepším, ačkoliv jsem měl s pár pasážemi problém (,,zbytečné natahování děje, zdlouhavé popisy,), celkový dojem je pozitivní.

Tvurce001
Tvurce001
06.02.2024 5 z 5

Láska neví, co je tabu! A chtíč, ten už vůbec ne. Kniha mnou neotřásla. Kniha se mi líbila. Zkrátka, dobře uchopený problém manipulativních schopností lásky.

DjLuko
DjLuko
30.01.2024 4 z 5

Z popkultúry sa na mňa za dlhé roky nalepila definícia "Lolity" ako dráždivého sexuálneho sna - zvádzajúce, provokujúce, trochu primladé dievča. Prekvapilo ma teda, ako veľmi tento prvok v knihe absentoval - dobrovoľného sexu tu veľa nenájdeme, jedná sa výlučne o príbeh o sexuálnom i psychickom zneužívaní a manipulácii nedospelého dieťaťa. Nedôveryhodný rozprávač Humbert nie je neškodný úchyl, ale sociopatický, manipulatívny predátor, spoľahlivo ničiaci psyché nevinného človeka, aby ukojil svoje nízke pudy, vydávajúc sa pred čitateľom za intelektuála so zdravým nadhľadom. Nabokov tu stvoril naozaj zaujímavú a jednoznačne odsúdeniahodnú postavu. Jeho toxická vzťahová mechanika s Dolores buble zápachom "nevydarenej paródie na incest". Miestami asi až trochu repetitívne - nie vždy sa mi kniha čítala najľahšie, vzhľadom k tomu ako veľmi ich vzťah počas knihy stagnoval. O moju novú obľúbenú knihu pravdepodobne nepôjde, napriek tomu ide o vrstevnaté, komplexné dielo, nepochybne hodné ďalšej analýzy.

Erra
Erra
26.01.2024 5 z 5

Rozhodně je to zdlouhavé čtení a občas se člověk nutí do toho, aby vůbec dal četl, ale líbí se mi ta pointa, ta nějaká hlubší myšlenka. Je to tak zvláštní, zároveň tak skvělý.

PierRe Vesper
PierRe Vesper
12.01.2024 1 z 5

Strašně nudnej sranec.
Nějak jsem nenašel to: "mistrovsky komponované mnohovrstevné pojednání na téma smyslnosti, lásky a hříchu".
Názvosloví pana Nabokova, aneb pedoknížka pro začátečníky.
Dočítal jsem to jenom proto, abych se dozvěděl, s kým a proč Lolita odešla.

J0hn
J0hn
23.12.2023

Nikdy bych neřekl, že zrovna o téhle knize budu muset říci že je strááášně nudná. Začátek ještě šel, ale po čase se z toho stal nudný cestopis po USA. A přitom to autor sám ví, několikrát se v knize objeví fráze: "Pozor čtenáři teď tě budu nudit, ale nemohu si pomoct." Proboha proč? Kdo ho nutí?

Vivetkav
Vivetkav
14.12.2023 2 z 5

Sáhla jsem po ní díky výzvě a taky že jsem kdysi dávno viděla film, ale ten jsem si vybavovala jen matně a asi na mě působil lépe než kniha dnes a mám si ho chut pustit což se mi nějak nestává.. ale bude to tou dobou.. nicméně někdy autor i pobavil, i na dnešní dobu šokoval, ale jinak jsem někdy měla co dělat, abych se přemohla číst dál

Ranuncul
Ranuncul
14.12.2023 odpad!

Sorry jako,ale to byla blbost.

ViolettaCh.
ViolettaCh.
09.12.2023 1 z 5

K seznámení se s obsahem této knihy jsem se uchýlila jen v souvislosti se čtenářskou výzvou. Valné očekávání jsem neměla a to se naplnilo. Překvapuje mě, že kniha je řazena k povinné četbě k maturitě. Asi to bude tím, že v době svého vzniku (1955) získala světovou proslulost s nádechem skandálu s ohledem na své téma a jeho na svou dobu otevřené zpracování. Já určitě nejsem cílová skupina této knihy. Místy až ujeté výlevy pedofila a tomu odpovídající příběh mě opravdu nezaujaly. Kladně můžu hodnotit jen bohatý a květnatý jazyk knihy. Papírovou knihu bych určitě nedotáhla do konce. Tady jsem zvolila formu audioknihy a musím říci, že jen skvělá interpretace panem Mejzlíkem mě dovedla do konce.

PetraBery
PetraBery
08.12.2023 3 z 5

Knihu jsem četla kdysi na střední škole, tenkrát mě oslovila určitě víc. Ve své době asi senzace, co vyzdvihnu, je jazyk, kterým je kniha napsaná. Ale nevím, jestli se k ní ještě vrátím...

brabofka
brabofka
23.11.2023 4 z 5

Čtvrtá * jen za tu češtinu, slovní obraty a stylizaci. Nicméně z dnešního pohledu je to za mě jen zpověď "pedofila" a otázka je zda by i v dnešní době takováto kniha byla takovou "senzací" jako v době svého prvního vydání. Myslím, že se k ní určitě vracet nikdy nebudu.

Maki21
Maki21
19.11.2023 4 z 5

Knihu jsem přečetla po druhé. Poprvé jsem jí četla zhruba před deseti lety a jediné co jsem si pamatovala byla silná erotika. Dnes jsem jí vnímala jako krásnou klasickou literaturu plnou slovních obratů a literárních narážek které tomu dávají punc mistrovského díla. Ačkoliv může být kniha považována i dnes za kontroverzní, rozhodně stojí za to si jí přečíst.

koubin007
koubin007
12.11.2023 4 z 5

Úplně souhlasím s ZÓNA. Taky mi přišlo v polovině to vyprávění tak abstraktní, melancholické, absurdní avšak nabité slovnimi obraty a primery, že vlastně nevím o čem to autor pořád mluvil i když padalo stovky slov. Ale jakoby nevyjadřovaly žádný děj a spíše jen pocity, nálady, pohledy a dojmy autora, nešťastného a zamilovaného zároveň. Ale celkově to smysl dávalo a zanechalo to ve mě slušný dojem. Lolitky nebrat! Jsou citově nezralé a nedokáží opětovat city ani milovat, jako všechny děti, jejichž vnímání lásky je spíše, že potřebuji lásku, nikoliv že sami dokáží milovat.

Nathally
Nathally
06.11.2023 3 z 5

Tuto knihu jsem si vybrala v rámci povinné četby a jsem ráda, že jsem to udělala. Děj knihy byl srozumitelný a stránky doslova letěly jedna za druhou. První část knihy mě bavila o něco víc než ta druhá, ale celkově jsem byla spokojená i s ní. Autorova schopnost využívat ironii a humor dodává příběhu zvláštní šmrnc. Ačkoli bych knize nedala pět hvězdiček, byla jsem s ní spokojená.

alena6358
alena6358
27.09.2023 5 z 5

Lolita, i přes dosti zvrhlé téma, za mě skvěle napsaná kniha.

kayu
kayu
25.09.2023 4 z 5

Moc se mi líbil jazyk, kterým je kniha napsána. Z každé stránky jde poznat, že Nabokov byl velmi vzdělaný vzhledem k velkému množství slovních hříček a narážek na jiná díla a osobnosti, které bych bez vysvětlivek vůbec nepostřehla. Kdybych měla hodnotit jen první část knihy, dostala by ode mě plný počet. Druhá část mi však přišla místy rozvláčná a některé popisné pasáže jsem měla chuť přeskočit.