Lolita

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Výstřední románová zpověď čtyřicátníka Humberta Humberta o jeho zničující erotické posedlosti kouzlem „nymfičky“ Dolores Hazeové vzbudila krátce po svém vzniku bouři odporu i nemístná očekávání, aby pak zajistila svému autorovi celosvětový věhlas a postupně začala být chápána jako mistrovsky komponované mnohovrstevné pojednání na téma smyslnosti, lásky a hříchu, prosycené pro Nabokova typickou slovní virtuozitou, humorem i ironií....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/590/big_lolita-KFQ-590.jpg 43473
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Paseka
Originální název:

Lolita, 1955


více info...
Nahrávám...

Komentáře (487)

Kniha Lolita

Kamčučák
16. března

Kniha napsána v 50. letech 20. století. Kniha je troufalá a autor odvážný. Za mě je to rozhodně kniha s velkým K. Kdo má rád světovou literaturu, rozhodně doporučuji k přečtení.

Housenkář
12. březnaodpad!

Už dlouho se mi něco tak strašně nehnusilo jako tato kniha. Příběh o pedofilovi a dětech jako sexuálním objektu? Ne děkuji. Mistrovská kompozice a virtuozní hra se slovy, humorem a ironií? - Prosím kde? Nějak jsem to všechno na 360 stranách přehlídl.
Lolita je naprosto přeceněný a opovrženíhodný román, který pokud k něčemu slouží, tak pouze k tomu abychom tvrdě a nekompromisně trestali pedofilní sexuální deviaci.


karel2700
11. března

Po přečtení jsem porozuměl proč se jedna o klenot americké literatury. Jazyk je absolutně vytříbený, některé pasáže jsou fenomenální a s chutí jsem je několikrát opakoval. Příběh je nutné sledovat pozorně, jinak je nutné prolistovat celou knihu a hledat souvislosti, což byl pravděpodobně autorův záměr. Humbert je bizární kanál, který dokázal šokovat.

muf-rodrigo
10. března

Vyslechnuto v audioverzi v podání Miloslava Mejzlíka, který nasadil docela slušné tempo, takže celý děj jakoby probíhal v určitém chvatu, a trochu starší slizský hlas herce mu dával ten správný náboj. Příběh byl zajímavý, smyslný, ale ne vulgární, hlavní postava nejednoznačná, stejně jako samotná Lolita Dolores Lo Nymfička, nekončící proud myšlenek, intrik, sobectví a touhy, jako by nic jiného ani neexistovalo a vše se í muselo přizpůsobit. Kontrast zdánlivého stárnutí se zdánlivým mládím. Chvílemi jsem uvažoval, kdo využívá a trápí koho a připadlo mi, že vlastně všichni všechny, každý jiným způsobem. Děj běžel jako o závod, vyprávění bylo lehké, plné nadsázek, sarkasmu a velmi podařených popisů dějů, věcí, činností, lidí, krajiny, města, překlad byl opravdu výborný a některé výrazy jsem v podobném kontextu snad ani ještě neslyšel některé pasáže by mohly být výukovýmm materiálem na jazykové škole. Film jsem popravdě neviděl a nějak si nedokážu představit, jak by se tohle mohlo zfilmovat, aby se neztratilo to hlavní, to, co je nevyřčeno, jen cítěno. Zajímavá kniha.

lusila
07. března

Neviem kto to povedal, ale súhlasím: Mravné alebo nemravné knihy neexistujú. Kniha môže byť len dobre napísaná, alebo zle napísaná. Nič iné.

Politre
12. února

Jedna z klasik literatury 20. století, jež nestárne ani s přibývajícím počtem let od data napsání. Nabokovův kontroverzní text je vhledem do mysli nemocného člověka, vzdělaného evropana Humberta Humberta, trpícího v zálibě po nedospělých dívkách, jim nazývaným nymfičky, jehož prostřednictvím je nám příběh o posedlosti titulní Lolitou vyprávěn. Autor v žádném případě nechce vzbudit soucit s postavou H. H. a v žádném případě se nejedná o jeho obhajobou, ale o velice realistické a zároveň zasněné myšlenkové pochody, přibližující nám svět takto narušeného jedince. Druhou stránkou textu je jeho stylistická vytříbenost, lahodný jazyk a hrátky se slovy a kniha se i přes to o jakém tématu pojednává skvěle čte.

Porlan
11. února

Jestli očekáváte natrhnutou hráz či bolavý krk ve stylu: "Non papa, arrête papa, ça fait mal papa!" ... Tak raději šáhněte po jiném médiu.

Timkim
06. února

Opravdu nevím jak se ke knize stavět. Začátek knihy, tedy v podstatě jedna třetina mě neskutečně iritovala, jak se snažil dělat ze své vysněné svoji oběť, druhá třetina zase vykreslovala Humberta jako oběť, jejím náladám a výstřednostem a ke konci mě to citové zasáhlo asi nejvíc....ona, tuctova hospodyňka bez slušného příjmu, on zničeny padesátník se zničeným životem. Vlastně mě jich bylo obou hrozně líto. Nevadí mi v knihách utrhané končetiny, ale tohle mě vážně zasáhlo, až slza ukápla. Vážně bravurně načteno.

1 ...