Lolita

od:


KoupitKoupit eknihu

Šokující zpověď čtyřicátníka Humberta o bezmezné erotické posedlosti kouzlem dvanáctileté „nymfičky“ a jejích tragických důsledcích dokáže i bezmála půlstoletí po svém vzniku zasáhnout čtenáře otevřeností…

https://www.databazeknih.cz/images_books/59_/590/lolita-590.jpg 4.12455
Orig. název:

Lolita (1955)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Paseka
více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (15)

Jméno spisovatelky Vivian Darkbloom, toučící se okolo Clare Quiltyho je anagramem autorova jména. (HematomMyokardu)


Nabokovova láska ke slovíčkaření a fonetiku neminula ani jeho nejvýznačnější dílo. Příkladem mohou být jména jako Humbert Humbert, Mesmer Mesmer, Gaston Godin nebo místa Hazy Hills, Kumfy Kabins, Hobby House etc. (HematomMyokardu)


Film byl v Austrálii do roku 1999 zakázán,aby nebyla podporována pedofilie (SeverusSnape)


Svou ranou prózu a poezii psal spisovatel pod pseudonymem Sirin. (Blancheerka)


Kniha je plná metafor. Postava Humberta Humberta má představovat konzervativní a usedlou Evropu, naproti tomu Dolores (Lolita) představuje živelnou, energickou a nespoutanou Ameriku. "Evropa" je fascinována něčím tak novým jako je "Amerika." (chaera)


V knižní podobě je Lolita brunetka, ale ve filmové verzi v režii Stanleyho Kubricka se jedná o blondýnku. (chaera)


Poslední zfilmování této knihy pod stejnojmenným názvem je z roku 1997 v režii Adriana Lyneho. (chaera)


V obou slavných filmových verzích je věk Lolity pozměněn na 14 let, oproti knižní předloze, kde je malé Lolitě pouhých 12 let (v době prvního setkání s Humbertem). (chaera)


Inspirací k napsání tohoto románu byl údajně vztah Charlese Chaplina k jeho druhé ženě Litě Grey, která byla v době, kdy se poznali, nezletilá. (chaera)


Roku 2009 vydali The New York Times seznam 100 nejlepších anglicky psaných knih 20. století, které vybrala odborná porota. Tato kniha se umístila na 4. místě. (chaera)


Lolita byla dokončena roku 1953, žádné americké nakladatelství ji ale kvůli jejímu obsahu nebylo ochotno vydat. Se spoluprací souhlasilo až roku 1955 pařížské nakladatelství Olympia Press. V roce 1956 už ale byla ve Velké Británii i Francii zakázána. V USA byla vydána v roce 1958 a okamžitě se z ní stal bestseller. (Kamčari)


Po svém vydání se toto dílo stalo klasikou, je jedním z nejznámějších a nejkontroverznějších románů literatury 20. století. Jméno Lolita se stalo součástí jazyka jako označení sexuálně přitažlivé mladé dívky. (Kamčari)


Stanley Kubrick zakoupil i práva na druhou Nabokovovu knihu "Laughter in the Dark", která byla "Lolitě" značně podobná, aby ji nemohly zfilmovat konkurenční produkce. (Metal Messiah)


Vladimir Nabokov spolupracoval na scénáři pro filmovou verzi natočenou Stanley Kubrickem. (Metal Messiah)


Ocenění

1991 - Cena Josefa Jungmanna