Lolita zajímavosti

Lolita
https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/590/bmid_lolita-KFQ-590.jpg 4 3709 3709

Výstřední románová zpověď čtyřicátníka Humberta Humberta o jeho zničující erotické posedlosti kouzlem „nymfičky“ Dolores Hazeové vzbudila krátce po svém vzniku bouři odporu i nemístná očekávání, aby pak zajistila svému autorovi celosvětový věhlas a postupně začala být chápána jako mistrovsky komponované mnohovrstevné pojednání na téma smyslnosti, lásky a hříchu, prosycené pro Nabokova typickou slovní virtuozitou, humorem i ironií.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Paseka
Originální název:

Lolita , 1955


více info...

Zajímavosti (18)

Adaptováno pro Český rozhlas jako Četba s hvězdičkou: https://vltava.rozhlas.cz/za-hranou-lasky-lolita-vladimira-nabokova-jako-cetba-s-hvezdickou-8569744 (Teckovana)


České vydání z roku 2019 získalo třetí místo v soutěži Nejkrásnější české knihy roku v kategorii Bibliofilie a autorské práce.
http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/lolita/ (Hamec)


Nikola Janíčková - Lolita aneb Zpověď knižního grafika
http://www.h7o.cz/lolita-aneb-zpoved-knizniho-grafika/ (Hamec)


Vydání Lolity k výročí 120 let od narození Vladimira Nabokova z roku 2019 má čtyři varianty obálky, liší se pouze ilustrací. Dle nakladatelství Paseka distribuce variant probíhá náhodně a čtenáři se mají nechat překvapit. (LordSnape)


Jméno spisovatelky Vivian Darkbloom, toučící se okolo Clare Quiltyho je anagramem autorova jména. (HematomMyokardu)


Nabokovova láska ke slovíčkaření a fonetiku neminula ani jeho nejvýznačnější dílo.
Příkladem mohou být jména jako Humbert Humbert, Mesmer Mesmer, Gaston Godin nebo místa Hazy Hills, Kumfy Kabins, Hobby House etc. (HematomMyokardu)


Film byl v Austrálii do roku 1999 zakázán,aby nebyla podporována pedofilie (SeverusSnape)


Svou ranou prózu a poezii psal spisovatel pod pseudonymem Sirin. (Blancheerka)


Kniha je plná metafor. Postava Humberta Humberta má představovat konzervativní a usedlou Evropu, naproti tomu Dolores (Lolita) představuje živelnou, energickou a nespoutanou Ameriku. "Evropa" je fascinována něčím tak novým jako je "Amerika." (chaera)


V knižní podobě je Lolita brunetka, ale ve filmové verzi v režii Stanleyho Kubricka se jedná o blondýnku. (chaera)


Poslední zfilmování této knihy pod stejnojmenným názvem je z roku 1997 v režii Adriana Lyneho. (chaera)


V obou slavných filmových verzích je věk Lolity pozměněn na 14 let, oproti knižní předloze, kde je malé Lolitě pouhých 12 let (v době prvního setkání s Humbertem). (chaera)


Inspirací k napsání tohoto románu byl údajně vztah Charlese Chaplina k jeho druhé ženě Litě Grey, která byla v době, kdy se poznali, nezletilá. (chaera)


Roku 2009 vydali The New York Times seznam 100 nejlepších anglicky psaných knih 20. století, které vybrala odborná porota. Tato kniha se umístila na 4. místě. (chaera)


Lolita byla dokončena roku 1953, žádné americké nakladatelství ji ale kvůli jejímu obsahu nebylo ochotno vydat. Se spoluprací souhlasilo až roku 1955 pařížské nakladatelství Olympia Press. V roce 1956 už ale byla ve Velké Británii i Francii zakázána. V USA byla vydána v roce 1958 a okamžitě se z ní stal bestseller. (Kamčari)


Po svém vydání se toto dílo stalo klasikou, je jedním z nejznámějších a nejkontroverznějších románů literatury 20. století. Jméno Lolita se stalo součástí jazyka jako označení sexuálně přitažlivé mladé dívky. (Kamčari)


Stanley Kubrick zakoupil i práva na druhou Nabokovovu knihu "Laughter in the Dark", která byla "Lolitě" značně podobná, aby ji nemohly zfilmovat konkurenční produkce. (Zlord Antiježíš)


Vladimir Nabokov spolupracoval na scénáři pro filmovou verzi natočenou Stanley Kubrickem. (Zlord Antiježíš)