Koupit knihy

Vladimir Nabokov

Vladimir Sirin pseudonym

ruská, 1899 - 1977


Nahrávám...

Nová kniha

Hrdinský čin

Hrdinský čin - Vladimir Nabokov

Hrdinský čin je autorovým raným románem z roku 1932, jenž bývá považován za fikční pandán k autobiografii Promluv, paměti. Stejně jako Nabokov sám je i jeho hrdina ruským... detail knihy

TIP: Jakmile váš oblíbený autor vydá novou knihu, upozorníme vás!

Populární knihy

/ všech 32 knih

Komentáře (6)

puml
23. ledna

Snad nejvšestrannější romanopisec 20. století, který se otřel o všechny možné styly od variace na detektivní žánr, existenciální román, anti-utopii, sci-fi (spíše metafyzickou v povídce Lance), memoárovou literaturu, fantasy (notně originální variace na fantasy nebo spíš alternativní pojetí dějin v Bledém ohni a povídce Solus Rex) až po variace na literární brak, erotickou literaturu, experimentální literaturu ve stylu Oulipa a fušování do alternativních dějin a svébytného rozboru vnímání času v Adě. Bylo by toho spousta, co by se dalo o Nabokovovy napsat. V češtině vyšlo i několik studií jeho díla, ale lepší je si přečíst některý z jeho románů. A je vlastně dost jedno jaký; spíše tedy začít něčím stravitelnějším jako Lolitou nebo Skutečným životem Sebastiana Knighta a literární K2 jako Bledý oheň a Adu si nechat na později, ty totiž můžou jednoho odradit. Hravost, rafinovanost, metafikčnost, humor, ironie, nadhled a subtilnost v popisu prostředí i cit pro detail, to jsou jen některé z atributů Nabokovových nejlepších románů a povídek. Literární aristokrat, tvůrce šachových úloh, chameleon se síťkou na motýli, bydlící v Montreaux v hotelu u jezera, který ale přes zdánlivou literární sebejistotu působí na těch několika videozáznamech podobně bezelstně a roztržitě jako jeho románová postava profesor Pnin. Také zůstává otázkou, kolik toho měla na svědomí jeho žena a zároveň první čtenářka a kritička Věra. Její vliv byl značný, ale Nabokov si své soukromí chránil a rád o sobě i o své životě mlžil.

Zajímavým poznatkem je zjištění, že na Nabokovovy hodiny na Cornellově univerzitě chodil v padesátých letech i jistý Thomas Pynchon.

Ithaka
24.09.2021

Česká rozhlas Vltava, Literatura, 23. 9. 2021
Za hranou lásky. Lolita Vladimira Nabokova jako Četba s hvězdičkou:
https://vltava.rozhlas.cz/za-hranou-lasky-lolita-vladimira-nabokova-jako-cetba-s-hvezdickou-8569744?player=on&fbclid=IwAR1YcevkPe_iob45exKil9tt2Pd8vI0UEJx94vkJ5amSfq9Ve0tXY9WL74U

ddkk
13.02.2018

Vladimír Nabokov měl prazvláštního koníčka: vlastnil sbírku genitálii motýlů. Nyní je sbírka umístěna na univerzitě Harvard. K neuvěření....nebo ano?

Marčullkas
25.01.2014

od autora jsem četla Lolitu a z autora mám smíšené pocity.

zipporah
08.05.2013

Medzi jeho knihami nie je zaradená biografia Gogoľa... Je v angličtine, škoda, nechce ju nejaké české vydavateľstvo preložiť?

danazeskolky
15.01.2012

Zajímavé čtení. Klasicky - Lolita. Ale hodně mě dostal Smích ve tmě. Král, dáma a kluk taky hodně dobrý.