Lužinova obrana / Pozvání na popravu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Lužinova obrana (1930) je příběhem zázračného hráče šachu, který ztratil schopnost reflektovat proměny každodenního světa. Nabokov zde analyzuje psychický stres ruského exulanta neschopného kulturní a mentální adaptace. Pozvání na popravu (1935) je kafkovský román, v němž se odsouzený domáhá základního lidského práva, tj. informace, kdy dojde k jeho popravě. Děj se odehrává ve familiárně absurdním prostředí věznice, kde úředníci a dozorci připomínají svou nicotností Gogolovy postavy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/623/big_luzinova-obrana-pozv-623.jpg 4.3100
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Odeon
Originální název:

Защита Лужина / Приглашение на казнь (Zaščita Lužina / Priglašenije na kazň)


více info...
Nahrávám...

Komentáře (16)

Kniha Lužinova obrana / Pozvání na popravu

tonysojka
11.10.2021

Lužinova obrana :
Precizní rozbor mysli psychicky nemocného, geniálního šachisty v emigrantském prostředí.

Pozvání na popravu :
Nedočteno. Tahle groteskně absurdní věc mi vyloženě při čtení lezla na nervy.

engelmar
14.12.2020

Knihu jsem sháněl kvůli Lužinově obraně, nakonec mě ale víc zaujalo Pozvání na popravu, takové trochu Kavkovské, trochu Orwellovské, absurdita zatčení a trestu, kde vlastně nikdo neví, za co to bylo, myslel jinak než unifomní masa a proto byl odsouzen, brilantní a vizionářské.


ziriant
20.08.2020

Z této knihy mi nebylo dobře, ale absolutně mi sedla. Přeslazený literární svět potřebuje více takových pochmurných děl. A možná ani ne vyloženě pochmurných, ale prostě vnitřně znepokojujících. Jako noční můra po ránu, která se nám již vypařila z mysli, ale zůstala po ní pachuť na patře. Život každého z nás je či může v některých okamžicích a pojetích být velmi temnou záležitostí. Toto je tak trochu náhled a námět k zamyšlení, jak bychom to mohli prožívat sami, kdyby...

kap66
23.04.2019

Existenciální až běda, obě dvě prózy. Obě hlavní postavy mají ve svém osudu společnou důležitou okolnost: ocitly se v mezní životní situaci a je jim vnucován "život" z pohledu ostatních.
Pro Lužina, dozrávajícího v temném a chladném prostředí, a to i rodinném, znamenají šachy smysl života, který ho ale vrhá do duševní choroby a jehož se musí vzdát. Jeho žena, dobrá a inteligentní bytost, se mu snaží vzniklé prázdno nahradit konvenčním životem, jenž je ale z Lužinova pohledu (a i z pohledu mého, to přiznávám) tak plytký (peníze, hosté, nákupy), že on v něm začíná hledat šachovou logiku; a konec je tím pádem logický – a jediný možný.
Vše kolem Cincinnata je ještě více absurdní; manželka, nemanželské děti, matka – děsivé a groteskní. Prostředí vězení – hrozivé a groteskní. Zde není postava, která by stála na jeho straně (ačkoliv jsou některé tak prezentovány). Pro něho není úniku jiného než – opět logického.
Tak vám nevím, která z nich mi víc zatemnila mozek. S odstupem několika dní nad nimi, už s jasnější hlavou, občas přemýšlím a hledám paralely se svým normálním (?) životem; tak to má asi s dobrou literaturou být.

SugarDolly
19.01.2019

Oba kusy jsou skvělé. Ovšem pozvání na popravu mě chytl víc. Nelze mu upřít zřetelnou inspiraci kafkovským stylem, ovšem i tak je originální Nabokov. Prostě lahůdka. Jeden z mých top oblíbených autorů.

Marekh
11.06.2018

Knihu jsem četl v minulosti. V této knize se vyskytují 2 romány:

LUŽINOVA OBRANA - hlavní hrdina je jedním z nejtalentovanějších hráčů šachu na světě (ale už si nejsem jistý touto informací). Autor zobrazuje psychické stavy a myšlenkové pochody tohoto hráče. Pravidla šachů znám, v dětství jsem si občas zahrál tuto hru s rodiči nebo s dědou. Určitě tato hra vyžaduje plně se soustředit na hru a může trvat značně dlouho, pokud máme zdatného soupeře.

POZVÁNÍ NA POPRAVU - vězeň se neustále ptá, kdy dojde k jeho popravě. U této knihy jsem byl velmi překvapený jednou událostí a rozhodně jsem to nečekal.

mgeisselreiter
03.03.2018

Lužinova obrana (1929) je velmi zajímavý román. První část z Lužinova dětství mě téměř fascinovala, autor totiž precizně vystihuje každý detail a navíc předkládá čtivou a poutavou formou. Později je četba trošku náročnější na soustředění, každopádně vylíčení osudu geniálního člověka se vším, co k tomu patří, je mistrovské. 85%, 3.3.2018.
Pozvání na popravu (1938) je kavkovsky složité, zmatené, těžké čtení. Nedokázal jsem se s ním vyrovnat, nedokázal jsem se soustředit na to, co čtu. Unikal mi obsah. Ani obsáhlý doslov Vladimíra Novotného, který stojí za pozornost, mi román příliš neobjasnil. 40%, 4.3.2018.

000nugatovej
27.03.2017

Z těch, co jsem z Nabokova přečetl, dva nejlepší romány. Jsou čtivější než třeba výborný Dar nebo Bledý oheň nebo Ada, oproti Lolitě jsou zase odolnější před povrchním a prvoplánovým čtením.
I když Pozvání na popravu jsem zprvu četl jako variaci na Kafkův Proces. Brzy jsem zjistil, že se pletu. Ostatně Nabokov údajně Kafku v době, kdy svůj román psal, neznal. Vězení, celý život, mezilidské vztahy jsou tu vlastně jedno velké divadlo, jehož kulisy zmizí při Cincinnatově popravě.
Těším se na druhé čtení. Oba romány si ho zaslouží!

1