taikatalvi taikatalvi komentáře u knih

Domček v Írsku Domček v Írsku Julie Caplin

Tu mi tie postavy prišli vyslovene detinské na svoj vek a úplne trápne.... ten záver- Hannah ako veľký záchranca, všetci kus natvrdlí :D Verte mi, prečítala som všetky ktoré doposiaľ vyšli a viem že toto nie je žiadna hlboká literatúra ktorá človeku zmení život ale pri tomto dieli mi obočie vyskakovalo opovážlivo viackrát než pri iných dieloch...Inak som zvedavá dokedy spisovateľke táto zlatá baňa s nápadmi/lokalitami vydrží :) Pri jej knihách niekedy rozmýšľam že byť spisovateľkou v dnešnej dobe nie je možno až také ťažké, ako som si myslela...

21.04.2024 2 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Toto bolo utrpenie dočítať. Už nikdy viac, vďakabohu. 2 hviezdy za autorov štýl písania, inak nič.

15.03.2024 2 z 5

Špina Špina Beatrice Salvioni

Skvelá kniha!

12.01.2024 5 z 5

Zaujímavá téma, ale podľa mňa sa z toho dalo vyťažiť oveľa viacej. Bolo to nudné, veľmi sa to vlieklo. Knihu som dočítala, ale tak nasilu.

05.01.2024 2 z 5

Radostná správa Radostná správa Peter Gärtner

Musím uznať že veľmi milé spracovanie, komiksoví Lasica a Satinský sú úžasní. Na jednorázové prečítanie fajn, som rada, že to mali v knižnici a nekupovala som ju, lebo viem, že k takému dielku sa asi často vracať nebudem. Týchto pánov veľmi obdivujem za všetko, čím si prešli a aj tak s humorom im vlastným, neprestali.

02.12.2023 5 z 5

Tisícročná včela Tisícročná včela Peter Jaroš

Filmové spracovanie patrí medzi moje najobľúbenejšie filmy, videla som už mnohokrát a niektoré pasáže viem odrapotať naspamäť. Knihu som čítala asi dvakrát a je dobrá. Pasáže ktoré hovoria o politike už menej ale treba to pripísať obdobiu kedy kniha vznikala, možno by ani nevyšla ak by neobsahovala predpísané percentá :)

21.10.2023 4 z 5

Chata vo Švajčiarsku Chata vo Švajčiarsku Julie Caplin

No, fajn oddychovka ale táto opäť slabšia zo série. Počkám si kým sa v knižnici objaví Domček v Írsku, dovtedy si oddýchnem opäť s trošku kvalitnejšou literatúrou ;)

28.09.2023 3 z 5

Na konci samoty Na konci samoty Benedict Wells

Za mňa super kniha a radím medzi obľúbené.

03.09.2023 5 z 5

Jeden kopeček šmoulový Jeden kopeček šmoulový Marie Doležalová

Veľmi sa mi to páčilo, prevedenie knihy je nádherné. Aj mi napadlo počas čítania, či by som niečo podobné v kratšej verzii nespravila pre moju rodinu :) Každopádne, počas čítania som sa milo usmievala, pretože som ten istý ročník ako autorka a aj mi parkrát vyhŕkli slzy...za tým, čo bolo a už sa nevráti, aj pri častiach o starých rodičoch. Viem, že autorka píše o svojej rodine ale ja som často spomínala na tú moju a vyvolalo to vo mne spomienky na moje zážitky. Takže to vyšlo. Kniha spustila to, čo mala :)

31.08.2023 5 z 5

Širé Sargasové moře Širé Sargasové moře Jean Rhys

No, takto. Na Janu Eyrovú mi nikto nešahajte. To je kniha na piedestále. Čo však veľa ľudí nechápe je to, o čom kniha pojednáva. Autorku totižto zaujala postava "Berthy", Antoinetty z Jany Eyrovej a veľmi zaujímavo sa toho chytila. Kto vlastne je? Aký je jej príbeh? Poznáme iba pohľad pána Rochestera, nie jej. Kniha poukazuje na otroctvo, postkolonializmus, rasizmus (ano, aj vo vlastných kruhoch ale to veľa ľudí nerieši. Skúste žiť v komunite kde sú všetci čierni a vy máte jedneho z rodičov inej farby pleti a tým pádom nie ste rovnako tmavý- odsduzovanie neskutočné). Autorka poukázala aj na to. Rocherster je tu zobrazený veľmi ovplyvniteľný. Bola Antoinettina mama naozaj šialena alebo sa pod jej stav podpísal neskonalý smútok a sklamanie? Bola Antoinetta naozaj šialená už keď prišla na Thornfield alebo to z nej spravilo nešťastné manželstvo a to, že bola zavretá pred svetom? Tieto otázky a témy by som riešila pri čítaní tejto knihy.

30.08.2023 3 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Dejová linka fajn, oveľa lepšie ako Cukráreň v Paríži ktorá bola slabota. Knihu by som si užila viac, ale bohužiaľ kvôli rokom stráveným v japonskej firme ich vnímam inak ako sú opísaní v knihe a mám voči krajine averziu. Pre fanúšikov Japonska to ale musí byť veľmi príjemné čítanie :)

27.08.2023 4 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Super, bavila som sa! Skvelé oddychové čítanie.

18.08.2023 4 z 5

Hotelík na Islande Hotelík na Islande Julie Caplin

No, určite zlepšenie po Cukrárni v Paríži. Chystám sa prečítať všetky v poradí a je to veľmi príjemné oddychové čítanie. Hotelík v Islande mi poskytol kvalitnú dávku hygge a prekrásnych opisov. Teším sa na Pláž v Chorvátsku!

12.08.2023 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Top kniha ktorá patrí medzi moje najobľúbenejšie. Čítala som už niekoľkokrát a čítať vždy budem.

06.08.2023 5 z 5

Smelý Zajko Smelý Zajko Jozef Cíger Hronský

Obľúbená kniha z detstva, čo dodať. Našla som ju nedávno v sekáči za smiešny peniaz vo vynikajúcom stave, hneď išla do košíka.

05.08.2023 5 z 5

Búrlivé výšiny Búrlivé výšiny Emily Brontë

Táto kniha patrí medzi "must read" svetovej literatúry a čítala som ju druhýkrát. Pravda je taká, že sa naozaj snažím mať rada túto knihu, ale naozaj je v nej veľmi veľa nenávisti. Celý čas čo som ju čítala som sa snažila prísť na to, kde sa stala chyba a čo bola spúšť celého toho zla a prečo bola hnacím motorom toľkých postáv. Obdivujem Emily že niečo také vôbec vytvorila, diela jej sestier boli úplne odlišné. Inak som si počas čítania musela googliť rodokmeň pretože potom som sa už v tom množstve postáv strácala.

05.08.2023 3 z 5

Cukráreň v Paríži Cukráreň v Paríži Julie Caplin

Moja 3. kniha z tejto série a podľa mňa najslabšia zatiaľ. Nesympatické postavy, hlavná hrdinka ktorá vo svojom veku by už mohla mať trošku upratané v hlave ale zvaľuje vinu na príliš ochranársku rodinu, brat Nick ktorý by si mal zájsť na terapiu, lebo jeho vzťah k sestre nie je podľa mňa zdravý a Sebastián ktorý sa oduje a potom má vždy v zálohe ospravedlnenie ktoré mu všetci hneď zožerú. Chýbali mi aj trošku viac opisy mesta, kedže v predchádzajúcich knihách ich bolo habadej. Tu akoby sa hlavná hrdinka bála výjsť sama do ulíc Paríža. Uvidím, čo prinesie Hotelík na Islande.

28.07.2023 2 z 5

Fakta o Finsku Fakta o Finsku Erlend Loe

Nechala som sa zlákať názvom knihy lebo Fínsko milujem. Čo bolo toto, neviem. Nevyšlo a za mňa škoda papiera. Snažila som sa po stranu 90.

28.06.2023 1 z 5

Normálni ľudia Normálni ľudia Sally Rooney

Čakala som viac keď to bola tak ospevovaná kniha...

18.06.2023 3 z 5

Spojenia Spojenia Delphine de Vigan

Kniha bola vybraná na čítanie v knižnom klube ktorého sa zúčastňujem. Moje prvé stretnutie s touto autorkou. Som rada, že sa táto téma rozoberá, je to hlboké dielo. Ľudia sú veľkí sebci a obdivujem učiteľku ktorá bola všímavá. Stojí za prečítanie.

11.02.2023 4 z 5