Čaroděj

Čaroděj https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/4499/bmid_carodej-zQX-4499.jpg 4 130 27

Krátká próza z konce třicátých let, jež završuje ruské období Nabokovovy tvůrčí dráhy a řadu let byla pokládána za nenávratně ztracenou, si získala věhlas především jako text vzniklý z impulsu, jímž jeho autorem „poprvé chvějivě projelo“ téma pozdější slavné Lolity. Bezejmenný hrdina Čaroděje, vydaného poprvé z Nabokovovy pozůstalosti až v polovině osmdesátých let, sdílí osudovou obsesi svého následovníka Humberta Humberta a podobným způsobem se i zmocňuje předmětu své touhy; na omezené ploše povídky jej však na rozdíl od široce se rozbíhající látky románu Nabokov vede přímočařejším způsobem od prvního okouzlení dětským půvabem jeho oběti až k vyvrcholení jeho promyšleného ďábelského plánu... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Paseka

Волшебник (Volšebnik) , 1939

666Jitka
666Jitka
předevčírem 4 z 5

Moje první kniha od autora, která je takovým předvojem Lolity, kterou jsem viděla ve filmovém zpracování, avšak nečetla, mě překvapila, neboť jsem vůbec netušila, o čem pojednává. Velice zajímavě zpracované téma obsesivních představ a nutkání, které překročí meze pouhé fantazie a derou se napovrch, aby uchvátily svého hostitele a přinutily ho konat, to po čem z celé duše jeho chtíč touží. Velmi se mi líbil autorův styl psaní a velice pestrý, libozvučný jazykový projev, který mi pomohl prozkoumat nitro a myšlenkové pochody hlavního "hrdiny", Čaroděje.

Atuin
Atuin
předevčírem

Musím smutně konstatovat že Nabokovo texty ve své kompkexitě nestárnou úplně dobře. Nejlépe z toho vychází díla která psal ve své mateřštině, vse ostatní ztrácí pel. Je to divné. Toto je sice krátké ale má to charakterové vady uplně stejné jako treba Ada aneb žár. což je tlustopis. Mystifakece slovy se uplně vždy koná a dokoná a vydrží. Tady u mě nevydržela.

Janulica
Janulica
07.02.2024 2 z 5

Po Lolitě druhá kniha od tohoto významného autora a ani ona mne nezaujala. Asi proto, že v Čaroději je de facto povrchněji, stručněji a nezajímavěji zpracováno zcela identické téma jako ve zmiňované Lolitě.

ZÓNA
ZÓNA
08.10.2023 5 z 5

Rozsahově dokonalé.
Stylisticky vytříbené.
Poutavě zkomponovaná mysl nemocného muže.
Příběh s vyústěním, jenž překvapí a nepůsobí nepatřičně vzhledem k tématu.
Závoj, s nímž je překryto mužovo nesmyslné snažení o naplnění jeho snu, je mistrovsky pomalu stahován do ostrosti, která má skutečnou celistvost a sílu sdělení.
S jemností vyprávěný příběh o jednom niterném šílenství dospělého muže, vtahuje a nepouští, dokud nehlesnete a váš mozek nespočine v důsledku vykonané spravedlnosti.
Dle mého soudu Nabokov předčil Lolitu již dávno před jejím vydáním. Právě touto s noblesou napsanou novelou.
Na opravdu krátké literární ploše je takřka vše, co má splňovat plnohodnotný román.
Pro mě jeden z nepřekonatelných klenotů literatury.
Život je myšlenkový proces. A někteří z nás své myšlenky rozvíjejí nesprávným směrem. Nabokov popsal jeden z takových procesů.
Při čtení bych doporučoval mít u sebe kyslík. Kdybyste náhodou přestali dýchat... )

Politre
Politre
19.04.2023 4 z 5

Předobraz slavnější a delší Lolity, na půdorysu povídky Nabokov vypráví o posedlosti a touze staršího muže k nezletilé dívce, jazykové mistrovství a přímočarost Čaroděje s tragickým vyústěním, dělá z tohoto kratičkého díla, opět jak jsem si u Nabokova už zvykl, nevšední čtenářský zážitek.

Hall3006
Hall3006
17.03.2021 5 z 5

Čaroděj je krátká próza (přečtena za jeden večer), která je předobrazem románu Lolita. Kdo jí četl najde v této knize mnoho pasáží, které už dobře zná. Ale i dost překvapivých prvků jenž z Čaroděje dělá svėbytnou knihu. Nabokov si opět pohraje s vaší fantazií a vy si to od něj necháte líbit.

nikikostadinova
nikikostadinova
12.11.2020 4 z 5

Jsme zvědavá na Lolitu. Tohle jako jakýsi "předvoj" bylo zajímavé

sick.boy
sick.boy
08.09.2020 3 z 5

(SPOILER) Chlapík ve středním věku chodí vysedávat do parku na lavičku. Jednoho dne mu houpne z malé holčičky. Chlapík se chce k holčičce, respektive do holčičky, stůj co stůj dostat. Shodou šťastných okolností se mu naskytne příležitost oženit se s její umírající matkou. Ta k chlapíkovo bohapusté radosti brzo natáhne ráfky a chlapík může naplnit svůj ďábelský plán. Neustále a otravně si své konání v hlavě omlouvá. Chlapík vyzvedává holčičku u náhradní rodiny. Chlapík se jde s holčičkou ubytovat v hotelu. Shodou dalších šťastných okolností je volný jen pokoj s manželskou postelí. Chlapík s holčičkou ulehá. Chlapík je nadrženej jako prase, začíná honit. Holčička se probouzí ve chvíli kdy chlapík stříká. Začíná řvát, chlapík se splaší a utíká z pokoje. V absurdně akční scéně po něm chňapají ostatní návštěvníci hotelu, chlapík jejich spárům dramaticky utíká. Chlapík vybíhá z hotelu na silnici, kde ho přejede automobil a rozmrdá ho na sračky. Konec, dle slov autora, výborné ruské prózy.

Takto nějak jsem shrnul přítelkyni příběh, který jsem zrovna zaklapl. A nutno podotknout, že po tomto sesumírování jsem se od srdce zasmál a vlastně nemůžu popírat tvrzení autora. Je to výborný, perfektně napsaný, ale víc než za tři dát prostě nemůžu. Neptejte se proč.

Anna 13
Anna 13
03.08.2020 5 z 5

Lolitu jsem četla před asi čtyřmi lety. Dávno. Pamatuji si, jak mě příběh Humberta a mladinké dívky znepokojil. Roztřásl. Znechutil. Vyděsil. Ale zároveň mě Nabokov naplnil takovou krásou, že jsem tajila dech. Jeho věty, slovní spojení, přirovnávání a popisování mě učarovaly.

Od té doby jsem se k němu nevrátila.

Až dnes jsem podlehla Čaroději, který mi přinesl ještě pozoruhodnější zážitek. Snad je to tím, že jsem starší. Možná tím, že se Čaroděj stane jakousi momentkou ve vašem životě. Chvilkou. Flirtem - ke kterému připodobňuje povídky a novely Stephen King.

Nedokážu popsat jaké to je, protože je to Nabokov. O něm se nečte, ten se musí sám číst.

Silně znepokojivé, vrtošivě překrásné.
Splynutí, které odděluje příběh od samotného psaní. A zase ho spojuje. Zvláštní...

janavan
janavan
29.07.2020 4 z 5

Nabokov má své příznivce i odpůrce, spousta lidí se nedokáže přenést přes etickou stránku příběhu Lolity, což je velká škoda, protože příběh samotný je jen nepatrným zlomkem kvalit, kterými román disponuje.

O Čaroději se říká, že je takovou krátkou Lolitou, je malým plátnem, na kterém Nabokov teprve načrtával matné obrysy pozdější Dolores a Humberta. Lolita je obrazem, který vám svou velikostí při vstupu do galerie vezme dech, Čaroděj je skromnější, ale při bližším zkoumání je dechberoucí úplně stejně. Hlavní hrdina žije ve své bublině, ve které je docela přijatelné brát si matky dvanáctiletých nymfiček, chovat se teatrálně a nechat se unášet svými, pan spisovatel odpustí, úchylnými představami.

Málokdo dokázal skládat za sebe slova tak bravurně jako Vladimir Nabokov, s takovým citem pro detail i schopností vystihnout pocity hlavní postavy do té míry, že i čtenář sám málem cítí napětí a očekávání, které motá hlavu protagonistovi. Tak se povzneste nad amorálnost hlavní postavy a propadněte Nabokovovi stejně jako já.

Sidonka3
Sidonka3
11.01.2020 5 z 5

Novela napsaná velmi čtivě, barvitě a přesvědčivě. Psychologické prokreslení postav, které skoro doslova ožívají před očima. Na knihu vzpomínám i po letech i na dojem, který ve mě vyvolala . Okouzlující kniha, která se mi líbila více než mnohem slavnější "tragikomická", místy ironická Lolita. Tato poloha mi seděla víc, než hříčky, sarkastický humor apod.,který se připisují klasickému, celosvětově proslulému románu. Nadlehčení mi k tomuto tématu nesedí a podobný příběh bych rozhodně viděla pouze v tragické, vážnější poloze. Vždy jsem osud muže, který miloval tu, kterou nesměl a které tak nešťastně vstoupil do života, brala především jako smutný a jinou vrstvu bych v tom nerada hledala. Čaroděj je asi jednodušší a přímočařejší text, bez vedlejších linek, které odvádějí pozornost, o to více však zaujmula. Každopádně si budu muset (s chutí) znovu knihu přečíst, četla jsem před lety, možná v tom objevím zase jiné vrstvy a uvidím téma z jiného úhlu...

zanetkov77
zanetkov77
24.06.2019 5 z 5

Připomněla jsem si, proč mě tenkrát Nabokov se svou Lo-li-tou tolik uchvátil. Jeho psaní je místy čistá poezie, která vás naprosto ochromí. Ačkoliv Nabokov stojí mimo morální úvahy, čtenáři může přinést čtení Čaroděje velmi rozporuplné pocity – ani já se nedokázala úplně oprostit od etického hlediska, ale zároveň jsem neodolala podlehnout tomu vzrušení, vycházejícího jednak z představ hlavního hrdiny (tak dechberoucně krásných jako znepokojivých), jednak z autorova precizního popisu (a působivého použití kontrastů).
Je „úchvatně krásný popis amorálnosti sám špatností”? – za mě rozhodně ne. Tahle „Lolita na sto stranách” – jak je tu často nazývána – mě naprosto pohltila a okouzlila.

„Tak tedy budou žít – smát se, číst knihy, podivovat se světluškám, hovořit o kvetoucí temnici světa, a on jí bude vyprávět a ona bude poslouchat, jeho maličká Kordelie, a nedaleké moře bude dýchat pod lunou... A neobyčejně pomalu, zpočátku s veškerou citlivostí rtů, potom celou jejich tíhou, až na doraz, stále hlouběji, jen tak, napoprvé, do tvého zaníceného srdce, tak, prodírat se, tak, pohružovat se, mezi jeho tající okraje...”

Alex_Jura
Alex_Jura
27.10.2018 5 z 5

"Zítra samozřejmě začneme od začátku, s promyšlenou posloupností, ale teď spíš, netýká se tě to, nepleť se mezi dospělé, tak to musí být, tohle je moje noc, moje věc. …" Kam se hrabe Lolita. Kordélie, její předobraz, zasáhne mnohem víc.

novecento
novecento
30.04.2018

Vladimír Nabokov byl spisovatel s duší ,,Čaroděje,, kterého celý život pronásledoval chtíč a touha vytěžit vždy něco z krásy všech žen a dívek žijících v jeho okolí: Matematika orientální zhýralosti, kde je slast kořisti přímo úměrná jejímu stáří. Rajské plody i eufratské meruňky jsou škodlivé pouze v konzervách. Pod záminkou rozpravy o něčem pozoruhodném se patrně pouze snažím najít ospravedlnění pro svou vinu. Proč si lámat hlavu, zítra se kolem mihne jiná kráska a stejně zase zmizí. V dlouhé řadě nalézaní a mizení uplyne můj život. Kdo chce pochopit Nabokova, měl by si přečíst i jeho Čaroděje.

Gothard
Gothard
02.04.2018 4 z 5

Skvělá novela, která byla napsána dlouho před Lolitou a vyšla dlouho po Lolitě. Téma je ovšem stejné: starší muž se zamiluje do mladičké dívky, a aby se jí přiblížil, neváhá se oženit s její nepříjemnou, nervní a hypochondrickou matkou. Nakonec vše dopadne poněkud jinak, než si hlavní hrdina přál, a jeho přímo zoufalá touha po dívence zůstane nenaplněna. Mistrně napsané, jazykově dokonalé, s postavami skvěle vykreslenými (a to i na malé ploše - z popisu dívčiny matky a jejího chování mi běhal mráz po zádech). Jen v druhém plánu cítíme, že Nabokov pouze zkoušel své možnosti, že hledal půdorys pro "pobuřující" příběh, a že jeho hlavní hrdina je směs touhy, bezradnosti, zoufalství a dokonce snad až komičnosti. Doporučuji nečíst doslov, který úžasně vědecky rozebírá text na prvočinitele - tedy dělá přesně to, co sám Nabokov odsuzoval.

Sasula1
Sasula1
24.03.2018 3 z 5

Popadl jsem to v rychlosti na regále knihovny v nevědomí oč se jedná. Povídka má vcelku rychlý spád a je to kratší verze Lolity. Závěr překvapivý a je to psáno er-formou.

Simikik
Simikik
24.08.2017 4 z 5

Nabokov mě znovu dostal svými větami. Jeho dokonalé spojení slov je vždycky naprosto okouzlující a nemohu jim uniknout. Čaroděj - příběh zoufalé touhy po malé holce. Kniha - esej je napsána patnáct let před Lolitou - jeho mistrovským dílem. Je to taková předzvěst něčeho dobrého a sama o sobě je dobrá. Jsteli Nabokovec, doporučuji přečíst. Ale možná by bylo lepší, kdybych tuto esej četla ještě před Lolitou, abych se dostala do tématu a nebyla tak v šoku.. V hlavní zápletce jde o "zneškodnění" matky malé rozkošné dívenky a cílem je zůstat s ní, splynout, milovat..

timelady
timelady
22.08.2017 4 z 5

Lolita na sedmdesáti stránkách.

parxel
parxel
14.07.2017 3 z 5

První setkání s tímto autorem a řekl bych, že to asi nebyla úplně dobrá volba. Nepodařilo se mi začíst do autorova stylu a vzhledem k tomu, že se jednalo o povídku, tak zde pro to ani nebyl prostor. Nicméně nemohu dílu upřít určitou osobitost a rozhodně si od Nabokova rád přečtu něco dalšího.

Dávám tři hvězdy, tedy průměr, protože mne osobně Čaroděj nijak zvášť neokouzlil.

micha-ella
micha-ella