Čaroděj

Krátká próza z konce třicátých let, jež završuje ruské období Nabokovovy tvůrčí dráhy a řadu let byla pokládána za nenávratně ztracenou, si získala věhlas především jako text vzniklý z impulsu, jímž jeho autorem „poprvé chvějivě projelo“ téma pozdější slavné Lolity. Bezejmenný hrdina Čaroděje, vydaného poprvé z Nabokovovy pozůstalosti až v polovině osmdesátých let, sdílí osudovou obsesi svého následovníka Humberta Humberta a podobným způsobem se i zmocňuje předmětu své touhy; na omezené ploše povídky jej však na rozdíl od široce se rozbíhající látky románu Nabokov vede přímočařejším způsobem od prvního okouzlení dětským půvabem jeho oběti až k vyvrcholení jeho promyšleného ďábelského plánu...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/44_/4499/carodej-zQX-4499.jpg 484

Volšebnik (1939)

Literatura světová, Novely
Vydáno:, Paseka

Kniha Čaroděj

Alex_Jura
27.10.2018

"Zítra samozřejmě začneme od začátku, s promyšlenou posloupností, ale teď spíš, netýká se tě to, nepleť se mezi dospělé, tak to musí být, tohle je moje noc, moje věc. …" Kam se hrabe Lolita. Kordélie, její předobraz, zasáhne mnohem víc.

novecento
30.04.2018

Vladimír Nabokov byl spisovatel s duší ,,Čaroděje,, kterého celý život pronásledoval chtíč a touha vytěžit vždy něco z krásy všech žen a dívek žijících v jeho okolí: Matematika orientální zhýralosti, kde je slast kořisti přímo úměrná jejímu stáří. Rajské plody i eufratské meruňky jsou škodlivé pouze v konzervách. Pod záminkou rozpravy o něčem pozoruhodném se patrně pouze snažím najít ospravedlnění pro svou vinu. Proč si lámat hlavu, zítra se kolem mihne jiná kráska a stejně zase zmizí. V dlouhé řadě nalézaní a mizení uplyne můj život. Kdo chce pochopit Nabokova, měl by si přečíst i jeho Čaroděje.

Gothard
02.04.2018

Skvělá novela, která byla napsána dlouho před Lolitou a vyšla dlouho po Lolitě. Téma je ovšem stejné: starší muž se zamiluje do mladičké dívky, a aby se jí přiblížil, neváhá se oženit s její nepříjemnou, nervní a hypochondrickou matkou. Nakonec vše dopadne poněkud jinak, než si hlavní hrdina přál, a jeho přímo zoufalá touha po dívence zůstane nenaplněna. Mistrně napsané, jazykově dokonalé, s postavami skvěle vykreslenými (a to i na malé ploše - z popisu dívčiny matky a jejího chování mi běhal mráz po zádech). Jen v druhém plánu cítíme, že Nabokov pouze zkoušel své možnosti, že hledal půdorys pro "pobuřující" příběh, a že jeho hlavní hrdina je směs touhy, bezradnosti, zoufalství a dokonce snad až komičnosti. Doporučuji nečíst doslov, který úžasně vědecky rozebírá text na prvočinitele - tedy dělá přesně to, co sám Nabokov odsuzoval.

Sasula1
24.03.2018

Popadl jsem to v rychlosti na regále knihovny v nevědomí oč se jedná. Povídka má vcelku rychlý spád a je to kratší verze Lolity. Závěr překvapivý a je to psáno er-formou.

Simikik
24.08.2017

Nabokov mě znovu dostal svými větami. Jeho dokonalé spojení slov je vždycky naprosto okouzlující a nemohu jim uniknout. Čaroděj - příběh zoufalé touhy po malé holce. Kniha - esej je napsána patnáct let před Lolitou - jeho mistrovským dílem. Je to taková předzvěst něčeho dobrého a sama o sobě je dobrá. Jsteli Nabokovec, doporučuji přečíst. Ale možná by bylo lepší, kdybych tuto esej četla ještě před Lolitou, abych se dostala do tématu a nebyla tak v šoku.. V hlavní zápletce jde o "zneškodnění" matky malé rozkošné dívenky a cílem je zůstat s ní, splynout, milovat..

timelady
22.08.2017

Lolita na sedmdesáti stránkách.

parxel
14.07.2017

První setkání s tímto autorem a řekl bych, že to asi nebyla úplně dobrá volba. Nepodařilo se mi začíst do autorova stylu a vzhledem k tomu, že se jednalo o povídku, tak zde pro to ani nebyl prostor. Nicméně nemohu dílu upřít určitou osobitost a rozhodně si od Nabokova rád přečtu něco dalšího.

Dávám tři hvězdy, tedy průměr, protože mne osobně Čaroděj nijak zvášť neokouzlil.

micha-ella
12.07.2017