Smích ve tmě

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Opět je nám zde předkládána láska zcela rozdílných lidí – zralého může a mladičké „femme fatale“, ovšem ve zcela jiné rovině. Zde se stává obětí a pouhou hračkou právě Albinus a Margot se snaží jen dostat na pomyslném společenském žebříčku co nejvýše...

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29999/smich-ve-tme-29999.jpg 4.275
Orig. název:

Камера обскура / Kamera obskura (Laughter in the Dark) (1932)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Winston Smith
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (10)

Kniha Smích ve tmě

Přidat komentář
zdennyrakky
27.11.2018

Nabokov, stejně jako Kundera, mi není ani trochu lidsky sympatický, ale MUSÍM uznat, že byl opravdu mistr pera, kniha je výborně napsaná (přitom - pokud se nepletu - v rámci Nabokovovy tvorby jde o relativně nevýznamné dílečko). Naprosto nesouhlasím s autorkou komentáře, že postavy nejsou psychologicky propracované. A nesouhlasím ani s tím, že je to temná kniha bez naděje. Prostor pro ni tu podle mě je, záleží ovšem na čtenáři. A konečně, i sympatické postavy by tu byly, co třeba Paul? Na druhou stranu, nevím, jak trvalé dojmy ve mně z té knihy zůstanou, jestli jsem si z ní něco podstatného vzal...

Michaela98
30.09.2017

Plno lidí knihu srovnává s Lolitou. I přesto, že je zde spoustu shodných motivů (příklady neuvádím, žádné spoilery), dějová linie je odlišná. Smích ve tmě na mě opravdu působil temně, ale po Lolitě je to další kniha od Nabokova, s kterou jsem spokojená a jdu sáhnout po další. :)

embi
25.07.2017

Vzhledem k rozměrům knihy jsem si říkala, že nebude možné takový příběh plně rozvinout, ale žasla jsem. Četla jsem s úžasem, soucitem, vztekem, smutkem i zadostiučiněním. Závěrečná scéna v pokoji mě obklopila takovou depresí, že jsem jen chvíli tupě zírala a chroustala myšlenku, že tady dostalo dobro pěkně na frak.

KMiriam
12.10.2016

Jistě "dobře" napsaná kniha se strhujícím dějem, ale vyvolává v člověku temné pocity. Postavy nejsou psychologicky propracované, ale dopouštějí se objektivně samých podvodů, úlisností, úkladů a zla. Zlo nakonec i vítězí. Na člověka padá stín a chmura z nahlížení do soukromí, ze špatnosti a prohnilosti, nemůže v podstatě stranit nikomu, ani oběti spknutí. Kniha postrádá "světlo", naději, jakýkoli výchozí bod. Je temná, depresivní a konečné vítězství toho nejhoršího v člověku je i mou tečkou za tímto autorem.

Lejdus
10.09.2014

Skvělý román. Zpočátku jsem byla zmatená ohledně postav a musela si první stránky přečíst ještě jednou, abych se zorientovala, kdo je ústřední postavou knihy.
V příběhu můžeme spatřit klasický model - starší muž se zamiluje do mladší ženy, která jej však využije, jak jen může, především z finanční stránky.. Děj je však protkán různými zápletkami a je neunavující.

Elifuck
07.04.2014

Proboha, cožpak opravdu nejste schopni se alespoň trochu oprostit od kultu Lolity velebené i těmi, co ji četli jen proto, aby si ve svém seznamu mohli odškrtnout další z veleděl?! Ano, Lolita je skvělá, ale proč musíte neustále srovnávat? Nechcete si prostě jen přečíst skvělou novelu? Pochopitelně, není tu taková psychologie, bohatost jazyka a úvah, ale Smích ve tmě není jenom pouhou (a třeba snad chabou) náhradou Lolity! Je to skvěle vygradováno, postavy nejsou totožné, jsou u nich některé velice zajímavé polohy, kterých si ale nejspíše nevšimnete, pokud budete neustále myslet na to, že "Lolita je lepší..." Zkuste si to přečíst s čistou hlavou nezatíženou naprosto nepodstatnými úvahami, užijte si ten příběh...

anisek989
20.06.2013

Albina mi bylo na konci až nechutně líto ;)
Dobrá kniha, ale Lolita je Lolita ;)

Dith
17.06.2013

Pokud jste viděli nebo četli Lolitu a libíli se, tak je tohle plnohodnotná náhrada. Příběhy jsou si v základní linii velmi podobné a oba stejně chytlavé.
Doporučuji!

s.macuska
20.05.2013

Smích ve tmě byl pro mě jakousi náhražkou (v knihovně Lolitu zprostě rovna neměli...). A asi jí navždy zůstane. Do příběhu jsem se vůbec nemohla začíst. Mezi postavami jsem nenašla žádnou, která by mě zaujala a stala se mým opěrným bodem. Ovšem musím uznat, že i tak jsem poslední třetinu přečetla plná napětí a očekávání.

tygrilady
28.10.2012

Líbila se mi,ale Lolita mě zaujala více...........

Autor a jeho další knihy

Vladimir Nabokov

Vladimir Nabokov
ruská, 1899 - 1977

všechny knihy autora

Podobné knihy

Kniha Smích ve tmě je:

v Právě čtených1x
v Přečtených105x
v Čtenářské výzvě2x
v Doporučených7x
v Knihotéce18x
v Chystám se číst34x
v Chci si koupit9x