Smích ve tmě

Opět je nám zde předkládána láska zcela rozdílných lidí – zralého může a mladičké „femme fatale“, ovšem ve zcela jiné rovině. Zde se stává obětí a pouhou hračkou právě Albinus a Margot se snaží jen dostat na pomyslném společenském žebříčku co nejvýše...

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29999/smich-ve-tme-29999.jpg 4.272
Originální název:

Камера обскура / Kamera obskura (Laughter in the Dark) (1932)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Winston Smith
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Přidat komentář
Michaela98
30.09.2017

Plno lidí knihu srovnává s Lolitou. I přesto, že je zde spoustu shodných motivů (příklady neuvádím, žádné spoilery), dějová linie je odlišná. Smích ve tmě na mě opravdu působil temně, ale po Lolitě je to další kniha od Nabokova, s kterou jsem spokojená a jdu sáhnout po další. :)

embi
25.07.2017

Vzhledem k rozměrům knihy jsem si říkala, že nebude možné takový příběh plně rozvinout, ale žasla jsem. Četla jsem s úžasem, soucitem, vztekem, smutkem i zadostiučiněním. Závěrečná scéna v pokoji mě obklopila takovou depresí, že jsem jen chvíli tupě zírala a chroustala myšlenku, že tady dostalo dobro pěkně na frak.

KMiriam
12.10.2016

Jistě "dobře" napsaná kniha se strhujícím dějem, ale vyvolává v člověku temné pocity. Postavy nejsou psychologicky propracované, ale dopouštějí se objektivně samých podvodů, úlisností, úkladů a zla. Zlo nakonec i vítězí. Na člověka padá stín a chmura z nahlížení do soukromí, ze špatnosti a prohnilosti, nemůže v podstatě stranit nikomu, ani oběti spknutí. Kniha postrádá "světlo", naději, jakýkoli výchozí bod. Je temná, depresivní a konečné vítězství toho nejhoršího v člověku je i mou tečkou za tímto autorem.

Lejdus
10.09.2014

Skvělý román. Zpočátku jsem byla zmatená ohledně postav a musela si první stránky přečíst ještě jednou, abych se zorientovala, kdo je ústřední postavou knihy.
V příběhu můžeme spatřit klasický model - starší muž se zamiluje do mladší ženy, která jej však využije, jak jen může, především z finanční stránky.. Děj je však protkán různými zápletkami a je neunavující.

Elifuck
07.04.2014

Proboha, cožpak opravdu nejste schopni se alespoň trochu oprostit od kultu Lolity velebené i těmi, co ji četli jen proto, aby si ve svém seznamu mohli odškrtnout další z veleděl?! Ano, Lolita je skvělá, ale proč musíte neustále srovnávat? Nechcete si prostě jen přečíst skvělou novelu? Pochopitelně, není tu taková psychologie, bohatost jazyka a úvah, ale Smích ve tmě není jenom pouhou (a třeba snad chabou) náhradou Lolity! Je to skvěle vygradováno, postavy nejsou totožné, jsou u nich některé velice zajímavé polohy, kterých si ale nejspíše nevšimnete, pokud budete neustále myslet na to, že "Lolita je lepší..." Zkuste si to přečíst s čistou hlavou nezatíženou naprosto nepodstatnými úvahami, užijte si ten příběh...

anisek989
20.06.2013

Albina mi bylo na konci až nechutně líto ;)
Dobrá kniha, ale Lolita je Lolita ;)

Dith
17.06.2013

Pokud jste viděli nebo četli Lolitu a libíli se, tak je tohle plnohodnotná náhrada. Příběhy jsou si v základní linii velmi podobné a oba stejně chytlavé.
Doporučuji!

s.macuska
20.05.2013

Smích ve tmě byl pro mě jakousi náhražkou (v knihovně Lolitu zprostě rovna neměli...). A asi jí navždy zůstane. Do příběhu jsem se vůbec nemohla začíst. Mezi postavami jsem nenašla žádnou, která by mě zaujala a stala se mým opěrným bodem. Ovšem musím uznat, že i tak jsem poslední třetinu přečetla plná napětí a očekávání.

tygrilady
28.10.2012

Líbila se mi,ale Lolita mě zaujala více...........


Autor a jeho další knihy

Vladimir Nabokov

Vladimir Nabokov
ruská, 1899 - 1977

všechny knihy autora

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených2x
v Přečtených99x
v Čtenářské výzvě2x
v Doporučených7x
v Knihotéce18x
v Chystám se číst32x
v Chci si koupit7x