_Brunetka_ _Brunetka_ komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tak o tomhle můžu s klidem říct, že je to jeden z těch úplně nejlepších kousků, co jsem četla vůbec. A rozhodně jsem tuhle knížku nečetla naposledy, já jsem se do ní totiž zamilovala až po uši! Je napsána tak skvělým jazykem, že vás ten příběh chytne od prvních stránek a nepustí. A k tomu, že je to extrémně návykové čtení určitě přispívá i napětí, v kterém nás autorka neustále udržuje. Tahle knížka by vážně strčila do kapsy většinu akčňáků. Prostě tenhle příběh vás bude užírat do té doby, dokud ho nedočtete a ještě dlouhou dobu potom! A postavy? Ty budete v průběhu čtení nesnášet,milovat je,litovat jich… Vážně jsou napsány bravurně. Zároveň autorka dokázala všechny tyhle postavy spojit do příběhu, ve kterém každá hraje svou roli a nikdo tu není navíc. Právě na tomto je tu také ukázáno, jak volba jednoho člověka může ovlivnit život deseti dalších. Líbilo se mi taky,že je kniha založena na skutečné události. A velmi mě potěšilo,že se ní prolínají všechny důležité režimy,které nás jako stát poznamenaly. A poslední, na co bych chtěla upozornit, je to, abyste k téhle knížce nepřistupovali tak, že se dozvíte něco nového o holocaustu. O tomhle ta knížka není, je to o síle a utrpení člověka. A právě díky tomuhle smýšlení je někdy chybně porovnávána Hana s Vypravěčkou. Jsou to ale dva příběhy založené na něčem úplně jiném,společné je tu jen téma války.

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Tahle ta knížka byla vážně bombová. A Stieg Larsson je vážně Pan spisovatel. On totiž nepsal tuctové a jednoduché thrillery,které jsou dnes všude a u čtenářů hodně oblíbené, a u kterých jen bezmyšlenkovitě otáčíte stránky a nemusíte moc přemýšlet. To je nebe a dudy oproti tomuhle. Tohle totiž má vážně skvěle vystavěný příběh,který jak vás jednou chytne,tak už nepustí. Stránky mi mizely pod rukama a napětím jsem málem nedýchala. Ponořit se do minulosti Vangerů totiž vážně chcete, je to rodinka k pohledání. Vážně hrozně zajímavý a originální námět. Kromě toho se ale v téhle knížce nepotkáte ani s typickými hrdiny.Mikael Blomkvist je sympaťák,kterému prostě nejde odolat .(A ve filmovém zpracování Daniela Craiga? To prostě chcete!) No,a Lisbeh ta se vymyká naprosto všem pravidlům a normám,přesto si myslím,že vám to nebude bránit v tom,abyste si ji oblíbili. Zároveň knihu obohacuje ještě politikaření z novinářského prostředí,což ji dělá ještě zajímavější a kauza s Wennerstromem je třešinka na dortu. A ke konci ještě musím říct,že z některých stran se ke mně doneslo,že je to složité dílo na pochopení. Čímž se rozhodně nenechte odradit od přečtení, není to totiž pravda,ale kapku víc soustředění potřebuje. Konec jsem naprosto neodhadla a vzal mi dech.

Popravčí Popravčí Chris Carter

Další parádní díl z této detektivní série, jejíž koupě vážně nebudete litovat. Autorův styl psaní je geniální, knížku kvůli němu absolutně nejde odložit. Jednoduše budete hltat jednu krátkou kapitolu natřískanou napětím za druhou. Příběh mě pohltil od samého začátku a ani na chvilku jsem se nenudila. Hlavní hrdiny mám v čím dál větší oblibě, tvoří prostě perfektní dvojku. Humor, sarkasmus i ironie tu hrají taky svou roli. Děj vyplňuje akce, zvraty a nečekaná odhalení, díky čemuž budete o tomto díle neustále přemýšlet až do samého rozuzlení. To se mi líbilo, nečekala jsem ho a oceňuju, že mělo kořeny sakra hluboko. Co se týče emocí, nemusíte se bát, zaručuju vám, že si to prožijete víc než dost. Konec se stal pro mě takovým hezkým pohlazením po duši. Pokud se poohlížíte po opravdu kvalitní kriminálce a tento autor vám doteď uniká, nemáte o čem přemýšlet!

19.08.2023 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Naprosto nejdokonalejší knížka, kterou bez debat řadím do TOP knih za rok 2020. Autor má osobitý styl psaní, který bych byla schopná poznat mezi tisíci dalšími a který se vám zaryje do srdce – troufám si taky tvrdit, že patří k jedněm z těch nejlepších vůbec. Já jsem si užívala každé slovo a příběh mě chytil od první stránky. Opět se tu setkáváme s naprosto geniálními postavami, které jsou fantasticky vykreslené, a přestože jsou charakterově rozdílné, zároveň je tu ten úžasný prvek, který je spojuje a já vám garantuju, že je budete všechny milovat a nebudete schopní si najít svého oblíbence. Kniha je dojemná až do morků kostí, já jsem brečela jako želva a samotné slzy mi vhrkly do očí tolikrát, že jsem si je ani nestírala, protože jsem si nechtěla narušovat čtení – dlouho jsem se s něčím takovým nesetkala. Dlouho jsem taky nečetla něco, co by v sobě mělo takové nepopsatelné kouzlo a skrývalo v sobě takový kus pravdy na každé stránce, příběh je vážně provázen nespočetným množstvím myšlenek, které vás nenechají spát. Tohle dílo ve vás vyvolá řadu emocí – smutek, dojetí,… což ty nejlepší kousky umí. Kniha pracuje s mnoha tématy, která mi vzala dech (po humoru tu vážně není stopy) – dospívání, láska k druhému člověku, špatné věci, soucit, smrt, ztráta blízkého člověka, chyby, selhání, rodičovství, neúprosnost času, touha dělat věci správně, zmařené naděje, úzkosti, snaha být normálním člověkem, což se ne úplně daří, propast mezi generacemi, pokrok doby, jakási životní síla… Tohle dílo vás taky bude neustále nutit přemýšlet nad tím, jestli existuje vůbec něco, co se dá stanovit jako definice normálu a dojde vám, že navzdory všem rozdílům jsme vlastně všichni stejní a můžeme se ocitnout v situaci, o které jsme nikdy netušili, že jí budeme muset čelit. Poděkování autora s autobiografickými prvky mě dostalo. Tahle pecka vám sice párkrát zlomí srdce, ale poskytne vám nepopsatelný zážitek a já bych ji z fleku zařadila do povinné četby, protože by si ji měl přečíst každý.

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Tohle byla dokonalost i napodruhé. Autorka má úžasný styl psaní, který je čtivý a zároveň si díky němu užíváte každé autorčino slovo. Příběh je originální, ten nápad vážně neskutečně žeru a přijde mi to částečně i vytrhnuté ze skutečného života – nepřipomíná to pohádku, ve které spolu hlavní protagonisté šťastně odjedou do západu slunce. V průběhu čtení jsem se opravdu cítila tak nádherně, že vám to nedokážu ani spolehlivě popsat. Hlavní hrdinové byli perfektní, Louisa by z fleku mohla kandidovat na nejlepší ženskou postavu všech dob a Willa si nejde nezamilovat. Romantická linka mezi nimi byla překrásná a já ji prožívala do morku kostí. Autorka sem zakomponovala i krásné myšlenky, které vám jen tak nedají pokoj. Nechybí tu ani vtipné pasáže a momenty, které budete číst s husí kůží. Tohle ve vás také spolehlivě vyvolá emoce a ten, kdo by u téhle knížky dokázal nebrečet, by si vážně zasloužil cenu, protože tohle jakože fakt nejde a já se radši nebudu zastavovat nad tím, jak velkou část téhle knížky jsem probulela. Konec mě zlomil. Tohle dílo bylo vážně neskutečně smutné, dojemné a krásné. Pokud hledáte nezapomenutelný příběh, který se vám vryje do srdce a budete si ho rozhodně potřebovat přečíst víckrát než jednou, tady pro vás mám tip.

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Tohle bylo opět perfektní. Je vážně loterie, že jsem si dokázala najít mezi takovým množstvím knih detektivní sérii, která mě nikdy nezklame. Budu se tady sice opakovat, ale autorčin styl psaní je bravurní. Připomněla jsem si krátké kapitoly, ve kterých mizí stránky pod mýma rukama rychlostí světla a celkovou návykovost příběhů od Angely Marsons, kterými se vždy stanu posedlá. Napětí tu fungovalo velmi dobře. Vracet se zpátky ke Kim a jejímu vyšetřovacímu týmu je pro mě jako návrat k rodině, tak moc mám tyto postavy vrostlé do srdce. Líbí se mi taky to, že se tu nezaměřujeme čistě jen na linku vražd, ale právě i na soukromý život našich hrdinů, o kterých se dozvídáme pořád víc. Krásně je tu zakomponované téma rasismu. U příběhu jsem si prošla řadou emocí, ale nejen těmi negativními – jak je tomu totiž u této série zvykem, má tu místo i skvělý smysl pro humor. Finální rozuzlení pro mě bylo překvapivé a konec hrozně hezký. Takže jo, já si nemám na co stěžovat a musím se do dalšího dílu pustit dřív než za 100 let.

21.07.2022 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Pro upřesnění, hodnotím 4,25*.

Tohle dílo je po právu oceňované, odnesla jsem si z něj nezapomenutelný čtenářský zážitek. Žasnu nad tím, do jakých detailů dokázal autor svět promyslet. Vlastně mi jako celek naháněl solidní hrůzu. Je pravda, že měl George Orwell dobrý příklad ve fungování SSSR, ale i tak je šílená představa, že by se náš svět do takového bodu někdy dostal. Kniha se mi četla velmi příjemně, stránky mi utíkaly pod rukama a kdybych to nevěděla, ani by mě nenapadlo, že se může jednat o kousek z povinné literatury. Postavy jsou barvitě a hezky vykreslené, určitě si k nim najdete svou vlastní cestu. Celý příběh mě naprosto dostal, v druhé polovině jsem už celá napjatá nenasytně hltala každé slovo. Ten námět je odzbrojující, a kdybych tuhle knížku neměla půjčenou, mám v ní založeny desítky zajímavých myšlenek. Konec mnou otřásl. 1984 vám můžu z celého srdce doporučit jednak právě proto, o jak jedinečnou knihu se jedná, ale taky byste s ní neudělali krok vedle za čistě maturitním účelem.

06.07.2023 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Geniální a neuvěřitelný přesně tak bych popsala tuto knihu, která je začátkem detektivní série s Robertem Hunterem. Autorův styl psaní vám nedokážu nijak rozumně vysvětlit, nepřesnější je, když řeknu, že bylo ABSOLUTNĚ NEMOŽNÉ PŘESTAT ČÍST. Příběh je zvládnutý na jedničku s hvězdičkou, s žádným dlouhým a chaotickým uvedením do děje se nepotkáte spíše vás to celé pohltí dřív, než stihnete otočit první stránku. Opravdu z každého řádku na vás bude dýchat napětí a vaše nervy nedostanou chvilku k odpočinku. Akce střídá akci a zvrat následuje ještě větší zvrat. Vyšetřovatelské duo bylo perfektně zvolené. Velmi mě baví Robert i Carlos, kteří si jsou v jistých věcech dost podobní (sarkasmus oplácen dvojitým sarkasmem), ale zároveň se v něčem hezky doplňují. Jako správné detektivce tu nechybí ani supr humor. Zápletka je promyšlená a skvěle vystavená, na konci mi spadla pusa, jak jsem to vůbec nečekala. Vedení vyšetřování se mi dost líbilo, protože šlo krok za krokem a čtenář má tím pádem možnost být jeho přímou součástí (žádné zničehonic ukázání prstem ty jsi vrah bez nějakého logického pátrání a důkazů). Dvojitý kříž na mě dolehl i co se týče emocí. Konec mě šokoval a už teď vím, že za chvíli budu mít v ruce pokračování. Vám můžu říct na závěr jediné pokud milujete detektivky a chcete to nejlepší z tohoto žánru, sáhněte po Carterovi.

02.06.2023 5 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Tahle série je zkrátka úžasňácká,co si budem. A ani tenhle její díl nevybočuje z řady. Tohle byla totiž opět čtivá,svižná a netypická detektivka. Autorka v ní zpracovává vcelku originální namět, a i když tu nejde především o vraždy,ale o smýšlení sociopata,napětí tu neustále graduje a zaručeně vám bude běhat mráz po zádech. Sociopati jsou totiž vážně něco. A to,jak s takovým vychýleným člověkem bojuje Kim, vám nedovolí knížku položit z ruky a zhltnete ji jako malinu. Líbily se mi opět jako v předchozím díle také postavy a nejen to,vážně už je zbožňuju a nedám na ně dopustit. Co však ještě musím vyzdvihnout, je to,že v tomhle díle hodně zabředáváme do Kimina dětství,které ji tak poznamenalo, což je vážně super! Asi každý totiž "miluje" když se v knize dočtete,že má hlavní postava temnou minulost,všichni ví, že ji má, ale nikde o ní není ani zmínka! Už to snad ani nemusím dál okecávat, zkrátka pokud rádi čtete napínavé a promyšlené knížky, tak tohle je prostě MUST HAVE! Já osobně bych klidně od téhle autorky mohla číst nákupní seznam a bavilo by mě to.

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Tak tohle bylo... BRILANTNÍ!
Tohle je moje třetí knížka od autorky, ale žádná před ní mě tak nedostala jako tahle! Vypravěčka byla tak čtivá, že by to převálcovalo většinu thrillerů, i o půl jedné ráno jsem měla problém s tím, odlepit se od ní. Všechny hlavní postavy jsem úplně žrala, ať už to byla Sage, Minka, Leo nebo Josef. Líbilo se mi, že bylo do knížky zakomponováno vyprávění z pohledu Josefa i Minky. Právě toto vyprávění z války mi přišlo velice věrohodně napsané, ale zároveň nebylo drastické a člověka v průběhu knihy neustále nutilo vrtět hlavou nad tím, co se tu na tom světě dělo. A děje se to stále. V průběhu čtení jsem se také neubránila několika přívalům slz, které nepřišly kvůli nějakým drsným scénám, ale kvůli zoufalství lidí, kteří už nedokázaly hrůzy války snášet a tak si na život sáhli sami. Taky se mi líbila objektivita knížky. Nebyli v ní totiž vykresleni jen špatní Němci a hodní Židé, ale i naopak, samozřejmě ne v tak velkém množství.
A příběh, který se prolínal celou knihou a byl vymyšlen babičkou Minkou, knize dal pomyslnou třešinku na dortu a i hloubku.
Konec knížky mě hodně dojal a překvapil.

17.07.2022 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Musím říct, že tohle by se vážně dalo nazvat novodobou Pýchou a předsudkem, přičemž tu já mám opravdu ráda – přesto ale váhám nad tím, jestli ji tahle kniha v mých očích ještě nepřekonala. Ze začátku jsem si sice nebyla jistá, jestli na mě autorčino tempo není přece jen moc pomalé, ale po chvilce tyto myšlenky zmizely. Užívala jsem si totiž každé slovo a okamžik, který jsem s postavami mohla strávit (ve výsledku bych byla ráda za další stránky). Na styl psaní si nemůžu stěžovat, protože se v něm objevila ich-forma a autorka nás geniálně seznámila se vším, s čím jen mohla (poznámka o stránkách č.2 – jako by mizely v černé díře). Příběh byl brilantně vystavený a bez špetky nudy, objevila se tu spíše spousta překvapivých momentů a děj jednoznačně odsýpal (prostředí knihovny, co chcete). O postavách snad ani nemůžu začít mluvit, nebo se rozplynu úplně… Pokud by opravdu totiž někdo měl dostat titul nejlepší hlavní hrdinky, musí to být Animant (žádná Tessinka, to je urážka) a pan Reed? Ten je tak nedokonalý, až je vlastně dokonalý a zvládnete se do něj zbláznit při jeho prvním pohledu, který zvedne od knihy. Setkala jsem se tady taky se snad jednou z nejlepších romantických linek, které jsem vůbec četla. Je kouzelné sledovat ty největší rozepře, které vás nakonec dovedou ke grandióznímu finále, kdy nebudete moct dýchat. Autorka ve vás probudí naprosto všechny emoce, které jsou potřeba – budete se zlobit, smát, culit a ti z nás, co jsou želvičky, i brečet. Konec byl geniální a já z něj málem odpadla blahem. A já si stojím jednoduše za tím, že pokud by někdo chtěl vysvětlit, proč mě baví číst, jako odpověď mu beze slov podám tuhle knížku. Protože důvodem jsou přesně takové příběhy.

19.11.2021 5 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Ach, co k tomu říct? Díky téhle sérii jsem se zamilovala do detektivek. Tahle knížka má totiž vážně všechno! Je čtivá a svižná, krátké kapitoly vám ji nedovolí pustit z rukou. Taky se jí nedá upřít napínavost (vážně jak kšandy). A vyšetřovatelský tým v čele s Kim? LÁSKA! Kim je neobyčejná hlavní hrdinka, zároveň má ale všechno, co by taková normální hrdinka měla mít a ještě spoustu věcí navíc včetně temné minulosti! Stále vás totiž bude zajímat, co jí tak poznamenalo a budete jí doslova žrát. Tím ale úžasné postavy v knize nekončí ani zdaleka! Miluju totiž jak přátelského Bryanta se srdcem na pravém místě tak Dawsona, který nepoloží mobil z ruky a má za sebou složité dospívání a nakonec i Stacey, která sice trochu více žije v počítačových hrách, ale zase vypátrá i to, co mělo zůstat napořád skryté. Líbily se mi i kapitoly z pohledu vraha, ze kterých mě dokonce někdy mrazilo. A co by tu mělo ještě rozhodně zaznít, je humor s jakým se spolu hlavní postavy baví, jednak se jim díky němu člověk hned cítí blíž a nejednou si utírá slzy smíchu. A o božím námětu a zápletce se snad ani nemusím zmiňovat? To vás musí zaujmout už z anotace!

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Sice je tohle už třetí díl ze série s Erikou Fosterovou, ale to mu stále neubírá na čtivosti a napínavosti. Erika mi sice k srdci stále nijak nepřirůstá, mám oblíbenější detektivy, ale nevadí mi. Za to mezi mé oblíbence patří sympatický patolog Isaac, který má nejblíž k tomu stát se Eričiným opravdovým přítelem a jen oplývá pozitivní energií. Námětem se mi líbila tato kniha ze všech tří dílů, co jsem doposud četla, nejvíc. I rozuzlení stálo za to. I když já mám radši daleko složitější zápletky a ono se to ještě nějak víc zamotat určitě dalo, tak jsem s koncem byla spokojená .

20.07.2022 4 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Tohle je jednoduše dokonalost a při druhém čtení jsem se v tomto názoru jen utvrdila (ne, že by to bylo potřeba). Děj mi opět neskutečně odsýpal, protože autorka nemá jen úžasný styl psaní, ale také talent na psaní nezapomenutelných, dokonalých a dechberoucích příběhů, které vás chytnou za srdce. Než jsem se nadála, byla jsem opět na konci knihy. Co vám mám říct k postavám…jsou geniálně vykreslené a přirostly mi k srdci, i když mám teda pocit, že se Juliet někdy chovala příliš povrchně a sebestředně. Moje láska k Declanovi se ale ještě více prohloubila, naprosto ho miluju a brala bych ho okamžitě domů, kdyby to jen šlo (co k tomu víc dodat??). Okamžitě u mě knížka stoupá na ceně, pokud nám má co předat nebo v sobě nosí nějaké důležité téma a to tady bylo – čteme tu o tom, jak je těžká ztráta blízkého člověka, jak se s ní máme pokoušet vyrovnat, o důležitosti komunikace a dokonce něco i o předsudcích a o tom, co znamená někoho doopravdy znát. Opět jsem si tu našla skvělé myšlenky, které mám s tímhle dílem už spjaté a označila jsem si je. Emoce, které sem autorka natřískala jsou taky neskutečné a můžete mi věřit, že vás rozhodně nenechá držet si nějakou emocionální rovnováhu (já jsem samozřejmě i několikrát bulela jako želva, achjo). Konec byl k dojetí nádherný. Zkrátka a dobře, chci tuhle knížku doporučit úplně všem, protože si něco v ní najde každý. Musíte se ale připravit na to, že po dočtení vám zůstane díra v srdci, kterou už nikdy úplně nezacelíte.

19.11.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

To, co tady autorka dokázala dát na tak malý rozsah, je neuvěřitelné a věřte mi, že se vám u toho nejednou sevře žaludek. Petra Dvořáková má kromě toho poměrně dost návykový styl psaní, díky kterému se Vrány četly opravdu jedním dechem (taky vás k té knize slušně připoutá, ehm ehm). Postavy byly naprosto geniálně vykreslené a onen krátký rozsah je nijak nepoznamenal. Příběh jako celek vám nedokážu dost dobře popsat, protože je to něco nepředstavitelného, ale zároveň nesmírně důležitého – a pravděpodobně vám po celou dobu čtení bude trhat srdce. Na čem tahle kniha podle mě ale nejvíce stojí, jsou emoce (a že z vás jich dostane opravdu hodně) a zároveň na poučení, které si z nich odnesete. Já osobně jsem měla při čtení chuť řvát, utopit se v slzách, hystericky se smát, mlátit hlavou o zeď, knihu vyhodit z okna,… chtěla jsem skočit do příběhu a nakopat prdel matce Báry, protože to byla tak hrozná svině bez citů a mělo by jí a jí podobným být zakázáno pořizovat si děti. Katka byla taky celkem na ránu a Báře jsem chtěla poskytnout to nejvřelejší objetí. Tohle mnou jednoduše dost otřáslo a představa, že by se tohle opravdu dělo, je pro mě maximálně děsivá. Takže doufám, že je tenhle příběh spíše přitažený za vlasy. Možná bych tady jen mírně vytkla konec knihy, který mohl být lepší. Každopádně přečtení tohohle díla vám i tak vřele doporučuju, tenhle zážitek je totiž vážně důležitý. Bez váhání bych zařadila knihu do povinné četby.

Na druhý pokus Na druhý pokus T. L. Swan

Tak do téhle knížky jsem se do slova a do písmene zamilovala. O autorčině senzačním stylu psaní už jsem tu básnila, takže to teď jen nenápadně připomínám. Příběh si mě získal od samého začátku a každou další stránkou mi dával důvod k tomu, proč bych ho měla mít raději. Námět se mi líbil tak nějak víc než u zbylých dvou dílů, protože mi zabrnkal na jistou emocionální strunu a tím nabyl takovou přidanou hodnotu. Hlavní hrdiny jsem si extrémně oblíbila. Claire byla takzvaně od rány a Tristan? Nejradši bych si vyhlídla ten správný moment, kdy ona nebude koukat, ukradla ho a nechala si ho doma. Bezkonkurenčně můj nejoblíbenější bratr. K srdci mi dost přirostli i synové Claire. Mám navíc takový svůj subjektivní vnitřní pocit, že tady to nebylo ani tolik o sexu (ale těch scén je tu dost a opět jsou skvělé, nebojte). Řeší se tu temnější téma ztráty blízkého člověka a vyrovnávání se s ní, o to horší to je, že to poznamenalo děti, které si teď k sobě musí pustit někoho nového a za to má právě knížka spoustu plusových bodů. Moc se mi líbily právě vztahy mezi postavami a v další řadě také samozřejmě romantická linka, kde to mezi hlavními hrdiny viditelně jiskřilo a nebylo pochyb o tom, že se k sobě hodí. Tohle dílko mi zase slušně pocuchalo nervy a emoce. Občas se objevil vztek, ale nejčastěji jsem se pohybovala mezi dvěma extrémy neskutečným dojetím a nekonečným smíchem (že tu těch scén s Tristanem a dětmi bylo). Z konce jsem se oficiálně zbláznila štěstím. Vám tuhle knížku můžu doporučit všema deseti a pokud by na vás všichni bratři Milesovi snad byli příliš, dejte šanci alespoň Tristanovi, prosím.

30.07.2023 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Na to,abych popsala,jak byla tahle knížka skvělá,bude zapotřebí hodně slov. Četla jsem ji na doporučení a nelituju. Autorčin styl psaní a jazyk je tak čtivý a dobrý,že vás polapí, ani nevíte jak. Rozhodně to není nějaká vleklá povinná četba. Kapitoly sice nebyly krátké,ale to vůbec nevadilo, knížka vás zkrátka vtáhne už tou ich-formou a stránky vám budou doslova mizet pod rukama. Teď podrobím svému hodnocení hlavní hrdiny. Ti byli naprosto skvělí. Milovala jsem netrpělivou,někdy hubatou a zvědavou Čiperu,nekonečně trpělivého,dobrotivého a nad vším povzneseného Atika a tichého a přemýšlivého Jema. Co se týče vyprávění z pohledu Čipery, rozhodně se toho nebojte, autorka nemohla udělat líp, ten příběh by vám nemohl snad dát ani víc, i kdyby byl vyprávěn z pohledu dospělého. Čipera je totiž nepolíbena světem a její představy o skutečném světě jsou hodně růžové,což se v průběhu čtení mění. Postupně ale zjišťuje,že ne všichni lidé jsou hodní,ale spíš zlí,že existuje rasismus,předsudky a škatulky, s čímž se moc nechce smířit a nerozumí tomu. Právě díky tomuhle vám dá knížka daleko víc než jen v uvozovkách případ černocha,který byl proti bělochům. Neříkám ale, že soudní proces nebyl popsán úžasně, to bych kecala. Doba hospodářské krize a vztahy mezi lidmi byly také vykresleny hodně věrně a konec mě trochu dojal a hrozně se mi líbil. Tuhle knížku bych vám vážně doporučila všema deseti.

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Opět se to hrozně dobře četlo, hlavní hrdinové byli taky úžasní jako vždy a zápletka mi přišla dost děsivá. Jako vážně tím šokem, kdy jsem se dozvěděla, o co v zápletce jde, mi začaly stát vlasy na hlavě. Vážně hodně zajímavé. Líbilo se mi také, do jakého prostřední byla knížka teď zasazena, výzkumné zařízení na rozklad lidských těl je totiž ideální místo pro nález mrtvoly. A jako poslední v recenzi nemůžu nezmínit, že se mi dosti líbilo, že nám byla odhalena minulost Kimini úhlavní nepřítelkyně Tracy. Ta mě dostala.

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Tahle knížka byla naprosto boží. Bude mi dělat velké potíže to popsat slovy, ale pokusím se. Byla velice čtivá, krásná a dojemná, ale hlavně s perfektním dějem! Za postavy jsem doslova dýchala, do Atlase jsem se zamilovala až po uši. Líbilo se mi také prolínání přítomnosti a minulosti pomocí deníku. Knížka mi nejednou vehnala slzy do očí. Vyvolala ve mně dokonce tak silné emoce, že jsem měla sto chutí ji roztrhat, pokud by nedopadla přesně tak, jak jsem si přála.

17.07.2022 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Pro upřesnění, hodnotím 4,5*.

Tohle byla jedním slovem pecka. Autorka má skvělý styl psaní a já se do příběhu rychle dostala. A ten námět? Je naprosto dechberoucí a originální a já zkrátka nechápu, jak na tohle autorka přišla. A i když je nám ten svět naprosto neznámý, vůbec to nepocítíte a naopak se v něm budete cítit v momentě jako ryba ve vodě. Všechno je tu promyšlené do detailu a žádná vaše otázka nezůstane nezodpovězená (do toho počítám i úžasný slovníček cizích pojmů vzadu). Hlavní postava Ilan se mi moc líbila. Oceňuju hlavně to, že navzdory jejímu věku přemýšlela a nikdy nestáhla ocas mezi nohy. Oblíbila jsem si i Kapitána a Vargase, těším se na jejich vývoj. Musím vyzdvihnout také krásnou ukázku chamtivosti, závisti a nepoučitelnosti lidí. Líbila se mi ironie v postavení společnosti. A i když bych tu mohla psát dál, tohle je podle mě nepopsatelná kniha, z které jsem v průběhu i po dočtení měla hrozně zvláštní pocit a nejlíp prostě uděláte, když si ji přečtete. Za mě jednoduše geniální dystopie!

16.07.2022 4 z 5