Vypravěčka

Sage pochází z rodiny s židovskými kořeny a její babička přežila holocaust. Ona sama se snaží vyrovnat s jiným traumatem – se smrtí matky. Na skupinové terapii se seznamuje s devadesátníkem Josefem Weberem. Při jednom z jejich rozhovorů ji tento muž, kterého si všichni v jeho okolí váží a mají ho rádi, požádá, aby mu pomohla spáchat sebevraždu. Tíží ho svědomí, přirozenou smrtí se mu však zemřít nedaří. Aby Sage přesvědčil, vzpomíná na své působení v SS i koncentračních táborech. Po dlouhém zvažování Sage kontaktuje úřad pro vyšetřování nacistických zločinů a podaří se jí přesvědčit babičku, aby jí i ona vyprávěla o svém mládí. Zděšeně naslouchá, co všechno zažila v polském ghettu, v Osvětimi i později na útěku. Je možné, že se s Josefem Weberem setkala a může ho usvědčit? A kdyby Sage vyhověla přání starého muže – byla by to vražda, nebo vykonání spravedlnosti na tyranovi? Kontroverzní brilantní román o vině a trestu americké bestselleristky Jodi Picoultové....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218323/big_vypravecka-Yk9-218323.jpg 4.63794
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Ikar (ČR)

Storyteller, 2013

Kniha Vypravěčka

hannina

Starý nacista, kápo z Osvětimi, který prožil poválečný život v Americe pod falešnou identitou jako spořádaný, oblíbený a milovaný člověk, touží na sklonku života po odpuštění a smrti. Spřátelí se s mladou dívkou, které odhalí svou pravou totožnost. Zaskočená Sage kontaktuje úřad pro odhalování válečných zločinů a přiměje svou babičku Minku, která přežila holocaust, k vyprávění jejího příběhu. A právě líčení válečných let, které Minka prožila jako mladá napřed v ghettu v Lodži a poté v Osvětimi, až se nakonec po pochodu smrti v Birkenau dočkala osvobození, usvědčuje Josefa Webera z nesmírné krutosti, brutality a páchání válečných zločinů....... Příběh nastoluje mnoho otázek - o odpuštění, o smyslu odhalování, stíhání a souzeni již příliš starých válečných zločinců, o žítí s vinou, o tom jak žít po prožitých hrůzách .....

Cher

Opět skvělé! Autorka prostě umí. Konec překvapivý.

sweeney

Možná jsem maličko od knihy na základě recenzí čekala víc, nicméně překvapivý konec celý můj dojem napravil a dávám plný počet :)

Cheynn

(+ SPOILER) Zezačátku mě kniha moc nebavila, přeskakovala jsem nějaké části - pak jsem musela přeskakovat i pohádku, kterou psala Sagina babička, ta mě nebavila vůbec. Ale zbytek hodnotím velmi kladně, naprosto mě dostalo vyprávění babičky o jejím životě v KT, to samé vyprávění Josefa. Co mě zklamalo, že nakonec Sage Josefovi ke smrti pomohla, přestože věděla, co je to za zrůdu - už byl tak blízko zatčení.

sarah7586

(+ SPOILER) Kniha vypráví příběh Sage, která pochází z rodiny s židovskými předky. Sage si prožila ošklivé trauma. Seznámí se se staříkem, který jídá rozporuplnou žádost. Tudíž asistovanou sebevraždu. Dozvídáme se o zločinech a životu v koncentračních táborech.
Kniha pojednává o morálním dilematu. Rozkrývá postupně celý příběh a jeho spojitosti. Je starý pán opravdu důstojník z druhé světové války? Spáchal tyto strašné zločiny? Bude spravedlnosti učiněno za dost?
Musím říct, že kniha měla zajímavou zápletku. Ovšem některé situace byly vcelku nelogicky poskládané a zvraty nepravděpodobné. Ze začátku mi vadilo vyprávění "druhého příběhu" - jedná se o vyprávění babičky Sage. Celkový dojem z knihy je příjemný a nelituji přečtení.

iva23

Jsem ráda, že to mám za sebou, bylo tam toho hrozně moc, taková splácanina všeho, co by samostatně mohlo být dobré, ale takhle dohromady to nefungovalo.

Imis

(+ SPOILER) Já se přidám k pár těm, které tato kniha neoslovila. Námět velice zajímavý. Jak se postavit k závažnému provinění člověka. Má zločin promlčecí dobu nebo nikoliv atd. Navíc jak se postavit k úkolu, kdy se máte stát vykonavatelem tzv. spravedlnosti. Kniha jako taková mi ale přišla příliš zdlouhavá. Přišlo mi jakoby části na sebe nenavazovaly úplně dobře a plynule. Příběh vyprávěný na začátku by se mohl tak o polovinu zkrátit, romantická linka mi přišla úplně zbytečná (jakoby se autorka snažila do knihy nacpat všechno co má americký román/film obsahovat). Navíc skutečnost, že babička, která o své minulosti nechtěla celá desetiletí vůbec mluvit ani se svými nejbližšími se najednou nečekaně rozpovídá při návštěvě vyšetřovatele (úplně cizího člověka) se mi zdála jednoduše nelogická. A závěr byl úplně zvláštní, vlastně nějak otevřený, nevysvětlený, nepochopitelný. Myslím, že hodnocení knihy je vysoké zřejmě kvůli tématu ako takovému a ne tolik kvůli umění autorky samotné. To je můj dojem.

adelkas

Musím pochválit autorku za její fantazií. Přiznám se, že se bojím číst příběhy z koncentráku tak proto sem koupila tuto knihu s nádechem romantiky. A řeknu, že 300 stránek života v koncentraku plus babi jar (zrovna když ho Rusové zasáhli při invazi v tomto roce) mi naprosto stačili.
Postavy se mi líbily. Chtela sem obejmout Minku, litovat Sage, dat facku Josefovi. Rozuzlení zapletky na konci je typická pro tuto spisovatelku. Davam plne hodnocení.