Vypravěčka

Sage pochází z rodiny s židovskými kořeny a její babička přežila holocaust. Ona sama se snaží vyrovnat s jiným traumatem – se smrtí matky. Na skupinové terapii se seznamuje s devadesátníkem Josefem Weberem. Při jednom z jejich rozhovorů ji tento muž, kterého si všichni v jeho okolí váží a mají ho rádi, požádá, aby mu pomohla spáchat sebevraždu. Tíží ho svědomí, přirozenou smrtí se mu však zemřít nedaří. Aby Sage přesvědčil, vzpomíná na své působení v SS i koncentračních táborech. Po dlouhém zvažování Sage kontaktuje úřad pro vyšetřování nacistických zločinů a podaří se jí přesvědčit babičku, aby jí i ona vyprávěla o svém mládí. Zděšeně naslouchá, co všechno zažila v polském ghettu, v Osvětimi i později na útěku. Je možné, že se s Josefem Weberem setkala a může ho usvědčit? A kdyby Sage vyhověla přání starého muže – byla by to vražda, nebo vykonání spravedlnosti na tyranovi? Kontroverzní brilantní román o vině a trestu americké bestselleristky Jodi Picoultové....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/218323/vypravecka-Yk9-218323.jpg 4.62402

Storyteller (2013)

Vydáno:, Ikar (ČR)

marcolka
včera

Téma 2. světová válka a koncentrační tábory - v dnešní době velice aktuální a opakující se téma v nekonečně mnoha knižních podobách. Je to stále stejné a přesto jiné. Tato kniha byla napsána trošku jiným způsobem a musím říct, že moc povedeně. Genocida ve světě bohužel nebyla jen za 2. světové války, ale i později k ní docházelo na různých místech planety a bohužel stále dochází. My lidé jsme prostě nepoučitelní. Hrůzy, které se děly a dějí jsou nepochopitelné a neomluvitelné. V této knize se mi líbilo prolínání současnosti, vzpomínek z minulosti a zároveň i trochu toho fantasy žánru. Kniha je plná věcí k zamyšlení, vyvolává plno nezodpovědných otázek, úvah o morálních a nemorálních skutcích každého jedince a v neposlední řadě i úvah o vině a odpouštění. Ale opravdu by se takové "bestie" dokázaly tak lehce proměnit v morálního člověka a tak dlouhou dobu žít příkladný život? Myslím, že ne a tomu i závěr myslím odpovídá. A pro mne to byl překvapivý závěr.

Mufa

Téma koncentráků mám docela přečtené, tady to bylo zpracováno opravdu netradičně a nedalo se od toho odtrhnout. Velmi doporučuji

Backurka25

Knihu jsem přečetla jedním dechem a jednoznačně ji doporučuji pro příznivce válečné tématiky.

Misute603

Kniha se mi líbila hned od začátku..hlavně od druhé půlky jsem se od ní nemohla odtrhnout,hak to bylo působivé .Přečteno za 2dny.
Těším se na další knížky

mynamail

Velmi lehce psaný příběh, vlastně několik vzájemně protkaných příběhů. Slova jako by ani nepopisovala hrůzy, které zůstávají v paměti. Pohled stárnoucí ženy na několik desítek let staré prožitky v kontrastu s dnešním náhledem na holocaust. Velmi se mi líbila myšlenka, kdy se nacistické hrůzy srovnávaly se zločiny od druhé půlky minulého století. Jak jsou si ty metody podobné, že? Jak i dnes se dějí zločiny proti lidskosti, že? Jak je nutné, aby dnešní mladí lidé o tom všem věděli, četli, naslouchali, a hlavně se poučili.
Knížku doporučuji. Není náročná. Je psaná opravdu lehounce. Nic nevnucuje. Přeto se nad tím vším zamyslíte.
Co mně osobně nesedělo, byla vsuvka s tím upířím příběhem....

Silwinka87

První část knížky mě vůbec nezaujala,docela jsem se musela přemlouvat,abych ve čtení pokračovala..Za to bude o hvězdičku míň.
Když jsem se dostala do druhé části,nebyla jsem schopná knížku odložit.Příběh Minky mě dostal,kolikrát jsem měla z té hrůzy husí kůži.
Je dobře,že tyhle knížky vznikají,nikdy nesmíme zapomenout na to,co se za 2.světové války odehrálo..

kakocandrlova

Od této autorky jsem kromě této knihy ještě nic nečetla a musím to napravit. Vypravěčka si mne získala hned od začátku (i když to vlastně skoro všechny knížky s tématem druhé světové války). Děj je čtivý bez nudných pasáží a s výborným zpracováním tématu Holocaustu, o kterém tato kniha pojednává i nepojednává, jelikož je příběh propojen několika dějovými liniemi. Rozhodně doporučuji a těším se na další díla paní Picoult.

jimbow

Stejně jako v recenzi https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/moralka-vina-svedomi-strach-odpusteni-holocaust-6394 si myslím, že holocaust není ústředním tématem této knížky. Minčino vyprávění , kterému je věnovaná jedna ze tří částí, je jistě skvělou poctou obětem i přeživším holocaustu a úvahy o vině a odpuštění se tu přímo nabízí, ale pro mě je Vypravěčka o něčem jiném. O myšlenkách a otázkách jakoby v druhém plánu, kterých autorka otevírá spoustu, koneckonců podobně jako v jejích ostatních knihách. O jizvách na těle či na duši, které lidé jaksi přirozeně skrývají, ale pokud v sobě najdou sílu je odhalit a vyrovnat se s nimi, může jim to pomoci ke šťastnějšímu životu nebo klidnější smrti. O převzetí odpovědnosti za činy svých blízkých vedené snahou odčinit je. O tom, že na světě není nic důležitějšího než je rodina, jakkoli to může mít fatální následky. Nepřehlédněte tohle motto na samém začátku, tak jako Sage přehlédla zásadní fakt kdo je kdo v tomhle příběhu...

michaela3483

První kniha od této autorky, která se mi dostala do ruky. Pořádně jsem nevěděla o čem je a zjištění, že je tématem druhá světová válka, mě nenadchlo.
Ale byla jsem opravdu mile překvapená, dokonce jsem se od vyprávění Josefa a především Minky nemohla odtrhnout.
Určitě sáhnu po další knize této spisovatelky.

sarkaditt

Nebudu přehánět, když napíšu, že prvních 200 stran až na výjimky jsem měla chuť knihu odložit. Povídání sebelitující se Sage mě vyloženě otravovalo, bavilo mě vyprávění Josefa a pak hlavně Minky, ale klidně to mohlo být víc do hloubky. Konec mě překvapil. Pro mě to není vůbec "wau" kniha, ale druhá půlka už se četla fajn :)

Kitty

Pro mne jedna z nejlepších knih o holokaustu. Několik vláken osudů, které do sebe časem zapadají. Kniha i odpovídá na moji otázku "jak se může někdo normální stát esesákem. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout (při vstávání v pět číst do půl třetí rána). Kniha má vše, co žádám - reálný a silný příběh. Doporučuji!

kalinka99

Krásná kniha. Nemohla jsem se od ní vůbec odtrhnout. Jediné, co mě mrzí je, že konec byl neúplný a že se poté v přítomnosti Josef s Minkou nesetkal.

andream

Po pocatecnich rozpacich precteno jednom dechem... pribeh Minky- od neho se proste nedalo odejit.... a zaver... trosku laciny, nicmene podle me knize neublizil... jednoznacne doporucuji , za precteni stopro stoji

Siraelxy

Kniha má pomalejší rozjezd...ale to je vše co jí lze vytknout. Krásný, silný příběh...vlastně příběhy. Minka, Sage a Josef.....

Privda

Velice pěkně napsaná kniha, která po sobě zanechává silný dojem.

Sisine

Ze začátku jsem měla problém se zacist.ztracela jsem se v ději.Ale příběh Minky byl opravdu silný.

Spunttrix

Kdyby to šlo, dala bych i 6 hvězdiček... Jedna z nejlepších knih, kterou jsem četla v poslední době. Příběh, který Vás nenechá klidným a nedokážete se od něj odtrhnout!

stovice

Čekala jsem hodně a toho se mi nedostalo. Četla jsem ji asi 3 měsíce před napsáním komentáře a už si vybavuji jen základní linku. Nezaujala mne na tolik abych věděla víc. Bohužel.

HalleyM

Moc často se mi nestává, že by mi u knihy ukápla slza.. Zde ano, a ne jen jednou. Příběh skvěle napsaný, každá linie příběhu nutila čtenáře číst dál a dál..
Někteří mají názor, že je škoda, že osud Lea a Sage nebyl dokončený. Já půjdu proti proudu a řeknu, že je to jenom dobře. Není to kniha na bázi milostného příběhu, ale naopak. Poslední část, kde se rozebírá jejich morbidně sladké "miluji tě", mohla být zcela vynechána.
Po celkovém souhrnu však mohu knihu jen doporučit.

Pomko

Jedna z mých nej,nej,nej knih. Krásný, smutný příběh, s dobrým koncem. To mám moc ráda.

Glivuska

Kniha se mi líbila. Na začátku trvalo poměrně dlouhou dobu, než jsem se začetla, ale vzpomínkové pasáže na koncentrační tábor jsem zase přečetla jedním dechem. Musím se přiklonit k některým názorům, že nedostatkem knihy je taková jakoby poslepovanost několika námětů/témat, které na konci netvoří úplný celek. Knih o pracovních/koncentračních táborech je spousta, v téhle je dle mého unikátní zpracování tématu člověka (nacisty), který všechny ty hrůzy (na kterých se více či méně (spolu)podílel) přežil a musí jim čelit dnes a denně po zbytek svého života. Navíc nyní v přímé konfrontaci s lidmi, kterých se to osobně týkalo. Určitě stojí za přečtení.

ajasin

Moje první kniha od Jodi Picoult a rozhodně si přečtu i další. Na toto téma jsem v poslední době přečetla víc knih, tak se u mě žádné "wau" nekonalo, ale příběh je to silný a dobře zpracovaný. Jen prostě Hana od Mornštajnové mi byla tak nějak bližší.

jiri77

Bohužel se musím přidat k menšině ,a říci, že kniha je taková poslepovaná směska všeho co právě letí. Téma holokaustu ,láska jak z Hollywoodu a samozřejmě vsuvky příběhu o upírech,kteří jsou dnes u mladých IN. Některé části příběhu mi přišly až nereálné. Co nemohu knize upříst je opravdu dobrá čtivost.

Barbora216

Krásná kniha, výborně se četla jako všechny knihy od Jodi Picoult. Výborně sestavený příběh, všechno na sebe dobře navazovalo a děj odsýpal. Po tolikati přečtených knihách o 2. sv. v. mám ale stále problém uvěřit, že se děli tak strašné věci, toho snad nikdo nemůže být schopen.

Marie560

Silný a poutavý příběh. Kniha se výborně četla.

ja.cerven

Nádherná knížka. Moc jsem neočekávala, že mne knížka chytne, ale opravdu přečteno jedním dechem a místy i bez dechu.

Janicga88

Moc pěkně napsaný příběh, knihu jsem přečetla za dva dny.. Akorát mě mrzí, že tam nebylo jak dopadne ze Sage a Leem.

pepa4081

- Pokud by kniha měla o 150 stran méně, označil bych ji za vynikající. Při jejím rozsahu jsem se však několikrát přistihl, že čtu tak nějak automaticky.
+ Téma holocaustu je zpracováno zajímavým způsobem. Vyprávění je rozděleno mezi více osob. Netradiční vedlejší děj. Pro mne nečekaný závěr.
Toto téma je třeba si neustále připomínat, protože podobné věci se bohužel ve světě stále dějí. Jen se mi prostě některé jiné knihy dostaly víc pod kůži. Knihu doporučuji, jsem rád, že jsem si ji přečetl, ale další díla autorky asi vyhledávat nebudu.
Uspokojivé.

sassenkka

Moje první Jodi Picoult a rozhodně ne poslední. Čekala jsem, že Vypravěčka bude silný příběh, ale že až tak?
Prvních několik stran bylo takových hodně seznamovacích, místy malinko nezáživných, ale když se to rozjelo, tak nešlo přestat číst.
Velmi propracované postavy a jejich osudy. Zpočátku jsem měla v některých "příbězích" trochu zmatek, ale brzy se vysvětlilo, který je čí. Autorka píše neskutečně čtivě a poutavě. Ta nejdelší (a nejdrsnější) část mě hodně vzala, nejednou jsem si během čtení vzpomněla na Mengeleho děvče a rozháněla slzy.
Takže za mě skvělé, nelze dát jinak než pět hvězd a netěšit se na další její knihu.

hapac

Tak z této knížky jsem trochu rozpačitá, na jednu stranu hodně vysoké hodnocení, kniha se opravdu četla dobře, ale na druhou stranu mi to připadalo takové poslepované - ode všeho něco, přesto, že je kniha zařazena do knih o válce (holokaustu). Hodně se mi líbil příběh babičky Minky, příběh její vnučky Sage je trochu taková lovestory okořeněná o řadu mouder (zkrátka americký styl). Příběh o upírech mi nijak nevadil, i když jsem ze začátku nevěděla proč tu je a asi bych se bez něj obešla. V poslední době jsem četla několik knih s válečnou tématikou a byly určitě lepší, takže dávám 4 a to jen díky opravdu zajímavému příběhu z války.

Kniha v žebříčku

50. nejlépe hodnocená kniha