Vypravěčka

Sage pochází z rodiny s židovskými kořeny a její babička přežila holocaust. Ona sama se snaží vyrovnat s jiným traumatem – se smrtí matky. Na skupinové terapii se seznamuje s devadesátníkem Josefem Weberem. Při jednom z jejich rozhovorů ji tento muž, kterého si všichni v jeho okolí váží a mají ho rádi, požádá, aby mu pomohla spáchat sebevraždu. Tíží ho svědomí, přirozenou smrtí se mu však zemřít nedaří. Aby Sage přesvědčil, vzpomíná na své působení v SS i koncentračních táborech. Po dlouhém zvažování Sage kontaktuje úřad pro vyšetřování nacistických zločinů a podaří se jí přesvědčit babičku, aby jí i ona vyprávěla o svém mládí. Zděšeně naslouchá, co všechno zažila v polském ghettu, v Osvětimi i později na útěku. Je možné, že se s Josefem Weberem setkala a může ho usvědčit? A kdyby Sage vyhověla přání starého muže – byla by to vražda, nebo vykonání spravedlnosti na tyranovi? Kontroverzní brilantní román o vině a trestu americké bestselleristky Jodi Picoultové....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/218323/vypravecka-Yk9-218323.jpg 4.61858

Storyteller (2013)

Vydáno:, Ikar (ČR)

Dresia
včera

skvělá kniha

veruska388
předevčírem

Kniha se mi líbila. Mám ráda knihy romantické, historické v této knize bylo všechno

Kíťovec

Popravdě mi chvilku trvalo, než jsem se začetla. Jakmile, ale začne vyprávět babička Minka, pak nepustíte knihu z ruky. Musím říci, že konec jsem nějak nestihla vstřebat, nebyl čas truchlit ... tolik zvratů .. no, ale takový je život.

nelady

Kniha, která Vás nepustí....... Velmi zajímavě pojato a opravdu silný příběh z pohledu dvou různých stran.

Halovka

Kniha velice čtivá. Musím přiznat že mi chvilku trvalo než jsem se pořádně začetla. Vyprávění babičky o holokaustu velice působivé a tuto pasáž jsem přečetla jedním dechem. Připomenout si, jak lidé v té hrozné době trpěli a neměli vůbec nárok žít jak lidé. V současném světě zcela nepředstavitelné. Kniha vede k zamyšlení, jak moc si nevážíme všeho co je okolo nás.K zamyšlení jak a proč odpouštět,komu se bude snáze žít..... Tomu komu je odpuštěno nebo kdo odpustí?

novina

Příběh, který zasáhne - četla jsem jedním dechem. U popisu otřesných podmínek a nelidského zacházení se mi svíralo srdce.
Kniha je skvěle napsána a autorka opět nezklamala.

Carra

Uvažovala jsem zda přečíst nebo ne. Nakonec jsem knihu koupila a opravdu si zaslouží titul bestseller. Okamžitě mě vtáhla do děje, nejvíce se mi líbilo vyprávění Minky a Josefa/Reinera, Sage už mi tolik sympatická nebyla. Člověka vyloženě mrazí, že takové věci se opravdu děly a někde se dokonce stále dějí.

kikiodvi

Neskutečně silný příběh, místy velmi dojemný. Nejvíc mě zaujala postava babičky Minky. Její část vyprávění jsem přečetla jedním dechem, i když mi u toho vstávaly chlupy na zádech. Šílené je, že tyhle hrůzy se opravdu staly, o to je celý příběh působivější. Už dřív jsem četla příběhy skutečných vězňů z Osvětimi, kterým se podařilo přežít díky šťastným náhodám a obrovské vůli. Příběh Minky mi proto přijde uvěřitelný. Hlavní postava - Sage - mi nesedla, připadala mi příliš soustředěná na sebelítost. Částečně se probrala teprve, když potkala Josefa. Celkový dojem ale nezkazila a Vypravěčku hodnotím na výbornou. Po jejím dočtení zůstala spousta silných emocí...

ritz

Knížka mě velice zaujala, skvělý příběh, respektive tři příběhy, výborně a čtivě napsané, zajímavý konec.

ElizabethK

Kniha byla čtivá. Zajímavá byla alegorie příběhu o upírovy, kterým byly proloženy kapitoly, je mi však zatěžko uvěřit, že by dokázal ovlivnit život příslušníka SS. Než se autorka dostala k samotnému holokaustu, trvalo to několik desítek stránek plných pečiva. Tam pak velmi oceňuji vyprávění Minky z ghetta - osud její rodiny mě plně pohltil. Po příjezdu Minky do Osvětimy mi pak začalo být skutečně zle. Vyprávění mi však přestalo připadat reálné, hrdinka se měla na poměry koncentračního tábora netypicky dobře - tuto skutečnost však lze připsat "básnické licenci".
A na závěr, postava Sage mi nebyla příliš sympatická. Hlavně ta její povrchnost byla zarážející - místo, aby byla ráda, že nehodu přežila, upíná se na fakt, že jí po ní zůstala jizva na obličeji a ta z ní dělá monstrum.

Jirinamac

Této knize opravdu náleží titul světový bestseller. Od této autorky ani nejde očekávat, že by to byl propadák. Četla jsem naprosto všude, a málem nic jiného nedělala. Babičku Minku jsem obdivovala. Ke konci jsem trošku tušila, že to bude jinak, ale napnutá jsem byla až do konce. 5 hvězdiček je málo

Redbitter

Kniha, která vás od sebe nepustí! Neskutečný příběh. Po dlouhé době kniha, která mě velice oslovila a vyrazila mi dech. Dojemný příběh, který u mě vyvolal slzy. Vypravěčka se stala jednou z mých oblíbených a nedám na ní dopustit.

zoew

Poprvé v životě jsem u knížky brečela. Naprosto úžasný příběh.

Ila117

Moc pěknej příběh, místy na mě tvrdej, smutnej, donutil mě přemýšlet nad tím časem, o kterém je psáno. Celkově krásná kniha. Konec byl...překvapivý a dost k zamyšlení.

Leniik33

Tato knížka mě opravdu dostala svým dějem. Vydržela jsem číst hodiny, děj vás naprosto vtáhne. Určitě to není poslední knížka od této autorky.

monarichter

Po Vypravěčce jsem pokukovala už nějakou dobu, ale nějak jsem se nemohla rozhodnout, jestli si ji mám nebo nemám koupit. Nakonec vyhrála zvědavost a já si Vypravěčku přece jen pořídila. Na čtení jsem se těšila, kniha skýtala mnoho ohlasů, ať už pozitivních, nebo negativních (i když těch pozitivních bylo víc:-)) Vypravěčka je opravdu nádherná kniha, plná krásných citátů a myšlenek. Po přečtení se mi téma této knihy, zabít či nezabít, zavrtalo do hlavy a já přemýšlela, jak bych se v takové situaci, v jaké se Sage objevila, zachovala já. Nejvíc mě zasáhlo povídání babičky, nechtělo se mi věřit, že by byli lidé schopní tak odporných věcí, jako těch, kterých se dopouštěli lidé v Osvětimi. Josefa/Reinera mi bylo z jedné strany líto, ale z druhé, a možná i větší, jsem k němu cítila to stejné, co Sage - nenávist. I přesto mě tahle knížka nahlodala, tak dokonale, že ještě teď, zhruba týden po tom, co jsem knihu dočetla, přemýšlím, jestli bych byla schopná Josefa, za to, co udělal, zabít. Možná bych ho nedokázala ani poslat do vězení.. Co víc mohu říct k Vypravěčce? Tahle kniha je krásná, je silná a je skvěle napsaná. Rozhodně nad ní budu přemýšlet ještě dlouho.. Jedna z nejlepších knih, které jsem, kdy četla.

"Ztráta je víc než smrt a žal je proměnlivá bytost ovlivňující emoce."

martinaandulka

Vypravěčka je rozdělená do třech linií.současnost,holocaust a upírský příběh,který píše hrdinka Minka.Kniha se mi moc líbila,hlavně jsem hltala příběh Sage(současnost) a její babičky Minky(2 světová válka),mám na téma 2 světové a koncentrační tábor přečtené a nakoukané z filmů hodně,vždycky mě běhá mráz po zádech jaké zvěrstva se děli... .Dopručuji jsi knihu přečíst a zamyslet se!Jen co mi nesedlo ten upírský příběh.

Martinka15

Naprosto úžasná kniha, kterou jsem, i přesto, že je velmi obsáhlá, přečetla jedním dechem. Kniha je psaná z různých úhlů pohledu, ale přitom velmi přehledně a obzvlášť při lince Minky máte pocit, jako byste to zažívali spolu s ní. Přečetla jsem již hodně knih, které se různým způsobem dotýkali holocaustu a celkově 2. světové války, ale tahle patří jednoznačně mezi ty nejlepší. Vřele doporučuji!

mi-380

Kdybych mohl rozhodovat o seznamu povinné četby, tahle kniha by v něm nemohla chybět. Mám obavu, že současné lidstvo se opět začíná dělit na několik zcela nesmiřitelných, netolerantních, nekompromisních a agresivních skupin, fanaticky přesvědčených o své pravdě, a to nevěstí nic dobrého. Vypravěčka ukazuje, kam to vede: 95% (v době mého komentáře 1784 hodnocení s průměrem 92%).

Lucibuska

Nikdy se mi nestalo, ze by ve mě kniha vyvolala tolik pocitů. Poprvé jsem u knihy brecela a opravdu to na mě působilo dost negativně. Poprvé se mi stalo, ze jsem knihu musela několikrát odložit, protože to bylo proste ,,moc". Každopádně rozhodne doporucuji.

petra.kind

Po dočtení mám dost rozporuplné pocity. První část se mi líbila, chápala jsem dilema hlavní hrdinky. Druhá část byla taky poměrně silná, ale to protože téma holocaustu takové je samo o sobě. Ale třetí část... romantická limonáda místy hodně přitažená za vlasy. Závěr se dal lehce předvídat díky mnohým náznakům, z nichž minimálně jeden vyloženě bil do očí.

jittik

Naprosto úžasná kniha, vlastně asi nejlepší co jsem kdy četla. Zpočátku klidný úvod, kde se setkáte s hlavními hrdiny, rozsáhlý a skvěle propracovaný děj a hlavně nečekaný závěr. Byla to moje první kniha od této autorky a už se těším na další. A k této knize se určitě někdy vrátím.
Kniha ve mě něco zanechala a dlouho po přečtení jsem o ní musela přemýšlet. I když je tento příběh smyšlený, tak je až neuvěřitelné, co vše museli tito lidé zažít..

melien

Kniha s velmi silným příběhem z dob které si nedovedeme představit, co vše lidé museli zažívat. Kniha mě naprosto pohltila, a ne jednou mě opravdu nutila k zamyšlení. . Doporučuji!!!

Lkova

Během čtení jsem si říkala, že to vlastně žádná pecka není, protože jsem dokázala knihu odložit a vrátit se k ní třeba i po týdnu. Ale ve skutečnosti jsem jí odkládala a vracela se k ní po takové době, protože jsem se v ní ztrácela. Až tak dobře je napsaná. Prostě se ztratíte v příběhu a až pak si uvědomíte, že nemáte tátu pekaře, že nezuří válka, že nejste v Osvětimi... Když jsem dočetla, byla jsem zklamaná z toho konce, přišlo mi to jako nejhorší možná varianta... ale víte co? Když nad tím teď přemýšlím, tak jsem vlastně moc spokojená. Nadmíru.

hejlkovah

Úžasná kniha , dlouho na ní budu myslet

myreadingplace

Co napsat? Nechápu.
Nedokážu si představit kolik práce si musela autorka dát, aby nás dokázala vyprávěním strhnout, když sama nic podobného nezažila. A přitom vše působí tak autenticky.
Zpočátku mi vadily pasáže vloženého Minčina příběhu, ale chtělo to jen čas. A když jsem se dostala až k Osvětimi, tak mi vše došlo. Kolik podobných osudů lidí muselo existovat? Lidí, kteří přišli na to, že i když nemůžou vyhrát svůj život, alespon po sobě zanechají stopu.
Knihu jsem si vychutnávala jako tu nejkřupavější rolku, kterou tatínek Mince připravoval. Ale nakonec jsem ji zhltla za dva dny. A závěr opravdu překvapil.
Přesto chci být i kritická. Někdy mi vše přišlo už moc překombinované a úmyslně zaměřené na oslovení publika, ale o to jde koneckonců každému. A myslím že zde autorka opravdu zapůsobila.

Ta.Nejchytrejsi

Úžasná kniha. Myslím, že tohle je jedna z těch knížek, na kterou myslíte I dlouho poté co ji dočtete.

kkubelkova

Neskutečná kniha. Opravdu nemám slov, asi nejlepší kniha, co jsem kdy četla.

Danago

Tato knížka je to nejlepší , co autorka kdy napsala. A u mě stojí i na předním místě toho , co jsem kdy v životě přečetla. Velice silné téma holocaustu , je zde brilantně zachyceno velice nenásilnou a úžasně čtivou formou. Knížka mě velice zasáhla a dojala. Příběh mě naprosto pohltil a vyvolal ve mě až netušené emoce. Jodi Picoultová dokazuje že umí skvěle psát, její témata jsou kontroverzní a s každou další knihou mě neustále přesvědčuje , že lepší autorku neznám. Za mě je tato knížka úplně to nejlepší, rozhodně doporučuji.

Ilona18

Přečteno jedním dechem. Konec mě trošku zklamal, ale i přesto doporučuji.