Vypravěčka

kniha od:

Vypravěčka https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218323/bmid_vypravecka-Yk9-218323.jpg 4.6 4130

Sage pochází z rodiny s židovskými kořeny a její babička přežila holocaust. Ona sama se snaží vyrovnat s jiným traumatem – se smrtí matky. Na skupinové terapii se seznamuje s devadesátníkem Josefem Weberem. Při jednom z jejich rozhovorů ji tento muž, kterého si všichni v jeho okolí váží a mají ho rádi, požádá, aby mu pomohla spáchat sebevraždu. Tíží ho svědomí, přirozenou smrtí se mu však zemřít nedaří. Aby Sage přesvědčil, vzpomíná na své působení v SS i koncentračních táborech. Po dlouhém zvažování Sage kontaktuje úřad pro vyšetřování nacistických zločinů a podaří se jí přesvědčit babičku, aby jí i ona vyprávěla o svém mládí. Zděšeně naslouchá, co všechno zažila v polském ghettu, v Osvětimi i později na útěku. Je možné, že se s Josefem Weberem setkala a může ho usvědčit? A kdyby Sage vyhověla přání starého muže – byla by to vražda, nebo vykonání spravedlnosti na tyranovi? Kontroverzní brilantní román o vině a trestu americké bestselleristky Jodi Picoultové.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Ikar (ČR)
Originální název:

Storyteller , 2013


více info...

Komentáře (1117)

Komentáře 1117 Recenze 32

michaelaIQFK
michaelaIQFK
včera 4 z 5

Začátek mě moc neoslovil, ale brzy mě kniha vtáhla. Trochu mi vadilo to prolínání příběhem, co babička napsala. O jejím životě potom v knize už víc nebylo, ale tak nějak z toho vyplývalo jako by žila "normální" život, což si moc dobře nedokážu představit po tom, co zažila. Reálnější mi přišla kniha Hana od Aleny Mornštajnové. A postava Josefa je taky zajímavá. Nečekala jsem, že půjde stejnou nebo podobnou cestou jako jeho bratr, ikdyž s odlišnou povahou. Konec mě hodně překvapil. Ale v dobrém. Nemyslím si, že taková zrůda jako jeho bratr by se dokázal tak změnit a cítit vinu za svou minulost. Neříkám, že to není možné, ale dost nereálné.

Makuliiina
Makuliiina
předevčírem 5 z 5

Naprosto perfektní čtení. Jodi Picoultová je zkrátka záruka kvality. Velmi silný příběh a ke knize se někdy určitě vrátím.


Marti1212
Marti1212
03.11.2023 5 z 5

Asi žádná kniha ve mně nenechala tak silný dojem, i po letech ji považuji za osobní top.

VěraČamková
VěraČamková
28.10.2023 3 z 5

Několikrát jsem "ztroskotala" u začátku knihy, takže byla odložena. To se opakovalo, dokud jsem to nepřekonala a konečně se začetla, ale moje pocity jsou díky nejasnému konci ve výsledku rozpačité. Proto jen čtyři hvězdy. I když téma holocaustu v jakékoli knize je třeba připomínat neustále.

KávaSMlékem
KávaSMlékem
27.10.2023 odpad!

(SPOILER) Autorka se rozhodla napsat současně Šeherezádu, Twilight, harlekýnku a Sophiinu volbu. Dopadlo to samozřejmě jak jinak než tragicky. Dovedu si představit, že se kniha možná líbí někomu, kdo předtím nečetl... nevím. Žádnou dobrou knihu?

Pomíjím romantickou linku ze současnosti a FBI-ovské pronásledování nácků a nadávky na Evropany, jak ten hon po posvátné spravedlnosti flákají. Tohle je ryzí brak prodchnutý étosem americké vševědoucí sebestřednosti.

Co je ale opravdická bída, jsou životní linky zasazené do druhé světové. Rešerše autorky vypadá následovně: ve třicátých letech v Německu během hyperinflace je normální, že dělnická rodina vlastní telefon a užívá ho tak, že kvůli synovi volá běžně do školy. Obyčejné vězeňkyně v Osvětimi jen tak mírnyx týrnyx ukradly kompletní rádio a používají ho tím způsobem, že poslouchají večer hudbu a zprávy, ve kterých se mluví o tom, že Američané postupují. Na vězeňském baráku v Osvětimi se postele stelou. Pokud celý měsíce a roky hladovíte, a pak se nacpete zaráz chlebem a klobásou a zalijete to mlíkem, vůbec nic se vám nestane, budete mít plný bříško a budete spoko. Tak to jo.

A pokud vám tohle je málo, největší dojem ve mně zanechal popis literární tvorby babičky hlavní hrdinky (která píše vlastní Twilight, bez souvislosti s válkou). Hovoří se o tom v první třetině knihy; že se něco bude dít za války je předestřeno, ale nevíme nic konkrétního. Hlavní hrdince se babiččiny spisky strašně líbí, považuje ji za prakticky geniální a vyjádří to tak, že kdyby babiččiny texty měly vůni, voněly by vůní hořkých mandlí.

Ne, milí čtenáři, to není šikovná narážka na něco, co přijde později, to je jen nejdementnější metafora v dějinách literatury vůbec, ukazující absolutní ignoraci dobových reálií autorkou i redaktory. Člověk opravdu nemusí být historik, aby věděl, že po hořkých mandlích byl cítit Cyklon B. Není k tomu potřeba žádná rozsáhlá odborná rešerše, dozvíte se to z beletrie. Pokud si k tomu chcete přečíst třeba Arnošta Lustiga, nemusíte z titulu "Hořká vůně mandlí" přečíst víc než nadpis. Žádný strachy, mámo, kniha o plynování židů v Osvětimi, jen to tam lupni, vůně hořkých mandlí, to je jasná pochvala, co by se mohlo pokazit.

Děsně ambiciózní, zoufale senzacechtivé, v rámci každého jednoho ze žánrů, kam lze zařadit, nevalné až podprůměrné, krom historické linky, kterou považuju za vyloženou urážku piety a touhu vydělat na třaskavém tématu za každou cenu.

Peťák28
Peťák28
24.10.2023 3 z 5

Začátek knihy jsem musela ,,nějak překonat".. a jsem za to ráda. Hlavní myšlenka té knihy je zajímavá. Uprostřed knihy jsem se od ní nedokázala odtrhnout a byla velmi čtivá. Konec knihy .. no, asi bych řekla, že právě ten závěr/konec mohl být rozepsán vice - oproti tomu začátku. Myslím ,že si zasloužil víc rozepsat a popsat důvody,pocity,následky atd. Oproti začátku,kde jsou rozepsány nepodstatné děje,mi to přišlo škoda. Jinak bych knihu doporučila.

vodovodnice
vodovodnice
13.10.2023 4 z 5

Knížka se četla dobře, překvapil mne motiv knihy a pojetí obsahu, musím říct, že vyústění příběhu pro mne bylo velmi nečekané a velmi překvapivé.
Kniha mne hodně překvapila.

Nikkiproch
Nikkiproch
07.10.2023 4 z 5

Hvězdičku ubírám za slabý začátek. Nejzajímavější byla pro mě část babiččina příběhu. Můžu o tom číst tisíckrát a pokaždé mi bude z těch hrůz běhat mráz po zádech.

Reader-Hel
Reader-Hel
02.09.2023 3 z 5

Pěkná kniha, příběh zajímavý a zápletka dobrá. Chybělo mi teda vysvětlení, proč tomu tak bylo.

Přesto, že kniha byla pěkná a chytla mě, dávám 3 hvězdy. Jedna za velice nudný začátek - opravdu nějakých 130 stran veliká nuda a druhý kvůli skákání dějových linek, ve kterých jsem se na začátku ztrácela.

Hlavní hrdinka Sage mi nevadila, ale úplné sympatie nic. Leo zpočátku nebyl sympatický, ale v polovině se to změnilo. Hlavní postava Josef mi kupodivu byl sympatický i přes jeho minulost. Babička v minulosti mi sympatická teda nebyla.. bohužel.

Všechny postavy jsou vykreslené, propracované. Minulá doba nebyla nejlepší, přesto jsem chvílemi měla pocit, že jde jen o natahování děje samým problémem.

Mrzelo mě, že se nedozvíme nic o babiččině zachránci, opak byl však pravdou. Proč? To jsem se ale nedozvěděli a to mi velice chybělo. Z casti zato beru hvězdičku.
Vedlejší příběh mi nevadil.

Toledo
Toledo
22.08.2023 5 z 5

I přes to, že mě ze začátku pletlo více úrovní, jsem se docela rychle zorientovala (také díky rozdílným fontům, což kvituji) a četla jsem jak divá. Všechy postavy mě zajímali, nebyli tam nudné pasáže a autorka opět dokázala, že dokáže psát bravurně.

WildEv
WildEv
13.07.2023 3 z 5

Doporučuju se prokousat první stovkou nudných stránek celkem o ničem, protože pak následuje velmi čtivý a emotivní příběh, který vás nepustí. Vsuvky o upírech, které sice v knize měly své místo mě však nikterak nezaujaly a vynechávala jsem je. Cením si toho, že autorka nevidí postavy jako černobílé a mnohdy lze opravdu vidět, že záleží na tom, kterou část člověka v sobě budeme živit, abychom byli takoví, jací jsme. Postava Sage mi nebyla nějak moc sympatická, ale za to si mě získaly postavy Minky a Leo Steinera.

katerina28349
katerina28349
29.06.2023 5 z 5

Vyprávěčka je moje první knížka od autorka J. Picoult.
Příběh je velmi silný, čtivý a emotivní. Stále nemohu pochopit jak se hrůzy jako byl holocaust mohli stát a jak to mohli civilizovaní lidé mohli dopustit...
Příběh vypráví o svědomí lidí, pocitu viny, o velikosti lidské duše a o jizvách at už jsou na těle nebo schované v duši těch co přežili a o vše přišli.
Knížka je hezká pokud se to o tématu holocaust dá říct a stojí za přečtení.

alkazemka
alkazemka
29.06.2023 5 z 5

Vím, že nemám předjímat! Ale ne vždy se mi to daří. Třeba zrovna s touhle knížkou. Měla jsem ji už dlouho nachystanou, až přijde její chvíle, ale nějak se mi do té červené knihovny nechtělo. No právě. Červené knihovny? Jenom proto, že jméno autorky evokuje příběh á la chudá + bohatý = lovestory navzdory? Že má tak děsně sladkobolný obal? Chyba lávky!
Silné, niterné čtení, jež rozhodně nezanechá klid v duši. Naopak. Burcuje. Nevím, jestli někdy pochopím, jak se něco takového, jako holocaust mohlo stát, jak jsme to mohli dopustit.....
Příběh o velikosti lidské vůle, o svědomí, síle, pocitech viny a hlavně o jizvách. I těch neviditelných.

"Buďte dobrým posluchačem, nikoho nesuďte a nezabraňujte smutku kohokoliv jiného."

Neboť.....

"Všichni, kdo bloudí, nejsou ztraceni."

aktijnov
aktijnov
01.06.2023 3 z 5

Místy jen těžko uvěřitelný příběh (např. jak se Minka po týdnech naprostého hladovění nacpe bez následků jídlem... aj.). Hlavní hrdinka Sage mi moc k srdci nepřirostla. Z holky, co je zakomplexovaná, rozháraná, řešící své problémy terapeutickou skupinou, je během mávnutí kouzelného proutku sebevědomá labuť....
Na druhou stranu - je knížka čtivá, chvílemi velmi poutavá...

Nikol1212
Nikol1212
22.05.2023 3 z 5

Této knížce jsem se delší dobu s úspěchem vyhýbala. Bála jsme se tématu holocaust, protože už jsem pár knížek přečetla a většinou to bylo na jedno brdo, nezajímavě popsané, kolikrát i hodně mírné, až "přátelské". Nakonec jsem ale stejně knížku dostala jako dárek :-D Paradoxně ale, se mi ta část, kdy vypráví Minka, líbila úplně nejvíc. To bylo super. Do té doby mě knížka nebavila a trochu jsem i litovala, že jsem ji začala číst. Jak svůj příběh dovyprávěla, bylo to už méně zajímavé, ale rozhodně lepší, než ten začátek. Upíři mě nebavili, trochu jsem přeskakovala. Kdyby to tam nebylo, nic by se nestalo. A ten konec ? No nevím... možná umazat pár stránek na začátku a naopak přidat trochu na konci a víc to vymazlit... Jodi čtu ráda, mám víc knížek, ale tahle mě neuchvátila. A to je její nejlépe hodnocená...

LenkaNovotna32
LenkaNovotna32
18.05.2023 4 z 5

Veľmi dobre pisana kniha, pribeh vas nepusti kym nieje koniec a aj potom nad tym uvažujete este niekoľko dni. Putave čítanie, odporucam každému a davam 5 hviezd lebo si to tato kniha zaslúži

kuky921
kuky921
18.05.2023 5 z 5

Velmi podařená kniha, kdy jsem se těšila na každý okamžik, kdy si jí budu moci vzít do ruky a číst. Všechny postavy a děje jsou uvěřitelné, což je velké plus. Těším se na další knížky od této autorky.

Martinalib
Martinalib
15.05.2023 5 z 5

Naprosto skvělé čtení.... přečteno za dva dny...
Ta hrůza, co musela Minka prožívat....
A Joseph .... Tak toho jsem opravdu nelitovala...

Astarothh
Astarothh
15.05.2023 4 z 5

Milostná a upíří linka mě nebavila. Ovšem u Minčina a Josefova vyprávění jsem nedýchala.

Nika.
Nika.
14.05.2023 5 z 5

Dechberoucí kniha, opravdu! Krásně, procítěně napsaný děj podle mě nenechá čtenáře v klidu. Hrůzy války, které už byly popsány nesčetněkrát jsou zde vykresleny tak uvěřitelně, že jsem si chvílemi připadala, že se dějou mi... Vypravěčka byla má první, nikoliv však poslední kniha od Jodi Picoultové.

mystery103
mystery103
13.05.2023 5 z 5

Je to nádherná kniha, pokud se to o tomto tématu dá říci a určitě stojí za přečtení.

janina66
janina66
10.05.2023 3 z 5

Vyprávění babičky Minky bylo velmi zajímavé a to nej z celé knihy. Je to vyprávění od jejího dětství, puberty a začátek války a útisk a vyhlazování židů. Bohužel je to velmi drsné téma a těžko se mi o tom čte, je to velmi depresivní.
Příběh Josefa byl také velmi poutavý.
I když jsem poslouchala audio, tak první polovina mě vůbec nebavila.
Musím ocenit úplný konec knihy s překvapivým rozuzlením.
Ale na Hanu tomu dost chybělo.

katpas76
katpas76
30.04.2023 4 z 5

Autorka v knize střídá postavy, které příběh vypráví i časy (přítomný a minulý) a navíc je ještě kniha protknutá smyšleným příběhem o upírovi. Na mě tam bylo těchto úrovní zbytečně mnoho, občas jsem se neorientovala, kdo právě vypráví a musela jsem se podívat na název kapitoly.
Prostřední část, kterou vypráví Minka, byla za mě nejlepší a kdyby byla jen tato, vůbec by mi to nevadilo. Svědectví o pobytu v Osvětimi bylo skutečně napsané skvěle.
Na zbytku příběhu (Sage s Leem, postava Adama i příběh Josefa) mi něco nesedělo nejspíš skutečnost, že to bylo hodně násilné a náhoda, že se v Americe v malém městě potkají židovka a důstojník SS z Osvětimi, byla prostě moc křečovitá a neuvěřitelná.
Jinak ale byla kniha velmi čtivá a téma zajímavé.

Kortez
Kortez
28.04.2023 5 z 5

Audiokniha. Mám rád příběhy z druhé světové. Tohle dílo mě zaujalo z více stran. Stařičký dobrotivý děda Josef Weber jako bývalý esesák v koncentračním táboře, téma asistované sebevraždy, odpuštění hříchů atd. Bylo to husté, bylo nad čím přemýšlet a rozhodně jsem se nenudil.

pige
pige
27.04.2023 4 z 5

V první části jsem si pořád říkala, proč má hlavní hrdinka jizvu v obličeji.
Druhá část, stěžejní, mě bohužel neoslovila (a že jsem chytlavých knížek s touto tematikou přečetla...). Nedokázala mě pohltit.
Třetí část mé ukolébala, že se dá věřit v happy end, ale pravda je jiná.

Na knížce se mi nejvíce líbilo to, co je skryté - vzájemné vztahy, sebeláska, jak se vyrovnat s osudem ad.

Ophelie
Ophelie
19.04.2023 5 z 5

Do knihy jsem se začetla od první stránky, příběhy Sage, její babičky (to vyprávění byla fakt síla!) i osud Josefa Webera mě naprosto pohltily a ten konec - to jsem opravdu nečekala. Rozhodně kniha, která stojí za přečtení.

denib
denib
17.04.2023 4 z 5

Jsem ráda, že jsem si to přečetla. Kniha neřeší jen to, co se dělo během 2. sv. války jako tolik jiných knih. Ale i to co se s ohledem na to děje v současnosti. Příběh má víc rovin, válečná tematika není jediná. Ze začátku jsem měla trochu problém se začíst a táhlo se mi to. Za to hvězdička dolů. Nejdřív mi totiž moc nesedlo střídání vypravěčů a hlavně příběhů, ani mě to tolik nezaujalo. Po cca třetině už jsem ale byla knihou pohlcená :-) A konec... něco bylo až moc předvídatelné, něco ne. Ale nevadilo mi to.

netopýrek1985
netopýrek1985
12.04.2023 5 z 5

Moc krásný a celkem smutný konec. Příběh se četl úplně sám, ale takový konec jsem teda nečekala

Nikei
Nikei
02.04.2023 4 z 5

Knížky o druhé světové válce čtu vždycky s těžkým srdcem. Začátek knížky mě nijak zvlášť nenadchl, ale někdy za polovinou se to spravilo a já se od knihy nedokázala odtrhnout. Byl to velmi silný příběh, i když jsem měla místy trochu problém uvěřit autorce.

Marcik7
Marcik7
14.03.2023 5 z 5

Velmi silný příběh, spojení přítomnosti s obdobím holokaustu za druhé světové války. Příběhy lidí s jejich traumaty, ať už současnými nebo pocházejícími právě z oné dávné doby. Asi v polovině knihy jsem myslela, že ji dočíst nedokážu - popis života v ghettu a pak v koncentračních táborech byl velmi realistický, i když realita ve své hrůznosti jej jistě ještě předčila. Rozuzlení překvapivé...