Vypravěčka

Sage pochází z rodiny s židovskými kořeny a její babička přežila holocaust. Ona sama se snaží vyrovnat s jiným traumatem – se smrtí matky. Na skupinové terapii se seznamuje s devadesátníkem Josefem Weberem. Při jednom z jejich rozhovorů ji tento muž, kterého si všichni v jeho okolí váží a mají ho rádi, požádá, aby mu pomohla spáchat sebevraždu. Tíží ho svědomí, přirozenou smrtí se mu však zemřít nedaří. Aby Sage přesvědčil, vzpomíná na své působení v SS i koncentračních táborech. Po dlouhém zvažování Sage kontaktuje úřad pro vyšetřování nacistických zločinů a podaří se jí přesvědčit babičku, aby jí i ona vyprávěla o svém mládí. Zděšeně naslouchá, co všechno zažila v polském ghettu, v Osvětimi i později na útěku. Je možné, že se s Josefem Weberem setkala a může ho usvědčit? A kdyby Sage vyhověla přání starého muže – byla by to vražda, nebo vykonání spravedlnosti na tyranovi? Kontroverzní brilantní román o vině a trestu americké bestselleristky Jodi Picoultové....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/218323/vypravecka-Yk9-218323.jpg 4.62108
Originální název:

Storyteller (2013)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Ikar (ČR)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (603)

Přidat komentář
MirSla
předevčírem

Příběh Minky byl silný, zdrcující a dechberoucí. Chudáci lidé, co si tohle prožili. Příběh Minky by si zasloužil 5* a ještě k tomu podtržení. Ale jinak za mě tam poslednich 100 stran vůbec nemuselo být. Proč? Proč tam museli být upíři? Proč tam musela být milostná zápletka hrdinů? To za mě ubralo 2 * z celkového dojmu z knihy.

elenai
předevčírem

Chytla mě a nepustila. Nemohla jsem se od ní odtrhnout a všude jsem ji nosila s sebou. Vždy, když jsem četla pasáže se Sage, dostala jsem chuť na křupavý a čerstvý chléb. Ale stejně jako ostatní, i mě zasáhl a místy i drtil osud Minky a to, jak byl propletený s Josefovým. Toho jsem, mimochodem, nesnášela, i když dopadl tak, jak dopadl. U Sage a Lea se autorka nevyhla jistému klišé, ale tak nějak mi to nevadilo. Kniha má i přes svůj rozsah dynamický spád, člověk hltá stránku za stránkou, i když se občas zdá, že se nic moc neděje. Autorka měla příběh promyšlený a na konci do sebe všechny dějové linky zapadly jako kostičky stavebnice. Určitě se k tomuto románu jednou a s chutí vrátím.

kalive
20. března

Kdybych věděla kde se děj knihy odehrává, nejspíš bych po Vypravěčce nikdy nesáhla - a to by byla veliká škoda.

Ivulik7
13. března

Začátek nebyl moc čtivý, ale najednou přišel zlom a ja se nemohla odtrhnout. Vyprávění babičky přečteno jedním dechem. Vypravěčka je nezapomenutelné čtení, které zanechá dlouho stopu ve vaší hlavě.

monulka
07. března

Je to hezký příběh, velmi čtivý, včetně toho o upírech :) Ale něco chybí. Možná to bylo příliš hollywoodské, hlavně tam narvat co nejvíc rádoby dechberoucích myšlenek. Někteří autoři to umí tak, že vás myšlenky posadí na zadek, někteří to sází do knihy, aby vás omráčili, ale prostě se to nedaří, je to na sílu, vyčnívá to, neomračuje vás to, protože tu myšlenku už dopředu čekáte. A to je dle mého názoru případ této knihy. Vše se dalo očekávat.. Ve srovnání s knihou "Hana", promiňte, nemohu dát ani čtyři hvězdy. Na nálepky bestseller si musím dát pozor :-)

Popko
03. března

Vypravěčka nebyla špatná volba. Tématem byla válka,láska a odpuštění. Příběh Sage byl takový normální, příběh Minky (její babičky) jsem přečetla jedním dechem a do poslední chvíle byla kniha napínavá s překvapivým koncem. Nedávám 5* jelikož jsem četla o chlup lepší knihy, ale tato kniha rozhodně nebyla ztrátou času.

Bukina
01. března

Na zhodnocení této knihy nemám dostatek vhodných slov.Je úžasná. Byla pro mě důležitější než cokoliv, co jsem během jejího čtení musela udělat. Jednoznačně doporučuji přečíst .

loudomar
28. února

Kniha mě naprosto uchvátila. Minky část je nejen úžasně čtivá, ale zároveň zdrcující. Nejhorší na tom je, že poutavost těchto válečných příběhů zajišťuje právě to, že se nejedná tak úplně o fikci, ale že se tohle opravdu dělo. Několikrát mi kniha vehnala slzy do očí a ještě pár dní po přečtení jsem na ten příběh musela myslet, což je pro mne často známka kvality knihy. Společně se Slavíkem a Jsou světla, která nevidíme, řadím tuto knihu ke klenotům válečných románů.

marara
20. února

Už od prvních stránek mi kniha připomněla Simona Wiesentahla a jeho text Spravedlnost nikoli pomstu, který jsem četla před mnoha lety. Velmi dlouho mi pod kůží zůstaly skutečné příběhy nacistických válečných zločinců, které honil po světě a kteří po válce žili normální životy. Vypravěčka jako by byla inspirovaná příběhem, který se mi vryl do paměti nejvíc. Jenom u Wiesentahla to byla žena - dozorkyně, tady muž - dozorce. Autorka nám klade velmi zajímavé otázky: Má nacistický válečný zločinec nárok na soucit? Jsme už schopní mu po desetiletích odpustit? Je asistovaná smrt vraždou? Jak se vypořádat s výčitkami svědomí? Velmi zajímavé byly všechny postavy - mladá žena Sage, bojující s jizvami vnějšími i vnitřními, Leo, zarputile hájící nutnost pečovat o odkaz holocaustu, babička Minka, která holocaust přežila, její literární dvojnice bojující s upíry i devadesátiletý Josef. Spořádaný Američan, nebo ztělesnění zla?

LaDouceBrise
17. února

Dlouho jsem s komentářem k této výjimečné knize otálela. Po dočtení jsem byla nabitá tolika emocemi, že jsem musela počkat, až se to časem všechno uleží. Ale přiznám se, že ani teď stále nevím, co si mám o závěrečném rozuzlení myslet.

Nejdřív bych chtěla upozornit na skvělý styl psaní, vyprávění mě bavilo od začátku do konce a i když byly některé pasáže lepší a záživnější než jiné, přívlastek "nudná" bych knize v žádném případě nedala.

Všimla jsem si, že spousta z vás tady tvrdí, že linka z přítomnosti nebyla ani zdaleka tak dobrá jako ta z minulosti, s čímž sice souhlasím, ale rozhodně bych neřekla, že příběh Sage a Lea byl jako vystřižený z amerického filmu nebo že bylo chování všech trochu přehnané a jejich reakce vystupňované. Vyprávění Minky mě jednoduše více zaujalo, protože to pro mě bylo něco úplně nového a neznámého, stejně tak otázka života a smrti či hranice mezi dobrem a zlem, která skutečně není tak pevně daná, jak nám mohla ze začátku připadat.

Téma knihy je opravdu zapeklité a nejen výborně zpracované, ale také důmyslně promyšlené do úplných detailů, což mě při čtení příjemně překvapilo. Psychologie postav je, jak už to u románů Jodi Picoultové bývá, vynikající, především pak u hlavních hrdinů. Postavy chováním odpovídají skutečnosti, po povahové stránce autorka nic nezastírá, každý má v sobě kousek již zmiňovaného dobra i zla, nic není jen černobílé, i když nám na začátku podsouvá události tak, že si o každém ihned uděláme mylný obrázek. Tak to bohužel většina z nás dělá i v reálném životě.

Tak. Co jsem ještě opomněla zmínit? Ah ano, konec. Nebudu prozrazovat, jak to se to celé vyvrbí, jen dodám, že vás to rozhodně překvapí. Přestože jsem asi padesát stránek před koncem věděla to, na co Sage přišla až v poslední kapitole, její rozhodnutí pro mě bylo hodně nečekané a stále jsem z toho značně rozpačitá.
Nevím, zda se to dá považovat za mistrné zakončení, ale přikláním se spíše ke kladnému hodnocení.
Možná byl konec trochu moc unáhlený oproti pomalému rozjezdu, ale to už je jen můj osobní postřeh. :)


,,Slova občas nejsou dost velká, aby dokázala obsáhnout všechny pocity, které se do nich člověk snaží vložit."

,,Historie nejsou jen data, místa a války. Jsou to především lidé, kteří zaplňují volný prostor mezi nimi."

Iwets
14. února

I když je tato kniha dost čtivá, četla jsem ji na můj vkus dost dlouho, protože jsem některé části nemohla jentak strávit. Někdo tu píše o tom, že je to slabý odvar, ale pro mě to bylo dost na to, abych po zaklapnutí vydržela jen zírat beze slov do zdi.
Není to milé ani příjemné čtení a z toho důvodu se mi to i špatně hodnotí. Nakonec dám čtyři hvězdy, protože jsem tušila od určité části knihy, jaký zvrat v závěru příběhu nejspíš nastane a čekala jsem trochu lepší zakončení knihy. Na mě byl konec až moc otevřený.
Myslím, že touhle knihou určitě na dlouhou dobu opouštím romány s tématikou druhé světové, ale doporučuju ji k přečtení.

Babarunka
11. února

Že začátku je kniha trochu zmatená,příběh se rozjíždí celkem pomalu, ale s každou přečtenou stránkou stoupá zvědavost a napětí. Rozhodně doporučuji!!!

AAndulka
06. února

Musím říct, že asi do strany 200 jsem nechápala, proč má kniha tak vysoké hodnocení. Hlavní postava - Sage mi nesedla, měla jsem nejen s ní problém. Ovšem poté přišla pasáž vyprávění její babičky a v tu chvíli jsem celé tohle vyprávění musela přečíst na jeden dech. Rozmýšlela jsem se meti 3* a 4*. Pokud by byla kniha psaná pouze z hlediska babiččina vyprávění, pak bych dala určitě 5*. Nakonec jsem zvolila 4* i kvůli mystickému příběhu, kterým je kniha provázena.

Kekik
06. února

Jsem ráda, že moje knihovna je obohacena o další skvostné dílo. Vážně si budu muset pořídit klobouk, který budu smekat pokaždé, když ve svém pokoji projdu kolem děl jako je Slavík, Zlodějka knih, V šedých tónech, Sůl moře,... a nyní teď i Vypravěčka. Jodi Picoult mě znovu dostala do kolen. To je paní spisovatelka a před ní ten klobouk smekám též.
Závěrečné rozluštění je prostě pecka. Vyprávění Minky mrazivé. A příběh Anii napsaný ***(neprozradím kým) dodává knize velké plusové body, jelikož je vlastně velmi důležitý pro děj.
Kniha skýtá mnoho otázek, z nichž ta nejzajímavější je: Kdo je vlastně Josef Weber ??? Odpovědi se dozvíte po přečtení Vypravěčky, kterou já rozhodně DOPORUČUJI !!!
"Pokud zemřeš, bude to kulkou to srdce, ne do hlavy. Slibuju."

AltaMari
04. února

Tato kniha má pro mě dvě velká plus: je velmi čtivá, co se týče příběhu i jazyka, a je poznat, že se na ni autorka pečlivě připravovala (jak se dočteme již v Poděkování). Velmi zajímavě zpracovaná témata. Ale: těch témat je až moc, děj je trochu přeplácaný. Také je knížka velmi americká ( všichni jsou břitce vtipní a alespoň jedna postava je absolventem Harvardu). A jedné postavě matka dohazuje partnerky (jak se o ní celkem brzy dozvíme), takže ....hádejte, jak se bude odvíjet romantická zápletka. Nicméně dávám 4 1/2 *.

Marekh
04. února

Kniha se mi líbila. Více se mi líbila historická část než přítomnost. Knihu doporučuji.

Závěr knihy byl překvapivý.

marketa3635
30. ledna

Škoda, že nejdou dávat půl hvězdičky, protože tahle kniha je za mě tak na 3,5 *, ale když zavřu obě oči, dám 4. Rozhodně se jedná o čtivě napsaný román, ale tak nějak... černobílý. V podstatě už od začátku máte nastaveno, co je dobro a co zlo a v této vlně se vyprávění nese celou dobu. Vnímání spravedlnosti je u hrdinů tak veskrze americké, že je to až nesympatické, protože vidí jenom to, co vidět chtějí a nesnaží se nějak hlouběji reflektovat realitu.
Linka z minulosti je vlastně jenom otřepané klišé - to, co každý z nás už milionkrát četl, když se holocaustem zabýval. Ani v případě Josefa ani v případě Minky se autorce nedaří vzbudit ve čtenáři jakékoliv emoce. Možná se najde pár slibnějších momentů, ale celé to působí poněkud polopaticky. Trochu v duchu "musíme čtenářům ukázat, jak to bylo za války strašně špatné". Celkově z toho mám pocit, že kniha je cílena na amerického čtenáře, který nemá s druhou světovou válkou ani holocaustem žádnou bližší zkušenost. Je to příliš učebnicové a příliš černobílé.
Souhrnem - četlo se to dobře, ale paradoxně mě nejvíc zaujal zcela okrajový příběh o upírech.

Etoiles
29. ledna

Knihu jsem dostala a její přečtení dlouho odkládala. Tato tématika mě nikdy nezajímala, naopak jsem se jí vyhýbala. Nakonec jsem se ovšem přiměla a knihu přečetla. Přestože, jak jsem zde četla, ji někteří lidé dost kritizují, mě kniha nadchla. Moc se mi líbil příběh i nečekaný konec. A musím se přiznat, že tato kniha ve mne vyvolala novou zálibu v této tématice. Od té doby jsem přečetla spoustu jiných knih a jsem nadšená. Za mne tedy mohu knihu doporučit.

LivN
29. ledna

Perfekni knížka! Myslim ,že by si ji měl přečíst uplně každý a zavedla bych ji do škol jako povinnou četbu. Vtáhne váz do děje a uplně se vžijete do postav jakoby jste to právě zažívali. Některé části knížky byly fakt náročné přečíst. Hodně naučná knížka.

orson
26. ledna

Zpočátku mi dalo trochu zabrat, než jsem se zorientoval ve třech dějových liniích, ale pak se to vše rozjelo. Přiznávám, že některé pasáže o holocaustu rozhodně nejsou pro slabší povahy a měl jsem z nich noční můry (hodně čtu před spaním). Celkově to je hodně působivá a skvěle napsaná kniha, u které jsem až do konce nevěděl, jak dopadne.

2509
24. ledna

Má první kniha s tématikou holokaust. Pro neskutečně silné téma. Zajímavý pohled i z druhé strany. .....

Audrina
24. ledna

Musím bohužel říct, že jsem od Vypravěčky čekala něco lepšího. Linka Minky odehrávající se v Osvětimi ničím nevybočuje z klasických knih o druhé světové válce a holocaustu. Všichni víme jaká zvěrstva se na Židech děla, a jelikož je to téma často zpracovávané, Picoult nepřináší nic nového. Ano, je to strašné, ale výraznější emoce to ve vás nevzbudí.
Linka z přítomnosti se mi líbila více, párkrát jsem v ní natrefila na zajímavé myšlenky a postava Sage mi byla sympatická.
Celkově hodnotím Vypravěčku jako lepší průměr ve svém žánru. Je to dobře napsané, postavy mají zajímavé charaktery, ale bohužel to ve svém žánru nepřináší nic navíc.

RunningWolf
23. ledna

Další z knih s nálepkou ,,Edice světový Bestseller,, která jen dokazuje že ta nálepka je k ničemu.Dobrá jen k tomu aby si člověk dal sakra bacha na to,to koupit.
Pro mě už snad 6-7 kniha s tou nálepkou a zase jen další průměr,takže už žádnou knihu s touto nálepkou nečtu !
Kniha tu má výtečně hodnocení což je jako v mnoha jiných případech zase jen lež.
Pokud jste sentimentální osoba libující si v něžných románech s příchutí ,,zla,, nebo jen náctiletá dívka která si myslí že osvětim je hlavní město Polska a že němci jsou všichni do jednoho prasata jako Rammstein,budiž!
Knihu si můžete založit ke Stmívání,krvavé deníky a Harry potter a dát jí 5*
Ale boužel tohle jen .......... .......... s příchutí tématiky 2sv.války z pohledu holokaustu

Zjizvená,nymfatická,upíří,pomstychtivá pekařka my byla vyloženě nesympatická
Detektiv Holokaust také
Nezachranuje to ani jen vsuvka s nesmrtelným,sebedestruktivním fašistou.
Jen ta prostřední kapitola s babčou ujde a jen díky ní tuhle knihu nemusím zařadit do odpadu
PS: Pouze pro ženy! Popř. 12-18let nebo 65+ :)
Tímto prosím veškeré uživatele aby braly hodnocení svědomitě a nedávaly 5* úplně všemu co přečtou.Ono to celkové hodnocení pak není objektivní a kometáře typu tohle budete chtít číst pořád do kola :) Bych bral jako spam!

postrach
23. ledna

Obal,tradičně skvělí.Téma Holokaust-židé,nemám ráda.Styl,kterým autorka píše,se mi líbí i forma.

Radana44
14. ledna

Knihu jsem dostala jako dárek.Přečetla a nijak mě nenadchla.Zbytečně zdlouhavé,chvílemi nezáživné,zmatené.Hold není to můj šálek

MilujuV.Huga
13. ledna

Je možné hodnotit pouze formu knihy bez ohledu na obsah? A je možné hodnotit pouze obsah bez ohledu na formu? Tohle je právě případ této knihy.

Forma: neuvěřitelně čtivá kniha. Velice dobře napsaná a nadmíru dobře přeložená. Formě nelze vůbec nic vytknout.

Obsah: No nic moc. Kniha je rozdělena do tří částí. Druhá část, popis koncentračního tábora, je hodně dobrý, ale je tam pár myšlenkových nesrovnalostí. A navíc, tohle jsme už všichni někde četli. A asi lze souhlasit, že autorka těžké téma táborů trochu zlehčila.

První a třetí část knihy je divná a mám k ní tolik připomínek, že by se to tu ani nevešlo.

A teď lze znovu položit tu otázku: lze hodnotit formu bez obsahu? Podle hodnocení, které knize dáváte, je odpověd: Ano, lze.

Překlad: Ivana Nuhlíčková

LuciePosepna
12. ledna

Tak prvni knizky od ni. Jsem uplne v soku. Naprosto skvela. Chvilkama jsem i brecela. Tematika se me dotkla (holocaust, Osvetim).

PaniJani
08. ledna

Povedená knížka s pro mě překvapivým koncem. Nejzajímavější pro mě bylo vyprávění, ať Josefa nebo Minky. Během vyprávění jsem knížku ani nechtěla odložit. To okolo mě sice také bavilo, ale zas tak nepohltilo, pro mě osobně možná moc chleba, rolek a pečení. Příběh zasazený do 2. světové války je děsivý tím, ze líčí skutečné hrůzy, které se děly. Zbytek je tak trochu překombinovaný, neuvěřitelný. Ale tak proč ne. Ačkoliv je to knížka krásná, na pátou hvězdičku mi něco chybělo.

Ilonidas
07. ledna

Další kniha, díky které se mi na chvíli zastavil čas. Další, kvůli které mi i slza ukápla. Takový pohled do naší bolestivé minulosti by měl přečíst každý. Doporučuji.

Ivis01
06. ledna

Moc povedená kniha !!