Vypravěčka

Sage pochází z rodiny s židovskými kořeny a její babička přežila holocaust. Ona sama se snaží vyrovnat s jiným traumatem – se smrtí matky. Na skupinové terapii se seznamuje s devadesátníkem Josefem Weberem. Při jednom z jejich rozhovorů ji tento muž, kterého si všichni v jeho okolí váží a mají ho rádi, požádá, aby mu pomohla spách... celý text

Sage pochází z rodiny s židovskými kořeny a její babička přežila holocaust. Ona sama se snaží vyrovnat s jiným traumatem – se smrtí matky. Na skupinové terapii se seznamuje s devadesátníkem Josefem Weberem. Při jednom z jejich rozhovorů ji tento muž, kterého si všichni v jeho okolí váží a mají ho rádi, požádá, aby mu pomohla spáchat sebevraždu. Tíží ho svědomí, přirozenou smrtí se mu však zemřít nedaří. Aby Sage přesvědčil, vzpomíná na své působení v SS i koncentračních táborech. Po dlouhém zvažování Sage kontaktuje úřad pro vyšetřování nacistických zločinů a podaří se jí přesvědčit babičku, aby jí i ona vyprávěla o svém mládí. Zděšeně naslouchá, co všechno zažila v polském ghettu, v Osvětimi i později na útěku. Je možné, že se s Josefem Weberem setkala a může ho usvědčit? A kdyby Sage vyhověla přání starého muže – byla by to vražda, nebo vykonání spravedlnosti na tyranovi? Kontroverzní brilantní román o vině a trestu americké bestselleristky Jodi Picoultové. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/218323/vypravecka-Yk9-218323.jpg 4.71752
Originální název:

Storyteller (2013)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Ikar (ČR), Euromedia
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (504)

Přidat komentář
hejlkovah
včera

Úžasná kniha , dlouho na ní budu myslet

myreadingplace
včera

Co napsat? Nechápu.
Nedokážu si představit kolik práce si musela autorka dát, aby nás dokázala vyprávěním strhnout, když sama nic podobného nezažila. A přitom vše působí tak autenticky.
Zpočátku mi vadily pasáže vloženého Minčina příběhu, ale chtělo to jen čas. A když jsem se dostala až k Osvětimi, tak mi vše došlo. Kolik podobných osudů lidí muselo existovat? Lidí, kteří přišli na to, že i když nemůžou vyhrát svůj život, alespon po sobě zanechají stopu.
Knihu jsem si vychutnávala jako tu nejkřupavější rolku, kterou tatínek Mince připravoval. Ale nakonec jsem ji zhltla za dva dny. A závěr opravdu překvapil.
Přesto chci být i kritická. Někdy mi vše přišlo už moc překombinované a úmyslně zaměřené na oslovení publika, ale o to jde koneckonců každému. A myslím že zde autorka opravdu zapůsobila.

Ta.Nejchytrejsi
včera

Úžasná kniha. Myslím, že tohle je jedna z těch knížek, na kterou myslíte I dlouho poté co ji dočtete.

kkubelkova
předevčírem

Neskutečná kniha. Opravdu nemám slov, asi nejlepší kniha, co jsem kdy četla.

Danago
19. srpna

Tato knížka je to nejlepší , co autorka kdy napsala. A u mě stojí i na předním místě toho , co jsem kdy v životě přečetla. Velice silné téma holocaustu , je zde brilantně zachyceno velice nenásilnou a úžasně čtivou formou. Knížka mě velice zasáhla a dojala. Příběh mě naprosto pohltil a vyvolal ve mě až netušené emoce. Jodi Picoultová dokazuje že umí skvěle psát, její témata jsou kontroverzní a s každou další knihou mě neustále přesvědčuje , že lepší autorku neznám. Za mě je tato knížka úplně to nejlepší, rozhodně doporučuji.

Ilona18
17. srpna

Přečteno jedním dechem. Konec mě trošku zklamal, ale i přesto doporučuji.

intelektuálka
16. srpna

Tohle je opravdu zážitek. Je tu o ní napsáno hodně,takže jen krátce. Otázka zločinu a trestu, už tolikrát položená. I když tady to není zločin, ale genocida. A v životě se za všechno zaplatí.
Zajímavé je hledisko Josefa, jak u něj vznikal fanatismus a pocit beztrestnosti.
A ti upíři, ti tam patří. Copak nacismus nebyl upír mozků?
Moc doporučuji!

bara1447
16. srpna

Naprosto úžasný příběh, ze kterého mi běhal mráz po zádech a budu na něj myslet ještě nějaký čas. Díky takovýmto knížkám si vždy ještě více vážím všeho, co kolem sebe mám. Útržky příběhu o upírech jsem sice měla nutkání přeskakovat, ale za to časové linie Minky jsem hltala jedním dechem. Knížka rozhodně stojí za přečtení.

"Jak to bude dál?"

bgott
11. srpna

Konečně dočteno. Na 160. straně jsem to málem vzdala. Kombinace sebelítostivé Sage, poněkud americky simplexní pohled na holocaust a z ničeho nic vynořující se příběh o upírovi, který se navíc stále opakuje, mě fakt moc nebavila. Kniha pro mě dostala spád až v příběhu Minky, i když i tam musím vcelku souhlasit s komentářem Mercatina. Provázanost příběhu ze současnosti a z doby 2. světové války je jistě zajímavá, ale v tomto případě na mě působí povrchně a až prvoplánově.... totální proměna Sage, romantická linka, fantasy příběh, osudy Minky a Josefa, otázka viny, odpuštění, víry ... až k "překvapivému" konci. Prostě každý si něco najde. Za mě 3* (s přivřeným okem).

Klára2216
10. srpna

Naprostá špička...Lepší knihu jsem za poslední dva roky nečetla. Nezapomenutelná, jedinečná, úžasná. Brzy se do ní pustím znovu. Nemám slov.

Veronika33
10. srpna

Kniha bola veľmi pútavo napísaná, dej dobre a rýchlo ubiehal. Dej sa odohráva vo viacerých časových linkách. Musím priznať, že časť so Sage ma bavila menej ako s Minkou. Knihu odporúčam všetkým milovníkom tématiky 2.svetovej vojny a koncentračných táborov.

tereza8
09. srpna

Opravdu silná kniha a ještě silnější téma holocaustu. Autorka se ho zhostila bravůrně a za to ji děkuji. Takových knih nebude nikdy dost a je potřeba, aby lidé znali minulost. Zaujalo mě, že příběh byl ve třech liniích/částech - a to - současnost, minulost a příběh o upírech, který měl v příběhu opodstatnění, ale tato část mi přišla místy až zdlouhavá, ale to je můj subjektivní dojem. Vypravěčka rozhodně stojí za přečtení, i když se jedná o těžší četbu.

bosorkajedna
04. srpna

Dočetla jsem a dívám se na manžela. A doufám, že nikdy nepřijde den, abychom museli zažít byť jen zlomek věcí, co se v téhle knížce píšou. Abych nemusela usínat v pláči a nevědět, kam odvezli mou rodinu, abych nikdy nemusela stát v situaci, kdy se budu muset poprvé rozhodnout zda ublížit nebo si i za cenu trestu ponechat svou lidskost. Dívám se na manžela a přemýšlím, zda se v nás někde hluboko neukrývá bestie. Kniha byla strhující, ale poslední stranu jsem dočetla s úlevou, čtení opravdu bolelo a příběh se mi usadil uvnitř, je to další kniha, co se mnou už zůstane.

Lauralex
03. srpna

Proč je tu jen pět hvězdiček?!!
O holocaustu a druhé světové válce toho mám načteno hodně. Každá z těch knih mi zůstala hluboko pod kůží a řadím je mezi ty nejlepší, ale řeknu vám, žádná mě nedostala tak, jako Vypravěčka. To prostě nemůžu nechat bez odezvy. Nemůžu a ani nechci. Tohle si zkrátka musíte přečíst!

Už dlouho jsem nečetla knihu, která by mě donutila nespat, nejíst a číst a číst. Knihu, která by mě tak zasáhla a dojala. Vlastně jsem nevěřila, že něco tak geniálního ještě vůbec kdy přečtu. Marně přemýšlím, jestli jsem se někdy setkala s knihou, se kterou bych prožila něco tak silného, neuvěřitelného a něco, co by mi tolik dalo. Zcela předčila má očekávání a naprosto mě uchvátila.

Možná se vám může zdát, že na to, kolik knih s tímto tématem už bylo napsáno, nemůže přijít nic nového, avšak právě Jodi se to podařilo.
Mám pocit, jako bych ten příběh prožila, ne jen četla. Je to dechberoucí, reálné a zkrátka nemůžete přestat číst. Byla jsem plně pohlcena příběhem a sžita s postavami. Jodi jde opravdu až na dřeň, na samé dno vašich emocí. Zkrátka jedinečný čtenářský zážitek, od začátku do konce.

Nevěděla jsem, že kniha bude tak realistická. Myslela jsem si, že vím, do čeho jdu, že jsem na to po všech knihách připravená a že už mě to nepřekvapí, ale netušila jsem, že to bude tak živé a bolestné. Nebudu nic předstírat, opravdu mne chytla za srdce. Nemohla jsem myslet na nic. Na nic, jen na tu bolest. I přesto, že jsem velká citlivka, nebrečela jsem. Nedokázala jsem to. Ne že bych neměla city, ale byla jsem tak na dně a vysátá, že jsem místo slz jen lapala po dechu, rozdýchávala to, koukala na to s otevřenou pusou a dalo mi práci vstřebat a uvěřit, co čtu. Dostane vás to zevnitř, vytrhne vám to srdce, a to takovým způsobem, že se z toho budete dlouho vzpamatovávat.

Brilantně napsané, napínavé a strhující. Nikdy na tuto knihu nezapomenu. Je to víc než dobrá kniha. Nejlepší, co jsem letos četla a jedna z nejlepších, co jsem vůbec kdy četla.

(tento komentář už jsem jednou psala, ale nějaký imbecil, který má potřebu se nabourávat do profilů, mi ho smazal, takže někdo ho už možná jednou četl)

Barbarella13
03. srpna

Nejlepsi na teto knize je konec. Protoze kdyz je konec, nemusi se uz kniha cist. Jsem zklamana, od dila s vice jak 90% jsem ocekavala vic. Pribeh s upirem jsem musela preskakovat, protoze se objevoval v samostatne casti, ale pak i v ostatnich vypravenich. Navic byl ten pribeh s upirem tak spatny, ze neslo uverit skutecnosti, aby sena svete nasel jeden clovek, ktery by ho chtel dobrovolne poslouchat. Natoz aby to esesak.

laura
03. srpna

Příběh, který se nečte snadno. Byly chvíle, kdy jsem prostě nedokázala číst, a musela jsem zavřít oči a dýchat, dýchat... Byly chvíle, kdy mi bylo stydno, že jsem také člověkem, tím stejným člověkem jako lidé, kteří nějak zapomněli na to, že jsou také lidmi. Už dávno vím, že to, jaký člověk je, není o rase, národnosti, o barvě či náboženství. Je to o člověku. A tahle kniha to pouze potvrzuje. Jsou prostě lidé, kteří zachrání miliony dalších jen proto, že jim svědomí prostě nedá to neudělat. A jsou takoví, kteří miliony dalších zašlápnou prostě jen proto, že se jim zrovna chce. Za uvážení stojí, zda by právě tato kniha neměla být povinnou četbou na školách. Lidé by neměli nikdy zapomenout - už proto, aby se takové věci přestaly dít...

Gabba99
02. srpna

Krásný příběh, který popisuje smutnou problematiku i z jiných úhlů pohledu, nutí člověka přemýšlet o lidských tužbách a záměrech.

petrulkaa
29. července

UF, bylo to strhující.I když je to kniha plná hrůz, budu na ni dlouho myslet. Je to opravdu krásně napsaný příběh, autorka je skvělá vypravěčka a knihu mohu jen doporučit.

LusSyNDA
28. července

Dechberoucí kniha, skvěle napsána z několika pohledů, četla jsem bez přestání. Doporucuji na 100 % přečíst!!!

kika812
21. července

Dojemná, dobrodružná, napínavá, romantická, občas smutná....naprosto dokonale napsaná knížka, vždy bude mít místo v mém srdci

darinakovacova
21. července

Nejvíc se mi líbila druhá část a příběh o upírovi... někdo zde napsal, že je zcela zbytečný, nicméně podle mě je právě alegorickou dějovou linií celého příběhu, který spojuje přítomnost s minulostí. Škoda jen, že už od té zmíněné krevní skupiny jsem tušila, jak to celé bylo...

helkol
18. července

Nestává se mi často, že bych se od knížky nemohla odtrhnout a zároveň jsem si při čtení některých pasáží o holokaustu musela dát pauzu, protože jsem si vše tak živě představila až mi z toho bylo zle. Příběhy byly skvěle propojené a konec jsem opravdu nečekala. Jednoduše skvělá kniha.

danazeskolky
15. července

Autorka opět nezklamala. Je paradoxem, že o takové strašné době může vzniknout krásná kniha... Dochází mi slova. Silné téma odpuštění... Nic není černé a bílé.

Pollynka1375
15. července

Tu knihu přímo miluji. Dříve mě historie nebavila a vůbec jsem se o ni nezajímala, díky této knize se to však rychle změnilo a každý den se dívám na dokumenty a podobně. Kniha mě velmi zaujala a všem ji doporučuji.

Klarisska1
14. července

Miluju knihy, které se věnují právě tomuto tématu a proto jsem si také říkala, že už mě nemůže nic překvapit. To jsem se, ale pletla může. A to jak příběh ,,Josefa" tak i příběh Minky. Kdo to nečetl nepochopí.

Elizabeth666
13. července

Knihu jsem si šla přečíst jen tak proto abych se dozvěděla jestli téma jako holokaust mě zajímá nebo jsem spíše ráda že jsem to nemusela zažít.

U knihy jsem se jak někdy bála co se stane ale přece jen po celou dobu mě bavil příběh Minky. To co si musela prožít.

Knihu doporučuji lidem, kteří mají nervy na čtení o době kterou nikdo nechtěl a doposud nechce zažít.
Kniha je nádherně napsaná a velmi napínavá.

hajrys
12. července

Přečteno pře nějakou dobou a ještě nyní mi naskakuje husí kůže. Hrůzy 2.světové války v podobě příběhu Minky. Dovolím si trochu nesouhlasit s komentářem od Mercatina. Určitě je spousta knih, které ty hrůzy popisují věrněji. Pro mě má Vypravěčka velký význam v tom, že si ji přečtou i ti, kdož by jinak takové téma nevyhledávali. Vím podle dcery, které je tato historie tak vzdálená a připadá jí, jako by se to nikdy nestalo. Takže i kdyby se našel jenom jeden jediný člověk, který si na základě této knihy řekne "Nikdy víc se to nesmí opakovat", budu spokojená.

111moni
12. července

Krásná kniha o hrozných věcech, nicméně i ty jsou popsány jen náznakem. Nedokáži si představit tu hrůzu a nedokáži si představit stát před rozhodnutím.

Mercatino
09. července

Neuvěřitelné jak vysoké má kniha hodnocení a přitom je to podle mě zcela průměrný, nebo spíš podprůměrný román. Knížka, která se rozvine na několik příběhu, mě zavedla na dvě strany jednoho velkého konfliktu, každopádně ani jedna strana mě nepřesvědčila. Proč? Protože, pokud jste četli nějaké ostatní knížky o holocaustu, tak budete vědět, že tato je JEN ODVAR, hrající si na opravdové pochopení toho co se dělo. Hrdinům ani antihrdinům jsem nevěřil ani polovinu jejich myšlenek, což je u tohoto tématu špatně.

Tímto stylem, kdy autorka zlehčuje utrpení vězňů v obyčejných věcech, zkresluje skutečnost. Popis toho, že ráno jsem vstala a šla na záchod před všemi ostatními, nemůže být tak jednoduchý, protože to bylo daleko těžší než si člověk dokáže představit. V podání Minky mi to přišlo jako běžná rutinní záležitost.

Jde vidět, že to psal člověk, který viděl Osvětim leda jako turista při návštěvě.
Netvrdím, že o těchto věcech by se nemělo psát, právě naopak, ale trošku hodnověrněji. Např. od českého vězně jsem četl knihu, která působí nejen hodnověrněji, ale byla prostě opravdická, možná protože se vydala rok po tom co se z něj dostal, tedy v roce 1946.

http://www.databazeknih.cz/knihy/v-nemeckem-zajeti-23827

+ libil se mi začátek, popisující vývoj malého kluka do role SS vojáka

- nelíbila se mi nerealističnost, když Vás někdo praští kovou tyčí, tak prostě nemáte čas přemýšlet.

- a skákali jsme hodinu na apellplatzu žabáky. Tu hodinu skákaní žabáku vysvětluje pouze jedna věta? Zkuste skákat žabáky deset minut :)
Podobných věcí a nesmyslů je v knize opravdu mnoho.

- víme, že v koncetraku se kradlo a z většiny vězňů se stali z nutnosti zrůdy, tento ženský koncetrační tábor mi připadal jako skupina plná pomáhajících a milujících se vězňů. Takže to byla idylka?

- příběh o upírovi? Proč? K Čemu tam měl být, jaký hlubší význam měl dát. Jinak také pochybuji, že by jakýkoliv vězeň měl chuť a možnost psát román v koncetračním táboře a vyprávět jej dále někomu z německé strany. Co je to za blbost?

Celkový dojem z knihy je, že to byla ztráta času. Knihu řadím do kategorie nafouknutá bublina, která se veze na celkovém úpadku vkusu čtenářů :)

Zajímal by mě názor lidí co koncetrační tábor přežili na tuto knihu.
Tato tzv. LOVESTORY není nic jiného než výsměchem k jejich utrpení.

Za takto zpracované téma je to jednoduše na pořádný exemplární liskanec.

srn.nka
08. července

Kniha byla skvěle čtivě napsaná. Ale osobně mě mrzí konec. Téma odpouštění ve Vás vyvolá spoustu otázek a i když nejsem zastáncem otevřených konců, tak tady bych ho uvítala.