Vypravěčka

Sage pochází z rodiny s židovskými kořeny a její babička přežila holocaust. Ona sama se snaží vyrovnat s jiným traumatem – se smrtí matky. Na skupinové terapii se seznamuje s devadesátníkem Josefem Weberem. Při jednom z jejich rozhovorů ji tento muž, kterého si všichni v jeho okolí váží a mají ho rádi, požádá, aby mu pomohla spáchat sebevraždu. Tíží ho svědomí, přirozenou smrtí se mu však zemřít nedaří. Aby Sage přesvědčil, vzpomíná na své působení v SS i koncentračních táborech. Po dlouhém zvažování Sage kontaktuje úřad pro vyšetřování nacistických zločinů a podaří se jí přesvědčit babičku, aby jí i ona vyprávěla o svém mládí. Zděšeně naslouchá, co všechno zažila v polském ghettu, v Osvětimi i později na útěku. Je možné, že se s Josefem Weberem setkala a může ho usvědčit? A kdyby Sage vyhověla přání starého muže – byla by to vražda, nebo vykonání spravedlnosti na tyranovi? Kontroverzní brilantní román o vině a trestu americké bestselleristky Jodi Picoultové....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/218323/vypravecka-Yk9-218323.jpg 4.62677
Vydáno:, Ikar (ČR)

Storyteller (2013)

Kniha Vypravěčka

Svilka

Román se mi velmi dobře a rychle četl. Líbil se mi autorčin zajímavý styl psaní a to, že příběh je líčen, jak ze strany oběti holocaustu, tak i ze strany bývalého příslušníka SS. Nejdojemnější část knihy pro mě bylo vyprávění babičky Minky, tady jsem doslova hltala každou větu. Stále jsem ale doufala v setkání v tváří tvář babičky Minky a Josefa, to se nakonec neuskutečnilo (to by mohlo být hodně zajímavé), nicméně konec byl pro mě i tak velmi překvapivý.

Killingjoke

Do knížky Vypravěčka jsem se pustil na zdejší doporučení. Autorku jsem doposud neznal a ač jsem zhruba věděl o jaké téma půjde, odrazovala mě obálka, evokující ve mně nějaký dívčí román... Tak, dnes po týdnu konečně dočteno a musím bohužel říct, že počáteční nadšení vystřídal pocit rozčarování. Příběh začíná vyprávět pekařka Sage v současnosti, ale skrze setkání s bývalým nacistou Josefem Weberem a také vzpomínky babičky Minky se dostaneme do časů holocaustu. Jeden hledá odpuštění a smrt, druhá chce na vše zapomenout... Ač mě současná linie příběhu nezaujala a řešení citových vztahů Sage opravdu nudilo, přistoupil jsem na způsob vyprávění a věřil, že linka z minulosti vše vynahradí. Ale vyprávění Minky na mě působilo jako spojení několika samostatných osudů, možná až příliš skokově procházejícím časem. A co je nejhorší, nějak ve mě ty vyprávěné hrůzy mnoho emocí nevyvolaly, protože na toto téma jsem už četl mnohem lepší a emocionálnější knihy. Zajímavým aspektem, který mne naopak bavil, byla pohádka o upírovi, jenž tvořila jistou alegorii a celým vyprávěním se proplétá jak červená nit. No a závěrečná část? Opět řešení mezilidských a sexuálních vztahů Sage, pomalu směřující k finále, jenž bylo už v půlce knihy zcela zřejmé. Pokud měla kniha nastolit otázky spravedlnosti, odpuštění a viny, tak se ji to ne zcela podařilo. Řekl bych, že se nakonec jedná o knihu spíše pro ženy, i když jsem tohle označení nikde přímo nenašel. Tohle mi nesedlo a bohužel tak musím říct, že pro mě je to zatím největší přešlap a zklamání jaké jsem letos četl.

KatherineBook

Nádherná knížka se skutečně smutným příběhem. Příběh mladé židovské dívky, jejíž babička byla vězněná v koncentračním táboře a starého muže, bývalého příslušníka SS, který prosí o odpuštění a smrt. Vzhledem k tak silnému příběhu nemůžu říct, že se četla svižně (nejednou jsem se při čtení proslzela), ale Jodi Picoult píše skvěle.

Stani95

Knížka se četla krásně, nejvíce mě zaujalo vyprávění Minky. Tam jsem měla opravdu zatajený dech. Hvězdička dolů za část o upírech, to šlo mimo mě.

“Existuje mnoho způsobů, jak někoho zradit. Člověk ho může za jeho zády pomlouvat.
Může ho záměrně podvést.
Může ho vydat do rukou nepříteli, když mu dotyčný věří.
Může porušit slib.
Otázkou je, jestli když tohle všechno udělá, nezradí i sám sebe?”

maja11231

Krásný příběh, který jen tak z hlavy nedostanu.

misssicccka

nazev knihy je genialne zvolen, nejen babicka hlavni postavy je vypravecka, ale autorka tim charakterizuje sama sebe, je to proste uzasna a vynikajici vypravecka, v jejich knihach nejsou prazdna mista, nemivam pocit, ze se patlam v omacce.
navic toto tema? paneboze, jak je mozne, ze zdanlive smyslene pribehy jsou lepsi nez ocita svedectvi v autobiografiich? no jedna
mozna odpoved na tuto otazku je zminena prave v teto knize. Bohuzel trosku mne zarazila ta finalni zapletka, ale vlastne asi jo, akorat se tim hl. hrdinka stala opet (ponekolikate) jakousi obeti lzi a pravdy, ze ktere spat nebude

vera4669

Takhle kniha ve mě zanechala silné pocity. A ten konec. Opravdu se člověk zamyslí, že většinou řešíme spoustu kravin v běžném životě, přitom můžeme být rádi, že jsme nezažili tyhle hrůzy. Nádherná kniha, tohle by měla být povinná četba.

Dandulka

Parádní čtení. Moc mě to chytlo, i když mám jednu výtku- patrně si zařádil tiskařský šotek, ale chvíli jsem koukala na stejné stránky, které jsem už četla. :-) Ale i tak je to super čtení. S radostí mohu jen doporučit.