Vypravěčka

Sage pochází z rodiny s židovskými kořeny a její babička přežila holocaust. Ona sama se snaží vyrovnat s jiným traumatem – se smrtí matky. Na skupinové terapii se seznamuje s devadesátníkem Josefem Weberem. Při jednom z jejich rozhovorů ji tento muž, kterého si všichni v jeho okolí váží a mají ho rádi, požádá, aby mu pomohla spáchat sebevraždu. Tíží ho svědomí, přirozenou smrtí se mu však zemřít nedaří. Aby Sage přesvědčil, vzpomíná na své působení v SS i koncentračních táborech. Po dlouhém zvažování Sage kontaktuje úřad pro vyšetřování nacistických zločinů a podaří se jí přesvědčit babičku, aby jí i ona vyprávěla o svém mládí. Zděšeně naslouchá, co všechno zažila v polském ghettu, v Osvětimi i později na útěku. Je možné, že se s Josefem Weberem setkala a může ho usvědčit? A kdyby Sage vyhověla přání starého muže – byla by to vražda, nebo vykonání spravedlnosti na tyranovi? Kontroverzní brilantní román o vině a trestu americké bestselleristky Jodi Picoultové....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/218323/vypravecka-Yk9-218323.jpg 4.62304

Storyteller (2013)

Vydáno:, Ikar (ČR)

Janicga88

Moc pěkně napsaný příběh, knihu jsem přečetla za dva dny.. Akorát mě mrzí, že tam nebylo jak dopadne ze Sage a Leem.

pepa4081

- Pokud by kniha měla o 150 stran méně, označil bych ji za vynikající. Při jejím rozsahu jsem se však několikrát přistihl, že čtu tak nějak automaticky.
+ Téma holocaustu je zpracováno zajímavým způsobem. Vyprávění je rozděleno mezi více osob. Netradiční vedlejší děj. Pro mne nečekaný závěr.
Toto téma je třeba si neustále připomínat, protože podobné věci se bohužel ve světě stále dějí. Jen se mi prostě některé jiné knihy dostaly víc pod kůži. Knihu doporučuji, jsem rád, že jsem si ji přečetl, ale další díla autorky asi vyhledávat nebudu.
Uspokojivé.

sassenkka

Moje první Jodi Picoult a rozhodně ne poslední. Čekala jsem, že Vypravěčka bude silný příběh, ale že až tak?
Prvních několik stran bylo takových hodně seznamovacích, místy malinko nezáživných, ale když se to rozjelo, tak nešlo přestat číst.
Velmi propracované postavy a jejich osudy. Zpočátku jsem měla v některých "příbězích" trochu zmatek, ale brzy se vysvětlilo, který je čí. Autorka píše neskutečně čtivě a poutavě. Ta nejdelší (a nejdrsnější) část mě hodně vzala, nejednou jsem si během čtení vzpomněla na Mengeleho děvče a rozháněla slzy.
Takže za mě skvělé, nelze dát jinak než pět hvězd a netěšit se na další její knihu.

hapac

Tak z této knížky jsem trochu rozpačitá, na jednu stranu hodně vysoké hodnocení, kniha se opravdu četla dobře, ale na druhou stranu mi to připadalo takové poslepované - ode všeho něco, přesto, že je kniha zařazena do knih o válce (holokaustu). Hodně se mi líbil příběh babičky Minky, příběh její vnučky Sage je trochu taková lovestory okořeněná o řadu mouder (zkrátka americký styl). Příběh o upírech mi nijak nevadil, i když jsem ze začátku nevěděla proč tu je a asi bych se bez něj obešla. V poslední době jsem četla několik knih s válečnou tématikou a byly určitě lepší, takže dávám 4 a to jen díky opravdu zajímavému příběhu z války.

greatbear

Ufff... Prvních pár stránek nic moc, ale pak.... Nedokázal jsem se od knihy odtrhnout! O holokaustu se obecně málo mluví a píše, obecně se málo připomíná, jaká zvěrstva se děly. V Auschwitz a Birkenau by měly být povinné exkurze pro každou ZŠ, aby už děti viděly, co kdysi lidé dokázali. Jak se z původně slušných lidí stala zvířata, která vraždila, neměla slitování.
Vyprávění Minky člověka vtáhne a je tam s ní....

canis

Zajímavá, pěkná kniha

efka.saf

Za mě moc pěkná kniha a kvalitně zpracovaný, mnohovrstevnatý příběh. Ačkoliv se jedná teprve o mou třetí knihu s tématem druhé světové války a holokaustu a nemám tedy moc věcí ke srovnání, hodně mě kniha zasáhla, podobně jako Hana od A. Mornštajnové.

Kniha je vyprávěna více jak čtyřmi vypravěči a člověku chvíli trvá, než se v postavách zorientuje. Linie příběhu odehrávající se v současnosti mě ale přece jen bavila o něco méně než historické pasáže. Co se týče upírského příběhu, ze začátku mě vyděsilo, co tam proboha toto "Stmívání" dělá, ale postupně jsem začala chápat, že se jedná o mocný příběh, který pro někoho znamenal rozdíl mezi životem a smrtí, a proto - i kdyby by byl důležitý jen pro jednoho jediného člověka - získává tak příběh na důležitosti. Nakonec musím říct, že je toto upíří love story zapasované do příběhu opravdu dobře a jeho vyvrcholení v závěru mě potěšilo.
Co se týče historických pasáží vyprávěných Josefem a Minkou, byla jsem naprosto fascinovaná a doslova a do písmene jsem měla pocit, že tu knihu zavřít prostě nemůžu. Skvěle napsané, smutné a strhující. A zároveň, co se Minky týče, i hodno obdivu. Je fascinující, co člověk všechno dokáže přežít a zároveň si zachovat i nějaké to duševní zdraví. Ale co mě vzalo nejvíc? Asi moment, kdy se dozvídáme o tom, že přesto, že někdo najde odvahu svůj příběh říct, najde se blbec, který klidně vstane a prohlásí, že holokaust nebyl a je to výmysl Židů. Z těchto popíračů holokaustu je mi zle a nechápu, jak můžou popřít a vlastně opět a zase vymazat z historie miliony mrtvých lidí jenom proto, že... vlastně co?
Musím ovšem přiznat, že konec pro mě šokující nebyl. Tato varianta mě napadla velmi brzy, myslím, že už před polovinou knihy, a jak příběh plynul, byla jsem si stále více jistá. Za chybu to ale nepovažuji. Není to kriminálka, ve které by pro mě šokující závěr byl důležitý.
Jediné, co mě úplně neoslovilo, bylo love story v příběhu ze současnosti, trošku to na mě působilo jako vytrženo z Rosamunde Pilcher. Na druhou stranu ale, já nejsem přívrženec romanťáren, a tak zavděčit se mi v této oblasti skoro nejde :-).

Suma sumárum, výborná a čtivě napsaná kniha, která má čtenáři opravdu hodně co nabídnout. Téma holokaustu skvěle zpracované, ale i morální dilemata a otázky viny a trestu řešené v závěru mě oslovily. Vypravěčka určitě není moje poslední knížka, kterou jsem od této autorky četla.

Katka2382

Pěkná kniha,dobře se mi četla.Mělo to děj i spád.

kuska

Tato kniha je bravurně napsaná. Vypravěčský styl Jodi je fenomenální. Líbí se mi celkové uspořádání příběhů a propletení dějových linií. Nevím co k tomu dále napsat. Myslím, že každý kdo tu knihu četl má své vlastní pocity, které se nedají popsat. Zkrátka, stojí za to si knihu přečíst a to nejen díky téma holocaustu. Akorát konec je jak vystřižený z nějakého milostného románu, i když vlastně o lásku v pravém slova smyslu tentokrát nejde, ale prostě nesedělo mi to tam.

dadako

O holokaustu toho bylo napsáno mnoho. Sám jsem toho o něm dost přečetl. Přesto když čtu každou další knihu, je pro mě neuvěřitelné, že se něco takového mohlo dít před pouhými 75ti lety.
Jen mám pocit, že kniha obsahuje jeden velký rozpor. Je zde zmíněno, že každý jednotlivec je zodpovědný za to co se děje, jelikož pokud by jen jeden jedinec odmítl svěřený úkol vykonat, systém by se zastavil. Jenže sama hlavní postava došla k závěru, že každý je nahraditelný. Pokud by tak někdo odmítl vykonat něco, co se mu příčí, bude prostě nahrazen někým, kdo má menší problémy se svědomím. Jedinec, který odmítl, tak bude potrestán režimem, který genocidu způsobil, nebo pokud neodmítne režimem, který genocidu potlačil. Trestu tedy neunikne tak jako tak a soukolí nezastaví. Z pudu sebezáchovy se snaží vyhnout trestu, který je reálný a bezprostřední, kdežto případný trest za napomáhání přijde někdy později, pokud vůbec.
Celou dobu co jsem četl, jsem myslel, že dám 5*. Konec mě přesvědčil o opaku. Celou dobu bylo vyprávění bravurně napsané, napínavé. Konec mi naopak přišel laciný a předvídatelný. Nikdy jsem načetl červenou knihovnu, ale nějak takto si ji představuji. Od Josefovi hospitalizace, bylo jasné jak to dopadne a o koho se jedná. Sage ty informace měla k dispozici také, ale to že si je nedokázala spojit se mi zdá jen těžko uvěřitelné.

KristýnaBook

Hezká kniha.

hellena1523

Nemůžu říct, že by se mi Vypravěčka nelíbila. Autorka píše velmi čtivě, příběh byl velmi dobře vystavěný, pěkně šlapal, netlačila příliš na pilu. I slza mi ukápla, to ano...ale jinak asi nechápu ten neuvěřitelný boom okolo.
Dobře zpracované silné téma - všichni víme, že holocaust prodává. A když autorka umí alespoň trochu psát a má alespoň špetku vkusu, bývá to velmi často sázka na jistotu.
Upřímně...nepovažuji v žánru a tématickém zakotvení knihu za zvlášť výjimečnou.
Je velmi dobrá, ale jsou i lepší.

Lilda

Ve čtvrtině knihy mám pocit, že ji musím co nejrychleji přečíst. A zároveň doufám, že nikdy neskončí. Občas mi některé vztahy připadaly předvídatelné. Velmi mě zasáhly pasáže z vyprávění Josefa o jeho dětství a mladí v Hitlerovské mládeži a později v SS. Bylo to důvěryhodné a lze vidět, že autorka si dala opravdu velkou práci s vyhledáváním a studováním, jak i sama píše v úvodu. Při části, kdy je přesně popisován průběh od odsunu Židů do ghett až po každodennost v Osvětimi, se mi tajil dech. Konečné shrnutí je to, že kniha na mě opravdu zapůsobila. Donutila se znovu zamyslet nad zlem a dobrem a nad povahou lidí obecně. Oceňuji propojení současnosti s minulostí.

bábuška

Krásná kniha, krutý příběh babičky Minky ve vyhlazovacím táboře. Už to by stálo za samostatnou knihu. Příběh její vnučky Sage na začátku a na konci knihy zřejmě do celého příběhu zapadá, ale není nijak strhující.

Trustty

Styl jakým byl příběh napsaný byl úžasný. Když Josefa převezli do nemocnice, bylo hned zřejmé jaký spád kniha bude mít. Ale vůbec nevadilo. Vřele doporučuji

Mr.Pajek

Uff, teď jsem dočetla...budu o tom asi dlouho přemýšlet. Styl psaní paní Jodi je přesně moje krevní skupina, má to spád, překvapení, zápletku, sílu, rozuzlení, které není klíšé. Prostě skvělé!! Budu doporučovat, kudy budu chodit :)

Selfinka

Velmi silný příběh...

essterkaa

Abych pravdu řekla, ze začátku mně hrozně vadil příběh s upíry. Když jsem ale knihu četla dál a dál, tak přišlo zjištění, že i upíři mají v této knize své místo. Kniha na mě zapůsobila neuvěřitelně silným dojmem. Teď po přečtení nemůžu udělat nic jiného, než ji všem vřele doporučit! :)

Andrsen

Přečetla jsem toho už hodně, skvělá díla i ta méně hodnotná. Pohled na přečtené knihy je ovlivněn obdobím našeho zivota, ve kterém je čteme. A tato kniha bude jednou z těch, na kterou nezapomenu. A kterou chci vlastnit, hladit její vazbu a při pohledu na polici s ní si uvědomit, kolik podob má život a smrt a historie a budoucnost a láska a nenávist. Tuhle knihu si přečtěte. Nebudu hodnotit, zda byla nejlepší,nebo byla modrá a já jsem čekala spíše inkoustovou.... Tahle kniha si prostě zaslouží vaše myšlenky, zaslouží si bydlet ve vašem srdci. Bude to jedna z těch, které ve vás chvíli zůstanou.

Arella

Upřímně jsem byla ve velkém očekání, které nebylo zcela naplněno. Válečný příběh byl zajímavý, dechberoucí. Ale to kolem, to bylo zvláštní, nedotažené,....

Markéta:)

Právě jsem dočetla. Musím říct, že první část knihy mě moc nebrala. Ale ta druhá a třetí... Nevím co říct. Silný příběh, který by si měl přečíst každý, kdo má rád kvalitní vyprávění. Určitě nelituji, že jsem knihu četla, právě naopak. Jedna z nejlepších o druhé světové válce. A nejen o ní. Jodi Picoult opět nezklamala.

Hortenzie2

Krásná kniha u které jsem brečela, nevěřícně tajila dech a zároveň přemýšlela, jestli jsem schopna ji dočíst až do konce. Zvládla jsem to a rozhodně nelituji. Je to krásná kniha s dějem, který člověka úplně pohltí.

makyla

Ze začátku mi trochu trvalo, než jsem se do knihy začetla, ale pak se nešlo odtrhnout. Strašně se mi knížka dostala pod kůži, že když jsem pak četla Smrt je mým řemeslem, čekala jsem, že hlavní hrdina bude mít též problémy s rukou. Za mě určitě doporučuji a ano, je tam i romantická linka. Ale červená knihovna to není.

márčina

Neuvěřitelná knížka. Jen co jsem dočetla, došla mi slova, jak mě konec zasáhl. Jedna z nejlepších knih, opravdu mě dostala. Palec nahoru!

niknikita

Vypravěčka se ke mně dostala poměrně pozdě, tak opravdu nejde napsat skoro nic, co by tady už nebylo. Příběh, který mne zasáhl a který se na dlouho usadil v mé paměti, to je mozaika příběhů, které Jodi Picoult mistrně poskládala.

Ronfi

Velmi emotivní příběh. Doporučuji.

Veronika.Lap

Ze začátku mi trvalo se do knihy pořádně začíst. První část mě moc nebavila, ale jakmile začal příběh Minky tajil se mi dech a nemohla jsem se od knihy odlepit. Člověk si takto uvědomí jaká doba tady byla a jaké hrůzy se na lidech prováděli. Příběh Josefa mě nicméně na začátku taky chytl a na okamžik mi ho začalo být i velmi líto, ale ....
Knihu určitě doporučuji.

Terka357

Po dočtení posledního slova této knihy jsem dobrých pět minut jen zírala do stěny přede mnou a nebyla schopná slova.
Ač jsem ji četla asi před čtyřmi měsíci, při pohledu na obálku se mi vždy živě vybaví celý příběh a já znovu pocítím tu pomyslnou díru, kterou ve mně toto dílo zanechalo. Velmi silný příběh, který se prostě nedá přečíst na jeden zátah, pokud se nechcete utopit ve vlastních slzách. Tematiku holocausu docela vyhledávám, tajemno typu "upíři, vlkodlaci" naopak není vůbec nic pro mě, ale zde mi to bůh ví proč nevadilo, snad se mi to dokonce i líbilo.
Doporučuji všema deseti. :)

elfinkaa97

Jodi Picoultová asi nikdy nezklame. Příběh je čtivý, nelze se od něj odtrhnout,doporučuju milovníkům příběhů z druhé světové války a fanouškům JP. :)

LBZ

Nechal jsem se nalákat velmi vysokým hodnocením. Příběh je bohužel zcela nevěrohodná překombinovaná (americká) pohádka, kde rozuzlení bylo jasné od poloviny knihy.:-( Z mého pohledu velmi prvoplánové. Souhlasím s komentářem snimcibdim. Dobře se čte.