Vypravěčka

Sage pochází z rodiny s židovskými kořeny a její babička přežila holocaust. Ona sama se snaží vyrovnat s jiným traumatem – se smrtí matky. Na skupinové terapii se seznamuje s devadesátníkem Josefem Weberem. Při jednom z jejich rozhovorů ji tento muž, kterého si všichni v jeho okolí váží a mají ho rádi, požádá, aby mu pomohla spáchat sebevraždu. Tíží ho svědomí, přirozenou smrtí se mu však zemřít nedaří. Aby Sage přesvědčil, vzpomíná na své působení v SS i koncentračních táborech. Po dlouhém zvažování Sage kontaktuje úřad pro vyšetřování nacistických zločinů a podaří se jí přesvědčit babičku, aby jí i ona vyprávěla o svém mládí. Zděšeně naslouchá, co všechno zažila v polském ghettu, v Osvětimi i později na útěku. Je možné, že se s Josefem Weberem setkala a může ho usvědčit? A kdyby Sage vyhověla přání starého muže – byla by to vražda, nebo vykonání spravedlnosti na tyranovi? Kontroverzní brilantní román o vině a trestu americké bestselleristky Jodi Picoultové....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/218323/vypravecka-Yk9-218323.jpg 4.62527

Storyteller (2013)

Vydáno:, Ikar (ČR)

lenik284

Ze začátku jsem se do knihy nemohla začíst , poté co pak začal příběh Minky se četla krásně a rychle a konec mě teda dostal. Příběhy lidí,kteří přežili holocaust jsou silné musím,ale napsat , že na toto téma jsem četla více lepších knih. Jinak doporučuji přečíst.

adel5497

Jedna z mála knih, která mě opravdu zasáhla a stále se mě drží,i když jsem ji četla pár let zpět. Ještě teď si dokážu přesně vybavit pocit hrůzy,strachu a vděčnosti navzájem. Proč pocit vděčnosti? Příběh ve mně vyvolal takové emoce, že jsem pociťovala vděčnost, že žiji v bezpečí, svobodě a že mám rodinu-to nejdůležitější.Ač jsem knihu přečetla na jeden zátah v podstatě přes noc, několikrát jsem měla sto chutí knihu zavřít a nepokračovat už vůbec ve čtení,jak mi z popisovaných zvěrstev bylo zle. Zajímají mě knihy s tematikou holocaustu, a i přesto, že příběh je smyšlený, tak perfektně.

Val

Rozjezd byl z mého pohledu lehounce rozpačitý. Nějak jsem Sage nerozuměla. Poté, co přišel na řadu příběh její babičky Minky už to bylo jiné kafe. Nemusím snad psát, že jsem velice rychle Sage vzala na milost. Kniha, kde se na vás emoce vyvalí z každé strany. Chvilku brečíte, chvilku vás zaplaví bezmezný vztek a po něm přijde čirá hrůza. Jeden z příběhů, který je potřeba přečíst, abychom věděli ... abychom nezapomněli ... Finále, které dle komentářů bylo pro mnohé překvapením jsem tak nějak čekala ... Vůbec nevím, proč mě to napadlo ... Každopádně jsem překvapená nebyla. Což samozřejmě nesnižuje můj dojem z této úžasné knihy ani o píď. Doporučuji ...

SammSamm

MIluji tuto spisovatelku, všechny její knihy jsou velice čtivé a čtou se jedním dechem. Pokaždé lituji konce knihy :-D

martina.culik

Kniha se velmi dobře četla, určitě si od autorky přečtu i něco jiného.
Autorka dokázala velmi věrohodně vykreslit pohled na věc z hlediska různých osob. Chvílemi to nebylo příjemné čtení. Ne proto, že by autorka něco špatně napsala, ale proto, že nutí čtenáře vidět věci i z druhé strany.

žany.kdovi

Krásně napsaná kniha rozdělená na dva příběhy. Je pravda, že současná hrdinka mě bavila méně, ale to na kvalitě nic nemění. Konec knihy byl pro mě hodně velkým překvapením, které jsem pak měla v hlavě ještě nějaký ten čas.

hana.hanigerova

Knížka mě hluboce zasáhla. Vyprávění babičky Minky je dechberoucí a měla jsem kvůli němu několikrát noc plnou děsivých snů. Z jejích popisů života v židovském ghettu a zážitků z koncentračního tábora mrazí. I když člověk ví, nebo alespoň tuší, jak to za války fungovalo a jaká zvěrstva byla páchána (nejen) na Židech, dokud si nepřečte svědectví konkrétního člověka, prostě mu to nedochází. Jasně, jedná se o román, ne o životopis, ale přesto...

Zaujalo mne i dílo Minky, které mnohým ve čtení překáželo. Mně se líbilo a byla moc hezká jeho role v celém příběhu.

Co se mi nelíbilo a byla jsem z toho znechucená, bylo vyprávění nacisty. Je vůbec možné, že někdo takto uvažuje? Může být někdo taková zrůda a tak slepě věřit totalitnímu režimu a rasistickému přesvědčení. Opravdu mi z toho bylo až fyzicky zle a velmi špatně se mi to četlo.

Dále mi byla nepříjemná hlavní hrdinka. To byla tak hrozná povaha, vůbec jsem ji nechápala a to, co provedla na konci knihy mě přesvědčilo o tom, že je ještě horší, než jsem si myslela. A to jsem věřila, že se díky vývoji vlastního příběhu (nebudu popisovat konkrétně, abych nespoilerovala) projeví její pozitivnější stránky.

Takže shrnuto - Vypravěčka je skvělá kniha, některé příběhy mě silně zasáhly, jiné mi lezly na nervy a konec, ten mě naprosto dostal!

kap66

Tato knížka je cílená spíše na mladší čtenáře, kteří se chtějí čtivou formou (opravdu VELICE čtivou) dozvědět něco o holokaustu - velká autorčina zásluha. Tím ji vůbec nechci srážet. Autorka dokázala, že umí psát: promyslela a zvládla kompozici, vytvořila postavy, které jsou většinou uvěřitelné, využila historické materiály, citově a morálně mě oslovovala, kladla otázky týkající se svědomí a odpuštění. Pro větší přitažlivost rozvinula milostnou linku (trochu naivní), provázala základní reálnou linii s upírským příběhem, který hrál pro dvě postavy důležitou roli (proč tedy ne) a umocnila napínavost vyšetřováním kolem Josefa Webera (s poněkud odhalitelným výsledkem).
Já budu mít tuto knížku ráda díky působivé propracovanosti a díky několika momentům, např. všemu kolem Sage a její práce v pekařství, zvlášť pro voňavé pasáže o pečení. Oblíbila jsem si její svérázné a přátelské kolegy, jejich nadhled a vtipnost. Zajímal mě vývoj Sažina vztahu k rodině a jejího pohledu na tradice a víru. A samozřejmě i babiččin příběh, který všichni, kdo o Osvětimi něco četli, znají v různých obměnách. Ona sama řekla: "Pravda je daleko horší než příběh." Příběhy, které se pokoušejí tuto pravdu alespoň zčásti a zprostředkovaně přiblížit, jsou dobré.

Silwia20

Dej knihy je poprepletany pribehmi jednotlivych osob. Pre mna to bola uzasna kniha, prepracovana.
Aj ked kniha nie je podla skutocnosti, donuti cloveka zamysliet sa, co sa vtedy dialo. Podrobne vykresluje pribeh dievcatka, ktore sa dostali do koncentracneho tabora ... ale nie je to take jednoduche, lebo popri tom plynu aj pribehy dalsich osob.

anamor.avonoz

Knížku jsem hltala a měla během pár dnů přečtenou. Tématika mě zajímá už několik let a čtu vše, co se jí týká.
Doporučuji.

_ld91
30.12.2018

Geniální knížka, dočetla jsem ji teď a pár dní ve mně ještě bude doznívat... Co se týče 2. sv. války, upřednostňuji literaturu faktu, ale tenhle román je napsaný naprosto exkluzivně. Oceňuji tu práci, kterou si autorka s knihou dala, aby byl její obsah co nejvíce uvěřitelný. Výsledkem je dokonalý příběh. Doporučuji.

LieselM
28.12.2018

Neuvěřitelný román jak často říkám "puzzlovitého typu, " jenž je složený z osudů jednotlivých postav. Po vyřešení zápletky čeká pro milovníky překvapení jako bonus konec hodný novely. :-)

jana6918
27.12.2018

Neskutečna knížka, kterou z hlavy nikdy nedostanu. Silný příběh. Velmi poutave napsané...mohu jen doporučit

Maki.U
25.12.2018

Knížka skvělá, autorka dokáže psát tak, že člověka vtáhne do děje. Jen je mi trošku líto té milostné zápletky mezi Sage a Leem. Pro mě to trošku zkazilo celý dojem z té knihy. Přesto knihu hodnotím jako hodně povedenou.

Devil-Ivet
22.12.2018

Na knihu jsem se moc těšila a jako vždy nezklamala. Autorka se zabývá vážným tématem, které ovlivnilo spoustu lidí, nejen dějové postavy. Holokaust je stále živý a Jodi Picoult vymyslela úžasný příběh, kde se vyskytuje spousta morálních a společenských otázek, ale odpovědi si na ně musí každý najít sám…

Herča76
21.12.2018

Silný příběh napsaný s velkým umem a citem. Co víc si přát. Snad jen spoustu dalších takto krásných námětů. Přečteno jedním dechem.

brijana
15.12.2018

Moc zajímavý příběh s nečekaným koncem.

HoralkaL
02.12.2018

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Líbilo se mi prolínání příběhů jednotlivých postav, přičemž vyprávění Minky bylo jednoznačně nejsilnější a mohlo dostat ještě větší prostor, naopak příběh o upírovi mi v průběhu čtení přišel jaksi navíc, ale i ten v závěru knihy zapadl do kontextu. Líbilo se mi, že kniha popsala jak dobu před válkou, během války tak i dlouho po ní a ukázala, že ačkoliv člověk dokáže začít nový život, některé vzpomínky nezmizí, ač by si to třeba sebevíc přál.

hanka616
17.11.2018

Velmi silná kniha, když jsem četla příběh Minky....ta hrůza na vás přímo dýchá, pokud knihu čte matka, tak se neubrání slzám a představám o tom, co musely matky a jejich děti prožívat. Rozhodně stojí za přečtení.

monika7105
15.11.2018

Kniha nebyla špatná, ale vůbec jsem se do ní nemohla ze začátku začíst, začal mne bavit až příběh babičky Minky, po té už opět trochu nuda,ale autentický popis hrůz z koncentračního tábora mi až naháněl husí kůži.

Allia
15.11.2018

Velmi čtivý a silný příběh. Většinou knihy s touto tématikou nečtu, ale díky výzvě jsem se k této knize dostala a nelituji. Ze začátku se děj trochu vleče, ale jakmile se dostanete k vyprávění Minky, vyrazí vám to dech a nedokážete knihu odložit (alespoň v mém případě). Sice jsem si konec představovala jinak, ale celkem důstojně zakončeno, i když svým způsobem smutně.

FofrNožka
13.11.2018

Velmi silný příběh, který je světle dnešní zprávy na idnes.cz jen nabývá konkrétnějších obrysů. Zpočátku jsem nechápala proč je v knize umístěn příběh o upírovi, ale jen do doby, než začala své vyprávění Minka.

marta4697
12.11.2018

Trvalo mi, než jsem se začetla, ale pak už jsem knihu nemohla odložit. Tuhle literaturu moc nedávám, nedokážu pochopit, čeho všeho jsou lidé schopní.

Katuska88
11.11.2018

Za mne skvělé. Nejvíce mne bavilo sice samotné Minčino vyprávění, ale přesto se kniha celá skvěle četla. Téma je silné, párkrát jsem si i poplakala.
Pro mne však trošku předvídatelný konec.

SPOILER:
odhalila jsem, kdo je Josef doopravdy, přesně podle toho stejného, hned v tu chvíli, kdy se to tam poprvé objevilo, stejně tak jak to poznala Sage.
Už jsem měla tušení.
Jen bych změnila konec. Já bych je nechala se potkat a konfrontovat.

kilometr
08.11.2018odpad!

Tohle že si zaslouží na databázi knih 92%?To mi tedy hlava nebere,neboť mě kniha na 86 stranách nepřesvědčila.Je totiž mnoho lepších knih na dané téma a tohle je ztráta času.0%.

Naďa1984
08.11.2018

Prozatím pro mě nejlepší román z období druhé světové války.

Bustedka
04.11.2018

#Vypravecka "Když člověku vezmou svobodu, asi ji potom vnímá spíš jako poctu, ne jako nárok" •
No..co dodat. V poslední době se mi nějak často dostává do rukou literatura o druhé světové válce. O holokaustu. O nenávisti a lidské tragédii. Někdy se ani nejedná o kvalitní literární dílo, ale "lidé se musejí setkávat s věcmi, které je děsí. Jinak by nedokázali ocenit bezpečí." A něco na tom bude. • Vypravěčka se odehrává ve třech rovinách - v současnosti, v minulosti a jako bonus tu je fikce plná metafor. Mám trochu rozporuplné pocity z té současné dějové linky, která defakto tvoří hlavní uzel celé knihy. Milostný život, federální agent, Mladá holka a starý důchodce..no nevím. Popis života v koncentračním táboře pak není nic objevného. Podobné popisy člověk mohl slyšet několikrát. Ale "Základem historie světa je vyprávění o životě jednotlivce" a není od věci si některé věci připomínat. •
Čte se to krásně a docela rychle. Po pomalejším náběhu je konec docela chytlavý, ale i tak bych tu knihu nehodnotila tak dobře, jako všude jinde. •
"Věřím, že pokud má člověk v co doufat - i kdyby to byl jen lepší zítřek - je to ta nejsilnější droga na této planetě"

rozarada
03.11.2018

Kniha dokáže strhnout ke čtení jedním dechem, příběhy lidí, kteří přežili holocaust jsou silné. Musím ale říci, že příběh "Hany" nebo "Zvuk slunečních hodin" mě zasáhl více.

annettka1098
31.10.2018

O druhé světové válce jsem toho přečetla celke dost a ještě více toho viděla zfilmovaného, ale tato kniha.... Bohužel nemohu říct, že se mi líbila, protože vzhledem k tomu co vše popisuje a jak detailně, to prostě říct nejde. Měla jsem místy chuť knihu nedočíst, protože jsem už prostě nedokázala vstřebávat to, čeho jsou lidi schopní. Ale kniha si nezasloužila být nedočtena. Zasloužila si, abych ji dočetla. Je to vyjímečná kniha. A mě je úzko z toho čeho byli a jsou (!) lidi schopní.

Honey19
30.10.2018

Tak tahle kniha se mi absolutně nelíbila. Nosný příběh postavený na pečení se mi nelíbil, druhý příběh tzv. povídka byla dle mého názoru absolutně trapná. Četla jsem daleko více knih s podobnou tématikou (holocaust), které byly asi tak o 1000% lepší. Např. Narodili se aby přežili, Deník Anne Frankové atd.