Vypravěčka

Sage pochází z rodiny s židovskými kořeny a její babička přežila holocaust. Ona sama se snaží vyrovnat s jiným traumatem – se smrtí matky. Na skupinové terapii se seznamuje s devadesátníkem Josefem Weberem. Při jednom z jejich rozhovorů ji tento muž, kterého si všichni v jeho okolí váží a mají ho rádi, požádá, aby mu pomohla spáchat sebevraždu. Tíží ho svědomí, přirozenou smrtí se mu však zemřít nedaří. Aby Sage přesvědčil, vzpomíná na své působení v SS i koncentračních táborech. Po dlouhém zvažování Sage kontaktuje úřad pro vyšetřování nacistických zločinů a podaří se jí přesvědčit babičku, aby jí i ona vyprávěla o svém mládí. Zděšeně naslouchá, co všechno zažila v polském ghettu, v Osvětimi i později na útěku. Je možné, že se s Josefem Weberem setkala a může ho usvědčit? A kdyby Sage vyhověla přání starého muže – byla by to vražda, nebo vykonání spravedlnosti na tyranovi? Kontroverzní brilantní román o vině a trestu americké bestselleristky Jodi Picoultové....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/218323/vypravecka-Yk9-218323.jpg 4.62228

Storyteller (2013)

Vydáno:, Ikar (ČR)

niknikita
předevčírem

Vypravěčka se ke mně dostala poměrně pozdě, tak opravdu nejde napsat skoro nic, co by tady už nebylo. Příběh, který mne zasáhl a který se na dlouho usadil v mé paměti, to je mozaika příběhů, které Jodi Picoult mistrně poskládala.

Ronfi
předevčírem

Velmi emotivní příběh. Doporučuji.

Veronika.Lap

Ze začátku mi trvalo se do knihy pořádně začíst. První část mě moc nebavila, ale jakmile začal příběh Minky tajil se mi dech a nemohla jsem se od knihy odlepit. Člověk si takto uvědomí jaká doba tady byla a jaké hrůzy se na lidech prováděli. Příběh Josefa mě nicméně na začátku taky chytl a na okamžik mi ho začalo být i velmi líto, ale ....
Knihu určitě doporučuji.

Terka357

Ač jsem knihu četla asi před čtyřmi měsíci, při pohledu na obálku se mi vždy živě vybaví celý příběh a já znovu pocítím tu pomyslnou díru, kterou ve mně toto dílo zanechalo. Velmi silný příběh, který se prostě nedá přečíst na jeden zátah, pokud se nechcete utopit ve vlastních slzách. Tematiku holocausu docela vyhledávám, tajemno typu "upíři, vlkodlaci" naopak není vůbec nic pro mě, ale zde mi to bůh ví proč nevadilo, snad se mi to dokonce i líbilo.
Doporučuji všema deseti. V budoucnu si určitě přečtu od Jodi něco dalšího. :)

elfinkaa97

Jodi Picoultová asi nikdy nezklame. Příběh je čtivý, nelze se od něj odtrhnout,doporučuju milovníkům příběhů z druhé světové války a fanouškům JP. :)

LBZ

Nechal jsem se nalákat velmi vysokým hodnocením. Příběh je bohužel zcela nevěrohodná překombinovaná (americká) pohádka, kde rozuzlení bylo jasné od poloviny knihy.:-( Z mého pohledu velmi prvoplánové. Souhlasím s komentářem snimcibdim. Dobře se čte.

perfis1280

Pribeh zaujimavy, ale prekombinovany, prehnane upirske pasaze som preskakovala lebo tento zaner je pre mna nezaujimavy.Tak isto zaver knihy az prehnane rozpravkovo dokonaly.

Sarka14

Knížka je fantastická. Jen jsem ji nedokázala přečíst najednou. Téma je dost náročné a příběh je velmi silný a také velmi bolestný. V jednu chvíli mi opravdu ukápla slza. Tohle téma všeobecně nemám moc ráda, ale knížka mě lákala a nelituju, že jsem ji četla. Je dobře, že o tom někdo dokáže napsat tímto způsobem. Způsobem, který dokážou snad alespoň trošičku pochopit i dnešní generace. Některé věci by se neměli zapomínat, aby se minulost nemohla opakovat.

Allena24

Vypravěčka mě nezklamala, jsem ráda, že se mi dostalo dost podnětů k zamyšlení. Kromě samotných příběhů, mě zaujalo, jak se lidé vyrovnávají s traumatem. Knihu doporučuji.

faraod

Na knihu jsem se těšila, ale přes veškerou snahu jsem se nedokázala začíst..Na mě zdlouhavý začátek. Bohužel jsem to po první třetině knihy vzdala..

elisa194

Bohate by mi stacilo jen vypraveni Minky, takze kvuli zbytku jsou hvezdicky dolu. Kniha se dobre cte, ale uplne to neni muj salek caje.

mazlak

O holokaustu a vůbec druhé světové válce, jsem již něco málo přečetl, ale ještě žádná kniha na mne tak nezapůsobila jako tato. Příběh je tak silný a dosti detailně popsaný, že to samo vtahuje do děje. Knihu jsem takřka nedokázal odložit.

daniela7015

Musim pripustit, ze mi trvalo dlouho se do knihy zacist... Asi tretinu knizky a dala jsem ji sanci jen kvuli vysokemu hodnoceni. Menici se vypraveci prokladane fiktivnim pribehem o upirech, to jsem necekala... Ale druha cast knihy je skvela a poslednich 10 stran uzasnych. Neni to nuda, neni to ocekavany konec. Ackoliv jsem knih o holocaustu precetla hodne moc tahle nebyla jako ostatni, byla v mnohem jina. Doporucuji.

otesánek

Uff..... Hodně silná kniha. Je plná emocí, bolestí, snů....snů malé holky, která se mění v ženu a ty její sny se mění v příběh a příběh který se rýsuje jako děsuplná povídka o upírech, ale ti upíří jsou ve srovnání s realitou jen útěk k lepšímu...útěk k něčemu co má naději na lepší budoucnost než realita. A konec...překvapivý....

Linie se Sage,Leem není nepodstatná.Je to takové trochu vytažení do reality dneška aby čtenář nebyl jen v té hrůze, která se děla za druhé světové války.....tím si myslím, že se ta kniha daleko blíž dostane ke každému kdo ji čte a nestane se tak jen další z mnoha knih o holokaustu.

V několika komentářích jsem četla o zbytečnosti příběhu o upírech, který psala Minka. O příběhu, který ji napadl v dětství provázel ji ghettem, byl s ní když přišla o blízké a působil jako anestetikum ve chvílích duševní i fyzické bolesti. Ten příběh má smysl, alespoň já ho tam vidím. Do knihy určitě patří.

Sice nemám tušení jak dnes vypadají školní osnovy češtiny a jakou obsahují povinnou četbu, ale tuhle knihu bych tam zařadila. Je velmi dobře napsaná. Příběh je silný, dokáže zaujmout..... uchvátit. A co se emocí týče.... mě tenhle příběh sevřel srdce a vehnal slzy do očí. Nemám moc ráda dlouhé recenza, ale tahle kniha mi nedovolila o ní napsat méně.

Mandlevest

Nádherná kniha. Úplně mě pohltila. Líbilo se mi vše. Laskavě dojímavý příběh o Sage, srdce drásající příběh Minky a nevadil mi ani morbidní upírský příběh, který je velmi důležitý pro život Minky, a tak má, dle mého, v knize své místo. Těším se na Vlka samotáře.

Tyrkysová

Příběh je i přes svou sílu a myšlenku místy hodně pohádkový. Mému naturelu více vyhovují více obnažené příběhy bez příkras a zaobalování. To jistě také v mnohém ovlivňuje fakt, že mi obdobné příběhy nevadí číst a tudíž jsem četla i mnohé, které válečné hrůzy popisují více detailněji. Což také znamená, že je kniha jistě vhodná pro ty, co tato problematika zajímá, ale současně ji potřebují dávkovat ve "snesitelných" dávkách.
Spíše, než přesný popis historických událostí v příběhu nacházíme i pohled rozdílných generací, potřebu uchovávat a znát své dějiny a dokázat se k nim postavit, ale také množství filozofických otázek, jež nás nutí zamyslet se nad tím, co je ještě dobré a co už ne, a nakolik může člověk své činy odčinit, či si zasloužit odpuštění.

Terry.89

Moje první setkání s autorkou, které dopadlo doslova na jedničku. Její styl psaní je úžasně čtivý a plynulý. Bez nejmenšího problému mě vtáhl do děje, ať už šlo o samotnou sage nebo vyprávění její babičky. Část příběhu, který je o Mince mě naprosto pohltil, je to úžasné vyprávění a já autorku obdivuji, jak z informací, které poctivě posbírala dokázala tak bravůrně vykouzlit tento strhující příběh plný emocí. Já jsem z knihy nadšená a jsem zvedavá, jak se mi zalíbí další autorčiny knihy, které na mě prozatím čekají v mé knihovně.

memory

Také bych si vystačila pouze s vyprávěním Minky. To jsem prožívala téměř fyzicky. Nebo když už příběh ostatních, tak s lepším vykreslením motivů Franze (připadá mi, že mu šlo jen o příběh, tudíž jeho snaha o záchranu Minky nemá nic společného se soucitem) a bez trapných sebelítostných pasáží Sage a jejího omdlévání u nohou švarných mládenců.

PWM

Dílo protnuté úchvatným protikladem – Vypravěčku totiž napsala paní, která, soudě podle této knihy, sama vypravěčkou v žádném případě není…

Z celé knihy mám neodbytný pocit, jako by se Rosamunde Pilcher rozhodla, že by vlastně jednou taky chtěla napsat knihu jako je Schindlerova Archa Thomase Keneallyho, ale nevěděla si samozřejmě rady a tak pro jistotu kombinovala všechno se vším, až jí z toho nakonec vyšlo Čapkovo „Jak si pejsek s kočičkou dělali k svátku dort“…

Celkově vzato je kniha dost plytká směs různých klišé a patosu. Násilná snaha o propojení vyprávěcích rovin a převyprávění příběhů více osob, nejsilnější obrazy vykradené z jiných známých zdrojů, prvoplánové vyprávění, záměrná hra na city, neuvěřitelné a naivní příběhy i vývoj hlavních postav, či příliš slabé podobenství o upírech jsou prostě příliš málo pro opravdu dobrou knihu.

Shrnuto a podtrženo: lepší než nic...

Siege03

Kniha velmi precizně zpracována,je vidět,že autorka má nastudováno.Co bych k tomu vytknula je "fantasy" příběh o upírech.Ten mi k příběhu neladil,ba naopak vadil.Závěr knihy mě velmi překvapil,to jsem nečekala.Knihu doporučuji

Benour

Tak krásná kniha, jejíž děj se nezapomíná. Dostala se mně pod kůži.

snimcibdim

To jsem se nechala pěkně napálit vysoký hodnocením (které naprosto nechápu).
Pro mne je tohle jen prvoplánová předvídatelná míchanice - poskládaná trocha faktografie (aby bylo vidět, že autorka má hodně nastudováno), jemně oslazeno nedomrlou lovestory (aby si ženský přišly na svý), lehce kořeněno rádobyfilozofickými "moudry" (aby to bylo jako „chytrý“) a prošpikováno upírskou pohádkou (upíři jsou přeci IN).
Celek jak když pejsek s kočičkou vařili dort.
A to mám kombinování víc dějových nebo časových linií vyloženě ráda, ale zde mi to přišlo jako účelové navrstvení všeho, co se tak o holocaustu všeobecně ví, a co obvykle zabírá.
Problém je, že celá ta překombinovaná konstrukce je poskládána ze součástek, které jednotlivě samy o sobě neobstojí. Příběh Sage je banální, příběh Minky je naivní (i když rozhodně z celého románu nejlepší), příběh Josefa je nevěrohodný a tu upířinu komentovat ani nebudu. Ale nápad, že vzdělaný člověk holdující klasické (!!!) literatuře bude fatálně zasažen takovou podprůměrnou Young Adult pohádkou mi přijde vyloženě úsměvný – a to nemluvě o tom, že motiv kulturně založeného nácka, co pomůže talentovanému židovi, není nijak originální a byl už zpracován i nesrovnatelně lépe.
Konec nijak nepřekvapil, přišlo mi to až neuvěřitelně průhledné.
Při přečtení anotace mi přebal knihy (Ikar 2014) přišel nesmyslně romantický, ale teď uznávám, že je naprosto přesný.
Vypravěčka je totiž takový "Shabby chic" holocaust.
Dvě hvězdy za snahu.

Mišulka331996

Pokud bych měla k této knize něco napsat, tak bych asi nenašla to správné slovo. Osobně jsem probrečela skoro celou knihu a zároveň jsem si odnesla opravdu zvláštní pocit. Tohle stojí za přečtení! Nikdy si nedokážeme představit, co vše se skutečně dělo, ale tato kniha to dost slušně popisuje. Za mě 5 hvězd.

IvcaIvet

Musela jsem si dát den na rozmyšlenou, než se k této knize vyjádřím.. jedná se o velmi opěvovanou a vyhlášenou knihu a proto člověk čeká veeelmi hodně silný příběh..no řeknu to tak,že jsem četla lepší knihy zaměřené na holokaust např.Hana(ta byla mnohem více uveřitelná)...za mě,ale negativum upíři a mnoho psychologie,což je dnes módní element.. tak trochu nečekaný konec jsem odhadla už na začátku..ale za to,že mě Vypravěčka donutila se zamyslet nad celým příběhem,hodnotím kladně:-)

romanka26

Kniha se mi velmi líbila. Líbilo se mi jak vyprávění Minky, tak i Sage. Také byly skvělé části s vymyšleným příběhem, který napsala Minka o Anie a upírech. Určitě doporučuji :)

petrarka72

Příběh o vině, svědomí a trestu. Také o příbězích a jejich síle. A ano, Minčino vyprávění by stačilo - ale Sage je krásná postava.

Monul.ka

Téma 2. světové války, holokaustu atd. není nic, co by mne nalákalo. Vlastně teď vůbec netuším, jak jsem se ke knize dostala a rozhodla ji číst. Každopádně mě velmi překvapila. Dlouho jsem hledala knihu, která mne zase zaujme natolik, že obětuji i nějaký ten spánek. Opravdu skvělá kniha. Úplně nesouhlasím s názorem, že kniha je zajímavá jen díky vyprávění Minky. Naopak. Podle mého názoru milostný příběh Sage i pohádkověděsivé vyprávění o upírech poslouží jako lehký oddych od hrůzy a bezcitnosti holokaustu. Potřebovala bych potom asi více pauz na "duševní oddych" a kniha by se mi četla hůř.

Co mi přišlo moc, byla šéfová Sage. Tvář Ježíše v chlebu?

BarkaS

Příběh, který ukazuje zvrácenost světa i dobro, kterému se občas podaří prostřednivtvím člověka vybublat na povrch. A pro mě osobně taky varování.. Historie se opakuje a je potřeba o některých tématech mluvit, klidně formou beletrie, abychom na nezapomněli a třeba znovu nedopustili totéž. Není to dokonalý příběh (“překvapivé” rozuzlení není pro zkušeného nebo přemýšlivého čtenáře žádným překvapením, ...), ale stojí ze to ho přečíst.

Aqua-bella

Velmi pěkné čtení nabízející silný příběh o životě ve válečné Evropě, holokaustu, snech a ideálech mladé židovské dívky a jejích následných osudech včetně osudů její vnučky. Příběh se rozjíždí pomalu, ale postupně nabírá větší a větší spád, za nejlepší část bych hodnotila vyprávění Minky. Bohužel však knize ubírá jednu hvězdičku vyprávění Sage, především její milostná dobrodružství, která jsou na úrovni laciné červené knihovny. Pasáže, ve kterých se řeší její milostný život jako by do knihy nepatřily nebo je dokonce psal někdo jiný, jazykově jsou nepovedené a jaksi násilné. Jako nejzajímavější hodnotím vyprávění Minky o životě ve válečné Evropě a Osvětimi. Rovněž by se mi líbilo, kdyby byla víc rozvedena část o Josefovi a jeho myšlení. Nahlédnutí do mysli nacisty by bylo určitě zajímavé.
Knize také trošku ubírá na kvalitě resp. přehlednosti časté střídání vypravěčů, rovněž jsem zpočátku vůbec nechápala vyprávění o upírech, které mi přišlo naprosto mimo. Proč v knize je se vlastně dozvídáme až někde uprostřed příběhu.
Vypravěčka stojí za přečtení, rozhodně ji doporučuji. Pokud se čtenář prokouše částí s "úvodem do pekařské problematiky" a přivře oči nad milostnými dobrodružstvími Sage, bude určitě spokojen a příběh v něm zanechá hlubokou stopu a donutí ho se zamyslet nad tím, jak se nám dnes žije dobře a jak měli někteří lidé těžký život.

Nimunka

Krásné čtení.