Vypravěčka

Sage pochází z rodiny s židovskými kořeny a její babička přežila holocaust. Ona sama se snaží vyrovnat s jiným traumatem – se smrtí matky. Na skupinové terapii se seznamuje s devadesátníkem Josefem Weberem. Při jednom z jejich rozhovorů ji tento muž, kterého si všichni v jeho okolí váží a mají ho rádi, požádá, aby mu pomohla spáchat sebevraždu. Tíží ho svědomí, přirozenou smrtí se mu však zemřít nedaří. Aby Sage přesvědčil, vzpomíná na své působení v SS i koncentračních táborech. Po dlouhém zvažování Sage kontaktuje úřad pro vyšetřování nacistických zločinů a podaří se jí přesvědčit babičku, aby jí i ona vyprávěla o svém mládí. Zděšeně naslouchá, co všechno zažila v polském ghettu, v Osvětimi i později na útěku. Je možné, že se s Josefem Weberem setkala a může ho usvědčit? A kdyby Sage vyhověla přání starého muže – byla by to vražda, nebo vykonání spravedlnosti na tyranovi? Kontroverzní brilantní román o vině a trestu americké bestselleristky Jodi Picoultové....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/218323/vypravecka-Yk9-218323.jpg 4.63052
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno, Ikar (ČR)

Storyteller, 2013

Kniha Vypravěčka

susan333

Opět jedna z knih, které si soukromě zařazuji do svých "srdcovek". V knize jsou obsaženy velmi silné příběhy, které mě pohltily svou syrovostí, uvěřitelností a otevřením několika problematik, které najednou nejsou tak černo-bílé jako před chvílí. Příběh z pohledu nacisty jsem ještě nečetla, tato část pro mě byla asi nejpřekvapivější.. Zůstává mi otazník u asi dvou náznaků v knížce, jestli Josef byl do Minky zamilovaný..Přiznávám, že zpočátku jsem se nemohla začíst, možná i z toho důvodu, že si většinou nečtu obsah děl a knihy k četbě si vybírám intuitivně. Takže jsem odložila a po čase se vrátila.. nakonec čtu s odstupem pár týdnů nyní podruhé - nahlas manželovi, který nemá tu trpělivost se brodit obsáhlými knihami. Děj mě ovlivnil v tom smyslu, že se snažím potraviny zavčas spotřebovat, neplýtvat jimi. Skládám velkou poklonu paní spisovatelce (přičemž mě mrzí, že neumím anglicky, aby se to také dozvěděla), musí být piplavá prácička napsat takovouto krásnou obsáhlou knihu v kontextu historické správnosti...pasáže s pečením chleba se mi rovněž líbily, jak již tady někteří také uvádějí..romantickou linku mezi Leem a Sage bych v knize oželela, stejně tak i opakované pasáže o upírech - i když linka upírů měla smysl v možných podobenstvích k bratrům nebo obecně k nacistům. Možná trochu pro mě nebylo uvěřitelné, že by psaní příběhu mohlo v reálnu někoho takto zachránit, jako se to stalo postavě Minky (ale nemám moc historické znalosti, možná to reálné mohlo být). Přese všechny drobné mínusy velmi silný příběh, za který děkuji.

lucie9998

Kniha je super! Ráda čtu knihy na toto téma a tato je velmi poutavá, nedotrhnete se od ní.

DanaKa81

Knihu určitě doporučím!Dějová linie Minky, která zažila holokaust, byla moc čtivá.Sice její vymyšlený příběh o upírech mě nebavil, ale naštěstí nebyl zdlouhavý. Mám pocit jako bych přečetla dvě knihy různých žánrů(Holokaust a červená knihovna) se společným překvapivým koncem. Vnučka Minky nakonec najde pravdu, kterou Josef skrýval desítky let . Strhávám jednu hvězdičku za opakující se zážitky z pečení...

Mi--LADA

Nejvíce mě zaujal Josefův životní příběh. Od knihy jsem čekala mnohem víc.

zupri

Knížku jsem četla již před pár lety a hodnotím na 5* proto, že ve mě stále zůstává ... příběh je tak silný, že nejde zapomenout. A to je asi nejvíc.

Amymal

Tak tohle ne, pateticka (lec ctiva) cervena knihovna. Neuveritelne stupidni a vykonstruovany dialogy, logiku pozbyajici kostra pribehu a plottwist na konci uz jenom pobavi. Meh

kachnat

Chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala v časech, ve kterých je příběh psán, než jsme pochopila, že příběh o upírech je vsuvka, kterou si vymyslela jedna z hrdinek. Moc hezky napsané, smutné, dojemné. Konec je smutný i šťastný. Vyprávění o Osvětimi je velmi poutavé, místy mi šel mráz po zádech. I přes těch prvních pár stran, kdy jsem byla zmatená a nemohla se pořádně začíst mě nakonec kniha pohltila. Láska, nenávist, vina, odpuštění, trest, smutek, neštěstí i štěstí z maličkostí. O to víc si vážím toho, co mám.

Kaja42

Kniha se krásně četla,byla poutavá odd samého začátku,autorka si vybrala velmi těžké téma a dokázala mě vtáhnout do děje,doby velmi nenásilně.