Velké maličkosti

Velké maličkosti

Ruth je zkušená sestra pracující na novorozeneckém oddělení. Svého syna vychovává sama, neboť je vdovou po válečném hrdinovi. Nyní stojí před soudem, protože ji obvinili ze smrti novorozence – syna bílého amerického fašisty. Ruth je totiž černoška. Je však v tomto případu důležité, jakou má kdo pleť? Nebo je to jenom zástěrka pro předsudky a přesvědčení, které řídí životy nás všech?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/349796/velke-malickosti-2Kx-349796.jpg 4.5337

Small Great Things (2016)

Vydáno:, Ikar (ČR)

Petra186
včera

Hezky zpracované téma rasismu, ze začátku trochu táhlé, ale od půlky jsem se nemohla odtrhnout a úplně jsem se vžila do děje. Určitě ještě sáhnu po dalších knížkách této autorky.

Barbora216

Moje první kniha od Jodi Picoult a hned mi bylo jasné, že od ní musím přečíst další knihy. Líbí se mi, jakým způsobem řeší problematiku rasismu, že poukazuje, jak těžký je běžný život Ruth (u nás se s tím tak často nesetkávám, bylo pro mě překvapující, i když pochopitelné, že v USA je to velké téma). Také se mi líbilo, že přibližuje myšlení lidí "z druhé strany", tedy rasistů. Co člověka vede k nenávisti a strachu, jak je rasismus absurdní a stejně je to tak závažný problém. U Jodi mě fascinuje, jak dokáže popsat různorodá témata, jakoby je sama celý svůj život žila. Ruth mi přišla někdy trochu přehnaná, ale věřím, že na Americké poměry to nebylo přehnané vůbec. Kniha mě absolutně vtáhla do děje, hledala jsem každou volnou chvilku na čtení, ačkoliv konec mě trochu zklamal. Stejně dávám pět hvězdiček.

Shinju

Další úžasná kniha! Pro mě velmi silné téma, protože mě občas při čtení této knihy zabolelo u srdíčka, ale vždycky se objevila naděje.

hanča34

líbilo se mi to a hotovo

Lkova

Za mě teda velké ne. Hlavní postava Ruth mi byla nesympatická velmi a už mi to asi mělo dojít z té anotace, ale naivně jsem si myslela, že nebudu muset její stížnosti na "barevnost" číst na Úplně. Každé. Stránce. Začalo mě to otravovat celkem brzo, ale pak už to byl extrém a skoro celý střed knihy jsem přeskočila, abych se mohla dostat k tomu soudu.
Jediná postava, kterou si tady může člověk oblíbit, je asi Davis. No dobře, a taky Kennedy, její manžel Micah a syn Ruth Edison. Hodnocení je jednoduché, jedna hvězdička za začátek, člověk se snadno začte. Další hvězdička za ten soud, ten se mi taky líbil.
A proboha, ten konec. Matka Brit? To bylo stejně zbytečné, jako ten "epilog" z pohledu Turka.

1casper

Po Vypravěčce jsem se těšila na další knihu od této autorky. Téma je to těžké, překvapilo mě, jak hodně moc se rasismus v USA dodnes řeší.
Nicméně, kniha klidně mohla být o třetinu kratší, nic by tomu nechybělo.
A konec byl, aspoň za mě, takovy moc hrr....i když jsem ráda, ze Ruth je tam, kde je....nechci psát spoilery...

kasavubu

Další z Jodiných knížek, na kterou jsem se moc těšila. Nebyla vyloženě špatná, ale na to jak její anotace vypadala slibně, mě trochu zklamala. Děj byl místy příliš rozvleklý a vlastní závěr knihy včetně výsledku soudu mi připadal bohužel až moc neuvěřitelný. Určitě ale knížku hodnotím pozitivně ve smyslu hlubšího zamyšlení nad rasismem v dnešní době.

Dandiela83

Další skvělá kniha od této autorky, kterou jsem, stejně jako čas odejít nebo Prostá pravda přečetla za dvě noci. Opět kontroverzní téma, které nutí k zamyšlení a opět krásný konec. Za mě top.

martinka07

Velké maličkosti byla má první kniha od této autorky. Kniha mě bavila od samého začátku. Téma rasismu bylo krásně popsané a v mnoha směrech mě donutilo k zamyšlení se sama nad sebou. Za mě opravdu velice povedený a propracovaný příběh. Určitě si od autorky zase něco přečtu.

cérka

Opravdu nevím jak knihu hodnotit. Je to má druhá kniha od této autorky a opět velmi těžké téma. Téma, které mi absolutně nesedlo (i když vím jak je hlavně v poslední době aktuální), které je pro mě velmi těžce uchopitelné a o kterém se mi těžce čte a mluví. Nenávidím pokud je druhým lidem bezdůvodně ubližováno, na druhou stranu nemám ráda pokud určitý druh lidí zneužívá systém, nepracuje, kvůli dávkám rodí jedno dítě za druhým a nakonec z nich vychová ty samé lidi.
Během čtení jsem se strašně trápila, knihu odkládala a zase se k ní vracela. Čtení mě bolelo, ale stále jsem doufala ve spravedlnost a věřila na Boží mlýny.
Nakonec jsem závěr proplakala, smrt maminky mi připomněla ztrátu té vlastní, zdraví a štěstí dětí jsem si promítla do toho svého. Asi mi bylo souzeno se s tímto románem potkat a "prokousat" se jím, ale nevím zda mi to pomohlo.

Ronfi

Od této autorky jsem přečetla všechny knihy. Tuto knihu jsem chtěla několikrát odložit. Téma rasismu bylo pro mne obtížně uchopitelné. Přemlouvala jsem se u čtení o stoupencích Bílé síly. Děj byl místy zdlouhavý a výsledek předvídatelný. Nicméně mě zarazila hloubka rasové nenávisti v Americe. Téma k zamyšlení.

L.Helena

Úžasná kniha, čtivá od začátku až do konce. Líbí se mi na autorce, že si vybírá náročná témata, k jejichž zpracování je potřeba nastudovat spoustu materiálu a dokáže je podat čtenáři z pohledu více osob.
Spoiler:
Při čtení závěrečné části o "napraveném hříšníkovi" jsem měla pocit, že to autorka přehnala a takovýto happyend se hodí spíš do červené knihovny. Ovšem pak jsem taky četla dovětek autorky, kde mj. zmiňuje příběh bývalých skinheadů, a došlo mi, že člověku se musí žít velmi těžko celý život s takovou příšernou nenávistí a je vlastně celkem reálné, že se může změnit.

melien

Kniha se mi líbila, knihu s podobnou tatikou jsem zatim necetla, a tahle kniha mě ne jednou donutila se zamyslet se, a pozastavit se nad tim jak se lidé k sobě opravdu dokáží chovat, jen kvůli předsudkum.

Pechule

Za mě tedy další povedená kniha od autorky, zajímavé téma, pohled z více stran na problém rasismu. A opravdu je dobré si přečíst i dovětek autorky.

IvusP

Za mně se jedná o nejslabší knihu autorky.. I když námět je zajímavý, kniha se může zdát zbytečně zdlouhavá, děj neodsýpá a bohužel ani na konci se žádného překvapení nedočkáme.

Leniik33

Pokud se vám líbila Vypravěčka, tak potom neuděláte chybu ani s touto knížkou. Opět je příběh podán z pohledu několika postav a může se vám i chvílemi stát, že nebudete vědět, zda se Ruth zachovala správně. Ale na konci příběhu se vám poskládají všechny střípky mozaiky dohromady a aspoň já jsem takový konec nečekala :)

Ajinka886

Knihu od této autorky jsem četla poprvé. Přinesla mi ji dcera z knihovny. Téma mě zaujalo, bylo živé, dala jsem se tedy do čtení a mé očekávání nebylo zklamáno. Kniha je čtivá, zajímavé je rozčlenění do kapitol, které se zabývají prožíváním a náhledem na děj přímo jednotlivými postavami příběhu. Začátek byl sice trochu pozvolný, nicméně u konce bych naopak pozvolnost ocenila. Knihu mohu jen doporučit, čte se svěže a lehce :).

zdazilek

Mě kniha bavila, téma které jsem ještě nikdy předtím nečetla a na které jsem byla strašně zvědavá. Kniha mě nezklamala a autorka tak ne.

Helenicka

Úžasná kniha, další klenot od paní Spisovatelky!

allebra

Další velké téma, které autorka perfektně do detailů zpracovala, jak už jsme ostatně u Jodi Picoult zvyklí. Kniha i tentokrát obsahuje složité, náročné kontroverzní téma, které nás nutí k zamyšlení. Ocenila jsem pohled z více stran, což bylo zajištěno pravidelným střídáním vypravujících postav.
Jeden známý citát říká: "Dřív, než mě budeš pomlouvat a soudit můj život: Obuj si moje boty a projdi moji cestu, projdi moji minulost, pociť moje slzy, zažij moji bolest, projdi roky, které jsem prošel já, zakopni na každém kameni, na kterém jsem zakopl já! Za každým vstaň a jdi dál, tak jako já ! A až … potom … můžeš soudit moje chování a tvrdit, že znáš mě a … můj život …" Něco na tom určitě bude. Přínosem pro knihu byly i autorčiny poznámky na konci knihy, které lecos objasnily. Doporučuji!

Acquenta

Jedním slovem krása. Jodi opět nezklamala, líbí se mi, že se věnuje takovým tématům ze života. Čtenáře dokáže vtáhnout do děje, kniha se čte jako po másle...její knihy vždy dlouho rozdýchávám....

simona5843

Opäť to bol príbeh ktorý sa vás dotkne a dostane sa vám pod kožu.Autorka píše úžasne príbehy no nečakajte ľahké čítanie. Jodi sa rada šprtá v pocitoch a myšlienkových pochodoch postáv na niekoľko strán.Toto nie je kniha na jeden večer no dá vám toľko toho.Ako Vypravečka tak aj tato kniha stojí za prečítanie a ja sa teším na ďalšiu,doma mám zatiaľ Je to i muj život ale na tú musím nabrať odvahu.

hruskovalucie93

Věděla jsem, že mě Jodi Picoultová nezklame, tak jako vždycky. Výborná kniha, která Vás nutí se zamyslet nad rasismem, který určitě silně hýbe aktuální dobou. Skvěle popsané vztahy mezi postavami, ať už ze strany obviněné, tak ze strany rodičů oběti. Doporučuji všemi deseti a těším se na další knihu od této autorky.

ladyka

Kniha mě silně zaujala a moc se mi líbila. Pojednává sice o "černobílém" tématu, ale černobílá není ani náhodou. Příběh je totiž vyprávěn z několika úhlů pohledu, což ho činí hutným a pro kdekoho může být až kontroverzní (nedokáži si představit, jaké emoce a reakce budí v USA). Doporučuji všemi deseti, obzvlášť hloubavým duším. Moje první a jistě ne poslední kniha od této zajímavé a inspirativní autorky.

bagel

Problém rasismu je hodně složitý a tato kniha umožňuje na něj nahlédnout z více stran. Děj byl trochu moc zdlouhavý, méně by bylo více.

Nelly

Velké zklamání. Příběh tak nějak klouže jen po povrchu, děj se dost táhne a hlavně mi připadalo, že sama autorka si neví rady s otázkou rasismu.

Beruska18

Kniha se zabývá problematikou rasismu, určitě zajímavé téma nutící k zamyšlení, ale úplně mě děj nezaujal....

Květ

Černošská porodní sestra Ruth, obviněná fašistou ze smrti jeho novorozeného syna. Román, který jsem jen nerada odkládala. Ve vyprávění se střídá Ruth, veřejná obhájkyně Kennedy a nacista Turk, vidíme tři pohledy, tři odlišné životy. Čtení provází zvědavost, napětí, hořkost, strach, nesouhlas, naděje... Knížka je těžší, určitě není pro každého, ale mně se moc líbila, Jodi Picoult mě po Vypravěčce nezklamala a zřejmě se zařadí mezi mé oblíbené autory.

ThrisaManx

Nejslabší kniha Jodi Picoultové. Příběh pojednává o rasismu, který je v dnešní době o to horší, že si ho málokdo přizná a uvědomuje. Příběh byl skvělý, četl se dobře, byl dojemný a i přesto, že Turk Bauer byl na první pohled jednoznačně zlý záporák, v kapitolách z jeho pohledu ho v určitých věcech začnete chápat. Za co srážím hvězdy je to, že jsem se do příběhu dlouho nedokázala začíst. Některé situace a postava Ruth mi přišly někdy dovedené až do extrému. A tak naivní konec? Ten nevídáme snad ani v romantických filmech pro teenagry. Ale nechci spoilerovat. Kniha za přečtení rozhodně stojí, člověk si při ní sám možná něco uvědomí. A najde tam krásné myšlenky.

vendy.b.

Další povedená kniha autorky plná rozporuplných pocitů.