Je to i můj život

Anna není nemocná, ale jako by byla. Ve třinácti letech má za sebou nespočet chirurgických zákroků, nemocničních pobytů, transfuzí a injekcí – jen proto, aby její starší sestra Kate mohla žít. U Kate totiž ve dvou letech propukla leukémie a její rodiče se rozhodli pro další dítě, aby pro nemocnou dceru získali dárce kostní dřeně. Anna byla počata ve zkumavce a lékaři vybrali embryo, které bylo pro Kate jako dárce geneticky vhodné. Jenže v rodině, kde se všichni soustředí na vážně nemocné dítě, si Anna připadá jenom jako dárce. Nemilovaná, nadbytečná, pouhý stroj, který udržuje sestru při životě. A tak se jednoho dne vzepře způsobem, který šokuje všechny okolo, ale i ji samotnou. Rozhodne se, že už nebude jenom výrobcem buněk, že má nárok být vnímána jako lidská bytost. A když to nepůjde jinak, domůže se práva na vlastní tělo a vlastní život i před soudem. V této fascinující povahové studii rámované strhujícím příběhem zkoumá Jodi Picoultová reakce a rozhodnutí lidí v těžké životní situaci, a klade mnoho otázek, na něž se těžko hledají odpovědi. Mají rodiče právo nutit zdravé dítě podstupovat bolestivé a někdy riskantní zákroky, aby zachránili to nemocné? Když využijete jedno dítě, protože představuje jedinou naději na záchranu toho druhého, jste dobrá matka... nebo velmi, velmi špatná? Kontroverzní téma podává autorka citlivě, bez přehnaného sentimentu či kazatelského poučování....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/613/je-to-i-muj-zivot-7hq-613.jpeg 4.61225
Vydáno, Ikar (ČR)

My Sister’s Keeper, 2004

Kniha Je to i můj život

ivka67
předevčírem

Smutný příběh,ale trochu těžko se mi to četlo

vendysantos

Smutný příběh. Líbilo se mi, že se ve vyprávění postavy střídaly, a tak jsme mohli sledovat psychologii jednotlivých postav, jejich způsob uvažování a jednání. Závěr mě vážně šokoval.

Jeanie

Kdysi dávno jsem viděla film a v tu dobu jsem netušila, že je podle knižní předlohy. Téma je citlivé, týká se doslova života a smrti. Kdo má právo rozhodovat o našem životě nebo, v horším případě, o naší smrti? O tom vypovídá příběh Anny a její rodiny. Člověku z něj běhá mráz po zádech jen při představě, kdyby se mu to opravdu stalo. Většinou si v knihách najdeme oblíbené postavy a ty méně oblíbené, ale v tomto případě to pro mě samotnou bylo těžké. Každá postava si prožívala své soukromé peklo a podle toho se i chovala a jednala. V takové situaci těžko někoho soudit a platí "nesuď člověka dokud se neprojdeš v jeho botách".

Elapheg

Knihy Jodi Picoultové jsou vždy na výtečnou. Po detektivce od Cobena jsem sáhl po kvalitní knize od Jodi a říkal jsem si, že si u ní trochu odpočinu, netušil jsem, jak jsem se mýlil. Je to opravdové drama, které obsahuje mnoho filozofických úvah, ale i dobře nastiňuje realitu těžké nemoci z vícero úhlů, které se dotýká všech členů rodiny. Sám jsem zažil zdravotní problémy od 4 let věku, které se táhnou až po dnes, ale tato kniha od Jodi mě nejvíce zasáhla. Ne kvůli mým minulým, či současným problémům. Zažil jsem pohled na leukémii do té doby pro mne jen méně známou a ten konec mě hlavně dostal. Je morální počít druhé dítě proto, aby zachraňovalo to první narozené, které je nemocné na smrt?? Podle bible má každý nárok na svůj život, ale co je vlastně správné?? Bibli ani morálku zde nemůžete stoprocentně uplatňovat, protože je zde ještě láska k dítěti a nebezpečí smrti. Každodenní zápas o život, obyčejné věci, které jsou pro jiné nedosažitelné, či neobyčejné. Ať už se v této knize setkáme s jakýmkoliv rozhodnutím, nelze říci, že je vždy dobré ve prospěch všech, ale ani ho zcela zamítnout, protože když ho neuděláte, může být jeho koncem smrt jednoho z dětí. Kniha to byla skvělá, přiblížila mi pohled na leukémii, fandil jsem Anně i Kate a rodičům to taky nezáviděl, ale nebylo to vždy snadné čtení. Autorka nastiňuje náhled na věc z pohledu všech zůčastněných, v knize zazní všechny úhly pohledu, ale autorka nechá na vás, jak se nakonec podle svého kodexu, ovlivněným fakty knihy, nakonec rozhodnete. Ačkoliv pojednává o možnosti smrti dnes a denně, je to asi jedna z nejlepších knih autorky i když s trochu jiným koncem. Kniha mě hodně zasáhla a budu o ní ještě dlouho přemýšlet. Doporučuji všem a dávám plný počet hvězd.

MartinaBart

Viděla jsem prvně film, který mě psychicky vyčerpal, těm byl dokonalý a několikrát tekly slzy... Kniha byla dobrá, ale ten konec byl něco tak nečekaného, že jsem z toho byla "paf" to jsem opravdu ani ve snu nečekala... Kniha super, velice dobře se četla, ale ve srovnání s filmem je film lepší....

Heide
28.12.2020

Silný příběh, ještě dlouho si ho budu pamatovat. Psychologie jednotlivých postav dobře zpracovaná, kniha se mi četla velmi dobře, kdybych mohla, dám i šest hvězdiček.

Hanaol
26.12.2020

Uf, to byla síla.

Bláža9
16.12.2020

Knihy J. Picoult miluji pro jejich úžasné psychologické zpracování. Tím jak je příběh psaný z pohledu několika osob, krásně popisuje, jak danou situaci každý vnímá jinak. V předešlých knihám mi neseděly jejich závěry, prostě ve mně nenechávaly žádné emoce, ale tentokrát jsem si to vybrala i za ty předešlé. Už dlouho jsem si u knihy tak nepobrečela :-) za mě jednoznačně nejlepší kniha od autorky