Je to i můj život

od:


KoupitKoupit eknihu

Anna není nemocná, ale jako by byla. Ve třinácti letech má za sebou nespočet chirurgických zákroků, nemocničních pobytů, transfuzí a injekcí – jen proto, aby její starší sestra Kate mohla žít. U Kate totiž ve dvou letech propukla leukémie a její rodiče se rozhodli pro další dítě, aby pro nemocnou dceru získali dárce kostní dřeně. Anna byla počata ve zkumavce a lékaři vybrali embryo, které bylo pro Kate jako dárce geneticky vhodné. Jenže v rodině, kde se všichni soustředí na vážně nemocné dítě, si Anna připadá jenom jako dárce. Nemilovaná, nadbytečná, pouhý stroj, který udržuje sestru při životě. A tak se jednoho dne vzepře způsobem, který šokuje všechny okolo, ale i ji samotnou. Rozhodne se, že už nebude jenom výrobcem buněk, že má nárok být vnímána jako lidská bytost. A když to nepůjde jinak, domůže se práva na vlastní tělo a vlastní život i před soudem. V této fascinující povahové studii rámované strhujícím příběhem zkoumá Jodi Picoultová reakce a rozhodnutí lidí v těžké životní situaci, a klade mnoho otázek, na něž se těžko hledají odpovědi. Mají rodiče právo nutit zdravé dítě podstupovat bolestivé a někdy riskantní zákroky, aby zachránili to nemocné? Když využijete jedno dítě, protože představuje jedinou naději na záchranu toho druhého, jste dobrá matka... nebo velmi, velmi špatná? Kontroverzní téma podává autorka citlivě, bez přehnaného sentimentu či kazatelského poučování....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/61_/613/je-to-i-muj-zivot-c7l-613.png 4.6776
Orig. název:

My sister’s keeper (2004)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Ikar (ČR)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (235)

Přidat komentář
Sarrah
19. listopadu

Trochu jsem se ztrácela ze začátku v časech děje, proto ty 4 hvězdičky. Jinak se kniha četla dobře. Každopádně s filmem se to v mnohém liší, jak se píše v jiných komentářích. Konec byl hodně překvapivý, ale každý člověk je na tom světě z nějakého důvodu...

Spunttrix
15. listopadu

Musím říct, ze když jsem zacla knihu číst, tak mi to bylo pro mě těžké , jelikož jsem film viděla mnohokrát a kniha se v hidne věcech lišila. Z toho důvodu dávám 4 hvězdičky. Co se tyče děje, neskutečný pribeh, který vezme za srdce každého ..

Damaj
10. listopadu

Zpočátku jsem se v ději dost ztrácela, ale pak mě kniha doslova "vcucla". Čekala jsem na konci opravdu všechno, ale tohle ne. Byl to šok.

Eleanor-ka
08. listopadu

Tohle je přímo "picoultovský" styl, kteří všichni tak milujeme. Neobvyklá vážná témata, soudní procesy, propracovaný děj, nenucené postavy a konec, který vám vyrazí dech. Není šance, že byste knihou propluly bez toho, aniž byste alespoň jedinkrát nezůstali plný emocí civět....

Luucie
07. listopadu

Nemohu si vzpomenout na knihu, která ve mě zanechala tolik emocí. Sedím tu a jen si říkám, cože?

Veru.Viti
05. listopadu

Knihu jsem si koupila, protože se mi velmi líbil film. A během čtení mě hodně překvapilo, že se od filmu v některých věcech hodně liší. Ale nevadilo mi to, alespoň jsem byla vždy překvapená. Kniha je čtivě napsaná. Střídají se vypravěči a to udržuje celou knihu v akční rovině. Ani chvíli jsem se nenudila a nechtěla přeskakovat. Moc hezky pojaté takto vážné téma. Po dočtení jsem dlouho přemýšlela jaký konec se mi "líbí" víc. Jestli ve filmu a nebo v knize. A oba mají svým způsobem dobrou myšlenku. Kniha se mi líbila a doporučuji.

Kiki22
30. října

Naprosto šílený příběh o naprosto šíleném osudu jedné rodiny. Téma knihy mě zaujalo natolik, že bych byla schopná číst dál, i kdyby to nebylo tak dobře napsané. Faktem ale je, že v podstatě od první stránky chcete vědět, co se stane dál, je to hrozně emotivní. Jako obvykle oceňuji pohled všech zúčastněných stran, každá z postav má svůj vlastní životní příběh silně ovlivněný Katinou nemocí. Je zde položeno mnoho filozofických a morálních otázek, které každý zodpovídá jinak a každou z postav vlastně chápete. Pro mě jedna z nejsilnějších knih, co jsem kdy četla. A konec mě absolutně rozsekal! Ale docela mě teda mrzelo, že to celé vlastně vyznělo tak, že tu Anna opravdu nakonec byla jen proto, aby Kate mohla žít...

Mr.Pajek
23. října

Opět super téma!! Zažívala jsem z každým hrdinou jeho osobní dilema a vůbec nedokážu říct, kde je pravda..nikde, protože to není černé ani bíle..Silný příběh!

Honey19
04. října

Zajímavý příběh, který nutí k přemýšlení. Nicméně konec knihy mi přišel nelogický a nepravděpodobný.

L.a.r.a.
01. října

Příběh zajímavý, ovšem konec trochu rychlý a svéhlavý. Měla jsem pocit, že se jen potvrdila teorie Any, že byla vždy pro svou matku na druhé koleji, rychle dopsaný konec tomu jen odpovídal.

Rozmarýna Rozm
30. září

Kniha snažící se brnkat čtenářům na city. Na mně to nezabralo. Myslím si a soudím podle sebe, protože jsem matka, že málokterý rodič by nechal zmrzačit jedno dítě kvůli druhému a už vůbec ne v situaci, kdy je transplantace ledviny sázkou do loterie. Na knize mi vadilo ve vyprávění jednotlivých osob to, že přímá řeč z aktuální situace skončila uprostřed, a začalo se psát o vzpomínkách dotyčné osoby a pak pokračovala opět přímá řeč z aktuální situace. Myslím, že autorka neumí používat správně flashbacky. Pak je tam totální nesmysl, epileptik s nezvládnutou nemocí nemá odebrán řidičský průkaz. Prostě za účelem napsání citové ždímačky, je třeba psát i nesmysly.

ivdol
26. září

Tak jsem si také poplakala. Pěkné. Člověk neví, co by dělal v situaci Anny rodičů. A pravda, konec trochu nečekaný, ale proč ne?

Elea
10. září

Vynikají kniha, která nutí k zamyšlení, hvězdičku jsem ubrala za konec, který se mi hodně nelíbil, připadalo mi, že autorka nevěděla, jak problém vyřešit a tak zvolila tento - podle mne - dost nešťastný způsob.

Eduarda
21. srpna

Jsem z toho vedle. Z příběhu, vlastních ambivalentních pocitů i z toho konce ostatně... Každopádně já zkusila víceméně osvědčenou kombinaci nejdřív kniha, potom film - a s nevelkým úspěchem. Film už prostě nezabral.

kaja77
06. srpna

Tak to bylo silné kafe. strašná situace pro nemocné dítě, šílená pro rodiče, náročné pro sourozence...

monika7105
06. srpna

Velmi pěkná kniha, čtivá, trochu smutný a překvapivý konec

monishek
02. srpna

Pro me uzasna knizka. Videla jsem film a ten je TOP! Asi snad jediny film u ktereho pokazde (ale fakt vzdycky) brecim. (A to jeste ani deti nemam) Nadherny a zaroven i hrozny pribeh. Doporucuji precist.

Malíček
18. července

První kniha od této autorky, kterou jsem přečetla, a rozhodně ne poslední.
Příběh Anny a celé její rodiny mě posadil na zadek. Je pravda, že film jsem viděla několikrát a zamilovala jsem si ho, i přesto že je opravdu smutný a vždy si u něj vybrečím oči. Trochu jsem se bála, jestli kniha může přinést něco nového a nečekaného a rozhodně může! Pokud se vám líbil film, kniha nebude výjimkou.
Jodi Picoultová píše stylem, který je velice čtivý. Je pravda, že lékařské prognózy a záznamy nebo hasičské či astronomické poučky byly o level výš, ale i tak si čtenář čtení této knížky užije a tyto dejme tomu trochu vědecké popisy ho v knize určitě nebudou rušit.
Jak jsem psala výš, dle mého je tento příběh smutný, zároveň jsem se u knihy ale usmívala a bavila.
Rozhodně doporučuji!

Tyna2324
25. června

Přečteno na jeden nádech. Krásný a silný příběh..

Supernova
18. května

Drsné, psychologické, do hloubky... Dokonalé rýsování postav a plastické popisy emocí. Máte možnost prožít příběh rodiny, kterou zasáhla zákeřná nemoc, z úhlů pohledu různých jejích členů - kromě samotné Kate, do jejíž hlavy se nepodíváte. Tedy kromě epilogu. Těžko říci, na čí být straně... Nechci řešit morální dilema knihy, ale Anna byla coby lidská bytost stvořena v podstatě na náhradní díly. Pro všechny postavy nesmírně těžké, bratrovi se nedostalo pozornosti téměř už vůbec, neboť jako náhradní díl nedokázal posloužit... Těžko popsat tak mnohorozměrnou knihu.... Musíte přečíst - ale odpočatí po dočtení nebudete. Hodně silný příběh.

Kekik
09. května

*... protože morálka je důležitější než etika a láska je důležitější než zákon.*
Jodi Picoult je expertka na psaní knih s kontroverzní tematikou. Je to i můj život není výjimkou. Opět nám autorka ve své knize předkládá dilema- obětovat zdraví jedné dcery pro záchranu druhé. Kde je hranice ??? Jak ovlivní celou rodinu, když jedno z vašich dětí umírá, se nám autorka snaží přiblížit. Povedlo se jí to. Postupně litujete všechny, kteří vypovídají svůj příběh. Je to i můj život je kniha, která se mi dostala pod kůži. Taky je to ale kniha, kterou jsem nikdy, opravdu NIKDY, nechtěla číst. Proč ??? Odpověď zní: filmové zpracování !!! Film Je to i můj život je pro mě TOP !!! Výborné herecké obsazení ( Abigail Breslin, Alec Baldwin, Jason Patric, Cameron Diaz, Joan Cusack, Sofia Vassilieva, Evan Ellingson a další), výborné herecké výkony a především ten KONEC !!! Ten konec byl hlavní důvod, proč jsem knihu nechtěla číst. Věděla jsem, že je v knize jiný, úplně jiný. A já jsem s koncem ve filmu smířenější. Myslím, že je rozhodně lepší, správnější, samozřejmě taky tragický, jelikož je tam smrt. Nedokáži se slovy vyjádřit. Oba konce jsou smutné, a nemělo by se to dít, přesto takový je život, bohužel.
Proto jsem knihu nechtěla číst, ale člověk míní, knihomol mění, a taky platí, že nikdy neříkej nikdy. A navíc po přečtení knih Velké maličkosti a Vypravěčka mě tato kniha nakonec přilákala k sobě.
Knihu a (především) film moc doporučuji !!!

Nočnípták
18. dubna

Je to moje první setkání s Jodi Picoult a pěkně se mnou zamávalo. Jak dokáže těžká nemoc dítěte poznamenat život celé rodiny. Autorka nechává vyprávět příběh střídavě všechny zúčastněné. Každý z nich má jiný názor jak řešit vlastně neřešitelnou situaci. Není to žádný sentimentální román, přesto jsem plakala. Teď si jenom přeji, aby nikdy nemusel něco takového prožít někdo z mých blízkých.
A konec? S takovým jsem tedy nepočítala. Film prý končí jinak.

ThrisaManx
04. dubna

Jedno se musí paní Jodi Picoultové nechat - dokáže mě pořádně rozplakat. Takhle brečím jen u jejích knih. Vážná témata, důležité hluboké otázky a smutné životní situace dokáže podat bez zbytečného vyvolávání emocí, z pohledu všech postav, takže nikdo nakonec není bez poskvrny a nikdo není čistě záporák. A to se mi líbí. Matoucí může být skákání z postavy na postavu, z minulosti do přítomnosti. Ale jinak perfektní kniha, u které jsem plakala, ale i se smála. Byla jsem napnutá, jak to skončí. Kniha se čte velice snadno a rychle a řeší v podstatě neřešitelnou otázku: Je morální vystavovat jednu dceru neustálým a mnohdy riskantním lékařským zákrokům (i proti její vůli), když je to jediný způsob, jak zachránit druhou dceru?

hrachover
01. dubna

Cítíte pocity všech postav. Soucítíte s matkou na smrt nemocného dítěte, bojujete s Annou za její právo, litujete Kate, protože je nemocná, zároveň odsuzujete matku, že vychovává Annu pouze jako dárce orgánů a taky trošku máte vztek na Annu, že je tak sobecká a nechá umřít svoji sestru. Rozčilujete se s Campbellem nad nestálými myšlenkovými pochody třináctileté holky, nevíte komu fandit u soudu, protože to není o vítězství. Protože morálka je důležitější než etika a láska je důležitější než zákon. (Poslední věta, je věta Jodi, ne moje)..
více na https://www.zezivotaholky.cz/single-post/2018/04/01/Je-to-i-m%C5%AFj-%C5%BEivot---Jodi-Picoultov%C3%A1

martousek
31. března

Neobvyklý příběh mě upoutal a rychle vtáhl do děje. Musím říct, že jsem se hodně zamýšlela, co je vlastně "správné". Kniha není nijak složitě napsaná, přečtou jí určitě i méně náročné čtenářky. Po dlouhé době zkusím i filmovou verzi, koukala jsem na ukázku, hodnocení a jdu do toho:-).

JiSeB
30. března

Velmi emotivni pribeh.

Grety
25. března

Kniha plná morálních dilemat, emocí a bolesti. Co všechno je rodič ochoten udělat pro záchranu svého dítěte?

VeronikaSas1
22. března

Kdyz jsem videla film,tak jsem si rikala,ze knihu cist nebudu,z duvodu velmi narocneho pribehu. knihu mi pujcila kamaradka a dlouho jsem ji odkladala. Kniha je skvele napsana,ovsem pro me,jako rodice dost narocna a bolestiva. I presto,knihu jsem precetla za 3 dny.

Sofós
15. března

Je v pořádku pořídit si geneticky ideální dítě jako dárce kostní dřeně pro těžce nemocnou starší dceru? Je to etické? A co práva "dárce"? Kde je hranice, za kterou už nelze jít? Spousta otázek a odpovědi se liší. Závisí totiž na úhlu pohledu. Jinak odpoví ten, koho se to bezprostředně týká a jinak ten, kdo je vnějším pozorovatelem. Strhující kniha, kerá vás nenechá chladnými. Doporučuji!

verulik196
06. března

Knížka mě svým neobvyklým tématem okamžitě zaujala a musím říct, že nezklamala. Příběh je napsán čtivě a díky střídání pohledů jsem mohla lépe pochopit chování jednotlivých členů rodiny a náročnost celé situace. Jen ten konec.. opravdu jsem to nečekala.