Je to i můj život

od:

Je to i můj život

Anna není nemocná, ale jako by byla. Ve třinácti letech má za sebou nespočet chirurgických zákroků, nemocničních pobytů, transfuzí a injekcí – jen proto, aby její starší sestra Kate mohla žít. U Kate totiž ve dvou letech propukla leukémie a její rodiče se rozhodli pro další dítě, aby pro nemocnou dceru získali dárce kostní dřeně. Anna byla počata ve zkumavce a lékaři vybrali embryo, které bylo pro Kate jako dárce geneticky vhodné. Jenže v rodině, kde se všichni soustředí na vážně nemocné dítě, si Anna připadá jenom jako dárce. Nemilovaná, nadbytečná, pouhý stroj, který udržuje sestru při životě. A tak se jednoho dne vzepře způsobem, který šokuje všechny okolo, ale i ji samotnou. Rozhodne se, že už nebude jenom výrobcem buněk, že má nárok být vnímána jako lidská bytost. A když to nepůjde jinak, domůže se práva na vlastní tělo a vlastní život i před soudem. V této fascinující povahové studii rámované strhujícím příběhem zkoumá Jodi Picoultová reakce a rozhodnutí lidí v těžké životní situaci, a klade mnoho otázek, na něž se těžko hledají odpovědi. Mají rodiče právo nutit zdravé dítě podstupovat bolestivé a někdy riskantní zákroky, aby zachránili to nemocné? Když využijete jedno dítě, protože představuje jedinou naději na záchranu toho druhého, jste dobrá matka... nebo velmi, velmi špatná? Kontroverzní téma podává autorka citlivě, bez přehnaného sentimentu či kazatelského poučování....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/61_/613/je-to-i-muj-zivot-c7l-613.png 4.6643
Originální název:

My sister’s keeper (2004)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Ikar (ČR)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (203)

Přidat komentář
kulzuz
dnes

Jak může vážná nemoc řídit životy a osudy celé rodiny. Při četbě této knihy se nezbývá jen modlit, aby to nepotkalo i vás.

Martooni
20. února

Kniha mne zklamala. Místy mne vůbec nebavila, docetla jsem ji jen proto, abych zjistila, jak to skončí.
A raději bych to ani nevěděla. Konec mne nepřekvapil, bohužel to se mnou neudělalo nic.

Nevím, pro mne nejslabší kniha od Judi, i přesto ze u mne její ostatní knihy stojí velmi vysoko.

MirijamFrankl
17. února

Složité a komplexní dílo, které jsem prožívala spolu s hrdiny. Jodi Picoultová vytváří reálné situace, při nichž tuhne krev v žilách a nebojí se nechat čtenáře napjatého. Konec knihy... vím, že ke knize sedí, ale ani nemůžu vypovědět, jak bych si přála, aby nebyl takový, jaký je.
Rozhodně doporučuji pro silnější čtenáře.

slaska77
16. února

Knížku jsem náhodně propadla v knihovně díky oblibě autorky Vypravěčky. Pro mě byla ještě o kousek lepší, nikde jsem se neztratila a asi nejvíc byl fakt, že nikdo není jen dobrý nebo zlý a nic není černobílé - jako v životě. Hezky zpracované etické téma!

kalinkacz
15. února

Skvělá a výborně vystavěná kniha! Zajímavé a reálné postavy, na kterých stojí jeden z nejsilnějších příběhů, jaký jsem kdy četla... Hltala jsem každou stranu a tekly mi slzy, když mi bylo jasné, jak příběh skončí... Jodi je absolutně nepřekonatelná autorka, která mě dostane vždy každou svou knihou... Jen je teda fakt nejde číst rychle po sobě...

kdu
11. února

Zajímavá otázka/problém dárcovství, nad kterým stojí za to se zastavit a přemýšlet.
Matka, která chce za každou cenu zachránit jedno dítě a občas "zapomene" myslet na to druhé. Otec, který raději hasí požáry jinde než doma. A dvě mladé dívky, jejichž názor nikdo nevyslyšel. Mezi tím ještě syn, který se zoufale hlásí o pozornost, protože není v centru dění. Jedno mají ale společné, všichni to myslí dobře.

Jirinamac
06. února

Je to má 4. knížka od autorky, ale tato mi i přes závažné a emotivní téma přišla slabší, i když je opět hodně o přemýšlení o hodnotách v životě . U Jodi se mi líbí popis z pohledů více osob.

Jolina
31. ledna

Silná kniha plná hlubokých myšlenek a pohledů několika stran. Nikdo to nemyslí špatně, nikdo nechce dělat rozhodnutí škodící lidem z rodiny, ale někdy prostě je třeba hledět na sebe. Ale co když to nejde? Co když ty opravdové pocity nejdou prostě vyjádřit a vždy jakékoli rozhodnutí bude to špatné? Čekala jsem, jak to dopadne, nemyslela jsem, že se to vyřeší lusknutím prstu - tedy opravdu mě závěr překvapil, čekala jsem, že nebude dořešen, že si otázky, na které v životě nemůže existovat snad ani odpověď, ponesu s sebou dál. Nestalo se. Tak proto o jednu hvězdu méně.

morava
28. ledna

I tato kniha mne utvrdila v tom, ze jsem po precteni Vypravecky , zaradila Jodi Picoult mezi sve oblibene autory pravem. I presto, ze se mi opet libil styl psani teto autorky, knihu jsem musela casto odkladat. Nebyla jsem ji schopna precist, jak se rika, na jeden zatah. A to z jednoho prosteho duvodu, a tim bylo tema knihy, ktere na mne pusobilo velice emotivne, coz je vlastne dukazem toho, ze je kniha skvele napsana. No a konec ?
Ten uz jsem vubec nezvladla.

d.a.s.a
23. ledna

Sedel mi styl, pohled ruznych osob, zajimave tema...ale protivna Sara, blby konec a zdlouhave protazeny pribeh srazil hodnoceni na 3*.

veronika9143
22. ledna

Neskutečná kniha, těžké téma, hodně otázek, ale jaká je správná odpověď? Co je ještě pomoc, co už je na hraně, jakou cenu má lidský život? Mnoho úhlů pohledu, z každého je správně něco jiného. Rozsekal mě konec, nemohla jsem to strávit, dlouho mi to leželo v hlavě. Nakonec jsem se podívala na film, moje překvapení, když to zakončili obráceně, nebralo konce. Moc doporučuji, první, určitě ne poslední kniha od této autorky.

TheSarcasm
22. ledna

Moje druhá kniha (po Vypravěčce) a opět hodně silný příběh. Je úžasné jak Jodi Picoult dokáže uchopit témata, která se určitě nezpracovávají lehce. Musím ocenit, že nesklouzává k nějakému filosofování nebo moralizování. Její knihy jsou napínavé, výborně se čtou, no a ty konce... Řekl bych, že neznám druhého autora, který by to takto dokázal.

medlovice
22. ledna

Ta kniha mě na straně 406 vypadla z ruky. A někdo jiný , nějaká jiná čtenářka natrhla stranu 407, protože takový konec prostě nikdo nečekal.
Pak je třeba nadechnout se , utřít slzy a příběh dokončit, dočíst. Potom jsem pochopila komu patří ta ruka na obálce , ta která žmoulá papírový kapesníček ./Ikar 2005/
Je moje.

harena
16. ledna

Jsem ráda, že my a ani nikdo z našich známých nemusel takovým peklem projít. Je to velice emotivní, smutné až depresivní čtení, silný příběh s překvapivým závěrem.

milena11
15. ledna

Silný příběh

boeink
12. ledna

Pět hvězdiček je málo! Krásně napsaná kniha, perfektně vykreslené postavy, silný příběh, spousta zajímavých myšlenek. Mám děti, takže bych nechtěla být před onou "Sophiinou volbou" (klepu na dřevo), nechtěla bych být v kůži ani jedné postavy. Na konci jsem byla překvapená, šokovaná a smutná. V každém případě doporučuju si tuto knihu přečíst a pro mě sice první kniha autorky, rozhodně ne poslední.

alnahu
05. ledna

Silný příběh ve kterém mě naprosto šokovalo rozhodnutí rodičů co podstoupili pro záchranu jednoho nemocného dítěte.Kniha je vyprávěna z pohledů celé rodiny z jejich pocitů a co kdo prožívá.Konec je velice dojemný a smutný.

tereza8418
04. ledna

Jodi Picoultova proste nezklame, precteno jednim dechem a po docteni jsem jen sedela a nemohla se vzpamatovat.

moho
05.12.2017

Dobře, že nemusím něco podobného řešit. Hrozná představa muset zvolit.

katerina9582
30.11.2017

Užasný a hodně smutný příběh.. plný počet si zaslouží, jako matku mně to zasáhlo .

Leenah
28.11.2017

Silný a skvěle napsaný příběh, který dokumentuje, jak se nemoc jednoho člena rodiny podepisuje na životech a pocitech všech ostatních. Knihu jsem přečetla rychle, potřebovala jsem vědět, jak to dopadne. Každou chvíli mi přišla bližší jiná postava, uvědomila jsem si díky tomu, že nejde na věci koukat z jednoho úhlu pohledu (viz jednání matky). Včleněný romantický příběh mezi Campbellem a Julií mi výjimečně ani nevadil (běžně to nevyhledávám).

Lenka8418
19.11.2017

Skvěle napsané, i pár slz ukáplo a konec jsem opravdu takový nečekala. nechtěla jsem úplně "happy end", ale tohle, to jsem fakt brečela. Silný příběh, který bych nechtěla nikdy zažít. Doporučuji

Roux
17.11.2017

Jak už to tak bývá, film se vůbec nedává srovnávat s knihou (ačkoliv výkon Cameron Diaz byl výborný). Bohužel nemám děti, tak si ani nedovedu představit, co bych v této situaci dělala. Co by se mi honilo hlavou a co všechno bych byla ochotna podstoupit, abych zachránila své dítě. Jodi Picoult Vás opět naproto vtáhne do děje tak, že knihu budete s nelibostí odkládat (pokud ji rovnou nepřečtene najednou). Na jedné straně máme těžce nemocnou Kate a na straně druhé Annu, která dospěla dřív než měla. Asi je každému jasné, jak to nakonec dopadne. Rozhodně knihu doporučuji. I těm, kteří viděli film, jelikož kniha je naprosto odlišná. Pár dní Vám snad nedá spát.

emve
08.11.2017

Tak jo..velmi emotivní kniha, s jiným koncem, než by nejspíš kdokoliv čekal. Velmi hluboký vhled do problematiky. Donutí vás přemýšlet nad příběhem, lidskou povahou, vlastním životem, spravedlností, morálkou, etikou... Přesně tohoto si na knihách vážím. Stěžejní motiv: nikdy nic není černobílé a vždy záleží na úhlu pohledu. Jen trošku navíc mi tam přišel vztah mezi Julií a Campbellem.

Anahk1
06.11.2017

Velmi silný příběh.. doporučuji!!!

JankaV80
01.11.2017

Každý, kdo přede mnou četl knihu nebo viděl film, mi pořád opakoval "počkej na konec, ten Tě překvapí" a měli pravdu. Ať už jsem konec očekávala jakýkoliv (Kate umře v nemocnici těsně před transplantací ledviny nebo Anna umře při/po operaci, kdy ji budou z těla vyndávat ledvinupro sestru), ten v knize mě velmi překvapil (a i slza ukápla).
Příběh je velmi smutný. Ono samo téma člověka nutí dost se zamýšlet nad jednotlivýma postavama - co kdo z nich prožívá, jak se s tím vyrovnává, jak je to ovlivňuje navzájem, atd. Byly okamžiky, kdy jsem knihu musela odložit a na chvíli přestat číst, abych si já sama v sobě srovnala myšlenky.
Byla to první kniha, kterou jsme od této autorky četla a rozhodně si přečtu i něco dalšího. Knihu doporučuji, už pro ten její, velmi překvapivý (i když hodně smutný) konec.

Kacule88
22.10.2017

Moje první knížka od této autorky a nelituju přečtení.
Jinak tato knížka pojednává podle mě o velice zajímavém tématu, které je k zamyšlení.
Viděla jsem i film, který mě velice zklamal hlavně proto, že skončil úplně jinak než kniha.

martinaandulka
19.10.2017

Příběh rodiny,které mají 3 děti a z toho je jedna dcera vážně nemocná,zachránit ji může sestřina ledvina. v knize jsou popsané pocity všech členů rodiny,soudce,opatrovnice a z toho vzniká příběh,který zamrazý nenechá vás jen tak spát.

pastelka53
10.10.2017

Když jsem knihu začínala číst, myslela jsem si, že vím do čeho jdu. Viděla jsem stejnojmenný film ... Opak byl pravdou a přesto, že jsem si myslela, že nebudu brečet ... jsem to zase udělala! (za kompletní překopání děje bych scénáristům a veškerému štábu dala palíci po hlavě ... takhle překopat příběh je hřích!)

Příběh několika postav, které se vám dostanou pod kůži a všechny si oblíbíte. Tak jsem to aspoň měla já.
Příběh rodiny, která si nechce připustit pravdu a doufá v lepší zítřky.

Osud si s nimi pohrával jak kočka s myší a nakonec vše skončilo úplně jinak, než jsem čekala. Byla jsem zklamaná, i přesto, že to bude znít příšerně, fandila jsem víc Anně.

myryjam
08.10.2017

Ukamenujte mě, ale já jsem knihu nedočetla. Líbil se mi autorčin styl, ale to je asi tak všechno. Čtu ráda, nemám ráda červenou knihovnu, nevyhýbám se kontroverzním tématům, ale u této knihy jsem najednou neviděla proč? Proč to mám vlastně číst, bylo mi jasné, že nakonec jedna umře, odhadovala jsem to na Annu. Ale v podstatě mě to nezajímalo. Proč mám ale číst o něčem, co k nemoci jako je leukemie dodává ještě horší level, proč mám číst o něčem, co je horší než peklo? Děkuji, nechci.