Je to i můj život

Je to i můj život

Anna není nemocná, ale jako by byla. Ve třinácti letech má za sebou nespočet chirurgických zákroků, nemocničních pobytů, transfuzí a injekcí – jen proto, aby její starší sestra Kate mohla žít. U Kate totiž ve dvou letech propukla leukémie a její rodiče se rozhodli pro další dítě, aby pro nemocnou dceru získali dárce kostní dřeně. Anna byla počata ve zkumavce a lékaři vybrali embryo, které bylo pro Kate jako dárce geneticky vhodné. Jenže v rodině, kde se všichni soustředí na vážně nemocné dítě, si Anna připadá jenom jako dárce. Nemilovaná, nadbytečná, pouhý stroj, který udržuje sestru při životě. A tak se jednoho dne vzepře způsobem, který šokuje všechny okolo, ale i ji samotnou. Rozhodne se, že už nebude jenom výrobcem buněk, že má nárok být vnímána jako lidská bytost. A když to nepůjde jinak, domůže se práva na vlastní tělo a vlastní život i před soudem. V této fascinující povahové studii rámované strhujícím příběhem zkoumá Jodi Picoultová reakce a rozhodnutí lidí v těžké životní situaci, a klade mnoho otázek, na něž se těžko hledají odpovědi. Mají rodiče právo nutit zdravé dítě podstupovat bolestivé a někdy riskantní zákroky, aby zachránili to nemocné? Když využijete jedno dítě, protože představuje jedinou naději na záchranu toho druhého, jste dobrá matka... nebo velmi, velmi špatná? Kontroverzní téma podává autorka citlivě, bez přehnaného sentimentu či kazatelského poučování....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/61_/613/je-to-i-muj-zivot-c7l-613.png 4.6729

My sister’s keeper (2004)

Vydáno:, Ikar (ČR)

kaja77

Tak to bylo silné kafe. strašná situace pro nemocné dítě, šílená pro rodiče, náročné pro sourozence...

monika7105

Velmi pěkná kniha, čtivá, trochu smutný a překvapivý konec

monishek

Pro me uzasna knizka. Videla jsem film a ten je TOP! Asi snad jediny film u ktereho pokazde (ale fakt vzdycky) brecim. (A to jeste ani deti nemam) Nadherny a zaroven i hrozny pribeh. Doporucuji precist.

Malíček

První kniha od této autorky, kterou jsem přečetla, a rozhodně ne poslední.
Příběh Anny a celé její rodiny mě posadil na zadek. Je pravda, že film jsem viděla několikrát a zamilovala jsem si ho, i přesto že je opravdu smutný a vždy si u něj vybrečím oči. Trochu jsem se bála, jestli kniha může přinést něco nového a nečekaného a rozhodně může! Pokud se vám líbil film, kniha nebude výjimkou.
Jodi Picoultová píše stylem, který je velice čtivý. Je pravda, že lékařské prognózy a záznamy nebo hasičské či astronomické poučky byly o level výš, ale i tak si čtenář čtení této knížky užije a tyto dejme tomu trochu vědecké popisy ho v knize určitě nebudou rušit.
Jak jsem psala výš, dle mého je tento příběh smutný, zároveň jsem se u knihy ale usmívala a bavila.
Rozhodně doporučuji!

Tyna2324

Přečteno na jeden nádech. Krásný a silný příběh..

Supernova

Drsné, psychologické, do hloubky... Dokonalé rýsování postav a plastické popisy emocí. Máte možnost prožít příběh rodiny, kterou zasáhla zákeřná nemoc, z úhlů pohledu různých jejích členů - kromě samotné Kate, do jejíž hlavy se nepodíváte. Tedy kromě epilogu. Těžko říci, na čí být straně... Nechci řešit morální dilema knihy, ale Anna byla coby lidská bytost stvořena v podstatě na náhradní díly. Pro všechny postavy nesmírně těžké, bratrovi se nedostalo pozornosti téměř už vůbec, neboť jako náhradní díl nedokázal posloužit... Těžko popsat tak mnohorozměrnou knihu.... Musíte přečíst - ale odpočatí po dočtení nebudete. Hodně silný příběh.

Kekik

*... protože morálka je důležitější než etika a láska je důležitější než zákon.*
Jodi Picoult je expertka na psaní knih s kontroverzní tematikou. Je to i můj život není výjimkou. Opět nám autorka ve své knize předkládá dilema- obětovat zdraví jedné dcery pro záchranu druhé. Kde je hranice ??? Jak ovlivní celou rodinu, když jedno z vašich dětí umírá, se nám autorka snaží přiblížit. Povedlo se jí to. Postupně litujete všechny, kteří vypovídají svůj příběh. Je to i můj život je kniha, která se mi dostala pod kůži. Taky je to ale kniha, kterou jsem nikdy, opravdu NIKDY, nechtěla číst. Proč ??? Odpověď zní: filmové zpracování !!! Film Je to i můj život je pro mě TOP !!! Výborné herecké obsazení ( Abigail Breslin, Alec Baldwin, Jason Patric, Cameron Diaz, Joan Cusack, Sofia Vassilieva, Evan Ellingson a další), výborné herecké výkony a především ten KONEC !!! Ten konec byl hlavní důvod, proč jsem knihu nechtěla číst. Věděla jsem, že je v knize jiný, úplně jiný. A já jsem s koncem ve filmu smířenější. Myslím, že je rozhodně lepší, správnější, samozřejmě taky tragický, jelikož je tam smrt. Nedokáži se slovy vyjádřit. Oba konce jsou smutné, a nemělo by se to dít, přesto takový je život, bohužel.
Proto jsem knihu nechtěla číst, ale člověk míní, knihomol mění, a taky platí, že nikdy neříkej nikdy. A navíc po přečtení knih Velké maličkosti a Vypravěčka mě tato kniha nakonec přilákala k sobě.
Knihu a (především) film moc doporučuji !!!

Nočnípták

Je to moje první setkání s Jodi Picoult a pěkně se mnou zamávalo. Jak dokáže těžká nemoc dítěte poznamenat život celé rodiny. Autorka nechává vyprávět příběh střídavě všechny zúčastněné. Každý z nich má jiný názor jak řešit vlastně neřešitelnou situaci. Není to žádný sentimentální román, přesto jsem plakala. Teď si jenom přeji, aby nikdy nemusel něco takového prožít někdo z mých blízkých.
A konec? S takovým jsem tedy nepočítala. Film prý končí jinak.

ThrisaManx

Jedno se musí paní Jodi Picoultové nechat - dokáže mě pořádně rozplakat. Takhle brečím jen u jejích knih. Vážná témata, důležité hluboké otázky a smutné životní situace dokáže podat bez zbytečného vyvolávání emocí, z pohledu všech postav, takže nikdo nakonec není bez poskvrny a nikdo není čistě záporák. A to se mi líbí. Matoucí může být skákání z postavy na postavu, z minulosti do přítomnosti. Ale jinak perfektní kniha, u které jsem plakala, ale i se smála. Byla jsem napnutá, jak to skončí. Kniha se čte velice snadno a rychle a řeší v podstatě neřešitelnou otázku: Je morální vystavovat jednu dceru neustálým a mnohdy riskantním lékařským zákrokům (i proti její vůli), když je to jediný způsob, jak zachránit druhou dceru?

hrachover

Cítíte pocity všech postav. Soucítíte s matkou na smrt nemocného dítěte, bojujete s Annou za její právo, litujete Kate, protože je nemocná, zároveň odsuzujete matku, že vychovává Annu pouze jako dárce orgánů a taky trošku máte vztek na Annu, že je tak sobecká a nechá umřít svoji sestru. Rozčilujete se s Campbellem nad nestálými myšlenkovými pochody třináctileté holky, nevíte komu fandit u soudu, protože to není o vítězství. Protože morálka je důležitější než etika a láska je důležitější než zákon. (Poslední věta, je věta Jodi, ne moje)..
více na https://www.zezivotaholky.cz/single-post/2018/04/01/Je-to-i-m%C5%AFj-%C5%BEivot---Jodi-Picoultov%C3%A1

martousek

Neobvyklý příběh mě upoutal a rychle vtáhl do děje. Musím říct, že jsem se hodně zamýšlela, co je vlastně "správné". Kniha není nijak složitě napsaná, přečtou jí určitě i méně náročné čtenářky. Po dlouhé době zkusím i filmovou verzi, koukala jsem na ukázku, hodnocení a jdu do toho:-).

JiSeB

Velmi emotivni pribeh.

Grety

Kniha plná morálních dilemat, emocí a bolesti. Co všechno je rodič ochoten udělat pro záchranu svého dítěte?

VeronikaSas1

Kdyz jsem videla film,tak jsem si rikala,ze knihu cist nebudu,z duvodu velmi narocneho pribehu. knihu mi pujcila kamaradka a dlouho jsem ji odkladala. Kniha je skvele napsana,ovsem pro me,jako rodice dost narocna a bolestiva. I presto,knihu jsem precetla za 3 dny.

Sofós

Je v pořádku pořídit si geneticky ideální dítě jako dárce kostní dřeně pro těžce nemocnou starší dceru? Je to etické? A co práva "dárce"? Kde je hranice, za kterou už nelze jít? Spousta otázek a odpovědi se liší. Závisí totiž na úhlu pohledu. Jinak odpoví ten, koho se to bezprostředně týká a jinak ten, kdo je vnějším pozorovatelem. Strhující kniha, kerá vás nenechá chladnými. Doporučuji!

verulik196

Knížka mě svým neobvyklým tématem okamžitě zaujala a musím říct, že nezklamala. Příběh je napsán čtivě a díky střídání pohledů jsem mohla lépe pochopit chování jednotlivých členů rodiny a náročnost celé situace. Jen ten konec.. opravdu jsem to nečekala.

tereza94

Kniha mě úplně pohltila. Konec mě překvapil a nečíst konec ve škole, asi bych si i poplakala. Doporučuji všem

AltaMari

Autorka se vrhla opět do velmi obtížného a bolestného tématu a podařila se jí skvělá, čtivá kniha. Ačkoli je to román, tedy fikce, příběh rodiny Fitzgeraldových je celkem uvěřitelný a jako máma jsem si opakovaně pokládala otázku, jak bych se chovala v situaci Sáry. Dějová linka okolo Campbella a Julie - za mě úlitba čtenářkám, které se neobejdou bez romantiky, ale co už, jsme jenom lidé :o). Oceňuji vyprávění z pohledu všech postav, každá vnímá situaci po svém a má co říct. Konec knihy je .... zajímavý.

kulzuz

Jak může vážná nemoc řídit životy a osudy celé rodiny. Při četbě této knihy se nezbývá jen modlit, aby to nepotkalo i vás.

Martooni

Kniha mne zklamala. Místy mne vůbec nebavila, docetla jsem ji jen proto, abych zjistila, jak to skončí.
A raději bych to ani nevěděla. Konec mne nepřekvapil, bohužel to se mnou neudělalo nic.

Nevím, pro mne nejslabší kniha od Judi, i přesto ze u mne její ostatní knihy stojí velmi vysoko.

MirijamFrankl

Složité a komplexní dílo, které jsem prožívala spolu s hrdiny. Jodi Picoultová vytváří reálné situace, při nichž tuhne krev v žilách a nebojí se nechat čtenáře napjatého. Konec knihy... vím, že ke knize sedí, ale ani nemůžu vypovědět, jak bych si přála, aby nebyl takový, jaký je.
Rozhodně doporučuji pro silnější čtenáře.

slaska77

Knížku jsem náhodně propadla v knihovně díky oblibě autorky Vypravěčky. Pro mě byla ještě o kousek lepší, nikde jsem se neztratila a asi nejvíc byl fakt, že nikdo není jen dobrý nebo zlý a nic není černobílé - jako v životě. Hezky zpracované etické téma!

kalinkacz

Skvělá a výborně vystavěná kniha! Zajímavé a reálné postavy, na kterých stojí jeden z nejsilnějších příběhů, jaký jsem kdy četla... Hltala jsem každou stranu a tekly mi slzy, když mi bylo jasné, jak příběh skončí... Jodi je absolutně nepřekonatelná autorka, která mě dostane vždy každou svou knihou... Jen je teda fakt nejde číst rychle po sobě...

kdu

Zajímavá otázka/problém dárcovství, nad kterým stojí za to se zastavit a přemýšlet.
Matka, která chce za každou cenu zachránit jedno dítě a občas "zapomene" myslet na to druhé. Otec, který raději hasí požáry jinde než doma. A dvě mladé dívky, jejichž názor nikdo nevyslyšel. Mezi tím ještě syn, který se zoufale hlásí o pozornost, protože není v centru dění. Jedno mají ale společné, všichni to myslí dobře.

Jirinamac

Je to má 4. knížka od autorky, ale tato mi i přes závažné a emotivní téma přišla slabší, i když je opět hodně o přemýšlení o hodnotách v životě . Víc se mi ,,líbil,, úplně jiný konec u filmu, než u knížky. U Jodi se mi líbí popis z pohledů více osob.

Jolina

Silná kniha plná hlubokých myšlenek a pohledů několika stran. Nikdo to nemyslí špatně, nikdo nechce dělat rozhodnutí škodící lidem z rodiny, ale někdy prostě je třeba hledět na sebe. Ale co když to nejde? Co když ty opravdové pocity nejdou prostě vyjádřit a vždy jakékoli rozhodnutí bude to špatné? Čekala jsem, jak to dopadne, nemyslela jsem, že se to vyřeší lusknutím prstu - tedy opravdu mě závěr překvapil, čekala jsem, že nebude dořešen, že si otázky, na které v životě nemůže existovat snad ani odpověď, ponesu s sebou dál. Nestalo se. Tak proto o jednu hvězdu méně.

morava

I tato kniha mne utvrdila v tom, ze jsem po precteni Vypravecky , zaradila Jodi Picoult mezi sve oblibene autory pravem. I presto, ze se mi opet libil styl psani teto autorky, knihu jsem musela casto odkladat. Nebyla jsem ji schopna precist, jak se rika, na jeden zatah. A to z jednoho prosteho duvodu, a tim bylo tema knihy, ktere na mne pusobilo velice emotivne, coz je vlastne dukazem toho, ze je kniha skvele napsana. No a konec ?
Ten uz jsem vubec nezvladla.

d.a.s.a

Sedel mi styl, pohled ruznych osob, zajimave tema...ale protivna Sara, blby konec a zdlouhave protazeny pribeh srazil hodnoceni na 3*.

veronika9143

Neskutečná kniha, těžké téma, hodně otázek, ale jaká je správná odpověď? Co je ještě pomoc, co už je na hraně, jakou cenu má lidský život? Mnoho úhlů pohledu, z každého je správně něco jiného. Rozsekal mě konec, nemohla jsem to strávit, dlouho mi to leželo v hlavě. Nakonec jsem se podívala na film, moje překvapení, když to zakončili obráceně, nebralo konce. Moc doporučuji, první, určitě ne poslední kniha od této autorky.

TheSarcasm

Moje druhá kniha (po Vypravěčce) a opět hodně silný příběh. Je úžasné jak Jodi Picoult dokáže uchopit témata, která se určitě nezpracovávají lehce. Musím ocenit, že nesklouzává k nějakému filosofování nebo moralizování. Její knihy jsou napínavé, výborně se čtou, no a ty konce... Řekl bych, že neznám druhého autora, který by to takto dokázal.