Čas odejít

kniha od:

Čas odejít https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248587/bmid_cas-odejit-2rA-248587.jpg 4.3 1186

Jenna se nikdy nevzdala naděje, že jednou najde svoji mámu Alici. Ta totiž zmizela, když její kolegyni v rezervaci udupal slon. Anebo to bylo celé jinak? Alice studovala chování slonů v Africe, když však poznala Jennina otce, vrátila se s ním do Ameriky, kde společně vedli sloní rezervaci. A jednoho dne, když zemřela za záhadných okolností jejich kolegyně, Alice zmizela. Jenna byla tehdy ještě maličká, přesto celé ty roky touží matku najít. Nevěří totiž, že by ji jenom tak opustila. Jde za vědmou, najme si soukromého detektiva, zkouší cokoliv, jen aby celé záhadě přišla na kloub. Někdy se však i zdánlivě jasné odpovědi mohou docela zamotat a svět nemusí být takový, jaký se zdá.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Ikar (ČR)
Originální název:

Leaving Time , 2014


více info...

Komentáře (355)

Komentáře 355 Recenze 12

Marcik7
Marcik7
17.11.2023 5 z 5

Tak to bylo velké překvápko nakonec...ale nechci nic prozrazovat. Hodně zajímavostí o citovém životě slonů, o jejich nelehkém boji o existenci. Doporučuji.

Nika151
Nika151
09.10.2023 5 z 5

Co ve mne po přečtení knihy Čas odejít nejvíce rezonuje? Vztah matky a dítěte je všemocný, láska prekonavajici bariéry, narušené manželství nevede k ničemu dobrému a ze Jodi umí..


Katka2382
Katka2382
23.09.2023 3 z 5

Kniha se mi nečetla moc lehce,příšla mi taková rozvláčná.
Jako plus beru zajímavosti o slonech,hlavně vztah matky s mládětem.A dost překvapující konec.

Michelleee
Michelleee
20.06.2023 4 z 5

Skvěl napsaná kniha, velmi zajímavý námět. Zjistit tolik informací o slonech se mi moc líbilo. Příběh je psán z pohledu 4 vypravěčů. Od začátku mě kniha zaujala, ale z té skutečnosti jsem pořád taková na vážkách. Název knihy pochopíte opravdu až na konci.

Datr1
Datr1
06.06.2023 4 z 5

Knížky od JP mám moc ráda, tahle tedy nezklamala. Napřed jsem se nemohla srovnat s tím, že 13-tiletá Jenny mluví nějak moc dospěle, ale pak to bylo opravdu překvapivé, jak bylo již popsáno. Sloni super

Peťulka3
Peťulka3
03.06.2023 5 z 5

Tak tohle. Tohle byla bomba. Musím říct,že mě to vůbec nenapadlo,jakože fakt vůbec. Takže tleskám za skvěle odvedenou práci.

Jessica007
Jessica007
20.04.2023 5 z 5

Výborná kniha. Žádnou podobnou jsem nečetla. Jsem z ní nadšená. Informace o slonech byly velmi zajímavé - a ten příběh - to bylo něco. Prostě skvělá kniha. Posledních hodně stran jsem se od knihy nemohla odtrhnout - a ke konci a konec - to bylo tedy překvapení. Kniha má krásnou obálku a mám ji doma v knihovně. Vše skvělé a doporučuji.

Monika-cte
Monika-cte
17.03.2023 2 z 5

Informace o slonech zajímavé, příběh bohužel nic moc.

PeťulaV.
PeťulaV.
17.02.2023 5 z 5

Byla to má první zkušenost s touto autorkou a alespoň pro mě to byla opravdu změna. Nic podobného jsem zatím nečetla. Na jednu stranu vypráví příběh, pro někoho možná neuvěřitelný, pro někoho k zamyšlení, ale na stranu druhou je to studnice informací o životě slonů, které by jste i na National Geographic hledali jen těžko. Nečetlo se mi to úplně lehce, místy jsem se ztrácela, ale i když se mi hlavou honily všechny možné závěry, tohle by mě vůbec nenapadlo. Konec mě strašně překvapil a teda i rozesmutněl. Nevím v co věřím, ale v něco věřím určitě a sama bych si moc přála, aby něco z toho byla pravda.. Třináctiletá Jenna hledá svou matku, kterou před 10 lety za nejasných okolností ztratila. Rozhodne se oslovit vědmu a poté i policistu, který se dříve částečně tímto případem zabýval. Každý z nich má svou minulost, každý své velké trápení, své tajemství a i když to ani jeden z nich netuší, pojí je k sobě daleko víc, než by čekali. Pro mě to byla silná kniha s nečekaným zvratem a smutným osudem, donutila mě se zamyslet. Celou dobu jsem se přikláněla spíš ke 4*, ale za ten konec dávám zaslouženě 5*. Už jen obálkou mě teď zaujala Jodiina nová kniha - Kniha dvou cest a po dočtení téhle se na ni těším o to víc. Tak snad mě ani ta nezklame.

eM.017
eM.017
24.01.2023 5 z 5

Já se z té Jodi zblázním. Zase jsem uvěřila tomu, ze napíše knihu, která mě bude bavit tak jako ledabyle a nakonec mě zklame :)) Omyl, opět jsem nadšená. A to už po páté!! Kniha mě uchvátila světem slonů.. a moc rada bych navštívila nějakou rezervaci.. Krásně vylíčené popisy krajiny, slonů, jejich chování, a pozorování.. pořád jsem toho plná. Strašně ráda bych chtěla číst dál a dál.. a závidím všem, kteří mají knihu zatím před sebou.. Díky Jodi. ( ps. Posledních 200 stran jsem dala v jeden den a nemohla jsem přestat ).

slaska77
slaska77
08.01.2023 5 z 5

Po tématu darování orgánů, rasismu nebo holocaustu je tu něco zcela jiného, co prozradit a nespoilovat, je to prostě krásné. Citlivý vztah matek a dcer, ať už ve sloním nebo v tom lidském světě, tak poutavě popsáno, že se při čtení až tají dech, přečtěte si, je to nádhera. A trochu duchařská zápletka, ta vůbec nevadila, procítěné vyprávění, které rozhodně nenudí.

Holly.W
Holly.W
19.12.2022 5 z 5

Jodi Picoultová je pro mě už PANÍ spisovatelka. Kniha je vyprávěna z pohledu čtyř vypravěčů – Jenny, která hledá svou matku, která zmizela před deseti lety. Virgila – soukromého očka, který se nemůže vypořádat s vlastní minulostí. Serenity – vědmou, která komunikuje s mrtvými, ale svůj dar ztratila. A Alice – matkou Jenny. Postupně se před čtenářem odkrývají dva příběhy – jeden, kdy se Jenna snaží vypátrat svoji zmizelou matku a druhý – kdy Alice líčí svůj život ve sloní rezervaci. Poznatky o slonech byly pro mě nesmírně zajímavé a obohacující. Nadpřirozeno strhující – já tohle můžu a věřím tomu. Asi 100 stran před koncem jsem měla dojem, že je případ vyřešen, ale to byl omyl. Musela jsem číst dál a dál, nemohla jsem knihu ani na okamžik odložit. Konec mě naprosto rozsekal, bulela jsem jako želva. Tohle byla neuvěřitelná, nezapomenutelná kniha. Jedna z nejlepších, jaké jsem letos četla! Čas odejít…. Proč se kniha jmenuje Čas odejít, říkala jsem si? Pochopila jsem až na konci.

asam
asam
14.12.2022 3 z 5

Jsem na rozpacích. Čtení o schopnostech slonů mě zaujalo, věštění už vůbec ne a
pátrání po zmizelé nemělo konce. Kniha mě zklamala.

Mayami
Mayami
08.12.2022 3 z 5

Vyzeralo to na fakt dobrý námet, ale nevedela som sa začítať, myslela som si, že to bude autorkiným štýlom, ale skôr asi prekladom, ten teda nie je najšťastnejší, navyše keď ho jeden človek preložil, ďalší redigoval a ďalší korigoval...no žiadna sláva:⁠-⁠(.
Striedanie rozprávania postáv bolo fajn, ale skutočne zaujímavých bolo pre mňa len posledných sto strán. Už som ku koncu vytušila čo je vo veci, keďže som si v minulosti pozrela film, kde bol záver taký istý. Nebudem spomínať film, lebo by všetko prezradil. Možno do budúcna dám autorke ešte šancu, toto bol však pre mňa taký priemer, nebyť toho konca, nebolo na knihe nič, z čoho by mi mohla padnúť sánka.

JankaV80
JankaV80
27.11.2022 5 z 5

Autorka, která mě zatím nezklamala. Co kniha, to originální téma a musím se přiznat, že co kniha, to i slzy ukápnou. Tady to bylo na konci knížky, který mě velmi překvapil.
Každá postava z knihy (Alice, Jenna, Serenity, Virgil, Gideon, Thomas, ...) měla něco do sebe a nemůžu říct, že by mi někdo přišel protivný. Zasazení příběhu mezi slony bylo naprosto úžasné. Člověk se o nich dozvěděl hromadu věcí, hlavně situace, kdy je velmi podobný člověku. Kdy u slonů, stejně jako u lidí, existuje velmi tenká hranice mezi negativním okamžikem a traumatem. A propojení s vědmou a jejími schopnostmi a se soukromým detektivem bylo velmi nápadité. Knihu doporučuji, je moc pěkná.

Mandlevest
Mandlevest
17.11.2022 5 z 5

V té přehršli novinek, které se na nás hrnou každý týden se mi často vyplatí odolat :-) a přečíst si nějaký můj osobní rest. Tak to bylo třeba i u této knihy od Jodi. Četla jsem před časem Vlka samotáře, a tak jsem trochu tušila, co čekat. Ale nakonec jsem dostala ještě víc a to zcela nečekaným a strhujícím závěrem knihy. A vůbec, po trochu pomalejším začátku se, v druhé části, příběh rozvine zejména v deníkově pojatém příběhu Alice, v pěkné drama. A potom postava Jenny (ach!), které v hledání matky pomáhá bývalá slavná veštkyně Serenity a soukromý detektiv Virgil. No, užila jsem si tento tajemný příběh o lásce, zejména té mateřské, vrchovatě. A paralela s životem slonů, podaná tak, jak to autorka umí, příběhu dodala další rozměr. Skvělé čtení.

ZuzanaZ83
ZuzanaZ83
30.09.2022 4 z 5

Tak takovouhle zápletku jsem od autorky nečekala. Příběh, děj i vyprávění o slonech, všechno plynulo jakoby samo, kniha se četla výborně. Posledních padesát stran mě strašně zmátlo, ale pak zas vrátilo zpátky. Nečekané, ale velmi dobré.

zandu
zandu
07.08.2022

Jdu proti proudu. Nebavilo, odložila jsem...

Arev122
Arev122
24.07.2022 5 z 5

Napínavý příběh plný emocí, lásky ke slonům a s trochou tajemna při rozuzlení 10 let staré vraždy.

Martina23
Martina23
30.05.2022

Tak tohle bylo úžasné. Překvapivý konec to završil. Jdu číst další autorčinu knihu.

rajen
rajen
24.05.2022 5 z 5

Úžasná kniha. Od této autorky "žeru" všechny knihy. Jak začnu číst, nelze přestat. Skvělá spisovatelka, skvělá témata, i když těžká.

zuzu8480
zuzu8480
21.05.2022 5 z 5

Jedna z knih,u kterých člověk do poslední chvíle netuší konec! Čteno v rámci čtenářské výzvy.

Evaho73
Evaho73
05.05.2022 3 z 5

V knihe autorka konfrontuje sloniu materskú lásku s tou ľudskou a u mňa jednoznačne vyhrávajú slonice :-).
Objavila som tu sloní svet, o ktorom som doteraz ani netušila. Autorka nepodáva iba suché fakty, ale našla som tu zaujímavé informácie, ako sú slony medzi sebou a prírodou vzájomne prepojené a kopec ďalších zaujímavostí.
Naopak opísané medziľudské vzťahy ma v knihe až tak neohúrili. Ani jedna postava si nezískala moje sympatie. Nedokázala som napríklad pochopiť postavu Alice, ktorá mi vyznela dosť kontroverzne. Záver bol neočakávaný a úplne zmenil moje pôvodne ponímanie o tejto knihe... osobne som není až tak uchvátená, ako väčšina čitateľov.

KikinaK
KikinaK
05.05.2022 5 z 5

Silný příběh. Líbí se mi členění knihy do kapitol podle osob, kteří příběh vyprávějí. Hezky a poutavě napsáno.

brixie
brixie
22.04.2022 5 z 5

Naprosto famózní, čte se jedním dechem. Autorčina nejlepší kniha.

kalinka99
kalinka99
11.04.2022 5 z 5

Příběh mě opět od této autorky dostal. Každodenní péče o úžasné stvoření jako jsou právě sloni a moc sympatické postavy v knize . Konec jsem vůbec nečekala.

Martina157
Martina157
13.02.2022 5 z 5

Knížka mě bavila stejně jako ostatní knihy od této spisovatelky, překvapivý konec

hawaiprincess
hawaiprincess
15.01.2022 5 z 5

Jodi Picoult je neuveritelna. Az na samem konci jsem pochopila. Vynikajici spisovatelka.

keiko33
keiko33
30.12.2021 5 z 5

Autorka je majsterka slova. Keď sa "zažerie" do nejakej témy, kniha vás nepustí, kým nieste na konci. Krásne opísala život a hlavne smútok slonov. Opisy boli tak precítené, že máte chuť zbaliť sa a navštíviť safari. Všetky postavy boli do detailov premyslené. Príbeh vám dá oveľa viac, než očakávate. Ako už tu bolo spomínané, ten koniec nebol taký, aký očakávate. Čakáte, že Jenna nájde svoj šťastný koniec. Ona ho síce nájde, ale nie taký ako očakávate. Ale to je autorkou štýl, nakoniec obrátiť všetko hore nohami. Krásny príbeh.

Knihomolka506
Knihomolka506
14.12.2021 5 z 5

Jenna se už od dětství vyzná ve slonech, je něco jako encyklopedická příručka. To vše ji naučila matka , která jednoho dne za nejasných okolností zmizela. Její tehdy malá dcera se jí od té doby snaží najít. Povede se jí to teď v dospělosti? Může mít souvislost s matčiným zmizením smrt její kamarádky a kolegyně z přírodní rezervace, kde obě pracovaly?