Čas odejít

Jenna se nikdy nevzdala naděje, že jednou najde svoji mámu Alici. Ta totiž zmizela, když její kolegyni v rezervaci udupal slon. Anebo to bylo celé jinak? Alice studovala chování slonů v Africe, když však poznala Jennina otce, vrátila se s ním do Ameriky, kde společně vedli sloní rezervaci. A jednoho dne, když zemřela za záhadných okolností jejich kolegyně, Alice zmizela. Jenna byla tehdy ještě maličká, přesto celé ty roky touží matku najít. Nevěří totiž, že by ji jenom tak opustila. Jde za vědmou, najme si soukromého detektiva, zkouší cokoliv, jen aby celé záhadě přišla na kloub. Někdy se však i zdánlivě jasné odpovědi mohou docela zamotat a svět nemusí být takový, jaký se zdá....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/248587/cas-odejit-2rA-248587.jpg 4.4549

Leaving Time (2014)

Vydáno:, Ikar (ČR)

akdar72
předevčírem

Tato kniha je víc než světový román, víc než bestseller...

lenkavildomcova

Moc pěkné. Konec překvapivý.

Eleanor-ka

Opravdu se mi nestává, že bych nad knihou uronila slzu, ale tahle kniha mě zkrátka dostala. Opravdu smutný a tragický příběh, který vás chytne za srdce. Koncové vyvrcholení mi připomínalo Šestý smysl a opravdu můžu říct, že jsem takový závěr nečekala! Jodi je pro mě vážně paní spisovatelka, která ví co dělá a text psaný jejíma rukama se pokaždé mění na neskutečně výbornou věc. Tato spisovatelka mě již po několikáté přesvědčila o tom, že dokáže psát pro více cílových skupin, ať už pohádkové příběhy na odreagování, vážné téma s historickým kontextem, ale i něco tak naprosto neskutečného, jako je Čas odejít. Výborná kniha. Vyvolala ve mě silné pocity a rozhodně se ke knize budu vracet. Doporučuji přečíst naprosto všem.

Lost Soul

Pět hvězd hlavně za informace o emocionálním životě slonů. Jsou to úžasní tvorové, byla jsem často dojata.

Stefi123

Velice zajímavá kniha.Příběhy a život slonů ,ale ten konec -tak to jsem opravdu nečekala

Danago

Alice studovala chování slonů v Africe, potom se vrátila do Ameriky se svým manželem kde společně vedli sloní rezervaci. A jednoho dne, se našla její kolegyně mrtvá udupaná slony , a Alice byla v bezvědomí odvezena do nemocnice, z ní ale zmizela. Její dcera byla ještě maličká tříletá, přesto celé ty roky touží matku najít. Nevěří totiž, že by ji jenom tak opustila. Jde za vědmou, najme si soukromého detektiva, zkouší cokoliv, jen aby celé záhadě přišla na kloub. Někdy ale , svět nemusí být takový, jaký se zdá.
Nádherná knížka. To co umí tato autorka je opravdu bravurní. Mám přečtenou celou její tvorbu a v každé její knížce je silné téma a hodně dobře propracované, autorka si každou problematiku musí velice dobře nastudovat. V této knížce to byl výzkum chování slonů. Já miluji slony ale o životě , emocích a chování slonů jsem nic netušila. Celá knížka je velice dojemná a vyvolala ve mě spoustu emocí.
Nejpůsobivější je závěr knížky, který nelze vůbec očekávat , ale je naprosto dokonalý! Úžasná knížka!

jittik

Neskutečné, dech beroucí čtení..
Nechci prozrazovat nic z děje, tak snad jen -
Nic není takové, jak se může zdát
Konec mě úplně dostal

Doubravka1975

Velice zajímavé a poutavé vyprávění o životě slonů, na které se teď už budu dívat trochu jinak. Ale hlavně příběh dívky Jenny, která hledá svoji matku.... A ten konec! Ten mě teda dostal, jsem čekala cokoli, ale tohle teda ne a pořád tomu nemůžu uvěřit.... Moje první kniha od autorky a určitě ne poslední!

IvusP

Jodi se řadí mezi mé nejoblíbenější autory a Čas odejít je jenom dalším "důkazem" proč. Opět krásná, napínavá knížka, kterou přečtete jedním dechem a mohu vám zaručit, že 100% změní váš pohled na slony. A tuto skvělou knihu završí naprosto nečekaný závěr. Určitě doporučuji!

marara

Po Vypravěčce jsem si chtěla od Jodi Picoult přečíst ještě něco dalšího. V knihovně měli ale jen Čas odejít, tak jsem po něm sáhla, i když téma sloní rezervace a hrdinky zkoumající slony mě nijak nepřitahovalo. Vždy jsem měla slony spojené s návštěvou ZOO a tam jsem jejich zkoumání omezovala jen na to, že jsou velcí, mají kly a velké uši. Autorka ale o jejich životě, mentalitě a emocích vypráví tak poutavě, že na ně ode dneška budu koukat úplně jinýma očima. Konec všechny mé teorie o tom, jak to asi bylo, rozbil na malé kousky.

Denulinka

Dnes jsem knížku dočetla a musím říct, že takový konec jsem nečekala ani náhodou. Druhou polovinu knížky jsem dočetla jedním dechem, opravdu hodně napínavé čtení. Navíc obohacené o spoustu zajímavých poznatků o slonech, úžasných majestatních zvířatech, se kterými budu mít doufám brzy tu čest se zblízka setkat na Srí Lance :-) Je to moje první knížka od Jodi Picoult a určitě ne poslední. Těším se na další čtení od této autorky. Knížku vřele doporučuji, i slzička na konci ukápla.

Sarrah

Musím říct, že jsem čekala asi všechno, ale takový konec teda ne, ještě teď tomu pořád nějak nevěřím. Posledních 50 stran doslova zhltnutých a i slza ukápla. Po přečtení jsem si připadala stejně jako, když jsem odcházela z kina po shlédnutí filmu "Šestý smysl". Nádherné čtení. Od Jodi to byla má první kniha a určitě ne poslední. Každopádně knihu bych doporučila všem milovníkům slonů jako jsem já.

Jirinamac

Krásně a čtivě napsaná. Poutavý popis života slonů v podání autorky je úžasný. Takové rozluštění detektivního příběhu asi nikdo nečekal, ale zrovna moc mi nesedí.

ElenaM

Jodi Picoult, autorka, od které jsem si chtěla strašně dlouho něco přečíst a tohle je moje první kniha od ní. Fuu, jak tu knihu hodnotit, co napsat... dá se shrnout asi takto - prvních 200 stran jsem se vyloženě trápila...nemohla jsem se začíst a možná to budete mít stejně a já vám radím - vydržte!! Dalších 200 stran jsem zhltla v podstatě za jeden den a posledních 50 stran? Koukala jsem s otevřenou pusou a nevěřila jsem! Rozhodně nebudu nic prozrazovat, protože bych vám zkazila ten čtenářský zážitek. Tak do toho!!!

Melaanie

Když jsem rozčítala tuto knihu, říkala jsem si, že je to nic moc, pořád se tam mluvilo o slonech, ale co jsem četla dál a dál, tak mě kniha pohltila svým příběhem. Vůbec mi nevadilo, že se tam prolínalo vyprávění více postav, po čase si na to zvyknete. Jakmile se začtete do příběhu, musíte číst dál a dál, abyste věděli, jak to dopadne a ten konec? Jako pro mě neuvěřitelný, rozuzlení, které jsem nečekala ani v nejmenším, protože to bylo opravdu dobře naspané, že by Vás to ani nenapadlo, že by to mohlo být úplně jinak, než co celou dobu čtete.

Ivis01

Nevěřila bych,že mně tak nadchne vyprávění o slonech,ale kniha mě opravdu bavila,konec byl pro mně překvapivý,Jodi opět nezklamala !!

Chytuš
21.12.2017

Já prostě nechápu, jak to ta Jodi dělá? Myslím, že ta by čtivě napsala i učebnici fyziky! Jakékoli téma si vybere, vždycky se mi dostane pod kůži... U tohohle příběhu se mi obrazy rozbíhaly v hlavě, cítila jsem nesnesitelné africké vedro, slyšela troubit slony, skoro se potila, jako bych všechnu tu těžkou starost o sloní rezervaci měla na krku já... Ale rozhodně nejen to, protože je rovin k procítění a přemýšlení je tu mnohem, mnohem víc. Prostě nádhera. Pár maličkých připomínek by se sice dalo najít, ale nevím, proč bych to dělala, když jsem si román tak náramně užila...
Jediná rada pro ty, kteří se teprve chystají číst - okamžitě přestaňte číst veškeré komentáře k téhle knížce, protože některé by Vás mohly ochudit o ten pravý wow efekt. Je lepší o ději radši nic moc předem nevědět a tudíž od příběhu nic neočekávat :-)

Princezna22
18.12.2017

Hodně silný příběh,plný emocí a konec mě Teda strašně dostal nechápu ještě teď. Kniha a příběh je poměrně slabší než jiné knihy co jsem četla, ale jinak je to zase perfekt. :) sloni v knize prostě úžasné.

Viviana-Mori
02.12.2017

Na Jodi docela nezvyklé. Její styl psaní poznám už jen dle toho, že je vyprávění rozděleno do pohledů několika postav a má určité charakteristiky, jako zde např. zaměření na určité téma, zde na slony, o kterých se toho mnoho dozvíme (v jiných knihách zase vlci, koncentrační tábory, autismus, leukémie...). Nezvyklé je to v tom, že je příběh hodně fantaskní a pointa... řekla bych to, ale leccos bych prozradila pro budoucí čtenáře :). Ale vůbec mi to nevadilo, naopak mě to i napadlo, že by to tak mohlo být. Kniha je dobře promyšlená a na konci skoro ukápla slzička. Co se zdálo uprostřed knihy podivné a přehnané, do toho konce nakonec krásně zapadlo. Mě tedy kniha nezklamala, i když jsem ze začátku čekala úplně něco jiného.

AdélaV.
30.11.2017

Spolu s Vypravěčkou hodnotím tuto knížku jako top autorčiny práce. Hltala jsem vyprávění o slonech! Nádherné, krásné, něžné, ... Skoro jsem viděla slony chodit za okrajem knížky. :-) A co se týče děje samotného - zajímavý příběh plný překvapivých informací. A konec? Dobře, není to úplně realistický, typický konec, ale o to je to lepší ne? Kdo chce pořád číst ty samé konce, které ho nepřekvapí? Mě tento teda překvapil dokonale :-)

JarunkaP
27.11.2017

Kniha mě zklamala, čekala jsem více, již v anotacích jsem se bála číst o slonech, co to "bude" a nakonec vyprávění o slonech bylo asi nejzajímavější. Konec byl tak zamotaný a neuvěřitelný, že jsem o tom ještě dva dny přemýšlela, zda jsem to všechno správně pochopila.

adriane9
19.11.2017

První kniha od této spisovatelky, která mě nezaujala na plných 100%. Bylo těžké číst ten až fantasy příběh, mám ráda Jodyin styl právě proto, že se upírá k tvrdé a syrové realitě. Tohle pro mě bylo slabší dílem, ale tolik krásných slov o slonech a navíc tak čtivě, napíše málokdo.

kikies
10.11.2017

Nádherná kniha, silný příběh plný emocí, lásky - a nejen té mateřské - a slonů. Skvěle prokreslené postavy, skvělý spád a perfektní vyvrcholení. Jodi Picoult umí dát do psaní srdce, nebojí se velkých témat a výsledek předčí Vaše očekávání. Informace o slonech, jejich výzkumu, chování a o sloních rezervacích jsou příjemným bonusem. Jedním slovem: DOPORUČUJI!

Tynusee13
09.11.2017

Druhá kniha od Jodi a nadchla mě ještě více, než první. Neskutečně dojemné, úžasně napsané, člověk se od knihy skoro nemůže odtrhnout. Už teď se pro mě tato autorka stává jednou z nejoblíbenějších.

Světluška4
09.11.2017

První kniha od Jodi Picoult. Tato kniha mě nejprve zaujala svým tématem. Bylo zajímavé se dozvědět více o životě slonů a celý příběh o tom jak Jenna hledá svou matku byl velmi čtivý, ale konec příběhu mě dostal natolik, že tuto knihu si budu velmi dlouho pamatovat.

lesslnk
08.11.2017

Text príbehu Čas odísť od Jodi Picoult ma potešene prekvapil od prvých strán svojou čtivou plynulosťou, za čo vďačí aj vydarenému prekladu a pozorne odvedenej práci editora. Picoult ma oslovila psychologickou hĺbavosťou a zároveň sviežou bohatosťou svojho umného literárneho pera. S jazykom pracuje citlivo, umne, čtivo a na psychologickej úrovni, ktorou si získala moje sympatie a k jej literárnemu umeniu obdiv. Po formálnej stránke ma slovensky preklad oslovil celkom častými originálnymi literárnymi štylizáciami so zameraním na „metaforovanie“ (formy a obsahu) samotného jazyka v slovách a emocionality v hlase - ako nositeľov vnútorného rozpoloženia jednotlivých postáv („jeho otázka mi prenikla ohybom krku a rozospievala mi pokožku“, „vypúšťa z úst zlátané vetičky a skomolené slabiky, pomenúva svet, a ten sa mu vidí rovnako nový ako vám“, „slová vyslovené nahlas sa nadúvali ako krikľavé balóny. Zabrali v miestnosti všetok priestor“, „“Somarina,“ zopakovala som slovo a zlomilo sa na vlnolame vzlyku“). Aj preto by som si rád niekedy prečítal Jodi v angličtine. Krimi/námet príbehu pripútava čitateľa ku knihe jemným napätím a čitateľským „chtíčom“ pokračovať do fázy definitívneho ukotvenia viečok v spánku (ak zvyknete čítať večer v posteli). No a, aj keď obrat perspektívy príbehu prelínajúcich sa svetov naberie zmenu o 180 stupňov jemne kostrbato, jeho originálnosť je uchvacujúca a hodná rešpektujúceho uznania.
V porovnaní s 11 preloženými titulmi našich najbližších susedov, vyznieva náš jeden jediný smutno-smiešne, - a to je škoda. Témy ostatných kníh Jodi Picoult sú minimálne tak zaujímavé, ako témy: duchovných dimenzií, emocionálneho prežívania zvierat, smrti, či hodnôt a podmienok životaschopnosti medziľudských vzťahov, ktoré otvára práve v knihe Čas odísť. Jej literárne nadanie a potenciálne kvalitný slovenský preklad sú totiž zárukou pôsobivých čitateľských zážitkov aj pre čitateľov, ktorí uprednostňujú čítanie v slovenčine.

Ivana_1987
04.11.2017

úžasná... není potřeba dalšího komentáře. Autorka má úžasné knihy

parvitas
17.10.2017

Chápem, prečo to bol bestseller. A som rada, že som si nečítala anotácie ani recenzie, takto som mohla byť aspoň trošku prekvapená. Pikošky o slonoch ma bavili asi viac ako samotný príbeh. Ten záver je podobný ako pri filmoch, no, radšej ich nejdem menovať, nech neprezradím, ale hodilo sa to tam. :)
Dávam 3,5 hviedičky. Tiež som to prečítala na dovolenke, tak sa mi to tam celkom hodilo ako oddychovka.

Klarinet
11.10.2017

Emoce. A to tak velké, že jsem po dlouhé době plakala...silný příběh, nečekaný konec, krásná slova. A ještě se dozvíte tolik zajímavého o slonech, že se na ně pojedete podívat aspoň do ZOO :).

Mindy
08.10.2017

Tentokrát mě kniha trochu zklamala,jsou v ní zajímavosti ze života slonů, ale ten konec mi přišel trochu přehnaný