Než jsem tě poznala

kniha od:

Než jsem tě poznala https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155109/bmid_nez-jsem-te-poznala-Gq9-155109.jpeg 4.6 8153
Koupit Koupit eknihu Bazar

Louisa Clarková je obyčejná dívka žijící mimořádně obyčejným životem. Má ráda svou práci v bistru, svého dlouholetého přítele a svět, který končí s hranicemi malého rodného městečka. Svůj život by za nic nevyměnila. Když však bistro zavřou, Louise měnit musí. Svět Willa Traynora naopak žádné hranice nemá. Je to svět adrenalinu, velkých obchodů i peněz, svět možností bez omezení. Will svůj život miluje. Když ho však nehoda upoutá na kolečkové křeslo, ví, že už ho nebude moci žít jako doposud. Jen těžko si lze představit více nesourodou dvojici než náladového a depresivního Willa a jeho novou optimistickou a upovídanou ošetřovatelku Louise… Romantický příběh o dvou lidech, kteří nemají nic společného, dokud jim láska k nohám nepoloží celý svět. S ním však i otázku, jak vysokou cenu je člověk ochoten zaplatit za štěstí toho, koho miluje.... celý text

Série:

Než jsem tě poznala / Predtým ako som ťa poznala 1.


Žánr:
Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Ikar (ČR)
Originální název:

Me Before You , 2012


více info...

Komentáře (2059)

Komentáře 2059 Recenze 41

Lucif
Lucif
14.09.2023 4 z 5

Hodně smutné, ale zároveň hezky napsané. Začala jsem číst a pak si říkám: "Co to sakra čtu?" Mrknu na zadní stranu - "Aha". Tak to zkusím.. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Samozřejmě jsem občas s hlavní hrdinkou nesouhlasila, něco jí v duchu vytkla (no, někdy nejen v duchu) atd. Nicméně si ani zdaleka nedokážu představit být v takové situaci. Opět se člověk musí zamyslet, co vše už má, ani to často nevnímá.. I když máme těžké období, smůla se lepí na paty.. to, co zažíval hlavní hrdina si málokdo dokáže vůbec představit. Vlastně všechny hlavní postavy to měli neskutečně těžké.

LexiS
LexiS
04.09.2023 5 z 5

Tak trochu se zpožděním konečně nastalo moje první setkání s autorkou. A jsem neskutečně ráda, že k němu konečně došlo. Po téhle knize jsem totiž pokukovala dobrých pár let.
Film zbožňuji a vždy u něj bulím jako malá želva a tady to nebylo jiné! Naneštěstí jsem nebyla sama, takže jsem knihu dočítala s neskutečně staženým hrdlem a sem tam nějakou slzou, které se přes všechny snahy podařilo zdrhnout.
Oproti filmu jsem si užila i pohledy jiných postav a vůbec komplexnost, která je ve filmu pouze naznačená. Například Trinu jsem chtěla ze začátku uškrtit, rodičů Lou mi bylo líto, Patricka bych nakopala na maraton, ze kterého by se už nevrátil a Willovy rodiče bych poslala si nejdřív vyřešit vlastní problémy. Ve filmu tyto postavy prostě jsou a moc nás netrápí, protože svět se točí jen kolem hlavní dvojice.
Lou a Will, ach ach... Možná jsem dosud nečetla tak přirozený průběh vztahu mezi dvěma osobami. A ačkoli jsem věděla, jak to celé dopadne... I tak část mé doufala, že přece jen to bude jiné.
Ale já ten konec stejně miluju. Jsem moc spokojená, co se týče autorčina psaní - popisu je tam dost, ale zbytečně nenudí, často vám nejen promluvy vykouzlí úsměv na tváři a čte se to velmi snadno.
Nevadily by mi kratší kapitoly, ale to už je můj osobní problém.
Prostě a jednoduše 5 z 5 a velké doporučení k tomu.


Sarka1987
Sarka1987
08.08.2023 4 z 5

Jedna z nejlepších knih co jsem četla, zajímavá myšlenky, zajímavý příběh. Kdo by mohl nemilovat Lou. Krásně zfilmováno, Emilia Clarke je pro roli ta pravá.

Akinimod25
Akinimod25
29.07.2023 5 z 5

Krásný a dojemný příběh, hlavní hrdinka i její rodina moc sympatičtí. Již jsem četla asi potřetí. I film se mi moc líbil...

hroneczek
hroneczek
22.07.2023 5 z 5

Kniha mě naprosto pohltila. Krásně se četla, neměla žádná hluchá místa. Hrozně mě bavil pan Bernard - otec Louisy. Doufám, že v dalších dílech dostane více prostoru.
A i když jsem čekala, jak to dopadne, stále jsem doufala, že to nakonec bude jinak.

Kuxka
Kuxka
08.07.2023 5 z 5

To bylo nádherný. Kniha mě úplně pohltila. Až do posledních stránek jsem si nebyla úplně jistá, jak dopadne. Ať jsem přemýšlela sebevíc, nemohla jsem dojít ke správnému řešení situace, podle kterého by se příběh dále odvíjel. Mísil se ve mně vztek, lítost, pochopení, radost a tak bych mohla pokračovat... Mnohokrát jsem se smála, hloupě se tlemila nad roztomilostí a zamilovaností příběhu, ale ke konci už jsem hlavně brečela. Hlavní hrdiny si asi nejde nezamilovat a jejich vztah zrovna tak. Nemůžu dělat nic než doporučit tuto krásnou knížku.

Šárka88
Šárka88
07.06.2023 5 z 5

Audiokniha- Eva Josefíková
Dám pět hvězd, ale s velkým ALE
Tento román ač ze začátku krásný a pro mě plný naděje, se ke konci proměnil ve velký smutek. Jsem z toho trochu rozhozená, míchá se ve mně nepochopení i porozumění, jak píše Veruci v předchozím komentáři.
Eva J. predčítala skvěle, i když místy se reakce někdy nehodila a myslím, že i ji ukápla opravdu slza, tak jako mně. Časem si přečtu další knížky od Jojo a s velkou chutí a mrknu na film.

Veruci
Veruci
26.05.2023 4 z 5

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy 2022, došlo na ní až teď. A jsem ráda, že jsem se k ní dostala, i když mám teď v hlavě děsný zmatek. Perou se ve mě pocity porozumění i nepochopení. Je to všechno strašně složité. A je vůbec správné, že taková možnost existuje?
Musím o tom přemýšlet, ale nedokážu si odpovědět. Nezbývá, než si přát, aby se člověk nikdy nedostal do situace, ve které se nachází hrdinové knížky.

Miska9884
Miska9884
25.05.2023 5 z 5

Tady je 5* málo. To byla jízda. Jsem brečela od začátku do konce. Knihu jsem dostala na Vánoce,no veselo mi teda nebylo. Úplná pecka. Dobře napsané,nutí vás k zamyšlení,vyvolá emoce. Co víc si od knihy přát? Možná šťastný konec,ale život nemá vždy šťastné konce.

Farg
Farg
15.05.2023 5 z 5

Knihu jsem dostala a ani pořádně nevěděla o čem je. Takže soudě jen dle obálky to vypadalo na oddychovou romantickou knížku. No nečekala jsem tohle. Děj mě úplně pohltil a emočně vyždímal. Pobrečela jsem si hezky.

miskaseverliska
miskaseverliska
14.05.2023 5 z 5

Musím uznat, že jsem neměla zas tak velká očekávání, ale po dočtení knihy mi došlo, že jsem takhle dobrou knihu dlouho nečetla strašně moc dojemný příběh. 5/5

twiggynka
twiggynka
27.03.2023 4 z 5

Tohle bylo moje první setkání s autorkou. Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy a doufala v oddechové čtení. Některé situace mezi sestrami mi připadaly jako hádky teenagerů a byly chvíle kdy jsem se do knihy musela opravdu nutit, ale konečný celkový dojem je úplně jiný. Tušila jsem jak to dopadne, zázraky se nedějí, ale nečekala jsem, že mě to tak zasáhne a z oddechové knihy se stane příběh, který mě rozpláče. Stojí za přečtení a také by jsme měli myslet na to, že nic není samozřejmostí.

izinkaVENDULKA
izinkaVENDULKA
14.03.2023 5 z 5

Krásná knížka. Volila jsem oddechové čtení, které jsem potřebovala do čtenářské výzvy. S Jojo jsem měla pouze jednu zkušenost, tak nastal čas na další. Moc pěkný příběh, i když jsem stále doufala v nějaký zázrak a konec dopadne jinak. Když ne, že by Will začal chodit, tak že si aspoň rozmysli tak radikální konec. No smutné, ale pěkně čtení.

maryska09
maryska09
11.03.2023 4 z 5

Dobrá romantická knížka s neobvyklým příběhem. Konec se dal předvídat, ale na celkovém dojmu to nic nemění.

SelenaDemi428
SelenaDemi428
10.03.2023 5 z 5

Knížka byla úžasně napsaná, nemohla jsem se od ní odtrhnout od začátku do konce. Všechny postavy byly skvěle napsané, Louisa mě doopravdy vzala za srdce. Moc na knihy s převážně romantickými příběhy nejsem, ale tahle byla moc krásná a věřím, že se k ní v budoucnu vrátím.

Dasime
Dasime
08.03.2023 5 z 5

Tato kniha se mi velmi líbila, zajímavý úhel pohledu, člověka, který měl hodně aktivní život a kvůli nehodě je postižený tak, že nemůže kontrolovat své tělo a je odkázaný na kompletní pomoc ostatních. Člověk si pak uvědomí, jak se máme dobře. Někdy oddechovka, ale jak šel příběh dál, tak to bylo čím dál tím smutnější a autorka to psala tak, abychom i my cítili kousek naděje, že si to třeba Will rozmyslí, ani láska však nestačila.

Snapeova
Snapeova
16.02.2023 5 z 5

Nemohu knize nic vytknout. Dostala jsem zhruba takové čtení, jaké jsem očekávala. Napsané to bylo skvěle. Asi od půlky jsem tušila jak to skončí. Pro knihu to byl dobrý konec, protože celý příběh díky tomu vyzníval hodně uvěřitelně. Postavy mě bavily a celkově jsem si čtení knihy příjemně užila. Autorka dobře zvládla zpracovat tohle nelehké téma.

jasminecka
jasminecka
04.02.2023 5 z 5

Filmovy trailer me nalakal, abych sahla po knize. Kdo videl nedotknutelne, zapletka ho nejspis neprekvapi, a bylo pro me tezke nesrovnavat. Presto se mi kniha moc libila - bavilo me "co na srdci, to na jazyku" a vnitrni poznamky Lou (i kdyz jich ubylo, vtipne to zustalo az do posl. stranky). Ocenila jsem vykresleni Willova vnitrniho sveta a ANO, ani ja se neubranila slzam v zaveru knizky. Jsem rada, ze jsem mohla nahlidnout, byt fiktivne, do prozivani cloveka upoutaneho na invalidni vozik a porozumet jeho pohledu na eutanazii.

vevebook
vevebook
31.01.2023 5 z 5

Upřímně řečeno… u knížky nikdy tolik nebrečela. Těmhle emocionálním výplachům se dost vyhýbám a kdybych dopředu věděla, co se stane ani si jí nepřečtu. Každopádně jsem se do ní ve sladký nevědomosti zažrala a přečetla ji během jednoho dne. Je to vlastně vážně pěkný čtení. Chvilkama nudný, ale má to hlavu a patu. Dokázala jsem se vcítit do Lou, která nechtěla pochopit Willovo rozhodnutí…ale dokázala jsem se vcítit i do Willa a to bylo asi to co mě nejvíc dostalo-a kvůli čemu mám mokrej polštář, kapesník po celý posteli a řasenku všude, jen ne na řasách… To, jak strašně ho trápilo, že se k ní nemůže chovat tak jak by si přál a ona jistě zasloužila, mě mučil. Vědomí, že se nemohl zvednout, udělat jí snídani, obejmout ji a milovat se s ní, mě sžíral stejně jako jeho, protože, bože, tolik jsem jim to přála… Velice realisticky vykreslené charaktery, prostředí, do teď jsem nevěděla, že existuje něco jako asistovaná sebevražda a celkově mi to rozšířilo obzory ohledně vozíčkářích. Docela mě mrzelo, že tam nebylo pár kapitol z pohledu Willa asi bych se ráda podívala i do jeho hlavy. Rovnou se chystám na druhý díl a upřímně jsem dost skeptická…asi se jen tak nepřenesu přes Willovu smrt…

Evkaha
Evkaha
20.01.2023 4 z 5

Po knize jsem sáhla abych měla splněný bod ve čtenářské výzvě a celkově první seznámení s autorkou. Pěkný příběh, vůbec si neumím představit být v obou situacích hlavních hrdinů a konec mě dovedl k zamyšlení co je a co není dobře. S posledními stránkami jsem musela mimo aby si manžel neklepal na čelo proč zas u knihy brečím - prostě knihou skoro nepolíben. Určitě se s autorkou nevidíme naposledy

pohoda58
pohoda58
18.01.2023 5 z 5

Nádherný a dojemný příběh dvou mladých lidí s odlišným přístupem k životu. Konec mne velmi zasáhl i slza ukápla. Viděla jsem i film, který je také skvěle zpracovaný. Doporučuji knihu i film.

pige
pige
15.01.2023 4 z 5

Celou dobu jsem ke knížce přistupovala velice skepticky - prvoplánový příběh, jasná zápletka i její vyústění.
Myslela jsem si, že mě knížka nemůže ničím překvapit, ale nakonec jsem poslední kapitolu četla se slzami v očích.
Sympaticky protivná a odměřená hlavní postava si mě prostě a jednoduše získala. Ne proto, že bych ji litovala, ale díky tomu, že mi rozšířila obzory a pochopila jsem mnohé netušené.

avynka
avynka
02.01.2023 5 z 5

Krásné čtení ! Dojemný, lidský příběh, který snad nikoho nemůže nechat chladným. Tato kniha se mi zaryla hluboko do srdce a každému ji doporučuji. Benefitem k jejímu obsahu je skvělé namluvení audioknihy Evou Josefíkovou. Její podmanivý hlas mi ještě dlouho zněl v uších.

Přečti_si
Přečti_si
30.12.2022 3 z 5

Krásná knížka, jen mi hodně pokazilo vjem z knihy to, že jsem dřív viděla film. Zajímalo by mě, jak bych ji vnímala, kdybych přes sebou při čtení neviděla Emilii Clark jako Louisu a neporovnánala děj s filmem.

chodícírohožka
chodícírohožka
29.12.2022 5 z 5

Krásný příběh, romantický, veselý a smutný.

sáně_v_létě
sáně_v_létě
23.12.2022 4 z 5

Poutavý příběh s dojemným koncem.

Liana
Liana
18.12.2022 odpad!

Po čase som musela zmeniť tento komentár ku knihe. Podľa mňa je kniha preceňovaná a navyše mi príde plytká a povrchná. V živote sa ľuďom stávajú rôzne nešťastia a trápenia, nie vždy je to prechádzka ružovou záhradou, ale samovražda rozhodne riešením nie je. A darmo to niekto zaobalí do super romantického príbehu na oblbnutie masy, samovražda ostane stále samovraždou a napomáhanie pri nej napomáhaním.

alishek
alishek
10.12.2022 4 z 5

Kniha, která má těžší téma, ale překvapilo mě s jakou lehkostí se to četlo, ač konec nepřekvapil, i tak mě to dojalo.

Lenuška69
Lenuška69
06.12.2022 3 z 5

Příběh o lásce v té nejméně pravděpodobné podobě. Film jsem neviděla, takže nemohu posoudit rozdíly. Ale dříve mě tyto příběhy dojímaly víc. Nyní už moc ne, bude to tím, že buď stárnu nebo proto, že mám doma moře lásky naživo.

Leník95
Leník95
04.12.2022 5 z 5

Film znám velmi dobře, a tak jsem si řekla, že si přečtu i knižní vydání. Trochu jsem se bála, že mě kniha zklame a nebudu mít z toho takové mrazení jako z filmu. Ale nebylo to tak. Krásný příběh, který se místy lišil oproti filmu. Louisa mi přirostla k srdci a bylo mi ji opravdu líto. Na druhou stranu, kdo nezažije v blízkém okruhu situaci Willa, asi to nepochopí. Závěr jsem musela číst s pauzami, abych se nerozbrečela. Tak uvidíme, jestli dočtu i další knihy ze série.

Haňulilinka
Haňulilinka
23.11.2022 3 z 5

Kniha se mi líbila, ale nezaujala mě natolik, že bych ji nemohla odložit. Myslím si, že to bude hlavně tím, že jsem před pár lety viděla film, proto pro mě děj nebyl nijak překvapivý.

Petronelka123
Petronelka123
13.11.2022 5 z 5

Jsou knihy, které se dotknou každé buňky ve vašem těle, celého vás prostoupí, úplně vás rozhodí a pak vás na konci celého příběhu znovu poskládají, ale už tak trochu jinak, něco z nich ve vás zůstane... něco z toho příběhu na papíře se vás nezapomenutelně dotkne a stane se to vaší součástí. A takováhle pro mne byla i tato kniha. Smála jsem se u ní nahlas, když jsem před sebou viděla Lou a její sarkastické poznámky a ulítlé ohozy a pak jsem bulela jak želva nad silou lásky, kterou Lou k Willovi cítila...Nádherně napsaná kniha.

SofieH
SofieH
02.11.2022 5 z 5

Nádherná, dojemná knížka. Mnohem lepší, než film. Jedna z mých nejoblíbenějších, určitě doporučuji, ale buďte připravení brečet.

Gaboskaaa
Gaboskaaa
30.10.2022

Před několika lety jsem viděla film. Knížku jsem začala číst hlavně kvůli výzvě a předčila mé očekávání a v mých očích i filmové zpravování.

Ermeston009
Ermeston009
22.10.2022 5 z 5

Čtivé, citlivé, sentimentální a krásné. I když už jsem věděla jak příběh skončí kousek mě pořád doufalo v nějaký obrat.
Rozhodně doporučuju.

martinka.exner
martinka.exner
21.10.2022 5 z 5

Nádherný, citlivě napsaný příběh.

KodalSa
KodalSa
04.10.2022 5 z 5

Všichni milují Jojo Moyes a nevím jak je to možné, ale mě až doteď úplně míjela. Tuhle knížku jsem vlastně zaznamenala až když byla zfilmovaná. Takže mám opravdu co dohánět! Naprosto mě dostala. Je vůbec možné chtít pomoct člověku, který o to nestojí? Je možné se zamilovat, když to stejně nemá cenu? A co má vlastně v životě cenu?
"Všechno chce čas, Wille. A to je něco, na co si vaše generace hrozně těžko zvyká. Všichni jste vyrostli s představou, že všechno okamžitě půjde tak, jak chcete..."
Jsem rozhozená a dojatá.

Veronika_mad
Veronika_mad
04.10.2022 5 z 5

Doják...

Amifa
Amifa
03.10.2022 5 z 5

Krásné, a jak píše Terezzzz níže, také jsem poslední stránky probrečela.

LaCoccinelle
LaCoccinelle
28.09.2022 5 z 5

Film i knížka jsou super! Nejdříve u filmu, teď i u knížky jsem si pobrečela. A už se chystám na pokračování.