borupet borupet komentáře u knih

Je hlína k snědku? Je hlína k snědku? Jakuba Katalpa (p)

Nezavrhuji, ale těžko hodnotit. Nevím, co tím autorka chtěla vyjádřit. Šokovat? Některé pasáže byly zajímavé, ale jako celek.... Pro mě neuchopitelné.

09.04.2022 2 z 5

Samotný příběh a hlavní dějová linka zajímavá. Ale zpracování velice zvláštní, jakoby odbyté, jednoduché věty, slova, úvahy, strohé popisy. Nepropracované, nerozvedené, jakoby autorka chtěla knihu rychle mít napsanou. Prostě žádný literární zážitek. Zklamání.

07.04.2022 3 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Autorku jsem objevila díky Zuzanině dechu, ale tím byla laťka nastavena hodně vysoko. Bohužel knihy Doupě ani Němci této pomyslné laťky nedosáhly. Zpočátku se příběh odvíjel zajímavě, ale postupně jsem zabředávala do úseků, které jsem nemohla "uchopit" a v domění, že jsem něco někde dříve přehlédla, jsem se neustále vracela. Pak jsem pochopila, že taková je celá kniha, spousta postav a jejich krátkých vstupů, u kterých jsem nepochopila, jakým způsobem ovlivnily hlavní dějovou linku. Nabyla jsem dojmu, že jsem vůbec nepronikla do autorčina myšlení v tomto příběhu a hodně mi z něj pro tentokrát zůstalo skryto. Škoda, jinak se mi líbí styl psaní, krátké kapitoly a strohé popisy.

02.04.2022 3 z 5

Hluboká poklona panu Larssonovi a obrovská lítost, že předčasně odešel. Třetí díl byl pro mě trochu obtížnější v orientaci mezi jednotlivými aktéry, kterých bylo opravdu hodně. Závěrečný soud s Lisbeth byl však famózní. Tak geniálně vymyšlená zápletka, s takovým množstvím postav, z nichž každá měla své místo a účel, vystřelilo trilogii Milénium jednoznačně mezi to nejlepší, co jsem kdy četla.

21.03.2022 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Fenomenální. Jako u prvního dílu, čtivé, napínavé, dokonale promyšlená zápletka. Hodně postav, přesto všechny dílky skládačky přesně zapadly do sebe. Velmi povedené pokračování.

21.02.2022 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Tak tohle mě hodně bavilo. Přenést se přes pro mě nezáživný začátek, protože ekonomika není moje hobby a nerozumím jí, a jízda může začít. Dokonale promyšlené, detailně propracované, brilantně napsané. Mikael s Lisbeth jsou sympaťáci a jsem moc zvědavá, jak se jejich vztah bude vyvíjet dál.

06.02.2022 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Moje první knížka od autora (a určitě ne poslední). Objevena v rámci čtenářské výzvy. Rozhodně to není oddychovka, nutí člověka hodně přemýšlet. Úžasná psychologická sonda do života mladých lidí žijících na konci šedesátých let v Tokiu, všudypřítomný smutek, deprese a smrt, nevázaný sex. Velmi citlivé detailní vykreslení prožívaných emocí.

"Mysli si, že je život krabice sušenek. V krabici se sušenkama je spousta druhů sušenek a ty máš některý z nich rád a některý ne. A když sníš nejdřív ty, co ti chutnaj, zbydou ti nakonec jen ty nedobrý. Myslím, že se těm nedobrejm nedá vyhnout, takže když skousneš nejdřív je, zůstanou ti pak už jen ty lepší. A život je něco jako taková veliká krabice sušenek."

21.01.2022 5 z 5

Dopis Dopis Kathryn Hughes

Smutný příběh s dobrým koncem. Prolínání dvou dějových linek, originálně promyšlená zápletka, v níž dopis hraje hlavní roli. Život dvou žen, jedna naivní, zmanipulovaná násilnickým manželem - tyranem, druhá doplatila na manýry tehdejší doby - dcera, která udělala rodině "ostudu", musí být "odejita".... "V tragédii jedné ženy se skrývá naděje druhé..."

09.01.2022 4 z 5

Místa ve tmě Místa ve tmě Lidmila Kábrtová

Moje první knížka od autorky. Líbila se mi, pěkně se četla, povídky se postupně propojovaly. Jako celek působí smutně, i když u některých hrdinek občas svitla naděje na zlepšení jejich neutěšené situace. Společný jmenovatel ženy. Podřízené, manipulované, zneužívané muži, obětované rodině. Příběhy nejsou uzavřené, občas je jen tak matně nastíněné možné pokračování, které si můžete domyslet. Mám ráda příběhy s jasným koncem, proto za mě jedna hvězda dolů. Určitě však stojí za přečtení a zamyšlení.

04.01.2022 4 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Úžasná kniha mého dětství. Moje oblíbená s nádhernými ilustracemi Heleny Zmatlíkové. Četla jsem ji jako dítě a nyní znovu, s mým synem, kterému se také moc líbí. A já jsem se díky němu přenesla zase zpátky do svého dětství... Tato knížka by neměla chybět v žádné (dětské) knihovně.

04.01.2022 5 z 5

Jumaroro Jumaroro Sylva Lauerová

Skvělé čtení, zvláštní neobvyklé prostředí deštného pralesa, výborná zápletka, děj měl spád, celý příběh byl velmi napínavý. Na čtení jsem se těšila a konec mě přímo šokoval. Tahle knížka se mi hodně dostala pod kůži, ještě dlouho po přečtení jsem nad ní musela přemýšlet. Za mě dokonalé.

04.01.2022 5 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Více dějových linek se zasloužilo o menší přehlednost příběhu, spousta postav, mrtvol, psychických "úletů". Vlastně skoro všechny hlavní postavy byly nějakým způsobem "ulítlé". Na konci se to všechno nějak spojilo a vysvětlilo. Konečně jsme se dozvěděli více o Rose, zbývá rozkrýt tajemství Asada. Jednotlivé díly série jsou značně nevyrovnané, připadá mi, že čím vyšší číslo, tím více zamotané.

16.12.2021 4 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Petera Maye jsem objevila díky databázi a jsem za to moc ráda. Ostrov Entry dosahuje úrovně trilogie z ostrova Lewis. Strhující, napínavé, působivé střídání dějových linek přítomné a minulé, nepředvídatelné rozuzlení. Vynikající.

08.12.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Knížky paní Mornštajnové miluju a hrozně jsem se těšila na další. Totální zklamání, jak už někdo napsal přede mnou, jako by to ani nepsala ona. Nesedlo mi ani téma, ani postavy mě nijak zvlášť nezaujaly, nemělo to spád, byla jsem ráda, že jsem vůbec knihu dočetla. Snad se autorka vrátí ke svým skvělým knihám typu Hana nebo Tiché roky...

18.11.2021 1 z 5

Když se zvěrolékař ožení Když se zvěrolékař ožení James Herriot (p)

Příjemné oddechové čtení, někdy veselé, někdy smutné. Milé pohlazení na duši.

18.11.2021 4 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Typický Hartl. Hodně jsem se těšila a teď cítím rozpačitost. Začátek měl úžasný spád, byl skvělý, čtivý a knihu jsem nemohla odložit. Od půlky se začal příběh kazit, rozmazlená dvojčata Sára s Ellou mě rozčilovala, sobečtí spratci. Jak už je u pana Hartla zvykem, příběh se hemží samými VIP, kteří nemají absolutně žádné finanční problémy, stejně tak jako hlavní hrdina Aleš. Vánoční dárek pro dcery v hodnotě statisíců... Trochu mimo realitu pro normálního člověka. A když už by to vypadalo, že by na prestižní školy holek náhodou neměl, tak holky zdědí pohádkové jmění. Krom toho jsou obě neuvěřitelně nadané, vyhrávají jednu mezinárodní soutěž za druhou, prostě před jejich talenty klečí celý svět. A konec příběhu? Sentiment, aby i slzička ukápla. Škoda, podle mě opravdu mimo realitu všedních dní obyčejných lidí, ačkoliv právě tak se příběh tvářil...

15.11.2021 3 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Mně se příběh moc líbil, na čtení jsem se těšila. Mám od paní Klevisové přečtené všechny knihy, tohle není klasická detektivka, ale rozhodně stojí za přečtení. Krásná příroda, zajímavá zápletka z minulosti, jejíž rozplétání mě bavilo. Vztahy lidí, hledání sebe sama, psychologické úvahy. Za mě super.

02.11.2021 5 z 5

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Klasika pro všechny věkové kategorie. Nestárnoucí krásný příběh, který čtenáře zanese daleko od dnešní přetechnizované doby.

20.10.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Poutavě napsané, ale moc smutné. Nevím jakými slovy popsat, co cítím. Úlevu, že jsem já ani nikdo z mých blízkých nic podobného nemuseli zažít. Útěchu, že snad nic podobného nezažijeme. Vděk, že žiju v dnešní civilizované době. Ale je to opravdu jisté, že je lepší, že to bude lepší? Cítím smutek, že tolik lidí muselo prožívat pro nás nepředstavitelné útrapy. A obavy, aby... Válka je zlá, nelítostná. Uvrhne lidstvo do bezbřehé beznaděje. Važme si toho, co máme, v čem žijeme, jak žijeme. Važme si každého dne, který můžeme v klidu prožít. Všichni takové štěstí neměli. Všichni takové štěstí nemají.

17.10.2021 5 z 5

Z neznámých důvodů Z neznámých důvodů Zdena Frýbová

Úžasná knížka od Zdeny Frýbové, moje nejoblíbenější, přečtena již několikrát. Miluju příběhy z vědeckého lékařského prostředí. I ty odborné pasáže mě moc bavily (biochemie byla můj oblíbený předmět). Prostě super, srdcovka.

08.10.2021 5 z 5