Robinson Crusoe

Těžko bychom hledali čtenáře, který by neznal už od dětských let – většinou ovšem v úpravách či převyprávěních – jádro tohoto klasického díla anglické prózy. A kolik nejrůznějších robinsonád se inspirovalo během staletí Defoeovým barvitým líčením, které mu získalo popularitu už r. 1719. Svědčí to nesporně o životném jádru „zvláštních podivných dobrodružství“ námořníka z Yorku, který je tipickým představitelem své doby, ale nese v sobě i pevné optimistické přesvědčení přesahující jeho éru: o lidské zvídavosti, nezdolnosti, odvaze. Nové vydání předkládá čtenáři však nejen známý nezkrácený text prvního dílu o Robinsonových cestách a zážitcích, ale i méně známé pokračování o „dalších dobrodružstvích“ tohoto Defoeova hrdiny. Sledujeme tedy nejprve osud trosečníka, který na opuštěném ostrově v Atlantském oceánu prožije téměř třicet let a svou vynalézavostí a dovedností svých rukou uhájí jak holou existenci, tak si dokáže zpříjemnit prostředí kolem sebe a obstojí ve zkoušce „rozumem obdařené bytosti“ – i odvážně čelí divochům, kteří na jeho ostrov zajíždějí ke kanibalským hodům. Návratem z ostrova však Robinsonovy pohnuté osudy nekončí. Neklidná krev ho žene na nové cesty, do nového podnikání. Spolu se svým věrným domorodým sluhou Pátkem podniká nejprve cestu po západní Evropě a pak se znovu vydá na moře, do Západní Indie. Zavítá na svůj ostrov či kolonii, až nakonec svá putování uzavře návratem po souši přes Čínu, Mongolsko, Sibiř, Rusko. Do vlasti se vrací po mnoha letech jako stařec. Díky své podnikavosti a neohroženosti zbohatl a s uspokojením přehlíží své úspěchy. Robinsonovy cesty, postřehy i úvahy představují neobyčejně zajímavou charakteristiku doby, její podnikavosti i etiky. Jako jedinečný dokument i svébytné umělecké dílo zaujme i po více než dvě stě padesáti letech od svého vzniku, a dnešního čtenáře navíc ještě pro krásné nové ilustrace Adolfa Borna....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/153494/robinson-crusoe-WaC-153494.jpg 4.21530
Literatura světová, Dobrodružné, Romány
Vydáno, Odeon

Robinson Crusoe, 1719

Kniha Robinson Crusoe

Sova15

Klasika, co musí znát každý. Stránky jsem hltala.

freejazz

krásny romanticko-dobrodružný príbeh, ktorý by nemal chýbať v žiadnej knižnici.
25. apríla 1719 bol vydaný po prvýkrát, ale za tých 300 rokov sa nijako nezmenšila jeho hodnota. o koľkých súčasných sezónnych obaloch na pepsi to môžeme povedať?

666Jitka

Jeden z nejznámějších dobrodružných románů na světě, který obohatil dětství mnoha dětí. Četla jsem ho v dětství a mládí 2x. Nyní jsem ho poslouchala v podání Jířího Adamíry, Václava Postráneckého, Jaroslava Kepky a dalších. Příjemně strávené chvíle ...

Nočnípták

Po tatínkovi vlastním vydání z roku 1931 z nakl. Vojtěch Šeba. Není napsáno, kdo překládal a upravil. Je dost zkrácené, ale já ho mám ráda zrovna tak jako převyprávění od Plevy. Celkem se mi líbil i překlad od Vyskočila a Vodičky s ilustracemi pana Borna, ale přiznávám, že jsem některé nezáživné stránky přeskakovala.

Aleh

Snad od dětství jsem neměla v ruce tuto úžasnou knihu. V dnešní době, kdy veškerý společenský život utichnul, trávíme samozřejmě více než kdy jindy doma celé dny, aby zase jednou mohlo být líp. A tak mi padla do rukou tato skvělá kniha o dobrodružstvích Robinsona na pustém ostrově. Když se do ní doslova ponoříte, jako byste skoro nevnímali ten dnešní svět. Je to dobrodružné a osvěžující Doporučuji.

Greenfingers

Kdo by se nechtěl alespoň na chvilku ocitnout sám na pustém ostrově?
Když jsem jako dítě před mnoha mnoha lety četl Robinsona, doslova jsem žil jeho starostmi a problémy a radoval se z každého dílčího úspěchu, který mu umožnil přežít další den.

encyklopedie

pepa4081 si zaslouží paleček
moje hodnocení je už skoro 60 roků 100%

pepa4081

Právě jsem dočetl dvě vydání Robinsona, abych je mohl porovnat. První je převyprávění od J. V. Plevy, druhý je překlad originálu. Velmi mne překvapily některé velké rozdíly ve faktech v obou knihách. (Namátkou: délka jeho pobytu na ostrově, co všechno zachránil po ztroskotání a další.) Originál také obsahuje druhý díl, o jehož existenci jsem dosud nevěděl. V něm je líčen návrat Robinsona na ostrov, osudy lidí, které zde zanechal a jeho další cesty po moři i po souši, především do Číny a Ruska.
Pokud si chcete přečíst známý dobrodružný příběh, jako odpočinkovou četbu, pak volte Plevu, jehož převyprávění je skvělé. A s ilustracemi od Zdeňka Buriana je to jedna z knih, které mají čestné místo v mé knihovně. Doporučuji všem.
Chcete li znát příběh, jak byl původně napsán, sáhněte po překladu, který je zajímavý, obsahuje však dlouhé úvahy o bohu, křesťanství a prozřetelnosti, které připomínají filozofický spis a mne vyloženě nudily. Asi bych doporučil spíš starším čtenářům a hodnotím ho o hvězdu a půl hůře.

Tajuplný ostrov
Tajuplný ostrov