Robinson Crusoe

Těžko bychom hledali čtenáře, který by neznal už od dětských let – většinou ovšem v úpravách či převyprávěních – jádro tohoto klasického díla anglické prózy. A kolik nejrůznějších robinsonád se inspirovalo během staletí Defoeovým barvitým líčením, které mu získalo popularitu už r. 1719. Svědčí to nesporně o životném jádru „zvláštních podivných dobrodružství“ námořníka z Yorku, který je tipickým představitelem své doby, ale nese v sobě i pevné optimistické přesvědčení přesahující jeho éru: o lidské zvídavosti, nezdolnosti, odvaze. Nové vydání předkládá čtenáři však nejen známý nezkrácený text prvního dílu o Robinsonových cestách a zážitcích, ale i méně známé pokračování o „dalších dobrodružstvích“ tohoto Defoeova hrdiny. Sledujeme tedy nejprve osud trosečníka, který na opuštěném ostrově v Atlantském oceánu prožije téměř třicet let a svou vynalézavostí a dovedností svých rukou uhájí jak holou existenci, tak si dokáže zpříjemnit prostředí kolem sebe a obstojí ve zkoušce „rozumem obdařené bytosti“ – i odvážně čelí divochům, kteří na jeho ostrov zajíždějí ke kanibalským hodům. Návratem z ostrova však Robinsonovy pohnuté osudy nekončí. Neklidná krev ho žene na nové cesty, do nového podnikání. Spolu se svým věrným domorodým sluhou Pátkem podniká nejprve cestu po západní Evropě a pak se znovu vydá na moře, do Západní Indie. Zavítá na svůj ostrov či kolonii, až nakonec svá putování uzavře návratem po souši přes Čínu, Mongolsko, Sibiř, Rusko. Do vlasti se vrací po mnoha letech jako stařec. Díky své podnikavosti a neohroženosti zbohatl a s uspokojením přehlíží své úspěchy. Robinsonovy cesty, postřehy i úvahy představují neobyčejně zajímavou charakteristiku doby, její podnikavosti i etiky. Jako jedinečný dokument i svébytné umělecké dílo zaujme i po více než dvě stě padesáti letech od svého vzniku, a dnešního čtenáře navíc ještě pro krásné nové ilustrace Adolfa Borna....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/153494/robinson-crusoe-WaC-153494.jpg 4.21163
Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno:, Odeon

vivienna
22.12.2017

četla jsem na základce, pak ještě jednou - povinná četba - myslím, že oprávněně...

milena8281
09.12.2017

Četla jsem e-verzi a asi byla nějaká osekaná, protože na nějaké náboženské pasáže jsem fakt nenarazila. Zato mi text přišel dost stručný, spíš popisný než výpravný. Jako dítě jsem četla Plevovu verzi a přišla mi taková stravitelnější. Nicméně podstata zůstala - krásný příběh o lidské touze přežít, schopnosti naučit se cokoliv je třeba a poprat se s přírodou. Určitě by si měly příběh přečíst i moje děti.

ferda16
04.12.2017

Knížka z povinné četby. Myslím, že tato knížka snad každé dítě zaujme, rozvíjí fantazii, příběh pohltí a krásně se čte.

Chesterton
28.11.2017

Moje první dětská láska :)) Souhlasím, že tento zážitek by neměl nikomu v dětství chybět!! Po čase jsem žasla nad převyprávěnou verzí.

Bonnet
19.11.2017

Četla jsem všechny tři (snad byly jen tři) díly a teda na dlouho dobu si od knížek s pasážemi o Bohu dám pauzičku. To už radši znovu Moll Flanders.

Mruskulka
11.11.2017

Začátek mě trochu vyděsil, jaký způsobem Defoe psal, ale nakonec mě příběh pohltil a hltala jsem každé slovo. Jen ty pasáže o Bohu mě teda neskutečně vadily. Musím však poděkovat výzvě, protože bez ní bych po téhle knize nesáhla, i když ve škole jsme ji měli jakou povinnou četbu

v.kalabova
01.11.2017

Mě kniha nijak extra nezaujala... jako já chápu, že to dřív bylo jiné, ale jakto, že Robinson měl tolik vědomostí a nakonec na ostrově zvládl kde co? Chápu, měl dost času všechny ty věci zkoušet, ale i tak mi to vrtalo hlavou... Možná jsem si knihu měla přečíst před lety.

ddkk
30.10.2017

Robinson Crusoe je povinností, a nejen pro kluky! Mám doma jeden prastarý původní překlad, který jsem četla ještě jako povinnou četbu na základce a žádný jiný ho nepřekonal, včetně ilustrací. Je to krásná kniha a všem doporučuji číst původní dílo Daniela Defoe a nikoli převyprávěné verze.

kapr
18.10.2017

Klasika, pro každého, pro kluky zvláště, jedna ze základních součástí domácí knihovny. Pravděpodobně budu mít více než jeden předválečný exemplář. Nejsem přítelem upravovaných a zkracovaných verzí. Snad si jednou knížku přečtu tak, jak byla původně napsána a celou. V nouzi se budu nucen pustit do originálu.

Maiky211
15.10.2017

Toto klasické dílo se mi do rukou dostalo až nyní. Velmi poutavý příběh podaný čtivou formou. Určitě doporučuji :-)

Richelle
15.10.2017

Musela číst na základní škole. Knihu jsem si celkem oblíbila, proto jsem po ní sáhla i o několik let později na střední škole.. jedno z maturitních děl. A za spoutu let knihu přečtu naposledy. Pak ji předám dál, aby se z ní mohl radovat i někdo jiný.

xxtom
08.10.2017

Moc hezká a čtivá kniha. První část na ostrově se mi zvlášť líbí.

intelektuálka
11.09.2017

Už od dětství patří mezi moje stálice.

pajii1
09.09.2017

Řekla bych, že jedna z nejlepších knih v povinné četbě. Příběh je pestrý, je plný zajímavých postav a je tu dokonalý popis všech míst, kde se děj odehrává. Kniha mě moc bavila a stále doufám, že v povinné četbě bude víc takhle zajímavých knih.

fojtikjirik
03.09.2017

Určitě jedno z nejznámějších literárních děl s dobrodružnou tématikou. Vyprávění o obrovské síle lidské vůle, s jejíž pomocí lze přežít i celá léta na opuštěném ostrově. Kdo by nechtěl mít stejnou vytrvalost jako Robinson?

PeterSmith
24.08.2017

Kniha, která si zaslouží přečíst vícekrát než jednou :)

AndreaP.
14.08.2017

Miluji tuto knihu, jako dítě ještě školou povinné jsem jí přečetla několikrát.

brodequin
09.08.2017

Miluju tyhle dobrodružné příběhy a zvlášť, co se týče ostrovů. Z knihy si moc nepamatuji, zato zvukovou nahrávku (hru) mám oposlouchanou asi 1000x. Možná....si tak říkám... kdyby to napsal Jules Verne.... :-) Rozhodně mě kniha bavila.

05.08.2017

Na můj vkus trochu zdlouhavé, ale jinak samozřejmě klasika, ke které jsem se i po létech ráda vrátila ;-).

Veggi
09.07.2017

Kniha po letech opět nezklamala : ) Čteno v rámci čtenářské výzvy (příběh odehrávající se na ostrově). Při čtění jsem si říkala, kolik takových "Robinsonů" asi bylo, ale nikdo nikdy je nenašel a oni umřeli buď na nemoci, nedostatek jídla, stáří či samotu ...

martunka
18.06.2017

Po letech jsem se za tímhle trosečníkem vrátila a zase mu "záviděla" jeho malý svět. Zase mě kniha nezklamala. Příběh jsem si užila stejně jako před lety.

Evaho73
09.06.2017

Túto knihu považujem za klasiku, ktorú by mal prečítať každy.

Klarka251
09.06.2017

Klasika která nikdy neomrzí :)

Adilajla
08.06.2017

Úžasná kniha !!

Bargud
05.06.2017

Dětská dobrodružná klasika. Ach to dětství :-)
Kdo nechtěl být aspoň na chvíli Robinsonem na opuštěném ostrově :)
V knize je toho rozhodně tolik navíc oproti filmům, že se nedá porovnávat. Pamatuji třeba na vlastní pečení chleba, stavění pícky, chov koz atd. atd. Klasika.

niknikita
01.06.2017

Kniha o lidské síle, kniha, která kráčí naší rodinou napříč generacemi.

knihomol5555458
23.04.2017

Skvělá kniha,
Kniha je psaná čtivou formou, umí čtenáře překvapit a potěšit.

PanTomina
10.04.2017

Jako dítěti se mi hodně zavrtala pod kůži. S odstupem času už to není tak silně emoční, ale dobrý lidský příběh je to stále.

E. Witerez
09.04.2017

Mam vydani r. 1975 od odeonu v prekladu Alberta Vyskocila (1.dil. Psano v "ich-forme".) Na strane 144 je tiskarska chyba a clovek ma pocit ze tam chybi cela veta. Ale po srovnani s novejsim vydanim jsem zjistia ze tam toho zas tolik nechybi.. Pro ty co toto vydani budou cist zde je cela ta veta: "Ale na potulce za zvěří přec jenom jsem se často poděšeně ohlédl, pomysliv, kdybych tak byl teď zaskočen a stál jim tváří v tvář beze zbraně, toliko s brokovnicí nabitou, na místě oné stopy spatřil pojednou celou tlupu divochů, kteří by se za mnou pustili a jichž rychlým nohám bych jistě neunikl." Tak doufam ze je to tisteny z nejakych originalu a je to tak jak ma bejt.
--------
Po přečtení musím dodát že to bylo místy náročné. Ovšem jako skoro všechno, co bylo napsané v této době. Musím zde uvést věci na pravou míru. Původní "život Robinsonův" byl napsán v ich-formě. Do češtiny přeložen v "originalním znění" v r. 1975. I když pozdější vydáni uváději stejneho překladatele, text byl hodně pozměněn. Vím jen o jednom dalším vydání, co zachováva stejný preklad jako to první, a to z r. 2016. Takže když zde hodně lídi uvadějí že přečetli knihu jako děti, ba dokonce že v dětském věku je to "to pravé", musím nesouhlasít pokud jde o text "puvodní". Převypravení, nebo upravený překlad se zdaji být víc vstřicné mladému nebo modernímu čtenáři, ale ja mám rádší když je tu možnost dostát se k překladu conejvíc blizkému originalu. A mám ráda starou "klasiku". Svým zpusobem jsem "knižní masochista" a ráda "trpím" u "starých věcí". A to se vztahuje i na Robinsona. Baví mě způsob, jakým se dřív mluvilo. Pořád si řikám že lidi tehdy měli spoustu času, pač co se v dnešní době dá vyjádřit pár slovy, tehdy se popisovalo několika věty se všemi okolky a zdvořilosti byli li na místě. Stejně tak cely 2 díly Robinsona by se v dnešni době vešli na 200 strán místo 500. Ale i přesto pravě v té zdouhavisti je krása. Dál se tam taky pojednáva hodně o náboženství a záležitostech s tím spojených. U čehož ja jakožto ateista tak trochu trpím, ale i přesto mě to baví, pač to přibližuje způsob jakým dřív lide uvažovali a samožřejmě chápu že tehdy bylo náboženství nedílnou současti ruzných společenských vrstev. Takže pokažde než začinám čist neco z té doby, jsem smířená s tím že na toto téma dojde. Obzvlášť druhý díl je na to bohatý. Celkově knihu hodnotím velice kladně. Přes to všechno ten příběh je nádherný a inspirujicí. Ze začatku jsem Robinsonovi záviděla tu samotu. Myslim si že každy "moderní člověk" z velkoměsta by potřeboval neco podobného na pár měsicu v ramci "relaxačni terapie". A nakonec dodám že se přiklánim k tomu, že nelze hodnotit stejně vydání, co zachovavají puvodní jazyk a pak vydání, kde je ten překlad hodne daleko od toho, co napsal samotný autor. Jsou to jaksi 2 (nebo více) odlišné knihy popisujicí stejný příběh.

EvikU.
09.04.2017

Povinná četba. Čtivá kniha. Líbilo se mi jak si uměl poradit bez různých věcí.