Moll Flandersová

Odehrává se v Londýně na počátku 18. století a líčí dobrodružný život ženy, pocházející z nejchudší a opovrhované společenské vrstvy, která je rozhodnutá všemi prostředky získat majetek a společenské postavení. Po pěti manželstvích zůstane bez peněz a bez vyhlídky na další sňatek a východisko nalézá v podvodech a krádežích. Po uvěznění je vypovězena ze země a shodou okolností potká muže, který je ochoten si ji vzít....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31783/moll-flandersova.jpg 3.5121
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, Odeon

Moll Flanders, 1722

Kniha Moll Flandersová

helenkan

Knížku odkládám na pozdější dobu. I když se přemlouvám k pokračování nějak mě to nebaví.

Mars333

Moje první kniha o ženě, kterou napsal muž a jedna z mála kde je žena hlavní hrdinkou.
Je to vlastně příběh, který se hodí do každé doby a pro každého, vlastně všichni si přejeme
být nějak zaopatřeni na celý život, aby jsme si mohli užívat a nemyslet na prachy, bez nich
to totiž v životě moc nejde. Ale jsou různé způsoby, jak se k nim dostat a jsou buď poctivé nebo nepoctivé.
Moll Flandersová dává přednost spíše té druhé možnosti, je to vyčůraná a řekl bych dost bezcitná mrcha. To má ale v rodině. Postupem času si ale na sklonku života, dokáže najít své místo a asi i zlepšit svůj charakter. Když se jí splní její sen a vypracuje se na nezávislou a soběstačnou ženu.
Je zarážející kolik dětí měla, ale nebyla s nimi až na jedno z Ameriky v kontaktu. Překvapilo mě že kniha není rozdělená na kapitoly. Jediné co mi trochu vadilo, neustále se opakující schéma vyprávění: manžel, děti, peníze, krádeže atd.
Kniha je čtivá a jsem rád že jsem si ji přečetl, přece je jen dost odlišná od ostatních, ať už netradiční hrdinkou nebo příběhem.

2mig1
29.07.2019

Moll Flandersová je taková soft verze Justiny Markýze de Sade. Ubírá na peprných detailech, zato jí zůstává stejná kolovrátkovost, která je místy až ubíjející. Hlavní postava vám sice neustále připomíná, že dojde pokání, a varuje vás před životem v područí nebezpečných a zhoubných tužeb, ale vám je to vlastně úplně jedno.

BludickaJulie
28.02.2019

Do knihy som sa pustila na základe jednej audio prednášky o literatúre a bola som na príbeh zvedavá. Pre mňa dej kolísal od nezáživného k miestam kde som netrpezlivo čakala čo sa udeje. Priznám sa, že mi bolo ľúto Moll, keď zostala nezaopatrená, ale na druhej strane v období jej života, keď sa stala zlodejkou som skôr ľutovala tých okradnutých, lebo v tej dobe to muselo byť pre nich devastujúce. Prekvapilo ma ako bolo v závere knihy popísané stretnutie Moll s jej synom v Amerike. O žiadnych iných deťoch sa už autor nezmienil. V každom prípade som rada, že som si knihu prečítala. Bol to výlet do histórie s možnosťou nahliadnuť do obdobia, ktoré autor naozaj prežíval a nejde len o fikciu na základe niekoľkých historických faktov.

Mahuleno
30.01.2019

Mol Flandersová - procházel jsem svoji knihovnu ve snaze objevit titul vhodný do Výzvy. Tento odpovídá, autorovo jméno i příjmení začíná stejným písmenem.
Samotný román mě příliš nenadchl, nicméně jsem jej dočetl ne kvůli Výzvě, ale autor dokázal vzbudit moji zvědavost, jak Mol dopadne. Její dramatický život (mj několik manželů a to i současně) je utvářen vnějšími podmínkami (např odložená vyrůstá bez matky u cizích lidí). I když se tomu zprvu snaží čelit a její pád je pozvolný. Cesta, kterou si jako odložené dítě vysnila, "stát se dámou", vede spíše dolů  než vzhůru. Nicméně když už je takříkajíc dole, snadno se tomu přizpůsobí a krádeže, kterých se pro nutnou obživu dopouští, jí posléze přinášejí vzrušení a doslova potěšení, kterého se nechce vzdát. A to ani když už to už není nutné, protože se jimi finančně docela dobře zajistila. Ze zlodějky z nouze se stává  profesionální zlodějka.
Zajímavé je uvažování Mol, která někdy, ovšem jen v nitru, svých činů lituje a kaje se, ovšem na druhé straně už přemýšlí, kde udělala chybu a jak to příště udělá lépe.
Román o tom, jak je člověk formován okolím a životními podmínkami, kterým nedokáže a nakonec ani nechce čelit a odolávat. Také je obrázkem morálky tehdejší společnosti. Všechno vede ke shromažďování majetku  a k tomu  se využívají i nečisté prostředky (ostatně kacířsky mne napadá, zdá se tento "kult zlatého telete" netáhne v různých obměnách celou historií).
I hledání partnera pro manželství se řídí většinou jediným cílem - muži hledají ženu s velkým věnem, ženy bohatého muže, který je "zajistí".
Román je vlastně vyprávěním Mol, "ich forma" je jenom zřídka prokládána přímou řečí. Nejvíc mi ale vadilo, že kniha nemá kapitoly, je to v podstatě jedna kapitola od začátku do konce.
To nemám rád, špatně se mi to čte.
Na víc jak tři hvězdičky to ode mne není.

SSTknihy
10.09.2018

Fiktivní paměti ženy, která ve vězení narozena a svou matkou odhozena, rozhodla se, že se jen tak nevzdá a jednou se stane opravdovou dámou. Že ta cesta vedla přes mnoho postelí, podsvětím galerky, přes krádeže a podvody i několik sňatků, nezabránilo tomu, aby svůj život zakončila jako úctyhodná bohatá plantážnice a zemřela jako ctnostná kajícnice. Naštěstí tomu pan Defoe dokázal vdechnout věrohodnost a literární úroveň, takže z toho nakonec bylo docela pěkné počtení.

Marekh
02.04.2018

Citáty, které mne oslovily:

Tvrdíte tedy, že jste čestný muž? Prosím vás, prodělal jste někdy už nějakou zkoušku? Myslím takovou, že byste raději snědl nejen sousedův chleba, ale třeba i toho souseda, než byste zemřel hlady. Pak by ta vaše čestnost záhy ztroskotala v bouři nutnosti a nouze.

Člověk si nedovede ani vysvětlit, jak je to možné, že se můžeme tak odklonit od své přirozené povahy, aby se nám jevilo příjemným a milým, co je ve skutečnosti nejstrašnější bídou.

Ranuncul
07.01.2018

Knížka se mi moc nelíbila,hlavně styl vyprávění.

Vojna a mír I.
Vojna a mír I.