Moll Flandersová

Moll Flandersová

Odehrává se v Londýně na počátku 18. století a líčí dobrodružný život ženy, pocházející z nejchudší a opovrhované společenské vrstvy, která je rozhodnutá všemi prostředky získat majetek a společenské postavení. Po pěti manželstvích zůstane bez peněz a bez vyhlídky na další sňatek a východisko nalézá v podvodech a krádežích. Po uvěznění je vypovězena ze země a shodou okolností potká muže, který je ochoten si ji vzít....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31783/moll-flandersova.jpg 3.5107

Moll Flanders (1722)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Odeon

SSTknihy

Fiktivní paměti ženy, která ve vězení narozena a svou matkou odhozena, rozhodla se, že se jen tak nevzdá a jednou se stane opravdovou dámou. Že ta cesta vedla přes mnoho postelí, podsvětím galerky, přes krádeže a podvody i několik sňatků, nezabránilo tomu, aby svůj život zakončila jako úctyhodná bohatá plantážnice a zemřela jako ctnostná kajícnice. Naštěstí tomu pan Defoe dokázal vdechnout věrohodnost a literární úroveň, takže z toho nakonec bylo docela pěkné počtení.

Marekh

Citáty, které mne oslovily:

Tvrdíte tedy, že jste čestný muž? Prosím vás, prodělal jste někdy už nějakou zkoušku? Myslím takovou, že byste raději snědl nejen sousedův chleba, ale třeba i toho souseda, než byste zemřel hlady. Pak by ta vaše čestnost záhy ztroskotala v bouři nutnosti a nouze.

Člověk si nedovede ani vysvětlit, jak je to možné, že se můžeme tak odklonit od své přirozené povahy, aby se nám jevilo příjemným a milým, co je ve skutečnosti nejstrašnější bídou.

Ranuncul

Knížka se mi moc nelíbila,hlavně styl vyprávění.

Cagbel
19.09.2017

Příběh i styl jeho vyprávění byl pro mě dost nezvyklý, ale zaujal a překvapil. Vlastně to byla teprve 2. kniha, kterou jsem od autora knihy Robinson Crusoe vůbec kdy četla. Knihu si nechávám ve své knihovně, časem se k ní možná vrátím.

Jirinamac
29.04.2016

Knížka se mi četla dobře. Ráda si představuji žití v té době (jak vypadalo město, jak chodili oblečení)...

tess.for
27.01.2016

Knihu jsem četla jako náctiletá a tehdy se mi natolik líbila, že si ji pamatuji dodnes a mám ji ještě radši než Robinsona Crusoa. Doporučuji všem, kteří mají rádi dobovou literaturu, jako něco lehčího na čtení.

de_baques
03.04.2015

+ zajímavý, čtivý příběh
+ dějový spád
+ náhled do tehdejšího způsobu života
- zkratkovité popisy postav
- řada nepravděpodobných zvratů a náhod
- žádná postava románu mi nepřirostla k srdci

Padla Hvezda
08.02.2015

Film a kniží předloha je tentokrát naprosto nesrovnatelná - i když podle mě by se ani srovnávat neměli - ale mě se překvapivě líbí oboje. Dvojdílný film jsem viděla už asi jako jedenáctiletá a je jedním z mých oblíbených, i když hlavní herečka je mi krajně nesympatická. Kniha byla místami trochu přehnaná ale pěkně napsaná a určitě si jí přečtu znova.

Kabátice
13.08.2013

Kniha mě zase tak moc nezaujala. Ano, příběh byl plný neočekávaných zvratů a událostí, Moll ze všech sil bojovala o to, aby změnila svůj osud, ale i přes to mi děj přišel plochý a stereotypní. Byl tak našlapán dokola se opakujícími nepříznivými životními událostmi, že jsem na konci ani nemohla uvěřit tomu, že přišel happy end...

kacimilek
02.06.2013

Dost zajímavá a záživná knížka o hříšnici, která vlastně podle dnešních hledisek zase taková nemrava nebyla. Je vážně zábavné pozorovat, jak se celý pohled na společnost a morálku za pár století změnil.

Selinute
10.11.2012

Knížku jsem četla před mnoha lety . Vzpomínám si, že se mi hodně libila. Dnes ji mám v knihovně a necítím potřebu číst ji znovu.

tygrilady
28.10.2012

Klasika,která se mi líbí...pěkný je i film

pet-kyval
17.07.2012

[022/12] Do jisté míry byla ‘Moll Flandersová‘ docela milým překvapením, protože má předešlá setkání s panem D.D. nebyla tak docela ověnčena úspěchem. Ne, že by nepsal čtivě, ale ještě jsem nikdy jeho knihu nedočetla až do konce, protože mě většinou začal nudit samotný příběh. U Moll tomu nebylo jinak a můj názor se nezměnil. Jen se stala taková zvláštní věc, že mi po letech nedělalo problém zatnout zuby a knihu přeci jen dočíst.

První, co mě k této knize napadá je to, že na mě celý příběh působil až neuvěřitelně nerealisticky. Představa, že jedna jediná žena prožije tolik věcí za tak relativně krátkou dobu a přitom se nijak zvlášť charakterově nevyvine je poněkud zarážející. Měla X manželů a každému z nich porodila alespoň 3 děti. Přitom ani v jednom případě jsem snad nepocítila nějakou mateřskou lásku a stesk po nich. Moll si jednoduše sbalila věci a odkráčela za vidinou dalšího manželství a dalších peněz někam v dál. U posledního manžela se u ní nějaké hlubší city sice projevují, ale je to celé až příliš ploché, uměle naaranžované a neemotivní a ať jsem dělala cokoliv, nevěřila jsem tomu.

Dalším mínusem je i to, jak je kniha rozdělena na dvě poloviny. V první polovině se cyklicky vdává a stává vdovou, vdává a stává vdovou, vdává a stává vdovou. Za sebou zanechává ratolesti v takové či oné situaci a jediné, co jednotlivé koexistence s manželi odděluje, je odhalování jejich různorodých kostlivců ve skříních. A světe div se, ve většině případů jsou to kostlivci finanční. Peníze, sex, peníze, sex a do tohoto jednotvárného chumlu nakonec přijde střihač s obřími nůžkami, který udělá rázné ŠMIK. A najednou nejde o sex, ale hlavně o ty peníze a (ne)milá Moll se dostává na dráhu kriminálních živlů, která ji pak provázejí po celou druhou část.

Zkrátka, je to kniha pouze o dvou tématech a životních etapách, které se skládají z drobných příběhů a přitom postavě zabraly celý život. Mají společného mnoho, ale různého málo. Moll je po celou dobu stejná a nijak se myšlenkově neposouvá. Vše omlouvá hloupostí a naivitou mládí. Její chyby ji sice varují před současným životem, ale do budoucna její povahu napravují jen minimálně. Děj je vlastně o ničem, zásadních zvratů minimum a celou dobu jsem postrádala nějaké napětí. Nikdo si nezískal mé sympatie a nedokázala jsem se ubránit zoufalství, které přicházelo pokaždé, když autor stále dokola popisoval principielně stejné životní příběhy anglické děvky a kapsářky. Ale přečíst se to dá vcelku lehce.

maryzka
07.05.2012

Já jsem ji poměrně četla nedávno ale připadá mi že Moll Flandersová a Roxana je na stejný vlně.

Miila
20.04.2012

Tuhle knížku jsem četla ještě na základní škole a ohromně n mně zapůsobila. Z paměti mi sice vyprchalo jméno autora, ale když jsem po čase zjistila, o koho jde, knížku našla a přečetla si ji znovu, měla jem znovu ten skvělý pocit, jako když jsem ji četla poprvé. Děj sice není nijak zvlášť úchvatný, ale ta knížka prostě má něco do sebe :-)