Místa ve tmě

Tereza je rozvedená a život si zpestřuje milenci. Klára je ptáček ve zlaté kleci. Eva se obětovala dětem a rodině. Karla si chce pořádně užívat. Alice se snaží nebýt plačka jako její matka. Petra už toho má tak akorát a plánuje s životem seknout, ale Magdalena začne zase toužit. Jejich příběhy se v ničem nepodobají, přesto se tyto ženy v určitý moment potkávají a vstupují si do života, aniž by o tom věděly. Po experimentální prvotině "Koho vypijou lišky" přichází Lidmila Kábrtová se sbírkou volně provázaných povídek, které udivují svou průzračností. Životy hrdinek, o nichž Kábrtová píše, jsou sice neurovnané, ba poházené, přesně jako životy většiny z nás, ale z literárního hlediska je zde vše na svém místě. Podobně jako v povídkách kanadské spisovatelky Alice Munroové se zde se slovy zachází jako s průhlednými fóliemi, aby náhodou nezacláněla tomu podstatnému: okamžikům, kdy se pohnou tektonické desky někde pod povrchem všedního dne a nic už nikdy nebude takové, jaké to… — ale bylo to vlastně vůbec někdy takové?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380501/big_mista-ve-tme-Anr-380501.jpg 3.8199

Kniha Místa ve tmě

iveta3689

Milé povídky a to přitom na povídky nejsem. Než se pořádně začtu, je konec. Tady ale ne. Autorka dokázala říct na malém prostoru vše, co bylo potřeba. Postavy byly uvěřitelné, některé jsem litovala, některé byly na proplesknutí.

pavel9410

Vypadek internetu u nas doma. Co ted? Beru si knizku. Zacitam se. Moje druha Kabrtova. Ctu. Ctu. Chvilema mam pocit, ze jsem nasel cizi denicek. Mam to vubec cist dal? Slusi se to? Neni to jenom pro zensky? Delam si caj. Internet uz jede. Je mi to jedno. Povidky se skladaji do sebe. Tohle musim docist. Ty chlapi jsou tam fakt hrozny. Nepodobam se nekomu z nich? Brrr. Ty seznamy. Docitam. Snad ne.
Zazitek na pet hvezdicek.

Aya81

Moje druhá Kábrtová a opět příjemné čtení. K zamyšlení, k poučení, ne jen prázdný příběh. Poslední dobou mám opravdu ráda povídky, jen mi mrzí, že mi nezůstanou vzhledem ke své délce v paměti.. a SPOILER bylo mi líto faráře... Tady se ten americký happy end tak nabízel... :D

bagel

Mne tato z autorčiných knih zaujala nejméně, ale přesto ji hodnotím velmi dobře.

D_žejn

Po pozoruhodné experimenální prvotině Koho vypijou lišky nám Lidmila Kábrtová servíruje osvědčený a čtenářsky vděčný formát – vzájemně propletený soubor povídek. Styčných bodů mezi jednotlivými příběhy je několik – samotné ženské hrdinky, místa i otevřené konce.

Zdánlivě roztříštěné vyprávění o různých podobách ženství se spojuje v melancholický celek. Ženy v knize jsou často muži manipulovány, zneužívány i tyranizovány, a na první pohled vykazují šablonovité chování. Kulisy se mění, stereotyp zůstává. Křehká mozaika poskládaná z 12 příběhů nebude fungovat jednolivě, ale jako celek nechá čtenáře nahlédnout do myslí i duší obyčejně neobyčejných žen, na které můžete narazit kdekoliv.

adevis

Povídková kniha Místa ve tmě jsou druhý autorčin počin a musím říct, že po přečtení všech jejích knih ji řadím mezi top české autorky.

V této knize poznáme spoustu postav, kteří mají opět nelehký život. Všechny postavy si v povídkách navzájem vstupují do života, aniž by o své existenci věděly. Kniha je hodně podobná nejnovějšímu dílu, které vyšlo minulý rok - Čekání na spoušť. Ta mě ale zasáhla mnohem více…

Pokud taktéž čtete české autory, máte rádi povídky, máte rádi osudy mnoha postav, které na sebe volně navazují, jděte do ní. A pusťte se i do těch ostatních knih.

FejKýý

Tahle sbírka povídek mě velice překvapila. Od knihy jsem vlastně nečekala nic a rikala si snad mi paní spisovatelka Kábrtová sedne a ano, sedla mi. Styl psaní, mi velice sedl a povídky vlastně také. Některé mé hodně bavily a některé za mě byly slabší. Celkově ale za mě kniha nedopadla špatně a já se těším na další, co už na mě čeká a to Čekání na spoušť.

Slunik127

Povidky nemam rada, ale tahle kniha me dostala, prestoze vetsina deje je ponura, smutna, cisici beznadeji a zoufalstvim. Precteno jednim dechem.